Polei overaclt der weet. INGEZONDEN. Anna Paulowna, 15 Oct. Anna Paulowna. —Anna Paulowna, 15 Oct. Mond- en Klauwzeer. Buitenlandsch Nieuws. G. H. Krimp. De boerenwoning van den heer Jb. Zuurbier aan den Jan Glij- nisweg le Heer Hugowaard is in den avond van den 14n in de asch ge legd. Het struikelen van den eigenaar met een brandende petroleumlamp in de hand, nabij het hooi, is de oorzaak van het onheil. Zoo goed als niets is gespaard ge bleven. De schade is door assurantie gedekt. Het begrafenisfonds Algemeen Belang' alhier begint zich langzamerhand uit te breiden. Vooral dit jiar zijn verscheidene nieuwe leden toegetreden. In aanmer king genomen, dat de administratie ge heel kosteloos geschiedt, de premies zeer billijk zijn, en dat iemand, 2 jaar lid zijnde, vrijstelling van premie geniet gedurende 4 wintermaanden, moet het ver wondering baren, dat niet meer ingeze tenen deze nuttige instelling steunen, door hunne kinderen als lid te doen in schrijven. In de bestuursvergadering, ge houden maandag 11 October j.1., bleek het saldo van het fonds te zijn f 599.88. Het bestaat nu ruim 4 jaar. .Naai wij vernemen zal de uitbreiding van het logement Veerburg vermoedelijk eerlang de oprichting eeuer Bederijkers- kamer ten gevolge hebben. Dat het Landbouwonderwijs nog bitter weinig op prijs gesteld wordt, blijkt ook hier, daar op de oproeping van den heer Raapwaarbij de gelegenheid aangeboden werd, om gratis onderwijs in dit vak te ontvangen, zich slechts 2 («egge twee) leer lingen aanmeldden, zoodat geen cursus zal gehouden worden. Verkiezing ENKHUIZEN. Door het hoofdbestuur der CeDtrale Liberale Kiesvereeniging in het district Enkhuizen, is een schrijven gericht aan de Liberale Unie, of deze haar invloed wil doen gelden bij den hesr Q er ritten, om zijn candidatuur in te trekken, aange zien de candidaat der Centrale, de heer A. Koolzich geheel met het program der L. vereenigt. Het dringt daarop te eerder aan, omdat de candidatuur-Gerrit- sen toch geen kans van slagen heeft en slechts koren is op den molen der cleri- cale tegenstanders. Eene jonge vrouw uit Eraneker trapte eenigen tijd geleden in een naald, die in den voet verdween en niet kon worden weergevonden. In het academisch ziekenhuis te GRONINGEN, waar zij hulp zocht, is daarop de voet met Röntgen—stralen gephotographeerd en nu was de naald duidelijk zichtbaar bo ven het knokkelgewiicht van den tweeden teen en werd gemakkelijk verwijderd. Eene photagraphie, de patiënt als een aandenken gelaten, wekt veel belangstel ling in de plaats harer inwoning. Concurrentie. Voor een winkel op den Nieuweadijk te AMSTERDAM was vrijdagmorgen een gesehuif en gedrang van mannen en jon gelingen sommigen in armoedige plunje, doch anderen goed gekleedde aardige winkeljuffers weken als schuchtige duifjes naar achteren't was ook een benauwd gezichtde bestorming der Tuilerieën in 't klein. Er was niets anders aan de hand, dan dat er een loopknecht werd gevraagd, en nu kwamen zich losse, aan lager wal geraakte provincialen, kantoorbedienden, wier patroon „durchgebrannt' was, werk- looze ververknechts en andere slachtoffers van ongelukkige sociale omstandighedeu voor het schoenen verslijtende baantje aanbieden. Ook donderdag had het al storm geloo- pen. 't Zijn voer vele menschen slechte tijden voorwaar Door de lage prijzen van 't rundvee, een gevolg van de aanhoudende sluiting der grenzen, leggen de veehouders in friesland zich meer en meer toe op het aanfokken van schapen. Zij schaffen daar toe eugelache fokrammen aan en laten die kruisen met friesche schapen, waardoor een zeer vleezig ras verkregen wordt, zeer ge schikt voor de slachtbank, om daarna naar LONDEN verzonden te worden. Door de hulp van 't bestuur der Eriesche Maat schappij van Landbouw worden de leden in de gelegenheid gesteld, eerste qualiteit en- gelsche fokrammen te koopen, waarvoor hoo- ge prijzen, soms /80 k/"90, werden besteed. H u 1 d e b 1 ij k-fe c h o r e r. Vrijdagmiddag werd het huldeblijk van de burgemeesters