Jhr. mp. T. A. J. vaa Ascli van Wijek Tweede Bijvoegsel, behoorende bij de van Zondag 15 Juni 1897. Binnenlandsch Nieuws. Door den gemeenteraad te Heer Hugowaard zal aanvrage worden gedaan, de gemeente te verdoe len in 4 stemdistricten. Voor de aanstaande verkiezingen zul len met den Voorzitter stemopnemers zijn de heeren: J. Wxnkel en D. Appel en plaatsvervangers de heeren J. Svaag en D. de Boer. Heer Hugowaard. De heer Jb Metsecretaris der kies- vereeniging, heeft als zoodanig bedankt, voor wienis gekozen de heer P. Won der Pz. Heer Hugowaard. De salarissen der postboden P. Slot, C. Slot en K. Kasper zijn verhoogd res pectievelijk met 25, 50 en 50 gulden per jaar eu alzoo gebracht op 475, 450 en 425 gulden. Anna Paulowna, 10 Juni '97. De derde candidaat in ons district voor de Tweede Kamer trad gisteren avond alhier op en wel, even als de heer Lelyin Veerburg. Het was de heer I. Korver van den Helder. Veel minder talrijk was de opkomst dan verleden week in de Vlas- en Koren beurs bij den heer Staalman en dit was jammer, want het was inderdaad aan genaam, onder zijn gehoor te zijn. De heer Korver spreekt met gloed en over tuiging en dwingt eerbied af voor zijoe beginselen, al zijn deze niet de onze. Daarbij geen smalen op anderen, geen schimpen, bespotten of tarten, maar de gelijke, gekuischte taal als van een welopgevoed, fatsoenlijk en beschaafd man. Doch ter zake. Spreker, die door een der heeren van het comité, dat zijne candidaatstel- ling tot stand bracht, werd voorgesteld, begon met eene inleiding over de tegen woordige regeling van het kiesrecht. Daarna deed hij uitkomen, hoe er eene merkwaardige overeenkomst be staat bij de vier staatkundige partyen (liberalen, anti-revolutionairen, roomsch- katbolieken en radicalen) omtrent som mige punten. Deze zijnpensioenrege- geling, loon en arbeid, woningvraagstuk, bescherming van het verwaarloosde kind en de rechten der vrouw. Allen werden in het kort door hem besproken en aangeduid, hoe eenstem mig men de staatszorg in deze nood zakelijk acht. Niet eenstemmig was men over leerplicht. De heer K. is er evenwel een voorstander van, mits de gele genheid besta, dat de ouders hunne kin deren kunnen doen onderwijzen, over eenkomstig hunne godsdienstige overtui ging- Hierna werd een kwartier pauze ge houden en daarna behandelde spreker de kwestie van den dagprotectie. De heer K. bewees in zijne rede, hoe de industrie hier te lande in ver schillende takken wordt beschermd, en hoe er dan inderdaad protectie bestaat, waarna hij de noodzakelijkheid betoog de, om den kwijnenden landbouw te hel pen door het heffen van graanrechten, terwijl bij de jongste voorstellen van het nationaal landbouw-comité aan eene uitvoerige critiek onderwierp. Hiermede eindigde Spreker zijne rede, die welverdiende toejuichingen verwierf. Daar de gelegenheid tot gedachten- wisseling openstond, werd daarvan ge bruik gemaakt door den heer Waller, die allereerst te kennen gaf, waarom hij deze vergadering wel bijwoonde, en niet die, waarop de heer Staalman ge sproken had. Daarop weerlegde de heer W. uitvoerig de gronden, die de heer K. voor protectie aangaf en ver dedigde krachtig de voorstellen van het landbouw-comité, waarvan hij zelf lid is. De heer K. diende van repliek, dat nogmaals door den heer W. beantwoord werd. Het debat werd van weerszij den op aangename en onderhoudende wijze gevoerd en de vergadering geslo ten met een woord van dank aan den den heer Korverwaarmede alle aan wezigen zeker instemden. Anna Paulowna. Congres Hoorn Bekroningen. