De Troonrede. Zondag 2S September 1897. 41ste Jaargang Ho. 3242. Red. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Burean: SCBACIKS, laan, I> 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker: J. WIXREL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementen worden dage lijks aangenomen. Zij, die zich thans op dit blad abonneeren, ont vangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Binnenlandsch Nieuws. Alkmaar, 22Sept. Inde heden gehouden vergadering van den Raad werd besloten tot bestendiging der wik- en weegloonen op 60 cent per 100 K.G. Wieringen. Wieringen. De opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal had ditmaal een zeer eigenaardig karakter. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina vergezelde Hare Moeder, nu deze voor de laatste maal de troonrede ging uitspreken, en werd alzoo ingeleid als het ware in het Staats lichaam, waarmede Zij, eer dit zitting jaar zal verstreken zijn, de wetgevende macht zal hebben uit te oefenen. Was het alzoo in zekeren zin een afscheids woord, dat de Regentes sprak, hoe kon dit in waardiger, inniger vorm geschieden dan door het uitspreken der gedachte, dat Hare dierbaarste wenschen en die van het nederlandsche volk vervuld zullen worden, als vóór het einde van dit zittingjaar Hare beminde Dochter de Regeering zal aanvaarden Inderdaad, ook hierin vloeien de wenschen van het Hootd van den Staat met die van het volk ineen, en met vertrouwen ziet Nederland het oogenblik te gemoet, waarop deze Dochter de taak zal aan vaarden, waarvoor zij door deze Moeder is voorbereid En onder welk een gelukkig gesternte had deze eerste ontmoeting en dit af scheid plaats De Koninklijke Moeder kwam het tijdvak van sociale politiek inwijden, waarvan in dit zittingjaar de eerste vruchten geplukt zullen worden en die in het volgende jaar zal worden voortgezet Eeu sociaal program is het inderdaad, dat in deze troonrede ontwikkeld is, en het blijkt uit het regeeringsprogram ten duidelijkste, dat het ministerie bereid is, de beloften in te lossen, die bij de stem bus zijn gedaan, dat het werken wil in de richting, die in de programma's der Liberale Unie is ontwikkeld, en waar naar alle andere programma's zich met meer of minder belangrijke afwijkingen hebben gefatsoeneerd. De troonrede wijst, naast gunstige verschijnselen, ditmaal ook op minder goede. Maar tegelijk worden po gingen in uitzicht gesteld, om aan de bestaande bezwaren te gemoet te komen. Yan den landbouw wordt ge tuigd, dat wel is waar de oogst van verscheidene gewassen gunstig was, maar dat „door de heerschende ziekte onder het vee en de daaruit voortvloeien de belemmeringen van den veeuit- voer groot nadeel wordt geleden." Daartegenover leest men in het werk program, dat een voorstel zal worden gedaan tot vereeniging der zorg voor de landbouwbelangen bij één departement van algemeen bestuur. Natuurlijk zal daardoor de veeziekte niet wijken, noch zullen de grenzen onverwijld openge steld worden, maar men mag van dien maatregel toch als gevolg te gemoet zien, dat met ernst getracht zal worden naar verbetering der landbouwtoestan- den, en daartoe behoort de zorg voor de gezondheid van den veestapel en voor de uitbreiding der gelegenheden tot afzet toch wel in de eerste plaats. Op Java, zoo wordt medegedeeld, heeft de suikerindustrie met moeilijk heden te kampen. Dit is, helaas, zoo, maar daarom zal men ook met inge nomenheid vernemen, dat een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker zal worden ingediend, waaraan wel geen andere beteekenis te hechten zal zijn, dan dat de Regeering aan die moeilijk heden wil te gemoet komen. Terwijl wij alle nommers op het pro gramma met ingenomenheid begroeten, is het ons meer bijzonder