in Noord-Holland aan den afgetreden Commissaris der Koningin in dat gewest, jhr. mr. J. W. M. Scho- rer, thans vice-president van den Raad van 8tate, aangeboden. De minister van Buiten- landsche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden dat, bl^kens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, de uitvoerende Raad der Zuid- Afrikaansche Republiek bij beslait van 9 September 11. tijdelijk heeft opgeheven het invoerrecht op slachtvee, en zulks wegens de schaarschte aan slachtvee, ten gevolge van de runderpest en de daarmede ge paard gaande stijging der vleeBchprijzen. (St.-Ct.) Overtuigend bewijs. Uit een praatje in de N. R. Ct. over de vogels in Rotterdamsche diergaarde „Een merkwaardigheid van flamingo's is, dat zij in gevangen staat geen eieren leg- gea d« twee estemplaren in de diergaar de (mannetjes) bevestigen dezen regel." In een onzer vorige nu ne mers hebben wij melding gemaikt van het feit, dat een verpleegde van eenhuizen, met name Sliepen, bekend had in 1893 den veldwachter Hompes te Vlodrop te hebben doodgeschoten. Men meldt nu daaromtrent uit ROERMOND: Het is nog lang niet zeker, dat Jacob SliepeD, die zich nu vrijwillig heeft aan gemeld als de moordenaar van den veld wachter Hompes, de werkelijke moordenaar is. Sliepen heeft te Posterbalt, waar bij ge boren is, steeds bekend gestaan sis maar half toerekenbaar en op de vragen, die de justitie hem thans heeft gesteld met be trekking tot den moord, geeft hij ook on samenhangende antwoorden. Zoo heeft hij o. a. op de vraag om de plaats op te ge ven, waar hij Hompes doodgeschoten had, een terrein opgegeven, dat zeer ver ver wijderd is van het terrein, waar de moord gepleegd werd. Het onderzoek duurt voort. Kamer van Koophandel te ALKMAAR. In de eergister gehouden vergadering werd besloten le. Om reeds nu een adres te zenden aan de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij omtrent de exploita tie der lijn Alkmaar-Haarlem en der lij nen Alkmaar-Hoorn-Enkhuizen, wanneer de lijn Alkmaar-Hoorn, waarvan de aan leg thans met kracht wordt voortgezet, in het verkeer zal worden opgenomen. 2e. Om een adres te zenden aan den Minister van Waterstaat, om het daarheen te leiden, dat de laatste bestelling van brieven komende uit Helder, Schagen, enz. die jaren lang des avonds om 9 uur k half tien plaats had en onlangs is verval len, weder kan geschieden. Woensdag trof den com- mandaat van het korps ponteniers, J. R. Naeff, te DORDRECHT een ernstig onge luk. Aan den Krommendijk ter hoog te van de bloemkweekerij van de fir ma G. L. Weekhout ging het paard uit de manége, dat de majoor bereed, aas het 6teigeten, volgens den een door het blaf fen van een hond, volgens den ander door een andere, niet bekende oorzaak. Hoe dit zij, het paard steigerde her haalde malen, waardoor majoor Naeff van het paard stortte en noodlottige! wijze met den voet in den stijgbeugel bleef hangen, waardoor hij door het vurige dier, dat aan 't hollen ging, een pas of wat werd meege sleurd. Bij den afrit bleef de majoor be wusteloos liggen, door de voor- en achter- beenen van het paard vreeselijk aan hoofd en borst gekneusd, zoodat het bloed hem uit mond en ooren gudste. De heer J. Bodes, firmant van de fir ma G. L. Weekhout, die van het onge luk getuige was geweest, droeg den ver wonden hoofdofficier met behulp van eeni- ge werklieden in het woonhuis, waarna on middellijk getelephoneerd werd naar het militair hospitaal om geneeskundige hulp. Gisteravond blies de heer Naeff den laatsten adem uit. Geheel Dordrecht is on der den indruk van dit treurig sterfgeval. In de vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer is breedvoerig beraadslaagd over het rapport der com missie in zake de verkiezing te SNEEK. Tot onderzoek der stembriefjes werd om streeks 12 uur de vergadering geschorst. Na heropening werd de discassie hervat, die tot resultaat had, dat besloten werd omtrent het al of niet toelaten van mr. J. A. van Gilse een nader onderzoek in te stelllen. 