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Een zinkend stadje. Het stadje Rosdzin in Silezië is aan het verzakken. De plaats is gebouwd op oude gangen, die door water zijn ondermijnd en ingestort. Het water staat op vele plaatsen twee meter hoog. Tien huizen staan geheel onder water en de verzakkiugen duren nog steeds voort. Een duizendtal inwoners hebben hunne woningen moeten ontrui men. Mager Courant Verslag van de vergadering van den RAAD der gemeente Harsingerhorn, gehouden den 8 Jnni 1897. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. Spaant, Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge komen stukken: a. een beslnit van Ged. Staten d.d. 28 April j.1 waarbij aan deze gemeente vrijstelling voor den tijd van 6 jaren, ingaande vanaf 1 Januari 1897, wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefenisgen aan de openbare lagere scholen alhier. Aangenomen voor kennisgeving. b. een schriftelijk voorstel van het raadslid Kluij- tter tot het benoemen van een gemeente-opzichter. Gerenvoyeerd aan B en W. om advies. Op voorstel van B. en W. wordt tot waarnemend hoofd der school te Kolhorn benoemd de heer G. A. Evenwel, onderwijzer aldaar. In behandeling wordt genomen een voorstel van B. en W., om het tractement, verbonden aan de be trekking van hoofd der school te Kolhorn, bedragende thans f 1035.op f 1000.te brengen, welk bedrag ook door bet hoofd der school te Barsingerhorn wordt genoten. Voorzitter deelt mede, dat indertijd aan den onlangs overleden titularis voor het ontnemen van zjjn tuin zijne jaarwedde met f 35.is ver hoogd. De heer Kluijver acht het van belang, om het gevoelen van de andere raadsleden te vernemen om trent het thans weer vast te stellen salaris. Spreker wijst op den finantieelen toestand der gemeente en vraagt, of zij als raadsleden, hoe hoog zij het on derwijs ook schatten, geen rekening moeten houden, of de gemeente dergelijke bedragen wel kan betalen. In 1869, toen de onlangs overleden titularis tot de betrekking benoemd werd, was daaraan eene jaarwedde van f 800.verbonden. De latere tijdsomstandig heden lieten toe, om het bedrag tot f 1035.te verhoogen. Voor deze verhooging kan ook dat nog dienen, dat het getal schoolgaande kinderen steeds grooter werd en dat daardoor dus ook de administra tieve werkzaamheden meer tijd vorderden. Dit is thans minder geworden, in plaats van 212 kinderen, zooals indertijd ter school gingen, bedraagt het getal nu slechts 139. Hierbij kan nog gevoegd worden, dat de ambtenaren thans, vergeleken bij de andere ingezetenen, onder zeer gunstige omstandigheden leven. De heer Hoekstra vindt het bedrag niet te hoog en zegt, dat hij steeds tegen elk voorstel tot ver laging van tractementen zal stemmen. De heer Blaauboer zou niet gaarne zien, dat het tractement voor Kolhorn lager gesteld werd dan dat van Barsingerhorn. De heer Beert beaamt ten volle het gesprokene van den heer Kluijver. De maatschappelijke toe standen zijn van dien aard, dat men alles moet aangrijpen, waardoor vermindering van uitgaven kan plaats vinden. De ambtenaren met vaste tractementen lijden niet aan den algemeenen achteruitgang. Spreker wenscht echter niet, ondanks al deze omstandigheden, dat het salaris verminderd wordt, daar het indertijd ten opzichte van hst tractement van het hoofd der school te Barsingerhorn ook niet is gedaan. De heer Smit meent, dat, indien tot verlaging van tractementen wordt besloten, men zeer goed met deze betrekking kan beginnen. Ook de heer Baat uit zich in dien geest. De Voorzitter zegt, dat de tractementen van de hoofden der scholen alhier in gelijke verhouding staan tot die in andere gemeenten. Hij vindt de jaarwedde niet te hoog en zou niet gaarne zien, dat tol ver laging werd besloten. Eene andere zaak treedt bij hem meer op den voorgrond. Aan de scholen te Baisingerhom en te Kolhorn is thans meer personeel werkzaam dan volgtns de wet wordt vereischt, hetgeen een gevolg is van het steeds achteruitgaan van het getal