Politiek oyerzicht te week. INGEZONDEN. Uit en voor de Pers. Sluit de gelederen PLAATSELIJK NIEUWS. Dirkshorn. Donderdagavond Buitenlandsch Nieuws. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. 6. Behandeling der punten van beschiij- viug voor de Algemeene Vergadering der Yereeniging te Meppel, op 21 Mei 1897. 7. Bespreking van verdere werkzaamheden. hield de aldeeling „RarenkarspeV van 't Witte KruiS eene vergadering ten huize van den heer P. Klos alhier. De vergadering werd bijgewoond door 14 leden. Aan de orde was1°. Het behandelen van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering, den 18 Mei s. s. te Amster dam te houden. Dit punt gaf tot geen be langrijke discussie aanleiding. 2°. Het benoemen van een afgevaardigde naar de Alg. Vergadering. Hiertoe werd benoemd de heer E. Meijer Brees en lot diens plaatsvervanger de heer A. Blad. Bij de rondvraag stelde de heer L. Peuters, namens den heer 2V. de Waard, ter bezichtiging een toestelletje (dregge), tot het redden van drenkelingen. Hcewel eigenlijk minder op den weg van „'t Witte Kruis" liggende, besloot men toch tot de aanschaffing van zulk een voorwerp over te gaan. Hierna werd de vergadering gesloteD. In de vergadering van de Protestantsche Kiesvereeniging „Burger- plicht" te Heer Hugowaard van den 6den, alwaar 81 leden tegenwoordig waren, zijn met algemeene stemmen als candida- ten voor lid van den gemeenteraad geko zen de aftredende leden, de heeren P. Wonder Az. en B. de Boer en voor lid van de Tweede Kamer der Staten- Gtneraal de heer Mr. lil. FoRlier*. De heer Fokker zal den B Juni e. k. in „de Zwaan" eene lezing houden. Tot bestuursleden der kiesvereeniging werden herkozen de heereD C. de Boer en J. Rooier en in de plaats van den heer J. Gootjesdie niet meer in aan merking wenschte te komen, de heer S. Brugman. Bovendien werd het bestuur versterkt met twee leden, waarvoor werden geko zen de heeren B. Appel en J. Brugman. H et polderbestuur te Heer Hugowaard heelt bij publieke aanbe steding de levering gegund van straatstee- nen voor f 18.25 per 1000 aan den heer W. F. Stoel te Alkmaarvan grint voor f 2,24 per M3. aaiden heer J. Schor te Alkmaar en van zand voor f 1.den Ms. aan den heer C. Kroon te Oudorp. Wieringen. Wederom ontving onze kerkeraad het teleurstellend bericht, dat de heer Bs. A. Weeder, predikant te Reer-Hugowa»rd, voor het beroep naar Hippolytushoef bedankt. In den nacht van don derdag op vrijdag, te 2 uur ongeveer, is te Winkel het huis verbrand, bewoond door den heer K. PIJL. In een ocgenblik stond het geheele huis in brand, zoodat de bewoners zich in nachtgewaad er oit hebben moeten redden. Het huis was eenigen tijd geleden voor kruidenierswinkel ingericht. Alles is ver brand, doch de petroleum heeft noen we ten te bewaren. Ware die ook in brand geraakt, dan zou men de belendende ge bouwen, waarmede men nu reeds zooveel moeite had, zeker niet hebben kunnen behouden. Een der buren, door het blaffen van zijn hond gewekt, ontdekte den brand en wist nog tijdig de bewoners te waar schuwen. Debloembollen te Winkel, waarvan de teelt telkenjare toeneemt, staan in vollen bloei. Een prachtig gezicht heeft men erop, als men den weg gaat van Lutje winkel naar Winkel. De Centrale Liberale K i e vereeniging in het Hoofdkiesdistrict ENK- HUIZEN heeft in hare vergadering, ge houden te Benningbroek, den Ben Mei, besloten, zich aan te sluiten bij de Libe rale UnieHet voorstel daartoe was gedaan door de afdeelingen