Gemengd Nieuws. De Hanenwedstrijd. Een 127-tal haantjes verrolde zondag middag den toin ran het paleis van Volks vlijt te AMSTERDAM, met een hartroerend gekraai. Want het uitvoerend comité van de Reclame-tentoonstelling, had een hanenwedstrijd uitgeschreven, waarin de haan, die de meeste malen kukeleku riep, overwinnaar zou zijn. Het was dus niet te verwonderen, dat elk haantje zijn beste beentje voorzette en zijn collega de loef trachtte af te steken. Er waren zeer bijzondere exemplaren ingezonden, zoo bijv. een vierpootige haan en een haanvormige machine, die machi naal van tijd lot tijd een gebrekkig ge- kukel uitstiet. De beestjes zaten elk in een kooi, ge plaatst op een paar lange tafels. Voor el ke drie kooien een jurylid, gewapend met potlood en papier en elk woord van de 127 mededingenden werd opgeteekend, met een ijver, alsof het kwam uit den mond van een of ander groot man. De uitslag was als volgtle prijs f 25 aan no. 8 van J. A. Haunsen aldaar, 280 maal gekraaid; le premie f 15 aan no. 55 van G. Roos te Sloterdijk, 216 maal gekraaid; 2e premie f5 aan no. 72 vau J. J. Catau aldaar, 195 maal gekraaid. De heer Dudok de Wit, die de prijzen uitreikte, deed ook een goed woordje voor de haaatjes, die door hun ijverig gekraai aan hunne meesters de prijzen hadden be zorgd. Hij hoopte, zoo zeide hij nl,, dat er iets van de prijzen zou worden omge zet in hennepzaad voor de haantjes. De laatsten sloten zich door een vernieuwd gekraai bij deze woorden aan. De Allcmaanche Courant meldt o. m. in een verslag der afd. Alkmaar der Holl. Maatsch. van Landbouw ook het volgende Ten -aanzien der Paaschtentoon- Stelling bleef men van gevoeleD, dat het wenschelijk was te trachten, het daarheen te leiden, dat deze afwisselend werd ge houden iD eene der grootere gemeenten van Noord-Holland boven het IJ. Met het oog echter op de bekende weinige gezindheid van Behagen, om op dit punt Bameu te werken, besloot men zich alleen tot Purmerend en Hoorn le wenden en te trachten, hiervoor eene gemeenschappelijke regeling, te "treffen. Slaagde men hierin niet, dan werd aan het bestuur de be voegdheid verstrekt, weder op alle wijzen het welslagen der tentoonstelling hier ter stede te bevorderen. Met veel belangstelling wordt in de gemeente HARDERWIJK gesproken over een millioenenvangst. Een visscher moet namelijk in de nabijheid van Harderwijk een kist vol goudstukken, af komstig uit de 18e eeuw, gevonden heb ben. De zaak, die met veel geheimzinnigheid behandeld wordt, zou, naar dt Pr. Ct. verhaalt, zich ongeveer als volgt hebben toegedragen Naar men weet is oulangs een zwaar stuk steen, op ongeveer dezelfde hoogte, waar de kist gevonden is, uit de Zuider zee verwijderd. Nabij die plek nu, waar het water niet hoog staat, scheurden in den laatsten tijd vele visschers hunne net ten. Het net echter van den be doelden visscher scheen sterker dan de anderen, bleef wel haken, maar scheurde niet. Onze visscher nu, met zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een groote houten kist, die bij nader inzien het omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en begaven zich des nachts met hnnne vondst naar huis, al waar zij notaris N. ontboden. Bij onder zoek bleek, dat de kist gevold was met goudstukken uit de dertiende eeuw. Naar men verneemt zijn de na het optreden der nieuwe ministers opgemaakte Staats-begrootings-ont werpen voor den dienst 1898 naar den Raad van State verzonden. In de begrooting voor Bionenlandsche