Binnenlandsch Nieuws. Anna Paulowna. Anna Paulowna, 4 Mei. Uit en voor de Pers. Strijd tegen het Liberalisme. PLAATSELIJK NIEUWS. Buitenlandscli Nieuws. Van het Oorlog sterreln. Telegrammen. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den RAAD der gemeente ZIJPE, gehouden op dinsdag 4 Mei 1897, des morgens tan half 11 ure. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Zeeman, zonder kennisgeving de heer v. Beusekom. Na opening der vergadering, worden de notulen gelezen en daarna door den Raad goedgekeurd. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van het verbaal van Kasverificatie, waaruit blijkt, dat bij den gemeenteontvanger in kas moest zijn en is bevonden de som van f3681.68. Was verder ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij melding wordt gemaakt, dat voor den tijd van 5 jareD, te rekenen vanaf 1 Januari 1897, aau de gemeente Zijpe de ontheffing is verleend tot het geven van onderwijs in vak j. (Gymnastiek). De heer Vrijburg geeft vervolgens te kennen, dat het gemeenteverslag nefjes en keurig door hem is bevonden. De heer Nobel heeft op het convocatie- biijet bemerkt, dat er in deze vergadering geen benoeming van stembureaux zal plaats hebben en gelooft, dat dit even goed in de volgende vergadering zal kun nen geschieden. Dit is het ook niet, waar spr. de aandacht op gevestigd wilde zien, mvar wel, dat wanneer inde volgende verga dering de stembureaux benoemd worden, meteen de salarieering der personen, die in die bureaux zullen plaats nemen, ge regeld wordt. Gaarne zou de heer Nobel B. W. hieromtrent een voorstel zien doen. Voorzitter informeert, of het de bedoeling van den heer Nobel is, om de kwestie van brood en koffie te regelen, of dat hij den persanen een salaris zon zien willen toegekend. Dit laatste is volgens de bedoeling des heeren Nobel. De heer Sdfiuyt zou, wanneer er 5 stem bureaux waren geplaatst, niet tegen het verleenen van salaris zijn, maar nu het met de leden van den Raad kan gered worden, is hij daar niet voor. De heer temer wijst erop, dat het de bedoeling van den heer Nobel is, om de kosten, die het bestaan van een dergelijk stembureau kan opleveren, vast te bepaleD, om deze kosten zoo min mogelijk te doen zijn, opdat met te meer reden later met dezelfde kosten nog meer stembureaux kunnen worden aangevraagd. De heer Nobel wijst er op, dat het hem te doen is, de kosten, aan zoo'n stembureau verbonden, te bepalen, en dat beide stembureaux hetzelfde zullen kosten, en dat, wanneer er boven het uitgetrokken bedrag door de heeren verteerd wil wor den, zij dit zelf zullen moeten betalen. Dit punt zal in de volgende vergadering verder worden behandeld. Hierna gaat de raad in comité ter be handeling van eenige reclames op den Hoofdelijken Omslag. - Jongstleden zondag, den 2en Mei, was het juist 50 jaren geleden, dat de Weleerwaarde heer J. H. Hobuspredi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Bar- singerhorn, in zijn ambt voor het eerst optrad te Callantsoog, waar hij gedurende acht en een half jaar gevestigd bleef. Opmerkelijk en tevens eigenaardig was het zeker, dat jnist op zondag 1.1. de pre dikbeurt in de vacature Callantsoog door Ds. Hobu» werd vervuld. Naar aanleiding van het tekstwoord uit Hand. 26 v.22, eerste ged., hield de lee- raar voor zijne gemeente de herdenkings rede voor dezen dag, terwijl véér het ver laten van het kerkgebouw de gemeente den waardigen jubilaris toezong het 3de vers van Ps. 134. Te Barsingerhorn ontbrak het den heer Hobu* dien dag niet aan bezoek van fa milie, vrienden en kennissen en collega's, die hem hunne gelukwenschen toebrach ten en op verschillende wijzen den dag tot een recht