Her, een net Burgermeisje, Winieraarflappelen, FLINKE JONGENS HUISHOUDSTER Accoordcither, Kees en Griet. Het pluim van het kasteel. I1QI1111 Mainser Zuurkool, ROBERT HOLTZ, Zeewering Callantsoog. TE KOOP: Brongasinrichting, Anna Paulowna, 22 Nov. 97. Anna Paulowna, 23 Nov. Anna Paulowna, 23 Nov. '97. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Eod magazijn in lederwaren vorderde 48 gulden van een koopman, James Ho- ward. Deze erkende de schuld. Nu volgt het verhoor. groot aantalBurgerlijke Stand. Vervolg Binnenlandseh Nieuws. Oeni. SCHAUEX. Gemeente Zijpe. ADVEBTENTILN. Jb. HOOGENDIJK. Electromotorische Hervormde Gemeente Barsingerhorn en Haringbuizen. te Anna Paulowna. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhoru c. a. GEVIIAAGD, J. Breed Wz., GEVRAAGD, met K e r s t ra i s a. s., met het boerenvak bekend, bij Jb. Bakker Jnz,, te BarsiDgerhorn (Kreil). Wordt gevraagd: TE KOOP: alle benoodigHlieden voor het aanleggen van TE KOOP INMAAKG0ED Jn. BUITEN. Wettig gedeponeerd. Bij het gebruik daar van geschiedt liet tan den krUgen der Hin deren ZONDER BE MINSTE PIJN. 10.000 GULDEN TandhaKbandjes AfflOM BAKKER te Porselein, Glas- en Aardewerk,Lampen enz. S Z St. Nicolaas-tadeanx. kunnen geplaatst wordeu vnrdfirn cfllnarAnhnid tot honadarine. I h«t hadrn» nat/foVt. on da (ronrU.mnn iiin i Qii mnMt hcbhen oawfttftn. wat arii sinirt 65.000 frs.. drukwerk 50.000 fra.. nbon-l Al te beleefd. Bele< te krijgen, daar hij v.m het lange wach ten bij de Hembrug niet weinig honger had gekregeD. Anna Paulowna, 21 No? '97. De avondschool van den heer de Boer aan school no. 1 (inhslingsosderwijs) is begonnen met 11 leerlingen. Aan de Kleine Sluis wordt door een der brievenbestellers den ingezetenen een lijst aangeboden, om zich te verklaren vdór of tegen de volgende voor stellen I. de avondpost te bestellen direct na aankomst van den trein van 6-2, uit Amsterdam, en niet te wachten tot die van 7-23 uit Helder. Het voordeel biervan is, dat de bestel ling 's avonds ongeveer 1% uur eerder geschiedthet nadeel, dat de couranten en brieven van Helder tot den volgenden morgen blijven liggen. II. 'a maandags morgens met de eerste bestelling te wachten tol de aankomst van den eersten trein nit Amsterdam. Voordeelde zondags-correspondentie nit Amsterdam wordt dan dadelijk bezorgd, die anders voor een groot deel der ge meente tot dinsdag blijft liggen. Nadeel de bestelling geschiedt een paar uren later. Deze lijst zal opgezonden worden aan de Directie der posterijen. De gewezen hulpkerk van Schageu, thans als zaal aan het logement Veerburg gebouwd, zal a.s. zondag ingewijd worden met balmnziek. J.l. zaterdagavond hield ons Nutsdeparte- ment een huishoudelijke vergadering, die bijgewoond werd door 16 leden. Besloten werd, ten behoeve der biblio theek, (onderdeel Oostpolder) een kast aan te schaffen en zoo noodig ook voor dat deel, dat in den Westpolder (Breezand) gevestigd is, en daarvoor f 25 beschikbaar te stellen. Tot commissaris der bibliotheek werd benoemd de heer N. Raapter vervanging van den heer Geevers, die vertrokken is. De heer Brands vroeg inlichtingen naar de bemoeiingen der Commissie, in zake de eventueele oprichting eener instelling van weldadigheid, met behulp van de fondsen der spaarbank. De voorzitter deelde mede, dat die commissie nog niet vergaderd was geweest. De heer Raap wijst op de wenschelijfc- heid der herziening van het reglement der leesbibliotheek, tengevolge van de benoe ming van 2 nieuwe bibliothecarissen. Nadat als nieuw lid met algemeene stemmen is aangenomen de heer P. KaanDz wordt de vergadering gesloten. De ontrouwe knecht van den kleermaker Pannekeet te Heer Hu- gowaard is te Utrecht gearresteerd, nog in het bezit van ruim f 50.en ook de medegenomen overjas. Hij is thans gedetineerd in het huis van bewa ring te Alkmaar. