Zondag 11 Juli 1897, 41ste Jaargang Ho. 3220. Koomen, J- Hz. van de Vijzel, L. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GemeenteSchagen. Bekendmakingen, Wat men laten moet en doen kan. Binnenlandscb Nieuws. u ««n sis» lïitm- is- Luiliivllil Bureau: SCHAGKSi liaan, JD 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W IA1 K E L, POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden in lichtingen verzocht omtrent een weggeloo- pea roodbonten patrijshond. Burgemeester en Wethouders van Scha- geu brengen ter kennis van belanghebben den, dat ingevolge de door den Raad dier gemeente vastgestelde regeling, betrekke lijk het onderzoek naar de broeiing van hooi, enz.: lo. de gemeente is verdeeld in eene Noordelijke en eene Zuidelijke Hooistekers- wijk en de scheidingslijn tusschen die wij ken wordt geacht te zijn getrokken vanaf de brug aan de lange Snevert, door de Hoep, over de markt naar en door de Heerenstraat, langs de Loet, den Menisweg en bet pad, loopende langs het Schagerwiel, en van daar langs den dijk, liggende aan den Zuidkant van den polder Burghorn tot aan de gemeente Sint Maarten. 2o. dat voor het loopend jaar tot Hooi- stekers zijn benoemd Voor de Noordelijke Wijk Willem Bleeker Noord, Wijk A. No. 4t,) en Arie Kant. (Nes, Wijk H. No. 4.) Voor de ZuidelijkeWijk, Christiaan Speets (Laan, Wijk D. No. 25 en Tijs Bijpost (Laan, Wijk D. No. 53.) So. dat ingevolge het bepaalde bij de politieverordening voor deze gemeente, ieder houder van hooi en stroo, die daar in gevaar voor biand door broeiing ont dekt, verplicht is daarvan onverwijld ken nis te geven aan den Burgemeester en een der Hooistekers voor de hooistekers- wijk, waarin bij woonachtig is, zullende de hooistekers bovendien ten allen tijde tot het onderzoeken van het hooi en stroo moeten worden toegelaten. 4o. dat niet naleving der sub 3 ver melde bepaling strafbaar is gesteld met eene boete van ten hoogste f 25. Schagen, 29 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van SCHAGEN, daartoe de uoodige aanschrijving ontvan gen hebbende, brengt ter algemeene ken nis, dat tot den werkelijken dienst wor den opgeroepen onderstaande verlofgan gers der lichtingen 1893, 1894 en 1895, te weten ROSSEN, HENDRIK, DE JONGH, ANTHONIE, BAS, LAUREN8, DEKKER, PI ETER, behoorende tot het 4e Regiment Vesting- art. (garnizoen Helder,) tegen 20 Julia. 8. HONIJK, GERRIT, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers (garnizoen 'a Grarenhage,) te gen 4 Aug. a. 8. DE MOEL, CORNELIS, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers (garnizoen 's Grarenhage,) te gen 25 Aug. a. s. DE ROOIJ, ALBERTU8, VAN SCHEIJEN, HENDRICUS, VI8SCHER, LAMBERTUS, behoorende tot het la Reg. Infanterie (garnizoen Helder,) tegen 25 Aug. a. s. METSELAAR, GERRIT JOHANNES, behoorende tot het 4e Reg. lof. (garni zoen Haarlem,) tegen 25 Aug. a. e. Welke verlofgangers op genoemde da tums bij hnnne korpsen present zullen moeten zijn voor des namiddags 4 ure. Schagen, 6 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De BURGEMEE3TER der gemeente SCHAGEN brengt ter openbare kennis, dat op maandag 19 Juli a. s. van des morgens 8 tot des namiddags 5 ure de stemming zal geschieden ter vervulling van één plaats in de Provinciale Stalen van Nooidholland voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten in alphabetische volgor de zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128, Wetboek van Strafrecht, laideude: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste 1 jaar. Schagen, 9 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Hoe het ministorio zijn zal, dat in het volgende vierjarig tijdvak aan het hoofd van s' Lands zaken staan zal, hangt, nu de kiezers gesproken