i De Boer Smeenge. PLAATSELIJK NIEUWS- Anna Paulowna, 8 J u n i '97. Anna Paulowna, 8 Juni '97. Uit en voor de Pers. geschoren, alle tijd en alle kracht zal worden besteed aan de achool-quaestie en protectie. De beschermende rechten, eene be lasting op het brood, rindt spreker zoo onbillijk mogelijk. De redeneering„het graan moet wat danrder worden, de prijs zal stijgen met het inkomend recht 1.25 gld.) en eene premie van 1 gld. per H. L.," is oppervlakkig een koste lijke vondst, maar die redeneering gaat in de practijk niet op. Spreker sluit zich dan ook aan bij de tegenstanders vau be schermende rechten en toont met voorbeel den en cijfers aan, dat de pro tectie een ramp voor de kleine luiden, slechts een voordeeltje voor de grondeige naren zal zijn. En wat spreker in dezen ook tegen de borst stuit, ruim 4°/0 van die grondeigenaren zijn vreemde lingen (Zeeland 28.8, Noord-Brabant 13.5%). Is er niet wat anders, wat beters dan protectie Spreker noemt, verbetering van verkeers en gemeenschapsmiddelen, af schaffing van rijkstolleD, verlaging der spoorwegtarieven, vooral naar het buiten land, krachtiger snbsidieering van proefvel den en proefstations, verbetering en ver edeling van den veestapel, landbouwonder wijs, znivel-consalenlen, coöperatie af schaffing van vleesch-accijns en verlaging van suiker-accijns. Spreker eindigt met te waarschuwen voor de overwinning der partijen, die ter wille van protectie de sociale hervormin gen znllen fnuiken, den schoolstrijd doen ontbranden, de vaccinatie en het burger lijk huwelijk in gevaar brengen en den algemeenen dienstplicht ver van zich schuiven. De heer van Rosaem deelde mede, dat er nn een kwartier panze en daarop gelegen heid lot debat zou zijn, doch verzoekt den debattere, niet langer daa een kwartier te spreken. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt door Da. de Boer. Deze had in Mr. Fokker leeren kennen een welwillend, eerlijk man, maar tevens iemand, op wien van toepassing scheen te zijn het woord van Mr. Levy' „Wij missen op econo misch gebied de kennis, die ons tot oor- deelen in staat stelt." Mr. Fokker heeft blijkbaar nooit ernstig gelezen, of willen le zen, wat van den kant der proicctionisten is gesehreven. Met het oog op den korten tijd zal Da. de Boer zich tot eene enkele zaak bepa len. In zeker land bestaan twee standen, A en B. A geeft werk en brood aan B, B koopt van A. Nu kooit een vreemde ling en doet B goedkooper aanbiedingen, B kooptA blijtt met zijn waar zitten en wordt genoodzaakt, zijn prijzen te verlagen. Na verloop van een jaar klaagt B, hij heeft geen werk en gaat naar A met de vraag„heb je met eens wat voor mij te doen A verwijst hem naar den vreem deling, wiens goedkoope brood hij eet. Evenmin als een kleermaker er belang bij kan hebben, dat hij zelf goedkoope jassen kan dragen, evenmin zal het een arbeider goed dunken, wanneer hem ge zegd wordt„nu ja, de tijden zijn slecht, de loonen laag, de kans op geregeld werk is gering, maar het brood is toch goed koop." De heer J. Zijp betreurt het, dat er scheiding is gekomen in het liberale kamp. Hij vreest de clericale partij en daarom hoopt hij, dat Mr. Fokker zal instemmen met het woord vau Mr. van der Kaaij„Zoo ge mij niet stemt, stemt dan Mr. Fokker.'1 Spreker beaamt het ten volle, dat er iets moet worden gedaan voor den werk man. Hier in Wieringerwaard wordt een hoofdelijke omslag van 8300 gld. geheven, en al dat geld gaat weg aan onderstand. De heer Zijp zou dan ook gaarne iets vernemen omtrent de verplichte wettelijke verzekering tegen invaliditeit, enz. Hoe