kinderen. Mocht nu aan deze scholen in het onderwijzerspersoneel eene vacature komen, dan zal zeker van B. en W. een voorstel inkomen, om de vaeature niet meer op eene andere wijze te vervulleu. De heer Kluijver zou niet gaarne zien, dat aan hel door hem gesprokene verder gevolg werd gegeven en stelt daarom voor, om bij volgende vacatures tot ver laging der jaarwedden over te gaan. Alvorens tot stemming werd overgegaan, zegt de heer Blaauboer, dat hij vóór dit voorstel zal stemmen, indien de vergadering verklaart, om het salaris, verbonden aan de betrekking van hoofd der school te Haringhuizen, niet te verlagen, indien deze be trekking door overplaatsing van den heer Holle naar Kolhorn, vacant mocht komen. Nadat .te dien opzichte de heer Blaauboer gerust gesteld is, wordt het voorstel van den heer Kluijver met zes tegen één stem aangenomen. Tegen stemde de heer Hoekstra In behandeling wordt genomen een adres van den heer O. Holle, hoofd der school te Haringhuizen, om overgeplaatst te worden als zoodanig naar Kolhorn. Gelezen wordt een schrijven van den Districts schoolopziener, houdende mededeeling, dat inwilliging vaa dit verzoek hem zeer aangenaam zal zijn. De heer Kluijver vraagt hierbij om advies van de schoolcommissie. De Voorzitter zegt, dat door de schoolcommissie geen advies zal worden gegeven. De heer Kluijver vindt dit jammer. Tot wien kunnen de raadsleden, inzake de onderwijzers, zich anders wenden dan tot de schoolcommissie. Hierop stelt de Voorzitter voor, de verdere be spreking te doen in geheime zitting. Hiertoe wordt besloten en na heropening der vergadering wordt door den Voorzitter voorgesteld, om het verzoek van den heer Holle in te willigen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten en wordt bepaald, dat de betrekking zal ingaan, indien de vacature van hoofd der school ts Haringhuizen, door deze overplaatsing ontstaan, zal zijn vervuld. Op voorstel van B. en W. wordt beslotea, de perceelen, staande te Kolhorn, wijk F. nummers 86 en 101, respectievelijk toebekoorende aan J. Breebaart Ct. en -• A. Wissekcrke, beiden te Kolhorn woonachtig, *egens te geringe inhoudsruimte en op grond daarvan als schadelijk voor de gezondheid, onbewoonbaar te verklaren. Vastgesteld wordt een besluit tot het doen van af- en overschrn vingen op de begrooting dienst 1896. Tot ledea van het stembureau voor de ver- kiezing van een lid van de Provinciale Staten worden beuoemd de heeres Blaauboer en Raat, tot plaatsvervangers de heeren Beert en Kluijver. Tot leden van het stembureau voor de verkieaing voor raadsleden, de heerenRaat, Beert en Blaau boer, tot plaatsvervangers de heerenSmit, Kluijver en Hoekstra. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. met kerkvoogden van Kolhorn in overleg zijn getreden over het vernieuwen der kerkstraat. Voor gesteld wordt, dat door de gemeente eene bijdrage in de kosten zal worden gegeven van f 20.— Goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer Been, dat de sloot achter de onaerwijzerswoning te Kolhorn in zeer vuilen toestand verkeert en daardoor ontzettend begint te stinken. Dit kan echter ten deele worden voorkomen, indien er wat beter gespuid wordt, dan steeds plaats vindt Voorzitter belooft, een onderzoek te zullen instellen. Hierna sluiting der vergadering. Op zondag, den 20sten dezer, des na middags te 2 uren, zal op het kerkhof alhier op eenvoudige wijze de onthulling plaats hebben van het monument op het grat van onzen ontslapen predikant, D». A. G. P'areau. De heer Waller zal bij deze gelegen heid eene toespraak houden de toegang is vrij. Het is van belang erop te wijzen, dat elke Voorzitter van een stem bureauvolgens art. 90 der Kieswet, ver plicht is, dinsdagavond 15 Jnni, terstond nadat alle bij zijn bureau