Zondag 15 Augustus 1397. P 41ste Jaargang No. 3230. MM overzien ier weel. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Burean: SCHACiKS, liaan, 1) 4. UitgeverP. TRAPMAN. ÜNedewerker J. W 1\H K L, Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Alrónderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, Hoofdartikel zie bijvoeg sel. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandscli Nieuws. - MRIltttit- k K o 1 e n. De „Nederlandsche Kolfbond" zal maan dag 13 September a. s. zijne algemeene vergadering houden te WietlWO Niö- dorp. Behalve een aaDtal huishoudelij ke werkzaamheden, enz., zullen in die vergadering o.a. ter sprake komen Voorstellen van de kolfclub „De\riecd- schap", te Wateringen a. om den kring om den paal te doen vervallen en in de plaats daarvan te trek ken een gelijkbeenigen driehoek, waarvan de basis bestaat uit de middellijn van het cirkelvlak van den paal, terwijl de scher pe hoek, welke wordt gevormd door de beide beenen, zich bevindt 60 c.M. ach ter den paal. Wanneer dan een bal te dicht bij den paal komt te liggen, om ge slagen te kunnen worden, kan de keur meester, op verzoek van den speler, dien bal verleggen op een der beide beenen van den driehoek b. om naast den korpsprijs een twee den korpsprijs uit te loven, bestaande uit een bronzen medaille en drie kleine bron zen heiiuneringsmedallcs. Vooistellen van de kolfclub „Mikwis te Krommenie: a. Leden van clubs, waar de wedstrijd plaats heeft, kunnen niet mededingen naar den korpsprijs. b. Als korpsprijzen zullen worden uit geloofd een eerste en een tweede prijs. Voorstel van de kolfclub „Zaanstreek te Koog aan de Zaan „Is het niet wenschelijk, dat de kolf- palen in al de baneD, waar de Ned. Kolf bond wedstrijden hondt, even dik zijn Voorzitter van het hoofdbestuur is thans de heer H. F. van Ihiel', waarnemend secretaris de heer A. P. L. Spuybroei. Fin de siècle. Te BA ARN ziet men elkeu morgen eene keukenmeid op een rijwiel de winkeliers langs rijden, om hare iukoopen te doen. Men schrijft uit HAAR LEM Gerrit Loevens, de man, die aar.gitts detd, een zesjarigen jongen te hebben ver dronken, werd geconfronteerd met het lijk van bet opgehaalde meis je, dat gebleken is te zijn Maria Hammeling, wonende aan den RiDgdijk te Haarlemmermeer. Hij bleef daarbij dood bedaard, hield vol een jongen te hebben verdronken, en serst den volgenden dag heeft hij bekend, het gebeele verhaal te hebben verzonnen, om in de gevangenis te komen. Door de justitie is eene instructie tegen hem geopend wegens het doen van val- sche aangifte, strafbaar gesteld bij artikel 188 wetboek van strafrecht en wegens landlooperij. De vermiste 15-jarige jongen is terecht. Locaalspoorweg Venhui- gen, Schellinkhout, Wijdenes, Enkhnizen. De gemeenteraad van VENHUIZEN heeft, op voorstel van den heer J. Zijp Kz., eene commissie benoemd, welke zich tot de gemeenteraden van Schellinkhout en Wijdenes zal wendeD, met het verzoek, ook eene commissie te benoemen, ten ein de gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, die gemeenten door een locaal-lijn met de spoorlijn Enkhui- zeu-Hoom te verbinden. De quaestie opgelost. Naar men verneemt, is de quaestie in zake den bakker P. Werndly te WIJS TER opgelost en is men tot eene schik king gekomen. W. wordt van de verplich ting althans in dien zin, om den wil van de buurtschap te doen, om het be drogen dienstmeisje te trouwen vrijge steld, onder voorwaarde, dat bij haar f 50 uitkeert en aan de Wijstersche jon gelingschap6 kan jenever geeft! Een en ander is reeds betaald. De vrede is, zoo 't heet, nu geteekend. Naar men aan deZ. Z. N.