moet dat alles geregeld worden, - waar moet het benoodigde kapitaal vandaan komen P De heer Stadt van Schagerhrug vreest ook de ontzaglijke gevolgen van een clericaal ministerie. Hij heeft geen bij zondere studie van het protectionisme ge maakt, hij bemint bet volk, maar ook de landbouwers. Daarom heeft ook hij gezocht naar een middel ter verbetering. Kan, vraagt hij, van Staatswege den land bouwer geen 2 gld. per H. L. worden ge geven en dat bedrag worden gedragen door heD, dat het kunnen betalen ker straks eindigen met te «eggen „Zoo ge mij niet stemt, stemt dan Mr. van der Kaaij." 'applaus Wat de verzekering betreft, de wegen en de middelen znllen te vinden zijn, des noods kan men in dezen met ds reeds in Dnitschland bestaande regeling te ia de gaan. Het door den heer Stadl voorgestelde stuit spreker minder tegen de borst dan belasting op het brood, maar kan hij nit een oogpant van rechtvaardigheid even min accepteeren. Ten slotte vrasgt Da. de Boer nog maals het wootd. Hij maakt den heer Kokker zijn compliment over de wijze van debatteeren in eene vergadering, die nog altijd eerbied heeft voor de staathuishoud kunde van meesters in de rechten. Hij zuu gaarne veel, veel meer hebben gezegd, nu daarvoor geen tijd of gelegen heid scheen te zijn, wenscht hij met Mr. Fokker een pan aan te gaan over het feit, dat de onbebouwde eigen dom na ea in ons land voor 4 h 5 °/0 in handen zoa- den zijn van vreemdelingen. Da. de Boer vindt dit cijfer te hoog, hij verwedt IOC gld. ten bate der algemeene armen te Wieringerwaard, dat Mr. Fokker dwaalt. Onder daverend applaus wordt het pari aangegaan. De heer Van Reaaem sluit hierop de vergadering. Vergadering van den Baad der gemeente Oude Nieclorp, op dinsdag 8 Jnnij.)., 's voorin. 10 nre. Tegenwoordig zijn alle leden en de Voorzitter. De vergadering wordt geopend en de notulen der voorgaande gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is eene missive van H. H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij aan de gemeeitebe- stnren de bevoegdheid wordt gegeven, de gemeenten in stemdistricten te splitsen, mits van die splitsing mededeeling aan Ged. Staten wordt gedaan. De heer Van der Oord zou met het verdeelen in stemdistricten willen wachten, tot men meer onder vinding had van de nieuwe wijze van stemmen. Blijkt het een volgend jaar gewenscht, nog een stembureau, bijvoorbeeld te Zijdewind, te benoemen, dan kan daartoe nog altijd besloten worden. Ook de heer Bos is van dezelfde meening. Met 5 tegen 2 stemmen, (Borst en Stam,) wordt be sloten, van de bevoegdheid, althans dit jaar, geen ge bruik te maken. Nog is ingekomen een schrijven van den heer C. Jong, caféhonder aan de Weel, waarin deze den Baad te kennen geeft, dat bij hem streng de hand wordt gehouden aan de bepalingen omtrent het sluitingsuur; ja, dat men soms op de loer ligt, om eene overtre ding daarvan te kunnen constateeren, terwijl elders en voornamelijk bij zijn „noordelijken concurrent" zooveel vrijheid in dat opzicht wordt gegeven. Eene meer gelijkmatige toekenning van rechten acht adres sant zeer gewenscht. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de waarnemende politie-agent J. van Leeuwen te Zijdewind omtrent den inhoud nader zal worden gehoord. Wijl eenige begrootingsposten zijn overschreden, wordt op 's Voorz. voorstel besloten, enkele af- en overschrijvingen, tot een gezamenlijk bedrag van f 185.04 van en op verschillende posten der begroo ting van 1896 ter goedkeuring aan Ged. Staten toe te zenden. Evenzoo zal eene totale gom van f 68.10 uit de onvoorziene uitgaven worden voldaan. Bij de rondvraag zegt de heer Slrijbis, dat zijne paarden, telkens wanneer hij er voorbijrijdt, schrikken van de schuiten en vletten, die steeds aan de Leijer- burg vastgemeerd liggen, hetgeen op zoo'n smal weg getje gevaarlijk is. Dit zou gemakkelijk zijn te voorkomen, wanneer de schuiten, in plaats van aan de brng, een stnk verder aan de kade van zijn land werden vastgelegd. Men besluit nu, twee bordjes te doen plaatsen, waarvan 1 bij de brug met opschrift: „Verboden aanlegplaats", en 1 aan de kade waarop: „Aanleg plaats voor schuiten, enz." Hierna gaat de Baad in comité ter behandeling van eene reclame tegen den hoofdelijken omslag. Vergadering van den BAAD der De heet Fokker dient hierop den debat- ters van antwoord. Wat Da. de Boer betreft, sprekers gevoel in eigenwaarde ont ving een schok, een ruwen schok, toen hij daar straka moest hooreD, dat hij on bevoegd was tot oordeelen, onbevoegd tot meespreken. Maar Da. de Boer acht zelfs een man als Mr. A. Pieraon onbevoegd tot oordeelen en meespreken en dat ver zoent spreker weer met zichzelveD. Mr. Fokker is door Da. de Boer nog volstrekt niet tot protectionisme bekeerd en toont opnieuw aan, dat in de jaren '3 '85 de invoer uit Doitschland naar ons land verminderd, de uitvoer van Neder land naar Dnitschland is gestegen. Het door den heer Zijp aangevoerde noemt de heer Fokker een contrast, zoo wel naar vorm als inhoud, met dat, wat de heer Da. de Boer heeft gezegd. De heer Zijp zij, wat de scheiding in het liberale kamp betreft, gerust die scheiding was het onvermijdelijk gevolg van verschil in richting en gaarne zal spre Nieuwe IViedorp, gehouden dinsdag, den 8sten Juni, 's voorm. 11 nre. Afwezig de heer Visser. Na de opening door den Voorz. wordt de notu leering dor laatste bijeenkomst gelezen en met kleine rectificatie vastgesteld. De Voorz. deelt mede, dat op het adres van den Boerenbond aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in zake verbetering der post- gemeenschap in de buitenwijken, alsnog afwijzend is beschikt, doch dat bij de opening van den tramweg „WognumSchagen" deze zaak nader zal worden overwogen. Verder worden de steinbnreaux voor de aanstaan de verkiezingen samengesteld als volgt. Tweede Kamer-verkiezingKuilman en Koopman, leden, de Moor en Wijn, plaatsvervangers. Provinciale Staten-verkiezingde Moor en Wijn, leden, Koopman en Kuilman, plaatsvervangers. Gemeenteraads-verkiezingVisser en Koopman, leden, Kuilman en de Moor, plaatsvervangers. De heer Half zal den voorz. vervangen. Nadat nog bij verordening de bodekamer in het Raadhuis als stemlocaal is aangewezen, wordt de bijeenkomst gesloten. De heer G. Dolle, hoofd der school te Haringbuizen, is als zoo danig overgeplaatst naar Kolhorn. Op eersten Pinksterdag werd onze beroepen predikant, Ds. Miedem3, op plech tige wijze in zijn ambt bevestigd door Ds. van Kluijve, naar aanleiding van de woorden in 1 Thess,, 5:9: „Bluscht den geest niet uit." Des namiddags hield Ds. Miedema zijne intreêrede en had tot onderwerpJoh. 