Zondag 25 April 1397. 4iste Jaargang Ho. 3198, Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zat e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. IB&rean: Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIXREL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Ook de dieren hebben gevoel. GemeenteSchagen. Itckendm ak ingen. Aangifte van verhuizing. Binnenlandscii Nieuws. al. en Het Bestuur derafdeeling /Noord- Holland benoorden het IJ" van de Nederlandsche vereeniging tot b e- scherming van dieren, heeft aan onze gemeentelijke aanplakborden de volgende publicatie doen beves tigen, waarvan wij den inhoud in het belang der clierenfoesclier- mlflg- gaarne (ook langs dezen weg) ter algemeene kennis brengen Dieren te mishandelen-is laf en wreed. Pijnig en martel daarom uw Vee niet bij 't slachten. Vervoer uw VEE, de arme, nuchtere Kalveren vooral, zonder hen te doen lijden. Beroof de nuttige ZANGVOGELS niet van hunne EIEREN of JONGEN. Trap of sla uwe TREKHONDEN niet belast hen niet tot zij bezwijken Het Bestuur der af deeling v Noord- Holland benoorden het IJ der Ned. Vertot Bescherming van Dieren. Wethouders en van Burgemeester SCHAGEN; gelet op art. 265 der Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 14en April j. 1. goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente en dat voor de belasting op de hondeD, dienst 1897, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is uedergelegd. Bezwaren tegen don aanslag kannen binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet bij den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. SchageD, den 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha geD, brengen voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de in gezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de Politieverordening dezer gemeente, luidende als volgt Io geval van verhuizing binnen de ge meente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven, ter Secretarie dezer gemeentete weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepeD, door het hoofd van dat gezin. Yoor afzonderlijk levende personen, door heDZelf. Voor de geheele bevolking vaD gestichten of andere inrichtingeu, waar per sonen onder eenig bestuur te zamen wo nen, door ie bestuurders. Overtreding wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste «Eén gulden*. Schagen, 23 April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) 8. BERMAN. De Secretaris, (get.) DENIJS. Tegen protectie, tegen clericalisme klonk het parool, dat de Minister van Houten uitgaf. Dat woord heeft weerklank gevonden in den lande. In den gewenschten zin Dit valt te betwijfelen. De clericalen zijn er door gedreven in één anti-liberaal kamp, en de pro- tectionisten zijn er door gebracht tot vuriger ijver voor hun beginsel; maar de liberalen zijn er niet nader door toe elkaar gebracht en hunne kracht is er niet door versterkt. Niet, omdat de vooruit strevende liberalen wel vóór beschermen de rechten zgn, niet, omdat zij minder krachtig het clericalisme tegen zouden staanmaar wel, omdat het ijveren van een deel der liberalen uitsluitend ot al thans hoofdzakelijk voor vrijhandel en tegen de clericalen, zooal geen grond, dan toch een voorwendsel was, om twij fel te wekken aan de oprechtheid der liberalen, waar het geldt hunne zucht om de maatschappelijke vragen op te lossen. Natuurlijk dat men hoe scherp er ook op de meeningsverschillen der libe ralen gelet wordt, en hoe ijverig men trachte, het twistvuur aan te blazen, alleen „de" liberale partij kent, als men gelegenheid vindt de zwakheden of tekort komingen van een deel, voor rekening te stellen van het geheel. Toorts heeft die wapenkreet voor een niet onbelangrijk deel