Zaken ia uitgewerkt het beginsel van con centratie der landbouwbelangen bij eene daartoe in te stellen afzonderlijke afdee- ling„Landbouw", die voorgesteld wordt onder beheer te stellen van het ministerie van Bionenlandsche Zaken. Door den Commissarig der Koningin in de provincie Noord-Hol land is ter kennis gebracht, dat in die provincie zal worden geopend: lste, de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, op zaterdag 4 September 1897, met zonsopgang 2de, de jacht op hazen en fa zanten op zaterdag 2 October 1897, met zonsopgang Sde, de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lan ge jacht alleen op woensdag en za terdag, en 4de, dat de visscherij met het staande spieringnet zal zijn geoorloofd van 1 No vember 1897 tot 1 Maart 1898. Naar het Hdbld. verneemt, is de heer Domela Nieuwenhnis, ,de leider der anarchistische sociaal-democra ten", te HILVERSUM zondagavond met zijn tweewieler in botsing geweest met een anderen tweewieler. Hij viel tegen een steen en kreeg eene diepe hoofdwond. Hij werd verpleegd in eene villa. De ambtenaar van den burgerlijken stand te STEENWIJK heeft een huwelijk voltrokken op eene wijze, die zeker zeldzaam mag worden genoemd. Het betrof nl, twee doofstommen, die de verklaring, bedoeld bij a»t. 135 van het Burg. Wetboek, schriftelijk aflegden, waar na de ambtenaar van deu burg. staud schriftelijk verklaarde, dat zij door den echt met elkander verhouden waren. Te ITTEREN (L.) is v r ij d a g een knaap van 10 jaar door eene koe ge dood. Hij had het touw, waaraan hij het dier leidde, om zijn middel bevestigd. Eensklaps werd bet dier wild en sleurde zijn geleider eerst door heg en steg, om hem vervolgen» met zijne horens deerlijk te verminken. Toen men den knaap vond, was het leven reeds geweken. Poging tot moord. De 19-jarige harmonicaspeler David v. d. Drie9 uit Tilburg vertoeft sedert eeni- gen tijd te Kaatsheuvel bij de familie Daamen, vanwaar bij tochtjes onderneemt, om in herbergen van naburige plaatsen ziju harmonicasoel ten beste te geven. Met dit doel bevond bij zich zaterdagavond in de herberg van KoniDgs in de Hei straat te Capelle, vanwaar hij na afloop van zijn concert weder naar Kaatsheuvel terugkeerde, gevolgd door een 12-tal zij ner hoorders, die af en toe gedurende de wandeling nog een stukje van David ten gehoore kregeD. Door de opgewekte stemming van het gezelschap groeide dit al meer aan, zoo dat wel een 80-tal personen bijeen was, toen men gekomen was aan den Loonschen dijk, bij Vrij hoeve-Capelle, alwaar halt werd gehouden en nog een enkel stukje gespeeld werd. Middelerwijl kwam er ru zie onder de aangekomenen, waarbij ook David scheen betrokken te zijn. Hij meende het voorzichtigst te han delen, met op den loop te gaan, doch daar hij onmiddellijk achtervolgd werd, trachtte hij, door over de erven der in de nabijheid staande woningen te loopen, te ontkomen, betgeen hem evenwel niet gelukte, want bij den tuin der dames Brugman reeds ontving hij een moord- dadigen steek in den rug met een mes, dat door den dader werd omgedraaid en daarna nog een paar decimeters ver der doorgetrokken. Dr. Romeling van Kaatsheuvel heeft den gewonde verbon den, die boven alle verwachtingen het leven hee't behouden, daar toch bij eene, een paar centimeter diepere snede de dood zeker ware ingetreden. Door de maréchaussee, gestationneerd te Waalwijk, wordt ijverig naar den da der gezocht. Reeds zijn ernstige vermoedens te gen een persoon gerezen, doch