HOOFKUSMEB FLINKE JONGENS Een Boerenknecht Voerpenen. Anijs-Taai-Taai Vervolg Binnenlandsch Nieuws. Doopsgezinde Gemeente Barsingerliorn c. a. Burgerlijke Stand. GEVRAAGD. Gehuwde lieden, en vooral zij, die met de kaasmakerij in Fabrie ken op de hoogte zijn, komen in de eerste plaats in aanmerking. Gegadigden voor die betrekking, waaraan een flink salaris is verbonden, vervoegen zich met franco brieven of in persoon bij den Directeur J, Grietje Kerkmeer. Jeannette Anna Cornelia, Koopman, Landman aan den Geni. iCU AGFA. Gein. Zijpe. Predikbeurten. ÜCHAGKÜ Hervormde Gemeente Ha rsingerhorn en Haringbuizen. te Anna Panlowna. Zuiderweg te Beemster. 100 in goeden staat ver- keerende TE KOOP. Te bevragen bij den beer Jb. Hopman, NOORD, SCHAGEN. ADVERTENTIEN. Heden overleed onze jongste lieveling, Simon Ruig, na een smartelijk, doch geduldig lijden, in den aanvalligen leeftijd van 2 jaar en 8 maanden. De diepbedroefde ouders. De ondergeteekenden betuigen te vens hunnen liartelijken dank aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. A. C. Melchior, voor zijne onvermoeide en trouwe hulp, hun kind tijdens zijne ziekte verleend. TE koop: 10 a 12 duizend kilo Te bevragen bij J. JONGEJAN, Noord te Schagen. Ondergeteekende richt, dat hij be- een mooie heeft aangekocht, voor 1 en 2 per sonen, zeer geschikt voor trouwrijtuig. Aanbevelend, G. BOONTJES, Stalhouder, Marktplein, Schagen. Ondergeteekende bericht zijn geach- ten begunstigers, dat zijn heerlijke wederom verkrijgbaar is a 20 CtS. de 5 OI1S. Speculaas 40 ets. de 5 ons. Ontbijtkoek 5, 10 en 20 ets. per stuk. LOET E 49. Aanbevelend J. Huiten, SCHAGEN. Electromotorische Wettig gedeponeerd. Bij liet gebruik daar van geschiedt liet tan den krijgen der Hin deren ZOADFH DE MINSTE FIJN. 10.000 GULDEN wordt betaald aan hem, die bewij zen kan, dat de bij mij ter inzage liggende getuigschriften der uit stekende resultaten van de Electromotorische Tandhalsbandjes niet echt zijn. Men lette op BERT HOLTZ. Wordt franco toegezonden alleen na ontvangst van postzegels ad 95 cent door ROBERT HOLTZ, Hpep. kunnen geplaatst worden De Parijsche gemeente- raad heeft een besluit aaogenonien, waar bij verlaging der graanrechten tot 4 frs. per 100 Kilo wordt gevraagd. In het Operagebouw te Ciccinnati is tijden» de voorstelling van zaterdagavond een deel van het plafond van de zaal ingestort. Drie van de toe hoorders werden gedood en een twaalftal zoo zwaar gewond, dat er geen hoop op herstel is. Yele anderen werden door de vallende stokken kalk licht gekwetst. Een goede plaats. De grootste kletser is wel die X, voor wien men op den loop gaat als men hem ziet aankomen. Bij zijn babbelgebrek heeft hij nog de manier om pratende heftig te gesticuleeren. Onlangs zat bij aan een table d'hóto. Laat je hand rasten 1 zei hem ie mand aan tafel, wien zijn drukte begon te vervelen. Wij zitten zoo nauw, verontschul digde zich X. Ik weet niet waar ik ze leggen moet. Hij lachte zelf om zijn aardig ant woord doch trok weldra een lang gezicht, taen de ander hernam Leg ze op je mond, babbelkous Een stad verbrand. De stad Windaor, 140 mijlen ten noord westen vsn Halifax, in Canada, ia zater dag door een brand, die in de handels wijk uitbrak, voor zeven achtsten in de asch gelegd. Een hevige wind joeg de vlammen en de vonken in alle richtin gen en aan deze omstandigheid is de om vang der ramp te wijten. Alle kerken, openbare instellingen, bank- en handels huizen zijn een prooi der vlammen ge worden, terwijl drie duizend personen dakloos werden. De gevaarlijke manier, om records in het onder-water-blij ven te ver beteren, heeft te Stocton weer een offer gekostCharles Cavill, lid van een beroem de australische zwemmersfamilie, wiens broeder Ernest onlangs den engelschen kant pioen Nuttall geslagen heeft, en wiens andere broeder