Midwoud, Grootebroek en Enkhuizen. Het doet ons genoegen, dat dit besluit gent men is en we hopen, dal 't tot gevolg iroge hebben, dat een groot aantal vrijzinnige kiezers, die tot heden nog aarzelden om toe te treden, zich bij dc verschillende afdee lingen der Centrale zullen aansluiten. Totzetlerbij 's Rijks di- recte belastingen is benoemd de heer K. Schenk Az., te A-V ieringer- waard. -Met 179 stemmen werd in de j.1. vrijdag gehouden vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging te DEN HELDER, tot Candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer C. Lel y, oud-minister van Waterstaatverder be kwam de heer J. C. Jansen 42 en de heer H. v. Calcar, die zijne candidatuur ter wille van den beer Lely had inge trokken, 2 stemmen. De politieke vereeniging „Yooruitgang" te ALKMAAR stelde met algemeene stemmen tot candidast voor de Tweede Kamer mr, E. Fokker, aftredend lid. De minister van binnen- landsche zaken Overwegende, dat op dinsdag 1 Juni de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten—Generaal plaats heelt Gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en artikel 134, derde lid, der Kieswet Heeft goedgevonden te bepalen dat in de kiesdistricten, waarin het rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkie zing de stemming, zoo noodig, za'. ge schieden op dinsdag 15 Juni en de her stemming, zoo noodig, op vrijdag 25 Juni. (SA CL) De katholieken hebben aan de antire volutionairen huD bondgenootschap aange boden. Dit is het groote feit van den dag. Op de vergadering der katholieken te Utrecht is dat besloten. Daar waren samengekomen de katholieke leden der Tweede Kamer met afgevaardig den van katholieke kiesvereenigingen. ManneD, zooals de T ij d meedeelt, van allen rang en stand, zoowel leden der Eer ste Kamer, geestelijken en mannen van aanzien en fortnin, als kleine burgers en leden van arbeiders-vereenigingen. En die allen hebben met volstrekte eenparigheid en onder een donderend applaus een groot en gewichtig besluit genomen. Op voorstel namelijk van dr. Schaep- man, namens de geheele Kamerclub, werd besloten, de katholieke kiesvereenigingen dringend nit te noodigen, in overleg te treden met de antirevolutionaire kiesver eenigingen, ten einde bij eerste stemming hunne stem te kunnen geven aan de antire volutionaire candidaten in die districten, waar zulks ten algemeenen nutte noodig schijnt. Aldus lnidt woordelijk het besluit. Uit de formuleering blijkt reed?, dat er zekere voorwaarden zullen worden gesteld. Eéue voorwaarde heeft de heer Schaep- man genoemd en met grooten nadruk op den voorgrond gesteld. Het beginsel van den persoonlijkea dienstplicht moeten de antirevolutionairen wel niet loslaten dat behoeft niet maar zorgvuldig op bergen en het niet weer voor den dag halen. „Wij willen (zei dr. Schaepman) eene christelijke meerderheid, maar één prijs willen wij daarvoor niet betalen de opheffing van de plaatsvervanging." Dan zijn er nog andere voorwaarden. De T ij d, die zijne volkomen instem ming betuigt met het besluit der Utrecbt- sche vergadering, duidt ze aan. Niet alle antirevolutionaire candidaten hebben voor de katholieken gelijke waar de. In bepaalde districten zal het gemak kelijker vallen, da overgroote meerderheid der katholieke stemman te doen uit brengen op den antirevolutionair A. dan op den antirevolutionair B. Men rekent daarbij echter op eenigen tact en eenige tegemoetkoming van de zijde der antirevo lutionairen, Dat