INGEZONDEN. X. Uit m voor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. meel disponibel. Het hooidbestuur wees voor 't nemen van eene proef de atd. „Ooststellingwerf c. a." aan en hoewel 't reeds laat in den tijd was, vond deze een zeer geschikt ter rein voor het aanleggen van een proel- veld, nl. bij het dorp Oldeberkoop, aan den weg naar Wolvega. Onderwijl dtze proet werd voorbereid, kreeg de afd. nog eene aanbieding, en wel van de iirma wed. P. Smits en Zoon te Utrecht. Deze wilde een proef genomen zien met haar nor maal beendermeel, dat 4'/2 pc. stikstof en 21 pc. phosphorznur bevat, terwijl deze cijfers voor het ontlijmde van de Lijm en GelatiDefabriek respectievelijk 1 en 30 zijn. Thans, nu de roggeoogst zoo goed als afgeloopen is, kan, zonder cijfers ts geven, toch reeds medegedeeld wordeD, dat de proeven goed geslaagd zijn. Hoofdzaak was toch te onderzoeken, of het phosphor- zunt in beendermeel voorkomt in een voor de planten opneembaren vorm, ja, dan neen. Prof. Marker heeft een paar jaren geleden in eene opzienbarende brochnre trachten aan te toonen, dat beendermeel alleen aanbe velenswaardig is ter bemesting, waar men het oog hondt op de stikstof, welke het bevat, doch dat het phosphorzunr niet onder het bereik valt der plaDten. Mis schien dit laatste alleen op lage, zure gronden. Was dit nu werkelijk het geval, dan zou beendermeel al uiterst weinig uitwer king vertoonen op de hooge zandgronden. En de boven vermelde proeven nu heb ben ten duidelijkste uitgewezen, dat het phosphorznur in beendermeel even goed opneembaar is, als dat in Thomasphos- phaat. Hierbij zij tevens vermeld, dat o. a. in Drente beendermeel Dog steeds te goe der naam en faam bekend staat als phos- phorzuurbemesting, getuige de aanvragen van verschille nde landbonwvereenigingen. Anna Paulowna, 24 Aag. 1897. Heden nacht ontstond er door onbekende oorzaak brand op de plaats, bewoond door Mej. de Wed. Vermaatin den Kleiweg. Toen de brandspuit omstreeks half vijt ter plaatse kwam, was alles reeds een prooi der vlammen. Nagenoeg niets is gered kun nen wordeB, zoodat de bewonen zelfs den tijd niet hadden, om de brandkast te ope nen. De inhoud werd bijna geheel door den vuurgloed verteerd. Naar wij vernemen, wordt de schade door verzekering gedekt. D e o u d-s l r ij d e r fvan IJzen- ioorn te Anna Paulowna, vierde jl. vrijdag zijn 90sten verjaardag. Vergadering van denRaad der gemeente Oude IViedorp op dinsdag 24 Augustus j. 1., 's morgens 10 ure. Afwezig de heeren Stam en Strijbis eerstgenoemde met, de laatste zonder kennisgeving. Na opening door den voorzitter, den burgemeester, worden de notulen der voor gaande vergadering gelezen en vastge steld. Naar aanleiding van een schrijven van den heer P. Agenant zal worden onder zocht, of het wensche'iijk is, dat van een stuk land, bij adressant in huur van de gemeente, de laagten en dellen worden aangevuld, voor rekening der gemeente, met aarde van eene ongebruikte kade. Wijl tegen de gsmeenterekening over 1896, die gedurende meer dan 14 dagen ter inzage had gelegen, geen bezwaren waren ingebracht, wordt deze vastgesteld op het in het vorig raadsverslag vermelde bedrag. De voorzitter wijst, na verkregen mach tiging, de heeren Berstvan der Oord en Kriller aan als leden der commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de heeren A. Strijbis At. en C. Hitteher en nieuwbenoemde leden van den Raad. Na dit onderzoek wordt op advies der commissie besloten, de geloofsbrieven goed te keuren en alzoo voornoemde heeren tot 's Raads vergaderzaal toe te laten. Nog besluit men, de plaatselijke com missie tot aanbieding van een huldeblijk enz., te doen bestaan uit 10 leden, iu de verschillende deelen der gemeente woonach tig, die ieder in hunne omgeving kunnen collecteeren. De samenstelling wordt echter tot eene meer voltallige vergadering ver daagd. Hierop wordt na rondvraag de bijeen komst gesloten. Gebrek aan vergaderin- gen en