hebben, van de Kroon af. Gemakkelijk is het besluit, dat in deze te nemen valt, niet, en het wordt niet gemakkelijker gemaakt door velerlei misverstand bij de beoor deeling van den staatkundigen toestand van het oogenblik. Het komt ons daar om voor, niet ongewenscht te zijn, om onafhankelijk van de oplossing, die aan de ministeriëele crisis gegeven zal wor den, eens na te gaan, wat men met ee ne Tweede Kamer, zooals die nu is sa mengesteld, laten moet en doen kan. Het gele Amsterdammertjedat erg boos is, met zijn aanhang van oud-libe ralen door den liberalen Nederlander in den conservatieven hoek geduwd te zijn, heeft in den vorm van een uit Den Haag overgebriefd gesprek als zijne mee ning te kennen gegeven, dat men niet beducht behoefde te zijn voor het „ge vaar" eener combinatie van Liberale U- «w-mannen met links-anti-revolutionai- ren. De gronden voor die gerustheid komen ons niet zeer afdoende voordat men dr. Kuyper getyj Minister van Bin- nenlandsche Zaken kan maken zonder hem vrijheid te geven, zijne onderwijs plannen te verzekeren, wat de links liberalen niet zouden willen toelaten dat de heer Godin de Beaufort geen Minister van Financiën zou willen zijn in een vooruitstrevend kabinetdat de heer Heemskerk alleen Minister van Jus titie zou willen zijn, als hij de doodstraf weer mocht invoeren en dat de heer Titus van Asch van Wijck geen Mi nister van Koloniën kan zijn, omdat hij geen „hervorragend" man is, dat al les klinkt wel, maar zegt niets. Dan alleen dit, dat de man, dien mea alzoo sprekende invoert, al een heel slechten kijk heeft op de dingen, als hij met die personen zulk eene combinatie wil tot stand brengen. En dan komt zijn hoofd grond. De verkiezingen vertoonden eene andere signatuur en dus mogen nu de sociale hervormingen niet aldus op den voorgrond worden gesteld. En toch raadt diezelfde politieke tinnegieter her vormingen aan door de linker- en rech ter liberalen 1 Maar, eilieve! hebben de oud-libe ralen meer de sociale hervormingen op den voorgrond gesteld dan de links anti-revolutionairen P Of minder tegen het clericalisme gestreden dan de linker liberalen En dan, wat gevaar is er in die com binatie Misschien voor de „gele" en haar aanhang, die niet in den conserva tieven hoek willen, maar toch wel bang zijn, dat het met die linksche combina ties wat al te hard van stal zal gaan Dan zou het voor ons zeker geen reden zijn, om er gevaar van te duchten. Of wat anders vreest men P Het lust ons niet ernaar te onderzoeken, want, zoo als wij nader zien zullen, is er geen gevaar. Wanneer wij toch de Kamer in haar geheel beschouwen, dan vallen twee dingen ieder op. Vooreerst, dat hare meerderheid is anti-clericaal en anti- protectionistisch. Er is al heel wat ge cijferd en men heeft al heel wat groe peeringen gemaakt maar nog nie mand heeft beproefd, aan te toonen, dat de clericale partijen of de beschermings- gezinde gekozenen eene meerderheid uitmaken. Welnu! Tegenhouden kan eene meerderheid al wat zij wil. Vooreerst, omdat zij daartoe niets anders behoeft dan haar stemmen-aantal, ten tweede, omdat zij daarbij altijd op steun kan re kenen. Naast hen, die uit beginsel tegen stemmen, scharen zich degenen, die te gen het voorstel zijn, zooals het gedaan is, die het van de voorstellers niet verlangen, die kortom andere bij komstige redenen hebben. En indien dus nu de meerderheid is anti-clericaal en anti-protectionistisch, dan is er hoege naamd geen gevaar voor clericale of beschermende maatregelen, want een ministerie, dat ze zou willen voorstellen, zou ze zien verwerpen en zelf waar schijnlijk geen lang leven hebben. En als er leden mochten zijn, die van het recht van initiatief zouden willen ge bruik maken, om iets in dien