GEMEENTERAAD. Zondag 20 Juni 1397. 41ste Jaargang ITo. 3214. De Uitslag'. VERKIEZING OPGAVEN VAN CANDIDATEN, Mtiel overzictt der weel. Dit blad verschijnt tweemaal per week j Woensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AIVERTENTLEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: §CHAOEIt liaan, JD 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I Juli op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Gemeen teSchagen. Bekendm aki i» gr e n. Maar bovenal verdient de aandacht Buitenlandscli Nieuws. Alititei NiÊiws-, Aiurtemifi-1 LuMliL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN; Gelet op art. 46 van de Politieveror dening voor die gemeente, Brengen ter algemeene kennis, dat het op den 21, 22, 24 en 27 Ju ni a. 8. in het belang der openbare orde verboden is, in de kom der gemaeDte van af de punten, waar de daartoe betrekkelij ke waarschuwingen «ijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. SCHAGEN, 15 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De BURGEMEESTER van SCHA GEN, Gezien artt. 10 en 145 van de politie verordening dezer gemeente, Verleent Vergunning aan de tappers, om gedurende de kerm:s muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en ra bezetten tijd te tappen. Schagen, 15 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. VOOR DEN De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt niermede ter openbare kennis, dat op DINSDAG, den 29 Juni aan staande, zal plaats hebben de verkiezing van Drie leden van den Gemeenteraad van Schagen, in het Kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags ne gen tot des namiddags vier uren, bi) den Bur gemeester der Gemeente Schagen (hoofd-: plaats van het Kiesdistrict) kunnen worden als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en ar tikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten Inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend z\jn door ten minste tien kiezers, bevoegd tot deel neming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven, P ormulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente koste loos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave als bedoeld in arti kel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkie zing waarvoor de inlevering geschiedt, ter wijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene wettige opgave zou overbleven, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelne ming aan de verkiezing, eene voor die ver kiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Schagen, den 14 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Wij hebben het ons niet te ont veinzen De uitslag der verkiezingen is den liberalen niet gunstig geweest. E- venals in 1887 schijnen zich de nieuwe kiezers bij voorkeur bij de kerkelijke partpen aangesloten te hebben. Die uitslag komt niet onvoorzien. Wij waren er op voorbereid en zullen den verderen loop der dingen met kalmte afwachten, wetende, dat onze tijd weder om komen zal, spoediger dan men nu wellicht mogelijk acht. Van een geregeld overzicht van den uitslag kan nog geen sprake zijn, daar slechts in 50 districten een definitieve uitslag verkregen werd en daaronder die r.-kath. districten, waarin men den uitslag wel reeds van te voren voor spellen kon In die 50 districten zijn nu 15 liberalen, 12 anti-revolutionairen, 22 katholieken en 1 chr.-hist. candidaat gekozen. Wij nemen natuurlijk de groo te verdeelingen en verdiepen ons nog niet in de nuanceeringenhet is beter, daarmee te wachten tot wij bekend zijn met den uitslag der herstemmingen, in de meeste waarvan liberalen betrokken zijn. Er zijn er 24 tusschen liberalen en anti-revolutionairen, 8 tusschen liberalen en katholieken, 3 tusschen rechtsche liberalen en radicalen of linksche libera len. In deze groepen zijn niet ingedeeld eenige herstemmingen, die een eigenaar dig karakter hebben en die wij daarom afzonderlijk vermelden, zonder ook déarover in beschouwingen te treden. Te Amsterdam, waar in alle distric ten herstemming moet plaats hebben, ziet men o. a. tegenover elkaar staan den heer Heldt, die reeds jaren lang den werkmansstand in het parlement vertegenwoordigt en den heer Pastoors, den voorzitter van den roomsch-katholieken Volksbond. Te Amersfoort komen in herstemming de tegenwoordige burgemeester en de oud burgemeester, de heer Schimmelpenninck en de heer van T.A.J, van Asch vaD Wijck in een eigenaardige verhouding de heer