Zondag 4 April 1897. 41ste Jaargang ETo. 3191 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHA©K]S, liaan, II 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W1X R E L. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenleSc hagen. Bekendmakingen. POLITIE. Jacht en Visscherij. Binnenlandsch Nieuws. De laatste j. 1. maandag gehouden, wintervergadering van het Departement „Nieuwe Niedorp" der Maatschappij tot Nut van het Algemeen j kenmerkte zichzooals trouwens de meeste harer voorgangsters, door slechte opkomst der leden. Door afwezigheid van den Voorzitter, den heer D. v. d. Stokopende de heer Ds. K. van der Heulen de bijeenkomst, waarna de uitgebreide notulen van den Secretaris, den heer S. Prinsonder dank zegging werden goedgekeurd. De heer J. Coster deelde,als Commis saris der Departements-Leesbibliotheek, mede, dat verschillende boeken nood zakelijk dienen te worden opgeknapt. Een begrooting hadden Commissarissen nog niet opgemaakt, doch de heer Coster zou gaarne zien, dat het bestuur van het Departement in de zomermaanden nog eens bijeenkwam, opdat, in verband met het besluit van de vorige vergadering, nog voor September de bibliotheek in goeden staat zou kunnen worden ge bracht. In de plaats van het aftredend en niet herkiesbare bestuurslid, den heer D. v. d. Stok, werd de heer J. G. van Eden gekozen, terwjjl respectievelijk als Secretaris van het Departement en als Commissaris der Leesbibliotheek de heeren S. Prins en K. Brouwer werden herkozen. In de Commissie voor het nazien der rekening van de Spaarbank werden benoemd de heeren R. Swagerman., J. G. van Eden en S. Prins en eindelijk werd als afgevaardigde van het Depar tement naar de eerstvolgende Algemeene Vergadering der Maatschappij aange wezen de heer J. Costermet den heer J. G. van Eden als plaatsvervanger. De beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering lokte weinig disscussie uit. Aan den afgevaardigde werd een vrij mandaat verstrekt. De Voorz., de heer Fan der Heulen sloot hierna de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hunne getoonde belangstelling en met de hoop, dat het volgend jaar blijk moge geven van meer leven en getrouwer opkomst. Alieitei Nioiws-, RUNT. AÖKTtBltiE- LmIIHIIM Ter Secretarie dezer gemeente wor den inlichtingen verzocht, omtrent een verloren zakboekje, inhoudende 16 Schager loten voor de aanstaande Paaschtentoonstolling, en wel da volgen de nummers: 12525, 12527, 12528, 12529, 12530, 12531, 12532, 12533 12535, 12536, 12537, 12538, 12540, 12541, 12542, 12543. De Burgemeester der gemeente Schsgen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht- en vischacten, en van kostelooze vergunningen tot de uitoefening der visscherij, voor het seizoen 1897/98, ter Secretarie voor de be langhebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, zon- en feestdagen uitgezon derd, des voormiddags van 9 tot 12 nre. Schagen, 26 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BEKMAN. Mman-Canlaten. Over den loop, dien de verkiezings strijd dit jaar nemen zal, is nog weinig, eigenlijk niets te zeggen. Alleen kan men als een begin van teekening in den toestand beschouwen de toenadering tusschen oud-liberalen en Chr. histori- schen ot liever, om ons volkomen juist uit te drukken vau de laatsten tot de eersten. Wij zien het bewijs daarvoor niet in de tusschentijdsche verkiezing te Breukelen, want het Breukelensche li beralisme is juist van de kleur, die zich met de chr. historische opperbest mengen laat. Neen, maar er zijn kleinigheden hier en daar losgelaten, die in die richting wijzen. De voornaamste daarvan is eene gedachtenwisseling tusschen de h.h. Bronsveld en de Beaufort. De heer Bronsveld maakte in zijne Kroniek nog al eene ernstige bedenking tegen de brochure van den heer de Beaufort. De heer de Beaufort wees die beden king in de Amst. Ct. tamelijk kras en zeer uit