Politie! oïerzicM der weel. INGEZONDEN, Wieringën. J. 1. vrijdag, des voormiddags 11 ure, werd door Burgemeester en Wethoudere ten raadhnize publiek aanbesteed de le vering van turf, cokts en steenkolen voor de openbare lagere scholen. Laagste in schrijver was de heer J. Numeijervoor steenkolen f 0.77 per H. L., turven f 0.40 ct. per 100 en cokes f 0.55 per H. L. Buitenlandse!) Nieuws. Als een donderslag bij helderen hemel was het alarmgeroep en klokgelui te Oostwoud op den avond van 15 Sept-mber, toeo de korenmolen van den heer J. Gootjet aldaar in volle vlam stond. En geen wonder, dat de on gewone drukte de gemoederen der rustige bewoners in beroering bracht, want het geroep van brand was daar in zeer langen tijd niet gehoord. Als nit een gloeienden krater stroomde de vonkenregen naar omlaag, dank zij de bijna volkomen windstilte zonder ge vaar voor andere perceelen. Den spuitgasten van Oost woud, welke trachtten, het vuur in den beginne te blosschen, mocht dit niet gelukken, ook niet, toen nog assistentie van het naburige Midwond verscheen. Als oorzaak van het ongeval zouden misschien de vonken van de locomotief van den aldaar juist gepasseerden trein genoemd kunnen wordeD, omrede de molen reeds een paar nar te voren door het personeel was verlaten en geen licht of 7uur aan wezig was. Het huis met loods, erf en luin, gelegen aan de Twee WegeD, in de nabijheid van de Groote Baart, in Wieringerwaard, hetwelk woensdag in de herberg vau den heer J. Boon. ten overstaan van den notaris A. S/oos te Winkel werd geveild, is gekocht door den heer A. de Vlaming te Amsterdam voor f 600. Bij het bestuur van het vrijwillig brandweercorps te Winkel is een eigenaardig voorstel aan de orde ge steld. Het bevat de plannen tot het hou den van een brandweerconcours in den loop van de maand October a. s. te Winkel. Het voorstel komt in hoofdssak hierop neer. De verschillende corpsen van Hol lands noorden zullen tot mededinging wor den uitgenoodigd. Een en ander zal ia details nader worden geregeld. Een beroep op de medewerking van verschillende belangheb bende brandwaarborgmaalschappijen zal hoogst waarschijnlijk Diet tevergeefs zijn. Reeds werd door een assuradeur een be drag van 50 gld. toegezegd. Het plan bestaat, om voor dit concours verschillende medailles beschikbaar te stellen. In eene algemeene vergadering, tegen 23 Sept. uit geschreven, zal het voorstel nader worden besproken. Den 17 September jl. werd op de groote Landbouwtentoonstelling tr 's-Gravenbage de inzending van 5 Rij tuigen van den heer Jac. Mei te Heer- liugowaard bekroond met 2 tweede prijzen en 1 derden prijs, en wel voor de aideeling tweewielige luxe—rijtuigen een tweeden prijs (eerste werd niet toegekend); afdee ling voertuigen bij den Landbouw iu ge- 't gebruik, een derden prijs en bij de af- detliug Gierkarren een tweeden prijs, waar bij de eerste ook niet werd toegekend, zoodat de heer Met in de eerst- en laatst genoemde afdeolingen de hoogste uitge reikte onderscheiding ontving. Tot Directeur aan de Am" bachtsschool en Burgeravondschool te Zwolle is benoemd de heer C. Zan der, thans leeraai aan de Ambachtsschool te ARNHEM. Te ven 8 werd aanbesteed het schoon maken van verschillende slooten, om de eigendommen der gemeente. Laagste inschrij ver de heer Jb. Lont voor f 11.49. Aan beiden gegund. De Landbouwtentoon stelling te WIERINGEN. De afdeeling „Wieringen" van de Holl. Maatschappij van Landbouw had in hare gehouden wintervergadering be sloten, eene tentoonstelling te houden