Schimmelpenninck, eigenlijk van conser vatieve natuur, en door alle conserva tieve elementen gesteund, is bij de an ti-revolutionairen ingedeeld, doch zijn tegen-candidaat is volbloed auti-revolu- tionair en candidaat van de verbonden partijen. Eenigszins van gelijke natuur als de heer Schimmelpenninck zijn de chr. historische candidaten, waarvan er ee nige in herstemming komen, doch met verschillend gekleurde tegenstanders, één nl. met een liberaal, één met een an ti-revolutionair, één met een katholiek en één met een radicaal. Van de socialisten is er geen geko zen. De heer van der Zwaag komt in herstemming met den liberaal Pij Metsen, en de heer Troelstra met den radicaal Gerritsen, de anti-revolutionair de Vries en den liberaal Bos. Zeer opmerkelijk is in de gegeven verhoudingen, nu anti-revolutionairen en roomsch-katholieken samengaan, de stand van zaken te Katwijk en te Loosduinen, in elk van welke districten een anti-revolutionair staat tegenover een katholiekte Katwijk Donner te genover van Nispen tot Sevenaer en in Loosduinen de heer Brummelkamp Jr. tegenover den heer van Berckel. Er zijn nog eenige herstemmingen, die de aandacht verdienen om de per sonen, die er in betrokken zijnte Amsterdam IV, de heer Gleichman, Voorzitter der Tweede Kamer, tegeno ver den radicaal Mr. van den Bergh, en in V, de oud-minister Pierson tegen over den radicaal Ketelaarin VI, de liberaal Cremers tegenover den bekenden katholieken bouwkundige Cuypers, maar vooral in IX, Dr. Kuyper tegenover Mr. Tak van Poortvliet, dien hij in 1894 zoo kloek en zoo onvervaard ter zijde stondIn Beverwijk staat de heer Tak tegenover den katholiek Borret en in Zuidhorn de heer Kuyper die in Sliedrecht gekozen is, evenals Dr. Schaepman in Almelo tegenover den heer Zylma, die, hoewel liberaal, als protectiónist gesteld is en dus den heer Boonstra als liberaal tegenover zich heeft. de tweestrijd in Groningen, waar Mr. 8. van Houten, thans het hoofd der conservatief-liberalen, tegenover den heer Drucker staat, die als oud-voorzitter der Liberale Unie een der corypheeën van de linka-liberalen heeten mag. Reeds nu kreeg de heer Drucker er ongeveer 700 stemmen meer en de stand der stemmen doet niet verwachten, dat de heer van Honten meer winnen zal dan de heer Drucker. Over 't geheel kan men niet bewe ren, dat het stembuslot den conservatie ven gunstig is geweestnoch in aantal gekozenen, noch in aantal behaalde stemmen. Trouwens, ook de radicalen, de volkspartij, de soc.-democraten kwa men niet bijzonder in aanmerking. Zon der daaruit nu al dadelijk bepaalde ge volgtrekkingen te maken, willen wij wel eene onderstelling, die zich aan ons op dringt, ten beste geven, en wel deze dat de kiezers oprecht vertrouwen ge steld hebben in de beloften, die van kerkelijke zijde ten opzichte der sociale politiek werden gedaan. Zullen die goe de verwachtingen vervuld worden? Wij wagen ons niet aan voorspellingenzoo ja, dan zal ieder, wieD de verbetering van het lot der maatschappelijk misdeel- den ter harte gaat, zich daarin verheu gen zoo neen, dan zullen de gevolgen zich niet laten wachten. In becjjferingen omtrent den mogelij ken uitslag der herstemmingen verdiepen wij ons niet. De stembus zal weldra haar beslissend woord gesproken hebben en dan zal het tijd zijn, in afwachting van de daden der nieuw gekozenen, hen voorloopig in te deelen Daar de kleur, die zij zelve aangenomen hebben, of waaronder zij den kiezers zijn aange boden. En dan is het tijd ook te over wegen, welke de plaats is, die de onzen onder den nieuwen koers hebben in te nemen, om in 't belang van land en volk zooveel te doen als de omstandig heden hun toelaten te doen. Voor berekeningen omtrent den uitslag der herstemmingen ontbreekt ook elke deugdelijke grondslag. In 1894, toen de kieswetstrijd eene scherpe scheiding scheen gemaakt te hebben tusschen voor- en tegenstanders van Tak 's kies rechtuitbreiding, kwamen toch de her stemmingen heel anders uit dan de eer ste stemmingen deden verwachten. Wat zal het dan nu zijn, nu tusschen de ge decideerde partijen, die weten, wat zij willen, zich allerlei zwevende groepen be wegen, die zich nu eens her- en dan derwaarts bewegen, en bovendien over belangrijke vraagstukken onder alle par tijen zelve in meerdere of mindere ma te verschil van meening bestaat P Wat den onzen te doen staat op den 25 Juni a. s., daarover geven wij het woord aan het Bestuur der Liberale U- nie, dat onderstaande circulaire aan de