Zondag 30 Mei 1897. 41ste Jaargang ITo. 3203. Verkiezingen. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTTEN in het eeretuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAOJt'Ii', liaan, f> 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W13S K L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort Bijvoegsel. GemeenteSc hagen. Bekendmakingen. MHTUW Binnenlandsch Nieuws, 23 Juni, bij het Stationskoffiehuis, des voormiddags 10 ure Alitieei Biiiii-, RAAIT. Aiierteilie- k LiilkiivIlaL De ondergetwkerde, Burgemeester der gemeente SCHAGEN, breugt bij deze ter voorkoming van vervolging, onderstaande artikelen der nieuwe kieswet onder de aan dacht der belanghebbenden Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een be drijf of eene orderneming, waarin manne lijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren bebbea bereikt, arbeid ver richten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die per sonen, die bevoegd is, tot de keuze inede te werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusscben acht uren dts voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinden. Art. 58. Het hoofd of de bestuurder der in bet voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepsalden tijd op ee ne zichtbare wijze is opgehangen eene door hem ondetteekende lijst, de uren, in het voorgaande artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „arbeid" en ^fabrie- ken en werkplaatsen" is 1 der Arbeids wet toepasselijk. Art. 154,. Overtreding van de artt. 57 en 58 de zer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De lijst, in de artt. 57 en 58 bedoeld, is voorhanden bij den uitgever N. Samson te Alfen aan den Rijn. BCHAGEN, £4 Mei 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. nationaléTmilitie. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen, brengen ter kennis van belangheb benden, dat het onderzoek van de io die gemeente verblijfhoudeude ver lofgangers der Militie te land, voor zooverre zij vóór den eersten April j. 1. in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Schngen, op "Vrijdag, den llden Juni 1897, des voor- middags ten 9 ure, en dat mitsdien op evengenoemd tijdstip zich voor dat onder zoek, aan het Raadhuis aldaar moeten bevinden, de onderstaande personen 1 Namen en Voornamen. 1891 Wit, Corneli» 1891 Koggeveen, Jan 1891 Put, Dirk Lourens 1892 Meuleveld, Pieter 1892 Kieseliag, Andriea 1892 Kant, Klaas 1892 Koeman, Jacob 1892 Jongh de, Wilhelmus Karei 1893 Baars, Johan 1893 Kruit, Arend 1893 Molenaar, Jan 1893 Lampert, Jacob 1893 Marcellis, Theodorus 1894 Moei de, Cornelie 1894 Molenaar, Jacob 1894 Hendrikse, Jan Cornelis 1894 Jong de, Arie 1894 Siykerman, Nicolaas 189a Jongh de, Anthonie 1895 Dekker, Pieter 1895 Spaans, Willem 1895 Koorn, Jan 1895Kossen, Hendrik 1895 Visser, Hark 1896' Delver, Arnoldus Korps. 7e Keg. Inf. Kps. Pantserfort art 4e Keg. Inf. 4e Keg Vest. art. 4e Idem. 4e Idem. 4e Keg. Inf. 4e Idem. Kps. Pantaerfbrt art 4eReg. Vest. art 4e Idem. Kps. Pantserfort art. 3e Keg. Veld art Heg. Grenxn Jagers. 4e Heg. Vest. art 4e Idem. 4e Idem. 4e Peg. Inf. 4e Heg. Vest. art. 4e Idem. Kps. Pantaerfort art. Idem. 4e Keg. Vest. art 2e Keg. Huzaren. 1 4e Keg. Vest. art. voor den tijd van drie tol zes maanden. Sehagen, den £5 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN brengen teralgemeene ken nis, dat door den Raad dier gemeente is vastgesteld de volgende verordening De Raad der gemeente Sehagen Overwegende dat, ingevolge het bepaal de bij artikel 65 der Kieswet, bij plaatse lijks verordening voor elk stemdistrict een geschikt stemlccaal moet worden aangewe zen Besluit vast te stillen de volgende verordening Verordening ter voldoening aan het be paalde fcij artikel 65 der Kieswet. Eenig Artikel. Voor het Stemdistrict „de gemeente Sehagen" wordt voor stem locaal aangewe zen de Raadzaal In het gemeen tehuis, staande aan de Markt al daar, wijk E. No. 23. Vastgesteld ter openbare vergadering vau den achtentwintigsten April 1800 ze- veneiinegentig. De Raad voornoemd, Secretaris Voorzitter (get.) DENIJS. (get.) S. BERMAN. Sehagen, £5 Mei 1897. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, S. BERMAN, de Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, Gezien artt. 94 en 95 der algemeene politieveroidening voor die gemeente, Brengen ter algemeene keunis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuilnis. m.08t of dergelijke stoffen, zich op de er ven of andere plaatsen iu de kom der gemeente bevindende, moeten zijn opge ruimd vóór 15 Juni e. k. op behoor lijk afgedekte mestvaalten zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het vo renstaande is strafbaar met eene geldboe te van ten hoogste f 25. of hechte- r is van ten hoogste, zes dagen. Sehagen £6 Mei 1897. Burgtmeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN, de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sehagen brengen, naar aanleiding van art. ££8, al. der wet van den £9 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) aan belangheb benden in herinnering, dat alle vorde ringen ten laste der gemeente zullen moe ten ingediend zijn binnen zes maanden, volgende op het jaar, waarover dezelven loopen, en dat bij gebreke daarvan de vor deringen zullen verjaard en vernietigd zijn. Wordende dus allen, die nog eenige voideringen ten laste dezer gemeente mochten hebben over den jare 1896, uit- genoodigd, die vóór 30 Juni t. s. in te leveren, ten einde zich daardoor voor de nietigheid en verjaring ervan te vrijwaren. Sehagen, £8 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Zoomede de verlofgangers, in de termen voor het onderzoek vallende, welke zich vóór den datum der inspectie alsnog vau elders in de gemeente komen vestigen. Belanghebbenden worden verder herrn- ntrd, dat zij moeten verzehijnen in uni form gekleed en voorzien van de kleeding en uitrusting-stukken, hun bij hun ver- me" verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes; dat zij, in aDiform zijede, onderworpen zijn aan het reglement van krijgstucht, en zich bij verzuim, na latigheid of wangedrag, blootstellen aan ar rest? teilen ?ao twee tot zes digen^ als— mede aan oproeping tot werkelgkeu dienst Ttr Oraipi. Naarmate de verkiezingsstrijd nadert, wordt het allengs duidelijker, hoe de troepen geschaard zullen staan. En al is het nog niet heel klaar, hoe de ver schillende atdeelingen van elk leger zich naast of met elkander zullen opstellen, één ding is wel zeker, dat het eene leger uit clericalen, het andere uit anti-cleri- calen zal bestaan. De strijd van 1887/8 zal opnieuw gestreden worden, maar met eenige verandering in de verhoudingen, vooral aan de overzijde. Na de over winning van toen hebben de roomschen het gelag moeten betalen, omdat de anti revolutionairen, zonder zich aan hen te storen, hun eigen weg wilden gaannu zijn er waarborgen gevraagd, en de anti revolutionairen, prat op hunne beginsel vastheid en hunne trouw aan eenmaal aangenomen programma's, hebben een vorm gevonden, om zich in zake den persoonlijken dienstplicht en in zake de beschermende rechten naar roomsche eischen te voegen. Dit gaat ons weinig aan. Wij kunnen met hen niet op één stoel zitten, en waar en hoe zij dus hun stoel plaatsen willen, is voor ons eene zaak van weinig belang. En, als ten gevolge van dat samengaan de uitslag der stem ming ons ongunstig mocht zijn, dan zullen wij dat betreuren, maar