wil zeggen de partij van Schaep man moet het recht van keuring hebben. Geen andere dan haar welgevallige candi daten, menscheD, aan wie zij wat heeft. Voorts zal de samenwerking bij de eer ste stemming niet gelden voor districten, „waar bf de keuze van een eigen katho lieken candidaat verzekerd moet worden geacht, zooals in de zuidelijke provinciëu, bf voor welke een katholiek reeds zitting heeft, zooals Almeloo, Enschedé, Eist, Be verwijk, die moeten behouden blijven; eindelijk voor zoodanige, waar bij trouwe opkomst de katholieken zonder eenigeD of werkelijken stenn van anderen hun candi daat de overwinning kunnen verschaffen.*1 „Vergissen wij ons niet (zoo voegt de Tij d er bij), dan behooren Katwijk, Haarlem mermeer en flontenisse tot deze districten.* Zeven districten aan deze zijde van den Moerdijk alzoo voor de katholieken gereserveerd. Al de overige aan de anti revolutionairen overgelaten. Wij geven veel en verkrijgen weinig, zegt dr. Schaepman. Maar, voegt hij er bij, wij zijn koelbloedig en fier genoeg, „om boven voordeel en eer te Btellen het be lang van het geheele vaderland, het be lang van allen, die gelooven, dat de staat op den grondslag van het christendom moet gevestigd zijn en Aan gevestigd blij ven." Ja, Rome weet wel, wat het doet, als het in de meeste districten voor de antirevolutionairen het terrein vrijlaat. Het volgt als altijd eene slimme iacties. En het doel Het doel Schaepman heeft het open lijk en onomwonden uitgesproken het doel is, zich van de staatsmacht mees ter te maken. Met de hulp van de an tirevolutionairen, de Calvinisten, de „erf vijanden*, zegt de doctor uit Rijsenburg. Het kan niet anders. Alléén optrekkend, is de partij van Rome onmachtig. Zij moet bondgenooten hebben, bondgenooten, met wie te handelen is. De meerderheid moet veroverd worden. De beschimpte helft -f- 1. „De meer derheid zegt Schaepman isden toon aangeven niet alleen in de wetgeving, maar in het geheele bestnur." Zeker, ook de liberalen kunnen wetten maken, maar „eene regeeiing heeft meer te doenzij bestuurt, geleidt, bevordert, benoemt, ontwikkelteene regeering keurt zedelijke lichamen goed of weigert die goedkeuring. „De geheele werking van ons nationaal leven hangt af van den geest der regee ring, en de geest van de regeering is ten langen leste de geest van de partij, die de meerderheid heeft. „Eene christelijke regeering nu is alleen te krijgen, indien wij de meerderheid be zitten. Daarom moet dit doel en inzet zijn van den strijd. „Wij staan op dit oogenblik aan den vooravond van een geheel nieuw tijdperk, eene geheel nituwe periode, waarin nieuwe vr&geo aan de orde zullen komen". Dit alles geldt ook voor die allen in het laud, die Nederland niet gebracht willen zien ondtr de overheersching van Rome. Wat Schaepman tot de zijnen zeide, dat zij onzerzijds gezegd, en met nsdruk gezegd tot allee, die willen beletten, dat de Roomschen roet de antirevolntionairen in één boud meester worden van bet staatsgezag en hunne beginselen aan de wetgeving en het bestuur van het land ten grondslag leggen. Ja wij staan voor een geheel nieuw tijdvak, voor eene geheel nieuwe periode. Zal dat de periode zijn van Rome's heer schappij Wanneer alle liberalen het hachelijke van den toestand inzieD, dan is het ge vaar misschien nog af te wenden. Maar dm moet er aaneensluiting we zen, aaneensluiting en nog eens aaneen sluiting! Tegen de macht van Rome met de antirevolutionairen als bondgenooten, zijn de