kiesvereenigingen verzond: AMSTERDAM, 17 Juni. Aande Kies vereenig in gen, leden van de „Liberale Unie." De herstemmingen staan voor de deur. Gij stelt er waarschijnlijk prijs op van ons te vernemen, welke leidende ge dachte daarbij richtsnoer van uw hande len moet zijn. Waar candidaten in herstemming ko men, die bij eerste stemming reeds door u waren gesteld of gesteund, is uw taak aangewezen. Maar ook daar, waar niet de man uwer voorkeur in1, de her stemming is begrepen, is onthouding in geen geval geoorloofd. Nu de zekerheid bestaat, dat de Roomschen en hunne anti-revolutionaire bondgenooten elkanders candidaten zul len stemmen om de meerderheid te ver overen, zal door u onvoorwaardelijk de candidaat gesteund moeten worden, van wien gij zeker zijt, dat hij de politiek, die van hen te wachten is, niet zal dienen. Voorstanders van 'maatschappelijke hervormingen mogen de overwinning dier vereenigde partijen niet in de hand werken. Niet omdat zij ontkennen, dat ook in die partijen voorstanders van maatschappelijke hervormingen worden gevonden, maar omdat bij dezen de graanrechten de prijs zijn, waar voor die moeten worden gekocht. Immers, zij beloven het volk wel her vormingen, maar willen tot dat doel de minder gegoeden, onder voorspiegeling van uitbreiding van het nationale ar beidsveld, alvast belasten, door de eer ste levensbehoeften duurder te maken. Wat er van de hervormingen komen zal, als eenmaal de protectie verkregen is, kan men nagaan, waar conservatieve Katholieken de leiding in handen heb ben. Daar gij met ons overtuigd 'zijt, dat geen grooter ramp ons bedreigt dan de invoering der protectie, die het volk verarmt, zijt gij verplicht, elk lid der vereenigde anti-liberale partijen te we ren, ook al meent gij, dat hij op 't stuk van sociale hervormingen dicht bij u staat. Bij 't volgen van deze gedragslijn zijt gij zeker, het uwe te hebben bijgedra gen, om ons voor eene clericale en pro tectionistische meerderheid te bewaren. Hetbestuur der „Liberale Unie": Mr. E FOKKER, Voorzitter. P. J. DE WITT, Secretaris. De Vereenigde Staten lijden aan uit breidingsmanie en wel in 't bijzonder aan eilandenzucht. Reeds meermalen hebben ze beproefd, op de eene of an dere wijze zich in de Cubaansche zaken te mengen, zelfs heeft de Senaat SpaDje bij herhaling tot een oorlog getart, we tende, dat de prijs daarvan Cuba zou zijn. Terwijl er tot heden evenwel te vergeefs uitgezien werd naar een ge schikt oogenblik, om de politieke heb zucht te bevredigen, heeft men zich langs vreedzamen weg van de Sand wicheilanden verzekerd. Deze eilan dengroep is wegens hare ligging tus schen Azië en Amerika het centraal punt voor den handel op de Zuidzee, de ververschingplaats voor de robben en walvischvaarders der Z. IJszee, de aanlegplaats voor het steeds toenemend verkeer tusschen Hongkong en Joko- hama eenerzijds en San Franeisco an derzijds. Natuurkundig behooren zij tot de vruchtbaarste en schoonste der aarde. Trotsche vulkanen, woeste lavavelden en steile rotsvelden wisselen af met lieflijke dalen, waarin de grootste en schoonste verscheidenheid der dieren- en plantenwereld wordt aangetroffen. In tegenstelling met andere eilandengroepen van Australië, hebben de bewoners allen den protestantschen godsdienst omhelsd. De europeesche beschaving heeft hier haar schoonste arbeidsveld gevonden. Deze belangrijke archipel, bestaande uit 8 groote eu tal van kleine eilanden, waaronder er zijn, die met eene dikke guanolaag zijn bedekt, heeft zich vrij willig (P) bij de Vereenigde Staten aange sloten. De tekst van het verdrag, dat reeds de goedkeuring van den Presi dent mocht verwerven en nog slechts door den Senaat bekrachtigd moet wor den, om in werking te kunnen treden, bevat de volgende hoofdbepalingen 1. Hawaï, zoo worden de Sandwich eilanden ook genoemd, staat zijne ge- heele oppervlakte, met inbegrip der zee havens en kroonlanden, aan de Vereenig de Staten af en zal voortaan daarvan onder den naam van Territory Hawaï een deel uitmaken. 2. De Vereenigde Staten erkennen den schuldenlast, groot 5 millioen pond sterling, en nemen daarvan tot een be drag van 4 millioen dollar voor hunne rekening. 3. Alle burgers van de tegenwoor dige republiek Hawaï worden burgers van de V. Smet uitzondering van die Aziaten, welke reeds zijn uitgesloten van de amerikaansche burgerschaps rechten. De op de eilanden vertoeven de Chineezen mogen slechts onder zeke re voorwaarden in de V. S. vertoeven. 