Politie! overzicht Ser weet. BuitenJandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Krüg01 om water. Het weiland begint er dan ook al aardig geel en verbrand uit te zien. De rijke bronnen in onzen polder hou den echter het weiland nog vrij goed in het gras, zoodat hier niet zoo om regen ge vraagd wordt als elders. Waar de mest over het land is gebracht zou een buitje anders wel welkom wezen. De heer W. Molenaaronder- wijzer aan school no. 1 te Heer HugO- waard, is te Zwolle geslaagd voor de Hoofdakte. Te MAASNIEL geraakten eergisteren de kleeren van een 12-jarig meisje, bezig zijnde, de kachel aan te makeD, in brand. Het kind bekwam zul ke hevige brandwonden, dat het eenige uren later onder de hevigste pijnen be zweek. Tusschen de van goud schitterende uniformen van de zseofficie- ren, die dezer dagen bij den minister van ma rine op audiëntie kwamen, stak zonder ling af de typische kleederdracht van een bewoner van VOLENDAM, die bij den minister een goed woordje kwam doen voor beter bebakeniDg van de vaargeul bij zijne woonplaats. ALKMAAR, 5 Augustus. Er worden plannen ontworpen voor den aan leg van een stoomtram van Bergen over hier en Heiloo naar Egmond aan Zee. De heer P. Greidanus, Hoofd der School te Burgerbrug, gem. Zijpe, herdacht den 5ez Aug. j. 1. den dag, waar op hij voor 25 jaar zijne betrekking als zoodanig aldaar aanvaardde. Een schoolfeest, georganiseerd door de commissie ter bevordering van getrouw schoolbezoek, in de voor die gelegenheid keurig versierde kolfbaan gegeven, slaag de uitstekend; den jubilaris werd door eene der leerlingen, Trijntje Groot, in een al leraardigst en keurig uitgesproken toe spraakje, eene prachtige hanglamp aange boden. In den loop van den dag werd de ju bilaris verrast door een bezoeK van den Ed. Achtb. Heer G. C. HulstBurgemeester der gem., die hem nameDS den Gemeente raad een stoffelijk blijk van waardeering aanbood. Des avonds ontving de jubilaris met zijne familie in de zaal van den heer Bood, vele van zijne vrienden, waaronder oud-leerlingen, er werd menig hartelijk woord gesproken en vele cadeaux aange boden en aanvaard, op eene wijze, die de overtuiging geven, dat 5 Aug. voor deu heer Greidanus en familie de metst aangena me herinneringen zullen achterlaten. -Waoternood in Over Betuwe. Audelst, 5 Aug. Toe 'k giestere marege zooveul as de krispendensie uit de Oostenrijk-Hongarye in de kr&nt ha gelèze"Watersnood in Balzkammergnt, docht ik zoo bij men eiges hoe is et nou toch minse meugelik de krispendent te Ischl zit op- geslote deur 'i waoter, z66 dat ie zelfs nie wit wanneer ie verlost zal worde, en 'n andere krispendent in de Bèlnw wit nie meer waor ie 'n gietertje waoter ut de sloot zal haole vur de bluumpkes in z'n tuintje, en is zelverr haosl fiuaol uitge- dreugd. Wil de wel gelenve, dat wy hier in de Bóve-Bètuw haost sjeloers zouwe worde op die minse daor in Salzkammer- gut. Hegtum kèrl, nou mit zun hitte zoo in 't waoter te zitteIn hoe'n tijd hed- det hier non al nie geregend Jao 'n paor keer is ter 'n snippertje gevalle, maor wa beteikende da bietje op zu'n kurk as de grond hier wel gelekt 't Was net genog om 'n aovend of twee niet te hoeve te giete, mar zu'n flinke xègenbni, die 'n dag of vier, vijf aonhoudt, daor zitte we al nog mar op te wachte, en daoium schreef in hierbove Waoternood in Over, Bètuw. Toe 'k giester aovond aon m'u buurman da stuk van die Waotersnood in Salzkam- mergut is efkes ut de aoregbeid veurlas, en dat et daor zoo geweldig geiègend ha, vroeg ie op insWaorleit die plek ie veis in de wereld? Wel, zeg 'k, daor ginder- wijd in Oostenrijk, daor vlak by Salz- bnrg. »0" zeet ie, »is 't zoo wijd weg, dan zal 't wel nie waor zijn. We kunne der hier te minste niks van gewaor worde." En veiechtig, 't is hier zoo dreug, en al zoo lang, dat et mnuielek valt te ge- leuve, dat er nog itvers op de wereld régen talie kan. De locht sttet zoo strak* en de «ijnd blijft maor immerdeur in