titti Nieows- Almieitit- k Laitliivllai Dinsdag 15 Juni a. s. Mr. E. Fokker. mr. E. FOKKER. Mr. E. Fokker. PROVINCIALE' STATEN. om vau ten, En nu Zondag 13 Juni 1897. 41ste Jaargang Uo. 3212. ter vertiezine tod EEN LID van ie Kamer der Staten-Generaal. Bij dil Nummer behooren twee Bijvoegsels. VERKIEZING G e m e e 111 e S c h a g e n. Verkiezingen. Géén geld geven STEMMING. l SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Burean: SCHAGEH, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. VINKE L. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. moeten we eene keuze doen uit een viertal candidaten. Op wien zal men zijne stem uitbrengen Daarop kan men het antwoord zichzelf het best geven, wanneer men onderstaande opmerkingen in over weging neemt. Wil men protest aanteekenen tegen de beweging, die tot slotsom zal hebben duur brood, Stem dan Mr. E. Fokker. Is men van meening, dat er krachtig moet gearbeid worden om aan de ouden van dagen, die niet in staat zijn, zichzelf te onderhouden, een pensioen uit te keeren, stem dan iemand, die daar een vurig voorstander van is, en dat is Mr. E. FOKKER. Oordeelt men het noodig, dat onze staat niet gebracht wordt onder de regeering der verbonden Eterkelijke partijen, dat de vrUzinnig'e beginselen moeten zegevieren, maak dan de stip zwart vóór den naam van Wanneer men voor het behoud der neutrale SChOOl is, waarvan men van anti-revolutionaire zijde heeft durven beweren, dat zij geen opvoedende kracht heeft, welke bewering men bij het aanteekenen van pro test heeft ingetrokken, dan ismen verplicht te stemmen op En gij, arbeiders en ambachtslieden, wilt ge, dat er in de bres worde gesprongen voor uwe belangen, wilt ge, dat er geëischt zullen worden, betere woningen voor lager huur, betere regeling van den arbeidsduur, Staat dan als één man pal voor uwe belangen en stemt Dinsdag, den 15a!» Juui aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijt nren, de stemming zal geschieden ter ver vulling van eene plaats in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor het Kies district Alkmaar, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volg- i orde, zijn Jhr. Air. T. A. -T. van Asch van Wijcb. Air. E. Fokker. Air. W. van der Kaaij. -T. Gr. van Kuijkhof. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Schagen, den 8en Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BEKMAN. voor de De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 23 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkie zing vau Een Lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland, in het Kiesdistrict Schagen waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag van des voo'middags ne gen tot des namiddags vier uren, bij den Burgemeester der Gemeente Schagen (hoofdplaats vau het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd Bekend 111 aki 11 gen. De ondergeleekende, Burgemeester der gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter voorkoming van vervolging, onderstaande artikelen der nieuwe kieswet onder de aan dacht der belanghebbenden Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een be drijf of eene onderneming, waarin manne lijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, arbeid ver richten in fabrieken en werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van die per sonen, die bevoegd is, tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf nren des namiddags, daartoe gelegenheid vinden. Art. 58. Het hoofd of de bestuurder der in het voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op ee ne zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende lijst, de nreD, iu het voorgaande artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „arbeid* en *fabrie- ken en werkplaatsen" is 1 der Arbeids wet toepasselijk. Art. 154. Overtreding van de arlt. 57 en 58 de zer wet wordt gestraft met hechtenis van en hoogste veertien dagen of geldboete va°te® hoogste vijf en zeventig gulden. De lijst, ia de artt. 57 en 58 bedoeld, is voorhanden bij den uitgever N. Samson te Ahen aan den Rijn. SCHAGEN, 24 Mei 1897. De Burgemeester, S. BERMAN. Burgemeester eu Wethouders van SCHAGEN, Gezien artt. 94 en 95 der algemeene politieverordening voor die gemeente, Brengen ter algemeene keunis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuilnis, mest of dergelijke stoflen, zich op de er ven of andere plaatsen in de kom der gemeente bevindende, moeten zijn opge ruimd VÓÓr 15 Juni e. k. Op behoor lijk afgedekte mestvaalten zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot htt vo renstaande is strafbaar met eene geldboe te van ten hoogste f 25. of hechte nis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 26 Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De zich noemende vereeniging tot onder steuning aan -weduwen en weezen, gevestigd te Amsterdam, heeft, gelijk zij voor eenige weken geleden óók deed, wederom besloten, door het