ERKOOPIMG Straatvuil. INGEZONDEN. Natekamei Aivertentiêa. AANBESTEDING. Gemengd Nieuws. Hollandsche kaas. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN zullen op VrU<la@T 30 Juli 1897, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aanbesteden le. Hetsloopen en we- deropbouwen van den om- ringmuur, om liet plateau van het kerkgebouw van de Ned. Hervormde ge meente te SCHAGEN, hel afgraven van dat plateau en het vervoeren van de zoo door de afgraving als door de verplaatsing van genoemden omringmuur vrijkomende speciever der het dempen daarmede van twee gedeelten sloot aan „het Laantje" met bijkomende werken, en het dempen van het paarden- wed aan den Loeterdijk. 2e. Het plaatsen op den omringmuur van het daarvoor gedeeltelijk aan wezige ijzeren hek, met bijlevering van het daaraan ontbrekende, en het ver richten der noodige ver nieuwingen, herstellingen en verbuigingen. De bestekken en voorwaarden lig gen vanaf heden ter gemeentesecreta rie ter inzage, terwijl inlichtingen worden verstrekt door den gemeente- opzichter, den hoer K. de Benrs. SCHAGEN, 21 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voor noemd, S. BERMAN. de Secretaris DENIJS. VAN Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN zullen op Donderdag: 29 Juli 1897, des middags te 12 ure, ten Itaadllüize aldaar, in het openbaar verkoopen: P. m. 289 M3, met beer vermengd, goed gesorteerd straatvuil, liggende op de vuilnisbelt aan de vaart langs het Halerwegje, en zulks in 8 perceelen ter grootte van p. m. 20 tot 45 M8. De verkoopsvoorwaarden liggen ter inzage ter gemeentesecretarie, terwijl inlichtingen worden verstrekt dooi den gemeenteopzichter, den heer K. de Beurs. Schagen, 21 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Marktberichte n. Burgerlijke Stand. Ueni. 8 C li A O JE JSf. .1 Witte Hij hoopt, dat er onder de gegoede in gezetenen weder eenige gevonden mogen worden, om als donateur der ^ereeniging op te treden. Men zal daardoor een goed werk steunen. De bijeenkomst weri door 30 leden bij gewoond. De uitslag van de keu ring van fabrieksbaas, uitgeschreven door den Bond van Noord- Ho lland- ache kaasfabrieken, was als volgt: Zoetemelksche kaas le. prijsGroote fabriek te Wieringer- waard, directear J. Zijp, maker P. Veerman. 2e. prijsParticuliere fabriek van E. Earp te Barsingerhorn, maker dezelfde. Halfzoetemelksche kaas. le. pry'sParticuliere fabriek van E. Earp te Barsingerhorn, maker dezelfde. 2e. prijs: Schager kaasfabriek, direc teur J. Stammes, maker N. Raven. De keuringscommissie bestond uit de heeren lubbe, de Goede en Kool, allen kaaskoopers te Alkmaar. Aan de keuring werd door 25 fabrie ken deelgenomen. Een naphthabrand. Zater- dagnacht brak in de naphthabronnen van het zoogenaamde Scherny GoreJek te Baku in Rusland een brand uit, die weldra zulk een uitgebreidheid verkreeg, dat mijlen in het rond de nacht in dag herscbapeD scheen. Vijl naphtha-raffiuaderijen en een haven inrichting zijn vernield en de overige raf finaderijen zullen het werk moeten staken. Verscheidene personen kwamen in de vlam men om acht menschen bekwamen zware brandwonden. Ongeveer 2.000.000 pnd terosine gingen in de vlammen op. Reuzen in de val. Bij de Falklandeilanden vonden, zoo&ls doctor Hewlett, officier van gezondheid op het engelsche oorlogsschip Barracouta, onlangs mededeelde, meer dan 500 wal- visschen op merkwaardige wijze hun on dergang, daar zij in een kleine baai ge raakten, deze niet moer wisten te verlaten en op het strand dreven. Van verre geziea, geloofde men eerst, zoo verhaalt Hewlett in het tijdschrift Clobe, eene waterhoos of iets dergelijks te