den hocgen hoek, zoodat et schijnt of ter van z'n leve gin drupke meer valle zal, grut ge nog om 'n halve cents postzegel mee nat te maoke. En da was non nog zoo arg nie maor de gewasse minslief! de veld- en de boomvruchte krijgen et te kwaodde wai lek precies 'n hai de heeste loope den godganselijke dag te zuu- ke om der bnik vol te, krijge, en drinke mot hullie op veul plekke gebiecht worde, want de sloote zijn zoo dreng as 'n noot. De appels en père valle van arrernoei van den boom en de graonoogst is bekant algeloope, omdat alles noodryp is gc- worde vals te vroeg, witte 1 Nou wat de appels en père betreft, die zijn er toch nog in overvloed zat, en ze worde heel duur verkocht op het hout rraor mit et graon is 't mis beur, wat ik oe ver tel. De quaoliteit is best, daorvan nic, - maor 't strooi is mar te kort, ok al deur de felle dreugte. Eu nou wordt de en de weit en de haovei allemaal zuo schrikkelijk duur verkocht op het land dat de minse elk mud weit zeker ztuwe gulde te dcnr kcope en zoo de rog en de haover vans gelijke. Eo ze motte, of ze wille of niet, 't is hullie, mar om 'et strooi te doen, daor motte ze de heeste mee deur de weiuter haole, want hooi is er nie veul gekomme. De peidsboone zijn al heel slecht en de drte al krek zoj, te veul zon gehad te weinig na'. De tabak doet et aoreg van warmte, witte! en blaoi dreugt de grond en goed, die hanwt onder die groote nie zoo ut. En w»t et mit goed van sm*ok zulle ze kun de vast op aon, maor klein van zijn zeen as et nou soms nog is begos te règena (ge kund et nie wete) dan is ter groote kans, dat ze gaon deurschiete want ze zijn al aon 't verklenre. 't Zou jammer zijn, da's waor. de erappels geve z?l zulle ze wel zijn, daor stuk maor is 'ter van agge zoo gaot redeniere, dan 't jaor zoo labendig veol, da jammer is, daor is 't end van en weg. Ik hoop mar da de knsp3odent te Ischl gauw verlost zal zijn van te veul waoter en da wij hier in de Betuwe mar is 'n goed aat pekske zulle krijge. N.R.Ct. Verslag der vergadering van den RAAD der gemeente BAR- SINGERHORN, gehouden den 4 Aug. 1897, nam. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer D. SpaansBurge meester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering ge lezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken 1. een schrijven van den heer G. Holle, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking, gedaan op zijn verzoek, om overplaatsing als hoofd der school van Haringhuizen naar Kolhorn; 2. eene missive van Ged. Staten, houdende terugzending, voorzien van het bewijs van goedkeuring, van het raads besluit tot vaststelling der jaarwedde, verbonden aan de betrekking van hoofd der school te Kolhorn; 3. eene missive van Ged. Staten, houdende terugzending van het goedge keurde besluit, tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1896; 4. een proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den ontvanger dezer gemeente, waaruit blijkt, dat op het tijdstip der opneming in kas was een bedrag van f 6669.505. In behandeling wordt genomen het reeds in de vorige vergadering ingeko men voorstel van den heer Klujvertot het aanstellen van een gemeente-opzichter. B. en W. achten het aanstellen van een opzichter niet noodig. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer Kluijver verworpen met 5 tegen 2 stem men. Yoor stemden de heeren Smit en Kluijver. De geloofsbrieven der herkozen raads leden, de heeren Kluijver en Smitworden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating dier heeren wordt besloten. Tot leden van de commissie tot het nazien der gemeenterekening worden be noemd de heeren KlujverRaat en Beer» en tot leden der commissie tot het nazien der rekeningen der Armenadministratie de heeren SmitBlaanboer en Raat. Hierna deelt de Voorzitter de voor dracht mede voor de betrekking van hoofd der school te Haringhuizen, (welke reeds in dit blad is vermeld geweest) en sluit daarna de vergadering. Middel