18 S8& „Wat is waarheid P" Behalve de consulent, was ook hierbij tegenwoordig de ringpredikant Ds. Beek- huys van Den Helder. Bij de op zaterdag j.1. gehouden ver kiezing voor hoofdingelanden zijn herko zen de h.h. J. Gijzen en D. C. Rezelman en gekozen de heer Jb. Waiboer met 66 steramen. De heer J. K. Smit bekwam 44 stemmen en de heer G. van Mullem 12. Den tweeden P inkster3ag geraakte op den weg door het ons zoo welbekende Anas een paard, gespannen voor een met drie personen brzet karretje, op ho), doordat het schrikte van een hoop je gras en kruiden langs den kant van den weg. De jonge voerman sloeg het dier, tengevolge waarvan het in een pas omgehakt boschje draafde en aan de boomstronken de pooten deerlijk verwond de. De inzittende meisjes in de kar geraak- M i ten er op minder pleizierige wijze uit en onder het voertuig, dat omver werd ge worpen en erg werd beschadigd. Gelukkig bekwamen zij weinig letsel, hoewel het paard tot tweemaal over hen heen sprong. Ui» het geval blijkt alweer, hoe ge vaarlijk het is, onervaren voerlieden ach ter schrikachtige paardeG te zelteD. Mr. JE. Fokker te Heer Hugowaard. Op uiinoodiging van de Protestantsche Kiesvereeniging „Bargerplicht" trad zater dagavond de heer E. 'Fokker in „de Zwaan" als spreker op. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer 5. Brugmanstelde den heer Fokker bij de opening der vergadering aan de ruim 150 opgekomen kiezers voor, en gaf het woord aan den spreker. Mr. Fokker oordeelde het noodig en eene behoefte, dat de kiezers zullen weten, wat zij van hunnen vertegenwoordiger in de 2e Kamer hebben 'e verwachten, en ontvouwde daarom in breede trekken: ten le. wat spr. partij wilten 2e. wat anderen willen en ten slotte, om de kiezers te laten beslissen, wat zij willen. Aan het debat werd deelgenomen door den heer A. Bart, dia lucht gaf aan soci alistische ontboezemingen, doch welke, het gesprokene van den heer Fokker niet rakende, van weinig waarde werden geacht. Zondag j. 1. werd te Cal- lantSOOg hat eerste bad met de bad koets in dezen zomer genomen. Het is zeker niet onaardig voor de omwonenden, een bezoek aan dit plaatsje te brengen, waar de frissche zeewind en het lekkere water nieuwe krachten schenken. Op een hoogen duintop staat het badpaviljoen, dat verrijkt is met eene veranda aan de landzijde, zoodat men na, vanwaar de de wind ook komt, een heerlijk beschut zitplaatsje kan vinden. Het is 70or den ondernemer te wenscheu, dat een druk bezoek hem dezen zomer ruimschoots voor zijne moeite en zorgen beloont. Men meldt uit Alkmaar In verband met de omstandigheid, dat op vrijdag don 25 Juni a. s., den dag, waarop door dea minister van binnen- landsche zaken, zoo noodig, de herstemmin gen voor de Tweede Kamer zijn bepaald, eene der grootste kaasmarkten des lands alhier gehouden wordt, tengevolge waarvan tallooze personen niet aan de herstemmin gen, indien noodig, kunnen deelnemen, hebben B. en W. van Alkmaar zich ge wend tot den Commissaris der Koningin in Noordholland, teneinde bij voornoemden minister pogingen te willen aanwenden, dat de dag der herstemmingen worde be paald op 28 Juni a. s. Men meldt uit AMSTER DAM In het holle van den nacht, omstreeks kwart vóór vieren, werd de brandweer ge alarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in de Lindenstraat, no. 80. De mannen van de kazerne op de Prin sengracht waren binnen enkele minnten ter plaatse en vonden daar de grootste verwarring. Honderden mannen en vrou wen, van wie velen naar het scheen een drukken Pinksteravond achter den mg hadden, vulden de straat, schreeuwende en kijvende 1 Verscheiden vrouwen en kinderen hadden zich niet den tijd ge gund, om over het nachthemd eenig an der kleedingstuk aan te schietende brandwachts werden bestormd met klach ten en raadgevingen. Men meende zich verdienstelijk te maken, door hier en daar de ruiten in te slaanmen holde de trappen op van perceelen, waar Diet het minste gevaar bestond, om menschen en goederen te redden, die veilig wareD. Onder zulke lastige omstandigheden moest de commandant, Nieuwenhuis, het bluschwerk aanvangen