aangenaam, geheel voorop geplaatst te zien een wets ontwerp tot afschaffing der dienstver- vauging bij de militie, niet met, maar als voorbereiding van de hervor ming der levende strijdkrachten. Dit is een eisoh van sociale rechtvaardigheid, die niet langer onvervuld mag blijven. Maar om de dienstvervanging afgeschaft te krijgen, lijkt de nu te volgen weg ons de beste. Er is grond voor de meening, dat men met die afschaffing onze levende strijdkrachten niet in den gewenschten staat heeft gebrachtmaar het is ook zeker, dat er over de maat regelen, die verder noodig zijn, veel verschil van meening bestaat, en dat men dus het goede beginsel heel licht kan zien struikelen over de meenings- verschillen, als men het een met het ander verbindt. En is het beginsel van den persoonlijken dienstplicht eenmaal ingevoerd, dan zal het zich door zijne eigene deugdelijkheid en rechtvaardig heid handhaven en wordt het nimmer meer afgeschaft. Daarentegen zal men ge makkelijker eene meerderheid erlangen voor verder noodige hervormingen, in dien eenmaal die beginselstrijd volstre- den is. Wij kunnen niet over ieder der aan gekondigde ontwerpen in bijzonderheden treden en dat is niet noodig ook. Op eene enkele uitzondering na hebben wij ze alle behandeld en onze lezers weten dus, hoe wij er over denken. En er is alle reden om aan te nemen, dat de uitwerking der op den voorgrond gestel de beginselen in hoofdzaak in onzen geest zal zijn. Een enkel woord alleen nog over het min of meer verrassend slot van het werkplan. „Aan versterking der rijksinkomsten door wijziging van het tarief van in voerrechten, met behoud zijner bestaan de grondslagen, wijd ik mijne aandacht". Met behoud zijner bestaande grond slagen. Was het noodig dit te zeggen, nu Pierson Minister van financiën is Geen bescherming dus. Maar hoe men dan uit do invoerrechten, zonder den handel al te veel te belemmeren, nog veel meer zal halen dan nu reeds ge schiedt, blijft af te wachten. Men moet aannemen, dat artikelen, die nu vrij loopen of te laag getarifeerd zijn, zullen worden getroffen of hooger aangeslagen. In alle geval van den Minister Pierson mag men niet verwachten, dat hij zulke toezegging maar voor de leus zou doen. Met belangstelling zien wij dus zijn voorstellen te gemoet. Maar dit nummer op het programma beteekent nog iets anders. Het zal den strijd, die buiten de Ka mers over de beschermende rechten is gevoerd, nu daar binnen overbrengen, want de voorstanders van de bescher ming zullen een zoo schoone gelegen heid om hun stokpaardje te berijden, zich niet laten ontglippen. Hieruit blijkt dus, dat het ministerie een principiëelen strijd niet ontwijkt. Hieruit niet alleen uit het op den voorgrond stellen van den persoonlijken dienstplicht, uit het aankondigen van den leerplicht en van eene hervorming van het armwezen ziet men duidelijk, dat dit kabinet niet als zijn voorganger anderen dan zijn geest- i verwanten naar de oogen wil zien. Men versta dit niet verkeerd. Reeds is er op gewezen, dat de verkie zingsprogramma's, evenals nu het regee- ringsprogramma, veel overeenkomst ver toonden met de Liberale Unie en men heeft aaD deze steeds nagehouden, dat zij zich het monopolie der maatschappelijke hervormingen niet mocht toeëigenen. Dat wilde zij ook niet, en dat wil het tegen woordige Ministerie zeker ook Diet. Het zal volgaarne alle partijen of partijgroe- aan zijne zijde zien, voor zcover zij in beginsel zich met zijne voorstellen kun nen vereenigen. En het zal er voorze ker bij de uitwerking zijner beginselen op uit zijn, zoo velen mogelijk in de ge legenheid te stellen mee te gaan, zoo weinig mogelijk af te stooten. Maar één ding zal het niet doen. Het zal nie- mands steun koopen door natelaten, wat