Zondag S Juni 1897. 41ste Jaargang ITo. 3210. INGEZONDEN. Jk Verkiezingen. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAGKÏ» Laan, i) 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort Bijvoegsel. GemeenteSc hagen. Bekendmakingen, Géén geld geven -."si Algfiiem Nieuws-, AATerteitie- k LulliiilliL De ondergeteekende, Burgemeester der gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter voorkoming van vervolging, onderstaande artikelen der nieuwe kieswet onder de aan dacht der belanghebbenden Art. 57. Het hoofd of de bestuarder van een be drijf of eene onderneming, waarin manne lijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, arbeid ver richten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die per sonen, die bevoegd is, tot de kenze mede te werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinden. Art. 58. Het hoofd of de bestuurder der in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op ee ne zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende lijst, de nren, in het voorgaande artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „arbeid" en pfabrie- ken en werkplaatsen" is 1 der Arbeids wet toepasselijk. Art. 154-, Overtreding van de artt. 57 en 58 de zer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldb<>ete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De lijst, in de artt. 57 en 58 bedoeld, is voorhanden bij den uitgever N. Samson te Alfen aan den Rijn. SCHAGEN, 24 Mei 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, Gezien artt. 94 en 95 der algemeene politieverordening voor die gemeente, Brengen ter algemeene kennis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, VUilni8, mest of dergelijke stoften, zich op de er ven of andere plaatsen in de kom der gemeente bevindende, moeten zijn opge ruimd vóór 15 Juni e. k. Op behoor lijk afgedekte mestvaalten zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het vo renstaande is strafbaar met eene geldboe te van ten hoogste f 25. of hechte nis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 26 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJ8. eeniging staat, in Schagen gelden laten in zamelen. Aangezien deze collecte niet veel beter is dan eene gewone bedelarij, doch moeilijk geweerd kan worden, omdat de vereeniging zich weet te dekken door de artt. 7 en 13 der Armenwet, noodig ik de ingezetenen langs dezen weg dringend uit, voor bedoelde col lecte geen penning aftezonderen. Schagen, 4 Juni 1897. de Burgemeester, S. BERMAN. Een warwinkel heeft de heer Treub den staatkundigen toestand van het oo- genblik genoemd, en tot op zekere hoog te kunnen wij ons met die aanduiding wel vereenigenmaar wij passen dien naam nog niet toe op den algemeenen staatkundigen toestand. Een warwinkel lijkt het ons, dat men nu van oud-libe rale zijde meent, met de programma's der Liberale Unie een heel eind te kun nen meegaan, terwijl men in October en November geen woorden hard ge noeg vond, om ze te veroordeeleneen warwinkel, dat men het optreden van mr. Smidt tegenover den beer van Gijn in Dordt met bittere felheid veroordeelt en het daarentegen heel natuurlijk vindt, dat de heer van Houten den heer Drucker te Groningen verdringen wil een warwinkel, dat men kwaad ziet in een eenvoudig en kalm advies van het bestuur der Liberale Unie, op eene vraag om inlichting openlijk gegeven, en geen kwaad ziet in een geniepig, geheim briefje, waarmee de heer Hoetink den heer Borgesius in Zutphen den voet wilde lichten een warwinkel, in de hoofden dergenen, die den eenen dag hartroerende smeekbeden slaken, om tot eenheid der liberale partij te komen, en den anderen dag het doen en laten van een deel dier partij door scheeve voor stellingen in een hatelijk daglicht stellen, een warwinkel, zooveel meer van dien aard, dat in deze dagen is waar te nemen, en dat inderdaad een treurig