De Kermis PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandse!) Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Anna Paulowna, 18 Juni. Anna Paulowna, 18 Juni. Uit Wieringerwaard wordt De Herstemmingen. Boerenbedrog. ve geen verdere vergelijkingen gemaakt. Partijdig meten met twee maten noemen we ook het protest van Gladstone tegen het feit, dat een vertegenwoordi ger van den Sultan tegenwoordig zal zijn bij de Jubileumfeesten en deel zal nemen aan den Jubileumoptocht Daar in schrijft de oud-ministerDe afgezant van den Grooten Moordenaar kon in Engeland wel eens een onthaal vinden, dat hem minder aangenaam was." V ij zul len de laatsten zijn, om de daden van den sultan in bescherming te nemen, doch waar blijft het protest van den liberalen heer Gladstone tegen de enquête-co- medie te Londen, waar zijn protest te gen den ongehoorden inval van eene en- gelsche macht, nog wel met voorkennis van den minister Chamberlain gedaan Doch over dit onderwerp zwijgt de grand old man. Zoo zoetjes aan beginnen de zaken tusschen Engeland en de Transvaal in 't reine te komen. Als de duit6che bladen goed inge licht zijn en er zooals zij melden, een scheidsgerecht ingesteld zal worden, om in de hangende kwesties uitspraak te doen, zou dit een zegen voor Zuid-Afri- ka, eene sohoone overwinning van Krü- ger's politiek en eene waardige erken ning van onrechtvaardige handelingen van Engeland zijn. Als dan straks ook een einde mocht komen aan die andere kwestie, de turksch-grieksche vredeson derhandelingen bedoelen wij, waarover men het thans weer druk heeft met me mories indienen, nota's wisselen, confe renties houden, dan zou dat voor een paar kleine landen, die groote behoefte aan rust en vrede hebben, eene heele ontspanning zijn. Schagen, 19 Juni 1897. Verbeeld u, waarde lezer, ik droomde. Een droomende reporter, zult ge zeggen, dat is een rariteit, die men wel op de kermis mag vertoonen. En toch is 't heusch waar. Ik droomde dan, dat ik mij in een vrij gemengd gezelschap bevond, waar men, en dat pleitte voor de netheid der aanwezigen, zeer streng de vormen in acht nam. Mag ik a miju vriend X. voor stellen, en tevens onzen vriend Z Zeer aangenaam, kennis met de heeren te ma ken. Wij hebben zeker het genoegen, u voor de eerste maal in Schagen te zien. Gelijk u zegt. Toen ik vernam, dat vriend Vincken dezen zomer in Dordrecht blijti, om de tentoonstelling moet u weten, dacht ik kom, laat ik met mijn schaatsen Ran mijn geluk eens in Schagen beproeven, 't Is wat nieuws, mijne inrichting vol doet aan alle billijk gestelde eischen, op zoo menige kermis was ik een welkome gast, wellicht ben ik ook over Schagen te vreden en zij, die mij met het genoegen van ban gezelschap vereerden, over mij. Zoo ging het ook mij, zeide vriend Z. vaa den Schuitj. sdraaimolen. 'i Is concurrentie hier, 't is concurrentie daar. Schagen is een aardige plaats met een bevolkte om geving. Wij zullen 't eens probeeren. 't Zil mij een genoegen zijn, de heeren op de Laan, u staat immers op het land van den heer Roggeveen, te be zoeken, haastte ik mij te antwoorden, want de heeren waren zeer bespraakt en ik wilde toch ook eens iets zeggen. Permitteer me, zei 'k, want ik zag in een hoek der zaal zeer gezellig aan een tafeltje zit ten vier oude bekenden van voor jaren, 't Waren mijn sptciale vrienden Hart, Potharst, de Haas en ter Hall. Wel kerel, hoe gaat het, klinkt het me reeds van verre tegemoet, natuurlijk van Hart, die meent, dat hij de oudste rechten heeft. Gelukkig, dat ik jullie zie, was mijn kalm bescheid, want ik vreesde, dat dat... dat ik niet in Schagen zou komen, wou je zeggen, riep Hart. Weet je dan nog niet, dat Scha gen en ik zooveel als siameesche tweeling broeders zijn 'n Flink gezelschap, blijspel en drama, al naar verkiezing. Je komt toch zeker F Natuurlijk, zei 'k en draaide me naar Potharst. 