gansche land eene collecte te hou den ten bate harer instelling. In den loop der volgende week zal zij met een gesloten bus, waarop de naam der ver eeniging staat, in Schagen gelden laten in zamelen. Aangezien deze collecte niet veel beter is dan eene gewone bedelarij, doch moeilijk geweerd kan worden, omdat de vereeniging zich weet te dekken door de artt. 7 en 13 der Armenwet, noodig ik de ingezetenen langs dezen weg dringend uit, voor bedoelde col lecte geen penning aftezonderen. Schagen, 4 Juni 1897. de Burgemeester, S. BEKMAN. De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op als bedoeld in artikel 51 der Kieswet er artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeteu inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zij u door ten minste veertig kiezers, be voegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben ondertee kend. De candidaat kan daarbij tegen woordig ziju. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenver meld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den lOeu Juni 1897 tot en met den dag der verkieziug. De Burgemeester brengt hierbij in her innering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekdningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeniugen geen voldoend aant&l voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of eene geldboete van teu hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat \ij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opga ve, bedoeld b\j artikel 51, heeft onder teekend. Schagen, den 8 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente SCHAGEN, brengt bjj deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 5 van de belasting op Bedrjjfs- en andere inkomsten, dienst 1896/97, op den dezer door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amster dam, is executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, wel ke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan, Schagen, den 10 Juni 1897. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn., S. BERMAN. De stemmingsdag is aanstaande. De vraag, waarop het aankomt, ligt nu in scherp begrensden vorm voor iederen kiezer gereed. Hij heeft nu niet meer in algemeene vragen zich te verdiepen hij heeft uit enkele namen er een aan te wijzen, aan wien hij de verwezenlijking zijner denkbeelden, de toepassing zijner beginselen zal toevertrouwen gedurende liet aanstaande vier-jarig wetgevend tijd perk. Natuurlijk dat zij, die op hunne oproe- pingskaart den naam viaden van een candidaat, die de beginselen der Libe rale Unie is toegedaan, dezen hunne stem geven, al» tij gaan stemmen. Maar zullen zij dat doen Er is aanleiding tot die vraag. Van den eenen kant slaan de clericalen een hoo- gen toon aan, alsof zij van de overwin ning zeker zijn, en van den anderen kant leggen vele anti-clericalen eene bekommerdheid aan den dag, alsof zij die verwachting deelen. En dat er kans is op de verwezenlijking dier verwach ting, is niet geheel te ontkennenvoor al, omdat de nieuwe kiezers, die allerwegen gelijksoortige beloften op de programma's vinden, of twijfelmoedig worden en zeg gen daar komt toch niets van," of zich aansluiten bij hen, met wie zij o- verigens dezelfde beginselen, dezelfde levensbeschouwing gemeen hebben. Maar nu doet zich dit geval voor, dat de Roomsche werklieden en landbouwers, zoowel als de anti revolutionaire, reeds bijtijds in vaste organisaties vereenigd zijn, en, van hunne leiders op soci aal gebied goede verwachtingen hebben de, de candidaten zullen steunen, die hun door dezen worden aangewezen. De anderen zijn, juist door hun twij fel aan het volvoeren van de sociale programma's, voor een deel in de armen der socialisten gedreven, die van omver werping der bestaande orde, of althans van eene nieuwe kiesrecht-campagne al leen heil verwachten. Een ander deel is onverschillig voor het kiesrecht, zoo dat slechts een deel dergenen, die niet met de kerkelijke partijen meegaan, zich bij de liberalen hebben aangesloten, die dus niet zoo groote versterking hun ner gelederen te verwachten hebben. In die indeeliug nu tracht men de nieu we kiezers te sterkeneenerzijds door hun voor te spiegelen, dat de eenheid van roomscheQ en anti-revolutionairen hun de uitvoering vaD beider sociale programma's doet verwachtenander- j zijds, dat de niet-clericalen een zoo el lendig „zoodje" uitmaken van uiteenloo- j pende denkbeelden, dat van hunne samenwerking, als zij de meerderheid erlangen, niets komen zal. Men siert die laatste bewering zelts met een schijn van logica. Ziet Ge, zoo heet het, Gij beweert, dat van onze so ciale programma's niets komen zal, we gens onze vermeende verdeeldheidhoe I zal er dan van Uwe sociale program ma's iets terecht komen, die inderdaad nog veel meer hopeloos verdeeld zijt, dan Gij van ons onderstelt Over die bewering, die voor opper vlakkige beschouwers wel wat aanneme lijks lijkt te hebben en dus van hen, die met