liberalen niet bestand, zoolang zij verdeeld zijn. Voor de liberalen van verschillende nuance, al houden dan ook sommige ge schillen hen verdeeld, is hun plicht aan gewezen. De plicht, die door liefde voor hunne beginselen, door eerbied voor ban verleden gebiedend wordt voorgeschreven. De plicht, om bij de naderende stembus schouder aan schouder te staan. N. R. Ct. Een paar Reuter-telegrammen uit Londen teekenen tamelijk wel den po- litieken toestand in Zuid-Afrika. Het eerste luidtEen millioen patro nen [voor Lee-Metford-geweren, bène- vens eene groote hoeveelheid granaten worden naar Zuid-Afrika verzonden. De drie batterijen artillerie, die naar Zuid-Afrika vertrokken zijn, zullen door andere brigades gevolgd worden. Binnen eenige maanden zullen 35000 man in Zuid-Afrika geconcentreerd zijn. Verder wordt nog bericht, dat het britsch eskader in de Delagoabaai, daar tot midden Juni zal blijven. Admiraal Rawson heeft van de por- tugeesche overheid verlof gekregen, om kanonnen aan land te brengen voor het houden van schietoefeningen. Als nu de geachte admiraal zorgt, dat de ze kanonnen, natuurlijk met de noodi- ge bediening en voldoende dekking, op een gegeven oogenblik in de nabijheid van de transvaalsche grenzen zijn, dan kunnen de Engelschen uit het oosten en westen gelijktijdig de Republiek binnen rukken. Onwillekeurig vragen wij, of Portugal onder engelsche pressie niet eene dubbelzinnige houding aanneemt. „Gelukkig" schreven wij aan het slot van het vorig overzicht, „dat de Zuid- Afrikaansche Republiek machtige vrien den heeft, die een oog in 't zeil hou den." Van verschillende zijden duiken berichten op, dat tusschen de regeerin gen van Duitschland en Rusland eene overeenkomst is gesloten betreffende een gemeenschappelijk optreden, zoodra En geland eene vijandige houding tegenover de Zuid-Afrikaansche Republiek gaat aannemen. Men wil ook weten, dat door Duitschland pogingen werden aan gewend, om Oostenrijk, Portugal en Frankrijk mede in deze overeenkomst te betrekken. Oostenrijk meende even wel neutraal te moeten blijven, wijl het geen belangen in Afrika had te ver dedigen, Portugal motiveerde zijne wei gering, door op zijne vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te wijzen, terwijl Frankrijk zich het volgen eener eventueele gedragslijn voorbehield. Sedert echter prins Hohenlohe, Duitsch- lands kanselier, eenige dagen geleden een bezoek aan zijn „tandarts" te Pa rijs bracht, is er eene merkwaardige zwenking in Frankrijk waar te nemen. De fransche pers, tot heden vrij kalm in zijne besprekingen over de Transvaal, legt plotseling eene bijzondere belang stelling in president Krüger en zijne politiek aan den dag. De vereeniging „voor de verdediging der fransche be langen" in de Transvaal, sinds jaar en dag slapende, verzoekt per adres der regeering, krachtig mede te werken, om den bestaanden toestand in Zuid-Afrika te handhaven. Tegelijkertijd wendt de Société Alri- caine de France zich tot de uitvoeren de macht en wijst haar, met het oog op Madagascar, op de noodzakelijkheid, om de bestaande orde te Delagoabaai te bevestigen. En als werden de fransche journalis ten met eenzelfden geest bezield, vul len tal van hatelijke artikeltjes tegen Engeland de kolommen van vele couran ten. Moeten wij in deze manoeuvre de hand der regeering zien, die de open bare meening gaat bewerken, om zoo doende gemakkelijker zich bij Duitsch land te kunnen aansluiten Zoo zou dan de Transvaal kunnen