van vee, paarden, vruchten, bloemen, granen, enz. en wel op 15 Sept. 1897. Ge noemde dag brak aan, en de tentoon stelling nam een aanvang. In de open bare lagere school te Hippolytushoef waren allerlei keurige verzamelingen in gebracht, het gebouw was van binnen versierd met vlaggen en kronen. In de eerste plaats werd onze aandacht ge vestigd op een groot schild, waarop on geveer 50 verschillende soorten van groenten en vruchten waren verzameld de inzender, de heer Jb. Mostert, heelt zeer veel eer van zijne inzending gehad. Tevens was nog aanwezig een wittebrood, wegende 20 K. G., gebakken van zuiver inlandsch meel door de firma Glazekas te de Rijp, inzender de heer Berkemeijer. Allerlei keurige verzamelingen ter me dedinging en ter opluistering waren in gezonden. Yan uit de school ging men naar het groote kerkplein, waar men een keurige nj koeien en stieren kon bewonderen, en voor de kerk stonden de schapen en lammeren in hokken op gesteld, terwijl de paarden op het marktplein waren geplaatst. Na afloop der keuring werd door het Muziekgezel schap „Harmonie" eene uitvoering ge geven op het marktplein, tevens werd een ieder in de gelegenheid gesteld, de schoone verzameling in de school te be zichtigen, waarvan natuurlijk dan ook een druk gebruik werd gemaakt, want ongeveer 1000 menschen, groot en klein, bezochten het schoollokaal. Hes avonds had eene gezellige bijeenkomst plaats op de bovenzaal van den heer C. C. Koorn. De Voorzitter der af deeling,de EdelAchtb. heerA'olff, deelde mede, door wie de prijzen en diploma's waren behaald, en wel als volgtx:, H. L. witto tarwe, 3 inzendingen, le prijs J. Boeker. 12 H. L. winterrogge, 2 inz., le prijs Jb. Metselaar. x/2 H. L. chevalier gerst, 3 inz., le prijs 8. Groeneveld. x 2 H. L. zomergerst, 4 inz., le prijs J. de "Wit. 12 H. L. korte of lange haver, 4 inz., le prijs S. Groeneveld. 5 L. groene erwten, 2 inz., le prijs 8. J. Mulder. 5 H. L witte erwten, 3 inz., le prijs P. Everts. 5 L. vale erwten, 2 inz., le prijs C. Lont Nz. x/2 H. L. paar- denboonen, 2 inz., le prijs S. Groeneveld. 12 H. L. karwijzaad, 2 inz.. le prijs S. Groeneveld. '/2 H. L. aardappelen, 2 inz., le prijs P. J. Lont, Best.-prijs P. Asjes. 12 H. L. suikerbieten, 4 inz., Ie prijs P. Everts. Afdeeling vee Stie ren, 5 inz., le prijs S. J. Bakker en diploma S. M. de Vries. Melkkoeien, 13 inz., le prijs N. Helling man, 2e prijs P. Lont Jz. en bestuursprijs 8. Snooij. Vette Koeien, 6 inz., le prijs J. Keijzer Nz., diploma 8. C. Bakker. Kalfkoeien, 3 inz., le pr. N. Wagemaker, dip. V. Heijblok. Kalveren, 7 inz., le pr. E. Hellingman, dip. 8. O. Bakker. Ossen, 13 inz., le pr. S. A. Klein, dip. 8. C. Bak ker. Vaarzen, 5 inz., le pr. F. Kuijt, dip. S. J. Mulder, bestuursprijs F. Kuijt. Hok- kelingen, 9 inz., le pr. V. Hejjblok, dip. 8. Groeneveld. Werkpaarden, 22 inz., lepr. H. Minnes, dip. C. Veerdig, eereprijs J. Kroon, in loting met V. Heijblok. 1-jarige paarden, le pr. S. A.Klein, dip.J. P. Kooij. 2-jarige paarden, le pr. J. Snooij, dip. P. P. Kooij. '/2-jarige Rammen, le pr. 8. C. Bakker, dip.V. Heijblok. 1 '/2-jarige Ram men, le pr. 8. A. Klein, dip. 8. C. Bakker. Schapen, le pr. A. Heijblok, dip. J. J. Wig bout. Lammeren, le pr. Jb. Metselaar, dip. M. Heijblok. 6 Kippen en 1 Haan, le pr. Jb. Mostert. 6 Eenden en 1 woerd, le pr. 8. J. Mulder. 1 koppel Konijnen, le pr. W. de Jong. Geiten, le pr. A. Akkerhuis. Tafelappelen, 3 inz., le pr.