ingekomen stembiljetten zijn geopend en vóórdat die verzegeld worden of proces-verbaal van de stemming wordt opgemaakt, bekend te maken het getal der geldig uitgebrachte stemmen, dat in het geheel en dat op elk der candidaten is uitgebracht. AFDEEL1NG L (Paarden.) A. Hengsten Tan 3 jaar en onder, ingeschreven in het Ned. Paarden-Stamboek, afd, Noord- Holland. Ie prijs J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder, met „Kaiser Wilhelm* 2e pr. P. Ca. Boekei, Scha- gen, met «Éclair*3e pr. A. A. van den Berg, Haarlem, met «Excelsior*. B. Merriën Tan 3 jaar en ouder, die ingeschreven zijn of lollen worden in het Ned. Paardenstam boek, Afd. Noord-Holland. Ie prijs J. Mol Ja., Berkhout,, met «Sara* 2e pr. J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder, met «Corri*3e pr. J. Breebaart Kz., met bmine bestuursprija Z. Bakker, Venhuizen, met vosbruine. AFDEELING II. Rundvee, van zuiver inlandsch rat. a. Rijstieren, geboren in 1895. Ie prijs A. de Goede Ha., Beemster, met «Abel 1 V»2e pr. S. Mol. Berkhout, met «Pieter II* 3e pr. A. Kooij DxBeemster, met «Aurora I*. B. Pinkstieren, geboren in 1896. Ie prijs A. Kooij DaBeemster, met «Blondin* 2e pr. D. Laan, Schellinkhout, met «Jan* 3s pr. P. Stapel Ci, Hoogearspel, met «Ceaar*. C. Stierkalverea, geboren in 1897. Ie prijs K. Mars, Beemster, met Marnix H; 2e pr. P. Jooges Dz, Beemster; 3e pr. J. Laan Ra, Beemster. D. Melkkoeien, (afgewisseld), die gekalfd hebben tnaachen 1 Jan. en 1 Mei 1897. Ie prijs M. Veer, Andijk; 2e pr. P. Visser Ja, Andijk. met «Groote zwart* 3e pr. K. Tensen Ka, Schellinkbont, met «Nobeltje*. E. Melkkoeien, geboren in 1894, (twintera) die ge kalfd hebben tnaachen 1 Jan. en 1 Mei 1897. Ie prijs C. Heijnis, Beemster, met «Nieolina I" 2e pr. P. van Kampen, Hoogtirspel 3e pr. P. Viaaer Ja, Andijk, met «Heintje*. F. Melkvaarzen, die gekalfd hebben tnaschen 1 Jan. en 1 Mei 1897. Ie prijs P. Jonges Dz, Beemster2e pr. C. Mol Ja, Venhuizen, met «Jantje Hl*; 3e pr. J. Wonder Gz., Berkhout, met «Ada*. G. Kniapinken le prijs D. Visser Jz, Hoogearspel, met «Roosje*; 2e pr. D. Schuijtemaker Ka., Beemster3e pr. Jb. Wit Ja, Midwoud. H. Vier Melkkoeien uit ééne boerderij, welke ge kalfd hebben tnssehen 1 Jan. en 1 Mei 1897. le prijs P. Visser Jz, Andijk; 2e pr. K. Tensen Ka, Schellinkbont3e pr. P. van Kampen, Hoogearspel bestuursprijs P. Stapel Ca, Berkhout. AFDEELING III. Wolvee (gekruist rasgeboren tn Nederland). A. Rammen, geb. in 1895 le prjja J. Nienhnis Ca, Monnikendam 2e pr. K. Houter Ja., Schellinkhout3e pr. A. Kooij Da., Beemster. B. Rammen, geb in 1896. le prijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard 2e. pr. P. Schenk Da Wieringerwaard3e pr. Gerbr. Claij, Haringhuizen C. Zes melkgevende Fokschapen. le prijs K. Houter JaSchellinkhout2e pr. C. Mol Ja, Venhniaen 3e pr. Joh. Stapel Ca,Berkhout Schagen, 12 Juni lö97. Oeintroducterd door de Centrale Anti-revolutionaire kiesvereeni- ging in het district Alkmaar, trad donderdagmiddag ia het lokaal van den heer R. Kaan als spreker op. Spreker begon met te zeggen, dat hij minder deze gelegenheid aangreep, om zijne candidatuur te bepleiten, dan wel om de anti-revolutionaire beginselen te bepleiten. Aan de hand van het program van actie wijst hij op de gehechtheid der anti-revolutionairen voor het Oranjehuis, op hun strijd voor de volkomen gelijk heid der Vrije school met de Staatsschool, ook wat betreft middelbaar en hooger onderwijs, op de wenschelijkheid eener vrije kerk, ook voor Indië, onder dien verstan de, dat de tractementen, toelagen, emo lumenten, enz., door de predikanten en dienaren der Hervormde kerk thans genoten, gekapitaliseerd zouden worden, zoodat niemand eenig geldelijk nadeel bij eene scheiding van kerk en staat zou be hoeven te