dienen als de brug, waarover het fransche volk den vijand van 1870 vriendschappelijk kan naderen. Zoodra de mogelijkheid zich vertoont, dat de oude veeten op den achtergrond zouden kunnen treden, begint de Chau vinistische pers moord en brand te schreeuwen. Rochefort stelt in den Intransigeant voor, dat Frankrijk zich met Engeland en Rusland tegen Duitschland zal ver binden. Hij gunt gaarne Rusland, Konstan- tiuopel, Engeland, Egypte en Transvaal, als Frankrijk als prijs de Rijngrens kan bedingen. Een ander uil ra-blad tracht het anta gonisme tegen Duitschland door deze woorden wakker te houden „De Turken hebben Duitschland in den arm genomen. Duitschland heeft op de soldaten van den kroonprins van Grie kenland zijn mobilisatie- en veldtochts plan beproefd. Duitschland overstroomt nu het geheele oosten, dat tot nog toe fransch was. Duitschland zal de scheids rechter tusschen Slaven en Turken zijn. „Zelfs in de dagen van Bismarck zijn de soldaten van Napoleon III er niet zoo blindelings in geloopen." Gelukkig soor Frankrijk, dat de ge matigde elementen de meerderheid in den lande, in de politieke kringen en aan de groene tafel vormen, waardoor eene aansluiting bij Duitschland, vooral wanneer die op doelmatige wijze wordt voorbereid, tot de mogelijkheden be hoort. De groote meerderheid in Frankrijk verlangt naar geen revanche-oorlog. De ongelukkige oorlog tusschen Grie kenland en Turkije, die in zoovele op zichten aan dien van 1870 gelijkt, zal menigeen in zijn gevoel versterken en de bede doen slaken„God behoede ons land voor de gevolgen van den krijg!" Niet alleen in de opeenvolgende nederlagen der Grieken, maar vooral in de lichtzinnige wijze, waarop de Balkan oorlog is voorbereid en uitgelokt, heeft hij vele punten van overeenkomst met de worsteling tusschen Duitschland en Frankrijk. Wie herinnert zich nog niet levendig de woorden van maarschalk Leboeuf, dat alles gereed was voor den oorlog, ja, dat zelfs geen knoop aan de slob kousen ontbrak. Eene dergelijke luchtige rede hield voor drie weken ook de mi nister-president Deliannis in de Kamer. Onder bravo'svertelde ook nu de woordvoerder, dat alles gereed was voor den oorlog met Turkije. En thans blijkt het, dat niets gereed, niets voorzien, niets voorbereid is. Er loopen op dit oogenblik 18000 reservisten door Athene, voor wien men wapens noch kleeding heeft. Op Korfu, een der Jonische ei landen, zijn 2000 reserve-manschappen, maar er zijn geen schoenen voor hen in de militaire magazijnen. Ten be hoeve van hen zijn al de schoenen ge- requireerd, die bij de schoenmakers op het eiland aanwezig zijn. De geheele ammunitievoorraad voor het leger in Thessalië bestaat uit niet meer daD 1200 granaten en een paar honderd kisten patronen. Kruit is voorhanden, doch patroonhulzen ontbreken. De magazij nen hebben geen geweren meer, zoodat de regeering voor enkele dagen genood zaakt was, oude afgedankte geweren van het fransche leger aan te koopen. Na een vermoeienden marsch, na een uren langen strijd, moeten de soldaten zelf meermalen voor de noodige provi and zorgen. De burgemeesters van steden, in welker nabijheid zich grieksche troepen bevinden, worden vaak dringend ver zocht, de eerste levensbehoeften bijeen te brengen. De magistraat van Yolo seinde onder anderen naar Athene, dat de troepen gebrek aan levensmiddelen hadden, doch dat hij over geen voldoen den voorraad kon beschikken, om aan alle eiscben te voldoen. Alles, wat de regeering gedaan