geest te doen, dan zouden ook zij kennis maken met het ontzaglijk weerstandsvermo gen, dat eene meerderheid heeft tegen al wat zij niet wil. Wat zij niet wil, dat moet men laten. Welke groepeeringen men dus maken moge, de vrees voor clericale maat regelen is uitgesloten. Ons onderwijs is veilig tegen alle clericale proefnemingen, niet alleen, omdat de links-liberalen er dr. Kuyper niet meê laten sollen, maar omdat er eene meerderheid in de Ka mer is, die zich ertegen verzetten zou. Zoo zou het ook gaan met Heems- kerk's doodstraf. En met Godin de Beaufort als Minister van Financiën en met van Asch van Wijck als Minister van Koloniën P Ja, dit zou wat, anders wezen. Aan dien kant dreigt wel gevaar. Van den heer T. van Asch van wijck weten wij in dit opzicht niet veel. Hij heeft in West-In- dië het goede gewild, maar niet veel tact aan den dag gelegd, om dat goede te bereiken. Misschien zou hij, die als gouverneur den teugel to veel voelde, dien als Minister wat meer vieren. Maar daarover zwijgen wij. Wat den heer Godin de Beaufort betreft, hij zou zich naast de welvoorziene schatkist rustig neerleggen, en daartegen vermag eene meerderheid zoo goed als nietsVooral eene meerderheid, als die wij nu hebben, die het wel eens is omtrent hetgeen zij nietmaar zeer verdeeld omtrent het geen zij wel wil. Men heeft zoo'n pro grammatje opgemaakt, waarover die hee- le linie van Bastert tot Troelstra het wel eens zoude zijn, en daarop nam leer plicht de eerste plaats in, maar eilieve, vraag eens, of de leerplicht, zooals de rechter liberalen dien zouden willen, ook maar van verre lijken kan op wat wij onvermijdelijk noodig achten Inderdaad vergist men zich schrome lijk, als men meent, dat bij eene meer derheid de kracht tot handelen even groot zou zijn als die tot tegenhouden. Voor eerst zijn er altijd meer bijeen te bren gen, om iets nietdan om iets wel te willenvoorts zullen degenen, die de zaak anders willen dan zij wordt voor gedragen, en dus de tegenstanders ver sterken, de voorstanders verzwakken, evenals degenen, die om andere bij komstige redenen niet mee willen doen. Maar bovendiener is een ministerie noodig, dat aannemelijke voorstellen doetZelfs eene krachtige, aaneengeslo ten meerderheid vermag weinig, wan neer zij zich niet geplaatst ziet tegeno ver een ministerie, dat met die meer derheid weet te werken en in haar geest voorstellen doet. Veel zal derhalve afhangen van het Ministerie, dat gevormd wordt. Een cle- ricaal ministerie is uit den aard der zaak uitgesloteneen ministerie, steu nende op de anti-clericale meerderheid, zal tot onmacht gedoemd zijn, omdat die meerderheid voor hetgeen gedaan moet worden, in zichzelve verdeeld is. Duseen ministerie, dat in zijne samenstelling het bewijs levert, dat het samenwerking beoogt met vooruitstreven de hervormingsgezinde elementen in de verschillende groepen, dat door de per soonlijkheid zijner leden die samenwer king mogelijk maakt, is hot eenige, dat onder de gegeven omstandigheden vrucht bare werkzaamheid belooft. Een conservatief ministerie vermag niets, tenzij men uit conservatief oogpunt niet» alles moge achten, wat niet onmoge lijk is, want wie den bestaanden toe stand houden wil, zooals die is, vindt in niets doen zijn hoogste ideaal. Maar met een hervormingsgezind mi nisterie behoeft het antwoord op de vraag, wat gedaan kan worden, niet onbevredi gend te luiden. Op alle programma's komen sociale hervormingen voor, en met eenigen tact is uit al die programma's best een werkprogram voor de eerstvol gende vier jaren samen te stellen, natuur lijk dan niet geheel in den geest van ieder dier partijen, maar toch genoeg in aller geest om gemeenschappelijke re geling mogelijk te maken. Daarvoor zal