zien, dat het water in eene zonderlinge beweging bracht, maar hoe dichterbij men kwam, hoe duidelijker het werd, dat de heftige beweging in de watermassa werd veroorzaakt door een groot aantal walvis- schen, die zoo dicht naast elkander zwom men, dat de een den ander scheen ta rakeD. Het was, of zij met elkander vochten en in het schuimende water be wogen zich honne staart en borstvinnen met groote snelheid. Daar kwam plotseling de vloed opzetteD. De dieren zwommen de baai binnen en beschreven groote kringen tot op eenmaal de het dichtst bij den oever zwemmende visscben op een rif stieten. Dit veroorzaakte een soort paniek onder den troep, die met groote snelheid do baai inzwemmendp, het water in massa's opdreef en spoedig op den oever strandde. Wel Zou de opko mende vloed het hun mogelijk hebben ge maakt, weer vrij te komen en het diepe water op te zoeken, maar 't scheen, of ze alle bezinning verloren hadden, waut in plaats van naar den uitgang der biai terug te zwemmen, om zoo de open zee te bereiken, stortten zij zich dan op den eenen, dan op den anderen oever, strand den, geraakten weer los, strandden weer en matten zich met deze pogingen om de val, welke ze zonder het te welen waren ingezwommen, weder te ontkomen, hoe langer hoe meer af. Intnsschen verliep k«t getij, het water begon te vallen de vloed kon hen niet meer helpen om de open zee Ie bereiken en spoedig lag de een na den ander snuivend en met moeite ademend op het strand. Men kon reeds van verre het diepe, zware ademhalen der machtige diereu hooren, onderbroken door de kreten der jongere risschen. R-eds een kwartier na hunne stranding waren de meeste onde en jonge dieren bezweken. Sommigen stierven kalm, anderen sloegen heftig met hunne staarten in het zand en kleurden 't water met hun bloed rood. Tegen den avond, toen de vloed weder opkwam waren er van de ruim 500 die- reD, die des morgens in de baai waren gezwommen, nog slechts vijf in ]even waarvan er aog drie den volgenden mor gen op den oever strandden en omkwameD. Een jubileum. Heden zal het precies tweehonderd jaar geleden zijn, dat Lodewijk XIV beval, alle steden van Xrankrijk s nachts met lantaarns te YerlichteD, In 1667 had de luitenant van politie La Reynie eenige orde en regelmaat trachten te brengen in de verlichting van de hoofd stad. Primitief was zijn stelsel nog we] maar toch al eene flinke verbetering. Aai' iederen hoek en midden iu elke straat moest een lantaarn worden gehangen met ?en vetkaars erin. De Zonnekoning raakte in geestdrift over al die vetkaarsen. Maar toch draalde hij nog dertig jaar, alvorens te aecreteeren, dat een verbetering als in zijn &oede stad vau Parijs was aangebracht, 00 Mn andere steden van zijn koninkrijk ten goede moest komen. --Een brug ingestort. Za- wtdagmorgen omstreeks 7% uur heeft larbes in Frankrijk een ernstige cati- «trophe plaats gehad. De spoorbrug over min dle, ,door de j°n88te overstroo. 5en vermeld werd, was sedert door de genie geheel vernieuwd volgens het sys. Mareille en zou des morgens offici éél worden beproefd. Daartoe had men twee zware locomotieven voor drie met gtaafijzer en hardsteen zwaarbeladen wag- gons gespannen, teneinde te constateeien, of de brug onder deze overbelasting „werkte". Eenige ingenieurs van de spoorwegmaatschappij en verscheidene offi cieren en minderen der genie, alsmede het nocdige spoorwegpersoneel, woonden de proefneming bij. Opmerking verdient het, dat eenige trein-machinisten, die tot het geleiden van de locomotieven waren aangewezen, geweigerd hadden, dezen dienst waar te nemen, omdat zij de bing niet vertrouwden. Te dezer zake had de maatschappij