— bode mededeelt, heeft een predikant op een der dorpen bij GOES een huwelijk kerkelijk ingezegend, zonder dat hij door een bewijsstuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had, dat dit huwelijk voor den burger- lijzen stand was gesloten. De burge meester dier plaats heeft procss-ver- opgemaakt. De bewuste predikaut was nogal nit eene andere gemeente over- gekomeo, om, als liefdedienst, dit huwe lijk m te zegenen. Onbestelbare brieven. Nu de groote steden zich overal uit- breideu en doordat de gemeentebesturen in het geven van straatnamen veelal in bijna gelijkluidende namen vervallen, maar voora, omdat het in de nieuwe wijken wemelt van nieuwe inwoners, wier adres sen bijna Diet zijn ua te gaan, kan het nuttig zijn, de aandacht te vestigen op het overgroot getal onbestelbare brieven, wel ke op de stadhuizen bijna dagelijks wor- den aangebracht en weer teruggezonden, omdat ook daar de adressen niet bekend zijn Deze brieven gaan dus terug, zonder* het beoogde doel te bereiken en zon der dat de afzender dit bemerkt. Ten einde te gemoet te komen aan dit bezwaar beveelt een inzender in het N. v. d. D. aan, dat de afzenders hun naam en adres op de rugzijde van den brief plaatsen, waardoor aan de postadministra tie de gelegenheid wordt geopend, om naar juister adres te informeeren door velen wordt reeds dit middel en met goed gevolg toegepast. De boekhandel zou in dezen kunnen medehelpen, door enveloppen in deu han del te brengen, waarop aan de rugzijde zijn aangebracht de woorden .afzender v te ,i Metje begraven. De Haarlemsche kermis wordt op twee verschillende wijzen uitgeluid. De ofncieele wijze hottt plaats onmiddellijk ;ia het middaguur door klokgelui, de meer t'fncieuse sluiting da vroolijkste des avonds tegen het middernachtuur. Deze laatste plechtigheid heet „Metje begraven" en heeft, of liever had, als volgt plaats: Op de Groote Markt, het verenigings punt, stelt zich op een stoet van opge wekte kermisvieiders. Een hunner tun- gerrt voor het „lijk", wordt op e n lad der gelegd en krijgt een laken over zich heen, waarna de stoet zieh in beweging stelt en zieh langs de kermis voortbeweegt, onderweg steeds aanwassende. Ondanks het bewustzijn, dat deze .plech tigheid" een week van kermisvreugde be- sluif, heerscht er in den stoet eene zeer op- gewekte stemming. Vergeten wij dan ook niet te vermelden, dat op verschillende punten onderweg gepleisterd wordt. Naar men mededeelde, is het ontstaau van dit gebruik aan het volgende feit te danken. Op zekeren kermismaaadag het is reeds tientallen van jaren geleden werd de vrouw van een duitschen spul- lebaas, Meta geheeten, totaal beneveld door den sterken drank op straat gevonden Iluks werd een ladder gehaald, de vrouw daarop gelegd en met een laken bedekt buiten de wallen van Haarlem ge bracht. Van dien dag af dateert dit jaar lijks terugkeerende, onschuldig gebruik niet onschuldig evenwel in de oogen der politie, welke maandagavond den optocht belet heeft. Toen op de groote markt de ladder te voorschijn werd gebracht, verschenen 2 inspecteurs en een 10-tal agenten van politie en gelistteD, dat het .lijk" niet zou mogen worden rondgedragen. De lad der werd .ingerekend" en naar het po litiebureau vervoerd. Deputaties naar den commissaris van politie, om het verbod in te trekkeD, werkten niets uit, omdat deze niet te be reiken was. Het gevolg was dus dat „Metje* niet is begraven en de begra- teuisgangers zich moesten tevreden stellen met in optocht, nu en dan ziugende, rond te wandeles, door een politiemacht verse- Mld- (H. D.) —ie BAARN had de vorige week een smidsknecht een onbeduidend wondje aan de lip gekregen. Dit is echter oorzaak geworden van eene bloedvergifti ging» waaraan hij woensdag na een hevig lijden is bezweken. De ongelukkige laat eene weduwe en een kind na. Zondagrust. Op TEXEL hebben vele wiukeliers ter kennis gebracht, dat zij des zondags na S uur nam. hunne winkels sluiten. Voor al ook met het oog op het bedienend personeel wordt deze maatregel toegejuicht eu wordt het wenschelijk