-J. B. Berke meijer. Tafelperen, 9 inz., le pr. P. Poel. Stoofappelen, 3 inz., le pr. F. Kuijt. Een verzameling Bloemen, 9 inz., le pr. N. Kaan. 1 K.G. Boter, 3 inz., le pr. C. M. Mulder. 2 platte Na gelkazen, 3 inz., le pr. D. D. Mulder. 2 ronde witte Kazen, 2 inz., le pr. Wed. P. N. Mulder. Verzameling Groenten, 2 inz., le pr. J. C. van Assen, bestuursprijs Jb. Mostert. 1 vacht Schapenwol, 3 inz., le pr. Jb. Metselaar. Na afloop dezer mededeeling dankte de heer Kolff allen, die had den medegewerkt, om deze tentoonstel ling zoo glansrijk te doen slagen. De heeren N. Kaan en G. Brands te An na Paulownapolder, welke waren uit genoodigd tot keurmeesters, hebben ge toond, die taak naar behooren te kunnen vervullen, en hun komt een dankbetuiging ten volle toe. De „Harmonie" liet ook 's avonds hare welluidende tonen hooren, en een gezellig bal besloot de bijeenkomst. De kermis te Kolhorn is stiller voorbijgegaan, dan andere jaren. Kreeg het dorp gewoonlijk veel bezoek uit omliggende plaatsen, thans was er in de omgeving zooveel buitengewoons, dat er van uitgaan geen sprake behoef de te zijn. Harddraverij te Wieringer- waard, gevolgd door harddraverij en vuur werk te Schagen kolfwedstrijd en bui tengewone feestelijkheden te N. Niedorp; kermis te Schagerbrug, enz., dit alles werkte mede, om de kermisvreugde bij na geheel tot eigen kring te bepalen. Toch heeft het spel met de amerikaan- sche luchtschuitjes vrij goede zaken ge maakt beter althans dan de draaimolen of de paardentram, die nog al eens lijdend waren aan gedwongen werkstaking. Schoutens paradetent is er niet geweest, hoewel de eigenaar zij ne komst aangekondigd en de stand plaats gehuurd en afgebakend had. Maar Hartlooper is er geweest 1 Louis Hart- looper, die met zijne vrouw en den heer Andrée van Dijk een zeer aardig pro gram hebben afgewerkt voor eene eivol le zaal. Hij heeft zich evenals een vorigen keer doen kennen als iemand, die met uitstekend gevolg het comische aan het humoristische weet te verbin den. Wanneer hij voortgaat met stel selmatig al wat banaal is te vermijden en in zijne voordrachten op geestige wijze maatschappelijke misstanden tracht te hekelen, zoodanig, dat ouders er geen bezwaar in zien, hunne kinderen mee te nemen, dan lijdt het geen twijfel, of zijn naam zal blijvende, goede herinneringen wekken, iets, dat lang niet van alle broederen op zijn terrein kan gezegd worden. Ook Mejuffrouw Hartlooperen den heer van Dijk komt een woord van lof toe. Ze hebben zich dien avond dapper van hunne taak gekweten en met hun drietjes of liever met hun vieren, want zij hadden een wakker en ervaren pianist tot hun dienst een geheel gevormd, dat neêrlaten van 't gordijn bijna onnoodig maakte. Velen gaven den wensch te kennen, dit gezelschap later nog eens te hooren en den geest van het publiek kennend, gelooven we niet anders, of de heer Hartlooper zal dan wel weer voor een even afwisselend als deugdelijk program zorgen. De kermis werd als gewoonlijk besloten met een kolf- en biljartwedstrijd.De laatst genoemde duurde echter te lang, zoodat de zes laatst aanbljj venden besloten, de prijs- en premiegelden te verdeelen. De kolfwedstrijd had een beter verloop dan vorige jaren. Er werden soms aardige punten geslagen en vele series zijn best uitgespeeld. De uitslag was als volgt H. Westerman, Barsingerhorn, Prijs met 141 punten. H. Moerbeek, Kreil, le. Premie met 136 punten. H. Wai- boer, Groetpolder, 2e. Premie met 126 punten. J. Helder, Kolhorn, Serieprijs met 50 punten. „De zonden der vaderen worden op de kinderen verhaald." Een kleine terug blik op de