lijden. Spreker is een krachtig voorstander van de christelijke school, daar volgens hem, de openbare school slechts eene kweekplaats is van kundigheden, die het gemoedsleven buiten rekening laat. Verder wijst de heer van Wijek er op, dat verbetering van de sociale toe standen bij de anti-revolutionairen op den voorgrond staat en een van de midde len, om tot die verbetering te geraken,vindt hij in de protectie. Toch zou bij er nim mer in willen meewerken, om door pro tectie de toestanden van '73'74 en '75 weder in te voeren, doch hij zou slechts in zooverre willen belasten, als noodig zou zijn om landbouwbedrijf loonend te maken. Een invoerrecht van 2 gld., waarvan 1 gld. als premie kon worden uitgekeerd, zou noch de broodprijzen bovenmatig doen rijzen, noch de schatkist te afhan kelijk maken van hooge invoerrechten. Dat de staat door bescherming van den graanbouw niet den eersten stap op dit pad zet, bewijst de bescherming van de suiker- en sigarenindustrie. Waar zoo veel wordt gedaan voor de belangen der groote steden, door het aanleggen van havens, het graven van kanalen en bouwen van sluizen, enzdaar mag de regeering ook wel een open oog hebben voor de nooden van het platteland. Spre ker verklaart zich voor eene strenge hand having der zondagsrust, woor de instel ling van paohtcommissies, voor regeling van het arbeidscontract, voor flinke ar beiderswoningen, alle punten, buiten nog zoovele anderen, waarin hij aan de zijde van de vooruitstrevend-liberalen staat. Mocht dan ook de strijd ten slotte tusschen de heeren van der Kaaij en Fokker gevoerd wordeD, dan zou hij zij nen geestverwanten in overweging geven, hunne stem op den heer Fokker uit te brengen, terwijl hij meent, dat bij eene herstemming tusschen den heer van der Kaaij en hem, vele vooruitstrevenden de zijde der anti-revolutionairen zullen kiezen. Van de gelegenheid tot debat werd door de heeren Roep, Meijer Drees en ca» Kossem gebruik gemaakt. De heer Roep begon met spreker te vragen, in dien zijne partij in verbond met anderen aan 't bewind zou komen, welk punt dan wel het eerst door de regeering aan de orde zou worden gesteld, de so ciale hervormingen of de protectie. Verder vraagt de heer Roep, dat, als straks blijkt, dat een recht van 2 gld. niet meer voldoende is, of men dan tot 3, 4 of nog meer gulden zal gaan. Spreker zegt, dat, zoo de graanboer hulp behoeft, dit eveneens met den koeboer het geval is, en vraagt, of de heer van Wjck zou willen medewerken, om uitvoerpre- miën voor kaas te verkrijgen. Ook de lage kaasprijzen zijn niet meer loo nend voor dit bedrijf. Dan nog werd door den heer van Wjck gewezen op de duitsche toestanden, maar de heer Roep herinnert zich uit consulaire rapporten van 1896 en '97, dat er in Sleeswijk- Holstein en Oost-Friesland luide wordt geklaagd en niet het minst over het landbouwbedrijf. In Duitschland worden tamelijk hooge invoerrechten geheven, maar de heer Bismarck werd tot de heffing daarvan niet in de eerste plaats gedreven, om de agrariërs te helpen, maar om op eene minder in 't oog loopende wijze de som men te verkrijgen voor de immer stij gende uitgaven voor oorlog en marine. Hij acht het zeer bedenkelijk, dat uit eene belasting op de eerste levensbehoef ten de sommen voor militaire doelein den moeten gevonden worden. 't Is waar, zegt de heer Roep, er gaan thans vele arbeiders naar Duitschland en vinden daar werk, doch dit is aan tijdelijke oorzaken toe te schrijven. Bij het aanleggen van de kanalen kan men den hollandschen polderjongen beter ge bruiken, dan den pruisischen mijnwer ker. Als straks het pruisische kanaJennet voltooid zal zijn, komt aan deze emigra tie een einde. Zij pleit dus volstrekt niet voor betere toestanden. Nog heeft de heer van Wjck gezegd, dat de invoer den uitvoer belangrijk over treft, waarin hij een groot gevaar voor ons nationaal vermogen ziet. 