de hoogte ai. En ziet, in de volgende Kroniek komt de heer Brons veld meêdeelen dat er zooveel verschil niet is tusschen beiden en dat hij het heel graag eens is met een man als de Beaufort. Al te veel hechte men aan deze aanduiding nog niet maar zij geeft toch voldoende aanwij zing, om in die richting een oog in 't zeil te houden, eerstens, omdat het eene merkwaardige combinatie zou zijn op zich zelve, met het oog op die van 1894, eu ten andere, omdat, zoo deze combinatie tot stand mocht komen, anderen daaruit van zelf voortvloeien. Ook voor de vooruitstrevende liberalen is het niet onverschillig, of de oud- liberalen, 'tzij dan in hun geheel, 't zij ten deele hun steunpunt zoe ken bij eene groep, die nog wat meer rechts Btaat dan zij. Maar, invloed daarop uit te oefenen, in één of anderen zin ligt op onzen weg niet, en daarom houden wij de zaak alleen in het oog als zeer belangstellende toeschouwers. Inmiddels hebben wij met des te meer ernst na te gaan, wat er op eigen gebied voor ons te doen is, en dit geeft ons aanleiding enkele denkbeelden, over we rkman-candidaten te ontwikkelen. Wij hebben geijverd voor bet toeken- nen van het kiesrecht aan den werkenden stand, onder meer, omdat, nu de beharti- 81Dg van zijne belangen het meest op den voorgrond zal treden, hij er aan spraak op heeft, om daarop zijn invloed te "oen gelden, maar ook verplicht is, om voor de te nemen maatregelen me- e "e verantwoordelijkheid te dragen. Het spreekt vanzelf, dat, als de werklieden- ezers van hun kiesrecht geen of een verkeerd gebruik maken, zij voor hun eel de schuld dragen, dat aan de be- 3-Qgen van hunne standgenooten niet vol- P - ^ht wedervaart. oppervlakkig redeneercnde, zou men nu tot de gevolgtrekking kun nen komen, dat die werklieden-kiezers om dezelfde reden verplicht zouden zijn, om ook werklieden candidaat te stellen en alleen op dezen te stemmen. Dit zou echter onjuist geredeneerd zijn en ook niet in het belang van den werkmansstand zijn. Om toch in eene parlementaire vergadering zijn doel te bereiken, moet men niet alleen weten, wat men wil, maar ook de middelen en de wegen kennen, om dat te verwezen lijken; anders loopt men gevaar, met een kluitje in het riet gezonden te worden. Want niet altijd treft de een voudige werkman in de vergaderingen van kundige en ontwikkelde personen welwillende medeleden aan, die zijne onervarenheid te hulp komen. Het ge beurt wel eens, dat er zijn, die zich het goedkoope en kinderachtige vermaak gunnen van den min-geleerde in zijne ongeleerdheid ten toon te stellen! Daar om is het, ter bereiking van het doel, aanbevelenswaard, dat men zijn vertrou wen schenke en het mandaat verleene aan mannen, die het klappen van de zweep kennen. Onder de tegenwoordige Kamerleden zijn er, die een warm hart voor de belangen der minderbedeelden aan rijke parlementaire ervaring paren. Hunne namen zweven op aller lippen. Als de werklieden-kiezers aan zulke mannen hunne stem geven, behartigen zij niet alleen hunne eigen belangen en die hunner lotgenooten, maar zij dekken ook ten volle hunne verantwoordelijk heid: want die mannen zullen voor hen opkomen beter, krachtiger en met meer gevolg, dan zij zelf zouden vermogen. Naast deze meer algemeen bekende werkmansvrienden, kent iedereen er wel in eigen kring. Hun ontbreekt misschien de parlementaire ervaringmaar niet het warme hart voor den werkman, niet de zucht, om zijne belangen te bevorderen, zijn lot te verbeteren, het peil van den stand te verheffen. Ontwikkeling en in vloed zijn veelal hun deeluit hunne gelederen kieze men ook zijne candida- tenmet de mannen van de oude gar de zullen zij eene sterke keurbende vor men, die, zelfs al moge zij niet groot in aantal zijn, een machtigen invloed ten goede zal kunnen uitoefenen, omdat, wat zij beoogen, in de richting van den tijd ligt en komen moet. En dus kan de werkman stilletjes thuis blijven