het naar zijn beginsel doen, door te doen, wat het naar zijn beginsel laten moet. Die omstandigheid legt op de mede standers van deze regeering den ernsti- gen plicht, om dit kabinet te Bteunen zooveel als in hen is. Natuurlijk kan van niemand verlangd worden, dat hij tegen zijne beginselen handelemaar een ieder bedenke wel, dat alle mee- ningsverschil geen principiëel verschil is en dat, waar men het over de beginse len eens is, men het over de toepassing eens moet zien te worden en eens kan worden, mits niet ieder halsstarrig op zijn stuk sta, maar ieder blijk geve van eene verstandige zucht tot toenadering. Vat de Vertegenwoordiging zoo hare taak op, dan zal in waarheid de thans gehouden troonrede een tijdvak van so ciale politiek en sociale rechtvaardigheid hebben ingewijd, en dan zal de te vredenheid van het volk den Troon te hechter schragen, waarop Koningin Wil helmina in 1898 zal plaats nemen. Bij denop woensdag 22 Se p- tember gehouden koltwedstrijd te Zuid- Scharwoudo bij den heer A. Kist is de le pr., met 132 punten, gewonnen door den heer A. Berkhoutte Z.-Scharwoude ^te pr., met 126 punteD, gewonnen door den heer W. Kraakman, te Z.-Scharwoude 3e pr., met 120 punten, gewonnen door den heer S. Everste OndkarspelSerie- prijs, inet 53 punten, gewonnen door den heer P. Kraakman, te Z.-Scharwoude. Ook had aldaar oen wedstrijd plaats, waaraan personen deelnameD, die nog nimmer em prijs hadden gewonnen. Da le pr., met 86 punten, werd behaald door deu heer Jb. de Geus, te Z.-Scharwoude; 2e pr., met 79 punion, werd behaald door den heer D. O. v. Dijk, te Oudkarspel 3e pr., met 77 punten, werd behaald door deu heer P. Boon, te Z.-Schaiwonde. D s. W. van Beursen t e Scha- gerbrug, beeft het beroep naar U r- iii o n d aangenomeu. De conrmisie van advies in technische zaken van het gewest „Noord- Holland* van het N.G.V. deelt mede, dat de rooster voor de gewestelijke voorturnerslessen 2e halfjaar, als volgt is samengesteld Zondag 29 Aug. te Zaandam. Zondag 26 Sept. te Weesp. Zondig 31 Oct. te Koog—Zaandijk. Zondag 28 Nov. te Hoorn. Hollaudsche Maatschap- pij van Landbouw. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw hield te 's-GRAVEN HAGE hare 64e algemeens vergadering in de groote concertzaal van het Kon. Zoölogisch Bo tanisch Genootschap, onder leiding van den heer D. Bauduin. Na behandeling van eenige zaken werd aan de orde gesteld a. het voorstel van de afdeeling Beemster, Purmerend en omstre ken, om van de regeeaug te verkrijgen, dat bij vernietiging van vee, gestorven aan miltvuur, door den staat vergoe ding worde gegeven, hetzij de cadaver-wsar- de, hetzij b.v. van de waarde van het vee in gezonden toestand. De afdeeling wenscht onder cadaver- waaide te verstaan de waarde van hetzelfde dier, gestorven aan eene niet-beamettelijke ziekte. Het hoofdbestuur ging met het voorstel mede, doch wenschte dat dcor den Stsat 2[g der waarde, tot een maximum van f 100, voor het beest in gezonden toestand zon worden vergoed. LeideD was tegen rijks vergoeding en liever voor een fonds van vergoeding voor belangstellenden, zelfs met steun der re geering, in den vorm van waarborgkapi taal. Overigens wees zij er op, dat onze verzekeringswetten niet alleen voor het belang van den sanitairen toestand van den mensch, maar ook in het belang der veehouders moeten zijn. Als lid der financiëele commissie, in plaats van mr. H. J. M. Tijssens, aftre dend lid, werd gekozen de heer A. E. Zimmerman te Hoorn en tot lid der com missie in Noord-Holland de heer C. de Boer te Assen delft. Nadat de Beemster zijn voorstel tct toekenning van rijksvergoeding uit een billijkheidsoogpunt heeft verdedigd, vindt het denkbeeid van het Hoofdbestuur om */i van de slachtw&arde tot hoogstens