48 millioen borrels in één jaar. In 1893 bedroeg in de stad GRONIN GEN het verbruik van gedistilleerd (wijn en bier niet medegerekend) gemiddeld 27 liter per hoofd. De berekening is geba seerd op een gehalte van 25 pc. Dat maakte Groningen had toen 58554 inwoners een totaal verbruik van 16000 hectoliters gedistilleerd. Als men nu aan neemt, dat uit 1 maatje drie borrels worden geschonken, komt men tot de conclusie, dat in bel genoemde jaar in de vijfde stad van Neerland 48 millioen bor rels zijn gedronken. Die borrels hebbon ruim 2 millioen gulden gekost, en als men daarbij voegt 4 ton voor bier en 6 ton voor wijn uitgegeven, dan komt men tot de slotsom, dat de Groningers, de stad Groningen wel te verstaan, in 1893 ruim 3 millioen voor bedwelmende dranken hebben uitgegeven. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan een lezing, donderdagavond te Groningen gehouden door ds. A. van der Heide, van Scherpenzeel. Uitslag van de ten over staan van Notaris Baclx gehouden veilingen: Op dinsdag 12 October 1897 te Limmen, van een perceel bouwland aldaar, Sectie C. No. 29, groot 0.95.70 H.A., aangekocht door den heer J. Kabel Jr. te Limmen, voor i 380. Op woensdag 13 October 1897 te Rustenburg, gemeente Ursetr, van twee huizen onder één dak, aldaar, sectie D, No. 206 en 207, groot 87 c.A., aan gekocht door den heer P. Vredenburg te Rustenburg voor 450. Voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het dis trict ENKHUIZEN zijn op de officieele candidatenlijst geplaatst de heeren H. J. K. van den Steen (lib.) en N. Sluis Pz. (anti-rev.) De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat aan den eigenaaar van een dier, dat, aan mond- en klauwzeer lijdende, is gestorven en daarna verbrand, begraven of op andere wijze onschade lijk is gemaakt wanneer hij te de zer zake volgens wet of wettelijk voor schrift op hem rustende verplichtingen naar behooren heeft nagekomen door den burgemeester op Rijkskosten eene gedeeltelijke schadeloosstelling voor de huid fan dat dier zal worden gegeven, bedragende het twee derde gedeelte van de waarde, waarop die huid door den districtsveearts wordt geschat. Dit bedrag kan door den burge meester van het departement van bin nenlandsche zaken worden teruggevor derd, indien bij de desbetreffende declaratie is overgelegd de verklaring van den districtsveearts, waaruit blijkt, of de eigenaar van het dier de ter zake van het ziektegeval volgens wet of wet telijk voorschrift op hem rustende ver plichtingen naar behooren heeft nage komen en op welk bedrag de districts veearts de waarde van de huid Yan het dier heeft geschat. Deze beschikking zal ook van toe passing zijn voor de gevallen van mond en klauwzeer, die vóór hare dagteeke- ning zijn voorgekomen. Bij andere besmettelijke veeziekten dan miltvuur en mond- en klauwzeer blijft de beslissing over de toepassing van dit voorschrift voor elk geval in het bijzonder voorbehouden. Generaal Weyler is van Cuba terug geroepen en wordt vervangen door maar schalk Blanco. Of deze verandering een grooten invloed op den stand van zaken zal uitoefenen, wordt evenwel betwijfeld. De Cubanen schijnen met de hun toe gedachte administratieve hervormingen niet gediend te zijn zij willen onafhan kelijk worden. Die eisch zal ook senor Sagasta voorloopig nog wel niet inwilli gen, zoodat het tijdperk van rust nog in het verre verschiet ligt. Zoo ongeveer zal 't voorloopig op de Philippijnen ook blijven. De opstand, die daar heette be dwongen te zijn, breidt zich immer ver der uit. Ook hier vermoedt men, dat de opstandelingen van een naburig rijk on derstand in wapenen en vrijwilligers ont vangen. De rol, die de Yereenigde Sta ten op Cuba vervullen, wordt door Ja pan op Luzon gespeeld. Een groot deel van de inlandsche bevolking op de Phi lippijnen is van japansche afkomst. Na den chineaschen oorlog is het nationali teitsgevoel dier inboorlingen ontwaakt. Zij droomen van een groot Japan en worden van uit Tokio door woorden en daden in hunne wenschen