ieestelijken maakten. Met het oog op zijn aaustaand emeri taat werd bij deze gelegenheid door het Kerkbestuur zijner gemeente den jubila ris het vrije gebruik, levenslang, van de thans bestaande pastorie der Ned. Herv. kerk van Barsingerhorn, met wat daarbij behoort, aangeboden. Door de Vrijzinnige kiesvereeni- ging te Zijpe werd met 22, algemeene, stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer G. Lely, Een lastig heer. Zaterdagavond bevond zich in den trein, die van den Helder kwam, een matroos, die voor de reizigers zser lastig was. Op hun verzoek, zich een weinig stil te houden, kwam geen goede uitslag. Te Anna Faulowna aangekomen, moest men hem op verzoek der reizigers uit de coupé verwijderendaarom wilde de chef hem in eene andere coupé doen overstap pen, maar hieraan wilde de matroos geen gehoor geven. Door de condnctenrs en een arbeider geholpen, wist men hem op het perron te brengen, om hem vervolgens in eene andere conpé te driDgen, maar hij wei gerde, om weder in den trein te gaan, zoodat hij op het perron moest blijven staan en na het vertrek van den trein de personen, die op het perron waren, sloeg, wanneer zij in zijne nabijheid kwamen. Later is hij door K. de Vries, Briga dier-titulair der rij ksveldwacht, met een rijtnig overgebracht naar den Helder. Hij zeide, dat hij zijn geld, ruim f 40. was kwijt geraakt dronkenschap was oor zaak. Bij den veehouder K. van Dam te Heer Hugowaard is onder het mndvee Mond- en Klauwzeer uitgebroken. In de vergadering van Het Witte Kruitte Heer HugO- waard zijn tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering benoemd de heeren A. C. G. Post en Jb. Met en tot plaats vervangers de heeren A. Weeder cn G. Smit At. Als bestuurslid werd gekozen de heer C. de Jong in de plaats van den heer H. Krillcr, die bedankt Sad. Een nortonput te Onde Niedorp zal ge slagen worden en de bestaande put bij school no. 4 zal worden gerestaureerd. Zaterdagmorgen zou de wachter bij den overweg aan den Toren- dijk te SCHIEDAM de boomen sluiien voor den uit Schiedam naderenden trein Hoek-van-Holland, toen zijn kind hem achterna liep en tnsschen de rails kwam. De locomotief wierp het kind tegen den grond en de geheele trein reed er overheen. Als door een wonder bleef het kind vrij wel onverlet. Slechts aan het achterhoofd gekwetst, werd het in bewusteloozen toe stand opgenomen en naar binnen gedra gen. Dr. Endtz, spoorwegarts, werd ter hulp geroepen. Men verwacht, dat het kind goed van dit ongelnk zal afkomen. Men bericht uit KAMPEN, dat eergisteren in het beheer der Stadsbank van Leening grove fouten zijn ontdekt. De directeur der bank moet o- ver de laatste jaren een bedrag van on geveer f 18,000 verduisterd hebben. De justitie uit Zwolle arriveerde dien avond om een onderzoek in te stellen, met het gevolg, dat de directeur gevankelijk naar Zwolle werd gebracht. De antirevolutionairen te BEVERWIJK hebben voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer A. P. Staalman. De afdeeling Nederland en Oranje van de Centrale anti-revoluti onaire kiesvereeniging, gevestigd te HEL- LEVOETSLUIS, heeft in hare vergade ring van eergisterenavond tot candidaat ge steld bij de a. s. verkiezingen den heer A. P. Staalmanlid van de Tweede Ka mer. Een rijtuigverhuurder te OUD-VOSMEER kocht voor ruim twee jaren van een landbouwer een paard voor ongeveer f 400 nadat de eerste het eeni- gen tijd gereden had, bleek het geheel ongeschikt voor hem, daar het nu en dan alles kort en klein sloeg. Nu beweerde de rijtuigverhuurder«Het paard is als mak verkocht en blijkt kolderig' en de landbouwer beweerde«Gij hebt er door uwe behandeling een kolderig dier van ge maakt*. Het