had, was, eenige toebereidselen te maken voor een inval in Macedonië, in de hoop, dat daarop een opstand in deze provin cie zou uitbreken, die weer Servië, Mon tenegro en Bulgarije zou noodzaken, ac tief tegen Turkije op te treden. Aan een inval der Turken in Thessa lië, aan eene bezetting van Larissa en Yoio is niet gedacht De geduchte griek sche vloot bombardeert eenige onschul dige turksche kustplaatsen, doch blijft verder geheel werkloos. Onder zulke omstandigheden is het te begrijpen, dat, nu de eerste koortshitte verrassend snel is afgekoeld, het meerendeel der Grie ken reikhalzend naar vrede begint uit te zien. Hoe gaarne men ook eene wer kelijke overwinning in zijn krediet had, toch zal men de aangeboden tusschen- komst met beide handen aangrijpen, daar na de vlucht uit de vlakte bij Larissa en den heden geseinden terugtocht uit de stellingen bij Pharsalos, aan een ern stig succes niet meer te denken valt. Door dezen terugtocht is het leger in twee deelen gescheiden, dat van den kroon prins, 't welk naar het zuiden trekt en dat van kolonel Smolentz, 't welk zijne positie bij Yelestino nog weet te band haven. In welken vorm de mogendheden den vrede tusschen Griekenland en Tur kije zullen gieten, is natuurlijk nog on zeker, doch uitdrukkelijk zal van Grie kenland verlangd worden, dat het van alle aanspraken op turksch gebied, met inbegrip van Kreta, afstand doet. Koning George moet over de Kreta- kwestie een en ander medegedeeld heb ben, dat een eigenaardig licht op deze zaak werpt. Volgens eene correspondentie in Baily News, zou Griekenland reeds voor een jaar het eiland in bezit hebben kunnen nemen, als koning George er in toege stemd had, de Soedabaai, in 't zuiden van Kreta, aan een der groote mogend heden af te staan. Men wil in deze mogendheid Rusland zien, welk land, volgens andere meij deelingen, het bijna gelukt was, het h stuur over Kreta van den Sultan f verkrijgen. De Westm. Gazette weet t! vertellen, dat, terwijl over dit plannet onderhandeld werd, de fransche geza f de heer Cambon, er de lucht van kre Deze stelde toen voor, Frankrijk gunning te verleenen, om Smvrna Begrout te bezetten. De verwikkelingen, die daarop pw grepen, schoven dit plan van de baai.8 Of het nu juist zoo was opgezet f misschien eenigszins anders" <j weinig ter zake, doch al deze berichten versterken de meeningen, dat er op h t Balkan-schiereiland heel wat achter d schermen wordt afgespeeld en bovendien6 dat men den Balkanstaten geen uitbreidin van grondgebied gunt, met de geheim? bedoeling, het voor zich zelf te kunnen reserveeren. Treurig is en blijft het, dat, als straks de arbiters van Europa hunne uitspraak laten hooren, do ellendige, menschont eerende toestand in het Oosten w tientallen jaren verlengd zal zijn, 1 Onze zoogenaamde verlichte negen tiende eeuw is nog niet rijp voor het werk der humaniteit. Dat leert ook al het veel besproken arbitrage-verdra hetwelk tusschen de engelsche noord-amerikaansche staatslieden ont! worpen was. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het traktaat met Engeland, tot instel ling van een scheidsgerecht, waaraan de geschillen tusschen de beide landen onderworpen zouden worden, verworpen. "Welke de beweegredenen ook mogen zijn' zeker is het, dat door dit veto het werk des vredes en der beschaving over de geheele wereld wordt tegengehou- den. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Rubriek-Commissie „Huisvljjt." LANDGENOOTEN De Commissie van de Rubriek „Huisvlijt" komt met een dringend verzoek tot een ieder uit deze ge meen te,die instaat is,haar te willen en te kunnen helpen. Onder huisvlijt verstaan wij, handenarbeid die thuis wordt verricht en niet of uit de handwordt verkocht zonder een werkgever als tussehenpersoon. (In ons speciaal geval moeten wij ons bepalen tot de huisvlijt, door vrouwen beoefend). Gaarne wil deze Commissie daarom in aanraking komen met vrouwen nit alle standen, welke zoodanigen arbeid verrichten. Om daaraan nu zooveel mogelijk uitbreiding te geven, hebben wij Uwe hulp noodig. Wij vragen dringend, aan één der leden dezer Commissie, al naar de provincie, die onder baar ressort valt, adressen op te willen geven van per sonen, die huisvlijt beoefenen of er zich voor inte- resseeren. Nog liever zagen we, dat ge die vrouwen zelf aanspoordet in te zenden. Alle huisvlijt-arbeid, hoe nederig ook, kan verzekerd zijn van onze belang stelling. Echter zal aan de Commissie het eindoordeel moeten voorbehouden worden, of het ingezondene al of niet zal worden geëxposeerd, met het oog op de plaatsruimte. Ook zal het noodig zijn, dat iedere inzendster duidelijk haar wensch te kennen geve, of zij haar werk al of niet op de Tentoonstelling zon "willen verkoopen. Ieder die ons helpt, steunt het groote doel der Tentoonstelling, de uitbreiding van den werkkring der vrouw te bevorderen, en het beter leeren waar- deeren en, naar wij hopen, het daarom beter doen betalen van vrouwenarbeid. Een woord van dank aan de Redactie van dit Blad, en aan allen, die ons in eenig opzicht zullen steunen. Namens het Bestuur, De rubriek-commissie voor „Huisvlijt," Mej. MARIE JUNGIUS, Presidente, Kanaalweg 43, Scheveningen. (Yoor Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland) Mevr. N. ROLLSteikwekda, Secretares, Stationsweg 14, Rotterdam. (Voor Zeeland, Overijsel en Limburg) Mej. E. C. HOLTIUS, Penningmeesteres Bazarstraat 34, Den Haag. (Voor Groningen, Drente en Noord-Brabant) Mej. M. MEYBOOM, Archivaris, Riouwstraat 153, Den Haag. (Voor Noord-Hollandj Mevr. E, KNUTTELRoosenbukg, gewoon lid, Huis op Duin, bij de Witte Brug, Den Haag. (Voor Friesland) Het Plaatselijk Comité, te Leeuwarden, voornoemd Mevrouw N. HOPPERUS BUMA, Bukmaniauuis, te Leeuwarden. Schagen, 8 Mei 1897. Deafdeeling Schagen m» de Liberale Unie, vergaderde woensdag avond ten locale Cérès. De heer P. Buis Jz. wees bij de opening der vergadering op het goede succes raa de vorige verkiezing en putte daaruit hoop voor den goeden uitslag der a.s. verkiezing. Eenige ingekomen stukken weiden yoor kennisgeving aangenomen. Daarna werd met algemeene stemmen het aftredende lid, de heer E» Fok ker, candidaat gesteld. Hierna volgde eene vertrouwelijke be spreking over een eventueel te stellen candidaat voor het lidmaatschap voor Pro vinciale Staten. Daarna sluiting. Aan het postkantoor Sc h gen en de daaronder ressorteeren de hulp- kantoren werd gedurende de masnd Apri ingelegd: f 5946.385; terugbetaald: f5743.79. Het laatste door dat kautoor uitgegeven boekje draagt het nummer 346 Door de 5 gymnastiekve*' eenigingeu „Olyropia* te Wieringerwaar „Sparta* te Winkel, „Hercules* te Aieu- we Niedorp, „Westfries" te Barsingerhorn en „Lycurgus* te Schagen werd, in over leg met de gymnastiekvereniging niüg kweekt Kunst* van Den Helder, c- sloten, om op de a.s. Gewestelijke Uitvoe ring, wellicht nog met medewerking andere vereenigingen, samen de noor el

Schager Courant | 1897 | | pagina 2