menige gevoeligheid uit den gevoerden feilen verkiezingsstrijd ter zijde gesteld moeten worden. Maar wie acht dit on denkbaar Wat niet de strijd in 1894 nog veel vinniger, te meer, omdat hij voor een groot deel rechtstreeks gevoerd werd tusschen hen, die tot eene zelfde partij geacht werden te hooren P En toch.heeft niet het afgeloopen tijdvak een zeldzamen geest van samenwerking te zien gegeven En voor welke wet ten Eene kieswet, die den Takkianen niet ver genoeg, den anti-Takkianen te ver ging, eene herziening van het Personeel, eene belastingwet, die als zoodanig dus reeds niemands sympathie heeft, eene regeling der gemeente- financiën, een knutselwerk dat alleen ge nade vond, omdat er nu eenmaal iets ge daan worden moest. Dingen, die rijp waren tot af vallens toe. En nu ligt daar voor ons een terrein geheel braak. Ieder, die daarop arbei den gaat, weet, dat al wat bij doet, ver beteren moet, ieders sympathie is met hem, die de hand aan den ploeg slaat, ieders antipathie wacht hem, die den arbeid belemmeren wil, waarlijk, zou men nu niet den gevoerden strijd vergeten en den gezamenlijken arbeid ter hand nemen Zoo het ministerie, dat optreedt, den tact heeft, de verschil lende vooruitstrevende elementen tot ge zamenlijken arbeid te vereenigen, dan vermag het veel. Men kan in vooruit- strevenden geest op het gebied der maat schappelijke hervormingen veel doen, al het andere moet men laten. Wieringen. J. 1. donderdag werd door den Ker- keraad van Hippolytnshoef c.a. met een parige stemmen tot herder en leeraar be roepen de Eerwaarde heer H. Bax predikant te Middelie. Te Amsterdam is bevor derd tot Doctor in de geneeskunde op proefschrift, nerveuze gezichtsstoornissen, de heer S. J. de Lange, arts (met lof.) Te WEERDINGERMOND is een veenbrand uitgebroken Tengevolge van de hitte der laatste dagen was het veen aldaar en de zich daarop bevindende baggel kurkdroog. Hoogstwaarschijnlijk, aldns wordt aan de N. G. Ct. gt schreven, is gisteren een wandelaar, rookende, een der talrijke veen- wegen gevolgddoor den sterken wind zijn misschien een paar vonken nit zijne pijp gewaaid, ten minste in een oogwenk was het veen smeulende, hetgeen door den storm in minder dan ééne minuut over eene groote oppervlakte verspreid werd. Het ging van kwaad tot erger, zoodst spoedig de in bulten staande droge nieuwe baggel in brand geraakte. Reeds ettelijke stobben baggel waren door het vuur ver teerd, toen het onheil eerst werd opge merkt en er pogingen ia het werk kon den worden gesteld, om zooveel mogelijk het voortwoekeren der vlammen te be letten. Ondanks alle krachtsinspanning was eergisteren het vnur niet overwonnen. Er zijn verveners, van wie 8 a 10 stobben zijn vernield, die ongelukkig genoeg niet verzekerd waren. Als de wind niet spoe- kig in kracht vermindert, schrijft men, is het gevaar ook voor andere veenbazen groot. Men meldt uit WERKEN DAM Een 12—jarige knaap alhier, die, om voor zijne moeder, eene arme weduwe, iets te verdienen, met eeu boer naar het land was gegaan, wilde een paard grijpen, dat voor een hooiwagen was ge spannen en keeren moest. De jongen greep mis, struikelde en viel. Toen de boer van den wagen sprong en den jon gen oplichtte, hield hij een lijk in de armen. Waarschijnlijk heeft het paard den jongen cp eene bijzonder gevoelige plaats een trap gegeven. In de woensdag gebon den vergadering van leden der Vrijzinnig- democratische partij in 't district Winscho ten zijn tot voorloopige candidaten voor- de Twetde Kamer gestald de heeren C. V. Ger ritsen en mr. Z. van den Bergh. De heer Oscar Carré zeB* met September de circuswereld vaarwel hij ontbindt zijn circns en gaat te Keulen als ambteloos burger wonen. De joDge Carré's zullen