Goede dingen. Zondag 24 OctoTaer 1897. 41ste Jaargang Ho. 3250. BÜ Polei overzien Ier veel. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- ga t e r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden aDVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: §CHAOKS. liaan, D UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIX K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dil nummer een Bijvoegsel. behoort Gemeen te Sc hagen. Vergadering van den RAAD der Lemeente Ncliasren, op Dinsdag: 26 October 1S97, des voormiddags Iten 91/, "re. 1. Ingekomen stukken 2. Adres onderwijzers nieuwe rege ling jaarwedden. I 3. Adres J. Schenk Pz. benoeming Makelaar. 4. Vacatures Gemeeutebode, Waag- en Marktmeester. 5. Geldleening. 6. Suppletoire begrooting 1897. 7. Begrooting 1898. Schagen, 22 October 1S97, De Burgemeester, S. BERMAN. -Te Callantsoog is tot Kerk voogd der Herv. Gemeente aldaar her kozen de heer P. Kotsen. Binnenlandsch Nieuws. Veemarkt. De groote najaarsrundermarkten te HOORN zullen dit jaar gehouden worden op 8 en 22 November e. k. Onder curateele. Te NIJMEGEN doet zich, volgens de Qeld.t het zeldzame geval voor, dat een oude, alleen wonende dame haar for tuin besteedt aan ieder, die haar voor zich weet in te nemen. Do politie staat bijzonder goed bij haar aangeschreven. Niet zonder reden trouwensdag en nacht wordt haar huis bewaakt door een agent, die haar beschermen moet tegen inbraak en te gen de vermeende bezoeken van een pretendent naar heur hand, die alleen bestaat in haar verbeelding. Van een bescherming harer welgevulde beurs schijnt geen sprake. Dat ondervonden gedurende de ker mis de draaiorgel-muzikanten, die voor elke reis, dat zij haar vergastten op een aria uit de Cavalleria of op een andere melodie, twee of drie gulden opstaken. Dat ondervond ook een in gezetene, reeds in goeden doen verkeerende, wien zij bij schenking haar huis vermaaktedat onder vonden allen, die niet zonder be- langelooze bedoelingen haar vertrouwen zochten te winnen. Alleen haar dokter en de beheerder harer goederen, wien zij eveneens een huis had toegedacht, hebben niet willen proflteeren van deze zeldzaam gemakke lijke gelegenheid om zich te verrijken. Al3 zeker noorsch geleerde, die zijn handen waschte met zand, griezelt mevrouw van schrobben en schuren en duit geen druppel water in huis. De politie-agent, die aanvankelijk met zijn gezin huisde in het sousterrein, vond daarom op den duur een verblijf in die ondergrondsche woning minder aanlokkelijk en heeft thans, evenals de collega's, die hem aflossen, in den gang post gevat. 't Is gelukkig voor de oude, half kindsche ziel, die geheel alleen staat op de wereld, dat zij eindelijk op eigen verzoek onder curateele is gesteld. 81 Bi (lil-, AlnrtBitis- k LllIllllIM 4. Bekendmakingen. Punten van Behandeling De Staatsbegrooting levert ditmaal geen stof tot belangrijke opmerkingen. Als men de instelling eener landbouwafdeeling, waar over wvj reeds een en ander in 't midden brachten, uitzondert, vindt men er niet veel anders in dan een aan den gang houden van den dienst, een voortgaan op den inge slagen weg. Gelukkig ook bijvwat Marine betreft, zoodat wij nu althans bewaard blijven voor het anders lang niet zeldzame verschijnsel, dat inzonderheid bij dat depar tement de opvolger omstoot, wat de voorgan ger opbouwt, iets wat niet alleen veel geld kost, maar ook het bereiken van een doel telkens weer in een nieuw verwijderd verschiet plaatst. Dat men met de bevordering van ambachts- en andere scholen wil voortgaan, den aanleg van stoomtramwegen wil blijven bevorderen verheugt ons, al zouden wij, vooral wat de stoomtramwegen aangaat, nog wel eens ons vroeger ontwikkeld denkbeeld in herinnering willen brengen, om het ontwerpen van tramwegen van Rijkswege te doen geschieden, maar vooral den aanleg uit te lokken, door niet subsidiën of voorschotten toe te kennen, aan wie ze vragen voor in staat van wezen zijnde plannen, maar door ze uit te loven voor hen, die ze willen aanleggen en wien men tot het bereiken van hun doel riet alleen flnancieele hulp, maar ook technische voorlichting en, zoo noodig tegenover gebrek aan medewerking