hen gestraft met 30 dagen schorsing. Achteraf beschouwd mogen deze gestraften van geluk spreken, want de brug „werkte" inderdaad en wel zoo danig, dat zij, toen de trein haar pas seerde, plotseling met alles, wat er op was, in de rivier plofte. Eer. twintigtal personen geraakte te water, onder de machines en tusschen de waggons. Hut was een verschrikkelijk oo- genblik, en voordat men er aan denken kon, hnlp te bieden, stonden de 'oe- schouwers als »3n den grond genageld van ontzetting. Gelukkig slaagde men er weldr» in, de drenkeüngan met inspan ning van alle krachten op het droge ve brengen, waarbij eene afdeeling geniesolda ten zich onderscheidde door ware doods verachting. Het bleek, dat 13 personen hetzij door de instorting van de brng, hetzij door don val op en tusschen hrt materiëel, waren gewond. Onder de gewonden bevinden zi«h twee ingenenrs der Compagnie du Midi; eenige officieren en minderen der genie, een machinist en twee stokers. In het hospi taal ts Tirbes, waarheen men de slachtof fers vervoerde, had men het tot laat in den nacht druk met het afzetten van le dematen en het verbinden en zetten van gewonde en gebroken lichaamsdeelcn. Men vermoedt, dat de ramp veroorzaakt werd door de uitzetting van den boven bouw der 44 meter lange brug door de buitengewone zonnehitte der laatste dagon. Kapitein Doboey der genie, die de rampzaligen tocht op een der machines meemaakte, had vóór het onheil er op ge wezen, dat de belasting te groot was, zoodat hij, op alle eventualiteiten geprepareerd, bij het inzakken der brug in het diepe, snelstroomende water sprong en zich redde, door naar den oever te zwemmen. Andree's Pooltocht. Een adelaar zweeft in het hooge Noor den rondom de Pool. Zonder vleugelslag drijft hij, een speelbal van den wind. Van Spitsbsrgen is hij opgestegen, acht dagen geleden. De wind blies uit het zuidwesten. Om half elf des morgeus was men met de voorbereidingen begon nen. De ballon ontving den naam Ade laar. Te half drie weerklonk het be vel „Alles los" en snel steeg de ballon omboog tot zeshonderd voet boven de zee. De weinige toeschouwers juichten den rei zigers de beste wenschen toe van geheel de beschaafde wereld. Na de eerste opstijging daalde de Ade laar tut de oppervlakte der zee. Er werd ballast uitgeworpen en thans viDg de reis voorgoed aan. Een flinke bries dreef den ballon in Noordnoordoostelijke richting met eene snelheid van ten minste 22 mij len per uur. Het weder was helder en de ballon bleef een uur zichtbaar. De opstijging maakte een machtigen indruk. Naast het telegram aan Aftonbladet zond de heer Audree voor zijn vertrek nog het volgende telegram aan kouiag Oscar II „Op het punt van vertrek verzoeken de leden der Pool-expeditie Uwe Majesteit onze eerbiedigste groeten en warmsten dank te willen aannemeD.* De tocht is later aangevangen dan ver wacht was. De reden van de vertraging meldt een brief vau Andree aan het deensche blad „Göieborgposten," gedag- teekend van 27 Juni. De leider der expeditie heeft het raad zaam geacht, den ballon nog wat dichter te laten maken en gaf daarom bevel, de naden nog eens te vemisseo. Het vernis had, vermoedelijk wegens den lagen warm tegraad in die streken, geruimen tijd noodig om te drogen. Er moesten twee of drie lagen worden opgebracht en na elke laag moest twee dagen gewacht worden om te drogen. De „Svensksund", die bet eerst het be richt van de opstijging bracht, heeft voor af depfits gevestigd aan de Mosselbaai ea op de zeven-eilanden ten Oosten en ten Noordoosten van het pnnt van vertrek. De afstand van het punt vau vertrek naar de Pool is 617 mijlen en die van de