'k Heb in de Schager gele zen, dat u in 't Noord-Hollandsch Kof fiehuis van den heer D. van Twuiver een viertal voorstellingen zuil geven, begon ik. Gelijk u zegt, was 't antwoord. De lezer moet weten, dat Potharst en ik, hoewel goede bekenden, toch nog altijd iets efficieels in ons gesprek hebbeD. Als hij ons maar niet in den steek laat, zootls in den hatsten winter, dan worden wij vanzelf vertrouwelijker. Ik heb ge meend, begon hij verder, de lui, die werkelijk in een flink en degelijk stuk belangstellen, met iets extra bijzonders te moeten verrassen. Nu, mijnheer Pot harst, zei ik, de Schageis mogen je wel, dat zal hen bepaald aangenaam zijn. Hou jullie haast eens op met reclame maken, begon eindelijk de Haas. Dat zit me op te snijden van volle zalen en over oude tijden, net alsof wij geen {eden van praten hadden. Sinds Noaeh's tijd kan men me op elke Schager kermis vinden in 't lokaal »de Beuis" van den heer W. Roggeveen. En als jullie houdt van een prettige voordracht, van luim, van scherts, van boeit, van spel, van nou ter Halljij ver der, van duo's, van cbaDsonnetten, van re- vue's, van comische coupletter, begon die, vergeet d,n niet, eens bij Broere aan te loopcn. Mijn hemel, wie is dat, zei ik, terwijl ik op een heer met armen en beeaen als van een Goliath wees. Dat is de sterke van ver leden jaar, dis komt dit jaar voor de Posthoorn te staan, zeiden de "Vissers, die vau mijn uitroep gebruik makten, om zich in 't gesprek te meDgen. Je weel wel, mijoheer, ging de vader voort, dezelf de, die verleden jaar in de danstent zoo'n publiek trok. Die komt dus met aangena me herinneringen terug, zeg 'x, en boe maak jullie het Visser. Springlevend, ge lukkig nog de oude," was 't antwoord. En weer goed voorzien van vette, ge rookte paling, van zalm en wors', zei ik. 'k Houd er niet van, mijn eigen waar te veel in de hoogte te steken, je moet ze maar proeven, zeg 'k liever, zei hij. 'k Deux er net over als vader, zei d« zoon. Die eenmaal van mij gekocht heeft, komt al tijd weerom. Mijn koek is altijd versch, mijn chocolade fijn, mijn suikerwerken over heerlijk. Ja, zei 'k, om toch ook weer iets te zeggen, Visser en de Wed. Haak staan altijd boven aan in qualiteit. Goede waar en niet duur. Zoo is 't, zei de friesche vrouw, die zich ook al in 't ge zelschap bevond en de laatste woorden had gehoord, 'k Zou mijn welvoorziene kraam dit jaar niet voor de Cërès hebben durven opslaan, als er ook maar iets op mqn echten deveüterkoek, mijn nogat, mijn fondant en wat ik verder al meer heb, te zeggen viel. 't Gaat met je koek als met mijn paling buurvrouw, zei Zonderhuis,(buur- vrouw zei hij, weet u, omdat hij dicht oij haar staat) de beste waar voor een beetje geld. Daar begint plotseling een uitgelezen corps dansmuzikanten muziek voor deu dans te maken en el mijn goede kennisjes beginnen op die opgewekte muziek de sierlijkste danspassen te maken, 't Was, of ik mij plotseling te midden der vroolijke ker- misgangers in de Céros, in het Noord- Hollandsch Koffiehuis besond. Onwillekeu rig begon ik ook al gesticulaties in de maat te maken en dat duurde zoolang, tot ik door een extra pas onverwacht wakker werd. Eeu vreemde droom zult ge zeggen, zeker en nog te vreemder, daar bij geheel onze kermis van 1897 teruggaf. Ik heb mij daarom gehaast, de versche indrukken op het papier over te brengen en ze zoo spoedig mogelijk der redactie van da Schager Cocrant ter plaat sing aangeboden. Tot derde onderwijzer aan de school no. 74 te Amsterdam werd door den gemeenteraad aldaar benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Ploeger. Donderdagavond vergader- de inde Cérès de zwemvereeniging de Wiel. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren.; W. Vader Hz., Voorzitter, P. de Joncheere, Penningmeester, Ier Linden, Secretaris, W. van Stam, en P. Munnik, Commissarissen. Da rekening sloot met een voordeelig saldo van f 13.7 P/a- Verder werd gewezen op het gebruik maken van de zweminrichting door niet- leden en werd besloten, tegen dergelijke personen zeer streng op te treden en proces verbaal tegen die luidjes te doen opmaken. Een ieder zij dus gewaarschuwd. De Centrale Liberale Kiesvereeniging tot het stellen van can- didaten voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Schageil, beleeft moei lijke dagen. Samengesteld uit de kies verenigingen te Anna Paulowna, Lange- dijkSt. Pancras, Petten, Zuid-Zijpe, Winkel en Zijpe, telde ze voor een paar jaar nog 266 leden. Langedijk-St. Pan cras bedankte kort daarna voor het lid maatschap, welk voorbeeld voor eenige maanden door Anna Paulowna werd gevolgd. In de vergadering, die de kies vereeniging Zijpe voor enkele dagen te Schagerbrug hield, heerschte mede de meening, dat men of tot eene reorgani satie der Centrale moest geraken, öf dat men zich uit het verband moest losmaken. Dat het deze kiesvereeniging volko men ernst was bewees ze, door, buiten de Centrale om, te besluiten, officieus de candidatuur van den heer L. van de Vijzel te steunen. Leden der vereeni- ging interesseeren zich zelfs zoodanig voor deze candidatuur, dat zij eene stem lijst bij den burgemeester van hun district zullen inleveren. In hare vergadering van 17 Juni, in het Noord-Hollandsch koffiehuis alhier gehouden, besloot de Centrale, zich bij deze verkiezing van het stellen van een candidaat te onthouden. Eene commissie werd belast, om een onderzoek naar de reorganisatie der vereeniging in te stellen. Indien het echter mocht blijken, dat de ze niet mogelijk is, zal nader over het lot der vereeniging worden beslist. Het aantal candidaten in dit district is thans tot vier geklommen. Buiten de heeren van de Vijzel, Roomen en Prins heeft de nieuw opgerichte kiesvereeniging te Schoorl de candidatuur van Jhr. mr. van loreest te Heiloo geproclameerd. Over gebrek aan candidaten is dus ook bj deze verkiezing niet te klagen. Hedenmiddagte2 uren had in de Openbare Lagere School alhier plaats de toekenning van eereblijken en belooningen voor getrouw school bezoek. Aan 235 kinderen werd eene inschrij ving ad f 0.75 op de postspaarbank uitge reikt en eereblijken toegekend. Aan de 26 volgende leerlingen, die zich door hun ij ver hadden onderscheiden, werden de volgende pr jzen vereerd Dora Broersma, Fransche dictionnaire. Griekje Boonacker, Beugeltascbje. j" Camera Obscura. Naaidoos. Horlogeketting. Portemonnaie. Beugeltaschje. Gerard van Ham, Fransche dictionnaire. Constauce van Kluijve, De kleine Lord Jannetje Bijpost, Dieuwertje Buis, Jan Brommer, Klaas Denijs, Aafje Hartman, Elisabeth Kuiper, Ares Kuiper, Gerard Keijzer, Cornelia Meurs, Joban Meurs, Hendrik Roggeveen Jz. Jz», (leesboek). Portretalbum. Horlogeketting. Leesboek. Naaidoos. Horlogeketting. Fransche dicti- [onnaire. Passerdoos. Atlas. Atlas. Portretalbum, id*. id. Naaidoos. Portemonnaie. Atlas. Naaidoos. Naaidoos. Willem Roggeveen Tames Schenk, Thijs Slotemaker, Sijtje de Veer, Anna Visscher, Jetje Velleman, Catharina Visser, Dieuwertje de "Waard, Jacob Westenberg, Jannetje Zeeman, Adriana Zondervan, De uitreiking der prijzen had plaats door het hoofd onzer gemeente, den heer 8. Berman. Ook eenige andere autori teiten waren aanwezig. Aan 26 leerlingen, die reeds vorige jaren prijzen ontvin gen, werden souvenirs uitgereikt ter waarde van f 0.50 ieder. Wanneer er het volgend jaar geen schoolfeest zal worden gehouden, zal de regeling in zooverre gewijzigd worden, dat aan de leerlingen in de hoogste klasse een prijs zal worden uitgereikt, maar alleen aan diegenen, die voor de eerste maal een prijs krijgen. Zij, die reeds vorige jaren er een ontvangen hebben krijgen dan niets. De VereenigiDg tot Bevordering vaD Schoolbezoek besloot in hare vergade ring van eergisteren, dat het jaarlijk- sche schoolfeest dit jaar weder zal bestaan in een reisje per boot naar den Helder, om aldaar en ook te Huis duinen de belangrijkste punten te be zoeken. Ten einde ongeduldig wachten te voorkomen, deelen