slot was een proces, sedert 2 April 1895 aanhangig, dat thans zijne beslissing schijnt te naderen. Intusschen is het paard op kosten van «ongelijk* gestald, zonder dat het iets heeft gewerkt. Voor eiken dag wordt f 0.80 in rekening gebracht, zoodat de verliezende partij van nu at reeds 750 X f 0.80 f 600 aan onderhoudskosten kwijt is. Met de proces kosten kan het een aardig sommetje wor den. Bij ministerieele beschikking is de heer Qeevertonderwijzer aan school no. 1 al hier, beDoemd tot onderwijzer aan de Leer school, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. In de te ontstaue vacature zal voorzien worden door de benoeming van eene on derwijzeres. J. 1. zaterdag kwam de Liberal Kies vereniging als Afdeeling van de Centrale Liberale in het Hoofdkiesdistrict Helder bijeen, om een candidaat te kiezen voor de Tweede Kamer. Voorgesteld waren de heeren van Cal- car te Schagerbrug, JanseD, Lely en Pier- son te 's Gravenhsge, de laatsten allen oud-ministers, terwijl werd medegedeeld, dat de heer van Calcar zijne candidatuur opofferde voor die van den heer Lely. Alle (20) stemmen weiden vereeuigd op den heer Lely, wien verzocht is, binnen kort voor de kiezers in het district op te treden. Ook de Liberale Kiesver- eenigingen «Helder" te HELDER en te OOSTEREN D op Texel hebben den heer C. Lely met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Vergadering van den RAAD der gemeente HARINGCAR- SPEL, den 3 Mei 1897, des avonds 6 uurtegenwoordig alle leden, nitgezonderd de heer C. Groot. 1. Na openicg der vergadering door den Voorzitter worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedge keurd. 2. Door den voorzitter worden ter tafel gebracht bezwaarschriften van R. de Moei, Jan Stoop, Jan Pronk, Nicolaas Tesselaar, Arie Ti,m, Jan Spaarnsen, Wil- lem van Duin, B. van Duin, Jacob Kop- pedraijer, Klaas Spaans, W. Goudsblom, Jan van Duin, C. Roozeadaa), P. Glas, G. Stoop, C. Tijm, Arie de Lsnge, P. Pronk en G. Tesselaar, allen wonende te Kerkbuurt en Tuitjenhorn, tegen hunne niet-plaatsiug op de kiezerslijst der gemeen te. Die bezwaarschriften luiden als volgt: Aan het Gemeentebestuur van Haringcarspel. Geeft eerbiedig te kennen de ondergeteekende, inwoner dier ge meente, dat hem bij kennisgeving van den Burgemeester dezer gemeenle is ken nis gegeven, dat hij ondergeteekende NIET op de kiezerslijst is gepl&als', uit hoofde bij onderstand zou hebben geno ten van de instelling «ARMEN BOGT- MAN dat hij, overigens de vereischten hebben de oa kiezer te zijn, zooals uit de bij het gemeentebestuur voorhanden gegevens blijkt, zich bezwaard gevoelt door zijne NIET-plaatsing op de kiezerslijst 1°. omdat de gemelde zoogenaamde instelling „ARMEN BOGTMAN" een voudig eene van onds bes'aande stichting is ten name der «Erven Bogtman,' zelfs in kadastrale registers, bekend 2°. omdat die stichting niet behoort tot de instellingen, bedoeld in Art. 23 der kieswet 3°. omdat die stichting geen onder stand in den ziu van Art. 4 der kieswet verstrekt dat hij alzoo niet heeft genoten den on derstand, die volgens de kieswet van het kiesrecht uitsluit. Redenen, waarom hij verzoekt, dat hij op de kiezerslijsten als kiezer worde ge bracht. Bij de bespreking van dit onderwerp blijkt, dat allen „de Armen Bogtman* be schouwen als eene instelling van welda digheid, bedoeld bij art. 3, lett. c der srmenwet, en zijn van oordeel, dat het ge nieten van onderstand van een dier in stellingen onvoorwaardelijk van het kies recht uitsluit. Met algemeene stemmen wordt dan ook besloten, het verzoek van de adressanten van de hand te wijzen. 3. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt, behoudens goedkeu ring van H.H. Ged. Staten dezer provin cie, besloten, uit den post voor onvoorzie ne uitgaven der begrooting 1896 te beta len eene som van f 27.30, zijnde f20.— voor aan de hooistekers toegekende be looning en f 7.30 voor kosten van brand verzekering der aan de gemeente toebe- hoorende roerende goederen. 4. Wordt gelezen een verzoekschrift van Mej. H. F. Steinbachonderwijzeres te Kerkbuurt, om gedurende de maand Juni verlof te mogen hebben, teneinde, tot volledig herstel van eene aandoening der stembanden, en Amsterdam spreekles sen te kannen nemen, 't welk volgens overgelegd advies van Dr. ter Mate n aldaar, noodzakelijk is. Toegestaan. 5. Wordt vastgesteld eene verordening, waarbij als stemlokaal wordt aangewezen de raadzaal op het raadhuis te Dirkahorn. 6. Ten slotte wordt nog besloten, voor een armlastige, die den len dezer zijne wo ning moest ontruimen en geen andere woning kon krijgen, een houten gebouwtje te maken in den Slootgaardpolder. De vergadering wordt hierna gesloten. Door de Liberale kiesver- eeniging te liarsingerhorn is tot Candidaat vooi de Tweede Kamer ge steld Mir. E. Fokker. GJ-raanrecIvteii. De heer K. Cz. de Boer, lid der Twee de Kamer, heeft onder den titel «Duur graan, meer werk P" bij den heer E. N. Smit Ez. te Koog a./d. Zaan eene brochure het licht doen zien, waarin hij de argu menten der voorstanders van graanrechten bestrijdt. Het tegenwoordig stelsel geneest niet alle maatschappelijke kwalen, concludeert de schrijver, maar de handhaving ervan zal erger dingen voorkomen, en het waar borgt ons het behoud van die voordeelen, die de oiteist gunstige ligging van ons land je ons oplevert, voordeelen, die reeds merk baar beginnen te worden voor ieder, die onbevooroordeeld den toestand met dien van andere landen vergelijkt. Aan de voorspiegeling vaD groote en snelle veranderingen als een gevolg van regeeringsmaatregelen hoopt de schrijver zich nooit schuldig te maken. De prijs, waar het bij de komende verkiezing om gaat, is z. i-, afgescheiden van alle ver wachtingen, voor de arbeiders den gang Daar het stembureau wel waard. De uit komst ervan zal hel leeren, of zij aan hun eigen gezond verstand hebben getoetst de zwakke argumenten, waarmede men hen wil overhalen, om zich zelve de brood belasting op te leggen, cf dat zij zich ge dachteloos hebben laten meeslepen en, na gewaarschuwd te zijn, het recht hebben verloren, zich later over de gevolgen te beklagen. Raad van een radicaal. In de lezenswaardige brochure «Duur graan, meer werk van bet radicale lid der Tweede Kamer, den heer K. Cz. de Boer, leest men «Aan haar (de anti-revolutiouaire par tij) is het te wijten, dat liberalen van al lerlei schakeeringen, van conservatief tot radicaal, als zij verstandig zijn, hunne ge schillen zullen laten rusten, om gezamen lijk op te treden tot afwering van de groote nadeelen, die voor ons land eene wijziging van ouze handelspolitiek zullen meebrengen." Tegen Protectie. Op eene vergadering der vrijzinnige kies- vereeniging te Loppersnm heeft de heer Schepel zich verklaard tegen htt stelsel van bescherming, «Deze eene reden wil ik u noemen," zeide hij, „ofschoon ik er meer hebOp belastinggebied geldtlast naar kracht. Nu acht ik het niet raadzaam, eene belasting te heffen ran zoo grooteu omvang, dat de ophrengst minstens een maal die der vermogens-betasting bedraagt en waarin men meer zal betalen naar mate men armer is." De vergadering van katholieke kiezers in het geboaw van den Ned. R. K. Volks bond was flink bezocht. Onder de aanwe zigen werden o. a. opgemerkt verscheiden katholieke leden van ds Tweede Kamer en van den gemeenteraad. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer Kolkman, verkreeg het woord pater Ermann, leeraar aan het gymnasium te Katwijk, die uitvoerig be toogde, dat de katholieken den strijd behooren aan te binden tegen het libera lisme 1°. uit godsdienstig oogpunt, omdat het liberalisme in theorie tegen den gods dienst gekant wil zijn 2°. uit vaderlands liefde, omdat het liberalisme door de ont bindbaarheid van het huwelijk, het nieuw- malthnsianisme, enz., enz., het huisgezin en mèt het huisgezin de grondslagen van het vaderland ondermijnten 3°. uit liefde vooi het huis van Oranje, dat ontzaglijk veel voor Nederland heelt gedaan, waar voor men het niet beter kan beloonen, dan door eene christelijke regeering aan het bewind te brengen. Spreker spoorde om deze drievondige reden de katholieken met kracht en klem aan, om nooit te stemmen opeen liberaal, maar alleen op katholieken of geloovige protestanten. Met donderend applaus betuigden de aanwezigen hiermede hunne instemming. Schagen, 5 Mei 1897. M aandagavond omstreeks 6 uur geraakte een paard, gespannen voor eene driewieldekar, door het slaan van den bengel aan den overweg in de Hoep, op hol. Een daar staand melkkarretje werd onderstboven geworpen en al de melk ging verloren. Al spoedig reeds werd het dier door den heer A. v. d. Horst tot staan gebracht, zonder dat verdere ongelukken waren voorgevallen. De Afdeeling Schagen ran het „Witte Kruis" vergaderde dinsdag 4 Mei 1897, des avonds te 71/» ure, ten locale van den heer Broersma. Aanwezig 17 leden. Nadat de vergadering door den voorzit ter, den heer 8, Bermanis geopend, worden den notulen door den secretaris, den heer J. H. Ressing, gelezen en vervolgens door de vergadering bij acclamatie goed gekeurd. Daarna worlt overgegaan tot de be handeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Het laatste punt yan den beschrijvingsbrief heeft het bestuur aanleiding gegeven tot het maken van eene opmerking. Dat punt luidt: Het Hoofdbestuur heeft de eer voor te stellen in alinea 3 van Art. 4 van het Reglement op de sub- sidiën aan de Afdeeiingen (zie bl. 17 van „Re glementen enz., bijeengebracht overeenkomstig het Be sluit van het Hoofdbestuur van 18 December 1896") na het woord dienstjaar te laten volgen de woorden ingericht overeenkomstig een modelvastgesteld door het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur heeft in de eerste plaats met de voorgestelde aanvulling op het oog, de Afdeeiingen te gerieven. Door de toepassing van de model-begrooting wordt het schrijfwerk verminderd en worden daaren boven rekening en begrooting tot één geheel veree- nigd. In verband tot de aanvragen om subsidie wordt bet overzicht en bet onderzoek voor het Hoofdbestuur belangrijk vereenvoudigd. Het Hoofdbestuur stelt zich voor, exemplaren van het bedoelde model aan de Afdeeiingen te doen toekomen en die ook, zoo noodig, voor haar verkrijgbaar te stellen. Voorzitter juicht het toe, dat meer uniformiteit worde verkregen, maar zag deze model-begrooting liever vastgesteld door de algemeene vergadering dan door het Hoofdbestuur. Spr. gelooft, dat door de eene of andere afdeeling eene heele goede opmerking kan worden gemaakt en zoodoende een post op de begrooting zal worden gebracht, die anders zou zijn weggebleven. De heer Ressing ziet in het voorstel van het hoofdbestuur alleen een maatregel van administra tieven aard. Spr. gelooft tevens, dat het meer op den weg ligt van het hoofdbestuur, om deze model-be grooting vast te stellen. De heer Ressing zou evenwel aan den afgevaardigde naar de algemeene vergadering de opdracht verstrekt willen zien, dat aan de afdeeiingen vrijheid worde gelaten, op die begrooting posten te plaatsen, die niet op de