versterkt. Nog dezer dagen is een groote bezending wapenen op de Philippijnen ontscheept, die van japanschen oorsprong was. Het spreekt, dat de spaansche regee ring daardoor in eene lastige positie verkeert. Zij moet de Yereenigde Staten en Japan elke gelegenheid ontnemen, om zich officiéél met hare koloniale aangelegenheden te bemoeien. Door groote waakzaamheid moet zij de ondersteuning der flibustiers verijdelen, wat uiterst moeilijk gaat, wanneer dezen onder amerikaansche en japansche vlag optreden. Benijdenswaardig is het niet, de lei ding der koloniale politiek van SpaDje in handen te hebben. Wat het land onder den langdurigen strijd lijdt, heb ben wij reeds meermalen besproken en de sleep van onheilen, die de toekomst nog te dragen zal hebben, is niet te o- verzien. Evenals Spanje gaat ook Italië gebukt onder de gevolgen van zijn koloniale politiek. De oorlog met Abessynië heeft groote sommen verslonden en de toch al niet rooskleurige financiën des rijks nog meer in de war gebracht. De heer Rudini tracht de tekorten te dekken door verhoogde belastingen op verschil lende handelsartikelen. Dit heeft van de zijde der kooplieden een protest uit gelokt. Woensdag j. 1. had van de zijde der kooplieden voor het ministerie van binnenlandsche zaken eene betooging plaats, die tot ongeregeldheden aanlei ding gaf. Politie en militie moesten ten slotte van de wapens gebruik ma ken, met het ongelukkig gevolg, dat een persoon werd gedood en verscheidene ernstig gewond werden, 't Is niet al leen in Rome, dat men verschijnselen van ontevredenheid waarneemt. Te Genua, Milaan, Messina en andere groo te steden komt men openlijk tegen de immer stjjgende belastingen in verzet. Buiten h6t genoemde nieuwe tarief geeft vooral de inkomstenbelasting rede nen tot klagen. Zij zal dit jaar die van 1895 met 145 millioen overtreffen. Op welke wijze de heer Rudini in de ge opperde bezwaren verlichting zal bren gen valt moeilijk te zeggen, daar het geld er nu eenmaal wezen moet. 't Is een lastig geval voor een minister. Zoo'n ministerieel leven heeft al met heel wat beslommeringen te kampen. Hier zijn het de koloniën, daar de financiën, elders de volksvertegenwoordi ging, die de doornen van het schitterend ambt vormen. In Beieren heeft de minister van oor log d6 verontwaardiging van een deel der afgevaardigden opgewekt naar aan leiding der duitsche manoeuvres onder leiding van keizer Wilhelm. De Zuid-Duitschers hebben eene ge heel andere opvatting van hunne grond wettelijke rechten als de Pruisen. Menige handeling van den keizer wordt ten zuiden van de Main vrij scherp beoordeeld en meermalen is de tusschenkomst der regeering noodig, om krenkende beslui ten te voorkomen. Bjj de laatste legeroefeningen had de keizer het bevel over alle troepen, hetgeen volgens eenige beier- sche afgevaardigden niet juist isin oorlogstjjd heeft de keizer het opperbevel over alle troepen van het duitsche rijk, in vredestijd niet. Deze opmerking maakte de afgevaardigde Dr. Schadler, omdat het zijns inziens niet noo dig was, dat uit den mond des keizers steeds de woorden „mijn leger," #mijn vloot," „mijn parlement" gehoord wer den. De minister van oorlog trachtte aan deze officiëele critiek op den keizer een einde te maken door de verklaring, dat het op verzoek van de beiersche regeering geweest was, dat keizer Wil helm bij de manoeuvres het commando ook over de beiersche troepen op zich had genomen. De politieke eenheid heeft in Duitschland nog geen eenheid van opvattingen gebracht, en dat zal ook nog wel eenigen tijd zoo blijven. De vereenigde duitsche stammen hebben bij soms zeer scherpe verschillen echter dit voor, dat door de bewoners van de kusten der Oostzee dezelfde taal wordt gesproken als door de mannen van de beiersche Hoogvlakte, 't Is dan ook de taal,die den hechtsten band vormt tusschen Zwaben, Hessen, Beieren, Saksen en Pruisen. Hoe groot de invloed der taalverwantschap is nemen wij heden in Oostenrijk waar. Na veel gepraat en 't geven van tal van