denkbeeld geeft van het inzicht in den staatkundigen toestand van zoo- velen, die zich als leiders op den voor grond stellen, of als organen der open bare meening de schare moeten voor lichten. Maar dat de algemeene staat kundige toestand een warwinkel zou zijn, kan slechts hij beweren, die zijn oordeel grondt op dergelijke verschijnselen aan de oppervlakte. En daar, met het oog op den naderenden strijd, een juist in zicht in dien toestand alleen een goed richtsnoer aan de hand kan doen, wil len wij op enkele niet zoo voor de hand liggende zaken wijzen, die de vooruit strevende liberalen moeten nopen, om met ijver en met volharding voort te arbeiden op de eenmaal gelegde grond slagen, en dan met kalm vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen brengen, naar aanleiding van art. 228, al. 2, der vet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) aan belangheb benden in herinnering, dat alle vorde ringen ten laste der gemeente znllen moe ten ingediend zijn binnen zes maanden, volgende op het jaar, waarover dezelvtn loopen, en dat bij gebreke daarvan de vor deringen znllen verjaard en vernietigd zijn. Wordende dus allen, die nog eenige voideiingen ten laste dezer gemeente mochten hebben over den jare 1896, uit- genoodigd, die vóór 30 Juni s. s. in te leveren, ten einde zich daardoor voor de nietigheid en verjaring ervan te vrijwaren. SchageD, 28 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De zich noemende vereeniging tot onder steuning aan weduwen en weezen, gevestigd L<Li. iJatn> heeft, gelijk zy voor eenige weken geleden óók deed, wederom besloteD, door het gansche land eene collecte te hou den ten bate harer instelling. In den loop der volgende week zal zij met een gesloten bus, waarop de naam der ver- Er is eene teleurstelling. Een korten tijd heeft de meening kunnen bestaan, dat er eene krachtige democratische stroo- ming ontstaan zou, omdat die zich ook bij de anti-revolutionairen en de room- schen openbaarde, omdat men ook bij hen sociale politiek ia democratische richting wilde drijven. Die verwachting is niet verwezenlijkt. Waarom niet Omdat bij die partijen de sociale politiek slechts in de tweede plaats kwam. De liberalen te verdringen, was hun hooger ideaal. En nu dit eenmaal zoo is, zien wij er geen meerdere verwarring, maar integendeel klaring van den toestand dat dit gebleken is, vóóidat in ke partijen, en aan de andere hare te genstanders. Daar komt bij, dat, terwijl aan de zijde der kerkelijke partijen de stroo ming in de beschermende en de agrari sche richting is, aan de andere zijde de invloed daarvan lang zoo groot niet is, als zich in den beginne liet aanzien. Hoe staat het onder dit alles met de sociale programma 's Daarmede had het beter kunnen staan. Indien men, wat nu, van achteren bezien, best moge lijk blijkt, de programma's der Liberale Unie aan een kalm en grondig onder zoek had onderworpen in plaats van ze, zonder onderzoek, als uit de boozen te verwerpen, dan had waarsobijnlijk met den steun van andere democratische groepen, eene krachtige liberale partij een flink sociaal program kunnen uit voeren. De hoop daarop is nu niet groot. Ook indien iedere groep evenals de Liberale Unie klaar en onomwonden haar programma had ontwikkeld, dan zou er bij de stembus eene beslissing kunnen vallen. Nu men daarentegen zooveel mogelijk de verschillen heeft weggewischt, is ook daarop geen uit zicht. En dus heeft de Unie met haar pro gramma eigenlijk fiasco gemaakt Integendeel. Hare programma's zijn juist gebleken, do richting van den tijd aan te geven. Dit blijkt vooreerst hieruit, dat alle partijen en alle groepen hare programma's meer of minder duidelijk naar de hare hebben gefatsoeneerd en ten tweede daaruit, dat er eene verschui ving naar links heeft plaats gehad, tengevolge waarvan zelfs het tegenwoor dige ministerie ter elfder