t 100 toe te kennen bestrijding, een a mendement, zooals uit eene nadere toe lichting van het hoofdbestuur blijkt, voor gesteld in de hoop op welslagen. Met het oog op de kans van slagen ging ten slotte da Beemster mede met het voor stel van het hoofdbestuur, dat alsnn met schier algemeene stemmen wordt aange nomen. b. van de afdeeling Bodegraven en omstreken, om te wachten wijziging te verkrijgen van de veeartsenijknndige wet ten met het oog op de maatregelen, te nemen wanneer zich een geval van milt vuur onder het vee voordoet. Het Hoofdbestuur stelde voor een ministerieel schrijven aan de burgemees ters en de districtsveeartsen uit te lok ken, teneinde de toepassing van de wet meer algemeen te maken. Bodegraven kon zich met dat preadvies niet vereenigen, omdat zij aan de burge meesters de bevoegdheid wenscht te ge ven, om bij gevallen van miltvuur reeds dadelijk de hulp van een geëxamineerd veearts iu te roepen en niet te wachten tot de komst van den districts-veearts of ziju plaatsveryanger. Daarentegen voud het preadvies, om de burgemeesters aan te schrijven zooveel mo gelijk spoed te maken, steun bij Parme- rend. Na eenig debat blijkt bij opstaan en zitten het voorstel van het Hoofd bestuur m.t groote meerderheid aangenomen. c. Van de afdeeling Zaanlandsche ge meenten, om het besmettelijk mond- en klauwzeer als besmettelijke veeziekte te schrappen de waarde van een cadaver van een aan miltvuur gestorven beest te vergoe den maatregelen te nemen tot beperking van de tuberculose der runderen. Het Hoofdbestuur wenscht het mond-en klauwzeer onder de besmettelijke ziekten te behouden, maar bij de Reg. aan te dringen op het nffieiëel constateeren van het bestaan of niet bestaan van de ziekte. Aangifte moet verplichtend blijven. Ten opzichte van het miltvuur verwees het naar het (aangenomen) preadvies op het voarstel-Beemster en wat de tubercu lose betreft, vroeg het diligent verklaring. Naar aanleiding van dat preadvies trok de Zaaul. afd. alle drie da voorstellen in. Het voorstel van het Hooldbestuur tot tusschentijdsche wetswijziging naar aanlei ding vaD het overlijden van den secr.-pen- ningmeestsr werd aangenomen, nu reeds de stemming was begonnen voor leden ecner Commissie voor die wetsherzianing. Als plaats voor dejaarlijksche algemee ne vergadering in 1898 in Noordholland, Wt.ren verzoeken ingekomen van de afd. Purmerend, Terschelling op Op meer (welke laatste haar 60—jarig bestaan hoopt te vieren). De vergadering ves tigde bij stemming haar keuze op de aftiteling Opmeer. Tot leden van hetHoofdbestuur blijken ge kozen, uit Noord-Holland de heer K. Cz. de Boer, uit Asssndelft en uit Zuid-Holland de heer 11. A. Nebben» Sterling, te Ro zenburg, die beiden de benoeming aannemen. Alvorens de vergadering te sluiten bracht de voorzitter hartelijken dank aan de af tredende leden van het hoofdbestuur, de heeren Breebaart en Korteweg, voor de krachtige medewerking, aaD de Maatschap pij verleend. Over de Hengstenkeuring lezen wy het volgende Inlandsch ras. Hengsten gebo ren in 1893 of vroeger. 2e. pr. de Coö peratieve Vereeniging tot aankoop en exploitatie van hengsten enz. te IJsel- monde. Hengsten, geboren in 1895, 2e pr., F. C. H. Coelen, Haarlemmermeer, Se pr.. P. D. M. Scholten, idem. Gekruist ras, in Nederland geboren heDgsten, geboren in 1893 of vroeger, niet hooger dan 160, niet kleiner dan 152 c. M. stokmaat. Eere- en le pr., afd. Dordrecht en omstreken van de „Holl. Mij. van Landb.", afd. dekhengsten2e pr., "Wed. A. Costermans, Eist3e pr., P. Boekei Cz., Schagen. Hengsten, geboren in 1893 of vroe ger, niet minder dan 160 cM. hoog stokmaat. le pr., H. A. Pauwen, West- pannerden2e pr. W. M. Oppen raay, Bemmel; 3e pr., D. van der Grift, Baarn. HeDgsten, geboren in 1894, niet hoo ger dan 160, niet kleiner dan 152 cM. stokmaat. le pr., J. J. Liese, Winsum bij Nijmegen2e pr., jhr. J. J. O. Bicker, Berg en Dal3e pr., Ph. v. d. Breggen, Waddinxveen. Hengsten, geboren in 1894, niet minder dan 160 cM. hoog, stokmaat. le pr., Hengsten-associatie, Oostwolde. Hengsten, geboren in 1895. 