men trapte op de slangen, men ontrukte de straalpijpen aan de vuist der brandwachtsdit alles voor zeker met goede bedoeliugen, maar niet temin het slechtste, wat men zou hebben kunnen doen. Nadat de heer Nieuwenhuis de handen eenigszius vrij had gekregen en het ein delijk gelukt was, ongestoord water te ge ven, begaf hij zich door een der belenden de perceelen naar het dak, waar reeds vier man der reddingsbrigade van de Prin sengracht en het Haarlemmerplein het brandende perceel trachtten biunen te drin gen, wat echter aanvankelijk onmogelijk was. Er stond een verstikkende rook, het gevolg hiervan, dat een voorraad si garen en tabak, toebehcorende aan een si garenmaker, die de voorkamer der tweede verdieping bewoonde, vlam had gevat. Na zoo goed mogelijk dezen verstikken- den damp een uitweg te hebben verschaft, sprong de commandant met zijne mannen, de redders Johanssen en v. d. Broek, naar binnen. Met levensgevaar drongen zij voort en stieten toen op de lichamen van eene vrouw en een kind, voorover op den grond liggend. De commandant greep het kind, een meisje, en riep de anderen toe, hem met de vrouw te volgen. Beladen met deze vracht was het krui pen onmogelijk, zoodat de mannen half gebukt moesten voortloopen en dus nog meer dau eerst den verstikkenden rook hadden te duchten. De commandant bereikte met het kind in de armen de dakgoot j hoewel hij vreesde, dat bij slechts een lijkje droeg de oogen schenen reeds gebroken stel de hij toch, daar in de dakgoot half lig gende, pogingen in 't werk, om het be wustzijn op te wekken, iutusschtn de beide andeten in het oog houdende, die de vrouw door het zolderluik in de goot trachtten te krijgen, wat zeer moeilijk ging. Na veel inspanning sloeg het kind de oogen op; maar de heer Nieuwen- hais gaf er de voorkeur aan, haar daarbo ven geheel bij t9 brengen, alvorens haar omlaag te brengen. Toen het kind begon le schreeuwen en te huilen, was het goe de oogenblik gekomen. Door hel belen dende perceel werd zij omlaag gedragen en per braocard naar het Binnengasthuis gebtacht, waar zij verscheiden brandwon den, ook aan de handen en is het gelaat, bleek bekomen te hebben. Hare moeder, de 50jarige Daatje Ra- banus, was echter en dit had men reeds aanstonds daarboven gezien een lijk. Zij is evenwel niet door de vlam men, maar door den rook omgekomen. De overige bewoners van het huis, niet min der dan 6 gezinnen met 12 kinderen, hebben zich kunnen redden. De mee9len zijn over den zolder op het dak gevlucht. Blijkbaar hadden het slachtoffer en hare dochter denzelfden weg gevolgd. Zij wa ren door een der buren op hare kamer gewaarschuwd, doch hebben zeker op zol der het bewustzijn verloren. Het peiceel is geheel uitgebrandde inboedels der be woners waren op twee na verzekerd. De brand is ontstaan in de huiskamer van den bakker. Hij wilde de petroleum lamp uitdoen, om naar bed te gaande lamp kwam echter te vallen. Er was oor spronkelijk weinig gevaar. Een dunne straal brandende petroleum glebd over den grondlicht ware het weinige vuur »e blosschen geweest maar de man raafcte zijne zinnen kwijt, zag in verbijstering, hoe het brandend vocht zich onder eene muurkast verspreidde en deze aantastte, riep toen zij ne vrouw en kinderen eD vloog de straat op. Met onverklaarbare snelheid heeft zich toen het vnur verspreid, zoodat het per ceel in lichte laaie stond, toen de brand weer de plaats van het onheil bereikte. >1 ond- en klauwzeer. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat wegens de uitbreiding van het mond- en klauwzeer bij de her kauwende dieren en de varkens in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht, Frieslaud, Over- ijsel, Groningen en Drente, geen voldoend nnt meer is te verwachten van de hand having van sommige maatregelen, welke krachtens het Kon. besluit van 10 Juli 1896 StblNo. 104) bij het heerschen of bij het dreigen van die ziekte, toege past moeten worden Heeft goedgevonden ingaande 10 Juni 1897, met betrekking tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht, Friesland, O/erijsel, Groningen en Drente, buiten toepassing te stellen de volgende maatregelen 1. merking van vee (artikel 2, sub 2, van genoemd Kon. besluit) 2. afsluiting van hoeven, enz. en ver voer uit en naar afgesloten kringen (arti kel 2, sub 4°., en artikel 39) 3. ontsmetting (artikel 2, sub 5°. en aitikel 37 4. vervoer van vee naar besmette plaat sen (artikel 2, sub 6°.en artikel 88) 5. afzondering (artikel 34). St.Ct Ongeveer 40 deelnemers aan het Congres te Hoorn waren dins dagavond in de trouwzaal van het raadhuis aanwezig, waar de heer A. E. Zimmerman hen, namens de gemeente, welkom heette. De heer J. Breebaart Kt. van Winkel, oorzitter van het Congres, betuigde daarna dank aan de gemeente, landbouw-ver— eenigingen en verdere belangstellenden. Woensdagmorgen 9 uur is het Congres feitelijk geopend in de Parkzaal. Zondagmiddag j. 1. hield de heer Mi*. JE. Foliliei* eene po litieke lezing in het locaal van den heer Slotemaker ie BARSINGERHORN. De zaal was flink bezet. Spreker ontvouwde ook daar, evenals el ders, zijne denkbeelden en behandelde voornamelijk de arbeiders-verzekeriDg, protectie, de houding der anti-ievolntio- naiien en het program der katholieken. Aan het debat werd alleen deelgeno men door den heer 1. Koomen At., die de gewone argumenten vóór protec tie in het midden bracht en waarop de heer Fokker hem van antwoord diende. Door den leider der vergadering - heer A. Khnkert, werd aan het zi' rijk publiek voorlezing gedaan t>- hem door ons toegezonden, schrijvcn den heer Bosch Bruist, waarin H Yi' kenuen gaf, dat, daar de heer 8 de vergadering, eerst bepaald 0d 98^' 1. 1., had uitgesteld tot na de zing hij bezwaar maakte, deze In wonen. 'J t (Deze kennisgeving ontvingen - laat, om in ons nummer van din fi kunnen opnemen. Red.) 8? It Aan 't eind der vergadering deeld heer K. nog mede, dat de heer Dc wegens ongesteldheid verhinderd komen. De heer de Boer verkreeg te» acht het woord. Hij begon "met "f° gen, dat van de vorige vergsdJ 6 Mei 1. 1. door den correspondent °p de „Telegraaf" een bericht was 0dü den, waarin den lezers werd medeüj"?!' dat hij (Spr.) in bedoelde vergadefi' meer kon antwoorden, en dit toch Debat Zooals door ons aan den heer de Boer was beloofd, als antwoord op zijne uitnoo- diging aan ons, om met hem eeu reisje naar Meppel te maken, geven wij hieronder een paar verslagen van het laatste debat, tusschen bovengenoemde heeren te Meppel gehouden, voorkomende in de Meppeler Cou rant van zaterdag 5 Juni en de Nieuwe Meppeler Courant van maandag 7 Juni: Woensdagavond bad in de zaal van „Ons Huis" eene voortzetting plaats van het debat over „beschermende rechten," dat in de vergadering van 6 Mei 1. 