Percy dit jaar het amateur kampioenschap op de lange baan heeft ge wonnen, Charles Cavill was professional hij vestigde eenige records in het zwem men en duiken, en te San Francisco won hij het kampioenschap van Amerika. In Stocton noodigde men Cavill nit te beproeven, het record in het onder-water- blijven van James Finney te verbeteren. Dit geschiedde in een glazen bassin, in te genwoordigheid van talrijke toeschouwers en tijd waarnemers. Langzaam gingen 3e secon den in minuten overin adeoalooze span ning zagen de toeschouwers naar den Aus traliër, die steeds maar bewegingloos op den bodem van het bassin lag. Na vijl minuten werden de omstanders onrustig, na zes minuten haalde men hem angstig uit het waterhet was het lijk van Cavill. Een kattententoonstel- ling. Aan het einde dezer maand zal in Pa rijs een kattententoonstelling worden ge houden, maar met iets nieuws er bij de geëxposeerde katten zullen een wedstrijd houden in het muizenvangen de eigenaars der overwinnende katten krijgen medaljes. Schoonmoeders in Abes- synië. De Abessyniëra schijnen werkelijk nog al slim te zijn ten opzichte der schoon moeders. Daar zij in het joBge huwelijk bang zijn voor den invloed der schoonma ma is het geen moeder toegestaan, haar jonggetrouwde dochters te bezoeken, voor dat er twaalf maanden van het huwelijk verloopen zijn en dsn eischt de goede toon nog, dat een bezoek niet langer duurt dan tien minuten. Men wil beweren, dat juist Abessynië het land der gelukkige huwelij ken is. De kleinste man. De kleinate man op onzen aardbol is onlangs ontdekt door een wereldreiziger op het ei land Anguilla, dat tot de britsche bezit tingen in West-Indië behoort. Dit manne tje van de kleur van ebbenhout is slechts 27 duim groot; zijn gewieht bedraagt 40 pond. Deze kleine neger, die ongeveer 80 jaren ond is, verheugt zich in de beste ge zondheid. In de voorstad van Bakoe, Romariy, is maandagavond een naphtabron in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich met bliksemsnelheid over den gehee- len omtrek, zoodat het dal van RomaDy één vlammenzee ia, Yier naphtabronnen staan in brand, 28 boorputten en vele gebouwen zijn reeds verwoest. De schade is niet te overzieD. Een vreeselijke storm heeft gewoed op het eiland Formosa, en daar verschrikkelijke verwoestingen ver- oorzsakt. Hij duurde 48 uur lang en ver nietigde honderden menschenlevens. Drie stoombooten en eenige kleinere vaartaigen zijn verdwenen. Alle rivieren traden bui ten haar oevers. De Tamsui steeg in zes uur tot 80 voet, overstroomde de oevers, drong in de hnizen en sleepte alles mee, wat hem in den weg kwam. Een groote spoorwegbrug is geheel vernield. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Wieringer- waard, gehouden den 19 October 1897, des voormiddags ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, lezingrig nagegaan en kan zich er mede ver en goedkeuring der notulen van de vorige eenigen. bijeenkomst, deelt de Voorzitter mede, Voor deze gemeente, waarvoor art. 3 dat bericht is ingekomen van het over lijden van Bart Dxkstaalsinds jaren voor rekening der gemeente verpleegde in het gesticht „Meerenberg." Deze mededeeliDg wordt voor kennis geving aangenomen. De voorzitter stelt aan de orde 1°. Behandeling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1898. De noodzakelijkheid van de op die begrooting voorkomende subsidie van de gemeente, groot f 3400.wordt toege licht bij een memorie van toelichting. De heer Groneman merkt op, dat de memorie der uitgaven niet volkomen uiteenzet en toelicht. Een duidelijke omschrijving acht hij noodzakelijk, om te kunnen beoor- deelen, of een subsidie tot dit bedrag bepaald noodig is. Wordt besloten, de begrooting, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f 3400, goed te keuren en het Burgerlijk Arm bestuur te verzoeken, het volgende jaar een uitgebreide toelichting in te dienen. 