INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Anna Paulowna, 1J u n i 1897. Raden van beroep. Statenverkiezing Schagen. cleel toeschreef aan de Fransche Revolutie, die noodig was geweest voor de tegen woordige idéé ^liberalisme". De arbeid was echter tot beden onbe schermd gebleven, omdat de afgevaardigden, gekozen door de midden- en hooge klas sen, alleeD vertegenwoordigden hunne kie zers en niet het geheeie volk. Waar de zedelijke- en gezondheidstoe stand in sommige streken dtingend verbe tering had geëischt, was dit nog aan het licht gebracht door de sociaal-democra ten. Algemeen stemrecht was dus een eerste vereischte, om tot de democratie, „de volks heerschappij te komen en daartoe moes ten de arbeiders zelf meewerken, zelf goed uit de oogan zien, zelf mtêspreken en niet dit alles opdragen aan de midden klasse, die zich daarvan niet meer aan trekt, dan haar lief is. Schouder aan schouder en zonder godsdienstonder- scheid moesten de arbeiders de demo cratie voorstaan, verdeeldheid door gods dienstverschil verzwakte de partij en schaadde zoowel godsdienst als verdeel den. "Vervolgens ging spreker de volksge zindheid der verschillende politieke par tijen ns, waarvan, zooals te verwachten was, weinig goeds werd gehoord. De conservatieve partij beteekende zoo weinig, dat spreker eene afzonderlijke be handeling daarvan overbodig achtte. De oud-liberalen waarschuwden te gen de sociaal-democratie en waren, evenals de Unie-liberalen, voorloopig te vreden met eene kieswet, waarbij men vandaag de bekwaamheid tot kiezen kon bezitten en deze morgen verloren heb ben, alleeD, omdat men minder Iood verdiende of genoodzaakt was geweest, te verhuizen, of geld van de spaarbank te nemen. De radicalen hadden met hun kies- geknoei in den laatsten tijd veel van hun prestige verloren, vooral in Am sterdam. Was deze partij vroeger nogal eens geneigd, de sociaal—democraten te steunen, haar democratischen zin bleek wel ras, toen zij op de verzekering van den heer Kerdijkdat, daarmee voortgaande, op geen steun van de vooruitstievend- liberalen was te rekenen, meer naar de rechterzijde trok. De R.-Catholieken, hoewel eene volks partij gelijkende, getuige het langen tijd door Schaepman geredigeerde blad »Het Centrum", werden te veel bestuurd en aan banden gelegd door bisschoppen en geestelijkheidalzoo geen vrijheid voor het volk, en ten slotte ook de antire volutionaire partij at weinig van den schotel met volksbelangen, waar zij aan den maatschappelijken disch was gezeten. De protectie, het hoofddoel van het samengaan der R.-Cath. en antirev. acht te spreker een belang voor den adel en het grondbezit, niet voor het volk. Door hoogere broodprijzen had het volk, als grootste consument, veel meer uitgaven naar cijfers van den heer K. de Boer van Assendelft ongeveer f 25 per jaar per ge- ziD, en voor hen, die werk hadden, was het toch vrijwel onverschillig, of er al nog meer werk kwam. Verder wees spreker op de Mac Kinley—tarieven in Amerika, die eerst eene tijdelijke opleving en daarna veel grooter ellende veroorzaak ten, dan voorheen het geval was geweest. Kwam in de programs van al deze par tijen al een enkel punt van volksbelang voor, vele anderen waren daar weer tegen een geven dus aan den eeneu en een ne men aan den anderen kant. Alleen de sociaal-democratische arbeiders partij stond op een zuiver standpunt, hield de vaan der democratie hoog. Hierop werd een oogenblik gepanseerd, waarna de spreker het inmiddels rondge deelde program der soc.