Wieringen. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog in het Oosten. PLAATSELIJK NIEUWS. Iets over Kaasfabrieken in 't al gemeen en de onzen in't bijzonder. Uit en voor de Pers. Vergadering van de A f- dee'ing WIKKEL der Centrale Liberale Kiesvereeniging, gehouden den 16 Mei bij W. Smit te Winkel. Tot het bijwonen dezer vergaderiag wa ren alle kiezers in de gemeente nitgenoo- digd en hadden aan die uilnoodiging ge hoor gegeven10 leden der afdeeling en 20 anderen, zoodat de vergaderiug bestond uit 80 kiezers. Ze werd geopend door den Voorzitter, den heer J. Buiier, waarbij hg het volgende zeide fHtt is mij aangenaam, U hier te zien. Uwe opkomst getuigt van belangstellingen geeft hoop voor de toekomst. Als Rome zich vereenigt met de anti-revolutionairen, waar eigen kracht te kort schiet (uitge sproken te Utrecht), moet aansluiting bij de iiberalen plaats hebben, wil de partij behouden, wat zij heeft en krijgen, wat ze verlangt. Dat hebben eenige vooruitstrevende mannen ook begrepen en een bond opgericht, bekend onder den naam van Liberale Unie. Op het oogen- blik hebben in de 70 kiesvereenigingen met ongeveer 9000 leden zich aangesloten. Alle vereenigingen beoogen eenheid, ook de Liberale Unie en daarom heeft zij een program opgesteld tot richtsnoer voor hen, die zich aansluiten. Voor sommige libe ralen schijnt dit program hinderlijk. Maar Lat hen dit niet terughouden, om samen te werken. „Als wij ons vercenigen, dienen wij toch te weten waartoe. Wij hebben een breed plan en nu niet getwist over de onder deden. 't Is waar, alle menschen hebben niet dezelfde belangen, zoo ook zijn de eischen van den eenen kiezer anders, dan die van den anderen. Maar laten we toch in het oog houden, dat we voor ie der mensch en voor eiken wenscb geeu afgevaardigde in de Kamer kunnen heb ben. Ik hoop dan ook, dat de protectionisten znllen bedenken, dat zoo protectie in behandeling komt van de 20 dagen, waarop in de kamer gewerkt wordt, er misschien één aan protectie gewijd is en 19 aan andere belangrijke zaken en daar om betreur ik het, dat zy zich aansluiten bij de auli-revolutiouairen en willen samen werken met Rome, datzelfde Rome, waar tegen onze vooronders 80 jaar gestreden hebbeD, tot verkrijging hunner vrijheid. ffEr zijn gemeenschappelijke belangen en die zijn door de Liberale Unie op den voor grond geplaatst. Zij wil, in vooruitstre- veBden geest, werken voor de meerder heid van het volk, voor den kleinen bur ger. #De kerkelijke partijen zijn het eens door dwang, laten wij het zijn uit overtuiging, want eendracht maakt macht. flLaten de nieuwe kiezers zich aansluiten. Wanneer ze dat tegenover de kerkelijke partijen niet doen, dan komen we wis en zeker onder de macht van den Pans. „Met den wensch, dat ieder dit zal be grijpen en wil samenwerken tot heil van land en volk, open ik deze vergade- ring.' Hierna werden de notulen der verg. van 7 Mei gelezen en goedgekeurd en ging men over tot de behandeling van de geconvoceerde punten: 1. Stemming over de op hel grostal geplaatste candidaten voor de 2e Kamer. Een candidaat kwam er op voor, n. 1. de heer J. Zijp Kz., aftredend lid, op wien de IC leden der Afdeeling allen hunne stem uitbrachten. 2. Behandeling van het programma der Liberale Unie en wel voornamelijk van de punten, die voor dadelijkrn arbeid zijn aangewezen. Het geheele program werd door den secretaris voorgelezen, die tevens de redenen der behandeling in deze ver gadering opgaf^kennismaking met doel en streven der Liberale Unie zal lei den tot aaDsluiting.' Bij de besprekingen, die nu plaats hadden, zeide de heer J. Koe- men Hedat hij het met de meeste punten van het program der L. U. eens was, doch hij vroeg, op welke wijze een eind zal gemaakt worden aan den lijdenden toe stand, waarin de landbouw verkeert, als dat niet zal geschieden door beschermen de rechten. Het is de protectionisten te doen, om welvaart terug te breugeD, door bestaan de zaken te doen bloeien, door loonen- den arbeid te zoeken, wat door de be lemmering van den uitvoer en den vrij