waarschijnlijk me degewerkt tot eene andere oorzaak van zwakheid de rechtsliberalen zijn het is althans denkbaar door hun vertrou wen op de hereenigende kracht van die leus in gebreke gebleven, zich te orga- niseeren zooals andere partijen en groe pen dit deden in gebreke gebleven te zeggen, wat zij wel en wat zij niet wil len. Had men dit wel gedaan, en als men niet in de kracht der anti's ge loofd had, zou meu het wellicht gedaan hebben dan zou er een gezondere toe stand geboren zijn. Nu roept men om aaneensluiting, maar op welken grond De Liberale Unie heeft hare programma's gegeven en daarmede een vereenigings- punt aangebodenallen, die daarmede instemmen, kunnen zich bij haar aan sluiten. En zij, die daartegen uit begin sel bezwaar hebben, kunnen dat niet doen, maar hoe, zien zij dan niet in, dat de klove, die hen van haar scheidt, haar ook belet tot hen te gaan Maar zijt gij dan ten eenenmale blind voor de gevaren van het clericalisme en het protectionisme P Neen. In geenen deele. Wij zien die gevaren heel goed, en wij vreezen zeer, dat wij er niet aan ontkomen zullen. Doch wij laten ons door die vrees en die dreigende gevaren niet zenuwachtig maken en blijven de dingen met nuch tere kalmte bezien. Vooreerst en bovenalomdat wij ge- looven in onze beginselen. Wij hebben de zekerheid, dat, al mogen zij door een waan van den dag tijdelijk niet de bovenhand erlangen, zij op den duur zullen zegepralen en wij dus strijden voor eene zaak, aan welke de toekomst behoort. Ten andere, omdat de voorwaarden, waaronder onze tegenstanders de over winning moeten behalen, de duurzaam heid der overwinning onmogelijk maken. Dit geldt in de eerste plaats voor het clericalisme. Als hier te lande eene cleri- cale meerderheid zal ontstaan, dan is dit niet eene meerderheid uit ééne, vast aaneengesloten partij, maar van twee partijen, die juist iu wat hen als cleri calen bijeen zou moeten houden, princi pieel zoo vierkant tegenover elkander staan, dat eene scheuring na niet al te langen tijd zoo goed als onvermijdelijk is, terwijl, zoolang zij aan het bewind big ven, de eene partij de andere in be dwang houdt. Met de bescherming is het anders gelegen. Wij gelooven niet, dat er on der de mannen van wetenschap, die de zaak beoordeelen kunnen, vele voorstan ders van bescherming als zoodanig in ons land gevonden worden. De meesten, die beschermende rechten verdedigen, zijn er vóór, omdat zij er een wapen in zien tegen de onmiskenbare nadeelen, die de beschermende bandelsstaatkunde van andere landen ons toebrengt. Hunne volgers zijn landbouwers, die in de meening gebracht worden, dat hun be drijf tot bloei gebracht zal worden, en werklieden, die meenen, dat er meer ar beid zal te krijgen zijn. En als die ver wachtingen alle niet vervuld worden P Ja, dat is, hetgeen den beschermenden wind, die er waait, gevaarlijker maakt dan den clericalendan zal men niet erkennen, dat het middel faalde, maar beweren, dat men het niet met genoeg zame kracht heeft toegepast. Waar men eenmaal met bescherming begint, geraakt men op een hellend vlak, waar op men al verder en verder voortglijdt en waarop 't steeds moeilijker wordt, terug te keeren. Dit is de reden, waar om een zegepraal der beschermende richting nog gevaarlijker zou zijn dan die der clericalen. Gevaarlijk is het eene zoowel als het andere, ook al is de overwinning slechts tijdelijk. En toch zullen wij ons daar door niet laten verlokken om mee te doen met hen, die geen ander vereeni- gingspunt hebben dan anti, anti En wel om deze eenvoudige reden, dat aaneensluiting op die wijze öf doel loos öf noodeloos is. Komt, laat ons geen spoken zien en daarvoor aDgstig op de vlucht slaan, maar de dingen be schouwen, zooals zij zich in