de be sliste gegevens zijn nog niet voldoende aanwezig, om den dader te kunnen noe men. Een spoorwegongeluk. Berlijn, 15 Aug. Gisteravond om streeks halfnegen ontspoorde tusschen Celle en Uelzen in Hannover de perao- neuBneltrein. Volgens tot dasver ontvan gen berichten zijn vier personen gedood, twintig zwaar en velen licht gewond. De wagens schoven ineen en werden bijna alle verpletterd. De locomotief reed nog een eind het struikgewas in en boorde zich in den grond. Nader meldt een ooggetuige „De D-trein had Celle gepasseerd. De trein reed kalm voort, toen plotseling in mijo waggon allle lichten uitgingen. Op hetzelfde oogenblik vernamen wij aan het hoofd van den trein een steeds sterker wordend kraken en knetteren. I)e bodem onder ons en het dak boven ons hoofd gingen krom staan en wij werden heftig door elkander geschud. De pakjes en va liezen vielen uit het net op ons hoofd. Er was geen twijfel meer aaner moest wat gebeurd zijn. Plotseling helde de wag gon, en stond toen stil. Een verschrikke lijk gesteun en geroep om hulp, met angstige kreten er tusschen door, klonk ons in de ooren. Allen sprongen op, doch het was onmogelijk, een deur of raam te ope nen, zoo was het hont en het ijzer ver- bogeD. Wij klommen eindelijk uit eeD raam en konden toen zien, wat er gebeurd was. De zware locomotief was uit de rails geloopen en in een bosch naast den weg geredeD, waar zij thans half staand, half liggend in den grond zat. De postwagen, die achter de locomotief kwam, was in dnizend stukken gesla gen; een der lange zijden van den wa gen lag op het dak van den volgen den personenwagen. Dit was een rookwa- gen derde klasse, waarvan de voorste helft geheel verpletterd was. De lange waggon was in letterlijken zin rond ge bogen. Ik bevond mij in de achterste helft van dezen waggon en bleef als door een won der ongedeerd. Onmiddellijk gingen wij aan het red dingswerk, want voor ons was bet gevaar voorbij. De machinist was gered, wat een groot geluk mocht heetende man werd van de machine geslingerd, doch had zich bijna niet bezeerd. Onmiddellijk sprong hij op de machine en zette de veiligheids, klep opeD, waardoor eene ontploffing voor komen werd. Ook de postbeambten waren bijna on gedeerd ait hnn totaal vernielden waggon geslingerd. De aanblik, dien het tooneel opleverde, was ontzettend, Het eerste, wat ik zag, was een man, wiens hoofd geheel van den romp gescheiden was. Vier dooden wer- dec nog uit de waggous gehaald (in de officiëele berichten wordt slechts vau drie dooden melding gemaakt). Iedereen, die kon, poogde te helpen. Doch er behoorde moed en koelbloedig heid toe. Hartverscheurend was het kla gen, steunen, en kermen der gewonden in het voorste deel van den personenwagen. De bodem was tot splinters gedrukt, en tusschen die splinters zaten mannsD, vrou wen en kinderen vastgeklemd. Omstreeks den tijd, waarop het ongeluk plaats had, het zal kwart vóór negen ge weest zijn, moest de trein van Hamburg voorbij de plaats komen, waar de weg door het gebroken materiaal versperd was. Het gelukte dezen treiü, even voor de plaats van de ramp te doen stilhouden, en terug le doen stoumen naar het vorige station, om hulp te halen. Na verloop van twee uur kwam uit Uelzen een hulp- trein, waarin zich de inspecteur der spoor- weglijn, geneesheeïen en hospitaal-perso neel met verbandmiddelen bevonden. E- ven te voren was ook uit Celle een hulp- trein met geneeskundige hulp aangekomen. Met vereenigde Krachten gelukte