Pool naar het eerste bekende vaste land aan de andere zijde tweemaal zoo groot. Een romantische geschie- deois. Het leven is dikwijls even romantisch als de fantasie van een dichter maar dnrft te denkeo. Dat bewijst weer het volgende verbaal, hetwelk uit Odessa wordt geschre ven. De eenige dochter van den bemid delden huiseigenaar J. in Charkow, Euge- nie genaamd en 18 jaar oud, was sinds een maand bij hare tante in Odessa gelo geerd. Hier maakte zij kennis met een beschaafden joi gen mau, Z. geheeten, die op een kantoor werkzaam was. De Jonge lieden werden smoorlijk op elkaar ver liefd en het jonge meisje nam het aan zoek van haar aanbidder aan en schreef aan haar vader om diens zegen. De heer J. telegrafeerde echter oogenblikkelijk te rug, dat zijne dochter onverwijld naar Charkow moest terngkeeren. Dit antwoord maakte zulk een indruk op hel jonge i meisje, dat het ziek werd en plannen tot zelfmoord opvatte. Toec de vader dit vernam, beloofde hij zijne dochter, een onderzoek in te stellen t.aar haar verloofde. D«r dit gunstig uit viel stond J. aan Z. toe, om zijne dochter te bezoeken. De jonge man ging Da" Charkow en maakte den btstec indrnk op zijn aanstaanden schoonvader. Op eene vraig naar zijn familieomstandigheden ant woordde de huwelijkscandidaat, dat zijne moeder voor ongeveer tien jaren wis ge storven en dat zijn vader een zeeman was geweest, die zeker hier of daar den dood had gevonden in de golven, want hij had hem nooit gekend. Het huwelijk van het jonge paar werd vastgesteld op het einde Lili en de tante in Odessa reisle naar Charkow, om behulpzaam te zijn bij het uitzet van hare nicht, waarvoor de vader het geld met spaarde. Voor eenige dagen nu wenschte de heer J. de papieren van Z. te zien. Nauwelijks had hij echter de doopacte doorgelezen, toen hij een luiden kreet oit- te, en met de handen voor het gelaat neerviel. Het meisje vroeg, in de grootste opgewondenheid, wat er eigenlijk gebeurd was. „Alles is verloren zei de de jonge man tot haar, „want nw vader heeft gezien, dat ik een natuurlijke zoon ben, wat ik tot nog toe altijd heb verborgen, voor hem, voor n, voor iedereen NeeD, kinderen, dal is het niet,* zeide hierop de vader, „uw huwelijk kan niet plaats hebben De heer Z. vertelde daarop aan zijne beide kinderen de volgen de geschiedenis nit zijne jengd Voor meer dan 25 jaren had hij in het huis zijner ouders eene liefdesbetrekking met de duit- sche gouvernante, waaruit een kind ont sproot. Da gouvernante werd door de ou ders van J. weggejaagd en vordween spoor loos. Nu, na vijfentwintig jareD, kwam hem de naam van zijne vroegere geliefde weer voor 't eersf onder de oogen en wel uit de doopacte van Z., die de zoon moest zijn van deze gouvernante, dus ook zijn zoon> dus ook de broeder van zijn verloofde. Eugenio J., het jonge meisje, is zwaar ziek en wil in een klooster gaan. Z. i» naar Odessa teruggekeerd en de oude J. is in twee dagen onherkenbaar verouderd. Een gevaarlijke priester. Een grappig voorval heeft zich in het omnibus-station in de Rue St. Lazire te Parijs voorgedaan. Als altijd was het er vol menschen, die ongeduldig wachtten op de aau- eu afrijdende omnibussen. In den achtersten hoek Van het station zat een geestelijke, ganschelijk verdiept in het gebedenboek, dat hij iu de hand hield, een oude man, die de luidruchtigheid vóór en om zich zalts niet scheen te hooren. Plotaeliug sloeg de grijze eerwaarde met een bruskheid, die men niet van hem verwacht zou hebben, het gebedenboek dicht en stond hij op. Tegelijker tijd wierpen eenige mannen, die zich daar blijkbaar bevoegd toe achtten, zich opeen groep van mannen en