andere noemenswaardige gebeurte nissen (ot wel noemenswaardige verga deringen en andere gebeurtenisseo) in zij ne gemeente, nopen den Nieuwe Nie- dorper berichtgever tot het componeeren van een potpourri, ditmaal niet van straatdeuntjes, maar van straatmeuw- tjes. Gisterenavond, den 23sten, is de hei- „kar* en -stelling voor den aan te leggen tramweg alhier aangekomen en vandaag zal een begin worden gemaakt met het beien, opgeluisterd door het bezoek van vele nienwsgierigeD, die zich amnseeren met de kracht van een zwaar heiblok en de moppen van ten troepje vroolijke „polderjongens'. Als het zoo doorgaat zal de tram dus spoedig klaar zijn en de boeren nitlachtD, die niet zorgen, dat door het tijdig maken van goede toevoerwegen een groeitenhan- del worde gevestigd en hunne producten in den kortst mogelijken tijd de I reld in komen. Die traagheid, btstaand^ iu het altijd en overal te laat komen, kr,n hier wel eens meer geld kosten, dan de meest royale aanleg van zulke toevoerwegen. Aanstaanden zondag is het hier kermis „schnt" (hoe die naam te verklaren is, weet niemand). De Polakken spelen zon dag en dinsdag bij Haringbuizen en zullen zondagavond de uitvoering van de dames- zangvereeniging „Melodia' met de wel bekende en ook niet-bekende muzikale kwinkslagen afwisselen. Dinsdagna middag geeft het nog jeugdige fanfare corps „Excelsior* op het kerkplein zijn derde „volksconcert', en natuurlijk zullen in geen enkele herberg de voor den dans onmiabare kunstenaars ontbreken. Den 12den, 13den en 14den September zal de jaarlijksche kolf wedstrijd van „De Nederlandsche Kolfbond" worden ge houden en voorloopig kan worden gemeld, dat een fancyfair, bediend door de Melo- diaantjes, en 's dinsdags bal onder leiding der Polakken tot de feestelijkheden zullen be- hoorende berichtgever hoopt echter voor dien tijd daarop nog eer.s terug te komen en is nu aan het „finis" van zijn potpourri. Verslag van de vergade- ring van den Raad der gemeente Wie- ringerwaard, gehouden den 24 Au gustus 1897, des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig de heeren C. Dt. BetelmanBurgemeester, V. Bakker Je., J. Zijp He., J. D. Schenk D. Kooij Jbz. en A- Sleutelallen leden van den Raad en C. Haringhuizen Secretaris. Afwezig de heer J. L. 1. Groneman, volgens kennisgeving verhinderd. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en onder dankzegging aan den Secretaris voor de accurate bij houding goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel 1°. Een schrijven van Mej. H. Heems kerk te Norg, d. d. 7 Augustus j. 1., waarbij genoemde dame verklaart, hare be noeming tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier aan te nemen en op den daarvoor vastgestelden datum in dienst te zullen treden. Dit stuk wordt voor kennisgeving aan genomen. 2°. Een adres van den heer K. A. Schenk, d. d. 15 Aug. jl., houdende verzoek om afschrijving van den aanslag in den Hoof- delijken Omslag van wijlen mevr. de wed. K. Koster-Zijp, overleden den 8 Juli jl., over de tweede helft van het belastingjaar 1897. Wordt op grond van art. 245 der ge meentewet besloteD, voor 5 maanden af schrijving te verleenen. 8°. Een verzoekschrift van den heer C. Haringhuizend.d. 28 Aug. j.1. Adres sant geeft te kennen, gaarne te willen sol- liciteeren naar de alhier vacante betrek king van Penningmeester van den Polder "Wieringerwaaid. Na informatiën bleek hem echter, dat de te benoemen Penningmeester eiken zaterdagmorgen ten kantore in het Pol derhuis zitting zal moeten houden. Aangezien aan hem bij zijne instructie als gemeente-secretaris de verplichting is opgelegd, ter zelfder ureter Secretarie kan toor te houdeD, verzoekt bij den Raad beleefd, wanneer eene eventnëele benoeming hem ten deel mocht vallen, de beide administratiën gelijktijdig te mo gen waarnemen en, als zulks door het be stuur van den Polder noodzakelijk wordt geacht, ten kantore van genoemden Polder te mogen verblijven. Aan den heer Hartnghuizendie zich tijdens de bespreking verwijderd had, wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat de Raad beide betrekkingen vereecigbaar acht, en in het belang van adressant met aige- meene stemmen heeft beslotengunstig op het verzoek te beschikken. 