wij mede, dat de plechtigheid op het graf van wijlen Hs Pareau op a. s. zondag niet om 2 uur, maar om h a 1 f drie zal plaats hebben, Dat de Paardenfokkerij i n onze provincie de laatste jaren belang rijk is toegenomen, blijkt zeker wel uit het feit, dat voor de premiekeurin gen ter toekenning der Rijks- en Pro vinciale bijdrage, welke dinsdag, woens dag en donderdag e. k. te SCHAGEN, BEVERWIJK en HOOFDDORP zullen worden gehouden, in het geheel 224 paarden zijn aangegeven en wel 69 voor Schagen, 50 voor Beverwijk en 105 voor Hoofddorp. De leerlingen der 4 scho- len te Heer Hugowaard hebben, op enkele uitzonderingen na, die te veel schoolverzuim hadden, den 16den het schoolfeest genoten, door een rijtoer naar Schoorls duinen. Het begin was aanvankelijk begunstigd door goed we der en op de duinen hebben de kinde ren zich ook daardoor uitstekend kun nen vermakendoch de terugreis naar Alkmaar ging vergezeld van zware re genbuien, waardoor zoo snel mogelijk gereden werd, om bij de stalhouders Houter en Hroog onder dak te komen. Aldaar vermaakten de kinderen zich zoo goed mogelijkhet weer klaarde op en door de goede zorgen der Alk- maarsche politie konden zij zich ook spoedig buiten ongehinderd bewegen, en opgewekt kwamen de kinderen thuis. opnieuw een droevig sterfgeval gemeld. De 22-jarige P. S., die gedurende de kermisdagen nog een uitstapje naar Amsterdam had gemaakt en woens dagmorgen gezond en wel naar zijn werk ging, is plotseling ongesteld ge worden en reeds denzelfden avond o- verleden. In de eergisteravond gehouden vergade ring der Utrechtsche Kiezersvereeniging werd de houding besproken, die door de vereeniging zal worden aangenomen bij de aanstaande herstemming voor leden van de Tweede Kamer voor de distric ten UTRECHT I en II. De voorzitter stelde namens het bestuur voor, de candidatuur van mr. A. P. C. van Kar- nebeek te steunen, op grond, dat deze verklaard had een voorstander van vrij handel te zijn. De vergadering besloot, ook de candidatuur van den heer J. N. Bastert te steunen. De Cbr. Historische Kiesvereeniging te Steenwijk besloot, na de meening van den heer Meesters over de verhouding van kerk en staat vernomen te hebben, diens candidatuur in eene vergadering met hare partijgenooten van elders, voor te stellen en te steunen. Door de liberalen in het kiesdistrict Tietjerksteradeel zal bij de a. s. her stemming de candidatuur van mr. P. J. Troela tra worden gesteund tegenover den heer J. D. de Yries te Bergum, antirevolutionair en protectionist. Het liberale orgaan in dat district heeft ook reeds daarop aangedrongen. Steunden destijds de socialisten in het district Schoterland den heer v. Vliet tegenover den heer Pijttersen in het district Weststellingwerf, waar de heer v. Vliet in herstemming is met den heer Houwing, zal nu v. VI. niet kunnen rekenen op den steun der socialisten, wijl de heer v. Vliet zich heeft doen kennen als protectionist en daarover in een debat met v. d. Zwaag zeer hard gevallen is. Wat de antirevolutionairen in Schoter land zullen doen is niet bekend, zij hebben keus tusschen de h. h. Pijttersen en v. d. Zwaag, beiden freetzaders. De Centrale Chr. Hist. kiesvereeni ging in 't district Sneek besloot, bij de a. s. herstemming tusschen de h.h. Heemskerk en Van Gilse zich van alle aanbeveling te onthouden. De afd. HENGELOO (O) van den Christ. Hist. Kiezersbond heeft be sloten, bij de herstemming mr. Pier- son te steunen. In de N. R. C. vinden we het volgen de Te ZIERIKSEE heeft men in de dagen vóór de stemming van 15 Juni den boerenarbeiders verteld, dat zij bij duurder brood geen schade zouden lijden. In een strooibiljet, kort vóór de stemming verspreid, staat het volgende te lezen„Zij (de antirevolutionaire partij) is er op bedacht, om de zaken zoo te regelen, dat de boerenarbeider in het vervolg niet meer behoeft te vreezen, als het brood duurder wordt. Zij wil eene wet maken, waarin de bepaling van het