u,e nog blijk van hervormingszin heeft willen geven, en sommige der meest rechtsche staats lieden of van zelf afgevallen zijn, of zichzelf terugtrokken, of door hunne kie zers in den steek gelaten zullen worden. men met elkander in zee ging, om dan op het gebied der practi- sche staatkunde te ervaren, dat men op elkander niet rekenen kon. De omstandigheid, dat roomschen en anti-revolutionairen samengaan, heeft op andere wijze den toestand vereenvoudigd. In den aanvang liet het zich aan zien, dat de kiezers zich, behalve naar de groote staatkundige partijen, in iedere partij in verschillende groepen zouden verdeelen, naarmate zij meer of minder behoudend, voor of tegen bescherming, met of tegen de agrariërs waren. Daar- door zouden nagenoeg alle grenzen weg gevaagd of verflauwd zijn. Nu loopt er althans eene groote, duidelijke schei- i dingslijn door het heele kiezerskorps heen. Aan* de eene zijde staan de kerkelij niet bestemd zijn te verwezenlijken. "Worden zij daarentegen daartoe niet geroepen, dan is htinne taak tweeledig le. door opbouwende critiek mede te werken, om voor de maatschappelijk misdeelden alles te verwerven, wat on der de bestaande omstandigheden be reikbaar is, zonder de toekomst in ge vaar te brengen 2e op het gebied der practische politiek de toelichting te ge ven van hunne eigen programma's, opdat men bij de volgende stembus niet langer met woorden spelen kunne. Om dit te kunnen doen is het noo dig, dat zij hunne vlag hoog en hunne kleu ren rein houden, en met het oog daar op is het niet alleen een belangrijk voordeel, maar kan het ook tot verdere verklaring der toestanden leiden, dat de Unie niet met andere groepen een bond genootschap heeft aangegaan, waarmee slechts eene meerderheid ware te verwer ven van twijfelachtige waarde, omdat zij slechts voor een deel op homogeni teit van beginselen rusten zou. In de gegeven omstandigheden is eene kleiner of grooter groep van mannen, die één in beginsel, één doel beoogen, eene macht, die ontwijfelbaar een grooten en gelukkigen invloed oefenen zal. Zulk eene groep te helpen vormen is de roe ping der kiezers, die met de Liberale Unie mêe willen gaan. Alles goed en wel, zal het heeten, maar met dit al zal de toepassing der sociale programma's al heel licht in con servatieve handen vallen. Best mogelijk. Wat bewijst dit P Dat de vesting niet bij den eersten storm genomen is, dat de kiezers, om eene beslissende keuze te doen, nog niet genoeg zijn voorgelicht en dat zij voorat de partijen aan het werk moeten zien. Ziet, vóór de stembus kan men zich in nevelen hullen, kan men in algemeene termen beloften doen, die tot groote verwachtingen aanleiding geven. De meerderheid, die met het ver trouwen der kiezers vereerd wordt, en de uit haar voortkomende Regeering zullen echter moeten bandelen zij zul len uit de nevelen in het heldere licht moeten tredenhunne woorden zullen in daden moeten worden omgezet, en dan Dan moet het blijken niet alleen, of men hart voor het volk heelt, maar ook, hoe men dat in de practijk zal toonen niet alleen, of men het lot der minbe- deelden goedgunstig wat wil verzachten, maar ook, of men maatschappelijke recht vaardigheid wil, of men de rechts positie der zwakkeren tegenover de machtigen versterken wil, of men hun gunsten wil bewijzen, dan wel recht wil doen wedervaren. Reeds zonder slag of stoot, ja, eigen lijk zonder strijd of tegenstand heeft, dit is het merkwaardigste in den toestand, het optreden der Liberale Unie de sociale staatkunde op den voorgrond gebracht het vasthouden aan de individua listische staatkundige en maatschappelij ke leer der oud-liberalen onmogelijk gemaakt. Welke meerderheid er ook uit de stembus kome, zij zal aan hare belof ten gebonden wezen. Vervult zij die niet, dan zal zij daardoor geoordeeld zijnvervult zij ze wel, dan zal men aan de vruchten den boom kennen, dan