-dem. arb. partij punt voor punt tcelichtte en ten slotte hen, die kiesgerechtigd waren, in naam der gerechtigheid en menschenliefde, opwekte, hunne stem uit te brengen op den voorstan der van dit door 46 kiesverenigingen aan vaarde program, den heer Kuykhof van Rotterdam. Eene daarop aangeboden candidaten lijst, die nog te kort namen bevatte, werd niet verder aangevuld. Het zeer geringe aantal aanwezige kiezers had daarin blijkbaar geen lust. Wijl niemand in debat wenschte te tre den, werd de vergadering door den heer van der Molen gesloten. ALKMAAR, 2 9 Mei. Door het bestuur van het hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfiiesland is besloten, aan de amb tenaren van dit waterschap pensioen te verleenen. De heer J. C. Overduin, arts te ALKMAAR, is gepromoveerd tot doctor in de medicijnen. Zondag j. 1. eindigde het seriebiljartspel ten locale van den heer A. Bruin te Schagerbrug. De uitslag wasle prijs de heer W. de Wit't Zand2e prijs de heer C. Swarl- hoff,Schagerbrug; 3e prijs de heer G. Slijkerman, Zijpe4e prijs de heer P. Roggeveen, Schagen5e prijs de heer P. de Wit, Zijpe6e prijs de heer J. C. Bruin, Burgerbmg7e prijs de heer C. Eeuw, 't Zand, terwijl de 8e prijs bij af wezigheid werd toegekend aan den heel R. Kaan, Schagen. Te KERKRADE (Limb.) heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De kolen- werker A. Bloem, bezig zijnde, steenkolen te verwerken, geraakte onder eene nederko- mende massa en werd dood er onderuit gehaald. Eergisteren is te HAAR LEM e?n treurig ongeluk gebeurd. Een man op eene met steenen geladen, door eene stoomboot in het Spaarne gesleepte, schuit, de lijn wilUode loswerpeu, sloeg van het vaartuig, en schijnt, da-r de boot doorstoomde, io de lijn verward geraakten geworgd te zijnalthans, toen men hem ophaalde en naar het Gasthuis overbracht, bleek hij reeds overleden te zijn. De moord te DORDRECHT. Omtrent den moord, op de 72-jarige weduwe M. den Haanden Haan in de Hoogenienwstraat te Dordrecht gepleegd, deelt de D. C. de volgende bijzonderhe den mede. Toen zaterdagochtend omstreeks 8 unr de bene denburen nog geen teeken van leven hadden vernomen, rees bet vermoeden, dat der vronw eenig ongeval was overkomen en besloot men, eens te gaan kijken. Al terstond bleek hun, dat de vronw, van wie men wist, dat zij er voor haren doen goed bij zat, aan de herbaalde waarschuwing, om toch hare woon- en slaapka mer al te sluiten, geen gevolg bad gegeven, zoodat het niet moeilijk viel, daar onbemerkt bin nen te gaan. Uit alles, wat men daar zag, was op te maken, dat de oude vronw nog niet was opge staan, behalve dat een stoel, waarop hare kleeren lagen en waarop gewoonlijk eene schel stond, voor het geval, zij de hulp harer buren noodig had, niet op zijne plaats voor het bed, maar op eenigen afstand daarvan stond, zoodat men in de bedstede keek en werkelijk lag het oudje daar, met het hoofd ter zijde gebogen en onder twee kussens verborgen. Blijkbaar was ze dood, zoodat besloten werd, terstond den geneesheer, dis bij de vrouw geweest was tijdens de ziekte van haren verleden jaar overleden zoon, dr. H. J. de Graaf, te waarschu wen. Spoedig verscheen deze ter plaatse en constateerde den dood, maar aangezien het gelaat der vrouw blauwe plekken droeg en ook andere sporen van geweldpleging aanwezig waren, die aan een onnatnurlijken dood deden denken, ried hij aan, de politie met de zaak in kennis te stellen. Deze begaf zich daarop met haren geneeskundige, den heer D. J. Admiraal, naar het sterfhuis en uit diens na der onderzoek bleek, dat het lijk, behalve verschillen de kneuzingen aan het hoofd, ook zware indrukken en krabben aan den hals droeg, zoodat de dood het gevolg bleek te zijn van verwurging. Onverwijld werd van deze bevinding kennis gegeven aan de justitie, die zich op hare benrt