Kwestie fle Boer-Fote. INGEZONDEN. Anna Paulowna, 21 Juni 1897. Anna Paulowna, 20 Juni 1897. Dirkshorn. Anna Paulowna, 22 Juni. Oude Niedorp. De Protes- Krijgskreet der Liberalen. Dezelfde Stemfokker. P. Buis Jzn. H. W. van Rossem. Wij vestigende aandacht op 4e in dit nummer voorkomende advertentie der Vrijzinnige Kiesvereniging te CALLAXTSOOG, betreffende de lezing, door de.i heer C. Print Sz. van Anna Pau lowna aldaar op vrijdag a. s. te honden. Mej. J. Bol, onderwijzeres te WIE- BINGERWAARD, is met ingang van 1 Sept. a. s. als zoodanig benoemd te Arnhem. lieden is een aanvang gemaakt met de boring van den Norton-put, ter verkrijging van zuiver drinkwater, welke werkzaamheid uitgaat van de alhier gevestigde afdeeling van het Witte Krnis. De boring geschiedt vlak bij het Raadhuis. Gisterenavond hield de heer C. Print voor een vrij talrijk gehoor zijne aangekondigde redevoering over Protectie. Op degelijke en onderhoudende wijze werd dit onderwerp door spreker behandeld, die zich een fel tegenstander van het heffen van graan rechten betoonde. Als middel om den boer te helpen, prees hij aan de oprichting van landbouw-credietbanken, ia den geest, zooals die op verschillende plast- sen in het buitenland bestaan, berustende op eer lijkheid en goede trouw van den landbouwer. De heeren Jb. Groot en Brandt wisselden in ee- nige punten met den inleider van gedachten. De voorzitter dankte den heer Prins voor zijne belangrijke redevoering en uitte den wensch, dat hij nog menigmaal in de Vereeniging mocht op treden, om onderwerpen op maatschappelijk of staatkundig gebied te behandelen. Hier zij nog medegedeelddat de heer Prins door de Liberale Kietvereeniging tot candidaat is gekozen voor de Prov. Staten en dat ZEd. vol gaarne bereid is, ook in andere deelen van het district op te treden. -~ Zondag 20 Juni vergaderde te Alkmaar de Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Met het Dagelijksch Bestuur waren 12 afdeelingen door hunne afgevaardigden en plaatsvervangers vertegen woordigd, tellende te zamen 21 personen. De heer ifinxema van Oudendijk opende te half 12 de vergadering, die, lettende op den tijd, een gekken indruk moest maken, doch wat het koele weder aangaat, op tijd scheen gehouden te worden, daar dit veel van najaarsweder had. Hij hoopte, dat de hoofden op deze vergadering zouden zijn als 't weer, namelgk koel, en dat met een koel ver stand de beraadslagingen zouden plaats hebben. De notulen der verg. van 20 Dec. 1896 werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd de aansluiting van Winkel bij den Bond, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak, dat deze afdeeling krachtig zou medewerken tot het verkrijgen van goede banen uit haren hoek naar de aangesloten afdeelingen, door tnsschengelegen en niet aangesloten gemeenten tot toetreding te animeeren. Hij drukte den afgevaardigden op het hart, in den winter steeds berichten aangaande het ijs te zenden aan het N. v. d. Dag onder 't motto Ijsbond Hollands Noorderkwartier en vooral ook mede te deelen den toestand van het ijs, zoo die ongunstig is. Het toe zenden van politieverordeningen uit de verschillende gemeenten stelde het Hoofdbestuur zeer op prjjs, om daaruit het voornaamste samen te voegen en aan de afdeelingen te kunnen zenden. Besloten werd, dat de betaling van f 2.50 entrée alleen zal plaats hebben bij de eerste toetreding en, mocht dus eene afdeeling bedankt hebben voor haar lidmaatschap en weer willen toetreden, dan kan dat zonder entréebetaling geschieden. Aangenomen werd het voorstel der afdee ling Hoorn, om niet meer 5 cents per lid, maar 5 percent der geheele contributie jaarlijksch aan de bondskas te betalen. Hierdoor wordt door alle afdeelingen gelijkmatig bijgedragen, wat anders door het verschil