't Is moei lijk, meent de heer Roep, om hieruit na te gaan, hoeveel kapitaal door den invoer aan het land onttrokken wordt, daar een deel der importartikelen de plaats van rente inneemt, verkregen door neder- landsch kapitaal, in buitenlandsche on dernemingen belegd. Hij vindt het beter, dat deze rente in den vorm van goedkoope verbruiksar- tikelen in het land komt, dan dat zij, in buitenlandsche speculatiën gestoken, soms maar al te vaak voor het alge meen welzijn verloren gaat. Deze invoer zal toch zeker op den achteruitgang van ons nationaal vermo gen geen invloed uitoefenen. (Applaus). De heer Meijer Drees teekent tegen de woorden van den heer van Wjck, in zake de volksschool gesproken, een ern stig protest aan. Hij betwist spreker het recht, de Staatsschool alleen eene plaats voor het aankweeken van kennis te noe men. (Daverend applaus.) De heer van Rossem wenscht van spre ker te weten, of de afschaffing der plaats vervanging niet tot de anti-revolutionai re, sociale hervormingen behoort. In antwoord op deze verschillende op merkingen en vragen zegt de heer van Wjck, dat zijns inziens de verbeteringen der sociale misstanden, zoo de anti-revo lutionairen aan het bewind komen, de eerste zorg der regeering behoeven. Ver der zegt hij, dat ook bij verdere dalen de prijzen, aan bescherming een einde kan komen, doch de toestanden, die dan geboren kunnen worden, zijn zorgen voor de toekomst. Hij meent, dat de veeboer bij eene rijzing der graanprijzen, de concurrentie van het in grasland omge zette bouwland spoedig zal missen, wat van invloed op de productie en dus ook op de prijzen zal zijn. Den heer Meijer Drees antwoordt spreker, dat hij het op voedend karakter der Staatsschool niet wil betwisten, doch dat verschilt zoo veel van de wijze, zooals duizenden in den lande het verlangen, dat voor hen het opvoedend element der neutrale school geen positieve waarde heett. De heer van Rossem wordt verwezen naar het program van actie, waarin wel degelijk de afschaffing der plaatsver vanging wordt opgenomen, doch daar men toch niet alle hervormingen in het eerstkomend vierjarig tijdvak kan in voeren, zal dat punt te zijner tijd aan de orde komen. Na nog eenige gedachtenwisseling werd de vergadering gesloten. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van het Ne- derl. Onderwijzersgenootschap, den 26, 27 en 28 Juli te Kampen te hou den, is door de afdeeling Schagen van genoemd genootschap donderdag j. 1. gekozen de heer E. Meijer Drees, hoofd der school te D i r k s h o r n, tot diens plaatsvervangers de heeren Van Alba- da en J. de Groot. Door het polderbestuur van Schagen werd dit voorjaar door middel van het plaatsen eener schoeiïng voor den duiker in de Schagerwiel, het inlaten van water aan den naburigen polder Burghorn belet. Aangezien het hierover te voeren proces nog wel eenigen tijd aanhangig zal blijven, heeft men nu voorloopig een anderen waterweg gevonden. Er is n.l. toegestaan, een hevel te mogen leggen door den dijk in de Valkoogerwiel bfi proefneming is gebleken, dat door deze buis genoegzaam water vloeit. Nu behoeft Burghorn voor een drogen zomer niet te vreezee, dat de slooten tot den bodem leeg zullen geraken. Onze vroege re plaatsge- noot, de heer P. Denijs Johi., heeft met goed gevolg het examen voor boekhou den afgelegd. Het spreekrecord. Merkwaardig mag het heeten, dat dit record niet in het,bezit is van eene vrouw, maar gehouden worit door een Duitscher, Pollak geheeten, die op het oogeeblik de bewondering gaande houdt vau de Ame rikanen, maar bovenal van de Amerkaan- schen. Herr Pollak heeft in zijn geheu gen een lijst van 20000 woorden vastge- legd, die hij