bij gemeentebe sturen, enz. moreelen steun verleent. Zooals men in het begin dezer eeuw er naar trachtte, om van toren tot toren een kunstweg aan te leggen, moet men er nu naar trachten, elke stad en elk dorp, niet aan eeD spoorweg gelegen, met het naaste spoorweg station in verbinding te brengen. Versneld vervoer uit ieder deel des lands naar de centra van haudel en verkeer is een dringende eisch des tyds. Ook in meer algemeenen zin is dit het geval. Met genoegen zagen wij uit de begrootingsstukken, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken steun wil verleenen voor een rundveestamboek, om den uitzet van ons vee naar het buitenland te vergrooten en dat de Minister van Buitenlandsche Zaken niet zonder goed gevolg de consulaten te werk stelt, om nieuwe afzetmarkten op te sporen. Maar aan nieuwe markten heeft men niet veel, als men niet de waar er brengen kan, die men er verlangt en zooals men ze er verlangt. Als men b.v. op groote afstanden vee zal afleveren, dan gaat dat niet bij een enkel koebeestje, dat deze of gene veehouder wel wil verkoopen: dan moet men een hoeveelheid te gelijk verzenden, die de moeite en de kosten van zoo'n zending loonen kan. Er moet dus gelegenheid zijn, minstens om van alom het vee naar een geschikt middelpunt te voeren, waar het tot aan de verzending onder gebracht kan worden en men voor de verzending goed kan zorgen. "Wat zuivel betreft de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen wees er dezer dagen ophet gaat niet, dat iedere boer zijn eigen boter maakt; men moet gelijkmatige partijen hebben, van kleur, smaak en qualiteit eender. En voor de verzending en bewaring ter plaatse van aflevering zjjn koelinrichtineen noodig, die alleen voor groote partijen te maken zijn alweei dus vereeniging van krachten en samen strooming naar gemeenschappelijke middelpunten noodig. Voor ons fruit, onze groenten al evenzoo. Evenals ons vee de beste melk geeft, levert onze bodem de smakelijkste groenten en vruchten: wij konden meer telen, meer afleveren, als maar alles samenwerkte, om onder waarborgen tegen bedrog groote hoe veelheden goed gesorteerde, gelijksoortige aruaeien m goede verpakking en in verschen staat aan de markt te brengen. Doch ook ^™L°°iTv,a-L W6der is hetzelfde noodigde mogelijkheid van allerwege de vruchten en ae groenten te brengen daar, waar ze gesor- Ai verPakt, verzonden kunnen worden. ais men in die richting arbeidt, dan zal men den landbouw beter helpen, dan wan neer men kunstmatig het brood duur maakt, tot schade van den werkman en zonder nut voor den boer. En dat men nu, wanneer de belangheb benden zich in die richting willen bewegen, op steun bij deze regeering hopen mag, mee- nen wij te mogen afleiden uit een voorstel, dat bij de begrooting van Waterstaat gedaan wordt, om te IJmuiden voor den vischhan- del een maatregel te nemen, in het wezen van denzelfden aard, als dien wij voor vee en zuivel, voor groenten en vruchten noodig achten, n. 1. ter bevordering van de gelegen heid om de waar zoo spoedig en zoo goed mogeljjk te brengen ter plaatse, waar men ze met voordeel van de hand kan zetten. Men wil n. 1. te IJmuiden eene daar aan wezige tijdelijke vischhal vervangen door eene blijvende inrichting. Deze hal zal ge plaatst worden aan de noord-oostzijde van de haven, evenwijdig aan en op 12 M. afstand van den daar aanwezigen kaaimuur. De visch kan dan uit de langs den kaaimuur liggende schepen in de hal worden gebracht, waar zij op een negental verhoogde gedeel ten van den vloer voor den verkoop kan worden uitgespreid, om na den afslag te worden verpakt en aan de achterzijde van de hal in de daar gereed staande spoorwa gens te worden geladen. Voorts zal op de galerijen van het gebouw gelegenheid bestaan voor het maken van kantoren en bergplaatsen. De H. IJ. S. M. legt eene verbindingsbaan aan van de bestaande lijn Velsen-IJmuiden naar de Visschershaven, terwijl zij op het haventerrein achter de vischhal voor rekening van den Staat de noodige sporen en wissels zal maken. Derhalve zal hier voor den vischhandel een ideaaltoestand ontstaan, de gelegenheid tot aan- en afvoer op dezelfde plaats vereen igd en