4°. Wordt door de commissie, in de vorige vergadering benoemd tot onderzoek van de gemeenterekening over 1896 rapport uitgebracht. Zij verklaart, dat na een nauwkeurig onderzoek de rekening tot geene opmerkingen aanleiding heeft gege ven en stelt aan den Raad voor, onder dankzegging aan den Ontvanger, den heer P. Schenk Dt., voor zijn accuraat en net beheer, de rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst op f 12524.34* in uitgaaf op f 11909.85 alzoo mei een voord, saldo van f 614.495 De Voorzitter deelt mede, dat de reke ning minstens 14 dagen ter visie heeft gelegen en algemeen verkrijgbaar is ge- Bteld. Na deze mededeeling wordt, over eenkomstig het voorstel van de Commissie, tot vaststelling overgegaan. Thans brengt de Commissie, ingesteld tot onderzoek van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1896, rapport uit. Deze commissie kan tot haar genoegen inededeeleii, dat de rekening in de beste orde en in overeenstemming met de bij lagen is bevonden. Zij heelt daarom dan ook de eer voor te stellen, genoemde re kening, bedragende in ontvangst f 8500. n uitgaaf i 3408.26 sluitende met een batig saldo van f 91.74 goed te keuren, met dankbetuiging aan Heeren Armenvoogden voor de nauwge zette en ijverige vervulling hunner moei lijke en dikwijls ondankbare betiekking. Tot goedkeuring wordt besloten. De Voorzitter brengt een woord van dank aan de Commissieleden, de heeren J. D. Schenk, A. Sleutel en D, Kooij Jbz., eu sluit, niets meer te behandelen zijnde, de vergadering. In het jongste No. van het Maandblad van de Friesche Maatschappij van Landbouw klaagt de zuivelconBnltnt in Friesland, de heer 3. Mesdag, over de friesche veehouders, in dien zin, dat zoovelen nog niet inzien het groote be lang, van te zijn aangesloten bij de ver eeniging Het friesch Rundvee stamboek. De naaste aanleiding tot zijne klacht is een in de vorige maand door hem ontvangen bezoek van een drietal Zweden, die waren overgekomen om een groot getal stamboekstieren eerste klasse voor rekening van eene zweedsche stam boek vereeniging, benevens een aantal pui ke jonge kalfkoeien voor particuliere reke ning aau te koopen, doch er slechts in mochten slagen, de helft van de verlangde dieren te verkrijgen. De Zweden kwamen om driejarige stieren. Toen de consulent hun mededeelde, dat oude fokstieren in dezen lijd van het jaar in Friesland niet waren te verkrijgen, moesten zij hnnne eischen lager stellen. Zij konden echter geen woorden genoeg vinden, om hnnne verbazing te kennen te geven, dat men in een landstreek, zoo bij uitstek geschikt voor veefokkerij, zoo wei nig waarde scheen te hechten aan een goed overervingsvermogen. Zij noemden het eene schande, dat men den stier niet in de gelegenheid stelt, zijne waarde als fokstier te bewijzen, om alleen nietswaar digheid als zoodanig te straffen met over levering op jeugdigen leeftijd aan den scherprechter. Een van het drietal heeft zelf een stal met ongeveer 100 stuks vee, daaronder een fokstier, uit Friesland ingevoerd, van nu acht jaar oud. Hij denkt er niet aan, het dier van de hand te doen, omdat het zijn werk nog steeds uitstekend verricht en daarvoor volstrekt niet te zwaar, noch te boosaardig is, zelfs nog niet eens eene dikke knie heeft. Deze stier staat echter niet het geheele jaar door in een te kleinen en stinkenden stal en wordt, behalve voor het gewone werk, ook voor lichten veld arbeid gebruikt. Dezelfde persoon heeft ook eene friosche koe, vóór twaalf jaren als drie-jarige uit Friesland geïmpor teerd, die nog veel melk geeft van een vatgehalte van ongeveer 3.5 pet. In deze twaalf jaren heeft deze koe nog geen en kelen dag droog gestaan, niettegenstaande er door de voedering meermalen op is gewerkt. Herstemming voor de Tweede Kamer. AMSTERDAM VI. De uitslag der herstemming voor een lid der Tweede Kamer tusscheD de heeren W. J. Geertsema (lib.) en Th. Heems kerk (antir.) is als volgt Gekozen da heer W. J. Geertsema met 1226 stemmen. De heer Heemskerk verkreeg 1225 stemmen. ENSCHEDÉ. (Voorloopige opgaaf). Aantal kiezers 8778. Candidaten de hee ren H. H. van Kol (Pari. soc.) en J. H. ter Veer (H.