geschiedenis van Spanje be wijst, dat deze waarheid niet alleen op individuën, maar ook op landen en vol ken van toepassing is. Spanje bezat eens in de aan z|n scep ter onderworpen landstreken van Ame rika, bestaande uit de vier onderkonink rijken Mexico, Nieuw-Grenada, Rio de la Plata on Peru, benevens Guatemala, Venezuela, Chili, Havana en Portorico, eene uitgestrektheid van 250.000 vierkan te mijlen, met een bevolking van 30 mil- lioen menschen. Dit gansche onmetelij ke land leed onder eene stelselmatige uitmergeling. Niet genoeg, dat de spaan- scfle regeering van hare koloniën zoo veel geld als mogelijk was zocht te trek ken, beschouwde ook de spaansche be volking haar Amerika als een gemeen schappelijk eigendom, dat aan de armere klassen tot spoedige verrijking was aan gewezen. Ieder schip voerde verarmde adellijken of berooide gelukzoekers naar Amerika, die in de onderkoninkrijken aan gene zijde der zee voordeelige plaat sen zochten en vonden. De meesten hun ner kwamen uit de spaansche provinciën met geen andere bezitting dan een wambuis, een paar broeken en drie hem den. Velen konden nauwelijks lezen en schrijven en bezaten van de wereld en menschelijke bedrijven geen andere kennis, dan die zij op de overvaart kon den opdoen, daar zij in hun geboorte land nimmer iets anders dan de preeken hunner pastoors hadden gehoord. Allen hadden het oogmerk, om het in korten tijd bijeen geschraapte geld in het vaderland te verteren en zagen hoogmoedig op de inboorlingen neder, niet enkel op de Indianen, maar ook op de Creolen, de nakomelingen der blanken. Aan de geboren Spanjaarden vielen bijna alle posten der justitie, der regee ring en der politie ten deeluit hen be stond de geestelijkheid der rijk begiftig de kloosters, terwijl aan de Creolen slechts de minst bezoldigde ambten in het bestuur en de karig betaalde pas- toorsplaatseu worden gegund. De geboren Spanjaarden, die de dwangwetten te voltrekken, de straffen te bepalen, de belastingen te innen had den, werden daardoor hoe langer hoe meer gehaat en verzwakten het aanzien van het moederland, voor welks steun pilaren zij werden aangezien. Intusschen gebruikten de Creolen hunnen invloed als ambtenaar en pastoor in het binnenland, om de Indianen tegen de regeering in verzet te brengen. De begunstiging van het moederland en zijne bevolking openbaarde zich mede in de onbillijkste handelswetten. De spaansche koloniën mochten slechts dat gene aanbouwen, wat Spanje zelf niet voortbracht. Zij moesten hunne ruwe producten naar Spanje ter bewerking opzenden en waren verplicht, weder uit dat rijk hunne fabrieksgoederen te be trekken. Ieder land was afzonderlijk voorge schreven, op welken tak van cultuur het zich mocht toeleggen. Handel met andere landen dan met Spanje was op doodstraf verboden. Dit verbod had een smokkelhandel op uitgebreide schaal ten gevolge, waaruit een voortdurende strijd tegen de beambten van het moederland voort kwam. Uit dit koloniale stelsel ontstond de bron der ontevredenheid, die eene reeks koloniale opstanden in 't leven riep, die met de vrijverklaring van genoemde landen eindigde. De laatste schakel in die opstanden vormt het verzet van Cuba. Alle kracht wordt ingespannen, alle beschikbare macht aangewend, om tenminste deze laatste parel te behouden. Om in 't bezit van het schoonste eiland der Antillen te blijven, heeft Spanje van 8 Maart '95 tot 20 April '96, 83 ba taljons infanterie, 28 escadrons cavallerie, 1 bataljon vesting-artillerie, 8 bergbat- terijen, 8 