ons zouden meegaan, meer dan te velen zou doen thuis big ven, nog een enkel woord. Er was aanvankelijk in de rijen der volgelingen van Dr. A. Küyper zekere democratische strooming, die de hoop deed koesteren, dat zij met andere de mocratische groepen eene vooruitstreven de, sociale partij zouden hebben ge vormd die deed verwachten, dat ook bij hen de sociale vragen op den voor grond, de staatkundige geschilpunten op den achtergrond traden. Indien dit werkelijk het geval geweest was, dan zouden zij zich nooit met de roomsohen hebben vereenigd, wier conservatieve geest aan hun sociaal program alle de mocratisch karakter ontneemt. Daar uit volgt, dat de anti-revolutionairen an dere bedoelingen najagen dan de verwe zenlijking van hun sociaal program in zijn eigen karakter, en dat zij dus het democratische in hun program opofferen aan hunne zucht om met de roomschen de staatkundige macht in handen te krijgen, tot bereiking dier doeleinden. Behalve, dat dit uit den aard der zaak volgt, bljjkt dit ook uit deze twee anti democratische frontveranderingenhet loslaten van den persoonlijken dienst plicht en het overgaan tot de bescher mende richting. Wie dit een en ander in onderling verband beschouwt, moet wel tot de slotsom komen als de cle ricalen de meerderheid erlangen, komt er van eene democratisch-sociale politiek niets. In de liberale partij staan de zaken geheel anders. Zekerook daar is ver deeldheid maar daar juist is de bewe ging in omgekeerde richting. De Standaard zelf heeft er op gewezen, evenals wij reeds in ons vorig artikeler heeft in de liberale partij eene evolutie plaats in de richting naar links. Bij ons is het niet de democratische richting, die zich voegt naar de conservatieve integendeel, de meer conservatieve ele menten beginnen meer en meer in te zien, dat zij met bun strijd tegen de Liberale Unie een verkeerden weg heb ben ingeslagen, en, terwijl de Unie kalm en rustig haar weg gaat, begint het hoe langer hoe meer te blijken, dat eigenlijk velen dergenen, die eerst meen den, zich tegen haar te moeten stellen, met hare beginselen en plannen zich in hoofdzaak wel vereenigen kunnen. Dit zal dus een tweeledig gevolg kunnen hebbenVooreerst zullen, evenals dat in 1894 ook reeds het geval was, de links-liberalen waarschijnlijk sterker in getal zijn dan de rechts-liberalen, en waar deze laatsten niet meer op den steun der roomschen kunnen rekenen, zullen in die partij alsdan de linkschen de leiding hebben. En ten tweede zal die evolutie, die niet toevallig is, maar een noodzakelijk gevolg van den ontwikkelingsgang der denkbeelden in onzen tijd, blijven door werken, en dus allengs en geleidelijk de kracht der vooruitstrevend-liberalen ver sterken. Onze groep zal dus uit den aard der zaak, omdat zij be staat uit hen, die weten, wat zij willen en hoe zij het willen, eene invloedrijke plaats innemen, niet alleen door haar zedelijken invloed, maar zeer waarschijn lijk ook door haar stemmental zij zal stemmen tot zich trekken, eerstens van de zijde der liberalen, die ingevolge de evolutie haar allengs meer naderen zullen, en ook uit andere partij en, die, als zij voor bepaalde voorstel len staan, wel meer zich door hunne be ginselen zullen laten leiden dan door een vaag denkbeeld, dat men moet samengaan met mensehen, met wie men het in het wezen der zaak niet eens is en eindelijk zal die groep hare kracht putten uit de zwakheid der anderen want zoo zij al geen meerderheid wor den moge, zij zal in geen geval eene sterke meerderheid tegenover zich heb ben, want, zoo al de clericale par tijen samen in stemmental de meerder heid hebben, zij zullen toch geen kracht vermogen te hebben, omdat eene regee ring uit haar midden, clericaal doende, door innerlijken tweestrijd uiteen zal spatten, en niet clericaal doende, het misschien eene poos zal uithouden, maar hare eigen aanhangers en geestverwan ten zal teleurstellen. En daarom is er voor ons en de on zen hoegenaamd geen aanleiding, om den moed te laten zakken, en volstrekt geen re den, om van de stembus weg te blij ven, en het maar eens aan te zien, hoe het ditmaal gaan zal. Integendeel, wij moeten er bij zijn. Zelfs daar, waar het aantal onzer stemmen niet groot genoeg is, om de meerderheid te behalen, moet toch blijken, dat het aantal onzer aan hangers groot is en toeneemt. Geen zwakheid en geen onverschilligheid V ij hebben het herhaaldelijk gezegd en blijven ervan doordrongen de toekomst is ons. Slechts dan zal die voorspelling zich niet verwezenlijken, wanneer wij zelf aan haar gaan twijfelenwanneer wij zelf den moed laten zakkenwan neer wij traag zijn, waar ijver, en lauw, waar warme belangstelling gevorderd wordt. Het volgende tijdvak is een proeftijd, te meer, naarmate bij de voorbereiding over allerlei vragen misverstand ont staan en gewekt is. "Wie aan de ver wachtingen niet voldoet, die hij gewekt heeft, zal bij de kiezers, hoe zij ook in-

Schager Courant | 1897 | | pagina 1