model-begrooting voorkomen. De heer de Joncheere acht het ook heter, dat de begrooting worde vastgesteld door het hoofdbestuur, daar dan eventueel te maken veranderingen, ontstaan door nieuwe behoeften, gemakkelijker zullen kunnen geschieden, dan wanneer daarvoor eene alge meene vergadering bijeen zal moeten worden geroe pen. De heer van Kluijve meent, wijzende op de kwestie met de afd. Winkel, betreffende het tonnenstelsel, dat het hoofdbestuur dezen maatregel voorstelt om al dergelijke kwesties van de baan te krijgen. Spr. kan zich met het voorstel van den heer Ressing zeer goed ver eenigen. Na eenige discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens worden de verdere punten algemeen goedgevonden. Tot afgevaardigde ter alg. verg. wordt gekozen de heer Berman. Wordt nu aan de orde gebracht de kwestie met den desinfectenr P. Dekker, die, nadat het bestuur sijne zeer hooge rekening omtrent de ontsmetting bij Tamis niet had willen betalen, zijn ontslag had aangevraagd, maar den volgenden morgen tot andere gedachten waa gekomen. Een deel van het bestuur had het evenwel noodig geacht, aan het oordeel van de algem. verg. te moeten onderwerpen, of Dekker weder onverkort in zijne rechten zou worden her steld, met dien verstande echter, dat het bestuur voortaan de uit te keeren belooning zou bepalen. Met 11 tegen 5 stemmen werd P. Dekker weder om als desinfecleur aangesteld. Goedgekeurd werd met algemeene stemmen, eene lee ning van f 450 a 4°/0 te sluiten tot de bouwing van den ijskelder, Bij de rondvraag oppert de heer Roep het denkbeeld, of het niet goed zou zijn, dat een deskundige der afdeeling de proef zou bijwoueu met de nieuwe ont smettingsmachine. Het nut daarvan wordt niet iDgezien waarna de vergadering wordt gesloteu. Daar de soudag jl. g e i o u- den vergadering der verschillende kies verenigingen niet toegankelijk was voor de Pers, wijl stipte geheimhouding ge- eischt werd, was het ons onmogelijk, van die vergadering verslag te geven. Het vol gende lezen we uu in het Handelsblad: Opvoorstelvan de drie b de Liberale ÜDie aangesloten kiesveree gingen in het district ALKMAAR bw'" men zondag te Schagen de bestuur*!^ van elf kiesverenigingen bijeen, waarop der vertegenwoordigers der Arbeiderspat] tij en een radicaal, ten einde van gedach" ten te wisselen over de houding, bij de a.s. verkiezing aan te nemen. De voorzit- ter zrtte de wenscbelijkheid uitjen, 0m den afgevaardigde van 't district. E. Fokker, wederom candid?at te 8te]i len, met nitnoodiging aan de oud-libera! leD, om deze candidatuur te steunen. Uit de bespreking bleek, naar men san Het Pad. meldt, dat men van oud-libera- le zijde geen Unie-man begeerde, liever met een eigen candidaat in het strijdperk trad en slechts bij herstemming zijn steun zou willen schenken. In de zondag j. 1. plaats ge. had hebbende vergadering der feestcommis sie voor de a. b. Gewestelijke gymiasiiek. uitvoering, zijn benoemd tot commissie van verlichting en versiering de heeren de Heer de JoncheereBessivg, Vlaming, van Rossen tot commissie van logies de heeren: Melchior' Muijs en Schenk. LONDEN, 4 Mei. De Daily Telegraph ontvaart van zijn correspondent te Volo van 1 Mei het gende bericht „Ik kom jnist terng uit Velestino, waar gisteren van zonsopgang tot donker gevochten is. De Grieken bleven in het voordeel langs de geheele linie De Turken brachten 12000 man van alle wapenen in het vuur hun aantal was iets grooter dan dat der Grie ken. Het gevecht strekte zich uit over eene groote oppervlakte. Zes houderd Turken zijn gesneuveld waarvan er driehonderd zijn teruggevonden en heden op de heuvelreeks van den Pelion begraven. De Grieken verloren