compagnieën genie-troepen, 2 telegraaf-compagnieën, 2 spoorweg-com pagnieën naar het eiland gezon den. Het totaal bedroeg 121.326 krijgslieden, waaronder 40 generaals, 562 hoofd- en 4768 subalterne officieren. Onder het materiaal bevonden zich 143 vuurmonden, waaronder 36 bergkanonnen van 75 m.M., 139940 geweren, waar onder 63301 Mauser, 5177 karabijnen, 61.878.368 patronen en 72326 K. G. buskruit. Trots deze belangwekkende strijdmacht, trots de ijzeren hand van een tweeden Alva, generaal Weyler, trots de strenge blokkade langs de cubaansche kusten, waar sedert twee jaar een dertigtal spaansche oorlogsschepen kruisen, is het der regeering niet mogen gelukken, den opstand te dempen. Integendeel breidt h ij zich in de laatste dagen met succes uit. Uit Madrid komt thans het bericht, dat de opstandelingen de belangrijke ves- tiD<r en havenplaats Vittoria de las Tu- nus hebben vermeesterd. Op 14 Augus tus werd het beleg voor de stad gesla gen en na de voorbereidende werkzaam heden werd op den 26 de eerste bres geschoten. Den 25sten werd een aanval beproefd, doch afgeslagen. Na een heftig bombardement van vijf dagen met dy- namiet-granaten waren de belegerden genoodzaakt, zich over te geven. De strijdmacht der opstandelingen be droeg vijfduizend man. Na zich van de stad te hebben meester gemaakt en er een garnizoen te hebben achtergela ten, zijn zij naar San Pedro Mayaron opge trokken. Vreemd mag het klinken, dat generaal Weyler geen pogingen heelt aan gewend, om de stad te ontzetten. De cubaansche opstandelingen doen, alsot zij reeds geheel heer en meester van het eiland waren. Zij hebben dezer dagen reeds een president gekozen voor de°republiek, die zij willen vestigen. Hun- ne keuze is gevallen op den oud-gou verneur van Matanzas, senor Mendez Capote. De verkiezing had den 2en Sep tember plaats en is in volmaakte orde afgeloopen. Zoo gemakkelijk als de re- geerings-machine op Cuba in elkander werd gezet, heeft graaf Badeni het niet, om het oostenrijksche raderwerk in be weging te houden. De taalstrijd in Bo- hemen heeft reeds de grootste verwarring gesticht. De duitsche oppositie weet stel selmatig alle werkzaamheden in den rijksdag te beletten, hopende daardoor Badeni tot aftreden te dwingen. Deze heeft reeds gepoogd, uit Slaven, Polen en clericalen eene nieuwe meerderheid sa men te stellen, doch het schijnt, dat de ze coalitie wegens te tegenstrijdige be langen geen levenskracht bezat. Toch zal er iets moeten gebeuren, want belangrijke wetsvoorstellen wach ten op de beslissing van den rijksdag. Wanneer het compromis met Hongarije niet wordt vernieuwd, als de delegaties niet op den behoorlijken tijd worden ge kozen eu de financiën der monarchie niet worden geregeld, kunnen verwik kelingen niet uitblijven. Zooals de za ken nu staan, kan het alleen der poli tieke wijsheid van keizer Frans Jozef gelukken, het federalisme in het bonte keizerrijk te bezweren. Voorloopig leidt de keizer de groote manoeuvres te Totis in Hongarije, waar hij tevens als gastheer van keizer Wil helm optreedt. Keizer Wilhelm biengt na het bijwonen der legeroefeningen een bezoek aan Boedapest, waar reeds druk gewerkt wordt aan de voorbereidingen voor de ontvangst. Het volk der hon- gaarsche hoofdstad is zeer verheugd, dat de hooge gast den tijd van zijn verblijf grootendeels zal besteden met het be zichtigen der stad en spant alle krachten in, om Boedapest op zijn best te doen uitkomen en de ontvangst zoo schitte rend mogelijk te maken. De geheele hongaarsche pers begroet