tegen kwartjes- vinders. Een buitengewoon, maar ongetwijfeld doeltreffend middel, om kwartjesvinders uit eene andere gemeente te beletten, in DEN HAAG slachtoffers te maken, werd dezer dagen toegepast door een re chercheur van politie aldaar. De speurder ontwaarde op een bankje op het Plein in druk gesprek twee indi viduen, bij de politie overbekend, alsbe- hoorende tot het gilde van bovenbedoel de atsetters. Hij plaatste zich vlak over hen en riep zoo luid mogelijkMen- schen, past op voor de kwartjesvinders." Onmiddellijk vormde zich een nieuws gierige drom om het tweetal, waarvan de een ijlings het hazenpad koos, terwijl de tweede, om zich eene houding te ge ven, den rechercheur bedreigde met eene aanklacht bij den officier van justi tie. Toen hierop echter de beambte dood leuk aanbood, hem op zijn tocht naar het parket van den officier van justitie te vergezellen, werd het doortastende optreden van den politieman den kwart jesvinder ten slotte toch te machtig en sloeg hij vlug den weg in naar het Holl. Spoorstation, steeds achtervolgd door den rechercheur, die niet tevreden was, al vorens zijn delinquent met den trein naar Rotterdam, zijne woonplaats, vertrok ken was, waarheen zijn collega reeds en kele oogenblikken te voren was afge reisd. De vorsten op reis, de ministers in eene hadplaats, de parlementsleden op hunne goederen, alomme stilstand in den politieken arbeid. Doch wie niet rog stil staan, wie hij eene ondragelijke hit te nog onder de drukkende lasten van politieke zorgen gebukt gaan, dat 'zijn de gezanten daar ginds in Konstantino- pel, die dag aan dag confereenen, om zes, mit voor het turksch-grieksche drama een passend slottooneel samen te stellen. En terwijl Ald-ul-Hamid cn Djevad- pacha en Tewfikpacha elk op zijne wijze bezig zijn, om voetangels en klem men op het vredespad uit te zetten, houdt de groote pers zich met politieke bespiegelingen bezig. Zij toch heeft nimmer vacantie, zij is ook in den kom kommertijd verplicht, hare kolommen te vullen. De Temps deelt heden een aantal voorspellingen mede, die bij gebreke aan positief nieuws niet onaardig zijn. De meest interessante is wel die, welke een Kretenser, Siligardo, reeds het vori ge jaar heeft geuit en die dus dit voor hebben, dat zij reeds voor een deel aan de waarheid kunnen worden getoetst. Siligardo dan heeft volgens de lemps voorspeld „Alles zal onnut zijn, midden in den winter zullen wij een nieuwen opstand hebben, een grieksch leger zal in Kreta landen, maar niets uitrichten en weder heengaan. Europa zal Kreta blokkeeren, een oorlog zal tusschen Griekenland en Turkije uitbarsten en Griekenland zal verslagen worden. De Turken zullen grieksch grondgebied bezetten, een wa penstilstand zal gesloten worden." Tot zoover is de zaak in orde. De openba ringen luiden verder „De vijandelijkhe den zullen worden hervat. De Turken zullen tot Athene trekken, maar er niet binnenkomen. „Onder de muren der stad zal een groo te veldslag geleverd worden, waarin een der zonen van den koning zal sneuve len. „De Turken zullen geslagen worden en van het grieksche grondgebied verjaagd. „Op een goeden dag zullen de euro- peesche vloten de kretenser wateren verlaten. Oorlog, hongersnood en epi demieën zullen het eiland teisteren, ten slotte zullen de Turken verjaagd worden, maar ten koste van groot bloedvergieten. „De grieksch-turksche oorlog zal de in bezitneming van Konstantinopel door de Russen ten gevolge hebben, maar dit zal eerst geschieden na een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk, waarvan de ver nietiging van Oostenrijk het gevolg zal zijn. „Dan zal er een groot verhond tus schen de andere mogendheden tot stand komen, om de Russen uit Konstantino pel te verjagen. „De deeling van Turkije zal na dezen vreeselijken oorlog beginnen. Ten slotte zullen Griekenland en Kreta afhankelijk worden van een grooten staat, die met Konstantinopel tot hoofdstad zal worden gevormd. Deze