ongeveer honderd man aan dooden en driehonderd aan gewonden. De Grieken trokken niet zooveel partij van hun voordeel als zy hadden kunnen doenvandaag concentreeren zij zich nabij Velestino." De correspondent van de Times bericht van 1 Mei uit Volo „De Grieken deden heden bijna de geheele macht die zij by Pharsalos hadden, oprukken naar Velestino.' Er werd heden bijna uitsluitend gevochten op den rechtervleugel, in de richting van het Rarla-meer en den oostelijken weg naar Volo". De Daily News verneemt van 30 April uit Veles- tiao: „Het is duidelijk, dat het doel der Turken was, de verbinding te verbreken tnsschen Pharsalos en Volo. De krachtige tegenstand der Grieken werd niet ver wacht. De Turken deden donderdag en vrijdag her haalde aauvallea met artillerie en infanterie, maar werden eiken keer met hevige verliezen teruggeslagen. Vrijdag voerde detnrksche cavalerie eene wanhopige charge uit op den linkervleugel der Grieken, boven Velestino. Zij trachtten eene lange, steile helling te beklimmen tegen het vuur van tweehonderd grieksche infanteristen in. Slechts weinigen naderden de grieksche gevechtslyn op minder dan 200 yards. De korenvelden waren bezaaid met gevallen mannen en paarden. Ten gevolge van dit succes hebben de grieksche troepen hun zelfvertrouwen geheel herkre gen." PARIJS, 4 Mei. Een ontzet tende brand heelt in een weldadigheidsba- zar in de Rue Jean Gonjon gewoed. Het kolossale gebouw is geheel een prooi eter vlammen geworden. Ouder he-t pain liggen stapels lijken, die onmogelijk te herkennen zijn. Tot dus ver zijn 150 gekwetsten bevrijd. Er zijn reeds houderd afschuwelijk ver koolde lijken te voorschijn gebracht en er liggen er nog evenveel onder het puin. De meeste dames werden gered, anderen werden in een hoek gedreven en levend geroosterd. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend, maar de meesten behooren tot de voorname kringen. Onder de slachtoffers is geen enkele Nederlander. Verslag van het verban- delde in de vergadering van den Gemeen teraad te Sint Maarten, op dins dag den 4en Mei 1897; present alle leden. 1. Na voorlezing der notulen der vo rige vergadering worden dezelven goedge keurd en gearresteerd. 2. Geschiedt voorlezing eener missive van Mejuffr. van Albada-Beth te Valkoog, dato 7 April 1.1., waarbij deze tegen 30 April a.s. ontslag verzoekt als waarnemen de onderwijzeres in de nattige handwerken voor meisjes, aan de school te Sint Maar ten, welk ontslag met algemeene stem men wordt verleend. Door de hieruit ontstane vacature, wordt op voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten, hierin tijdelijk te voorzien en door den Voorzitter kenbaar gemaakt, dat Grietje Schollee van Valkoog zich als sollicitante daarvoor had aangemeld, terwijl ook de damesGrietje Fraij en Beatrix Blok genegen schenen te zijn, hiervoor in aanmerking te komen. Tot stemming hiertoe overgaande, bleek bij het openen der stembriefjes, dat waren uitgebracht op Grietje Schollee 5 stemmen, tegen 2 stemmen op Grietje Fraij, zoodat als tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de school te Sint Maarten is benoemd Mej. Grietje Schollee. Zallende hiervan mededeeling geschieden aan de benoemde, en ter ken- nisse worden gebracht aan de heeren Districts- en Arrondissements-schoolopzie- ners. 3. Wordt ter uitvoering van art. 65 der kieswet besloten om de raadzaal aan te wijzen als stemlokaal. 4. Eene gedrukte circulaire van de heeren Van Wijngaarden Co. te Weeapj houdende eaubeveliog voor de levering van lessenaars tot het uitoefenen der kies- verrichtingen, wordt na voorlezing voor kennisgeving aangenomen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2