en iDvoer in ons land, niet kan. Jonge krachten gaan naar het buitenland en spieker vreest, dat eenmaal de tijd zal komen, dat we kaas uit htt buiten land eten. De heer Breébaarl Ke. veroordeelde bescherming, want daardoor worden en kelen gebaat, en beschermt men het eene, dan moet men dit ook het andere doen, kleedereo, voeding, alles zal duur der worden en zoo zal, wat met de eene hand ontvangen wordt, met de andere weer worden uitgegeven. De arbeiders zullen er niet van profi- teeren, want die door bescherming meer voor hunne producten ontvangen, znllen 't grootste deel zelf honden en wei nig zal aan de arbeiders ten goede ko men. De protectie is voor velen na- deelig, ook voor de znivelboeren, want het veevoeder zal er dnurder door wor den. De heer J. Porte, het laatste nommer der Schager Courant gelezen hebbende, waarin wordt medegedeeld, dat de pro tectionisten znllen samengaan met antire volutionairen en katholieken, geeft den ernstigen raad aan allen, die vooruitstre vend zijn, op te passen en d« gelederen te sluiteD, Hij ziet ook geeu heil in protectie, want komt ze, dan zal ze steeds verhoogd moeten worden. Hij verwacht meer van eene progressieve grondbe lasting, opdat de kleine bezitters kunnen concnrreeren met de grocte en hot spijt hem, dat de L. U. zulk eene belasting niet in tmr program heelt opgenomen. De huar is thans hoog, de huurders bie den tegen elkander op en dat zal erger worden, als de producten meer opbrengen, want daardoor nl het getal huuiders neg toenemen. Bjj de behandeling der ar.dere punten vroeg de beer A. Vogelenzang inlichtin gen omtrent de schoolregeling eu den rechtstoestand der vronw, welke hem door den Voorzitter gegevpn werden. Deze wees op de noodzakelijkheid der invoering van leerplicht en op de ondergeschiktheid der gehnwde vrouw aan den man, waarbij de heer Porte nog voegde, dat thans de ouders hunne kinderen kannen verwanrioo- zen, dit de man 't recht heeft, 't door de vrouw verdiende geld te verkwisten en daarom verheugde hij zich er over, dat de L. U. verbeleriDg van den rechtstoe stand der vronw in haar program heeft opgenomen. De heer Vogelenzang is met de gegeven inlichtingen voldaan en zos voer de vronw ook wenschen stemrecht, waut waar zij plichten heeft te vervallen, dat men haar daar ook rechten niet ont- houde. Ook kwam hij nog even op 't eerste punt terug en deelde mede, dat de Doitscher Liebknecht, na zijn bezoek aan ons land, getuigde, dat hij bij de neder- landsche arbeiders welvaart had aan schouwd, wat in Dnitschland met zijne protectie niet zoo is. Hij was daarom ook tegen protec tie en kon zich geheel vereenigen mit 't gevoelen van den heer J. Breèbaart. Hij betrenrde het verder, dat zoo weinig arbeiders in de vergadering tegenwoordig waren en sprak den wensch nit, dat de heer J. Zijpdie voor de nieuwe kiezers een onbekeude is, door de Afdeeling worde uitgenoodigd, voor de kiezers op te treden. Alzoo werd besloten en bepaald, den heer Zijp te verzoeken, zulks te doen op zondag 30 Mei, des namiddags 2 uur, bij den heer W. Smit. Op de vraag van den Voor zitter, wie lid wenschten te worden, gat de heer J. Breebaart te kennen, dat 't niet wenschelijk was, daar thans op aan te dringen. De kiezers moe ten daarin hunne volle vrijheid behouden en willen ze toetreden, dan kunnen ze zich daartoe ten allen tijde bij den secre taris aanmelden. Tot lid van het Bestuur der Afdeeling werd gekozen de heer L. Beijnevelddie deze benoeming aanuam. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en betoonde belangstelling. Die opkomst was klein, de belangstelling is nog gering en toch is ze zoo noodig. Hij wekte op tot samenwerking, tot meer leven. Verslag van de vergade- ring van den Raad der gemeente Wie- ringerwaard, gehouden den 18 Mei 1897, des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig de heeren C. Hz. Re- zeimanBurgemeester, Jb. Zijp Hz., V. Bakker Jz., H. Keoij Jbz. en A. Sleutel allen leden van den Raad en C. Haring- huizen, Secretaris. Afwezig de heereD: J. L. 7. Groneman, met kennisgeving eD J. H. Schenk, zonder kennisgevjug. Na opening der vergadering, lezing en, na eene kleine opmerking, goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, deelt de Voorz. mede 1. Een besluit van h.h. Ged. Staten, tot goedkeuring van het kohier van den Hootdelijkeu Omslag. 