waarschijnlijk verbonden worden aan den circns van den heer Salo- monska, zwager van den heer Carré, die de paarden van hem zal overnemen. In de gemeente WOGNUM is bij dan heer G. V. eene kip, die twaalf jonge patrijsjes verzorgt. Meer malen kwam het voor, dat eene hen een dekuikens om zich had, doch dit zal wel zelden voorkomen. De stemming verhinderd. Te Golijnsplaat heeft zich het geval voorgedaan, dat door het plotselinge over lijden van een der candidaten de stem ming voor een lid van den gemeenteraad niet kon doorgaan. Spoorwegzegel 8. Het denkbeeld is niet nieuw, maar wel der overweging waard, dat een inzender in Het Fad. oppert, om nl. het vervelen de en bij drukke treinen vooral ook tijd- roovende werk van kaartjes nemen te ver vangen door een ander stelsel. Zou het, vraagt hij, daartoe niet moge lijk zijn, hetzelfde systeem in te voaren, dat thans hestaat voor het vervoer van brieven Waarom kunnen ook voor per sonenvervoer geen postzegels in den han del gebracht worden Men stelle trein- postzegels voor l/2} 1, 2, 5, 10 K.M. enz., ter beschikking van het publiek verkrijg baar aan postkantoren en andere depots. Men is dan ook niet meer aan datums gebonden, want is het niet onredelijk, om een termijn te stellen voor het gebruiken der treinkaartjes enkel6 reis P Indien ie mand heden reeds wenschte te betalen voor eene reis Amsterdam—Den Haag, welk nadeel berokkent hij dan der spoor weg-maatschappij, indien hij niet heden, maar eerst na 2, 3 dagen op reis gaat P De trein postzegels dos kan men in ze kere hoeveelheden te gelijk opdoen, even als de postzegels voor brievenport. Véér op reis te gaan consulteert men het spoor boekje, dat in kilometers den afstand tus schen de stations aangeeft, steekt voor 8, 10, 12 K.M. reiszegels in deu zak, de conducteur knipt deze en op de plaats van bestemming worden de geknipte zegels af gegeven. Ook moeten de conducteurs ten allen tij de treinpostzegels bij zich hebben, die zij in den trein verkoopen kunnen, wanneer dit verlangd wordt. Hiermede zou dan tevens door de spoor weg-mij. eene economie verkregen worden, daar de employés, belast met den verkoop van kaartjes, overbodig worden. TWEEDE KAMER. Van nar. Tak van Poortvliet is te AM STERDAM het bericht ontvangen, dat hij de benoeming voor Beverwijk aanneemt en dus voor district 9 le Amsterdam bedankt. ENKHUIZEN, 6 J u 1 i. D e g e- meenteraad heeft met 9 tegen 4 stemmen het voorstel tot het instellen eener pensi oen-regeling voor gemeente-ambtenaren aan genomen. Bij eene weduwe, wonende aan de Turfmarkt in DEN HAAG, die sedert jaren gemeubelde vertrekken ver huurt, meldden zich dinsdag jl. twee net gekleede heeren aan, om bovenappartemen- ten te huren. De een beweerde te be- hooren tot het kansteuaarsgezelschap van den circus Carré, terwijl de ander zeide, reizend koopman in manufacturen te zijn. De kamers werden verhuurd en al spoedig bleken de nieuwe bewoners joviale luidjes te zijn, die zich zeer minzaam betoonden jegens hunne hospita, die zij zelfs nog denzelfden avond wenschtten te onthalen op koekjes en gebak. Den volgenden dag verzocht een der heeren verlof om, wegens de volgens hem heerschende warmte op zijne kamer, des middags de koffie te mogen gebruiken op de kamer der hospita, hetgeen bereidwil lig werd toegestaan. Dit gebeurde om streeks 2 uur, toen het dienstmeisje van de weduwe, dat steeds na twee uur huis waarts keert, vertrokkeu was. Er ontspon zich een gesprek over koet jes en kalfjes, waarbij de nieuwe huurder de fraaie meubels van de juffrouw zeer roemde eD in den loop van welk gesprek de juffrouw er zich over uitliet, dat zij vaafe aan zenuwlijden ordtrhevig was. Voor zenuwlijders had de huurder een

Schager Courant | 1897 | | pagina 1