het, al le gewonden uit den vernielden waggon te voorschijn te halen. Het aantal gewonden bedroeg ongeveer 20, waaronder enkele zwaar—gewonden. Eene oude vrouw, die met hare twee kleinkinderen in den trein was, had beide beenen gebrokenean der kinderen had een gebroken been, het an dere was ongedeerd. Met verpletterde beenen lag teder een der raderen een man te kermennaast hem lag zijne vrouw, die ernstig aan het hoofd gewond was. Terwijl de gewonden naar hel hospitaal te Celle werden ge bracht, transporteerde men de lijken naar Eschede, het dichtstbijgelegen station. Over de oorzaak van het ongeluk was niets te weten te komen noch van hot personeel, noch van de reizigers wist ie mand, hoe het ontsporen in zijn werk was gegaan. Tegen 2 uur in den nacht kwamen wij met een extratiein te Eschede aan, van waar wij de reis naar Hamburg konden voortzetten." De laatste mode. Op de onlangs te Parijs gehouden hondeu- tenioonstelliog viel onder de bezoeksters in het oog eene dame, die een niet alle- daagschen opschik droeg. Deze tooi be stoud uit twee kleine, levende schildpad den, ongeveer 8 c. M. lang, naar men wil afkomstig vao de oevers van de Ganges. Op de schilden der beide dieren bevon den zioh kostbare edelgesteenten, die naar een slechts in Indië bekend systeem «•aren ingezet. Het levende sieraad werd op de borst der dame door een gonden kettinkje vastgehouden. Het levende dier vervangt dus bij het toilet onzer dames bet opgezette dier of de banale copie van metaal en het is te voorzien, dat de da mes, die met haar tijd meegaan, er wel dra zullen uitzien als de indische slan- genbezwesrsters. Deze mode heeft het voordeel, rijk aan afwisseling te zijn. Bin nenkort verwaente men alzoo muizen aan zilveren kettinkjes op den hoed, kikvor- schen als knoppen voor parasols, hagedis sen aan den halsketting of de ceintuur en eindelijk regenwormen in de plaats van kousen banden. Een al te gedienstig man. Bejaard heer. Ach, beste professor, wilt u zoo goed wezen, mij dezen tand nit te trekken? Professor in de philosophie. Met 't grootste genoegen. (Pakt den tand met de vingers, trekt er met alle macht aan, maar zonder succes.) Bejaard heer (schreeuwt). Au Au Voor den duiveljij bent me ook een tandmeester I En dat noemt zich nog wel professor Professor. Ik tandmeester f 't Komt niet bij me opmaar u verzocht me zoo vriendelijk, om deu tand er uit te trekken, en ik kan niet goed iets wei geren t Snelle rechtspleging. In Texas werden een boer twee paar den ontstolen. De dief was bekend, maar 't was ondoenlijk, om hem te achterhalen. Dadelijk werd naar de omliggende plaat sen geseind, met verzoek, om dief en paar den, bij eventueele te nemen. Twee uur later kwam het coniek bericht uit L* „Paarden hier, dief opgehangen". aankomst, in beslag volgend ln- Van reclame gesproken! Hoeveel denkt men, dat jaarlijks in Ame rika besteed wordt aan kosten van adverten ties in eouranten Twee honderd miljoen dol lar, zegge 500 miljoen galden Dat het nog wel de moei te waard is, om 24 uur op een baan rond te draaien, bewijst onderstaande opgave van hetgeen Huret gewon nen heeft met den 24-uurs wedstrijd op 14 eu 15 Augustus. Van zijn iijwielfabriek8.500 frs. Van zijn bandenfabrikant4.500 g Van de wielerbaan5.000 Met eeu weddingschap1.000 Premies boven de 900 KM.1.000 Totaal~ 20.00Ölrs. Aan de „Métropole", de fabriek, waar voor Huret rijdt, kost deze wedstrijd het aardige sommetje vau 15.000 frs. Te Lotton is door zeke- ren ^professor* Anthony, een bekend parachutist, het waagstuk ondernomen, om zich, met een luchtballon opgeste gen, op 3000 voet hoogte te doen neer vallen met eene parachute, terwijl hij op een velocipède was gezeteD, die hij onop houdelijk fin de lucht* voorttrapte. Hij kwam heelshuids beneden en reed op zijn velocipède naar huis. Te Luttou is het dezen zomer ook erg warm en groeizaam weder. HoeAmerikanen enJa- panners over tweelingen denken. Dat een niet overrijk met aardsche goederen gezegend echtpaar een tweeling niet juist »ls een gelukje zal beschouwen is wel te begrijpenmaar de geboorte van onschul dige tweelingen als een ongeluk of zelfs als eene schande te kenschetsen, gaat ze ker wel wat ver. En toch hebben deze beide beschouwingen haar verdedigers, de eene in Amerika, de andere in Japan. Voor de eerste levert het volgende ge sprek, dat onlangs in een elegant parijsch salon lusschen eene voorname amerikaaa- sche dame en een fransch rechtsgeleerde plaats vond, het beste bewijs. Meneer X bracht namelijk het gesprek op eene in Parijs pas opgerichte verzekering-maat schappij en wilde zich juist in goedkeu renden zin daarover niten, toen hem de dame in de rede viel meteen: o, wat dat betreft, daar zijn wij n in Amerika ver bij vooruit. „Bij ons zijn er verzekering-maatschap pijen tegen alles, wat men maar kau be denken. Ik heb mij pas onlangs tegen tweelingen laten verzekeren.' »Wal is dat? Wat bedoelt gij daarmede?' vroeg de rechtsgeleerde verbluft. »Nu, dat is eenvoudig I Als ik ooit het malheur heb ben mocht, om tweelingen het leven te schenken, betaalt de maatschappij mij 10.000 dollars uit.* Meneer X bekwam slechts langzaam van zijne verbazing. yMaar hoe noemt men dan zoo'n maat schappij vroeg hij eindelijk nieuwsgie- rig? „Wel, meneer, zooals iedere andere: verzekering-maatschappij tegen ongeluk ken Bij de Japanners nu geldt de geboorte van tweelingen voor de grootste schande. Aau deze zeldzame beschouwing is eene geschiedenis verbonden, die een onderwij zer nit Shingaken onlangs ia een in To kio uitgegeven dagblad meedeelde, welke op zijn minst zeer aardig gevouden is. Ia het begin van dit jaar kwam eeue eenvoudig, maar zindelijk gekleede jonge moeder bij het hoofd der eenige school in Shingaken en gaf onder veel verlegen verontschuldigingen en geducht klagen haar jongen, een zeer verstandig er uit ziend kuaapje van 6 of 7 jaar, als leer ling aan. De jonge Hanakichi toonde zich weidia een zeer vlijtig en talentvol scho lier op sommige dagen evenwel scheen het, ot hij minder oplettend was, terwijl hij op andere daarentegen zijverbaasden ouderwijzer door zijne verstandige en juis te antwoorden in verbazing bracht. Bij de aan het einde van het kwartaal plaats hebbende repetitie maakte de kleine even wel weer een zoo treurigen indruk, dat de onderwijzer voor een raadsel stond. De arme man geloofde zich zeiven schuld te moeten geven, terwijl hij zich verwee', bij den eigenaardigen jongen, die zoo vaak de uitstekendste proeven van zijne kennis had geleverd, misschien niet den juisten weg te hebben ingeslagen. Van dat oogenblik af wijdde hij aan het kind nog veel meer opmerkzaamheid en bemerkte nu tot zijne gienzenlooze verbazing, dat de knaap den eenen dag een voorbeeld van oplettendheid, ijver en verstand was, den volgenden evenwel juist het tegenoverge stelde. Zoo wisselde het voortdurend af, en ten slotte gaf de verbaasde onderwij zer het op, eene verklaring voor die zeld zame verandering, die