-Kath. en anti-rev.). Verkre gen H. H. van Kol 4289 stemmen en J. H. ter Veer 3822 stemmen. Derhalve gekozen H. H. van Kol. Bij deze cijfers zijn niet opgenomen de stemmeD, in district Haaksbergen II uit gebracht. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur l hertrouwende, det flet verslag der Raads zitting van Anna Paulowna op 17 dezer in de Schager Conraut juist is, verklaar ik niet te begrijpen, hoe de heer Waller nog wel in een openbare Raadsvergadering verklaart, het adres der vereeniging door Recht en Eenheid tot Vooruitgang niet te kunnen behandelen, omdat rechtsper soonlijkheid ontbreekt. In een volgende zitting zullen, naar ik denk, de leden van den raad hunnen Voor zitter vragen, waarom hun deze kool is ge stoofd, want deze vereeniging bezit reeds maanden, denkelijk jaren, rechtspersoon lijkheid. Men zal nu door de Wet verplicht zijn, om het adrts, dat 17 dezer onwettig misschien te goeder trouw werd ter zijde gelegd, in behandeling te nemen. Voor dien tijd hebben b. h. raadsleden gelegenheid te informeeren, welke sommen hier jaarlijks worden besteed voor gebrek kige verzorging onzer behoefiige cuden van dagen, en wat de kosten zijn van onder houd dier menschen, zooals dat o. a. te Wieringerwaaid en te Zijpe plaats vindt. Blijkt daD, dat in deze gemeenten de kosten niet of weinig meer zijn, een huis met grond (geen Eldorado) kost in Bree- zand weinig geld, zal dan wel gevonden worden, en de behoeftige onde menschen hebben betere verpleging. Mochten we hier zoo gelukkig wezen, dan zal, zooals wel meer is gebeurd, nit het kwade het goede geboren zijn. Graanrechten. De fransche afgevaardigden Géraalt- Richard en Richard Roche hebben eene buitengewone bijeenroeping van het parle ment gevraagd. Maar of aan die vraag zal worden voldaaD, geloott feitelijk nie mand, zelfs niet, naar uit Parijs gemeld wordt, de heeien Gérault-Richard en Roche zelf. Het verzoek der beide genoemde hee ren is een gevolg van het stijgen der broodprijzen. De prijs van vier pond brood is van 80 centimes omhoog gegaan tot 90 centimes, en, zeggen de pessimisten, dit is nog slechts een begin. Nu verlangen de socialisten eu de ra dicalen, dat de heer Mélir.e het graan recht van 7 francs op den dubbelen cen tenaar opheft of wanneer hij dit niet wil doen de Kamer weer bijeen zal roepen, opdat deze kan beraadslagen, hoe het volk, dat door den verhoogden broodprijs het zwaarst wordt getroffen, het best kan worden ge holpen. Zoo wordt voorgesteld, dat bakkers niet meer dan 80 centimes voor een brood van vier pond mogen eischen, en dat de meerdere kosten zullen worden bestreden uit de gemeentelijke of de staatskas. Over dit voorstel is zelfs reeds gespro ken in den parijschen gemeenteraad, waar de meerderheid echter van meening was, dat zulk een maatregel niet zou baten. Meer vrucht werd verwscht van den vrij en invoer van buitenlandsch graan en bnitenlandech meel. Van den heer Méline is iets dergelijks zeer zeker niet te verwachten. Doch raad zal er geschaft moeten worden, want het stijgen der broodprijzen is reeds de politieke qaaes- tie van eien dag geworden Schagen, 25 Angustus 1897. De heer P. Munnikcommies 2e klasse aan het station alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Uitgeest. m Tot assistent in den buitendienst aan het station alhier is benoemd de heer A. Huitema, laatst werkzaam aan het station KoudumMolkwerum. Op het erf, gelegen ach ter het café van den heer C. Berkhou wer, had zondagmiddag