der contri butie van de ledeD in de verschillende afdeelingen niet het geval is. Hoorn heelt veel leden, die 25 cents contribueeren, en moet dus, tegen 5 cents per lid, Ys der contributie afdragen, wat door de aanneming van haar voorstel niet meer 't geval is. Het voor stel is echter aangenomen voor 1897 en elk jaar zal 't percent bepaald worden, dat moet worden afgedragen. Het recht der afdeelingen. om tegen een uniform vastgeatelden prijs van minstens f 2 per stuk, bonds- kaarten te verkoopen aan leden der afdeeling, op vertoon waarvan de houder vrij rijden mocht op de banen der aangesloten afdeelingen, werd uit de sta tuten verwijderd en vastgesteld, dat elke afdeeling vrij is, kaarten uit te geven aan de leden, welke kaarten uniform verkrijgbaar zullen zjjn bij het Bondsbestuur tegen den kostenden prijs. Met zulk tene kaart bij zich kunnen de leden vrij, zonder betaling, op de banen der aangesloten afdeelingen rijden, maar moeten betalen, zoo zij van de posten gebruik maken. Tot lid van het Hoofdbestuur werd gekozen de heer B. de Vries te Hoorn en daarna de vergadering door den Voorzitter gesloten, nadat deze bij monde van den afgevaardigde van Oosthuizen den dank der ver gadering had ontvangen voor zijne uitstekende leiding. Wieringen. J. 1. Dinsdagavond hield de heer Mr. II. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, eene politieke voordracht op de bovenzaal van den heer C. C. Koorn. De vergadering werd geopend door den heer Dj. J. P. Smidts, die allen hartelijk welkom heette. De zaal was stampvol. Spreker begon zijne rede met op te merken, dat het hem hoogst aangenaam was, heden avond zijne politieke overtuiging uiteen te zetten. In de eerste plaats, zegt spreker, staan mijne meening en die van den heer Staalman lijnrecht tegenover elkander, hetgeen door spr. met verschillende pusten duidelijk wordt aangetoond en nu worden de bewijsgronden van den heer Staalman getoetst en bestreden. Door spr. wordt in het geheugen gebracht het ver schil is aantal en hoedanigheid van het kiezerscorps van heden en dat van 1888. Nu zou men verwacht heb ben, zoo zegt spr., dat die partij, die de lagere lagen uit de samenleving het uitgebreider kiesrecht had be zorgd, en dat is de liberale party, ook het vertrou wen dier nieuwe kiezers zou hebben verkregen, maar neen, dat was het geval niet, de meerderheid werd verschaft aan katholieken en antirevolutionairen. Spr. gaat na hetgeen alzoo door de liberale party is gedaan en tot stand gebracht en wijst er met nadruk op, dat er gestuwd moet worden in de richting, den kleinen man te ontlasten en daar den drnk te leggen, op die schouders, waar die druk het best kan worden gedragen. Maar de personeele wet vindt in Spr. geen bewonderaar, vele kleine luiden zijn daarmede niet vooruitgegaan en Spr. heeft biljetten gezien, die eerder verzwaring dan verlichting van lasten brachten. Spr. wijst er op, dat de gemeentewet ook hoog noodig moest worden herzien, eene rechtvaardigheid noemt de heer Smeenge het,dat de uitwonende eigenaren meedragen in de lasten, daar zij ook de lusten genieten. Met voorbeelden en schoone grepen uit het werkelijke leven, toont spr. aan, dat de staat behoort tusschenbeide te treden waar het geldt: misbruiking ouderlyk gezag, zorg voor het verwaarloosde kind en verbetering van de woningstoestanden. De pensioenverzekering voor den werkman vindt in spr. een warm voorstander. Daarna wordt behandeld het pr-otec;tie-vr-nayfstnli en werd protectie door spr. op krachtige en duidelijke wijze bestreden, 't geen zeer zeker menig toehoorder tot aandenken zal hebben gebraekt, ja wellicht zal hebben bekeerd. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Obreen, die vroeg, of in landen, waar protectie bestaat, de toestand beter is. Spr. evenwel toonde door officiëele gegevens op zaakrijke wijze aan, dat de toestaud daar allesbehalve rooskleurig is te noemen. De heer Smidts sloot daarop met een woord van dank de vergadering, die door donderend applaus bewees, dat de woorden, door den spr. geuit, bij velen weerklank vonden. De heer A. P. Staalman, hoewel uitgenoodigd, •ehitterde ook hier door afwezigheid. De storm van zaterdag is ook voor P. Pool, visscher te Kolhorn, schadelijk en bijna noodlottig geweest. Huiswaarts zeilende, sloeg eene hevige windvlaag ter hoogte van Wieringen den mast van zijn vaartuig over boord. Spoe dig wist hij een anker te laten vallen en eese noodvlag op te brengen. Onmiddel lijk kwam Jan Wigbout van Wieringen daar op af, Dam het ontredderde vaaitnig op sleeptouw en bracht bet behouden in de Kolhorner haven, als belooniug niets in ontvangst willende nemen dan den dank van den visscher. Gisteravond hield de kiesvereeniging „HARINGKARSPEL" aldaar eene vergade ring, die door 21 leden werd bijgewoond, tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten. Met 16 van de 21 stemmen werd tot candidaat geproclameerd de heer L. v. d. VIJZEL, burgemeester van St. Pancras. Een voorstel, om 't reglement te wijzi gen in dien zin, dat de vereeniging zich ook kan bezig houden met het stel len van candidaten voor den Gemeenteraad zal in de eerstvolgende vergadering in behandeling genomen worden. De bovenzaal in Veerburg kon gisteren avond de hoorders niet bevatten; het portaal en zelfs de trap stond vol belangstel lenden. En waarom waren die allen opgekomen Om een bekwamen woordvoerder te hooren, die duidelijk uiteenzette het willen en streven der liberale partij. En daarvoor had den we een uitnemend kampioen. 't Was de heer Smeenge, lid der 2e Kamer en reeds weder gekozen voor het district Meppel, waarvoor hy zitting had. Ik zal slechts den totaal-indruk zijner rede weergeven, die meer dan 2 uren duurde en door eene korte pauze werd afgebroken. De indruk was gunstig, was overredend, ja, overweldigend. Ik zou de kracht verzwakken, wanneer ik in bijzonderheden trad dezer welsprekende improvisatie, maar wie hem met den gloed en het vuur zijner overtuiging den nood van den minder bedeelde hoorde schetsen, werd medege- sleept en voelde de snaren zijns gemoeds trillen. Men zou wenschen, 100 zulke strijders in de 2e Kamer te zien, onderling werkende tot beteugeling der sociale nooden. Spreker kenschetste dit echter niet als z ij n willen en streven persoonlijk, maar als dat der vooruitstrevend liberale partij, waar van ook de heer L e 1 y deel uitmaakt. Niet ontkennen wilde hjj, dat ook de andere par tijen den goeden weg op wilden, maar hij deed vooral uitkomen, hoe de kerkelijke partijen in belangrijke zaken van de liberale party verschillen en hoe zij onderling ver deeld zijn. Erkende hij in 't eerste deel zijner rede alzoo de sociale nooden, en gaf hij de mid delen aan, die tot verbetering konden leiden, zonneklaar zette hij in 't laatste deel uiteen, dat land en volk niet gebaat konden worden door protectie. De aanwezigen, die voor de bescherming iets voelden, zullen moeten er kennen, dat zij tot nadenken zijn gebracht, waartoe vooral bijbracht de duidelijke uiteenzetting, hoe uit bevoorrechting van den eenen landgenoot benadeeling van den anderen voortvloeide en hoe dat per slot yan rekening zoo'n bevoorrechting immoreel is. De heer W a 11 e r, die de vergadering leidde, was 't geheel met den spreker eens, dankte dezen vol sympathie en sprak nog een krachtig woord tot zijne gemeentenaren, dat tot nadenken moest opwekken bij de aanstaande verkiezing. De heer Staalman, die tot debat was uitgenoodigd, schitterde door afwezigheid. tantsche Kiesvereeniging alhier heeft in hare vergadering van den 16 besloten, de