2. Een schrijven van den heer R. Visscher, waarbij genoemde heer zijn dank betuigt voor de gunstige beschikking, door den Raad genomen tot verhooging van zijn vaste traktement. 3. Een Verslag van den toestand der gemeente over 1896. Dozs stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Verder deelt de Vooiz. mede, dat eeni ge posten in nitgaaf op de begrooting van 1896 zijn overschreden, totaal tot een bedrag van f 54.09, tevens, dat eenige uitgaven, totaal f 116. waarvoor niet is geraamd, moeten geschieden. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten, eerstgenoemd be drag door af- en overschrijvingen te dek ken en laatstgenoemde uitgaven te doen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Thans wordt, naar aanleiding van art. 65 der kieswet, vastgesteld eene veror dening, waarbij tot stemlokaal in deze gemeente voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, Provinciale Staten en van den gemeenteraad wordt aangewezen de zaal, bestemd voor de vergaderingen van den Raad. Voorts worden voor dit jaar tot leden van de stembareaux voor de verschillende verkiezingen benoemd de heeren L. 1. Groneman en A. Sleutel, bij eventuëele nood zakelijkheid met toevoeging van een der heeren V. Bakker Jz. of B. Kooij Jbz. Laatstgenoemde heeren met de overige raadsleden plaatsvervangers. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. na de gewone rondvraag de ver gadering. J.l. zaterdag, des avonds 8 uur, werd door den heer L. C. Kol ff, op de boven zaal van den heer Koorn, eene lezing ge houden. Genoemde heer legde op eene duidelijke wijze uit, hoe men bij de a.s. verkiezing handelen moet, en sprak den wensch nit, dat alle kiezers van het eiland tronw zonden opkomen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer be draagt 491 bij de onde wet 331. Heden morgen werd, na bij de Lamoraal-Slnis te Alkmaar, het lijk opgehaald van den heer W. H., siga renfabrikant te Eindhoven. Hij had zich voor eene familie—aangelegenheid naar Alk maar begeven en omtrent de oorzaak van het ongeval verdiept men zich in gissin gen- Cavling, de correspondent van Poliliken, heeft de gansche streek tusschen de Ther- mopylae en Domokos afgeredeD, om zich goed op de hoogte te stellen van de toe standen. Hij zegt, dat de toestanden, zoo wel in als buiten het grieksche leger, alle beschrijving te boven gaan. De troepen zijn zéé gedemoraliaeerJ, ontmoedigd, ver bongerd, vermoeid, uitgeput en wanhopig, dat hij tr het ergste van vreest. Zelfs wanneer het leger zoo spoedig mogelijk naar hois wordt gezonden (wat hoogst wenschelijk zon zijn), dan nog is er veel kans, dat zij rebellie maken of een praeto- riacenopstand veroorzaken. Men spreekt er dan ook wel van, dat Smolentz als griek sche Boulanger zoa optreden (hij is door de bladen reeds zoo genoemd), maar dat is toch niet waarschijnlijk, daar de officie ren te zeer naijverig op hem zijn en hij bovendien niet populair is bij den troep. Iu en om het Óthrys-gebergte zwerven groote benden vluchtelingen bijna de gan sche bevolking van Thessalië is hierheen gestroomd, zoodra de Tarken met hanne ge welddaden begonnen, zoodat Cavling zegt, dat er zeker eenige honderdduizenden hier bijeen zijn. Deze arme menschen lijden de grootste ellende; zij zijn dakloos, hulpe loos, zonder middelen, zonder voedsel. Ziekte en ontbering lichten hare verwoes tingen in deze scharen aan, waarin zooveel hongersnood heerscht, dat men hoofdzake lijk planten eet, maar ook wel honden, paarden, katten en ratten. Koorts en huid ziekten heerschen natuurlijk vreeselijk on der deze ongelnkkigen, die nu eens aan de brandende zon, dan weer aan regen en konde zijn blootgesteld. Ook het leger lijdt gebrek, daar het transport van levensmiddelen uit Lamia slechts kan geschieden met