daardoor een middenpunt gevormd, waar alles bijeen kan komen en vanwaar alles verzonden kan worden, waar dus alles komt en ieder, die wat noodig heeft, weet het te kunnen vinden 1 Wij juichen dit plan van heeler harte toe, in het belang in de eerste plaats natuurlijk van onze belangrijke zeevisscherjj. Maar bovendien, omdat wij er een bewijs in zien, dat de Regeering in do gewenschte richting wil werkzaam zjjn. Waarom zou zij niet in de Betuwe voor de vruchten, in het West- land voor de groenten, in het Rijnland en Friesland voor de boter in onze uitvoer- havens voor het vee doen, wat zü in IJmuiden voor de visch doet? En waarom, als die inrichtingen daar of elders aan de behoeften beantwoorden, zou zij ze dan niet uitbreiden en vermenigvuldigen? Er is geen redelijke grond tot eenigen twijfel in deze. Mits de belanghebbenden beginnen met de handen aan het werk te slaan. Voor de visch is de weg aangewezen. Zij wordt in zee gevangen en moet dus ir. een goed gelegen zeehaven aangebracht worden en daar vereenigt zich dus als vanzelf de visch handel. Bij vee, zuivel, groenten, vruchten is het omgekeerde het geval, hoewel er hier en daar teekenen van verbetering zijn, is de algemeene regel toch, dat ieder werkt op eigen gelegenheid en zonder naar zijn buur man te vragen. Ja, bjj groenten en vruchten geldt zelfs voor iederen teler op zichzelf veel meer de regel: „van alles wat," dan dat ieder zich op ééne soort, of althans weinige soorten zou toeleggen, om daarin eene hoeveelheid, die wat beteekent, aan de markt te kunnen brengen, en in die weinige soorten dan naar voortdurende verbetering der cultuur te trachten. De regeering nu kan geene inrichtingen voor handel en vervoer maken, zoolang zij niet weet, welken weg de belanghebbenden uitgaan. Maar daarom behoeft zij toch nog niet stil te zitten. Hier is voor de nieuwe landbouw-afdeeling dadelijk een dankbare taak. Samenwerking is noodig, doch komt niet van zelve. In de Betuwe is men bezig ze voor de vruchten tot stand te brengen. Daar behooren die pogingen dadelijk krachtig gesteund te worden. En, waar zulke pogingen niet uit eigen beweging aangewend worden, moeten ze evenals bjj de tramwegen uitgelokt worden. Daar is in deze nog een bijzondere reden voor. Er heerscht onder den stand der landbouwers over het algemeen nog al een tamelijke mate van wantrouwen. En als deze of gene zich aan het hoofd stelt van pogingen om samenwerking tot stand te brengen, is het niets vreemd, wanneer hij daardoor zich aan de verdenking blootstelt, dat hij dat wel doen zal „om er wat aan te verdienen." Dit zal eensdeels wel de oorzaak zijn, dat er onder hen, die zeer wel het nut van samenwerking inzien, altijd zijn, die zelf niet de handen aan den ploeg wilden slaan, maar zeker leidt het er tóe, dat velen zich terughouden, de dingen eens aanzien, de kat uit den boom kijken. Hadden zij daar mede nu alleen zich zeiven beet, dan kan men desnoods denken: zij moeten het zelf maar weten. Doch voor zaken als deze is zoo algemeen mogelijke samenwerking noodig, en wie zich onthoudt, bederft ze daarmee voor hen, die deelnemen. Daarom steke de landbouw-afdeeling zoo spoedig mogelijk hare voelhorens uit, en waar een terrein is, vruchtbaar voor maat regelen als hier bedoelde, daar sla zij onmid dellijk de handen aan hot werk. In die richting zijn goede dingen te doen. Vergadering van den RAAD, der gemeente Nieuwe Nie- dorp, op woensdag 20 October 1897, 's namidd. 6 nre. Afwezig zonder kennisgeving de hee- ren Wijn en Visser. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige door den secretaris worden voorgelezen en door den Raad vastgesteld. Op een verzoek van den heer J. Rartogom met St. Nicolaas zijn kraam op het kerkplein te mogen zetten, wordt afwijzend beschikt, wijl de Raad vreest, dat meerdere aanvragen het gevolg zullen zijn, waardoor een geenszins wenschelijke St. Nicolaaskermis ont staat. Een verzoek van de wed. Dijkman om de gemeentewoning van wijlen den heer J. Ennema te mogen betrekken, wordt toegestaan. De Voorzitter deelt hierna mede, dat de schouw over de landerijen reeds gedeeltelijk heeft plaats gehad en zou nu met het oog op de kosten, althans