naar het sterfhuis begaf, het lijk in beslag nam en onder politie-toezicht liet overbrengen naar het Gasthuis ter gerechtelyke schouwing, welke de uitspraak, dat de dood het ge volg is geweest van verwurging en verstikking, be vestigde. In de woning der vrouw werden niet de minste sporen van braak of diefstal gevonden. Wel waren alle effecten der vrouw verdwenen uit den blikken trommel, waarin zij die gewoonlijk bewaarde, maar ze werden op eene andere plaats teruggevonden met de dipositobewijzen, een spaarbankboekje en andere geldswaardige papieren, zoodat de overledene daaraan vermoedelijk zelve veiligheidshalve eene andere plaats had gegeven. Verder werd in een blikken busje in eene hoedendoos nog een bedrag van f 320 aan papieren geld gevonden, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat er iets van onmiddellijke geldswaarde ontvreemd is. Alleen wordt vermist eene schuldbekentenis, groot f 200, ten laste van d^i 39-jarigen schoonzoon der overledene, B. C. den Dunnen, waarop een gedeelte van omstreeks f 100 in sommen van f 10 was afbe taald. Genoemde Den Dunnen heeft eenigen tijd geleden eene zaak in fruit, visch,enz. overgenomen, waarvan hij de koopsom niet heeft voldaan, maar onlangs die zaak weer aan een ander verkocht, terwijl hij boven dien nog verscheidene andere schulden had, om welker afdoening hij werd lastig gevallen en zelfs moet hij met gijzeling bedreigd zijn. Herhaaldelijk heeft hjj dan ook getracht, bij anderen geld ie leenen, Deze persoon, die inmiddels naar Werkendam ver trokken was bij een oom entante zijner vrouw en het voornemen had, eene zaak op te zetten te Drimmelen, is vrijdagavond naar Dordt gekomen, heeft des nachts op een zolderkamertje in de woning zijner schoon moeder, de verslagene, gelogeerd, en is zaterdagoch tend met den eersten trein naar Made en Drimmelen vertrokken. Aangezien een der benedenburen ver meent 's ochtends omstreeks half 5 een gil gehoord te hebben, dien zij echter voor het gehuil eener kat hield en die zich niet meer herhaalde, lag het ver moeden voor de hand, dat Den D., de eenige, die bij den dood der vrouw onmiddellijk belang kon hebben, met het oog op de te wachten erfenis, in de woning zijner schoonmoeder is gedrongen en de misdaad ge pleegd heeft, Terstond werden de noodige maatregelen genomen en toe n genoemde persoon 's avonds te Dordrecht was teruggekeerd, Daar aanleiding van een hem gezonden telegram, waarin alleen het overlijden zijner schoon moeder vermeld stond, werd hij gearresteerd. Later in den avond werd hij, in bijzijn der justitie, in het Gasthuis met het lijk der verslagene geconfronteerd, waarbij hij volkomen kalm bleef, en daarna ter beschikking van den officier van justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Omtrent den loop der instructie kunnen wij nog niets mededeelen, zoodat wij ons moeten bepalen tot het gerucht, dat de verdachte alie schuld aan de misdaad ontkent, Eenverschrikkelijk onge luk heeft dezer dagen onder DEN BOSCH plaats gehad. Drie personen, ge naamd A. de Wert, Van Hezik en Van Alem, allen uit Hedel, waren, in dienst van den aannemer A. Jansen te Hedel, bezig, het kleine bruggetje in het Ortheu- sche veld te teren, toen de sneltrein uit Utrecht, die circa 9 uur te Den Bosch moet arriveereD, en welke trein door hen niet schijnt te zijn opgemerkt, twee der drie overreed, waardoor zij onmiddel lijk een lijk waren. Hunne lichamen wer den vreeselijk verminkt. De derde is ten gronde geslagen, doch heeft geen letsel hoegenaamd bekomen. De overledenen zijn De Weit en Van Qezik, de eerste een bejaard maD, van wege de Exploitatie-Maatschappij reeds gepensionneeid, die van