den bondgenoot van den koning in geestdriftige artikelen. Natuurlijk hebben èn de vleiende woorden van keizer Wilhelm over het hongaarsche leger, èn de lofredenen der hongaarsche pers op Duitschland en zijn keizer een politiek tintje. Zij bevatten eene zijdelingsche waarschuwing aan het adres van Rusland. Als de nood aan den man mocht komen, zullen Duitsch land en Hongarije elkander tegen den gemeenschappelijken vijand krachtig bij staan. Èn de bijeenkomst te Homburg èn het bezoek aan Boedapest zijn uit vloeisels van de fransch-russische allian tie. Zelfs de welwillende toon, die sedert eenige dagen de artikelen in de duitsche en engelsche pers jegens elkander eigen aardig kenmerkt, is de echo der toasten, aan de oevers van de Newa gehouden. Eene toenadering tusschen de beide rijken wordt ook in de grieksche aange legenheden opgemerkt. Engeland heeft zich neergelegd bij de door Duitschland geëischte europeesche controle ep de grieksche geldmiddelen, waardoor den duitschen fondsenhouders, die 6/7 van de grieksche schuld bezitten, de interesten hunner effecten wordt ver zekerd. Art. 2 van het vredesverdrag zou nu ald us luiden Griekenland zal aan Turkije een oor logsschatting van vier millioeu turksche ponden betalen. De noodige schikkingen voor de ver gemakkelijking van de spoedige beta ling ervan zullen worden gemaakt met toestemming der mogendheden en zoo danig, dat de erkende rechten van de oude schuldeischers, de aandeelhouders van de grieksche openbare schuld, niet te ernstig zullen worden geschaad. Te dien einde zal te Athene eene internationale commissie worden inge steld, samengesteld uit vertegenwoor digers van de bemiddelende imogendhe- den, van elk één. De helleensche regeering zal den ar beid der commissie regelen bij een wet, die vooraf aan de goedkeuring der mo gendheden moet worden onderworpenen die de inning en het gebruik der in komsten voor den dienst van de leening voor de oorlogsschatting en andere staatsschulden stelt onder volstrekt toe zicht van deze commissie. AlzooGriekenland komt onder voogdij. Geachte Redactie l Zendt u zoo vriendelijk willen zijn, voor het volgende eenige ruimte in uw blad af te staan De redenen, die aanleiding gaven tot het onder protest aanvaarden van den eersten prijs van den biljartwedstrijd te Nieuwe Niedorp. Toen ik mijne hoogste serie had ge speeld, (maandagmorgen) ging ik de in 't Raadhuis uitgestalde prijzen bezichtigen. Daar heeft een lid ran de biljartcom- missie, de heer P. Buiter, tegen mij ge zegd, dat ik mocht hopeu, dat ik 't hoogst zou blijven, omd»t ik dan dat kenrige blad met het serviesje van geribd glas werk mee naar hui» zou nemen. Dinsdag avond om 7 uur eindigde de wedstrijd. Toen stond ik bij 't biljart en werd door datzelfde commissielid jnist met dat kunstvoorwerp gefeliciteerd. Even daarna vergaderde de biljartcommissie. Daarop komt hetzelfde commissielid bij mij, zeg gend je krijgt dat stelletje niet, want we hebben geen geld genoeg. Miju ant woord daarop was, dat dat zoo maar niet ging. Ik heb tegen verschillende personen gezegd, dat ik zou protesteeren. De heer J, B. Wilken, die van de kwestie gehoord had, is bij mij gekomen en heeft er met mij over gesproken. Hij wilde er 'oen nog eens met den voorzitter, den heer Coiterden voorzitter n. 1. van de kolfvereeniging en de biljartcommissie, over spreken. Toen is gebleken dat deze er totaal niets van wist. Het besluit was dus door de commissie genomen, zonder dat de voorzitter er in gekend was. De prijsuitreiking