geacht, dal hij algemeen wordt toegepast. Proefvelden. Op de hofstede „Padang", in den pol der EIERLAND (Texel), zullen van rijks wege proefvelden aangelegd worden, zoo wel voor wei- als voor bouwland. Hiervoor zullen verschillende soorten kunstmest ge bezigd worden. Het onderzoek is opgedra gen aan den heer de Gierlandbouwleeraar te Schagen. Belangen van Volendam- mers. Uit VOLENDAM wordt aan de De Noord~ Hollander het volgende geschreven Op de eerste audiëntie van den nieuwen minister van Marine w>s ook ons dorp vertegenwoordigd. Ds bakende Hein luijp bracht, namens de Volendammer visschers, zijne bezwaren in tegen de wijre, waarop vanwege het ministerie van Marine de bebukening van een deel der Zuiderzee ge schiedt. Van het fort Pampus tot den mond van het IJ zijn nl. eenige reusach tige boeien gelegd, dis voor de visschers bijzonder hinderlijk zijn, daar men ze niet van lichten heeft voorzien en dus bij nacht niet te vermijden zij». Het gevolg is dan ook geweest, drt tal van netten vernield zijn tn een beklag daarover bij de lagere marineantoritsiten had niet gebaat, van daar dit bezoek san den minister. Z.Ex. beloofde onderzoek en ernstige overweging der aangevoerde bezwaren. toen op de Groote Markt alhier de vrij heidsboom werd geplant. Hij vindt het ge lukkig, dat Napoleon spoedig uit ons land den aftocht moest blazen. Het doet den oudsten man daarom dan ook goed, dat H. M. de Koningin-Regentes in het bezit is van zijn portret. Als burger beeft de heer Boomgaard een eervolle loopbaan achter zich. Als scheepskapitein heelt hij den handel ge diend, en was 60 jaren lid van het zee manscollege. Wanneer dan ook op den 21- sten Sept. a.s. uit het gebouw van het zeemaDSoollege te Rotterdam de nederlaud- sche vlsg wappert, is dit een teeken, dat de heer Boomgaard verjaart. Een niet alledaagsch voor val. Am boord van de Juno te ROTTER DAM, voor de stad op stroom liggend, heeft een niet alledaagsch voorval plaats. Het ijzererts, hetwelk het schip als lading in houdt, is zoodanig aan het broeien ge raakt, dat de zwavel, welke zich in het erts bevindt, niet alleen gesmolteD, maar zelfs brandende is. Het ergste van het geval is, dat van uit het schip tengevolge hiervan dampen opstijgen, welke den ver ren omtrek verpesten en het den werklie den, met het lossen van het erts belas', bijna onmogelijk maken te werken. Met eene hoeveelheid, welke anders in een uur tijcis gelost wordt, komt men thans in een halveu dag niet gereed. De bemanning logeert des nachts in het zeemanshuis, daar het verblijf aau boord gevaarlijk is. Het schip zelf is ook niet geheel bui ten gevaar en toezicht van de zijde der havenpolitie is reeds gevraagd. Wellicht zal men er ten laatste toe moeten overgaan, de lading ouder water te zetten, Als eene groote b ij zonde r- heii wordt gemeld, dat uit een boomgaard te GELUERMALSEN de fruiten verpacht werden voor de som van f 2075. Er zijn zooveel appels, dat bijna van alle boomen de takken gesteund moeten worden. Deinschrijving voor den „hanen-kraai-wedstiijd" te AMSTERDAM, is gesloten. Niet minder dan 97 eigenaars van hanen hebben van hunne instemming met dezen eigenaardigen wedstrijd doen blijkeD. Er komen veel hanen van buiten. District VI, AMSTERDAM. Naar werd vernomen, heelt mr. van Hou ten voor zijne caudidatuur bedankt. Inde onlangs te APEL DOORN opgerichte brei- en tricotfabriek werd dezer dagen een jongen van 17 jaren, bezig het drijfwerk te smeren, naar men zegt door het in gang stellen der machi ne, gegrepen en tusschen de kamraderen verpletterd. De oudste Ned er lande r. Meü schrijft aan de Ast. Ct. uit GRO NINGEN lu de hoop, dat zijn levensdraad spoe dig moge wordep afgesneden, zit de oud ste bewoner des lands ingedoken daarheen. Hij verlangt naar zijn einde, maar wenscht toch nog gaarne ds intrede van den herfst te bereiken, wanneer