Dat zouden wij zeer be treuren. Er zijn ongetwijfeld ook werk lieden noodig in de Tweede Kamer. Mits zij maar van de goede soort zijn. Wij bedoelen hiermee nietvan de goede richting, maar dat zij in staat zijn er de taak te vervullen, die hun er wacht. Wi6 met de werklieden wat meer van nabij in aanraking komt, weet, dat men onder hen aantreft mannen met eene zekere natuurlijke welsprekendheid. Zij hebben eene tamelijk ruime woordenkeus, eene zekere gemakkelijkheid in de wijze om hunne zinnen te vormen en in goe de orde op elkander te doen volgen veelal maken zij een gepast gebruik van den klemtoon en als zij dan ook nog met eene welluidende stem bevoorrecht zijn, dan maken zij veelal indruk en behoo- ren zij tot de voormannen. Toch zou den wij op hen niet in de eerste plaats de aandacht gevestigd willen zien voor kamer-candidaten. Niet, omdat wij die welsprekendheid op zichzelf schadelijk of zelfs maar overbodig zouden rekenen. In tegendeel. In eene beraadslagende verga dering is zij van veel, maar voor de vervulling van de taak van een werk man-Kamerlid toch slechts van bijkomen de waarde. Wat hij in de eerste, de voornaamste plaats, wat hij in ieder ge val moet bezitten, dat gaat met die wel bespraaktheid niet altijd, helaas niet eens dikwijls samen het is grondi ge kennis van de werkmanstoestan den, van de werkmans-belangen, van de werkmans-wenschen. Let welwij zeg gen grondig, en wij bedoelen van werkmans-standpunt. Wij verlangen niet, dat de werkman, die lid van de Kamer wordt, studie hebbe gemaakt van de staathuishoudkundeniet, dat hij eene keuze wete te doen tusschen al de stel sels, die voor het maatschappelijk ver keer zijn en worden aangeboden. Maar wij wenschen, dat hij kunne mededeelen, welke verbeteringen de verstandige, practische werklieden in hun toestand noodig en mogelijk achten en langs wel ken weg zij dat doel bereikbaar achten, wij verlangen tevens, en hieraan is veel gelegen, dat zij ontwikkeld genoeg zijn, om, wanneer hun duidelijk gemaakt wordt, dat de door hen aanbevolen weg niet bruikbaar is, of niet tot het doel leidt, de daarvoor aangevoerde gron den te waardeeren en tevens te beoor- deelen, of hetgeen hun in de plaats daarvan aangeboden wordt, tot eene be vredigende oplossing kan leiden. Met an dere woorden duswij verlangen man nen, die weten,'wat den werkman dien stig is, en die met staatslieden en staat huishoudkundigen kunnen overleggen, hoe dit op de beste wijze te bereiken ismaar die ook aan deze laatsten kun nen aantoonen, wat er aan hunne plan nen ontbreekt, om hunne bedoeling, het welzijn van den werkman, te verwezen lijken. Zulke mannen zijn er. Zij zijn ge vormd in ^ïet vereenigingsleven. Maar zij treden in den regel niet op den voorgrond. Men moet ze dus opsporen en de aandacht op hen vestigen, hoe eer hoe beter. Dit element toch is in de aanstaande Tweede Kamer onmisbaar. Ook nog om eene andere reden. Zullen zij, die werkelijk het goede voor den werkman willen, veel dienst hebben van de voorlichting der door ons bedoelde mannen, nog meer zal hun raad en hunne waarschuwende stem van dienst zijn tegenover anderen, die ook wel het goe de willen, maar niet recht weten, hoe het aan te vangen. Er wordt nl. in onze dagen nog al geliefhebberd op het gebied der maatschappelijke vraagstukken en naast hen, die, op grond van ernsti ge en veelij verige studie, welgemeende pogingen willen aanwenden, om tot eene oplossing te komen, zijn er ande ren, die zich meer door hun goede hart dan door hun wikkend en wegend hoofd laten leidennog anderen, die aan die vraagstukken meedoen, omdat het nu eenmaal in de mode is, gezwegen nog van hen, wien de sociale belangen dienen tot voertuig van andere belan gen Yan die allen zijn denkbeelden, plannen, voorstellen te verwachten, die misschien veel beloven, maar inderdaad weinig zullen geven. Om daartegen met den noodigen nadruk en de