er niet wanhopig onder worden. Het kiesrecht is uitgebreid en die uit breiding is door ons met warmte verde digd, om aan het volk in wijderen kring medezeggenschap te geven over de rich ting, waarin het bestuurd wil worden. En als die uitgebreide kiezerskring het nu nog eens weer met de clericalen pro- beeren wil, dan zij dit zoo. Wij zullen trachten het te voorkomen, waar als wij daarin niet slagen, zullen wij het met berusting aanzien, hoe lang het zal du ren, eer de beide tegenvoeters elkander weer tot machteloosheid gedoemd hebben, of samen in een conservatieven gang geraken, wat evenmin tegen den demo- cratischen stroom in, lang kan duren. Te genover den verloren tijd staat dan, wanneer die zeker mislukkende proeve weer genomen is, het stellig vooruitzicht, dat wij daarna met des te flinker gang den goeden weg zullen opgaan. Er is echter één maar. En dit beden ke men wel, als men, zonder tot de roomsch-katholieken of de anti-revoluti onairen te behooren, het met die rich tingen maar eens probeeren wil. Dat beteekent de zegepraal der bescher- mende rechten. De anti-revolutionai ren koopen den steun der roomschen voor hunne candidaten, door dezen te laten stemmen voor de door de roomschen geerde graanrechten. En nu is dit een gevaarlijk ding. Wel zal ook op dit gebied de ervaring spoedig ge- noeg leeren, dat de gouden bergen, die beloofd worden, steeds verder en verder in het verschiet komen te lig gen, maar de ervaring heeft geleerd, dat een land, eenmaal den weg der be scherming inslaande, zich op een hel lend vlak begeeft, waarop men steeds verder voortrolt, maar waarvan terug keer uiterst moeilijk is. Men denke maar eens aan de bietencultuur. Jaren achtereen heeft de nederlandsche staats burger millioenen besteed, om de bie tencultuur in stand te houden, zooals het heet, ter préjudicevan de Ja va- suiker en nu men eindelijk er toe wil overgaan, de offers binnen redelijke grenzen te beperken, gaan er noodkre ten op, alsof men fabriekswezen en landbouw te gelijk te gronde wil rich ten, terwijl, als er sprake is van het deelen van den buit, fabrikanten en landbouwers om strijd beweren, dat ze er niets van krijgen. Dat is eigenlijk het gekke met die heele bescherming. Als eenmaal de be scherming aan den gang is, dan klaagt iedereen, dat hij er niets, of dat hij er niet genoeg van krijgt, terwijl, als de bescherming nog komen moet, van haar allerlei wondere gevolgen verteld worden. Jammer is, dat het eene van die gevolgen in den regel het an dere uitsluit. Ziet, zegt men, als men beschermende rechten invoert, dan zal er geld in overvloed in de schatkist ko men, om er allerlei sociale maatregelen mee te bekostigen, maar tevens belooft men, dat door de beschermende rechten hét werk in het land zal blijven, waar mee men dus zeggen wil, dat hetgeen uit het buitenland ingevoerd werd, voortaan binnenslands bewerkt zal wor den. Maar als dit laatste gebeurt, waar moet het geld in de schatkist dan van daan komen Nog zonderlinger bijna is het gegoo chel met cijfers, als men beweert, dat de boer, als hij meer voor zijn graan krijgt, den werkman meer kan laten verdienen, en dat de werkman er meer aan heeft, als hij duur brood moet eten, maar dat duurdere brood verdienen kan, dan wanneer hij goedkoop brood koo pen, maar het daarvoor noodige geld niet verdienen kan. Dat is alles heel waar, maar wat bewijst dat Als men boer en werkman hier tegenover elkan der stelt, dan komt het heele geval daarop neerals de boer meer geld krijgt voor zijn graan, dan moet de werkman meer verrichten, om de hoe veelheid geld te verdienen, noodig om zijne behoefte aan graan te betalen. Maakt men hem nu wijs, dat de boer hem meer geld zal geven voor