werkelijkheid voordoen. Tegenover de clericalen staan, laat ons zeggen, drie groepen de chris- telijk-historischen, de conservatief-libera- len en de vooruitstrevende liberalen. Als die met hun drieën niet meer stem men uitbrengen dan de clericalen, is hun samengaan tegen het clericalisme doelloos, en brengen zij wel meer stemmen uit, dan is het noodeloos, want als zij ieder een eigen candidaat hebben, dan brengen zij op die drie candidaten meer dan de helft der stemmen uit, en dan komt een van de drie zeker in her stemming met een clericaal Met het protectionisme is het ook in dezen weer eenigBzins anders gelegen. Men vindt vóór- en tegenstanders bij al le richtingen die lijn loopt dwars door die der staatkundige richtingen heen. Maar juist daarom is het moeilijk, om in een staatkundigen verkiezingsstrijd de staatkundige partijen naar hare inzich ten over de protectie in te deelen. Wat bij de stembus het overwicht in de schaal zal leggen, is nu nog niet te zeggen. Zal het een staatkundige, een kerkelijke, een economische strijd zijn Niemand weet hetmaar zoo het laat ste het geval mocht zijn en de bescher mende rechten daarbij op den voorgrond treden, dan ook kan men zich hiervan verzekerd houden, dat geen voorstander van vrijen handel op een protectionist en geen protectionist op een vrijhande laar zal stemmen. En dus zal ook dan die richting de meerderheid behalen, die in het district de meeste aanhangers telt onverschillig, of die aanhangers samen vereend op een man stemmen, ot in verschillende groepen hunne stemmen uitbrengen. Nu is het waar, dat die verschillende soorten van vragen, die nu aan de orde zijn, tot verwarring aanleiding geven kunnendaar bijv. voorstanders van vrijhandel gevonden worden onder hen, die de maatschappelijke hervormingen met alle kracht willen aanvaarden, en hen, die daarbij de „voorzichtigheid" willen betrachtendat onder de clerica len voorstanders zijn van maatschappe lijke hervormingen, die ook gewild wor den door anti-clericalen. Maar die ver warring wordt niet opgelost door men- schen, die verschillend denken in ééne groep saam te vergarenTeel beter is het, dat bij de eerste stemming, ieder op zijn eigen standpunt blijve staan, en zeker is dit de aangewezen weg voor hen, wier standpunt zoo dui delijk is aangewezen en die zoo onom wonden partij kozen, niet alleen tegen clericalisme, legen protectionisme, maar ook en vooralvóór hervormingen op sociaal gebied. En hoe dan bij de herstemmingen Daarvan is volstrekt niets te zeggen. Het zal geheel van de omstandigheden afhangen, welke houding daarbij is aaa te nemen. Niet, omdat men nu nog niet weet, op welke wijze het partijbelang het best te behartigen is, maar wel, om dat niet te gissen is, wat het algemeen belang naar ons inzicht zal meebrengen. Een paar voorbeelden mogen dit ophel deren. Als de keuze van een of meer conservatief-liberalen de tot standkoming eener protectionistische meerderheid kan voorkomen zonder noemenswaardig aforeuk te doen aan de kansen op het verkrijgen van maatschappelijke hervor mingen, dan zal men zeer licht zjjne stem in die richting uitbrengen. Wan neer daarentegen de keuze van eenige democratisch anti-revolutionnairen de vooruitzichten voor de hervormingsge- zinden verbeterde, zonder het gevaar eener clericale meerderheid te doen ontstaan, waarom zou men dan die keu ze niet in de hand werken Ook kan het van de personen afhan gen: een door de rechts-liberalen gestel de candidaat kan den linkschen zóó na staan, dat dezen hem gaarne hunne stem willen geven, en een democratisch anti- ievolutionnair kon wel zóó van den clericalen zuurdeesem doortrokken zijn, dat men hem daarom niet zou mogen kiezen. Waar tij en tegentij, stroom en