dagelijks 'oij den Knaap plaats vond, te vinden. Onderwijl kwam de repetitie aan het einde van het volgend kwartaal, en daarmede ook de uitreikiug van rapporten. Ditmaal leverde de jonge Hanakiehi uitmuntend werk, en op den gewichtigen dag ontving hij een prachtig rapport, hetwelk hij van vreugde blozend ia ontvangst nam. Toen alle jongens de school verlaten hadden, vond de onderwijzer tot zijne onbeschrijf lijke verbazing den Kleinen Hanakichi, dien hij vóór een klein half uur trotsch en gelukkig had zien wegijlsn, snikkend in een hoeK van het ledige schoollokaal zitten. Op de vraag, wat hem scheelde, ant woordde de knaap, dat hij alleen geen rapport had gekregen. De onderwijzer wist niet meer, hoe hij 't had. Hij deed het hoofd der school mededeeling van de •nverklaarbare gebeurtenis, terwijl hij ver- vetzekerde, eigenhandig het bewuste rap port te hebben afgegeven. Tegelijkertijd vertelde hij ook van het zeldzame gedrag van den kleine gedurende het verloopen half jaar en bekende, dat deze hem op het oogenblik weer zeer veranderd voorkwam. Uit den knaap was niels anders te krijgen, dai: de voortdurend onder tranen gestamelde klacht, dat alle jongens een rapport hadden gekregen, en hij alleen niet. Radeloos zond de onderwijzer ten slotte een boodschap naar het huis van Hanakichi's ouders en liet verzoeken, of de vader eu moeder een» bij hem wil den komen. Beiden verschenen, blijkbaar in groote verwarring. Na eene onsamen hangend uitgebrachte verklaring van den vader gelukte het ten slotte van de ge heel van haar stuk gebrachte moeder eene opheldering van het geheim te ver krijgen. Jammerend en snikkende be kende zij haar „schande", zij was de moeder van tweelingen. Tot nu toe was 't door de voorzorgen der beide ouders gelukt, de ztak voor de menschen te verhelen, door dat zij verhinderden, dat de knapen te zamen uitgingen. Daar zij zeer veel op elkander geleken en steeds gelijk gekleed gingen, had nog niemand iets bemerkt. Toen nu de jongens den leeltijd bereikt hadden, om naar school te gaan, waren de slimme ouders op het denkbeeld meD, slechts ren zoon aan te Ho. dan beiden afwisselend naar de b, u laten gaan. In zooverre was alle»" wensch gegaan tot eindeliik l-8" in den kabel kwam. Op den dag de petitie toch wilde geen der beide j0n ff" thuis blijven, en met een zwaar hart H den de arme onders moeten toegeve voor den eersten keer de beide kind te zamen laten uitgaan, in de hoon alles gelukkig zou afloopen. Ea 0D d wijze werd het lang bewaarde geheim pen baar. m o. Ook een clnb. V o 1 g e dedeelingen der amerikaansche bladen onlangs in Chicago eene veretnigin» on' richt, welke Autopsieclub is genoemd j-b. te .1, M heeft, 2 S. duidt - namelijk het anatomisch ondp zoek van de hersenen van elk lid na dood. Wanneer iemand nn lid dezer 2.' eeniging wenecht te worden, moet voor getuigen bezweren, dat de evenfi eele inhoud zijner „verstandskast" cnaan. tastbaar eigendom zal zijn der overleven de medeleden der club, terwijl zich ril familieleden schriftelijk verplichten tegenwerpingen te maken, als de cIuW nooten na den dood van hnn broeder het hem toekomend erfdeel opei8chen. Het bewuste lichaamsorgaan wordt dan hoofd zakelijk met het deel onderzocht, om, zoo mogelijk, eene verklaring te vinden 'voor de eigenaardigheden, welke men tijden» het leven van zijn eigenaar bij deze heeft waargenomen. Het openmaken van stop. flesschen. De „Cénie Moderne* doet een middel aan de hand, om een glazen stop, die