ver- eischte zaakkennis op te treden, heeft men in hooge mate behoefte aan de voor lichting van hen, die uit eigen levens ervaring weten, wat goed is voor den werkman, wat zjjn lot inderdaad verbe teren kan, zonder aan den anderen kant ernstige bezwaren te voorschijn te roe pen. Evenals op elk gebied dus trachte men ook hier naar verdeeling van ar beid en vereeniging van krachten, om alzoo het meeste nut te stichten. Geen staatslieden dus alleen, en geen werk lieden alleen, maar beiden, bereid om ieder dat deel, waarvoor zij het meest geschikt zijn, te aanvaarden van de taak, die zij te zamen moeten en te zamen willen volbrengen ter bereiking van één gemeenschappelijk doel Zaak-Kievit s. Bij den uitgever E. N. Smit Ez., te KOOG a/d ZAAN, zal dezer dagen eene brochure verschijnen, getiteld Kievit's lij den in het krankzinnigengesticht Meeren- berg, naar officieele stukken en bescheiden bewerkt door C. J. H. van Ooi] te Amster dam. Allen, die belang stellen in deze duiste re zaak, znllen ongetwijfeld de verschij ning van dit boekje met spanning tege moet zien. De brochure zal voor den geringen prijs vjn 30 cents in eiken boekhandel verkrijg baar zijn. Vergadering van den G e- meenteraad van Winkel, gehouden op dinsdag 30 Maart 's voormiddags te 91/t ure. Afwezig de heer J. Breelaart Kt. met kenuisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting wor den voorgelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat Burgemeester en Wethouders hebben gezien, dat op de overtreding van art. 100 der 2 Februari vastgestelde algemeene Po litieverordening, geene sti&fbepa'ing is gesteld, en dit artikel alzoo niet in de strafbepalingen (art. 109) dier verordening is opgenomen. Daar B. en W. het echter wenschelijk hebben gevonden, op de over treding van dit artikel wel straf te stellen en 't in de strafbepalingen, vervat in art. 109, alsnog op te nemen, wordt een des- betreffend door den secretaris in concept opgemaakt, besluit ter tafel gebrachtmede wordt in concept ter tafel gebracht eene bij art. 65 der Kieswet voorgeschreven plaatselijke verordening, waarin bij ver kiezingen als stemlokaal voor de gemeente wordt aangewezen het locaal in het Raad huis, waarin de vergaderingen van den Gemeenteraad worden gehouden. Beide deze verordeningen worden na voorlezing onveranderd vastgesteld, en zul len H. H. Ged. S aten in afschrift ter ken nisneming worden aangeboden. Aan de orde is behandelen kohier van den Boofdelijken Omslag en de belasting op de honden, waartoe in comité wordt gegaan. Bij heropening der vergadering wordt het kohier en hoofdelijk omslag vast gesteld tot een bedrag van f2658,51' en dat der hondenbelasting tot een bedrag van f137.welke beide kohieren h. h. Ged. Staten ter goedkeuring zullen worden toe gezonden. Overgelegd wordthet Procesverbaal van opnemiug der boeken en kas van den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten over den laatstvoorgaanden en van den loopenden dienst hebben bedragen f26633.29, en de uitgaven eene som van f 25986.19' beliepen, zoodat in kas be hoorde te zijn de som van f647.095, welk bedrag overeenstemt met de bij hem in kas zijnde gelden. Voor kennisgeving aan genomen. Door den Voorzitter wordt thans de wen- schelijkheid besproken om in plaats van hou- ten, ijzeren goten om de nieuw te bou wen school te leggen, niettegenstaande eene dergelijke wijziging van het bestek, volgens opgaaf, de aannemingssoa met ongeveer f50.zal verhoogen. Na eene korte be spreking wordt hiertoe met meerderheid van stemmen besloten. Ingekomen zijn de volgende verzoeken 1. vau den onderwijzer, den heer J.Porte, om over een gedeelte grond vsn het schoolplein, ter breedte van orgeïeer \1J1 M., grenzende aan den tuin van den heet Htlchior, te mogen beschikken, ter beplan-* ting van verschillende bloem- en grassoor ten, ten einde zijne leerlingen gedurende de speeltijdtn door aanschouwelijk onder wijs in de plant- en landboawknnde in te wijden. Alvorens dit verzoek in stemming te brengen, wordt den heer Helchior gevraagd, of door hem, bij eene inwilliging van het verzoek, genoegen zal worden genomen met het plaatsen van een laag hekje als schei ding tusschen ZijnEd. erf en het school plein, ten einde het thans bestaande schei dingshek alsdan voor den aantebrengen tuin te kannen plaatsen. Nadat door de zen is verklaard, hiermede genoegen te ne men, wordt tot stemming overgegaan en met vijf tegen een toestemmend op dit verzoek besloten. 