loon wordt opgenomen. Onze mannen denken er aan, om de loonen zoo te regelen, dat deze met één cent per uur rijzen, zoo dikwijls als de markt der tarwe f 1 hooger wordt." Dit biljet is onderteekend, namens de centrale antirevolutionaire kiesvereeni ging, door de heeren H. Schoonejongen Jac.zn., voorzitter en J. v. d. Waal, secretaris. Al heeft dit biljet uitgediend, nu de verkiezing in het distriet Zieriksee is afgeloopen, vestigt het blad er toch de aandacht op, om te waarschuwen tegen de herstemmingen. Er mochten onder de antirevolutionairen soms meer van dergelijke Schoonejongens zijn, die het op de neuzen der kiezers gemunt hebben. Naar hetHèld. verneemt, hebben deChris- telijk Historischen te Rotterdam besloten, de katholieke candidaten Schaepman en Mascheck nieste stemmen en daarmede on getwijfeld aan de hoop van de Maas bode, welke die krachten reeds als iets vanzelf sprekends voor zich had gerequi- reerd, den bodem ingeslagen. De arbeiderspart ij in het district APPINGEDAM zal bij de her stemming de candidatuur vau den heer J. Schepel steunen. Een sollicitatiebrief.— Volgens de Post is door den burge meester van WEHL het volgend schrij ven ontvangen van een sollicitant naar de betrekking vaD gemeenteveldwach ter: „Mijn Heer Beurggemeester tans ben ik van voorneemens en met de goed vinding van u mijn Heer om mijn Aan te medlen en te doen op geven Voor politie gemeente veld wagter. Daar heb ik zin toe om dat pos te Drijven Mijn Heer wees zoo goed en Vergund mijn dat werk en dan hoe Eerder Hoe Lie ver en als dit goed is mijn Heer dan wees zoo goed en schrijtt mijn spoeddig weer An woord trug. Mijn broep is Landbouwer oud 23 jaar gehuud 1 vrouw Met 1 kind en Rooms Kattohlik. Nu mijn Heer wees zoo goed en Ban- mattig en vergund mijn dat vak voor gemeente veld wagter Nu mijn Heer wees zoo goed schrijft mijn Antwoord weer. Mij Aedres is Alzoo Zoo.' De schoolkinderen van Barsingerhoru hebben hun feest ter belooning van getrouw schoolbezoek weder gehad. Slechts enkelen hadden hun recht op dit genot door willekeurig verzuim en wat zeker veel erger is, door het te vroeg veilaten der school verbeurd. De jongste klassen mochten Woensdag j. 1. deelnemen aan een rijtoer naar Schoorl, waar ze lustig hebben gesprongen en ge rold in 't duin, terwijl ze bovendien nog een prijsje kregen. De ouderen zijn donderdag j. 1. onder geleide der onderwijzers naar Artis geweest. Ze hebben gespoord en getramd en, blij kens zoo menigen uitroep van verwonde ring, veel gezien, waarvan zij zich hf geen, bf een verkeerd denkbeeld hadden gevormd. Hoeveel zwarigheden men zich ook vaak in het hoofd baalt, eer zulke schoolreis jes ten uitvoer komen, het is, te Barsin- gerhorn althans, vele jaren aaneen en ook dit jaar weder bewezen, dat er goede men- schen genoeg zijn, die een handje willen helpen, om die bezwaren uit den weg te ruimen en aan de kinderen een genot- vollen dag te schenken, waaraan zij nog lang, zeer lang elkander herinneren. Een vreeselijk ongeval is dezer dagen in de fabriek en scheepswerf füe Courad* te HAARLEM aan een werkman overkomen. In aanraking geko men met een jachtwiel, werd hij versch dene malen vliegenssnel in de roridts gevoerd en kwam zijn lichaam telkens met «en ii ren balk in aanraking. Met gehfel ver" brijzelde ledematen werd de ongelukkio" als lijk opgenomen. Als een eigenaardig staal tje van waardeering van het kiesrecht vermeldt de Zutf. Ct., dat een machinist bij de S. S. dinsdagmiddag enkele minu. ten voor vijven met zijn trein te ZCt" FEN aankwam en toeD vrij hebbende allerijl in een hotel-omnibus gespronp10 is en zich door dezen naar hl stemlokaal op den Paardenwal heeft l t brengen. 