eene zeer geani meerde prijskatknuppelpartij plaats. Niet minder dan 65 inschrijvingen voor dit volksspel waren gedaan. Prijzen waren gesteld op de eerste twaalf hoepels, op het tweede twaalftal en op den laststen hoepel. De hoofdprijs was voor „de kat* nitgetrokken. Ia de vierde ronde mocht het den heer J. Houtman van Harenkarspel ge lukken, de kat een zoo gevoeligen slag toe te brengen, dat zij van schrik naar beneden tuimelde. Dit meesteistuk in de kunst, werd natuurlijk door de vele toeschou wers met gejuich begroet. Door heeren regenten dier inrichting is het volgende drietal voor huismeester en huismeesteres voor het Oude Mvnnen- en Vrouwenhuis opge maakt 1. H. J. Kromsigt en echtgn., te Alkmaar. 2. R. Harcksen te 's Gravenhage. 3. Goedhart te Koog a. d. Zaan. Uit dit drietal zullen hetr^u Kerkvoogden eeue benoeming doeB. Verslag der vergade ring van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op dinsdag 24 Augustus 1897, des morgensten 10 ure. Afwezig de heeren Stammes en Meurs. De voorzitter, de heer S. Bermanopent de vergadering en verzoekt den heer Jb. Denijs Jz. de notulen te lezen, welke notulen, na lezing, door den Raad onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Mededeeling van den heer H. W. van Rossem, dat hij zijne benoeming als lid der schoolcommissie volgaarne aan neemt. 2. Dankbetuiging van het bestuur van het Gewest Noord-Holland van het Ned. Gymn.-verbond. 3. Schrijven van den heer A. v. Gas tel, met dank voor zijne benoeming als klokkenist en belofte, de betrekking naar genoegen van den Raad te zullen waarnemen. 4. Dankbetuiging van den heer D. Kramervoor het verleenen van ontslag als aannemer der Rijkslandbouwwinter- school, met verzoek, dat, mocht adres sant bij de herbesteding de laagste in schrijver zijn, hem dan toch het werk te gunnen, want mocht dit niet geschie den, dan zou de laatste slag erger zijn dan de eerste. Onderzoek geloofsbrieven. Door den Voorzitter worden de hee ren J. v. d. Maaten, W. Roggeveen en C. Asjes aangewezen als commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de her benoemde raadsleden, de heeren P. Buis en D. Smit en het nieuwgekozen lid, den heer W. Vader. De commissie met haar onderzoek gereed zijnde, wordt den heeren Buis en Smit verzocht, de vergadering eene wij le te verlaten, en vervolgens wordt bij monde van het oudste lid, den heer W. Roggeveen, rapport uitgebracht en gead viseerd, tot toelating te besluiten. Aldus wordt met algemeeue stemmen besloten. De heereu Buis en Smit, wederom ter vergadering verschenen, worden met het besluit van den Raad in kennis gesteld. Daarna heeft de algemeene felicitatie plaats. Adres van den onderwijzer G. Tjalsma. Wegens zijne benoeming als leeraar aan de Rijksnormaalinrichting te Helder verzoekt adressant tegen 1 Sept., den datum, waarop zijne iunctie aldaar be gint, ontslag. Voorzitter spreekt zijn spijt uit, dat de heer Tjalsma de gemeente gaat ver laten, daar hij zijne betrekking altoos op uitnemende wijze heeft vervuld, maar toch verheugt de heer Berman zich in de belangrijke promotie, die de minister van binn. zaken hem heelt geschonken. Spr. stelt voor, het ontslag te verleenen tegen 1 September en wel op de meest eervolle wijze. De heer -J. v. d. Maaten vraagt of deze spoedige datum niet met de instruc- tie in strijd is. Spr. is er in dit spe ciale geval volstrekt niet tegen, maar zou toch gaarne weten, of het hoofd der school om advies in deze was gevraagd, en of door dit ontslag geen stoornis' in het leerplan ontstond. Voorz. deelt den heer v. d. Maaien mede, dat de heer Ressing tegen het verleenen van ontslagjgeene bezwaren had Daarna wordt het ontslag tegen 1 Sept. met algemeene stemmen verleend Van den heerJ. R. Ressing, hoofd der Openb. Lag. School, was een schrijven ontvangen, dat 2 parallel-klassen door de vermindering der leerlingen heel goed gecombineerd konden worden, en dat daardoor een onderwijzer vrij kwam die de