in den hals van een fleeoh vast zit, los te maken. Men smeert met een veertje een paar druppels olie rondom de stop, vlak boven den hals van de flescb, die men dan voor het vuur zet, op eeu halven meter afstand. Door de warmte za! de olie langzamerhand tusschen de stop en den wand van de flesch indringen. Als de hals warm geworden is, tikt men met een bontje afwisselend tegen de beide kan ten van de stop. Laat deze zich dan nog niet gemakkelijk bewegen, dan doet men nog een druppel olie eraaD, en verwarmt opnieuw. Zoo voortgaande, zal men zelfs de meest vastgeklemde slop zonder veel moeite kunnen los krijgen. De ramp teRustschuk. Alle bulgaarsche bladen zijn het er over eens, dat de groote kruitontploffing te Rustschuk het gevolg is geweest van eene bijna misdadige zorgeloosheid. Ds gebroeders Iwanow te Sufia, die zich als kleine handelaars in ijzerwerk met behulp van russische connexiea wisten op te wer ken tot schatrijke aannemers en zich ali ijverige Russenvereerders mochten verheu gen in de bijzondere gunst der tegenwoor dige regeering, hadden de ontlading van 7 millioen groot kaliber geweer-patronen, die door de Russen waien achtergelaten, op die conditie aangenomen, dat zij het krnit zouden afleveren aan den Staat, en de hulzen en het lood der kogels voor zich mochten behouden. Om van deze zaak zooveel mogelijk te plukken, werden tot het ledigen der hulzen voornamelijk vrouwen en kinderen tegen een loon van 20 h 40 cents per dag geëxploiteerd, zouder dat er bovendien sprake was van eenigen maatregel in het belang van hunne veiligheid. In dezelfde houten loods, waar de ontlading der pa tronen plaats had en van deze ruimte slechts door een dun houtea beschot ge- scheiden, bevond zich nota bene de lo- caliteit, waar de looden kogels versmolten werden De eenige voorzichtigheidsmaat regel, dien mer. genomen had, bestond hierin, dat men gedurende den werktijd de beide deuren der loods van buiten afsloot, waardoor weliswaar het gevaar van buitenaf werd beperkt, doch de toestand der opgeslotenen bij een incident in de loods noodlottige gevolgen moest hebben. Bij de ontzettende ontploffing zijn dan ook van de ruim driehonderd arbeiders slechts weinigen, die na de verbrijzeling der loods naar buiten konden vlochten, gespaard gebleven. De overigeD, wien dit niet gelukte, zijn of door de kogels dei bij duizenden tegelijk ontploffende patro nen, of door de ontzettende hitte der kruitontploffing gedood, of op 'J 8 manier verminkt. Het aantal slac o er.., waaronder zich vele vreemdelingen bevonden, zal wel nooit met zekei- heid bekend worden. Dit is echter ee feit, dat het eerst gemelde aantal als ve beneden de werkelijkheid moet wor beschouwd. Een naaimachine do°r keizer Menelik hersteld. Een aardige en ware anecdote laatste reis van den heer LagardeiQ syuië vertelt de Figaro. De fransche gevolmachtigde was ten gakomeo, dat de keizerin labitou gaarue eene uaaimachine wilde hebben had zich dus beijverd, om er een me nemen. Maar de abessynische wegen nog niet met hout geplaveid en hoe g de machine ook was ingepakt, het s® ken had haar geen goed gedaan. de kist te Addis Abeba werd jé zag de hber Lagarde tot zijn spijt, da naaimachine onklaar was. Hij w^8t*»"ce- wat hij doen motst. Maar keizer J» e lik keek de machinerie goed aan en te op, dat er een veer van bare P was gesprongen. ,0", zeide hij, hoeven dat enkel maar in orde te o en dan zal de machine wel goed gMD" r

Schager Courant | 1897 | | pagina 8