160 Een kiezer te Steenderen, di« noch schrijven kon doch wien in^,,.6! was, het 2e hokje zwart te maken,''hadd kaart onderste boven in zijne baad 1_2—De Jonge had een stem minder68' Van Kol een stem meer. Misbruik: van ambtstitels Door den heer Walter, candidaat v de Tweede Kamer in het district H T' nisse, is, voordat de stem bos geopend werd, een adres gericht aan den minister raad, waarin hij zioh beklaagt T heer A. Tukker, ontvanger der reffistraf,° Htó», ee„ „SS heeft doen verspreiden ten T00rj van ds candidatuur van mr. J. q 66 Deinse in het district Hontenisse door hem onderteekend werd onder bii voeging van zijn ambtstitel. In dat adres wordt aan den ministerraad het verzoek gedaan, dat deze dusdanige algemeene voorschriften voor alle takken van staats- dienst zal geven, die zullen voorkomen" dat in het vervolg bij aanbevelingan van candidaten door ambtenaren gebruik wor de gemaakt van hun ambtstitel. Ean arbeider op h e t d 1 a t. teland bij KOEVORDEN werd, thuis komende, onaangenaam verrast door de vraag zijner vrouw, wat hij verleden jaar in Pruisen wel uitgehaald had. De man, van geen kwaad bewust, ont kende, iets misdreven te hebben, waarop de vrouw hem eene kaart vertoonde, dien dag door den veldwachter bezorgd en gericht aan zijn adres, op den achterkant van welke kaart volgens haar zeggen stond vermeld, dat een jaar gevangenis straf ondergaan moest worden. De man, die tamelijk ongerust begon te worden, nam het besluit, een buurman in deze zaak het noodige licht te doen Gntsteken. En wat bleek De kaart was een stem- kaart voor de verkiezing op 15 Juni. De strafbepaling onder aan den voet had den nieuwen kiezer heel wat angst bezorgd, Het had weinig gescheeld, of de opname der stemming voor de Twee de Kamerverkiezing te DINXPERLO zon in de war zijn gebracht. Toen men dins dagmiddag de biljetten wilde bij elkander zamelen, om ze voor te lezen, had een der leden van het stembureau het ongeluk, een koker m6t inkt om te werpen,waardoor de in houd zich over de biljetten verspreidde, doch gelukkig zonder de zijde, waarop de stern- vakken voorkomen, te raken. Invloed op den stembusuitslag had dit geval dns niet, al waren de biljetten ook zwarter gemaakt, dan de wet zulks voorschrijft. Het ongewone der nieuwe wijze van stemmen heeft nogal aanleiding gegeven tot vreemde opvattingen bd blij ken van onbeholpenheid. Zoo wordt uit HARLINGEN verhaald, dat een kiezer wat heel lang in het hokje bleef en, naar de reden daatvan gevraagd, antwoord de „Ja, ziet u, ik kan wel schrijven en ik heb ook wel gehoord van het Onze "Va der op de grootte van een stuiveilje, maar om met dat dikke potlood den naam van mijn man op dat kleine witte vlakje te schrijven, neen, dat is mij te kras 1" Een veertigtal stemmers aldaar, zeker niet wetende, wat ze met het biljet moesten uitvoeren, hebben het onveran derd in de bus gedaan. Door den trein gedohd. Te OLDENZAAL is gister bij het sa menstellen van een trein een wisselwach ter van de treeplank gevallen, onder den trein geraakt en gedood. Zware brand te AKEN. Over den zwaren brand, die den 18en Juni te Aken heeft gewoed, worden de volgende bijzonderheden bekend. Sedert den brand van het stadhuis in 1883 heeft er geen grootere brand ge woed dan deze. Drie groote fabrieken met vier nevengebouwen zijn in de asch ge legd, 800 arbeiders zijn broodeloos ge worden en de schade wordt op meer dan 700.000 mark geschat. Het vuur ontstond in de wolbergplaat» van de firma Schneider. De oorzaak niet bekend. Aangewakkerd door den kraebtigen Zuidwestenwind verspreidden de vlammen zich met bliksemsnelheid laDgs de fabrieken. De hitte van het vuar was zoo hevig, dat ijzeren wanden ter dixte van een duim als riet bogen muren van een voet dikte barstten uit de voegen de vensterruiten smolten. De brandweer vermocht Diets tegen het woedende ele ment zij werkte met alle Deschikbare macht, maar kon niet meer doeD, dan de omringende gebouwen beschermeD. De fa briek van spoorwaggous van den heer Goossens werd ernstig bedreigd, doch bleef gespaard, dank zij het flink optre den der brandweer en het draaien van den wind. Het duurde vier uren, voor »en

Schager Courant | 1897 | | pagina 2