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Sint Pancras de heer D. v. d. Sluis te Ondkarspel. Het zanggezelschap „O i- pheus' te Oudkarspel is den 22 No vember j.l. ontbondeD. Op de maandag te HOORN gehouden najaarsrundeien markt (schei- markt) werden 630 stuks aangevoerd. De prijzen waren hoog en de handel was vlug. HOORN, 28 Nov. In de maan- dagavond gehouden vergadering der libera le kiesvereeniging werd tot candidaat ge steld voor de Provinciale Staten (vact. Joh. Rozendaal) de heer A. E. Zimmer- maD, burgemeester van Hoorn. Kranig. Onder degenen, die verleden week te 's-GRAVENHAGE met goed gevolg het examen middelbaar onderwijs voor wiskunde hebben afgelegd, behoort ook iemand, die geheel blind is, de heer D. P. DerkseD, nit Doesburg. Het geval is zeker zeldzaam, maar niet zonder voorbeeld, zegt het N. v. d. J). Ook de Amsterdamsche organist A. Pom- per (van de Onde LutheiBche Kerk) deed eenige jaren geleden eveneens met uitne mend gevolg het examen voor wiskunde. Menschrijft uit TILBURG Tengevolge van het sluiten der grenzen, zijn de veeprijzen thans tot eene onge looflijke laagte gedaald. Jong slachtvee van goede qualiteit wordt k 1215 c. het kilo verkocht. Hiertoe draagt ook bij het feit, dat vele vetweiders voor de beesten, die den geheelen zomer in de weide lie pen, geen voldoende stalling hebben en deze tot eiken prijs moeten te gelde ma ken. Velen, die nooit van het slagersvak gedroomd hebben en du voor weinig geld een stuk vee kunnen koopen, woiden door de goede vleeschprjjzen, die met de da ling van het vee geen gelijken tred heb ben gehcudeD, tot het slagersbedriji uit gelokt. Ook tal van bceren, niet wenschen- de hnn vee tegen elk bedrag van de hand te doen, slachten zelf hun vee en trachten het vleesch tot eiken prijs te verkoopeD, wat hnn, als de vele slachters, slechts amper gelukt. De laatsten zien dan ook rai'khalzend naar hoogere vaeprijzen uit, waardoor de eea-dag-slachters, die nu de markt overvoeren, wel spoedig zullen verdwijnen. Alhoewel de meésteboo- men en planten hun bladertooi verloren hebben, staat in den tuin van het hoofd der 9chool te VALKOOG nog een ro zenperk in vollen bloei, prijkende met meer dan honderd rozen en knoppen. „HET WITTE KRUIS». Maandagmiddag werd in Concordia gehouden de 33s algemeene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". In die vergadering werd allereerst behandelde de begrooting van het jaar 1898 ae octwerpbegrooting slait aan beide zijden met een eindcijfer van f 23603.68; die voor „Heide- heuvel' met een eindcijfer van f 18845.88 die voor den ontsmettingsoren te Alkmaar met een eindcijfer van f 600, welke allen werden goedgekeurd Asn de orde kwam daarna het voorstel der afdeeling Koog a. d. Zaan, om te be- slaiten„Ook ten behoeve van minder gegoeden worden ten dienste der afdeelingen, ziekenverpleegsters beschikbaar gesteld op de volgende voorwaarden de belangheb bende betaalt f 1 per etmaalde algemee ne kas en de afdeeling dragen ieder voor da helft de overige verpleegkosten, dus samen f 1 per etmaal. Het hoofdbestuur zegt in zijn prae- advies, dat het dit voorstel toejuicht, doch Diet bij mnehte is, de financieele gevolgen daarvan te overzien, waarom het praead- viseert met de uitvoering van een eventu eel besluit in 1898 eene proef te nemeD. Het voorstel, zooals het Hoofdbestuur praeadviseerde, werd ten slotte goedge keurd. Schagen, 24 ATovember 1897. B ij de dinsdag j. 1. gehou den stemming