beloften, was het den politieken toovenaar Badini gelukt, in Oostenrijk eene meerderheid samen te stellen uit Polen, Czechen en cle- ricale Duitschers. Met deze meerderheid hoopte de minister aan het verzet der duitsche liberalen, over de taalverorde ningen in Bohemen en Moravië, een einde te maken. Daar beginnen nu de cleri- cale duitschers van de Alpenlanden zich verwant te gevoelen met de liberalen van het noorden, en Badini's kunstig kaartenhuisje dreigt al weer ineen te vallen. De duitsch-katholieke groep onder lei ding van baron Dipauli begint in de wijze, waarop de taalstrijd in Bohemen wordt gevoerd, een gevaar te zien voor de duitsche taal in alle landen met een gemengde bevolking. In Tyrol hebben reeds enkele verga deringen plaats gehad, waarin op zeer afkeurenden toon over de taalverordening in Bohemen is gesproken. Teneinde de wenscheu zijner kiezers te voorkomen heeft baron Dipauli thans een voorstel tot aene wetteljjke regeling der taal kwestie bij de regeering ingediend. De Czechische pers is woedend over dit onver wachte optreden. Al de toorn van haar opgewonden gemoed wordt over het hoofd van den verrader uitgestort. Zij ziet reeds de meerderheid uiteen vallen en de duitsche partij opnieuw in den Rijksraad de wet voorschrijven. Als eene uiting van nationaliteitsgevoel kan mede het congres der joden te Ba zel genoemd worden. Daar kwamen de joden samen van alle talen en partijen en eiken vorm van godsdienstige over tuiging. Er waren 200 mannen van Israël vertegenwoordigd, de meesten als gedelegeerden. In een onzer bladen von den wij over dit congres eene zeer in teressante beschrijving, waarvan wij eene klein gedeelte als proeve van illustratie zullen aanhalen. Zij kwamen, zegt het blad, uit vele oorden, uit verre landen, uit ruwe, on bekende dorpen van Bukowina en den Caucasus, en uit de groote europeesche hoofdsteden, doch in het dichtst gedrang stroomden ze toe uit de oorden der ver volging. Een kleine, magere Pool met uitste kende jukbeenderen een blonde Hongaar, met een snor als van vlaseen bruine Rumeniër, met een gelaat als een bijl een frisch blozende Eranschman, met een lorgnet opeen donkere Hollander, van „de Maranen afkomstig" een kogelronde Duitscher een Rus met gloeiende oogen, die in zijn opwinding rukt en trekt aan zijn hoofdhaar, wellicht in voorweten schap van de gevangenis, die hem bij zijn terugkeer wacht; een zwartachtige Egyptenaar, met kort gesneden, krul lend zwart haar en bijna een neger- neus een Zweed met gelen baard een hoffelijke advocaat uit Weeneneen duitsch student, met trotsche litteekenen van duel wonden over het gelaateen dandy met den geur der beste kringen van Petersburgeen enkele Kaftanjood, uit de Karpaten, met lange krullen rechts en links van het gelaat. En die allen kwamen daar namens millioenen bij elkaar, om de mogelijkheid te bespreken der stichting van een nieuw rijk van Israël, met Jeruzalem tot hoofd stad. (Niet geplaatste ingezonden stuiken voorden nimmer teruggegeven Aan den „Leek der moderne richting." Mijn ingezonden stukje heeft dus in hoofdzaak zijn doel bereikt. Mede door U wordt het spotten afgekeurd, en h v ook Gij gewenscht, dat een der I -v ralen zijn protest had laten hooren Waarom ik, of een mijner geest», wanten dit niet deden Wel, eenre dig omdat in den mond van een 'U" liberalen dit veel meer gepast zou zf' geweest. Van de zijde des „Legert was toch reeds afkeurend er tegen sproken. Had ik nu hetzelfde gedaan men zou gedacht hebben„o, dat ij eenes geestesWare er zoowel een orthodoxe (wel te onderscheiden yan een geloovige) aan 't spotten geweest zeker zou ik hem op zijn plaats hebben gezet. Nu vermocht ik alleen schrifte. lijk te protesteerenniet zoozeer vóér het Leger, als wel tégen het spotten een lans brekende. Gij vraagt U verder af, waarde Leek waarom mijn woord van afkeuring, zoo', als men dit van confessioneels zijde gewoon is te doen, gepaard moest gaan met een afgeven op eene religieuze richting die de mijne niet is. Welnu, als u in