vrouwen, wien zij de boeien aanlegden, en die, voordat het verdere publiek bekomen was van zijne verbazing, reeds geladen waren iu twee gesloten rijtuigen Ook de priester was verdwenen De lemps geeft de verklaring van bet raadselachtig geval. Een detective zat een boude zakkenrollers op de hielen. Om hen op heeterdaad te kunnen snippen had bij zich verkleed als geestelijke. De noodige agenten in burgerkleeding volgden hem op een afstand en verbeidden een afgespro ken teeken. Twee mannen en vier vrou wen, allen Italianen, werdeo pp deze wij ze gevangen genomen. Snelle hnlp. Twee elegante, jonge Parijsche dames, die een bezoek aan het eiland Martimque brachten, waren zóó verrukt over de schoonheden der natuur daar, dat zij da gelijks geheel alle-n verre wandeligen on dernamen. Op zekeren dag waren zij waarschijnlijk verdwaald, want eensklaps stonden zij voor een tamelijk breede sloot. Radeloos keken zij om eu zagen tot haar verlichting een jong mtnsch naderen, die dezelfde wandeling scheen te maken. Zoo dra hij naderbij was gekomen, spraken zij hem aan en vroegen om hulp. De jonge man wist ebn oogeublik niet wat te doen, maar toen zich sis bij toeval omkeerend,riep hij vol schrik: „Slangen, slangen,» en sproDg met een aanloopje over de sloot. Twee seconden later, en daar stonden ook de elegante dametjes met van angst vertrokkeu gezichten aan den ande ren kant. Een korte aanloop, een gil, een sprong en beiden waren er over. Toen zij daarop, van angst beveud, naar de slangen zagen, die nergens te ontdekken waren, zeide de jonge man, dat er geen slangen geweest waren en dat hij het slechts gezegd had, omdat hem geen an der middel was ingevallen, om de dames over de sloot te helpen. Eenvijfvoudige moord. Een vreeselijk bericht komt uit TV i 1 lau den bij Londeu. Daar kwam donderdag middag een bankwerker Symonds thuis en vond in de voorkamer zijner woning zijne twee dochtertjes Minnie en Eva, de eerste raim zeven jaar, de tweede vijf maanden oud, met afgesneden bals in plassen bloed op de grond liggen. Het bloed vloeide nog uit de wonden. Op het bed zaten zijne vrouw en zijne twee andere kinde ren Charles en James, jongetjes van drie en vijf jaar, allen met afgesneden hais, bed- degoed en kleederen natuurlijk met bloed gedrenkt. Een scheermes, waarmede de moorden gepleegd waren, lag vlsk bij hen. De man snelde als waanzinnig het huis uit, om hulp te roepen en de ontboden geneesheer bevond, dat de kleine meisjes dood waren. De moeder en de jorgetjes werden verbonden en naar een hospitaal gebrachter is eenige hoop op ban be houd. Men wi', dat de moeder, na 't ver trek van haar man, den vorigen avond herhaaldelijk drank had laten halen. Vroe ger had zij wel gedronken, maar sinds maanden niet meer. Het was eene voorbeeldige huishouding de vader een oppassend man, de kindereu steeds netjes iu de kleeren, de woning zindelijk. Maar het schijnt, dat de ver diensten in den laatsten tijd gering waren en dal de „jnbilenm-dagen* te veel geld hadden gekust, zoodat gebrek dreigde. Een arm Millionnair. Hoe gelukkig ieder mensch in het be zit van zijne gezondheid kan zijn, ook al heeft hij niet den minsten aanleg om millionnair te worden, bewijst weer een geval in New-York, dit kolossaal veel op zien verwekt. Cailes Ronsz, de eigenaar van vele millioenen, zou ze met vreugde weggeven, als hij zijn gezichtsvermogen, dat hij voor korten tijd verloren heeft, daarmede terng kon krijgen. In 't begin heeft hij een millioen dollars nitgeloofd voor den geneesheer, wien het gelukken zou, zijne blindheid te verhelpen. Een jong dokter uit Georgia, die het laatst den blinde heeft