de heer G. A. Boomgaard zijn honderd-en-negen- den verjaardag hoopt te vieren. De nestor der Nederlanders blijft als altijd vasthou den aan den gezelten regel des morgens te half acht uit het bed, des avonds klokke half negen ter ruste. Nog altijd is de patriarch goed gezond en zijn zijne geestvermogens niet gekrenkt. Met jeugdig vuur verhaalt hij nog zoo gaarne, hoe hij eenmcal als tamboer tegen Napoleons Lgerschaien optrokals een echte patriot, verfoeit bij het tijdperk, waarop de leuzevrijheid, gelijkheid eo broederschap iloaiuie werd geboord, den tijd en hij beleelde dit zelfs mede j Indien wij een motto boven ons over zicht van heden geplaatst hadden, wij zouden er geschreven hebben „Het kwaad straft zich zelve." Daar heeft men b. v. Griekenland. Hoe verschrikkelijk wordt dit land niet gestraft voor den roekeloozen oorlog, dien het heeft uitgelokt. Want dit dient voor eens en voor altijd vastgesteld te worden, dat Grie kenland den oorlog heeft gewild, heeft geforceerd. Er mogen Turkenhaters en Griekenvrienden gevonden worden, die Abd-u!-IIamid en zijne pacha's aanspra kelijk voor al de onheilen willen stel len, zij lijden aan staatkundige kleuren blindheid. Vertrouwende op de mede werking der Balkanstaten, rekenende op opstanden in Macedonië en Epirus, de hoop koesterende op oneenigheden tusschen de groote mogendheden, hebben de Hellenen den stap gewaagd, die hun land op den rand des afgronds heeft gebracht. En nu, hun leger vernietigd, twee der belangrijkste provincies in handen van den vijand, de nationale welvaart voor jaren vleugellam geslagen, de geld middelen uitgeput en ten slotte het land onder europeesch toezicht. Het is vooral Duitschland, dat contro le wenscht uit te oefenen op de griek- sche financiën. Een groot deel der grieksche staats papieren is in handen der Duitschers. De rentebetaling liet in de laatste jaren reeds veel te wenschen over, en niet zonder redenen vreest de regeering van keizer Wilhelm, dat de houders van grieksche papieren mee tot de slachtof fers van den oorlog zullen behooren. Daarom dringt de duitsche regeeriug er op aan, dat een deel der belastingen voor de fondsenhouders zal afgezonderd worden, wat onder toezicht van euro- peesche ambtenaren zou moeten geschie den. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de nationale trots der Grieken zich met kracht tegen eene zoodanige curateele verzet. Reeds heeft het ministerie met ont slag gedreigd, indien de mogendheden, dezen onteerenden maatregel invoerden. Er zijn meer landen, waar eene derge lijke financiëele controle bestaat. Iu Turkije bestaat eene gemeDgde commissie, uit turksche gevolmachtigden en vertegenwoordigers van groepen van schuldeischers, die tot dekking van den interest der staatsschuld eu van de af lossing zekere inkomsten onder haar be heer heeft. Deze commissie, „Dette publi- que" geheeten, is door de Porte geheel vrijwillig in 't leven geroepen. Niet alle landen zijn in dit lichaam vertegenwoor digd; Rusland, dat geen rechten van on derdanen in deze heeft te beschermen heeft geen vertegenwoordiger, terwijl Nederland, hoewel niet tot de groote mogendheden behoorende, wel een lid in de commissie heeft. De „Dette publique" heft de belastin gen door bare eigen ambtenaren en be steedt de gelden uitsluitend voor den dienst der staatsschuld. In Egypte is de toestand eenigszins anders. Daar hebben de mogendheden eene commissie voor de schuld ingesteld. Zij heeft het toezicht op al de belastingen, doch de inning geschiedt van wege het land. Deze commissie houdt alleen toe zicht op het doelmatig gebruik der in komsten van het geheele land en moet verkwisting voorkomen. De nieuwe in richting, die men in Griekenland wil tot stand brengen, verschilt in zekere op zichten van buide commissie's. De grieksch-internationale commissie zou