staat zal een hoofdzake lijk grieksch karakter hebben, want een der afstammelingen van de Paleologen zal den troon van Byzantium beklimmen." Deze verandering zal tegen het einde van 1899 geheel haar beslag hebben gekregen, maar de voorspeller zelf zal het niet zien, want Siligardo voorziet, dat hij in een grooten veldslag bij het Caffirogebergte zal sneuvelen. Indien de tweede afdeeling dezer voorspellingen met de eerste overeenkomt, dan staan ons dus in de naaste toekomst ernsti ge verwikkelingen te wachten. De Soleil van heden bevat een schrij ven uit Sint Petersburg, dat het be richt bevat, dat Hanotaux, Frankrijks minister van buitenlandsche zaken, gun stig gezind zou zijn voor eene overeen komst tusschen Duitschland, Rusland en Frankrijk, tegen Engeland gericht. Dit verbond zou aan Rusland den Bosporus en de Dardanellen geven, doch tevens voor Duitschland de poort openen, om Nederland te annexeeren. Bismarck zou in alle stilte dit plan leiden. De plannen zouden tijdens het bezoek, dat keizer Wilhelm en president Eaure aan Petersburg weldra zullen brengen, nader uitgewerkt worden. Als tsaar Nicolaas met alle hooge gasten, die hem weldra zullen bezoeken, dergelijke zaakjes moet opknappen, dan zullen het voor hem waarlijk geen da gen van ontspanning en uitspanning zijn. Behalve genoemde heeren worden nog de keizer van Oostenrijk, de koning van Siam, de italiaansche Kroonprins met zijne gemalin, vorst Nikita van Mon tenegro, de groot-hertog van Hessen- Darmstadt en leden der grieksche ko ninklijke familie in Ruslands hoofdstad verwacht. Zelfs wordt den Negus van Abessynië een bezoek aan Rusland toe gedacht. Voor de goede harmonie is het zeker zeer wenschelijk, dat de italiaan sche en abessynische vorsten niet gelijk tijdig aan de Newa vertoeven. Eene her innering aan Adua vooral na de kant- teekeningen, die prins Henri van Orle- ans bij deze bladzijde uit de italiaan sche krijgsgeschiedenis heeft gemaakt kan niet anders dan hoogst onaange naam zijn. Onder meer schrijft de prins aan de Figaro „Heden kan ik spreken over den slag van Adua. Het is een onderwerp van gesprek, dat herhaaldelijk op het tapijt wordt gebracht. „Te Adua geschiedde het vuren op een afstand van twee honderd meter. Generaal Albertone liet zijn vleugel staan, terwijl het centrum werd aange vallen. La Bormuda heeft zich aan het hoofd zijner troepen van het leven beroofd, In het geheel stonden 20.000 Italianen, die uit de verte konden Bchie- ten, tegenover 50.000 Abessyniërs, die in en uit de nabijheid moesten vuren. De gevangengenomen doctoren werden door Menelik gebruikt ter verpleging van de gewonden. „Een enkel Italiaan is met de bajo net gewond, bijna allen hebben sabel houwen.' De Abessyniërs zijn overigens niet bijzonder bedreven in het hanteeren van de sabel. „Omtrent den slag bij Adua worden vermakelijke anecdotes verteld Zoodra de kok van Baratièré hoorde, dat het vuur geopend was, giüg hij aan den haal. Toen men hem arresteerde ver klaarde hij, dat hij niets anders was dan een eenvoudige kok en vroeg hij, of er'gevochten werd. Een Italiaan van hoogen rang wordt door een Abessyniër bij den kraag gegrepen. De Europeaan trekt zijn revolver. „Waarom zouden wij elkaar dooden vraagt de Abessyniër, „laten wij liever elkaar onhelzen". De Italiaan steekt nu zijn revolver in den zak en omarmt den Abessyniër, die hem gevangen neemt. Verscheidene itali aansche soldaten werdeu door vrouwen gevangen genomen." Naar aanleiding dezer brieven heeft ge- raal Albertone den prins tot een tweege vecht uitgedaagd, dat binnen eenige dagen in Zwitserland plaats zal hebben. Alrika blijft voor vele europeesche landen een waar ongeluksland. De Kongostaat heeft thans weder het gelach moeten betalen. Men zal zich herinneren, dat door den Kongostaat een leger, voornamelijk uit inlanders be staande, werd uitgerust, om de Engel- schen in hunne operaties aan den Bo- ven-Nijl te steunen. Dit leger nu is in opstand