1., wegens het late uur, niet geëindigd kon worden. Van de drie voorstanders van protectie, de heeren de Boer, Bosch Bruist en Doornbos, was alleen eeistgeuoemde op gekomen laatstgenoemden schitterden door afwezigheid. onwaarheid. Allen wisten immers dat? door het late uur niet meer aan hit uo£ kon komen. Thans wilde hij daarom stoute beweringen te niet doen en i„d daad door sommige thans aangevoerï gronden, bewees Spr., het door den hes, Smeenge tegen hem ingebrachte nauw™, «et te hebben overwogen. Da heer de Boer meende eerst dat d woorden van den heer S., in een'e vor' vergadering gesproken, waren als een Z raceensch zwaard, dat wonden brenvi waar het raakt. Hij geloofd» nu, dat di! niet het geval is geweest. De heer S had geroeid met de riemen, die hij 0p' dat oogenblik had. Sprekers voornaamste be- tooging was weder, dat de buitenlander minder vóór ons dan aan or.s verkoopt Hij beweerde thans, dat, waren er veder geen andere factoren, het nationaal ren mogen in 16 jaren verhandeld zou zijn daar de buitenlander voor 357 millioei meer aan ons dan voor ons verkoopt. Verder behelsde 't gesprokene eene her haling van 't beweerde in de vergadering van 6 Mei 11. De weerleggingen van den heer S. in die vergadering, werden tharn door spreker behandeld en wel op eene wijze, waarbij hij telkens den lachlust van 't publiek opwekte. Spr. zorgde er den geheelen avond voor, de lachers op zijne zijde te hebben. De heer Smeenge, die na de pauze het woord verkreeg, nam niettegenstaande dat de heer de Boer me: zijne weerleggingen den draak had gesto ken, geen van deze terug. Hij lichtte de ze nader toe en haalde nog meerdere voorbeelden aan, vooral wat betrof de be wering van den vorigen spreker, als zon den de groote veikeerswegen, o. a. ook d: spoorwegen, van weinig nut voor de: landbouwer en inzonderheid voor Mep pel zijn. Hij wees op het Giethoornsch hooi en vervolgens op de zee\t, welh beide artikelen aan velen uit Giethoorn Wanneperveen, etc. een bestaan verschat fen. Te circa 11 uur eindigde spreker, e: nam de heer de Boer nog even te woord, voornamelijk om te betoogen, da het „kapitaal" geen grondbezitter ma. zijn. De heer Klinkert sloot hierna, oude een woord van dank aan beide sprekers de vergadering. Zooals te begrijpen viel, heerschte it de zaal eene tropische hitte, waarom ie der blijde was, dat 't debat te 11 uui was afgeloopen. Het was wederom zeer vol in de z&a van „Ons Huis", toen daar woensdagavont het debat over beschermende rechten tur schen de heeren ds. de Boet van Wierin gerwaard en mr. Smeenge van Hoogeveeo werd voortgezet. Het eerst was de heer de Boer aan het woord, die, evenals de vori ge maal, uiteenzette de groote voordeelen, aan protectie verbonden, vooral voor den in zoo slechten doen verkeerenden land bouwenden stand en beweerde dat, bleet die bescherming uit, Nederland over 1° jaren aan den rand van den afgrond zoude staan. De heer 8meenge, het publiek zoekende, zich van teekenen van goed- ol afkeuring te willen onthouden, weerlegd' de argumenten, die waren aangewd stuk voor stuk en wees op de toestanden in Dnitschland, maar vooral in Amer1** landen, die besohermende rechten hebbel en waar de toestanden san velen slecht waren. De heer de Boer was daarop weder ai- het woord. De heeren BoBch Bruist en Doorn hadden laten weten, dat zij 200 komen. Schagen, 9 Juni W1- f 11 De Harmoniekapel zondag, eersten Pinksterdag, een conce den tuin van den heer weer werkte mee, om de oogen»1 die men onder goede muziek in »cn mocht doorbrengen, zoo aange»aa verkwikkend mogelijk temaken. J*® dat niet een grooter quantiteit Pa deze zoo hoogst verdienstelijke coD(*(|[C: komt genieten. Alle zorg aan de nitvoering besteed en z»off jeS recteur als leden doen hun best, o® goeds ten gehoore te brengen. Mu* moeten wij het ditmaal toesc'irli*eL^r; den reislust, door velen in de T10 dagen aan den dag gelegd. J- Wat de uitvoering der verscbi Lammere betreft, kunnen wij volst*

Schager Courant | 1897 | | pagina 2