niet het toezicht verkrijgen op alle inkomsten, maar alleen op die uit voor af bepaalde bronnen en slechts in zoo verre ze noodig zijn voor de rente van de oude en de nieuwe schuld. Heffing door eigen ambtenaren komt dus niet voor. W ie meent, dat de verwikkelingen op het Balkanschiereiland met het beëin digen van het turksch-grieksche drama zijn afgeloopen, heeft buiten vorst Fer- dinand van Bulgarije gerekend. Men verwacht, dat Ferdinand op 14 Augustus de onafhankelijkheid van het koninkrijk Bulgarije zal doen verklaren en zich zelf tot koning zal doen uitroepen. De berichten uit Bulgarije doen ver moeden, dat wij aan den vooravond van oen coup d' etat staan, die, hoewel de kans voor aanvankelijk slagen niet ge ring is, aanleiding kan geven tot groote moeilijkheden. De kleine Balkanstaten hebben ge poogd, gebruik te maken van den moei lijken toestand, waarin de oorlog met Griekenland Turkije heeft geplaatst, om de banden te verbreken, die hen aan het ottomaansche rijk binden. Eene waarschuwing van Rusland en en Oostenrijk heeft daar echter een stokje voor gestoken, ten minste, de re- geeriugen te Belgrado en Sofia staakten plotseling hun spel met den turkschen colos. Het was evenwel maar voor den vorm, zooals nu blijkt. Onvermoeid, doch in t geheim, heeft de eerzuchtige vorst van Bulgarije zijne intriges voortgezet en alles gereed gemaakt, om tc kunnen vol- doou aan zijn hartewensch Koning te worden van Bulgarije. Den 14 zal te Rustschuk met eenigen luister de tiende verjaardag der benoeming van Ferdi nand tot vorst van Bulgarije worden ge vierd. Een groot aantal troepen zijn voor die plechtigheid bijeengetrokken alle generaals en hooggeplaatste amb tenaren zijn naar Rustschuk vertrokken. Men brengt de reis van den bulgaar- schen vorst naar Konstantinopel in ver band met bovengenoemd plan. Men wil weten, dat Ferdinand thans do belooning gaat vragen van zijue welwillende houding in den griekschen oorlog. Doch indien al de sultan tot in schikkelijkheid geneigd zou zijn, wat wegens het verloop van den oorlog nog zeer te betwijfelen is, dan nog zal de eindbeslissing van den wil der groote mogendheden afhangen. En van die groote mogendheden heeft Bulgarijo's vorst niet bizonder veel steun te ver wachten. De ruasische regeering heeft, blijkens eene officieële mededeeling in den Polit. Korresp., zich krachtig uitgesproken tegen elke poging van den vorst, om Bulga rije onafhankelijk te verklaren de oostenrijksche regeering is eer geneigd, de diplomatieke betrekkingen met het vorstendom te verbreken, dan het ter wille te zijn; Frankrijk zal er om Rus land en om zijne binnenlandsche aange legenheden de kastanjes voor geen prins van Orleans uit het vuur halen en ook Duitschland, dat de geheele oostersche kwestie nog niet een pommerschen gre nadier waard is, zal den „bulgaarschen steenhouwer" in zijn zucht tot hooger niet steunen. Het slot van 't lied zal zijn, dat Bul garije zich in groote moeilijkheden zal breDgen en dat ook hier het kwaad zich zelve zal stratlën. De heer Sherman, minister van bui- tenlandsche zaken in de republiek der Vereenigde Staten, oogst ook al de wran ge vruchten zijner politieke onbezonnen heid. Deze hoogwaardigheidsbekleeder is bezig, zich zeiven een keten van staatkundige fiasco's te smeden. De laatste schakel wordt gevormd door zijne ongepaste kritiek op Spanje. De heer Sherman heeft zich tegenover een jour nalist, die hem kwam interviewen over de gevolgen van den dood van Canovas, zeer ongepast over Spanje uitgelaten. Hij zeide o. a. „Spanje is een stijfhoofdig land. Zijn geld is op, zijne hulpbronnen uitgeput, maar toch wil het Cuba houden. Hoe het dat onder deze omstandigheden kan doen, zie ik niet in, maar het wil niettemin op geen enkel punt toegeven." Deze opmerkingen hebben een storm

Schager Courant | 1897 | | pagina 1