onderzocht, meent wel tamelijk zeker in het bezit van de belooning, die de wanhopige Ronsz reeds tot tien millioen dollars verhoogd heeft, te zullen geraken. De ongelakkige milli onnair belooft zelfs ieder, die hem, zij 't ook voor maar enkele minuten, het gezichtsvermogen teruggeeft, een deel van zijne hem nu waardelooze millioenen. Een goed antwoord. StipZij is niet alleen een mooi meisje, maar zij heeft ook 2 ton van haar zelf. Wat zou je doen als je zoo'n vrouw had StapNiemendal. (Niet geplaatste ingezonden stukken voorden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Voorheen weid onze kaas geroemd, 't Is bekend aan iedereen, Als de beste werd zij steeds genoemd, Haast door gansch Europa heen. Haar smaak was heerlijk, keurig, fijn, Nimmer voud men baars gelijken; Ja, overal was zij gezocht, OoK aan den disch der rijken. Men wist het hier, ja overal, Zij werd rondom geprezen Haar naam, gekend in ieder land, Dit is voldoende toen bewezen. Maar, vergelijkt men de hedendaagsche Bij die van voorheen, weleer, Dan zegt men zoo hier en elders ook: De kaas van vroeger is 't niet meer. Verbannen is haar groote naam, Gevloden is haar roem en eer; Zij wordt niet meer op prijs gesteld, Men kent haar nu niet meer. En, dat kouat door uw eigen schold, Gij, Hollands boerental Niet wetend, wat uw onzin deed, Stondt gij aan lager wal. Want, in zeer korten tijd, Werden fabrieken overal gebouwd Maar ik geloof met zekerheid, Reeds menigeen heeft het berouwd. Wast geen fabriek is zoo iu staat, De kazen goed te maken En nimmer zal haar deugdzaamheid, De tijden van weleer genakeo. Nieuwe methodes waden nu geleerd, Hel oude moest aan kant, 'l Moest alles andersom gekeerd, Maar, geen goeds kwam er t>t stand. En boeren, weet ge allen wel, Hoe u later 't eind zal staan Welnu, dat fabriek en boeren tegelijk, Eenmaal geheel ten gronde gaan. N. N. S. G. Mijnheer de Redacteur Met het oog op de mogelijke stichting van een algemeen pensioenfonds, worden de hoofden van inrichtingen en de pleeg- zus'ets, die hiermede gebaat kunnen en willen worden, beleefd uitgenoodigd, hare namen mede ts 'deelen aan een der le den van het Comité te Alkmaar. Ten einde zooveel mogelijk volledig te worden ingericht, spreekt het comité den wensch uit, dat bij de opgave mede ver meld wordtde ouderdom en de inrich ting, waarin hard diensten worden ver leend. Van de ontvangen mededeelingen zal een kiesch gebruik worden gemaakt. Het comité te Alkmaar, E. Coopmans, C. D. DonathM. 8. M. ModdermanDr. R. SleeswijkF. K. L. Weber. Hoorn, 17 JULI 1897. Aangevoerd n TT T m - Ingeschreven van 17 20 Juli 1897. GeborenPetras, zoon van Lucas Spierings en vau Elizabeth Riea. Jacob, zoon van Jan Heinstman en van Anna Bakker. Johannes, zoon van Jacobus Schouten en van Antje Boeiseu. Oudertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Petras Spierings, oud 1 dag. H.L. Tarwe Rogge 7 Gerst 6 Haver 1, Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine boonen i Paarden Kar wij zaad Mosterdzaad 9 Paarden 14 Koeien 21 Schapen 52 Lammeren 4 Kalveren 13 Varkens 46 Biggen Kip-Eieren per 100 2825 koppen boter, p. kop Alhmaar, 17 JULI '9 8 Koeien en ossen 19 nacht, kalveren 78 magere Schapen 52 magere Varkens 170 Biggen s Boter per P. Kipeieren per 100 Eend- dito per 100 f 49 Lammeren 5.— a a 3.50 a 3 25 a 6.a 7.50 L25 4.— 7.- 7— a 9. 7— 9 13.— 8— a 13. 5.50 a 9.- 8— a 10.— 5.25 a 6.— a 15— a 75— a 140— 110— a 200— 17— a 21.- 8— a 16— 9— a 17 10— a 20'- 4 50 a 9*50 2.50 a 275 0.45 a 0.47 Aangevoerd 140— a 180— 8— a 20— 10— a 18— 13 a 17— 6— a 10— .45 a -.50 3.— a 3.50 2.90 a 7.- a 12—

Schager Courant | 1897 | | pagina 3