2°. Heffing van opcenten op de hoofd som der personeele belasting. De Voorzitter deelt mede, dat inge volge art. 14 der wet van 24 Mei j.1. (S.B. No. 156) van rechtswege de ver ordening op de heffing van opcenten vervalt en het daarom noodzakelijk is, voor dien datum een nieuw besluit te nemen. Namens Burg. en Wethouders stelt hij voorevenals voorheen 30 op centen te heffen. Genoemd aantal is blijkens de begrooting voldoende. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen en de daarop be trekkelijke verordeningen vastgesteld. 3°. Vaststelling der begrooting. De Voorzitter deelt mede, dat de be grooting vergeleken bij die van het vo rige jaar wel eenige verandering heeft ondergaan. Blijkens de berekening, door den Se cretaris gemaakt, zal, wanneer het aan tal inwoners op 1 Jan. 1898 even groot is als op 1 Jan. 1897 het geval was, de uitkeering van het Rijk, ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei j. 1. (S. B. 156). voor deze gemeente in 1898 bedragen f 4619.45. De som, waarover de gemeente zou kunnen beschikken krachtens de wet van 26 Juli 1885 (St. BI. 169) bedraagt f 3987.96alzoo een voordeel voor de gemeente van f 631.49. Bovendien zal het Rijk bijdragen in de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris. Naar aanleiding der berekening heb- Burg. en Weth. de nieuwe uitkeering op de begrooting gebracht en stellen voorniet te beschikken over de som, waartoe de Raad ingevolge de wet van 26 Juli 1885 gerechtigd is; verder in verband met de bijdrage van het Rijk en de bedoeling der Regeering, de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris elk te yerhoogen met f 100.en hoe wel niet naar aanleiding der wet, ook de jaarwedde van den ontvanger, welke in verhouding met de werkzaamheden en den borgtocht laag is, te verhoogen met f 40.—. Volgens de nieuwe regeling zal het Rijk in de jaarwedden bijdragen f 237.50. Het totaal der verhooging bedraagt f 240.Alzoo kunnen de jaarwedden worden verhoogd, zonder de gemeentekas bezwarend te treffen. De heer Groneman verklaart de be rekening, door den secretaris gemaakt, met de wet in de hand te hebben na gegaan en zich daarmede volkomen te, kunnen vereenigen. Wat de verhooging der jaarwedden! betreft is dat minder het geval. Spre-J ker is niet overtuigd, dat de bijdrage beslist aan de jaarwedden moet worden; toegevoegd. Hij betwijfelt zulks ten- zeerste. Volgens zijne meening is het de be is, zijn twee der wet van toepassing voorname factoren voor de becijfering de gewone inkomsten der gemeente over 1894, 1895 en 1896 en de uitgaven aan armenzorg over die jaren. H. H. Ged. Staten, die het bedrag moeten vaststellen, zouden te dien opzich te van gevoelen kunnen verschillen. Ten aanzien van de -tweede opmerking van den heer Groneman zegt spreker, dat, wanneer de overtuiging niet wordt verkregen, dat verhooging noodzakelijk is, hij zich ook daarmede kan vereeni gen. Echter meent hij, dat de heer Grone man na de toelichtingen van het Dag. bestuur omtrent de kosten in andere gemeenten enz. wellicht wel kan instem men met het nemen van een beslissing. De heer Bakker acht de motieven van het Dag. bestuur gegrond en wenscht, dat tot toelichting wordt overgegaan. De heer Groneman verklaart, dat, als bij zich met de inlichtingen kan veree nigen, hij zich niet tegen de verhooging zal verzetten. De Voorz. verzoekt den heeren Wet houders de zaak toe te lichten en stelt voor, in comité de beraadslagingen te houden, terwijl hij zich met den Secre taris even verwijdert. De heer Groneman stelt voor dit punt aan te houden tot na de behandeling der overige posten. Hiermede vereenigt zich de Raad. De begrooting, welke bij de leden heeft gecirculeerd, geeft overigens tot niet veel discussiën aanleidingten