dit „afgeven" maar niet de beteekenis van schimpen ge lieft te leggen, dan is mijn antwoord al wederomdit ligt voor de hand. Men kan toch niet iets zeggen, en houden den mond dicht Of doet U niet precies hetzelfde, als U „afgeeft" op schjjnheiligen, femelaars, huichelaars, den bijbel van de orthodoxen met een God der wrake P En zijn dan die liefe lijke benamingen op geen der vrijzinnigen toepasselijk, nooit of te immer op U P Op mij wel, zie maar uw Gezang 59: 1. Als U voorts meent, in mij iemand te vinden, onbekend met de Godsdienstige opvatting der meer vrijzinnigen, dan wil ik U, liever dan U van hoogmoed te verdenken, herinneren aan 't woord van Hildebrand„Moet men dan altijd een eerste viool bespeeld hebben, om een weinigje muzikaal gehoor, gevoel te be zitten P" Ik ben een beetje bang voor den schijn, alsof ik steken onder water zou willen geven, anders wilde ik U vragen: Moot ik juist den zwijnendraf smaken, om des verloren zoons treurigen toestand mij in te denken Wat U verder schrijft over God, den Bijbel als papieren Paus, bekrompen en milder opvatting, kan ik in een ingezon den stukje onmogelijk genoegzaam be antwoorden. Alleen ditWat mij betreft, ik acht mij onbevoegd mij op te werpen als criticus over een boek, geschreven o. m. door de getuigen van Jezus' dood, op standing, hemelvaart, enz. Dat boek is mij onmisbaar als Gids op mijn reis naar 't eeuwig zalig Vaderhuis. Wat ik in dit boek niet versta, is voor mij zeker niet noodig, ik zal het „na dezen* verstaan. God, als de groote Auteur, heeft zijn wil daarin voor mij duidelijk uitgesproken. Gaat deze boven mijne bevatting, dan zeg ikGod hoe won derbaar zijn Uwe wegen ik kan er niet bij. Zie Mijnheerop die wijze tracht ik niet God aan mij onderworpen te maken, maar omgekeerd. Toen ge nog een kind waart spraakt ge als een kind, handeldet ge als een kind, overleiddet ge als een kind. Hebt ge toen al de hande lingen uwer ouders begrepen P Als eerlijk strijder zegt geneen, mijne ou ders dachten, handelden, zorgden voor mij, mijn geluk was hun geluk, en ik was gelukkig in 't bezit hunner liefde. Zijt ge, op lateren leeftijd gekomen, niet wel eens dankbaar geweest, dat uwe ouders aan uwe dwaze grillen niet had den toegegeven P Wat geeft U, o mensch dan het recht om den Hoogen God te critiseeren P Een god toch, dien wij be grijpen, bevatten kunnen, geef ik U gaarne cadeau. Hij is geen God meer. Hij kan geen wonderen doen. Is 't niet vermetel, Mijnheerom den Bijbel die bladen te ontscheuren, die U niet aanstaan P Is dat niet alles uit het verband scheuren P Zult Gij des Schep pers doen bedillen, die U haar op 't hoofd en nagels aan handen en voeten gaf, alleen omdat haren en nagels, vau Uw lichaam gescheiden, voor U geene waarde hebben P Gij noemt U leek, hoewel een ieder begrijpt, dat ge geen bezem binder zijt, maar als zóó reeds een Leek schrijft, dan moge God U bewaren een man van professie in de theosophie te worden. Zie dan toe, Mijnheer, dat ge niet terecht komt bij Voltaire. U zijt nu reeds op een zeer hellend vlak, als ge weldra meent uwen Gids geheel te kunnen missen, wordt stilstaan voor U onmogelijk, 't einde zal zijn Geloof mij, waarde Leek, mijn schrijven was geen „haastig veroordeel" van iets dat ik niet ken en omdat ik het niet ken." Alleenlijk, ik bezie het van eene andere zijde, als door den gouden bril van Gods Geest, die mij is geschonken, en niet alleen mij, maar allen, die eigen weten, eigen po gen,eigen willen wantrouwend,zich blinde lings willen laten leiden, totdat het ge loof verwisseld zal worden in aanschouwen. U schrijft anoniem, uitnemend, want 't gaat om 't beginsel, niet om den persoon. Daarom hoop ik niet U te hebben ge kwetst, maar poogde ik slechts U het gevaarlijke terrein te doen zien, waarop gij staat. Ik kan wel tegen een stootje, daarom het laatste woord aan U. Wat mij be treft, punctum. Mijn dank voor uw nobele wijze van protesteeren, en aan den Redacteur voor zijne welwillendheid.

Schager Courant | 1897 | | pagina 2