hetzelfde werk, en dat hij dus voor hetzelfde werk evenveel geld zal bekomen, als het noodige graan hem kost, dan blijkt ten slotte, dat de boer, ondanks de verhoogde prijzen, evenveel graan geeft als vroeger voor dezelfde hoeveelheid werk, en dat de werkman evenveel werk moet doen voor dezelfde hoeveelheid graan. "Wie wordt er ten slotte beter van P Noch de boer, noch de werkman. Maar daar bij zulke gelegenheden altijd wat aan de maat en den strijkstok blijft hangen, zjjn het ten slotte de grondeigenaars en de groo te fabrikanten, de kapitalisten, die er baat bij hebben. Yoor den werkman en den boer is eohter de oude nederland sche leusVrijheid on blijheid, ook op handels- en ruilgebied nog altijd do wa re leus. Er is nog eene andere zaak, waarop de aandacht vallen moet. Men beweert in eene circulaire, dat jaarlijks voor honder den millioenen guldens meer wordt inge voerd dan uitgevoerd. Wat is de nati onale rijkdom toch groot, dachten wij bij ons zeiven, toen wij dat lazen. Ziet, die buitenlanders zijn wel aardige lui, maar die honderden millioenen doen ze ons toch niet present. Dat zouden zij niet kunnen volhouden en dat zouden wij niet mogen aannemen. Kleine ge schenken onderhouden de vriendschap, mnarhonderden millioene* en dat nog wel jaarlijksdat kan men toch niet onder de kleine geschenken reke nen. En daar we dus meer in- dan uitvoeren, en er dus niets voor in de plaats leveren, moeten we het met con tanten betalen en moet ons nationaal vermogen dus toelaten, jaarlijks honder den millioenen uit te betalen wat moet dat nationaal vermogen groot zijn als de Minister vau Financiën daarmee eens rekening hield Waarlijk, het verwondert ons toch wel, dat men in het kalme Nederland, waar ge zond verstand zoo algemeen den boven toon heett, niet inziet, dat het met die bescherming toch eigenlijk spaak loopt, en dat het toch te dwaas is, om los te loopen, dat men, door alles duurder te maken, het iedereen beter kan doen krij gen. Er is één grond, die daarvoor met een schijn van reden wordt aangevoerd en wel deze, dat men, door zelf hooge rechten te heffen van buitenlandsche voortbrengselen, het buitenland zou kun nen dwingen, om onze artikelen onder betere voorwaarden in bet eigen land toe te laten, mits wij van die hoogere rechten afstand doen. Als dit stelsel ba ten kon, zou er misschien iets vóór te zeggen zijn. Heel zeker zijn wij er nog niet van. Maar baten kan het niet. Dit zou alleen mogelijk zijn, als de afzet iu ons land zóó groot was, dat het voor het andere land daarom de moeite waard zou zijn, ten einde dien afzet te behou den, zijne handelsstaatkunde te wijzigen. Dit is in ernst niet te verwachten. Het eenig gevolg zal zijn, dat, wanneer wij maatregelen tegen het buitenland nemen, het zijne maatregelen tegen ons zal verscherpen. En wie dan aan het kortste einde zal trekken, is gemakkelijk te gissen. Vooral om deze reden. Wat wij zooeven schertsenderwijze aanmerk ten over de honderden millioenen, heeft een ernstigen achtergrond. Het is niet mogelijk, dat wij op den duur meer invoeren dan uitvoeren. Waarvan zou dat hetaald worden Wij moeten dus, als wij invoeren, op onze beurt uitvoeren, eu dat gebeurt ook. Naar evenredigheid neemt onze uitvoer zelfs meer toe dan die van andere landenmeerdere invoer moet daartegenover staan, want geld is slechts ruilmiddelde eigenlijke han del is ruil van waren tegen waien. Wan neer wij derhalve den invoer belem meren, belemmeren wij tevens den uit voer, derhalve den algemeenen om zet, dat is de welvaart der geheele natie. De leer, dat men, door beschermende rechten in te voeren, den een bevoordee- len kan zonder den ander te benadee- len, komt neer op de meening, dat men hetzelfde