zijn ledigen tijd nog gebrnik maakte, om een cent te ver dienen, de tweede een jongmensch van 21 jaren, beiden oppassende personen. Ter plaatse van de ramp maakt de spoorweg eene vrij sterke bochtdaardoor is het te verklaren, dat de trein de werk lieden verrast heeft. (Nb.) Reclame. In eene der eerstvolgende weken zal een reclamewagen der Ned. Gist- en Spiri tusfabriek, Ned. OliefabriekjLijm- en Gelati- nefabriek, enz., in 't kort, al dia delftsche nijverheidsinrichtingen, welke onder de mede-directie van den heer J. C. van Marken te Delft staan, haren tocht door het land beginnen. Genoemde inrichtingen hebben nl. een grooten wagen laten bon- wen, welke van oord tot oord zal trekken en des avonds in elke gemeente in de open lucht en ten tanschouwe van ieder een voorstellingen zal geven met den kine matograaf (beweegbare photographieën) en dissolving views. In de allereerste plaats zullen gezichten in en om de fabrie ken worden vertoond, kijkjes in het Ag- cetapaik, optochten van het personeel bij diverse feestelijke gelegenheden, enz., doch tevens zullen deze worden afgewis seld door humoristische, beweegbare figu ren, door schoone natuurgedichten, enz. Des daag9 vooraf zal steeds het program ma in de gemeenten worden verspreid, terwijl de voorstellingen met het invallen der duisternis eenen aanvang zullen nemen. Zes jongeus waren eergis teravond am 'i bootjevaren in den Trek- vliette 's-GRAVENHAGE en werden door andere jongens vaD den wslkant af met steenen geworpen. Om den steenworpen te ontgaan, weken de knapen uit naar ééne zijde van het schuitje, juist op het oogenblik, dat een stoombootje passeerde. Door de dei ning sloeg toen het roeischuitje om en gingen de jongens te water. Vier hunner werden gered, maar twee weiden levenloos opgehaald. Abusievelijk meldden wij in ons vorig nummer, dat aVti*. Smeenge te Nieuwe Niedorp zou optreden dinsdag 9 Juni a. dit moet zijn: Woensdags 9 Juni. Op zondag 6 Jani a. s., 's morgens half tien, zal alhier de bevestiging plaats hebben van den beroepen predikant door Ds. van Kluijve te Schagen. De heer I )s. Miedema zal d«ar- na des namiddags teD 2 are zijne intree rede houden. Vergadering van de Kies- vereeniging Algemeen Belang", te Anna Paulowna, op dinsdag 1 Juni in Veer- hnrg- Tegenwoordig bij de opening 14 leden, later 16. Aan de orde is het stellen van candi daten voor 3 vacaturen van hoofdinge landen, t. w. door de periodieke aftre ding van de h.h. 1). G. Rezelman en J. Gijzen te Anna Paulowna en wegens het overlijden van den heer D. R. Kaan te Wieringerwaard. Als candidaten worden genoemd de af tredende leden en verder de h.h.: J. K. Smit, Jb. WaiboerII. Koster en Jm. Blaauboer. De c»iididatuur van den heer Smit wordt aanbevolen door de h.h. van Wijk en Jelletdie van den heer Waiboer door den heer Rezelman, De uilslag is, dat de aftredende leden bij acclamatie tot candidaten worden verkozen, en bij stemming voor het 3e lid worden uitgebracht op den heer Smit 9 stemmen, op den heer Waiboer 6, ter wijl 1 lid zich vau stemming onthield, zoodat de Candidaten van de kiesvereeni- ging zijn, de h.h.J. GijzenD. C. Rezelman en J, Kz. Smit, De heer Waller vergastte daarna de vergadering op de voorlezing eener bro chure van den heer de Boer te Assendelft, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, in zake protectie. Dit belangrijk betoog werd door de vergadering met be langstelling en aandacht gehoord en door eene onderhoudende causerie over dit on derwerp van den dag gevolgd. Niemand hierna het woord verlangende, sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging aan de tegenwoordig zijnde leden. Vrijdag 4 Jnnie. k. zal de heer Goeman Borgesins te Helder optreden, om de liberale beginse len daar nog meer ingang te doen vinden. Er is vrij debat. Na kan dus de heer Staalman, die zoo gaarne debatteert, aan het werk. Naar de Enkkuizer Courant meldt, is de heer I>s. II. de Boer uit Wieringerwaard candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het distxict Enkhuizen, zoodat daar nu 5 candidaten zijn. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn bekend gemaakt de namen der personen, benoemd lot voorzit ters, leden en plaatsvervangende leden der Raden van beroep voor de uitspraak op bezwaarschriften, betreffende de perso- neele belasting. Voor de inspectiën Helder en Alkmaar (Standplaats Alkmaar,) zijn 't de heeren Mr. H. Boelmans ter Spill, voorzitter H. J. Vonk, lid; Mr. F. H. G. v. d. Hoeven, lidJ. L. T. Groneman te Wieringerwaard, lid jhr. Mr. D. v. Fo- reest, Schagen, plaatsv. lidA. J. J. van Steijn, Helder, plaatsv. lid en J. P. Kool, plaatsv. lid. Te Helder zijn de volgen- de Candidaten-lijsten ingeleverd: voor den heer Lely2 van Helder, 1 van Wielingen, van Anna Paulowna, van Zijpe en van Zijpe en Callantsoog; voor den heer Staalman2 van Hel der, 1 van Wieringen, van Anna Paulow na, van Texel en van Terschelling voor den heer J. C, Jansen 1 van Hel der. Voor den heer Schaepman1 van Helder. Voor den heer J, Korver1 van Helder. In eene buitengewone ver gadering, zondag j. 1. te Barsingerhorn gehouden, behandelde de Afd. Schagen van den Bond van Nederl. Onderwijzers o. m. een schrijven van de kiesvereeuiging Vooruit" aan den Langendijk, waarin de medewerking der Afd. werd gevraagd voor de candidatuur Kuykhof. Daar uit de discussie bleek, dat het meerendeel der aanwezigen geïnteresseerd is b(j de can- didatuDr Foblier, besloot de Afd., zich als zoodanig aan de verkiezing te onthouden. Dirbshorn. Vrijdagavond had de vierde jaarver gadering plaats van de alhier bestaande Vrouwenvereniging „Hulp in Nood", die, behalve door de leden van 't be stuur, werd bijgewoond door geen en kel lid. Uit de rekening van de penningmees teres bleek, dat de uitgaven over 1896/97 hebben bedragen de som van f 216.085, terwijl de ontvangsten bedroegen f 228.02 zoodat er een batig saldo is van fll.935. Het groot aantal zieken maakte, meer dan andere jaren, het verstrekken van versterkende middelen noodzakelijk er werden dan ook aan verschillende per sonen 1035 eieren en circa 1950 Liters melk verschaft. Toch werden er ook nog 75 kleedingstukken uitgereikt, be nevens 19 mud steenkool en 1000 turven. Zoo genoten 43 huisgezinnen op de eene of andere wijze de hulp dezer nuttige vereeniging. In het aantal leden kwam weinig veranderinghet bedroeg op 't einde van 't boekjaar 62, waarvan ongeveer de helft te Dirkshorn woonachtig en de anderen te Kalverdijk, Kerkbuurt en Tnitjenhorn. De omstandigheid, dat de leden te Dirkshorn bijna allen behooren tot de „burgers", en onderscheiden rondom wo nende landbouwers zich zoo voor als na aan de vereeniging onttrokken hebben, terwijl bijna alle landbouwers te Kalver dijk, Kerkbuurt en Tuitjenhorn lid zijn van „Hulp in Nood", geeft ons reden tot het opwekken van zoovele afvalligen en van anderen, die nog nimmer de ver eeniging steunden, om toch te helpen verlichten den nood van hulpbehoevenden en zoo belangstelling te toonen in hun lot. Schagen, 2 Juni 1897. Dat allen steeds streven, om aan den vooruitgang van onzen tijd deel te nemen, ondervinden wij dagelijks, en dat elk zooveel mogelijk op maatschap pelijk of wel op kunstgebied daaraan medewerkt, bewijst ons mede het volgende. De ijverige Tooneel-Directeur W. Hart, die zeker voor ons in de provincie Noord holland geen