voor dit jaar, den algemeenen schouw- dag niet willen doen uitschrijven. De heer Kuilman acht een jaar- lijksche bespreking over de landerijen zeer gewenscht en meent, evenals de heeren Koopman en de Moordat een avond vergadering daartoe zeer goed voldoende kan zijn. Er wordt dan ook besloten, de ver schillende collegies uit te noodigen, woensdag 3 November a. s. des avonds in het Raadhuis met het gemeentebe stuur te vergaderen, ter bespreking der „landsbelangen" en voor dien tijd op voor elke commissie geschikte dagen de landerijen rond te gaan. Vervolgens wordt gelezen een missi ve van 13 October j. 1., waarin Gede puteerde Staten, alvorens de suppletoire begrooting goed te keuren, toezending verzoeken van le een besluit tot toekenning der buitengewone subsidie (vrijstelling van huurbetaling over 1893 en 1894) aan het Algemeen Armbestuur. 2e een dito tot het aangaan ee ner geldleening (verlenging van den termijn der kasleening) groot f 1500. met opgave van rente en minimum aflossing. 3e een dito, tot afschrijving van Grootboekkapitaal (tot dekking der schuld bij de Weezenadminietratie we gens ruiling van land). De concept-besluiten dienaangaande worden door den Raad vastgesteld. Wordt hierop de goedkeuring van Ged. Stat. verkregen, dan kunnen Burg. en Weth. de begrooting opmaken, hetgeen met den tegenwoordigen financieëlen toestand groote architectonische ken nis vereischt. Voorz. wenscht tot verhooging der gemeentelijke inkomsten personeele op centen te heffen, een hondenbelasting in te voeren en den hoofdelijken om slag te verhoogen tot f 2000. De heer Kuilman wil in de eerste plaats den hoofdelijken omslag verhoo gen, b. v. van f 1500.tot f 2500. daarna hondenbelasting instellen en eerst dan, wanneer het blijkt, dat men er niet buiten kan, besluiten tot heffing van opcenten op de pers. bel., wijl de laatste dikwijls zeer onbillijke aanslagen veroorzaakt. De Voorz. en de heer Ralff merken op, dat in bijna alle gemeenten perso neele opcenten zijn en dat om slechts enkele aanslagen een geheele belasting nog .niet onbillijk is. De heer Kuilman had, om aan te toonen hoeveel tegenstrijdige aanslagen het kohier van de pers. bel. bevatte, bij den Rijksontvanger inzage van dat ko hier verzocht, hetgeen hem echter niet was toegestaan. De ontvanger mocht niet aan een particulier, wel aan een door den Raad aangewezen persoon inzage verleenen. Op '8 sprekers voorstel wordt nu besloten zoo iemand af te vaardigen. De heer Kuilman heeft van terzijde vernomen, dat de heer Wijn als gedele geerd lid van den Raad in de vergade ring van armvoogden, de opdracht heeft ontvangen te verzoeken, dat een gecom bineerde vergadering belegd wordt van het Algemeen Arm- en gemeentebe stuur, waarin geregeld kan worden de financieële verhouding tusschen arm- en gemeentebestuur, opdat beide besturen weten, waaraan zij zich hebben te hou den en waarop zij kunnen rekenen. Ook de heer Kuilman is voor een definitieve regelingde overige heeren, het nut daarvan erkennende, betwijfelen echter de mogelijkheid van zoodanige regeling; steeds zullen armvoogden hunne nadee- lige saldo's aan de gemeente overdoen. Wijl de heer Wijndie van deze zaak meer kan weten, afwezig is, worden op voorstel van den heer Kuilman de rol len omgekeerd en zullen armvoogden tot een vergadering met den Raad uitgenoodigd worden op zaterdagavond den 23sten. Bij de rondvraag vraagt de heer Kuil man of er, en zoo ja welke, maatregelen moeten worden genomen tot verzeke ring van de rust, die zoo nu en dan dreigt verstoord te worden do^r de polderjongens, die aan de trambaan werken. Men meeDt, dat dezen spoedig over de grenzen der gemeente zullen zijn zoo noodig zal de Burgemeester echter een tijdelijk buitengewoon veldwachter aanstellen. Hierna sluit de Voorz. de vergade ring. Abusievelijk werd in ons vorig nummer meegedeeld, dat het bedrug, ingezameld in de gemeente St. Maarten voor het huldeblijk san H. M. Koningin- Regentes, bedroeg f 109.dit moet zijn f 103.60. V e e-u i t v o e r. Aan het belgische grensstation Esschen zijn eergisteren niet minder dan 64 stacs vee nit Nederland voor den in voer in België geweigerd. Slechts een en kel