gekomen. Uit berichten, heden in Brussel ontvangen, ontleenen wij het volgende „Het Nijlleger van den Kongostaat marcheerde van het station aan de wa tervallen langs de oostgrens van den Kongostaat naar Lado. „De voorhoede van drie duizend man, onder bevel van kapitein Leroi, bestond uit Massyema's en andere inlanders. Den 14den Februari, toen reeds de wa terscheiding tusschen den Kongo en den Nijl was bereikt, brak de opstand uit. „De soldaten van de achterhoede gaven het teeken, de officieren Tugon en An- drianne werden eerst vermoord, daarna de overige Belgen, van wie slechts vier ontkwamen. „De oorzaken van het oproer zijn ve lerlei. De geheele colonne had zwaar geleden door gebrek aan levensmiddelen; het land, dat zij hadden doortrokken, was vijandelijk, de levensmiddelen moes ten met geweld van de inlanders weg genomen wordende marsch zelf was zeer moeilijk. De tucht verslapte, de moraal zonk tot een steeds lager peil. „Toen kwam nog kapitein Leroi, die niet eens de taal der soldaten kende, op de ongelukkige gedachte, onder het voor wendsel van bevordering der zedelijkheid, overdreven maatregelen te nemen tegen de veelwijverij. Dit gaf aanleiding tot den opstand. Het Nijlleger spatte uiteen en thans heeft de Kongostaat een bloedigen strijd te strijden tegen goed geoefende en goed bewapende muiters." I Hoe onaangenaam deze tijding voor De kindermarkt, waarop kinderen van het vrouwelijk geslacht door hunne arme ouders worden verkocht, is meestal zeer levendig gestemd, daar de chineesche wet dit barbaarsch gebruik niet verbiedt Daar echter meestal de vraag het aan bod overtreft, tracht men door diefstal het tekort te voorzien vooral Kan. in tonsche bootslieden houden zich met dit beroep bij voorkeur bezig. De kinderen worden dan verkocht aan de houders van slechte huizen, om daar de Engelsehen ook moge zijn, zal zij toch op de expeditie naar Khartoem |van geen invloed zijn. Voor het en- gelsch-egyptisch leger is te Dongola reeds alles in gereedheid gebracht, om bij het wassen van den Nijl naar het zuiden op te trekken. Mag men de berichten uit Soedan ver trouwen, dan zouden verschillende stam men tegen den Khalif in opstand zijn gekomen, zoodat van een krachtig ver zet tegen de Engelschen geen sprake meer zou zijn. De herinnering aan valsche geruchten bij vroegere expedi ties, die helaas maar al te zeer tot zorgeloosheid aanleiding hebben gegeven, zal de aanvoerders thans wel tot grootere voorzichtigheid en waakzaamheid aan manen. De zwarte vijand is niet alleen dap per, maar ook slim, en menigmaal heeft hij door list bereikt, waar zijne krach ten tekort geschoten zouden zijn. heeft, is, de Kinderdiefstal. In China is kinderdiefstal in den laat- sten tijd weder erg in zwang. Dit ste len gebeurt gewoonlijk, wanneer de stammen uit het zuiden zich per schip op weg begeven naar Tientsin. Dit jaar wordt over deze eigenaardige wijze van het toeëigenen van eens andermans levend eigendom erger geklaagd dan in vorige jaren. Het verdwijnen van een aantal kin deren in de maand Juni gaf aanleiding tot het aanhouden van twee verdachte lieden, die zonder veel vorm van pro ces buiten de stadspoort door de menig te onthoofd werden. Toen echter na deze terechtstelling nog steeds kinderen bleven verdwijnen, werden nogmaals twee of drie kerels, als verdacht van de nieuwe diefstallen, gelyncht. Ten gevolge van een en ander heerscht in de chineesche stad Tientsin groote opgewondenheid. De t a n t a i heeft geprobeerd, iemand verantwoorde lijk te stellen voor deze moorden, doch men hegrijpt, dat de schuldigen niet ge makkelijk onder de bevolking te vinden waren. Het stelen van kinderen is een kwaad, dat ongeveer in geheel China heerscht. te worden groot gebracht. Iedereen, die China bereisd weet, hoe weinig er toe noodig hartstochten van het lagere volk wak ker te roepen en hoe gemakkelijk het bijgeloof dezer onwetenden stof te ge. ven. Zoo komt het, dat bij het volk het verhaal