candidatuur van den heer L, v. d. Vijzel voor hel lidmaatschap der Prov. Staten te stennea. Zondag 20 Juni werd te Wieringerwaard, ten locale van den heer J. Boon, de vooiturnersklasse van het gewest Noord-Holland van het N. G. V. gehouden. Vertegenwoordigd waren de gjmnastiek-vereenigingen„John" van Westzaan, „Simson' van Koog a. d. Zaan, „Oefening Kweekt Kunst' van Den Helder, flPro Patria' van Den Helder, „Hercules" van de Beemster, „Kracht door Oefening' van Weesp, „Plato„, „Olympia', „Amstels G. V.', allen van Amsterdam, „Concordia" van Zaandam, „Hilversnmsche Q. V." van Hilversum, „Kracht en Vlugheid" van Alkmaar, „De Westfries' van Barsingerhom, „Lycurgus" van Schagen en „Olympia" yan Wieringerwaard. Eerst werden de staafoefeningen, voor de te Schagen te houden gewestelijke uitvoering, gemaakt onder leiding van den heer Zeeman, Door 32 turners werd hieraan deelgenomen. Daarna weid er gewerkt aan ringen, rek, brug en paard. Evenals het vorige jaar weiden de turners 's morgens van Schagen gehaald en na den middag daar weer heen gebracht. De storm, die veleplaat- sen in ZUID-HOLLAND en ZEELAND en elders geteisterd heeft, heeft ontzetten de schade aangericht. Al zijn er gelukkig niet veel persoonlijke ongelukken gebeurd, de materieele schade is ontzettend. S c h e- v e n i n g e n heeft zwaar geleden, verschil lende polders zijn ondergeloopeD, hooi oogst, granen, aardappelen, alles is weg. Opnieuw zou men in sommige polders, bijv. in Courzand bij Botterdam, met ploe gen en zaaien moeten beginnen, maar daarvoor is het te laat, zoodat de boer al le inkomsten mist. Boomen werden ont worteld, schepen van de ankers geslagen, aan huizen en gebouwen werd groote schade aangericht. De vruchtboomen wer den zoo geslingerd, dat alle vruchten ver nield zijn. Be Nieuwe Amsterdammer meldt: Da heer mr. 8. van Houtenminister van Binnenlandsche Zaken, heeft aan de Vrijzinnige Kiesvereeniging te GRONIN GEN bericht gezonden, dat hij gaarne zal zien, dat bij de a. s. herstemming op hem geeue stemmen zullen worden uitgebracht. Men schrijft: la een strooibiljet, vanwege decentrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district KATWIJK verspreid tot aanbeve ling van den heer Donner, werd ironisch van den liberalen tegencandidaat, jhr. Van den Brandeler, gezegd „Die zal de wet ten zeker ook de Zoudagswtt enkrl toetsen aan Gods Woord." Dit strooibil jet werd op zondag 13 Juni, tusschen 10 en 11 uur voormiddag?, te LEIDEN op de post gedaan en moest dns des zondigs door de post verwerkt worden. Men ziet daaruit, hoe deze antirevolutio nairen, die zoo mooi over Zondvgsheiliging schrijven, ia de practijk dit beginsel toepas sen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Op Liberalen 1 Van Oost en West De vijand nadert, Bestormt uw vest. Nn niet getreuzeld, 't Geldt uwe eer. Geen tijd verbeuzeld, Velt hem terneer. Op Liberalen Van Zuid en Noord Reeds wordt des vijand9 Krijgszang gehoord. Sleil uwe reien, Duchtig, met spoed Dan zal hij wijken, Wijken voor goed Op Liberalen 1 Langs dam en dijk; Men wil uw vaandel Sleuren door 't slijk. Toont u nu zonen Van 't oude geslacht, Schoon is de zege Die gij verwacht. Op Liberalen Van Hollands grond Ziet ginds de troepen Van 't monsterverbond. Is hij gekomen Uw leste man Op dan, ten strijde, Verplettert ze dan Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer de Boer in de cou rant van 17 dezer wendden wij ons tot den Ontvanger der Registratie om in lichtingen. Deze schreef ons daarop het volgende: Schagen, 18 Juni 1897. Aan het Bestuur der Afd. Schagen der Liberale Unie, „U vraagt mij of ik U ook kan op- geven de verhouding tusschen de totale „grootte der ongebouwde eigendommen „van het geheele Rijk en die dier ei gendommen, aan buitenlanders toebe