1 pr., D. K. Welt, Usquert2 pr., H. A. Pauwen, Westpannerden J. Terwindt, Doornenburg en J. G. v. Gulpen, Spaarn- dammerpolder. Paardenman vreemde ras sen of kruisingen. Hengsten, geboren in 1893 of vroeger, niet hooger dan 160, niet kleiner dan 152 c.M. stokmaat. le pr. Jb. van der Spek, Moerka- pelle2e pr. „Nederl. Vereeniging ter bevordering van de Paardenteelt". Hengsten, geboren in 1893 of vroeger, niet minder dan 160 c.M. hoog, stok maat. le pr. K. F. Wiersum, Groningen 2e pr. A. A. de Boer, te Noordhorn. 3e pr. J. C. Roodzant Kz., Dirksland, en H. H. Luurs, Aalsum bij Dokkum. Eervolle vermeldingA. A. V. d. Berg, Haarlem. Hengsten, geboren in 1894, niet min der dan 160 c.M. hoog, stokmaat. le prijsJ. Tichelaar c. s., Lop- persum. 2e prijzen De Coöp. Vereeniging tot aankoop en exploitatie van hengsten, IJselmonde, en de Hengsten-Associatie Bruinisse. 3e prijs Vereeniging tot Ontwikkeling van het Paardenras „Hoogezand". Eervolle vermeldingen J. D. G. van Gulpen, Spaarndammerpolder en A. Spit' hoven, Werkhoven. Hengsten, geboren in 1895. 2e pr. Ver eeniging tot verbetering van het paar denras, Nieuwolde. Zware werkpaarden. Hengsten voor zware werkkracht, koudbloedigen, geboren in 1894 of vroeger. le pr. A. A. v. d. Berg, Haarlem2e pr. de Vereeniging tot verbetering van het paardenras, Dirksland en omstreken 3e pr. de hengsten-associatie,Clydesdale", Zierikzee. De burgerbrandwaarborg-vereeniging al hier, welke j. 1. vrijdag vergaderde tot het nazien der rekening, mocht zich ver heugen in een voordeelig saldo van f1088. Hiervan werd belegd voor reserve-kapi taal f 1050. zoodat f 38.als kasgeld werd behoudeD. Daar de vereeniging al eenige jaren bestaat en in dien tijd wei nige brandschaden heeft vergoed, zoo be schikt zij thans over een aardig kapitaal. J. 1. dinsdag, des avonds 7 uur, ver gaderde in het lokaal van den heer C. C. Koorn, de plaatselijke afd. van het Nut, „Eensgezindheid". Aanwezig 13 le den. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt voorlezing der notulen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Is aan de orde het benoemen van een voorzit ter, wegens periodieke aftreding van den heer L. C. Kolf, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot stemming overgaande werd gekozen de heer J. P. Smidls met 8 stemmen, de heer Asjes verkreeg 5 stemmen. Als be stuurslid trad af de heer Obrten, die wederom werd gekozen. De heeren Smidtt en Obreen namen hunne benoeming aan. Daarna was aan de orde de rekening en verantwoording van den penning meester, de ontvangsten over het afge- loopen jaar bedroegen, met inbegrip van een batig saldo van verleden jaar, f 119.16. De uitgaven bedroegen f 61.11, alzoo een batig saldo van f 58.05de rekening werd nagezien en in orde be vonden. Verder werd besloten, om in het winterseizoen 5 avonden te verga deren en aan het bestuur over te laten, welke de geschiktste dagen zijn. Nn werd besloten, om op deze vergaderingen geen vreemdelingen toe te laten, dan alleen zij, die bij de leden waren gelo geerd, en kinderen beneden 16 jaar zullen streng worden geweerd. Den heer Berkemeijer werd verzocht, om evenals het vorige jaar wederom voor een too- neelstukje te willen zorgen, 'tgeen deze volgaarne op zich nam. Als nieuwe leden werden voorgedragen mej. Eekma, de heerenC. Kooij, Jn. Wiegman en Jb. Pronk. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1897 | | pagina 1