wagens, die er acht nnr over doen. - KONSTANTINOPEL, 16 Mei. Gistermorgen heeft de Porte officieel ge antwoord op de gezamenlijke nota der ge zanten vau den 12en dezer. Zij verklaar de, in de staking der vijandelijkheden niet te kunnen toestemmen, voordat de volgen de voorwaarden zijn aangenomen inlijving van Thessalië, betaling van eene oorlogs schatting van tien millioen turksche pon den, opheffing van de faciliteiten, aan de helleensche onderdanen in het Turksche Rijk verleend. Worden deze voorwaarden niet aangenomen, dan zai het tnrksche le ger blijven voortrakken. De oorlog geëindigd. KONSTANTINOPEL, 18 Mei. Aan Edhem-pacba is bevel gezonden, de vijan delijkheden te staken. Schagen, 19 Mei 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden maan dagavond te 6Yj ure. Afwezig de heeren C. Asjes en J. v. d. Maaien, de laatste met kennisgeving. Nadat de Voorzitter, de heer S. Berman, de vergadering heeft geopend, worden de notulen door den secretaris, den heer Jb. BenijsJz.,gelezen en vervolgens door den raad onveranderd goedgekeurd. Waren vervolgens aan de orde eenige ingekomen stukkeu le. Missive gedeputeerde staten, waarin goedgunstig werd beschikt op het verzoek van den raad, om ontheffing voor den tijd van 5 jaren, tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoeteningen. 2e. Het verslag van de commissie, met het toezicht op de winterschool belast, over den toestand van die school over het afgeloopeu 1/i jaar. Het gemeenteverslag wordt daarna aan geboden en zal ter visie worden gelegd. Naar aanleiding van het aan Roos, dood graver, gegeven ontslag, wordt door B. en W. eene nieawe regeling dienaangaande voorgesteld. De opzichter-doodgraver zal genieten een salaris van f 200.plus vrije woning. Tevens zal hij de verplichting op zich moe ten nemen, om drie nachten m de week nachtwachtdienst te doen. De vier andere nachten znllen de beide veld wachters voor hunne rekening ne men. B. en W. maken attent op de meerdere rast, die de veldwachters hierdoor zullen genieten en wijzen er op, dat de gemeente met deze verandering f 100.is gebaat, daar de uitgave van f 52.voor hulp nachtwachten vervalt en het inkomen van den opzichter-doodgraver is teruggebracht op f 200. De heer Hoog schagen geeft in overwe ging, of het niet wenschelijk ware, den opzichter-doodgraver voor 1 jaar of ten minste voor een bepaalden .tijd te be noemen. 't Was nu geblekeD, dat de regeling met de veldwachters ook niet be vallen wasdat kon ook het geval zijn met den opzichter-doodgraver. Voorzitter beweert, dat deze vergelij king niet opgaat, daar de veldwachters veel meer nachtdienst honden dan 3 nachten en de aan te stellen opzichter doodgraver genoeg nog een uurtje over dag zal hebben, dat hy zal kannen gaan slapen, wat met de veldwachters geens zins het geval is. Voorzitter wijst ook nog op de onzekere toekomst, die zoo'n functionaris te gemoet gaat, ais hij voor 1 jaar wordt benoemd. De heer Vlaming is ook niet voor de proefneming. Spr. gelooft, dat het invloed kan hebben, ot een goede sollicitant zich zal aanmelden ot niet, daar wellicht de persoon ia kwestie niet genegen zal zijn, voor 1 jvar eene goede betrekking, die hij heeft, op te geven. De heer Roggeveen informeert, of de in structie, waarop zoo's man wordt aange steld, kan worden veranderd, zonder dat de functionaris er zich tegen kan ver zetten. Voorzitter licht in, dat de persoon wordt benoemd op de bestaande of noder vast te stellen constructie. De heer Buis gevoelt er toch wel iets voor, om de benoeming voor een vast aan tal jaren te doen. Bijvoorbeeld voor 4 a 5 jaar. Spr. meent, dat het gemak kaD opleveren in de toekomst. De heer Roggeveen wijst er op, dat de raad toch telkens het recht heeft, den per soon te ontslaan en acht dus die bepaling onnoodig. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen en mach tiging verstrekt tot het doen van eene op roeping voor sollicitanten. De verschillende stembareaux worden daarna benoemd. Verkiezing 2e kamer de heeren P. Buis Jz. en W. A. Hazeu plaatsvervangers de hesren IV. Roggeveen Cz. en B. Smit. Verkiezing Provinciale Staten de heeren C. A. Hoogtchagen en C. Asjes plaatsvervangers de heeren: C.N.Vlaming en Jb. Stammes. Verkiezing Gemeenteraad: de heeren C. BijpostP. Meurs en W. Roggeveen Cz.plaatsvervangers de hee ren J. v. d. ilaaten, W. A. Hazeu, en C. N. Vlaming. Voorzitter deelt mede, dat door het plaatsen van de spits op den toren het brand gevaar is verhoogd en dat B. en W. het nu zeer wenschelijk achten, dat de blik semafleider zoo spoedig mogelijk op de spits wordt geplaatst. Voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat door de kerk voogdij geen afleider op de kerk zal worden geplaatst. Er waren vijf inschrijvingen van ver schillende firma's ingekomen, waarvan de hoogste f 180 was en de laagste f 95, die van de firma Wed. L. J. Roggeveen vau Schagen, waaraan Voorzitter voorstelde, het te gunuen. De heer Hoogschagtn informeert, of aan alle inschrijvers dezelfde voorwaarden zijn gesteld. Voorzitter merkt op, dat de firma's de voorwaarden zelf maken; die schijnen bij hun systeem te behooren en daarvan wijken zij niet af. De heer Hoogschagen maakt zijne be doeling duidelijk, door te informeeren, of het eene stelsel niet betei is dan het andere. De heer Berman zegt, dat de stelsels zeer verschillend zijn en dat het voor B. en W. ondoenlijk is, daarin een oordeel te vellen en dat zelfs vakmannen daarover verschillend zullen oordeelen. De heer Jb. Stammes deelt mede, dat door de firma Roggeveen op zijne plaats, die hij persoonlijk bewoont, afleiders zijn geplaatst, waarvan er een geraakt is, en kan verzekeren, dat die afleiders geduren de 14 h 15 jaar uitstekend hebben vol daan. De heer C. N. Vlaming informeert, of de afleiddraad één draad is en geen gevloch ten, hetgeen door voorzitter toestemmend wordt beantwoord. Wordt nu met algemeene stemmen het plaatsen van den afleider aan de firma Wed. L. J. Roggeveen opgedragen. Bij de rondvraag informeert de heer Vlamingof het niet noodig geoordeeld wordt, de ziekenbarak te verplaatsen op een verderen afstand van den ijskelder. Spr. meent, dat, wanneer de kachel in de ziekenbarak gestookt wordt, dit veel brandgevaar oplevert voor het rieten dak van den ijskelder. Voorzitter zegt, dat de ziekenbarak in dertijd daar schijnt geplaatst te zijn, opdat er geen graven op het onde kerkhof ge schonden zouden worden, maar hij be looft den heer Vlaming, dat B. en W. hun voordeel met deze zijne opmerking znllen doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Door een voorloopig co mité van eenige onzer Katholieke inge zetenen worden pogingen in het werk ge steld, alhier eene Katholieke kiesvereeniging op te richten. Dinsdag had voor dat doel eene bespreking plaats in een der localen van de R. C. school alhier. Nader kunnen wij hieromtrent mededee- len, dat er besloten is tot het oprichten eener katholieke kiesvereeniging en54 personen als lid zijn toegetreden. Als bestuursleden zijn gekozen de heereD B. Konijn, H. P. Caarls C. N. Vlaming, J. F. G. de Rot, P. Henneman. Tot afgevaardigden naar de op 24 Mei te houden algemeene vergadering te Alkmaar zijn gekozen de heeren J. F. G. de RotS. Keet Bz. en C. N. Vla ming. In de vergadering van den Raad onzer gemeente, gehouden op woens dag 8 October 1884, werd de heer Ier Linden met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan onze O.L. School ter vervulling der vacature van den heer Btoars- huis. Donderdag a. s. is het de dag, waaroD de heer Ier Linden voor 12!