geld tweemaal besteden kan. Als A een dubbeltje geeft aan Ben B dat weer geeft aan C en C' aan D dan heeft ieder een dubbeltje gehad, maar is A het ten slotte kwijt en heeft D het in zijn bezithet viertal is echter samen geen cent rijker geworden. Ieder krijgt het dubbeltje op zijne beurt in de vingers, maar wie het ten slotte hou den zal P Als men het op zijne wandeling nauwkeurig volgt, zal men weldra zien, dat het noch een boer, noch een werk man is, die het in zijne portemonnaie steken kan. Wie dit goed overweegt, zal niet licht tot eene proef met de bescherming besluiten, en wie tot deze slotsom komt, heeft het aan het rechte eind. >lon<l- «ïii Klauwzeer. De commissie, benoemd door het hoofdbestuur vaa de Hollandschs Maatschappij van Landbouw, ingesteld tot het onderzoeken der maatregelen, genomen vaa Rijkswege in zake het mond- en klauwzeer, zal eene tweede zitting houden te Gouda op Donderdag 3 Jnni, ten einde van de landbouwers mededeelingen te ver nemen betreffende de maatregelen, bij hen toegepast en van de daarvan eventueel ondervonden nadeelen. De Vereeniging Het Ne- derlandschPaarden-Stamboek", Afdeeling NOORD-HOLLAND, zal op donderdag 3 Juni 1897, des middags 12 ure, bij den Heer D. van Iwuiver te SCHAGEN, eene verga dering houden. Onder de punten van be schrijving komen voor Rekening en Verantwoording over 1896, sluitende in ontvangst op f 1107.04 en uitgaaf f 1096.51, dus batig slot f 10.53. Rekening Provinciale Subsi die, sluitende in ontvangst op f7790. en uitgaaf f 5125.—, dus batig slot f 2665.waarvan evenwel tot gelijk be drag premiön moeten worden betaald. Benoeming van drie leden van het Bestuur wegens periodieke aftreding van de Heeren: H. F. Bultman, G. C. Hulst en L. Visser Cz., die allen herkiesbaar zijn. Voorstel van Jhr. W. A. L. Mock, om de algemeene ver gaderingen der Afdeeling voortaan te Amsterdam te houden. Op te geven voorstellen ter opname onder de pun ten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging. Het Bestuur maakt bekend, dat de Keuringen voor het toekennen van do Provinciale Aanhoudingspremiën aan hengsten, geboren in 1896, en aan merriën, geboren in 1891, 1892, 1893 enl894, zullen plaats hebben te SCHAGEN op Dinsdag 22 Juni e. k., bij A. Visser, des voormiddags 10 ure te BEVERWIJK op Woensdag te HOOFDDORP op Donderdag 24 Juni, op de Markt, des voormid- dags 10 ure. Er zullen tevens Keuringen wor den gehouden van Merriën, geboren in 1889 en 1890, met hare veulens, geboren in 1897, waarvoor 12 pre miën van f 40.— elk, uit de Rijks bijdrage beschikbaar zijn. De aanhoudingspremiën voor mer riën, geboren in 1893 en 1894, zullen uit de Rijksbijdrage met f 25.— worden verhoogd, dus f 75.bedragen. Voor hengsten, geboren in 1896, zijn zes premiën ad f 100.— beschikbaar. "N oorts zullen uit de Rijksbijdrage worden toegewezen 12 premiën ad f 50.— voor merriën, geboren in 1895, welke in 1898 moeten worden gedekt. Deze premiën worden, na overlegging van het sprongbewijs, uitbetaald. Te Sehagen en te Beverwijk zal vóór de premiekeuringen gelegen heid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek, te Hoofddorp aal op Donderdag 17 Juni e.k.,des voormiddags elf ure, eene Stamboekkeuring plaats hebben op 24 Juni bestaat daarvoor geene gelegenheid. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet geschieden bij den Secretaris W. TEENGS te Alkmaar, acht dagen voor de keurin gen. Men wordt beleefd verzocht, bij de aangiften vooral den leef tijd der merriën te vermelden. Volgorde der Keuringen Merriën, geboren in 1889 en 1890, met hare veulens. Hengsten, geboren in 1896. Merriën, geboren in 1895. 1891 en 1892. 1893 en 1894.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1