in veertig minuten over de duizelende hoofden van zijne toehoorders nitslort, waarbij hij dus eene snelheid ont wikkelt van acht en een half woord per secondesftHet merkwaardigste van de zaak is, dat deze stortvloed van woorden hoe genaamd geen zin heefthet is niets dan een „Mauldiarrhoea" van zelfstandige naamwoorden en werkwoorden, meestal respectabele lengte, die elkander in bonte afwisseling opvolgen. Men heeft hier dos niet alleen te doen met een snelheidsre cord, maar ook met eene aan het wonder baarlijke grenzende gehengenseterkte. Deze zonderlinge man looft een prijs van f500,000 uit san dengene, die in staat is, zijne lijst van 20000 woorden te stenograveeren Totnogtoe heeft zich geen enkele liefheb ber aangemeld. Gevaarlijke brand, Een op zichzelf niet zware brand heeft te Berlijn de brandweer zelf zwaar getrof fen. Door het springen van een kolf met salpetersaHf in een bijgebouw eener che mische fabriek waa de brand ontstaan, die weinig schade aanrichtte. Maar door de gevaarlijke gassen, die in de lucht stroomden, is een brandweerman zóó be vangen, dat hij eenige uren later overleed; twee anderen moesten naar gasthuizen worden vervoerd en voor een aantal an deren was geneeskundige behandeling noo dig. Er is reeds herhaaldelijk in die fa briek brand geweest en bijna altijd heeft de brandweer er manschappen bij verlo ren of zijn die althans ziek geworden. Toen hij aan haar was voorgesteld, noemde zij hem .Mijnheer D." Nadat zij met hem in kennis was geraakt heette hij „Willem." Toen zij zich engageerden werd het „Wim" Tijdens het engagement heette hü „Wimlief." Even vóór het huwelijk weid het liefste Willem." In de wittebroodsweken heette hij lieveling." Tot hare vriendinnen sprak zij altijd „mijnheer D." Een jaar na het huwelijk noemde ze hem „zeg ia" en als ze over hem sprak „die man van mij". Leelijk! „Kom Kareltje, je moet niet zoo huilen, ventje/ spreekt oom, „daar wordt je maar leelijk van als je groot bent." Kareltje kijkt oom verbaasd aan en zegt„Dan heeft n zeker heel veel ge* huild, toen n klein was ltedenen genoeg! Zij: Ma- joor Bommel waard heeft wel drie kruisen, Ik kan me niet begrijpen, waar hij die voor gekregen heeft. Hij Hij kreeg het derde, omdat hij de andere twee hadhij kreeg het tweede, omdat hij het eerste had en hij kreeg het eerste, omdat hij er geen een had. Te Parijs draagt men nu strooien hooge-hoeden. Toch zeker niet met regen Heel wel mogelijk. „Slod- der voszei een vader tot zijn zoon, „daar heb je nu een jas, die ik al 25 jiar gedragen heb en jij hebt hem nog pas veertien dagen en hij hangt je al aan flarden om het lijf. Hoe maakt men zich on« aangenaam Wanneer men iedere deur, die men doorkomt, hard toeslaat. Wanneer men nooit eene kleine font vergoelijkt, doch steeds op liefdelooze wij ze gispt. Wanneer men slechts belangstelt in zijne eigen aangelegenheden en in het geheel niet luistert naar wat anderen lief is en interesseert. Wanneer men ieder verzoek, hoe vriendelijk ook gedaan, afslaat. Wanneer men niet de knnst verstaat, anderen eenig genoegen te bereiden of de wenschen van anderen te raden. Wanneer men zich nooit schijnt te ver hengen over iets, dat bestemd b, om u vreugde te beieiden, doch er nauwelijks aandacht aan schenkt. Wanneer men steeds verlangt, dat an deren in dezelfde, opgewekte of gedrukte stemming zullen verkeeren als gjj, en het hun kwalijk neemt, wanneer het anders is. V anneer men steeds aanmerking maakt op het eten en nergens van hondt. Wanneer men zijn uiterlijk verwaar loost nit gemakzucht. WaDneer men nooit eene bezigheid wil afbreken of eindigen ter wille of ten ge noegen van anderen. In één woord Wanneer men alléén aan zichzelf denkt. Snelpersdruk van P. Trapman te Schagen.

Schager Courant | 1897 | | pagina 7