onbekende is en wiens goeden wil, om steeds naar beter te streven, wij zoo vaak mochten ondervinden, heeft dit jaar zijne repertoire met eene serie der nieuwste Drama's en Blijspelen verrijkt, n. 1. JoDge Harten Hoe ouder hoe gekker Moederliefde Jean, of voor vrouw en kind Vorstenplicht enz. Ook heeft de hr. W. Hart voor het jongere geslacht gezorgd en voor dezen zomer doen gereed maken het zooveel door de jeugd gelezen sprookje Asschepoetster, naar men ons verzekert vol opgewekte muziek ook is het gezelschap weder met enkele nieuwe krachten versterkt, zoodat in bovengenoemde voorstellingen zullen op treden de dames G. Hart—v. Hazenhorst, G. de Boer, Chr. de Wijs, A. Wijlacker- Lns, A. v. d. Reis en Annette Hart, en de heeren W. Hart, Job. de Boer, A. G. Vink, (Ex-lid der Ned. Tooneel-Ver- eeniging Chrispijn,) F. L. Hart, A, Wijl- acker, Th. v. d. Reis. W. van Haazel. Moge de hr. Hart weder zorgen voor goed geheel en flink samenspel, dan ge- looven wij, dat èa directie èn gezelschap, zoowel hier ter plaatse als in de gsheele provincie, zich steeds met eene goed bezette zaal zullen mogen verhengen. Zonder dat het door ie- mand werd bemerkt, geraakte zondagmid dag het zoontje van den heer Glasstra op het Noord te water. Een drietal dames en heeren, in een landauer gezeten, maak ten door hun geroep anderen erop attent, dat er een kind in het water lag. Zon der een oogenblik te aarzelen, sprong Jo- hannes Jonge;an te water en had het ge luk, den kleine nog juist bijtijds te redden, die zonder deze tijdige hulp zeker jam merlijk zou zijn verdronken. Op uitnoodiging vande bij de Liberale Unie aangesloten Kiesver- eenigingen in het district Alkmaar zal Mr. E. Fokker zondagavond 6 Juni te Wieringerwaard als spreker optreden, terwijl op zaterdag 12 Juni de heer D. de Klerk uit Rotterdam in onze gemeente eene politieke lezing zal hou den. De afdeeling Schagen der Liberale Unie zal op woensdag 2 Juni 1897, 's avonds 8 ure, in het N.-H. Koffiehuis te Schagen, eene leden-vergade- ring honden. Punten van behandeling zijn Candidaatstelling Provinciale Staten. Bespreking Tweede Kamerverkiezing. Door de Arbeider s- kiesvereeniging ^Vooruit" te Langendijk is tegen donderdag 10 Jani eene vergade ring in Schagen belegd, waarin als spre ker zal optreden de candidaat dier vereeniging voor de 2e Kamer, de heer Kuykhof, onderwijzer te Rotterdam. Het m a e k t v e e, dat, als be smet met mond- en klauwzeer, tij delijk onder contröle gestald was bij den beer Zijdewindis thans aan de verschil lende eigenaars teruggegeven. De verkiezing (cendidaatstelling) voor een lid der Provinciale Staten in het hoofd- kiesdistrict Schagen, is bepaald op woens dag, 28 Juni; de stemming, zoo n00(3i op dinsdag, 6 Juli; de eventueels h s'.emming op maandag, 19 Jqü, (Niet geplaatste ingezonden stubi^ worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur l Vergun mij, Mijnheer de Redacteur van uw veel gelezen Blad eene klein plaats! ruimte af te staan voor de volgend" opmerking, welke de Gemeente Schagen van voorkomende ongelukken kan vrijpa reD. J.l. diusdag en woensdag was door den Edelachtbaren Burgemeester der gemeer te Schageu permissie gegeven, bij het te houden kolfconcours dien nacht open te blijven in de daarvoor vereischte locali- teit van den neer vanlwuiveriets, wat z-et te prijzen is; doch zon het door den heer Burgemeester bij zoo'n gelegenheid niet in overweging kunneu genomen worden drar die kolvers, welke van buiten de' ef meente komen en den nacht daar zullen doorbrengen, niet allen op dezelfde pla»tg logeeren en dus hunne logies moeten opzoe- ken des nacfrts, des noods in den omtrek van genoemd café