plaats van den heer Tjalsma, die de hoogste klasse voor zijne rekening had, heel goed kon vervullen. Het hoofd der school zou even goed les kun nen blijven geven in de vreemde talen en zich kunnen blijven wijden aan het onderwijs van enkele leerlingen, waarom de heer Ressing adviseerde, de vacature Tjalsma onvervuld te laten. Voorzitter zegt, dat dit schrijven van den heer Ressing blijk geeft, dat hij een open oog heeft voor de financieele be langen der gemeente en spr. twijfelt niet, of heeren raadsleden zullen dit advies toejuichen en aan het verzoek van den heer Ressing gevolg geven. Algemeen goedgevonden. Adres heeren onderwijzers openb. lag. school. Heeren onderwijzers verzoeken betere regeling hunner tractementen en doen de vier volgende voorstellen 1. Aanvangstractement op f 600. te stellen 2. Toekenning van 4 verhoogingen van f 50, elk om de 3 jaar 3. Toekenning van eene verhooging van f100 bij het verkrijgen van hoofd- acte 4. Dit alles te beginnen 1 Januari 1898, met terugwerkende kracht. Hierbij was gevoegd eene memorie van toelichting. De Raad verklaarde zich met alge meene stemmen tegen directe behandeling en werd het adres naar B. en W. ge- renvoyeerd, welk college het aan de schoolcommissie zon zenden, tevens om advies. Adres Harddraverijvereeniging, om het vuurwerk op denzelfden dag af te steken, als de harddraverij wordt ge houden. Algemeen goedgevonden. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de heeren W. Roggeveen, J. v. d. Maaien en C. Bjposl adviseerde tot goedkeuring der rekening over 1896. Ontvangsten f 71898.50'/2 Uitgaven 36236.94 Batig saldo f 35661.56 y2 Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Met algemeene stemmen wordt even eens besloten tot aanschaffing van ijzeren urinoirs uit de fabriek de Prins van Oranje, te 's Gravenhage, daar andere urinoirs te hoog in prijs zijn. Algemeene rondvraag De heer Hoogschagen vraagt inlichtin gen naar het slecht slaan van de toren klok, welke Voorzitter in geheime zitting zal verstrekken. De heer v. d. Maaten deelt mede, ook namens de andere commissieleden, dat hen bij het nazien der rekening is op gevallen, dat daarop een vrij hooge post voorkwam van oninbare belasting op de honden. Spr wil gaarne gelooven, dat bij de tegenwoordige manier van heffing dier belasting veel ervan oninbaar blijkt, maar als zij werd toegepast, zooals in groote steden, door alle honden van een belastingpenning te voorzien, waardoor de politie de hon den zonder penning kan confiskeeren, dan zal blijken, dat daar wel degelijk wat aan te doen is. Spr. wijst er op, dat juist die niet betalen, dit heel goed kunnen doen, en om diege nen nu met een heelen troep honden door de gemeente te laten trekken, daar is spr. niet voor. Spr. zou daarom gaarne zien, dat in den loop van e jaar voorstellen werden gedaan, om aar- in verandering te brengen. Voorzitter zegt, dat, toen y n g jong burgemeester van Schagen wa door hem in eene vergadering en W. eene verandering in de heffing dier belasting is voorgedragen, maa,r toen heeft dat voorstel schipbreuk geleden op de hooge kosten van de aanschaffing van penningen. Gaarne wil spr. 6 voorstel van de commissie in overweging nemen en beloven, nog dit jaar met een voorstel ter tafel te komen. De heer J. v. d. Maaten zegt, <ja* de commissie ook is opgevallen, dat ophalen van haardasch en vuilnis der ge meente de belangrijke som van f 800.—o aftrek verkoop compost f 700.— k°.8 Vroeger, zegt spr., kostte dat veel min der. Gaarne wil spr. toegeven, dat de plaats er beter uitziet dan vroeger en dat de verzamelplaats der vuilnis veel ver der buiten de kom der gemeente hg'» maar toch gelooft spr., dat het vee goedkooper kan. Spr. zou er wel toe willen overgaan, het ophalen van vuilnis en haardasch we der te verpachten, men kon dan de be palingen van toezicht daarop verscher pen, hooger boeten bepalen en dan ge- jv unuu IXJLi na n/»n«

Schager Courant | 1897 | | pagina 4