zal men weten, in hoeverre, niet het geen beloofd werd, maar hetgeen gegeven wordt, aan de verwachting beantwoordt, en dan zal naar dien maatstaf de waar de der meerderheid bij de volgende stembus gemeten worden. Voor de vooruitstrevende liberalen is bij dit alles de weg duidelijk afgeba kend. Zij hebben, als zij tot de uitvoe ring van hun programma mochten geroe pen worden, daarin een deugelijken leiddraad, omdat hunne programma's geen verwachtingen wekken kunnen, die zij (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Don WelEd. Heer J. Huizinga, te Heer Hugowaard. Geachte Heer Het door U in de Schager Ct. van 3 Jnni j.1. geplaatste schrijven, zon ik voor het gemak bij de beantwoording ia vier deelen knnnen splitsen. lo. Uwe meening omtrent de bonding onzer Arh. Kiesvereeniging op en na de vergadering der „Voor- uitstreverden" te Schagen. 2o. Uwe uitlegging van onze houding door een beroep op het gebeurde in het district Leeuwarden. 3o. Eene bekentenis, die wellicht eerder eene po ging tot rechtvaardiging van de houding der radica len in dit district kan genoemd worden. 4o. Eene vraag. Om met het derde punt te beginnen. Ik geloof dat deze bekentenis de hoofdzaak is in Uw schrijven. Gij hebt, in overleg met nwe partyge- nooten immers gij schrijft „wij, ons" etc. o- ver mijn hoofd heen willen spreken tot de kiezers in dit district Eerljjk gezegd, het werd tijd, dat ge dit deedt, im mers, terwijl elke andere partij reeds had gepropa geerd voor hare beginselen en haren candidaat, werd van de Uwe maar steeds niets gehoord. Waarom? Werd door U het optreden der Lib. Unie met haar program als een gevaar voor de Radicale partij ge voeld? Vreesdet gij, dat vele „democraten" van voor heen uit opportuniteitsgronden met de Uniemannen mede zouden gaanof was bij U het beginsel, dat tot daden dringt, verdwenen Ik heb te weinig van de radicalen in dit district kannen waarnemen in den laatsten tijd waarlijk buiten mjjne schuld om hierop een antwoord te knnnen geven, maar weet van de daden van elders wonende radicalen, dat zij van verliet der democrati sche beginselen getnigen. Om maar iets te noemen. Terwyl de Radicalen voorheen medeijverden voor algemeen stemrecht, hebben zij op hnnne algemeene Vergadering van 3 Januari in hun verkiezingspro- gram niet alleen het woord algemeen stemrecht weg- felaten, maar tevens, om zuivere opportnniteitsgron- en de zaak zelf op de lange baan geschoven en om eene verder gaande uitbreiding gevraagd, tot de ui terste grens der grondwet, aldus zich tevreden stellen de met de woorden „geschiktheid en maatschappelij- ken welstand", waarvan vooral het laatste een klap in 't gezicht ia van de misdeelden, die het recht van medespreken zoo zeer behoeven. Indien ik met den Radicalen Heer J. de Koo, den redacteur der sedert overleden „Velksstem*, de illusie had gehad, dat de Radicale party eene „arbeiders partij" zon geworden zijn, ik zon thans met hem weenen over het feit, dat zoovelen, die zich voorheen uitgaven voor arbeidersvrienden, by de eerste aan raking met de werkelijkheid zich ontpopt hebben als doodgewone liberalen, met dit verschil slechts, dat hnn temperament wat vuriger, hnn gang wat driftiger is. Maar dat waren ervaringen, die mij nog niet het recht gaven te verwachten, dat de radicalen in dit dis trict, van wie ik immers nog zoo weinig waargenomen had, hnn democratisch beginsel zonden hebben prijs gegeven. Wel hadden wij geleerd, door elders opgedane ervaringen van burgelyke gevoelsdemocraten, dat knnnen voorzien. Maar wij meenden de radicalen niet te mogen voorbijgaan zonder eene poging tot samenwerking gedaan te hebben. In die poging werden wy teleurgesteld. De candidaat eener party, die slechts door den drang van onderen op en dan nog aarzelend gehoor geeft aan enkele eischen der democratie, eener party, die de zaken des volks wil behartigen