ingang vindt, dat de vreemde lingen de bedrijvers dezer kinderdief, stallen zijn. De geschiedenis van een politieagent en een herbergier. De vol gende kleine bijdrage tot oplossing der sociale quaestie wordt geleverd door een gewonen herbergier en een politieagent die nog in de stad Parija woonachtig zijn. Nooit zou men van hen en van hun doen vernomen hebben, wanneer niet toevallig onlangs eene dame op den stoomtram gewacht had. Deze dame was mevr I. Marni, de „Simone" van de Echo de Paris, die steeds met vurigen ijver voor armen en zwakken opkomt. Verleden donderdag, schrijft Simone' tegen elf uur 's avonds, wachtte ik aan de Porte-Maillot in het bureau van den stoomtram Parijs-St. Germain op den trein, die mij naar Louveciennes, naar mijn huis, zou brengen. Toen zag ik een politieagent aankomen, een flinken man tusschen vijf en twintig en dertig jaar, die in zijne armen een zuigeling droeg, terwijl een klein meisje van acht jaar ongeveer en een kleine jongen van vier jaar zich aan zijne rokspanden vastge klemd hadden. De politieagent ging zitten, zette het kleine meisje en den kleinen jongen op de bank en daarna de zuige ling tusschen beiden in dit alles deed hij met moederlijke teederheid en zacht heid. Ik ging er naar toe en vroeg hem Zijn dat uwe kinderen O, neen, mevrouwDat zijn kinderen, die door hunne moeder verlaten zijn. De vrouw is vanmiddag wegens dronkenschap opgepakt. Waar heeft u deze stumperds gevonden Bij het 6tationzij dwaalden daar rond en weenden. De moeder heeft hun gezegd, dat ze naar Ivry moesten gaan. Zij wisten natuurlijk niet, waar dat ligt en vroegen naar den weg. En wat zult u nu doen Ik zal ze naar huis brengen. De moeder is vrijgelaten en zal wel weer thuis zijn. Ze kan niet weigeren, haar kinderen weer bij zich te nemen. Wat zien ze er mager en bleek uit Och hemel, ze weten al, wat lijden is, dat arme goedje. Zoo even schrei den ze, ze hadden honger. Nu, rijk ben ik niet, maar ik kon ze toch niet laten schreien. Ik heb ze dus bij een herbergier gebracht en gezegd Eet er maar op los, tot je genoeg hebt, ik betaal het gelag. Wat hebben ze gesmuldToen ik betalen wou, zeide de herbergiermaak toch geen gekheidEn hij heeft hun het souper voor niets gegeven. Ja, ja, me vrouw, er zijn wel brave menschen. Het kleine kind was intusschen tegen den schouder van zijne zuster gaan liggen en ingeslapen. De politieagent, die vreesde, dat het zou vallen, nam het op zijne knie en drukte het zacht aan zijn uniform. Ik deed, wat alle vrouwen ia zoo'n ge val zouden gedaan hebbenIk liet een geldstuk in het handje van de baby den en opdat deze kleine geschiet niet op een sprookje zou lijken, schreef ik het nummer van den politieagant op. Het is numero 194 (XVIIe arrondisse ment). Oom Paul en zijn staats- secretaris. Het zomernommer van de Hollandscne Revue bevat als het buitengewone, dat het van de gewone afleveringen onderscheid, een sonnet van Hélone Lapidoth-Swartb, getiteld Z o m er waarbij de heer F. Nieuwenhuis eene fraai gekleurde versiering heeit g - De karakterschets is gewijd aan J. W. Leyds, den staatssecretaris van de Z.-Afr. Republiekeen drietal por tretten zijn er bijgevoegd. Het is misschien niet algemeen kend, hoe deze hollandsche onderwij het tot zijne tegenwoordige positie te gebracht. Want Leyds is oorspiot lijk onderwijzer geweest te Amsteru t is toen in Amsterdam in de reen gaan studeeren, na zichzelf latip hebben geleerd. Hij werkte juist zijn proefschrift in 1884, toen de tran vaalsche delegatie hier kwam, om ëe te krijgen voor den N. Z. A. spoorweg en om een nederlandscb teen'1 kundige over te halen, de betrekkits van staatsprocureur der Z. A- te aanvaarden. Zij slaagde hierin R. ech ter niet, totdat prof. Moltzer te Am sterdam, wien ook het aanbod we - - - beval- gedaan, den jongen Leyds aanc Leyds werd geraadpleegd en na ee ts beraad verklaarde hij zich bereid na een onderhoud met Paul

Schager Courant | 1897 | | pagina 2