voor een lid van onzen ge-* meenteraad, (vacature-Hazen), werden 281 stemmen uitgebracht, waarvan 4 van onwaarde en 2 blanco, zoodat het aantal geldige stemmen 275 bedroeg. Op den heer H. P. Caarls werden uitgebracht 111 stemmen, op den heer Schsnk Pz. 164 stemmen, zoodat de heer J. Schenk Pz. gexozeu is. Door de heeren D. Laan en J. Breebaart Kz leder) van de Eerste Kamer voor Noord- Holland, werd zondag jl. een bezoek aan de zeewering te Callantsoog gebracht. Een onzer verslaggevers had het genoe gen, tot een onderhoud bij genoemde hee ren toegelaten te worden, van welk inter view wij hier het voornaamste teruggeven Verslaggever tot den heer Laan Hadt u de duinen te Callantsoog eerder ge zien De heer L.Neen. Wel had ik mij reeds sedert eenigen tijd voorgenomen, mij persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen, te meer, daar men aan de Zaan meent, dat een doorbraak te Callantsoog onmiddellijk gevaar voor de Zaanstreek oplevert. Versl. Hoe is de toestand te Callants oog naar uwe meecing De heer L.Naar ik er heden van ge zien heb, bestaat er mijns inziens geen dadelijk gevaar. De heer BreebaartDe duinen zijn voor het zwakke punt nabij paal 10 we der ongeveer 5 meter opgestoven. Versl.: Zou bij een doorbraak het achterliggend land gevaar loopen De heer B.Neen. Koegras zou bij de noodige herstelling aan den Schenkeldijk geheel veilig zijn. Deze dijk is zonder groote kosten en in weinig tijds in orde te maken. Versl.En de Zijpe P De heer B.De Zijpe wordt voldoen de door den Zrjper zanddijk beschermd. Veisl.Vindt u, dat in den bestaan- den toestand dringende verbeteringen moe ten worden aangebracht? De heer B.Ja. Eerrige verbetering zeker. De duinen zullen op den duur niet tegen de zee bestand zijn. Versl.Op wien zoa naar uwe mee ning de verplichting van het onderhond del zeeweringen te Callantsoog behooren te rusten. De heer B.Volgens mijne inzichten zou in Hollands Noorden een groote pol der gevormd moeten worlen, die met het onderhoud belast werd. De polders in Hollands Noorden hebben voor het on derhond der Hondsbossche zeeweringen noeit een cent bijgedragen. Onbillijk zou het nu zijn, van de polders, die deze kos ten dragen, nog eene extra belastjng te vordeien voor de zeeweringen te Cal lantsoog. Versl. Indien de polder Callantsoog geinundeerd werd, zon dat van langen duur zijn P De heer B. Neen. De bodem helt naar de zeezijde belangrijk af. Het water zou spoedig teruggeloopen zijn. Versl. In een ingezonden stuk in Ett Algom. Handelsbladovergenomen in de Schager Courant van 18 Nov., is de heer Van Foreest te Heiloo van audere ge dachten als n. De heer B. Odzc zienswijzen loopen nit elkander en tot heden meen ik vol doende redenen voor mijne opvattingen te hebbee, om de toekwnst met eenig ver trouwen tegemoet te zien. Uit de prcfilen der provincie Noord- Holland door Jhr. Mr. J. W. M. Schorer werden enkele punten door den heer B. nader toegelicht. H oewel van verschillende zijden medewerking waa toegezegd, om alhier eene afd. van den Nederl. Kolf- bond op te richten, bleek het op de ver gadering van zond g j. I., dat deze mede werking meer ia woorden dan in daden bestond. Daar de bijeenkomst slechts door een zevental persmen werd bijgewoond, besloten de aanwezigen, de oprichting der afd. tot later te verdagen. In hunne vergadering van maandag j.l. werd door diakenen en ouderlingen tot regent van het Weeshuis alhier benoemd de heer J. Buis Jz. De gunstige resultaten, in omliggende gemeenten met het bron- gas verkregen, heeft ook onze gemeente- naren opgewekt, eens een proef te nemen met het slaan van een daartoe dienende put. Bestunrderen van