horende, alsmede of ik de verzekering „van den heer de Boer omtrent „den „meerendeels uitstekenden grondaard der „buitenlandsche eigendommen" (lees „in Nederland gelegen eigendommen van „niet-ingezetenen) aan de feiten kan „toetsen. „Wat het eerste punt betreft deel ik „U mede, dat voor de officiëele opgave „van 1895 de grootte niet is gevraagd „en dus thans niet bekend is. De ver zameling der cijfers, die ik U gaf, vond „haar grond in de veranderingen in de „belasting-wetgeving(verlaging - mutatie- recht en peraequatie grondbelasting, „zonder dat de niet-ingezetenen in de „vermogensbelasting werden betrokken). „Uit dit staathuishoudkundig en belas- „tingoogpunt deed de oppervlakte weinig „ter zake, tenzij ook daarbij de soorten „der eigendommen(bouw-,weiland, heide, „bosch, enz.) en de geschatte waarden „werden opgenomen. De totaliseering „van de huurwaarden was de kortste en „meest praktische weg. Immers het was „er om te doen ongeveer te weten, welk „kapitaal niet-ingezetenen in den Neder- „landschen grond hebben. „4.2 °/0 van de totale belastbare op brengst is natuurlijk niet gelijk aan 4.2°'0 „van de totale oppervlakte (dat zoude „wel zeer toevallig wezen), maar toch „zoude het kunnen zijn, dat na opne- „ming de cijfers bleken niet veel te „verschillen. Zeker vertegenwoordigt „het cijfer van Zeeland (f 1.645080.—) „een betrekkelijk klein aantal hectaren, „doch daartegenover staat dat het met „het cijfer van Brabant en Limburg „(samen f 1.233690) juist omgekeerd „kan zijn. „Hoe dit echter zij, het komt mij voor, „dat het onderwerp van het geschil thans „anders wordt voorgesteld dan Mr. Fokker „het bedoeld heelt en ik het ook begre- „pen heb. Den heer Fokker heb ik al- „thans de woorden „hectaren" en „groot- „te" niet hooren gebruikenhij sprak „van grondeigendom.bezit, grondbezit van „buitenlanders (niet-ingezetenen) en be doelde dat in dit oeconomisch debat m. „i. ook in den oeconomisehen zin van „onroerend kapitaal. Wat ik hierboven „schreef omtrent het praktische doel der „officiëele opgave geldt ook volkomen „voor het doel in zake het debat tokker- „Ye Boerwaarom dan ook die officiëele „cijfers voor laatstgemeld doel kunnen „dienen. „Immers, wat zoude het tot het vraag stuk van graanrechten afdoen, of in „Brabant de niet-ingezetenen bijv. o. a. „f/eaduizend hectaren heide en bosch „bezittenzouden twee duizend hectaren „in Zeeland in dat opzicht niet van meer „beteekenis zijn Een vergelijking van „de oppervlakten alleen zoude dan ook voor het vraagstuk van de protectie tot Hgeheel verkeerde gevolgtrekkingen leiden, lterwijl men door de huurwaarden te ver gelijken juist de verschillende productivi teit in rekening brengt. In het verslag der Schager Ct. van de rede van Mr. Fokker is wel sprake ^van 4 a 5°/0 der ongebouwde eigen- bommen, doch hoe weinig men voor „een quaestie als de onderwerpelijke op „een courantenverslag kan bouwen is „genoeg bekend; in datzelfde verslag „laat men bijv. Mr. F. ook nog zeggen, „dat 4°/0 der grond eigenaren vreemde lingen zouden zijnMijn indruk is „geen andere geweest dan dat de „quaestie liep over het grondbezitoeco- „nomisch opgevat en niet geometrisch. „Mocht de heer de Boer aan een „woord blijven hangen of heb ik ver keerd begrepen of verstaan en bedoelde „Mr. Fokker werkelijk „oppervlakte", dan „is in beide gevallen de weddenschap „niet te beslissen, daar van de opper vlakten der gronden in quaestie tot he- „den geen cijfers zijn verzameld. „De cijfers, die ik gaf, zijn de eeni- „ge, die omtrent die gronden bestaan. „Ter volledigheid deel ik nog mede, „dat het percentage naar de huurwaarde „4.2 feitelijk nog te laag is, daar in de „officiëele cijfers nog niet eens zijn „opgenomen 1°. gronde* bij het kadaster „niet aangeslagen2°. gronden toebe- „hoorende aan