stak vee werd verdacht verklaard, waarop de geheele ladiog werd afgekeurd en naar Nederland teraggezonden. De teleursgesfelde kooplieden, die de beesten op de Tieleche markt daur hadden gekoeht, geveD in hun spijt dan ook volmon dig te kennen, dat zij den handel in Hol- landsch vee onmogelijk kunnen volhouden. Twintig verdachte beesten zijn gister nacht te ROZENDAAL in eene schuur geslacht. Overeenkomstig de advie- zen van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren is bij Kon. besluit pensioen verleend aan P. Deys, gewezen Rijksveld wachter (brigadier-titulair) te HELDER, ten bedrage van f 810. Een herstellingsoord. Op den lstenMeill, werd te EGMOND AAN ZEE geopend een herstellingsoord voor onvermogende patiënten, (kinderen en volwassenen) uit de gasthuizen te Amster dam of door verschillende doctoren voor opname en verplegiag aanbevolen. Van den dag der'opening af tot heden werden 124 patiënten in de stichting ge heel kosteloos verzorgd en verpleegd, waar voor alweder de bekende menschenvriend, de heer P. W. Janssen, aan de directrice mejuffrouw Yan Hall, en de commiseie van toezicht, de middelen verschatte. De laatste patiënten, 40 in getal, wer den dezer dagen onder geleide der directrice en tw6e verpleegsters naar Amsterdam terug gebracht, en't was velen hunner duidelijk aan te zien dat het verblijf aan het frisache zee strand hnn z«er ten goede was gekomen.Naar door enkele ouders verzekerd werd, hadden zij niet gedacht, dat hun kinderen hnn woonplaats ooit weder zooden zien. Zoowel voor den edelen weldoener als voor allen, die deze hulphoevenden zoo goed verzorgden, zijn zulke verklaringen ware genoegdoeningen en de beste dank betuigingen. Wandelen. Donderdagavond kwam in ROT1ERDAM aan de heer Victor Gointet, komende van Rozendaal. Hij wendde zich ua aankomst direct tot de politie om zijn pas te laten viseeren. De heer Cointet is een 29jarig Fransch- man, die met den heer Colloubey, bij wien hij als tuinman in betrekking was, om 200.000 francs de weddenschap a ngiDg, dat hij te voet de wereld rond zon loo- pen. Hij is beneden het middelmatige van gestalte en schraal, doch opgewekt en vol vuur om zijn weddenschap te winnen. Zijn bagage bestaat hoofdzakelijk uit eenige jassen van verschillenden snit, die hij over elkander draagt en een macht van legiti matie- en andere papieren. Den Een Maart 1895 vertrok hij uil Parijs met één fraDc op zak. Zijn eerste gang was naar Marseille en van daar ging bet door Italië, Oostenrijk, Servië, Bulga rije, Turkije (europeesch- en aziatisch), Arabië, etn deel van Afrika. Op het vas teland van Europa teruggekeerd, bereikte hij nu door Eraukrijk en België ons land, om vervolgens zijn weg te vervolgen door Denemarken, Zweden en Noorwegen, Rus land, China, Amerika enz. In bet jaar 1901 denkt de heer Cointet te Parijs terug te zijn. Bijde loting voor de na tionale militie te KOLLUM trokken drie broeders (drielingen) allen een hoog num mer. Een idioot trok No 11! De hilariteit der aanwezigen werd echter door den stumperd niet begrepen, hij lachte mee. R. Crt. Buitenlandsch Nieuws. Zijn de oorlogen in onzen tijd bloedi ger dan die van een paar eeuwen geleden P Oppervlakkig beschouwd zou men zeg gen, dat de bij den dag verbeterde vuur wapens een grooter aantal slachtoffers zouden maken dan de wapenen van 't systeem van voor eeuwen, doch men ver geet, dat de slag nu soms op een afstand wordt beslist, terwijl de kamp van vroe ger veelal in een strijd van man tegen man eindigde, en de oorlog op zulk een verwoestende manier werd gevoerd, dat het aantal offers percents-gewijze veel grooter was dan heden. Wij willen dit door een enkel geschiedkundig bewijs staven. Yóór den ongelukkigen boheemschen oorlog, het bloedig voorspel van den der tigjarigen godsdienststrijd, telde dit land 3000000 inwoners, die in 738 steden en 34700 dorpen leefden. Bij het einde van den krijg waren er in het land nog 780000 inwoners, die over 230 steden en 6000 dorpen leefden. Yergefijkt men deze verschrikkelijke cijfers met die der gesneuvelden van grieksche zijde, die wij in ons blad van donderdag mededeelden, dan zou men

Schager Courant | 1897 | | pagina 1