tegenstroom tegen elkaar in werken en winden uit allerlei windstreken de wa teren beroeren, daar doet elke schipper wijs, als hij met vaste hand zijn eigen koers houdt. Dat geeft de meeste kans om eene veilige haven binnen te loopen. En lukt dat niet, dan kan hij zien, wie hem het naast is, om hem hulp te bie den. Heeft hij die hulp vooruit geko zen, dan kan al heel licht het geval zich voordoen, dat zij, op wie hij re kende, ver van hem af gedreven zijn. Dit is zeker het best voor hem, wiens koers het meest vast bepaald is, en dus in deze voor de vooruitstrevende libera len, die weten wat zij willen en hoe zij het willen en die niet alleen tegen bescherming, en tegen clericalisme zijn, maar ook en vooral vóór hervorming op sociaal gebied. Y ergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, op woensdag 21 April jl., 's voormiddags 11 ure. Bij de opening der vergadering is de heer Viseer door particuliere omstandighe den nog afwezig. De notulen der vergadering van 6 April jl. worden na lezing goedgekeurd et) vast gesteld. Naar aanleiding van het deficit in de gemeentekas deelt de Voorz. mede, dat heeren Weesmeesters bereid waren bevon den, tegen eene rente van 4°/0 (ingaande 1 Aprii jl.) f 2100 tijdelijk ter leening af te staan, waarin dan begrepen is de f 600 schuld door ruiling van land met dit col lege. D^t lek is dus voor eenigen tijd gestopt. Verdtr wordt medegedeeld door den Yoorz. aan den Raad, dat voortaan geen storing meer zal plaats heb ben in het leerplan aan de school in de kom, door veranderingen in catechisatie- nren aau den heer Koopmandat volgens on derzoek geen belemmeringen zijn gebracht aan het Oosterlandpid, hetgeen genoemde heer had vernomen door den heer Kuilman als secretaris van den Boerenbond aan den Raad, dat de Boerenbond volgaarne instemming wenscht te betuigen met de maatregelen, dooi den Raad genomen in zake polderkanslisatie. Op voorstel van den heer Kuilman zal de Raad zijne adhaesie betuigen, aan het adres om verbetering der postgemeenschap in de buitenwijken, door den Boerenbond gezonden aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid. Vervolgens wordt de Voorz. benoemd tot afgevaardigde en de heer de Moor tot diens plaatsvervanger, naar eene op vrijdag 23 April 8.s. te Hoorn te honden verga dering, waarin het ontwerp-reglemeut tus- schen de stoomtramwegmaatschappij „West- friesland" en de exploitatie-maatschappij van tramwegen te 's Gravenhage zal wor den vastgesteld, welk ontwerp door den Raad wordt goedgekeurd. De door het Algemeen Armbestuur nog ver schuldigde iaodhuur over 1893 '94 ad f2400 zal aan dit college bij wijze van subsidie worden kwijtgescholdeo, terwijl omtrent de f 1200 over 1896 eene na dere beslissing zal worden genomen. Onderwijl zijn Armvoogden en Wees meesters met den heer Visser ter verga dering gekomen en gaat men hierra over tot het nazien der rekening van het Arm bestuur over 1896. Na eene serieuse behandeling der ver schillende posten wordt deze rekening vastgesteld in ontvangst op f 5924 53 en in uitgaaf op f5670.60 dus met voordeelig saldo, groot f 253.93. Hierbij is echter niet berekend de f 1200 huur over 1896, dus is de toestand niet zoo rooskleurig als hij zich hierOoven laat aanzien. Door den Yoorz. wordt aan het college dank gebracht voor hare toewijding en het beheer in het afgeloopan boekjnar. De heer Stammesarmvoogd, zou gaarne zien, dat bij de boerenwoning, in huur bij het armbestuur, van gemeentewege een flinke, gemets-ide gieikuil werd gemaakt. De Raad besluit, dit pnnt bij het op maken der begrooting te behandelen. Nog restte het behandelen der rekening van de Weezenadmmistratie over 1896 en dit was voorzeker niet het minst smake lijke gerecht, als men