2. van D. Keijzer te Lutjewinkel, tot demping van een tusschen zijn erf en den weg loopend slootje. Wordt besloten, Keijzer vergunning te verleenen tot dem ping dier sloot, met dien verstande echter dat het door hem te stellen hek niet ver der mag worden gebracht dan aan den on derkant van de thans bestaande sloot, met welk toezicht de heeren Nobel en Timmer' man zich znllen belasten. 3 van P. Hul, om een gedeelte van de Zoutkaagskade voor eene som van f 15.— van de gemeente uit de hand te mogen huren. 'Daar echter tan vorigen jare de geheele kade door H.Wurkum voor f 45.— in veiling is ingehuurd geworden en het door Hul verlangde gedeelte meer dan 1/t der geheele kade bedraagt, vindt geen der heeren redenen zonder vooruitzicht van eenig voordeel, van de gewone regeling af te wijken er wordt alzoo afwijzend besloten. Echter wordt algemeen overeengekomen, deze kade bij de a.s. veiling in tweeën te presenteeren, en wel het eerste gedeelte te stellen vanaf de Boodskade tot aan de uit watering van den Zoutkaagsmolen en het tweede gedeelte vanaf die uitwatering tot de Siuiskade. In verband hiermede wordt nog besloten, de verpachting te honden op zaterdag 10 April e. k., 's avonds 6 uur, om dan tevens de uit de dorpssloot ge trokken bagger te verkoopen. Ten slotte wordt de wijze van aan besteding besproken, betreffende de ver moedelijk benoodigde schoolbehoeften vaDaf 1 Mei 1897 tot 1 Januari 1898, waarvan de door de onderwijzers opgemaakte lijs ten zijn ingekomen. Besloten wordt, de in deze lijsten om schreven benoodigdheden in massa aan te besteden, welke aanbesteding in daarvoor geschikte couranten zal worden gepubli ceerd. De op het convocatiebiljet Ier behande ling gestelde punten hiermede eindigende, wordt door den Voorzitter de gewone omvraag gedaan, waarin de heer Timmer man met bet oog op de verwijtingen en scheldwoorden, welke sommige personen elkaar kunnen toevoegen bij de verpach ting van het grasgewas, in overweging geeft, de perceelen niet in opbod te doen veileD, maar ze, nadat vooraf door Bur gemeester en Wethouders de sommen daar voor zijn bepaald, in afslag aan den eer sten mijner toe te kennen. Hiervoor tot stemming overgaande, wordt met 5 stemmen tegen 1 stem voorstel Tim merman verworpen waarna de Voorzitter deze vergadering sluit. Een nieuwe schouwburg te AMSTERDAM. Het aanstaande jaar zal de heer L. H. Chrispijn volgens eene mededeeling in het N. v. d. D. een eigen, een nieuwen schouwburg hebben, een schouw burg, niet te groot en zeer behagelijk in gericht, volgens getoonde teekeniDgen van den bouwkundige, den heer van Kesteren, zoon van den bekenden graveur te Am sterdam. Het plan bestaat, het tooneel te bonwen gelijk in sommige duitsche schouwburgen, bestaande nit een voor- eu achtertooneel. Als een der bedrijven afgespeeld is, zinkt de geheele toestel, waarbinnen de handeling voorviel, naar beneden, van achteren komt eeD geheel gemonteerd tooneel voor de vol gende scène aanschoiven. De open achter- rnimte wordt terstond aangevuld door een ge reed staand tooneel voor eene weder volgende scène, die uit de diepte komt oprijzeD. In de daarachter ontstane benedenruimte komt het tooneel van de afgespeelde scène aanschuiven, dat terstond voor eene volgen de akte wordt gemonteerd. De moeilijk-

Schager Courant | 1897 | | pagina 1