aanzien van eenige posten worden inlichtingen ge vraagd. De post in uitgaaf voor verpleging krankzinnigen wordt met het oog op het overlijden van Bart Diksiaal met f 180 verlaagd. Voor de aanschaffing van een nieuw torenuurwerk is een post, groot f .500, op de begrooting gebracht. De heer Groneman vraagt, of dit bedrag niet wat laag is. Een goed uurwerk acht hij wenschelijk. De genomen informatiën worden door den Voorzitter medegedeeld. De heer Zijp is van meening, dat als een uurwerk voor kleine torens voldoende blijkt te zijn, het bedrag toereikend kan worden geacht. De heer Schenk wijst er op, dat een uurwerk te licht kan zijn. Naar hij ver neemt, is zulks in Behagen het geval. De heer Bakker acht noodig, voor tot aankoop over te gaan, eerst een gron dig onderzoek omtrent kosten en kwa liteit te moeten instellen. De Groneman is het hiermede volko men eens. De heer Zijp is van oordeel, dat met het oog op de voor deze kosten aan te gano geldleening, het beter is niet hooger te ramen dan f 500.en een mogelijk te kort naderhand te vinden uit onvoorzie ne uitgaven. Gestelt, zegt spreker, dat een leening wordt aangegaan van f 600 en de kosten minder bedragen, dan zou de beschikking over het overgeblevene moeilijkheden kunnen veroorzaken. De heer Groneman stelt voor, den post te laten zooals is voorgesteld en aan Burg. en Wethouders op te dragen, het onderzoek en de onderhandelingen met den leverancier verder voort te zetten naar eigen goedvinden. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Thans wordt in comité de jaarwedde- verhooging behandeld. Na heropening wordt door den heer Bakker aan de Heeren Burgemeester en Secretaris medegedeeld, dat de raadsle den na ernstige overweging een verhoo ging van f 100.billijk achten in ver houding der werkzaamheden en ook ge rekend naar die in andere gemeenten. Verder de jaarwedde van den Heer Ont vanger niet meenen te moeten verhoogen 24 Oct. Kreil. Ds Kooiman. 31 Oct. geen dienst. zag zich gaarne geplaatst, goed kunnen de melken en ploegen. Br. aan het bureau dezer Courant. Om met Februari a. s. in dienst te treden, wordt in Beemster's Kaas- fabriek „de ÜOOp," een Ingeschreven van 16 19 October 1897. Geborenj Ondertrouwd Geene. Getrouwd Overleden Simon Rnig, ond 2 jaar en 8 mod. Ingeschreven van 1 15 October 1897. GeborenAlina Geertrnida Arianna, d. v. Arie Zeeman en Antje Dissel. Anna, d. v. Klaas Mekken en Trijntje Tamis. Agalha, d. v. Cornelia Schnijt en Ganrtjs Slikker. Cornelis, z. v. Jacob Pool en doeling der regeering geweest, een ver- met t 40 maar met f 35.—ten einde de goeding aan de gemeentebesturen te ge- totale verhooging te kunnen vinden uit ven voor de vele werkzaamheden, aan de bijdrage van het Rijk. die besturen door het Rijk opgedragen.! Met algemeene stemmen, met uitzon- Daarmede worden tevens de besturen deriDg van die van den Voorz., die in de gelegenheid gesteld, de jaarwed- zich wat aijne eigen jaarwedde betreft, den van genoemde titularissen, waar diej buiten stemming houdt, wordt besloten, laag zijn in verhouding der werkzaamhe-J den, eenigszins te verhoogen. In gemeenten echter, waar door toe-' neming der werkzaamheden verhoogingen) hebben plaats gehad, kan de bijdrage zon-! der bezwaar geheel ten goede der ge meente worden gebracht. De vraag moet dus gesteld worden „zijn de jaarwedden in deze gemeente te laag en niet in verhouding met die in omliggende gemeenten Is dat wel het geval, dan acht spr. verhooging billijk. Is het niet het ge val, dan acht hij verhooging onnoodig. Hieromtrent bestaat bij spreker onze kerheid en wenscht hij, voor een be slissing te nemen, eerst informatiën in te winnen. In geval van twijfel acht hij beter af te wachten, dat H. H. Gedeputeerde Staten, aan wie de rege ling der jaarwedden is opgedragen, daartoe overgaan. Hij verklaart zich te gen het op dit oogenblik nemen van een beslissing, tenzij nadere inlichtin gen van het Dagelijksch bestuur zijne opinie doen veranderen. De heer Zijp vraagt en verkrijgt het woord. aan h.h. Ged. Staten voor te stellen, de jaarwedden vast te stellen op f 500. f 450.