zonder dat dat volk in zQn vollen omvang medespreekt, werd gekozen en gesteld boven een candidaat, die eerljjk en onomwonden de behoeften der arbeiders schetst en den eisch der democratie laat hooren. Nu schijnt gij het vreemd gevonden te hebben, dat wij de candidatunr van den Heer F. Mol uit den Haag niet aangegrepen hebben. Dat begrijpen wij niet Waarom vindt ge dat vreemd. Meent ge, dat de arbeiders meer vertrouwen hebben in een radicaal daD in een sociaal-democraat Ik meen van niet. Hetgeen elders geschiedt, bijv. te Amsterdam, stelt mij in 't gelijk. Of hoopt ge voor een radicaal op steun van de bnrgerkiezers Welnu, dan vergist ge U, niet in het idealisme van sommige burger- kiezers, maar in Uwe opvatting van de werkelijkheid. Een radicaal, gekozen door burgers en arbeiders, zon, tot daden overgaande, ontdekken, dat er een strijd van belangen is, dat de belangen der loontrekkende ar beidersklasse strgdig lijn met die der rentetrekkende bezitters. En tusschen beiden moetende kiezen, soa hg een van beiden moeten verzaken, zooals andere burgerdemocraten gedaan hebben (Zie No. 72 van de Soc. Dem. orgaan der S. D. A. P. het artikel, lui dende Liberaal-radicaal Broddelwerk). Er was das voor ons geen enkele reden, om den Heer Mol boven van Knijkhof te stellen. Trouwens, wy zyn geheel vrg van de illusie, die nog Uw deel schynt, dat men een arbeider moet kiezen, omdat hg arbeider is (k la Heldtom aldus de arbeidersklas se vertegenwoordigd te hebben. Integendeel, wy kie zen iemand, omdat hg de belangen der arbeiders be grijpt en ze kan verdedigen, onverschillig of hy in eene planken hnt of een steenen paleis is geboren. Bovendien, gij hebt geen recht U te beklagen. Gg, party van enkele jaren oud, deedt niets, wij, pas ge organiseerd, handelden. En na wilt gg, dat -w naar Uwen zin zonden gedaan hebben en beklaagt U, wan neer het blijkt, dat wy ons niet als Uwe zaakwaar nemers laten gebruiken I Zie eens, wanneer gg, getrouw aan Uwe traditie, bijtijds een candidaat gesteld, ons om medewerking gevraagd en eene weigering ontvangen hadt, dan hadt gj| U te verwonderen of te beklagen gehad. No. zijn wgde eenigen in dit district, die de vaan der de mocratie onbesmet omhoog honden, wij vragen o. a. algemeen stemrecht, voorheen ook op het program te vinden en ondanks dat wilt gy, die U democraten noemt (I), niet medewerken. Dat vinden wij vreemd. Gg verloochent uw de mocratisch beginsel en ontpopt U als gewone libe ralen. Omtrent de houding onzer kiesvereeniging op de vergadering te Schagen kan ik dit mededeelen. Niet de uitgenoodigde, maar de nitaoodipende partij moest met een voorstel voor den dag komen. Onze afgevaardigden hadden dus slechts te vernemen, wat men te zeggen had, om dat later in eene huishoudelijke vergadering ter behandeling mede te deelen. Met die opdracht waren zg ter vergadering gekomen. Want zulke balangrijke zaken, als het stellen van een can didaat, behandelen wy niet als bestuurszaak, maar als eene zaaak, die de geheele vereeniging aangaat. Daar het schrijven drie dagen voor den dag der ver gadering inkwam, konden wij geene hnishondelyke vergadering meer honden. Arbeiders hebben zooveel tyd niet, om hunne belangen te behartigen, zooals ge weet. Wij konden dus ook geen mandaat geven, berekend op de voorstellen of het voorstel, dat vermoedelijk zou gedaan worden. Want in de toen gegeven omstan digheden was het duidelijk, wat men met de vergadering beoogde. De voornitstrevenden links en rechts bewegen tot het steunen van de candidatunr Fokker, die de Uniemannen krachtens de verkiezing van 20 April verplicht waren, opnieuw te stellen. De geheele vergadering was dus eene poging tot overreding. Welnu, als er redenen waren, waarom de arbeiders zich in eene eigene kiesvereeniging organiseerden, en gij kunt ze uit het bovenvermelde, omtrent de keuze tusschen radicaal en