buitenslands gevestigde „vereenigingen en stichtingen. „Wat de tweede vraag betreft, om- „trent de „verzekering" door den heer „de Boer (zie boven,) kan ik U mededee- „len, dat evenals omtrent de oppervlak ke, ook omtrent de qualiteit der gronden „in quaestie, statistische gegevens ont breken. Op betrouwbare gronden kan „de heer de Boer bedoelde verzekering „niet geven, evenmin als een ander het „omgekeerde kan beweren. „Die verzekering is dus niet bewezen. „Omtrent de juistheid behoeft echter „geen onderzoek te worden gedaan, daar „zij ligt buiten het punt in geschil; „niet op de grootte maar op de belast bare opbrengst, op de kapitaalswaar- „de, komt het aan, waar het geldt het aan- „deel der niet-ingezetenen in het voor- „deel, dat het grondbezit uit graanrech ten zal hebben. „Wie nog bewijs voor de juistheid „dezer opvatting noodig had, vindt dit „in de ingezonden stukken van de hee- „ren de Boer en R. Rezelmandie weten „mede te deelen, dat „hoofdzakelijk uit- „stekende gronden aan niet-ingeze tenen behooren" en op dien grond de „gevolgtrekking maken, dat „het aantal „hectaren in vergelijking met de belast bare opbrengst over het geheele land „berekend zeer zeker in het nadeel van „Mr. Fokker zal zijn". Indien dit waar „was, dan zoude immers juist daaruit „blijken, dat het profijt van de niet-in gezetenen grooter is dan het gemid delde naar de oppervlakte zoude „aangeven. „Naar den geest en de bedoeling van „het debat (bezit van niet-ingezetenen „in verband met protectie) acht ik wel „degelijk de weddenschap door den heer „ide Boer verloren, doch eene bindende „beslissing staat aan het bestuur der „kiesvereeniging." Hoogachtend, Uw dw. (get.) de Joncheere. Ook de van ons bestuur te Wie ringerwaard aanwezige leden hebben den heer Lokker niet van „grootte" of „hec taren" hooren gewagen, wel van „bezit". Den heer Fokker zelf echter ook daaro ver willende hooren, zonden wij dezen den brief van den heer de Joncheere ter inzage met verzoek om inlichtingen zij nerzijds omtrent het onderwerp van het geschil, waarop wij van Mr, F. het vol gende schrijven ontvingen. Middelburg, 19 Juni 1897. Aan het Bestuur der Afd. Schagen der Liberale Unie. „De brief van den heer de Joncheere „aan het bestuur Uwer kiesvereeniging „geeft eene juiste voorstelling van het „punt in geschil. Het debat liep nieten „kon niet loopen over de grootte, welke „niet afdoet tot de vraagWelk deel „van het voordeel, dat aan het grondbe zit ten goede zal komen, zal worden ge- „noten doorniet-ingezetenen? Maatstaf „voor de bepaling van dat deel is veel- „eer de belastbare opbrengst dan de „grootte. Bij de resumtie aan het slot, „toen ik de cijfers herhaalde en mede deelde, dat die door den Minister van Fi nanciën verzameld waren op mijn ver- Zoek als lid van de le Kamer, heb tk dan ook de uitdrukking belastbare op- „hengst* rtbrvikt, terwijl ik overigens „steeds vaa het aandeel in den grond- „ieigendom of het grondbezit sprak „der ooit van de groottete gewagen „heer de Boer moge in den waande,? keerd hebben, dat ik de grootte op het „oog had, hij zelf moge het areaal bedoeld „hebben, het verband van mijn gehee „betoog brengt mede, dat hij dan in di „opvatting dwaalde. 0 „Het geschij liep niet over de groot. „te, die over het aandeel niets beslist „maar over de belastbare opbrengst i' Iro maf Vt of aanrloal i n 1i »ke met het aandeel in het „ten nauwste samenhangt. voordeel „Het oordeel, wie de door mij nipt „gewenschte, doch mij door den h „de Boer als opgedrongen weddenschT „ten bate der armen zal hebben te h „talen, staat niet aan mij. Weigert 4 „heer de Boer de uitspraak der Scj,a „kiesvereeniging als juist te erkennfr „dat dan een soort eeregerecht ho«i; „over de vraag Wat was het punt f „geschil? Dat eeregerecht ware samên „te stellen uit 3 aanwezigen door den „heer de Boer en 3 aanwezigen, door het „Bestuur der Schager kiesvereeniging „aan te wijzen. Is het punt in <je8chn „vastgesteld en mocht dan worden uit „gemaakt, dat het om de grootte té „doen is, zoo valt nader te overleggen of en hoe naar de grootte onderzoek is' „te doenblijkt dit onmogelijk a :«I h* eeregerecht verde, „hebben, hoe de armen m het bezit „zullen geraken van de f 100. Ik ver_ „klaar bij voorbaat mij aan die uit'. „spraak te zullen onderwerpen." Hoogachtend, Uw dw. (get.) E. Fokker. Onder dankzegging aan den heer de Joncheere voor zijne mededeelingen verzoeken wij thans den heer de Boer van bovenstaande kennisgenomen heb bende, ons te willen mededeelen, of ZEd. bij zijne bewering blijft, als zoude dé heer Fokker gezegd hebben dat het aantal Hectaren ongebouwde eigendommen in Nederland, aan niet- ingezetenen behoorend, 4.2°(0 van het geheele ongebouwd bedraagt. Zoo niet, dan verklaren wij op grond, dat het door den heer ontvanger der re gistratie medegedeelde officiëele cijfer met het door Mr. Fokker genoemde per centage overeenkomt, dat de heer de Boer de weddenschap verloren heelt. Zoo ja, dan verzoeken wij den heer de Boerdrie der op de vergadering te Wieringerwaard aanwezigen aan te wij zen, om met door ons aan te wijzen drie aanwezigen uit te maken, wat het punt in geschil was. Het Bestuur van de Afdeeling Schagen der Liberale Unie Schagen, 23 Juni '97. rr'-ryYPwirwzMüwwiiijiU Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in de Schager Courant van 12 Juni 1.1. zond Joris een schrijven aan de Algem. Gids. Den geestigen toon zal ik niet trachten na te volgen, want dat leidt gewoonlijk de aandacht van de zaak af en doet gewoon lijk iemand, die iets te verdraaien heeft en tegen die verdraaiing wensch ik juist op te komen. Terzake dan. Volgens Joris willen de kerkelijke par tijen gelijkstelling van openbaar en bizon der onderwijs. De geldquaestie er buiten gelaten, staat m. i. althans, het lager openbaar onderwijs vrijwel gelijk, js, is het laatste zelfs on danks de subsidies van staatswege, tegeno ver het staatstoezicht tamelijk vrij in zijn bewegingen. Finantieele gelijkstelling dus En open baar en bisouder onderwijs op dezelfde wijze door den staat of de gemeente be kostigd Ik wist nog niet, dat de eischen althans in 't openbaar reeds zoover gingen, maar 't is wel goed, dat de aap eens uit d# mouw komt. Iu iedere gemeente dus minstenséén bizondere katholieke school, één bizonde- re doleerende school, één bizondere joodsche school, één bizondere school van irenische richting en om nu niet meer te noemen, één bizondere modern-protestantsche school (want als nu iedere richting haar bizondere school wil, heeft de moderne richting 't zelfde recht, er een precies naar haar kleur te hebben) en daarnaast een openbare school voor vrijdenkers, zooals Joris gelieft te zeggen, dat al es bekostigd door den staat of de gemëente. 't Is immers een onmogelijkheid. Waar haalt men de millioenen van daan Zeker uit de schatkist, door de protec tie erin gebracht P Van de arbeiders en kleine burgers das hoofdzakelijk. Neen, zal Joris zeggen, enkel de hoofdrichtingen, bijv. een katho lieke, een orthodox-protestmtsche en een openbare neutrale school, en dan moeten de overigen zich maar indeeleD, waar ze 't dichtst bij staan. Welk een schreeuwende onbillijkheid. Stelt u voor een gemeente, waar bijv. 100 katholieke, 50 orthodoxe en 5 mo derne of 5 joodsche gezinnen wonen, zoudt ge denken, dat daar voor die 5 gezinnen der minderheid een aparte school werd gesticht Natuurlijk niet. Das dan verkeeren dis 5 gezinueu, zoo rij niet zeer bemiddeld zijn, in de noodzakelijkheid, om hunne kinderen naar een bizondere kerkelijks

Schager Courant | 1897 | | pagina 2