4. De bestaande wetten op Hawaï, mogen in zooverre blijven bestaan, als ze niet in strijd zijn met de amerikaan sche grondwet. Gelukkig, dat Australië er tot he den geen Monroeleer op nahoudt, anders kon deze vreedzame annexatie nog wel tot ernstige verwikkelingen aan leiding geven. Geheel zonder protest is ze evenwel niet gebleven. Telegraphisch kwam heden het bericht tot ons, dat Japan tegen de gesloten overeenkomst verzet heeft aangeteekend. Wanneer de Amerikanen den ingesla gen weg verder bewandelen, zal men wel dra kunnen spreken van zoo landgierig als een Angel-SakBer. Nu is Engeland weer aan de beurt, 't Heeft in Azië weer eene schoone gelegenheid gevonden, om een deel van Afghanistan in te palmen. Eene wetensehappelijke expeditie, on der militair begeleide,is op de grenzen van Afghanistan door een der bergstammen verradelijk overvallen. Drie officieren en 25 man werden gedood, een gelijk aantal officieren en manschappen werden gewond. De volksstammen behooren tot de Mah- sud Mullicks en staan onder bevel van Mullah Powindah, die iu het bergland langs de noordgrens van Pendjab als een der ergste vijanden van Engeland bekend staat. Hij was het ook, die in November 1894 het engelsche kamp hij Wano overviel. De onvermijdelijke ex peditie zal wel weder met uitbreiding van grondgebied bekroond worden. In Afrika maakt Engeland zich gereed, den veldtocht in Soedan te hervatten. De britsche officieren van het egyp- tische leger, die met verlof in Engeland zijn, hebben bevel ontvangen, in het laatst dezer maand naar hunne garnizoe nen terug te keeren, ten einde gereed te zijn voor de expeditie naar Soedan. Ook de Khalifa maakt zich tot den strijd gereed. Hij heeft 16000 kameelen te Omdurman bijeengebracht. Tegen mid den Juni werd te Omdurman door het opperhoofd der Dervischen een grooten krijgsraad belegd, ten einde vast te stel len, of men tegen de Engelschen op zal rukken of hun aanval te Omdurman zal afwachten. In elk geval schijnt men tot een krach- tigen tegenstand gezind te zijn. In hoe verre de belgische expeditie naar Cen- traal-Afrika, onder bevel van baron Dhanis, den Engelschen afleiding zal ge ven, is niet bekend. Allerlei verwarde geruchten doen over dezen krijgstocht, zoowel in de buitenlandsche als in de belgische bladen, de ronde. Nu heet het, dat de negertroepen in opstand zijn ge komen, dan, dat baron Dhanis naar het Kongo-gebied terugkeert, elders weer, dat hij met de Dervischen slaags is ge weest en ze heeft uiteengedreven. Verwonderlijk is het zeker wel, dat het meest anti-militaire land in allerlei krijgs- oudernemingen is gewikkeld. De strijd der belgische clericalen tegen de afschaf fing van de rempla^anten is te heftiger, naarmate de koning zich over dit vraag stuk uitlaat. De toespraak, zondag door koning Leopold gehouden tot de gene raals, die hem een adres aanboden, waarin op de afschaffing der plaatsvervanging werd aangedrongen, heeft in Katholieke kringen heel wat opschudding veroorzaakt. De Patrie, het grootste clericale blad van België, berispt den koning in zijne meest scherpe artikels. Het zegt De natie is met ons tegen verpruising van het land. De militaire politiek van den koning is thans duidelijk ge bleken. De toestand ligt dus open. Heeft de koning als onverantwoorde lijk hoofd van den Staat en zonder voorafgaande toestemming van de ver antwoordelijke ministers gesproken, dan heeft hij een coup d'état begaan." Ver der zegt dit blad. „De toespraak des konings is dus zijn zuiver persoonlijk werken deze, door het hoofd van dea Staat, buiten alle regels der con stitutie ondernomen betooging, plaatst den souverein buiten alle stroomingen van de openbare meening." Wij zou den de meening van zekeren Kat- wijkschen pater, die van de liberalen in eene zijner verkiezingsvoordrach- ten als van de onder mij ners van het ge loof aan God, trouw aan den koniDg en liefde voor het vaderland sprak, in deze wel willen weten. Komt dit clericale orgaan niet in op stand tegen God, waar het dus schrijft over de door God aangestelde machten, ondermijnt het niet de trouw aan den vorst als het zegt, dat de souverein bui ten alle stroomingen der openbare mee ning staat, en waar blijft zijne Reide tot het vaderland, waar het uit onverant woordelijke partijzucht de gestelde mach ten met elkaar in botsing tracht te brengen P 't Is waar, dit geschiedt in België en 't was hier te doen om de Hberalen er onder te brengen j derhal-

Schager Courant | 1897 | | pagina 1