nagaat, dat deze ten slotte op voorstel, en met huldebetui ging van de tot het nazien benoemde com missie, werd vastgesteld de ontvangsten op f 11401.50* de uitgaven op f 8524.S05 waardoor das een batig saldo] [ontstond, groot f 2877.20 en dat de staat van bezittin gen op 1 Januari 1896 ver meldde f 79140.35* tegen op 1 Januari 1897 f 80463.20'. Nadat de Yoorzitter ook aan dit colle ge dank had gebracht voor haar gehou den beheer werd de vergadering gesloten. Woensdag j. 1. werd op het bouwland van den heer W. C. Vis' ser te NiöUW0 Niedorp eene proeve genomen met een cultivator, en ook de heer Visser moest ondervinden, hoe moeilijk het is, veel boeren bij elkaar te brengen. On danks da bekendmakingen, woonden slechts zeer weinigen deze proeve bij. Wat een cultivator is P Ja! dat is met één ander woord zeker niet gemakkelijk te zeggen. Het werktuig, zooals de heer Visser het nu gebruikte, lijkt het meest op een, ja, Uilenspiegel zou zeggen, op een an deren cultivator, maar wil men het getoetst hebben aan iets, dat hier algemeen be kend is, dan komt het zeker het meest overeen met eene hooiharkmachineal thans, de zitplaats van den bestuurder, de wielen en de boom of „langstok" ver schillen hoegenaamd niet, terwijl ook de werking plaats heeft door krommstanden, die tusschen da wielen en onder de zitplaats bevestigd zijn. De cultivator wordt echter speciaal ge bruikt op bouwgronden en diende bij de ze proeve om dsn in den herfst omge- ploegden grond los te maken. Ofschoon door slechts twee paarden ge trokken, deed hij als zoodanig ongetwij feld beter en vollediger werk dan eene groot eggewel is het voor de fijnheid der kluiten wenschelijk,dat de bodem niet te nat is, doch dit is met een egge ook het geval. Volgens den heer Visser kan de culti vator ook gebruikt worden, om de boven laag los te schoffelen of om deze los te schrapen, ook tusschen rijen opgekomen zaad, terwijl hij, als er een daarvoor speciale zaad bak op geplaatst wordt, ook als zaaimachine dienst kan doen. Trouwens, de heer Visser zal stellig aau belangstellenden wel alle verlangde iulichtingen willen verstrekken. Een schoorsteenveger te ZWARTSLUIS, die zich zaterdagmiddag met zijn twaalfjarig zoontje per panter naar de Belt onder Wanneperveen begaf, om aldaar eenige boodschappen te verrich ten, werd des avonds tevergeefs thuis gewacht. Zondagmorgen werd door een paar personen een nader onderzoek langs de Arembergergracht ingesteld en ontdek te men den punter drijvende. De man Eg, zonder eenig teeken van leven te ge ven, op de knitëo in den punter, terwijl net zooDtje voorin geheel buiten kennii werd gevonden. Na vele pogingen mocht men er in slagen bet kind weer bij te brengen, doch de vader bleek reeds eeni gen tijd gestorven te zijn. Yolgens verklaring van het zoontje hadden ze op de terugreis om den hevi- gen wind besloten, den punter halfweg aan wal te leggen en de reis verder te voet te doen. Bij de pogingen daartoe was de boom te water geraakt't zoontje, dat er naar greep, geraakte mede te wa ter, doch werd door zyn vader nog geluk kig gevat en in den punter getrokken. Inmiddels was de panter aan lager wal gedreven en zijn vader scheen geen kracht meer te hebben, dezen weer aan den overkant te brengen. Hij had toen gezegd :lateu we er maar eerst eens bij gaan zitten en had toen nog over sterven gesproken, maar meer weet de jongen er overigens niet van te zeggen, daar hij ook was gaan liggen en in slaap is ge raakt, waaruit hij door zijne redders werd gewekt. Een zeldzaam, misschien wel ééoig voorrecht geniet een inwoner van UTRECHT, de heer H. Pierrot, hor- luger iu de Zadelstraat, die het 300-jarig i bestaan van zijne firma herdenkt. Een zij-

Schager Courant | 1897 | | pagina 1