sociaal-democraat, afleiden, dan gelden die redenen nu ook. Het behoeft verder geen betoog.dat het gebeurde in het district Leeuwarden geen invloed mag hebben op den loop der leiten in dit district. Gy zegt zelf geen rancune te gevoelen. Maai waarom haal* ge dit dan hier bij PToch niet, om ons in het geniep een duw te geven en de zonden der Soc. Dem. in het district Leeuwarden nit te spelen tegen onze Kiesvereeniging en haren candidaat? Dat zou ik rondweg gezegd gemeen vinden, te meer, daar van het gebeurde in het district Leeuwarden een geheel an dere lezing bestaat dan de uwe, eene lezing, die de candidatuur van den heer Troelstra als gerechtvaar digd doet uitkomen. Stel u voor, de heer Gerritsen, die gaarne als arbeidersvriend poseert, maar in ver schillende arbeidersaangelegenheden, hetzij niet op zijn post is,heizij te dictatoriaal optreedt,is by de arbeiders in Leeuwarden niet gewild (das ook nog, voordat hij in de laatste verkiezingscampagne zgn prestige verspeeld had.) En nu wil de bnrgerkiesvereeniging, die hem voorheen gecandideerd had en die geringer in getal is dan de nieuwe kieaers, die Troelstra begeerden, dat de arbeiders hnn candidaat, den heer G., maar zoo znllen overnemen. Hadden die arbeiders dan geen eigen kenze Getuigde dat voor den democratischen zin van G.'g vrienden, te willen, dat de meerderen zich zouden schikken naar de minderen Ik meen van niet Dat een allegaartje als de verkwijnende Friesche Volksparty den heer G. aanbeveelt, kan alleen die nen als aanwyzing van de oorzaken, waardoor dia party achteruitgaatHet hinken op twee gedachten. En nu de vraag sub 4 bedoeld. Welk arbeidersbe lang brengt mee de verkiezing van den heer Fokker te helpen afbreken. Gy hebt reeds de vryheid geno men mg, juister ons, een antwoord in den mond te geven, met eene begeleidende opmerking, waaruit moet blyken, dat gg radicalen zooveel verstandiger zytdan wij. Welnu, nw antwoord is gedeeltelyk juist. Waar- schynlyk waart ge zoo vernuftig door den invloed uwer vroegere democratische periode, waarvan nog klanken bij u zyn blyven naklinken. Zoolang niet het volk in zyn vollen omvang zyn invloed laat gelden door het algemeen stemrecht, is elke verbetering, door de vertegenwoordigers der burgerklasse ingevoerd, half werk. De burgerklasse moet, om aan het volk recht te laten wedervaren, af stand doen van eigen voorrechten. Enkele idealisten uitgezonderd, is dit in "t algemeen niet te verwachten. Gy kunt, om de waarheid hiervan te onderzoeken, de programma's der bnrgelijke partijen leggen naast dat der aibeiderskiesvereenigingen en der S. D. A. P. En het gevaar is zoo groot, dat, wanneer het werk eenmaal half gedaan is, de gelegenheid, het geheel te doen, wordt vsrschoven ineen verre toekomst, getuige de houding der Radicalen en Uniemanuen in zake het kiesrecht. Heeft men dns van de conservatief-Iiberalen te ver wachten, dat zy niets doen, van de Uniemannen en Radicalen is te vreezen, dat zy, wat zy doen, slecht doen, al tyd met het oog op de behoeften der arbeiders, dos lood om ond ijzer. Zoolang meu hervormt zonder rekening te honden met den stryd der belangen, verplaatst men lasten, zonder meer. Nog eene overweging komt hierby. Nn elke der drie „vooruitstrevende partgen" een eigen candidaat heelt, wordt de kans voor overwinning van het clericalrsme bij eerste stemming minder. Wanneer er voor de drie slechts één candidaat was, vermeerderde de kans van het cleriealisme en pro tectionisme aanzienlijk, want van de conservatieven zonden allicht velen geneigd zijn, thnis te blijven of zelis op een clericaal te stemmen, wel gevoelende, dat de groote vraag by deze verkiezing isvoor of tegen de democratie. De Cniemannen van hier uit zouden alleen ijver en energie ontwikkelen. Van de radicalen kan' ik niet spreken, die heb ik geen gelegenheid gehad, te

Schager Courant | 1897 | | pagina 5