de straatlantaarns te laten branden, daardoor het aanwezig zijn van de in den donker onzichtbare rolla gen het beier is, de lantaarns te laten branden, dan ongelukken van welken aard ook daardoor zouden kunnen ontstaan. Het aanwezig zijn der vreemden bij die gelegenheid komt den ingezetenen ten goe de en voor wat, hoort wat. UEd. dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Een keiver buiten de Gemeente Schagen. Aan den Heer Melchers te Zuid—Scharwoude, Voorzitter van de arbeiders-kiesvereeniging te Langedijk. Geachte Heer! Nadat door Uwe kiesvereeniging voor de a.s. verkiezing een sociaal-democraat als kandidaat in dit district was gesteld, hebt Gij mij gevraagd, of de radicalen hier genegen zouden zijn die kandida tuur te steunen. Thans na met partijgenooten over de door ons te vol gen gedragslijn voor deze verkiezing te hebben geraadpleegd kan ik op Uwe vraag antwoord geven. Ik doe dit op deze wijze, omdat wij, radicalen, er op gesteld zijn, dat het publiek orgaan, openbaar ma- ke, welke houding we in deze verkiezing nemen en ook waarom aldus. Ons antwoord dan luidt: We hebben eenstemmig besloten de kandidatuur van den heer Mr. E. Fokker te steunwu Een kleine inleiding ter inlichting; minder voor U, omdat Ge er mee be kend zijt dan wel voor anderen. Eenigen tijd geleden kwamen afgevaar digden van verschillende kiesvereenigin- gen te Schagen samen. Daarop was ook de radicale partij uitgenoodigd. Ik had de eer onze groep te vertegenwoordigen. Op die vergadering waren ook tegen woordig drie leden van 't Bestuur Uwer vereeniging. Door mij is op die bijeen komst gewezen op het wenschelijke van het stellen als kandidaat van een arbeider. Ik noemde als zoodanig den heer F. Mol bakkersgezel te 's Gravenhage. Een man, die ook in de kringen der werklieden voorzeker geen onbekende is. Ondersteu ning vond ik niet. Ook niet bij de le den Uwer vereeniging, ter vergadering aanwezig. Dit hebben de afgevaardigden Uwer kiesvereeniging U wel meegedeeld. Daarna vindt Gij goed en dit is volkomen Uw recht om een partijge noot kandidaat te stellen. Toen ik hier van kennis kreeg, dacht ik eerstvreemd, dat men in Uwe vereeniging de kandi datuur Mol niet heeft aangegrepende kandidatuur toch van een radicaal zou in dit district zeker meer kans van sla gen hebben gehad, dan die van een so ciaal-democraat. Doch daarna heb ik Uwe houding in dit district niet vreemd ge vonden voorzoover zij overeenkomt met de houding, die Uwe partij overal in 't land aanneemt. Wat toch is het geval Uwe partij bestrijdt niet het minst vinnig de radi cale. Voorbeelden daarvan zijn voor t grijpen. In 't hoofdkiesdistrict Leeu warden, laat Uw partijgenoot, de heer Mr. P. J. 7rotistra zich eene kandidatuur welgevallen. En dat tegenover een af gevaardigde als den heer Gerritsen, En kon de heer Troelstra dan nog meenen, dat zijne kandidatuur eenige kans van slagen had. Hij weet beter. Wij, radica- calen, zijn zeer gesteld op t behoud van den heer Gerritsen, als lid der tweede kamer. En wij niet alleen. Ook de Friesche volkspartij steunt den k®er Gerritsen. De heer dr. Vitus Bruintint raadt de kiezers aan den heer Gerritsen te stemmen. Om van vele liberalen nog niet eens te spreken. Zulke tactiek, als Uwe Par' tij te Leeuwarden b. v. V0'S stuit ons erg tegen de borst. Tot zoover schreef ik u reeds. Toch dit voegde ik er bij, geen rancune zou onze gedragslijn bepalen bij 't stel len aan een kandidaat. Omdat het al gemeen belang gaat boven persoonlijk en ook boven partijbelang. En nu wensch ik een kleine bekente nis af te leggen. Voor ons radicalen is het wel een weinig hard, om v°or

Schager Courant | 1897 | | pagina 2