/2 jaar zijn ambt in vervulling nam. - Maandagavond te onge. veer half negen had H. V. het ongeluk doordat hij zijne handen losliet bij het ma ken van eene oefening aan den rekstok te valleD. Eenige oogenblikken was hij be. wusteloos, maar vooraleer geneeskun dige hulp van den heer Dr. Bakker aanwtzig was, was de patiënt weder bij. gekomen en de toestand was gistermor gen weer in zooverre goed, dat aij zijne werkzaamheden heeft hervat. Zondagavond liep het ge. rncht, dat het zoontje van bakker K. aj. hier was verdwenen en niemand iets van het ventje wist. Tot in den nacht er gezocht en zijnen kameraden gevraagd waar, wanneer en in welke omstandig^', den ze hem het laatst hadden gezien en of zij ook konden vermoeden, waar Jo zich zon kannen opbonden. Alles te vergeefs I Eindelijk daar verscheen de verloren zoon op den drempel der met bedroefden gevulde huiskamer, slaperig en verlangend naar bed. Wie had hem gevonden??.. Zijn bok, die hem door luid geblaat ge wekt had, toen het ventje in den hokken- stal, terwijl hij 's avonds de beesten nog wat voerde, in slaap was gevallen en in zijn slaap sik zsker wat hardvoetig geraakt had. De vreugde zijner bloedverwanten bij het weerzien van den verlorene valt zeker eer te gevoelen dan te beschrijven! Heden werden per spoor aangevoerd de beide klokken, die geplaatst zullen worden in onzen nieuwen gemeente toren. Ze zien er keurig afgewerkt uit en prijken met de opschriften, in der tijd door den Raad bepaald. Beiden voeren dus het wapen onzer gemeente, terwijl de groote lui- en tevens heelslag-klok de volgende inscriptie dtaagtGegoten door Gebr. vau Bergen, Midwolde, den 21 Au gustus 1896, wegende 1600 kilo's. De kleine klok weegt roim 300 K. G. Over een 14 dagen znllen ze in den toren wor den opgehangen. Minder kosten van productie en beter prijzen voor het producent zullen wel de beide hoofdoorzaken zijn, die het getal kaasfabrieken in Noord-Hollaud voortdurend doen toenemen. De Bond van kaasfabrieken, thans 32 in getal, heeft daarenboven de afschaffing van verscheidene belemmerende bepalin gen, die het marktwezen drukten, weten te verkrijgen. De coöperatie op dit gebied zal even wel nog veel krachtiger en uitgebreider moeten worden, zal elke veeboer de be reikbare vruchten van zijn bedrijf plukken. Terwijl b. v. de Schager fabrieken 28 h 24 galden wisten te bedingeo, ontvin gen sommige, en dat nog wel bekende, kaasmakers slechts 15 en 16 gld. Deze cijfers zijn sprekend en zeker wel geschikt, om bestaande vooroordee- len op te ruimen. Yan de ongeveer 1100 melkkoeien in onze gemeente wordt thans van circa 450 de melk in de beide fabrieken, op de Nes en aan den Molenweg, verwerkt. Yooral in dezen tijd van het jaar is daar aanpakken de boodschap. In de fibriek aan den Molenweg maakt men thans 170 kaasjes per dag of bijna 1200 per week. Yan den vroegen mor gen tot laat in den avond is daar nu alles leven en beweging. Aan de ge daanteverwisseling van het vloeibare zil ver tot glinsterende goudballen is dan ook heel wat werk verbonden. Een tolk van God. Ook Dr. Schaepman trok in zijne veel besproken Utrechtsche landdag-reda te velde tegen den neutralen Staat, nam het meer in 't bijzonder den liberalen kwalijk, dat zij „God niet uil den hemel willen halen." Een paar dagen later verkondig de pater Ollivier in een plechtigen lijk dienst in Nótre-Dame te Parijs, dat God de ongelukkige slachtoffers van den welda- digheids-bazar heeft doen verbrander), om Frankajk te straffen, wijl het zijnen tradi tie a ontrouw is geworden, vreemde doctri nes volgt, geen fiere en edelmoedige ze den meer heeft, enz. Is het niet ergerlijk, een mensch zich zoo te zien stellen w de plaats van God, en kan Dr. Schaep- maD, zelfs van zijn standpunt der Gods- representatie door den priester, tengevolge van diens wijding, niet een weinig begrij pen, dat wij angstvallig den Staat willen honden buiten den invloed van zulke geestelijke aanmatiging Lib. Ned. Uit een verslagje iu de N. R. Ct. van eene gehouden lezing van mr» Pieraon, geven wij het volgende weer Ook indien ik protectie uit staath.kun dig oogpunt wenschelijk of verdedigbaar achtte, httgten ik niet doe, zoude ik stel lig weigeren, haar te aanvaaideD, op grond van hoog zedelijke beginselen hierop mag) naar ik meen, in deze dagen wel eens uitdrukkelijk worden gewezen. Het z.ch begeven op den weg der bescherming de moraliseert een volk. Begint men met bescherming, dan wil ieder daarvan zf>°* veel mogelijk voordeel trekken. Be schermt men den een, dan verlaDgt de -y «emaaaimt nei voorwerp barer belang vronweliik eealaeht

Schager Courant | 1897 | | pagina 2