— en t 175.—. De behandeling der begrooting in on- derdeelen is afgeloopen en wordt deze daarna in ontvangst en uitgaaf vastge steld op t 13305.12°. Niets meer aan de orde, wordt na de gewone rondvraag de vergadering ge sloten. De Godsdienst-oefeningen beginnen om ÏO ure, des voormiddags. 24 Oct. geen dienst. 31 Oct. Ds. v. Klnijve. 24 Oct. Bjisingerhotn Dm. Ds. Wierenga. 81 Oct. Barsingerhorn vm. Ds. Mentei, Predikbeurten bij de Herv. Gemeente. Gedurende de maanden October, No- d. v. Leonardos Johannes de Vries en Jannetje van Wingerden. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Franciscns Hendrik van Rijn, j. m. Korporaal-Ziekenverpleger, 86 jr. te Helder en Aafje Schrijver, j. d., zonder beroep, 27 jr te Zijpe. Cornelis Boerman, j. m. Arbeider, 32 jr te Zijpe, onlangste Kampen en Trijntje Mak, wed, van Pieter Slikker) zonder beroep, 39 jaar te Zijpe. Overleden Pieter BregmaD, 2 jr. z. v. Hendrik en Marijtje de Groot. Tamis Reuzen, 81 jaar, wedn. vsn Neeltje Slik, eerder van Trijntje ten Boekei. Trijntje Zeeman, 84 jr.. echtgen. van Jan Breed. Aagje Bakkar, 42 jr., echtgen. van Cornelis de Leeuw, eerder van Johannes de Vries. Anna Bregman, 2 mg., d. v. Hendrik en Marijtje de Groot. Jansje van der Sluijs, 19 jr., d. v. Hermanus en Antje Kossen. JHattc-Stoelcn Marktberichten. Hoorn, 16 OCT. 1897. 9 9 18 Aangevoerd 12 H.L. Tarwe f 7.- a 8.50 Rogge a 9 Gerst 9 4.— a 5— 9 Haver 9 3.— a 3.50 V Witte Erwten 9 8— a 9— Groene 9 11 a 12— 9 Grauwe 9 18 9 17.50 9 Vale 9 10-25 a 16.- 9 Bruine boonon. 8.— a 8.75 9 Witte 9 9.— a 10— 9 Paarden 9 5.- a 5.50 Kar wij zaad 9 1050 a 9 Mosterdzaad 9 16.50 a a 160.- a 210 a 18— 20— 17— 9 50 5— -.62' 6— Aangevoerd a ,120.a 230— 35.— a 96— -.60 a —.80 6.— a 20— 16.— a 25.25 —.44 17— Met de eerste opmerking van den vember en Decembergeen dienst op heer Groneman is de heer Zijp het eens. 7 en 28 November, 12 en 26 December. Ook hij heeft de berekening nauwkeu Overigens telkens 's morgeus te Kalf tien. 12 Paarden *100-a 300— 36 Koeien ,130.a 200.— 62 Schapen 15.a 25. 24 Lammeren 12.a 20.— 5 Kalveren 10.— a 15.— Zengen a 31 Varkens 15.a 25.— 125 Biggen 6. a 10— Kip-Eieren per 100 4.25 a 4.50 2100 koppen boter, p. kop 0.57 a 0 62 Al hm,aar, 16 OCT. '97. Aangevoerd 6 Paarden f 100. 28 Koeien en ossen ,140. 48 nacht, kalveren 8. 266 magere Schapen 12. 68 magere varkens 18— 328 Biggen 6— 20 Bokken en Geiten 2. Boter perP. .55 Kipeieren per 100 4.50 Ezel Alkmaar, 18 OCT. 1897. 25 Koeien, per K.G. per stuk 105 vette Kalveren per K.G. 45 Nuchtere Kalveren 6.a 1028 Schapen, vette 16.a 211 vette Varkens, p.K.G..36 a 16 magere idem 14.a fwrmererad, 18 OCT. 1897. Aangevoerd307 stapels, kleine kaas f 28.k st. oomm. f st. middb. f 25—. 1461 K.G. Boter f 1.20 a f 1.30 per K.G. 708 Runderen, vette, f 0.48 a 0.52 per kil o 32 Stieren. Lager in prijs handel stag. 178 Vette Kalveren, f 0.60 a f 0.80 p. K.G. handel stug. 132 Nuchtere idem, per stuk f 6.— 20.- handel matig. Paarden. 2926 Schapen en lammereD, lager in prijs, handel stug. 149 Varkens, vette, per K.G. f 0.36 a f 0.44. handel vlag. 66 idem, magere, per stuk f 13— a 22. 402 Biggen, per stuk t 7.a f 10. beide handel stug. 214 Ganzen, f 2.50 a I 2.75. Zwa nen f a Kipeieren f 4.50 a 5.Eendeieren f p. 100. EDAM, 16 OCT. Kaas Aangevoerd 63 stapels, weg. 3175 Kg. Hoogste prijs f 27— de 50 Kg. P. RUIG en Echtgenoote. Schagen, 16 October 1897. P. RUIG en Echtgenoote. Schagen, 20 October 1897. den naam van den Iabrikant RO- 33 -S g fc? «3 ter drukkerij van dit blad.

Schager Courant | 1897 | | pagina 3