is gevolgd. Toen is door mij openlijk verklaard, dat ik het kunstvoorwerp, dat de commissie mij uw toekende, aannam onder protest. Waarom, dat zou ik iu een kring van dames, van vele niet-leden van den Ned. Kolfbond en slechts weinige leden, niet uitleggenik zou het in een der dagbladen doeD, opdat de leden het zou den kunnen beoordeelen. En waarop grond ik nu mijn recht van protest In 't officiëel programma staat Tijdens den Kolfwedstrijd zal in de ffPrins Maurits* een biljartwedstrijd wor den gehouden, op een biljart Ch. Toulet, uit sluitend voor leden van deD Ned. Kolfbond, Dat i9 bet eenige reglement, dat er voor den biljartwedstrijd bestond. Op een reglement kon de commissie zich in eene kwestie over de prijzen dus niet beroepen. Nu mijne gronden. Ik achtte bet besluit van de commissie, in haast genomen, zonder dat de voorzit ter er iets van wist, in eene zaak, waarbij de waardigheid van de koliclub op het spel stond, belachelijk. „Je krijgt den prijs niet, want we heb ben niet genoeg geld," was het oordeel. Maar het gaat zoo maar niet, om een' prijs, die uitgeloofd is, door een' anderen te vervangen, zonder dat bij de uitloving voorwaarden daarvoor gesteld zijn. En de prijs, die tentoongesteld was, was de eerste prijs en als zoodanig beschouwden leden vau de commissie hem ook, en anders trachtten zij dit den menschen wijs te ma ken en stelden zij hem als lokaas, om je geld te verspelen, ten voordeele van de commissie, om zoo de groote onkosten van het feest door de spelers te laten betalen. Zooals hiervoor is aangehaald, toonde dat de heer Butter met de woorden, waarmee hij mij lekker maakte. Dat toonde ook de heer Jb. Kuilman, lid der commissie, toen bij de prijzen toonde aan de heeren P, Over en G. Kot sen te Barsingerhorn en PKoopman te N. Niedorp, toen hij zei, dat dat de bil- jartprijzen waren, zonder er eenige beper king bij te voegen. Latsr zei de heer Kuilmandat hij te gen alle biljarters de voorwaarden, die op de prijzen betrekking hadden, had gezegd. Nu tart ik dien heer, om als eerlijk man te verklaren, dat hij ze tegen mij niet alleeD, maar ook tegen de heeren Schwa- ner van Alkmaar en Slotemaker van Zuid-Scharwoude heeft gezegd, Later schrijf ik, ja later, want de heer Kuilman kwam daarmee eerst twee uren na de prijsuitreiking op de proppen. Neen, wil men weten, wat ik verwacht had dat de commissie met mij open spel had gespeeld. Ik was voor haar toch ook geen wild vreemde, maar een clubgenoot. Zij hadden mij hunne rekening moeten laten zien, opdat ook ik kon beoordee len, hoever de prijswinners moesten doe len in 't te kort en opdat ik de billijk heid er van kon inzien. Bovendien, de opinie der commissie volgend, dat de «peler» de onkosten moe ten betaleo,dan zou zich b. v. het geval kunnen voordoen, dat er f 50.verspeeld was, en dat er f 40.onkosten waren: dan zouden de prijswinners f 10.krijgen. Neen heeren, dat gaat niet op boven dien is er besloten, dat de 47 leden van de kolfclub „Over de helft" voor al 't te kort van het geheele feest instaan. En laat nu ieder maar beoordeelen, hoe prettig ik gestemd was, toen ik hoorde, dat de commissie het te kort van f 10.— niet op de 47 leden van de club, die er voor instonden, maar op den prijs- winner verhaalde. Nu »telt de commissie de club leelijk aan de kaak, want er waren een lste, een 2de en een serie-prijs. Er is voor f 60.aan kaarten verkocht en de lste prijs is een kunstvoorwerp, dat f 14.90 gekost heeft.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2