het Weeshuis der gereformeerde gemeente alhier zijn n. 1. in onderhandeling met een bekend aan legger dier patten, om achter het Wees huis een put te slaan. Hedeo, den 24?n November, verjaarde onze oudste mannelijke ingezete ne, de heer IJ. Hoogendijk. Eveneens ver jaarde vandaag onze oudste vrouwelijke ingeze tene, mej. de wed. Tan der Put. Eigenaardig mag het daarbij heeten, dat mej. Fan der Put, die vandaag 92 jaar wordt, den heer Hoogendijkdie vandaag pas 90 jaar is geworden, persoonlijk kwam gelukwen- schen. De oude vrouw wint het in deze van den ouden heer, want, waar de man tot zitten is gedoemd, gaat de vrouw nog trouw eiken dag ter kerk. -—In een hevige discussie stond een der leden op en begoa op zijn beurt„MeneereD, het eenige waar ik naar vraag is gezond verstand." „Juist,* werd hem dadelijk door een tegenpartij toegeroepen, „dat ia juist wat je noodig hebt." „Mama", riep een kleine jongen, die een handdoek voor een kachel zou drogen, „is het klaar, wanneer hij bruin ziet —(+-0-1-) Onder de poolsche krijgsgevangenen, die na den onderdrukten opstand in 1863 naar een rnssische vesting werden gevoerd, bevond zich ook een mooi, jong, adellijk officier. Zwaar gewond, werd hij onderweg gevaarlijk ziek en moest hij achterblijven in een klein stadje. Na zijn genezing mocht hij daar vrij rondwandelen, maar moest zijn woord van eer geveD, dat hij zich eiken morgen zou aanmelden bij den commandant der troepen in het stadje. De gevangene was een jong edelman van verleidelijke beminnelijkheid, en met zeer innemende gelaatstrekken. Zijn rid derlijk uiterlijk, de zachte en tevens ver metele uitdrukking van zijn donkere oo- gen, zijn zwaarmoedigheid, zija ongeluk betooverden iedereen. Hij bezocht geregeld de mis en den vesperdienst, en had daar bij sieeds zijn plaats aan een pilaar naast den bidstoel der vorstelijke familie D. Niemand dacht, dat hij deze plek met opzet had gekozen. Op zekeren dag werd hij vermist. Alle uavorschingen bleven vruchteloos. Iu het stadje wist meü allerlei geheimen te ver tellen omtrent het raadselachtig verdwijnen van den Pool, totdat de tijd de geheele zaak in vergetelheid bracht. Het voorvaderlijk kasteel der familie D. was een somber gebouw met vele kleine loreutjes en gedekt met leiiu dien tijd woonde er een vorst D., een somber en gestreng heer, met zijn mooie vrouw, een geboren franpuse. De laatste, die sedert eenigen tijd ongesteld was, be woonde in de benedenverdieping een kamer, welke door een glazen deur, met gordijnen behangeD, toegang gaf tot een kabinet, dat overigens noch een deur, noch een venster had. De vertrekken van den vorst waren op de eerste verdieping gelegen. Op den avond van de zonderlinge ver dwijning van den poolschen officier had vorst D. vroeger dan gewoonlijk da club verlaten en was naar huis gegaan. Terwijl bij anders gewoon was, de kamenier van mevrouw naar den toestand van deze te vragen, ging h(j nu regelrecht naar de kamer zijner echtgeuoote. Met vaste, vlug ge schreden, zooals hij dat gewoon was, doorliep hij den gang en hij had reeds den knop der deur naar de kamer van zijn vrouw in de hand, toen hij zich ver beeldde te hooren, dat de glazen deur naar het kabinet werd gesloten. En toch stond zijne vrouw in den tegenoveigestelden hoek van de kamer. In het hart des vorsten ontwaakte een argwaan en hij keek naar de deur van het kabinet, waarvoor het gordijn zich nog even bewoog. Scherp keek hij zijn vrouw aan en meende in haar oo- gen een onzekerheid te bemerkeD, iets aarzelende. „Je komt vandaag vroeg thuis,' zeide Htloïse en haar stem beefde. Vorst D. ging voor zijn echtgencote staan en zeide op kalmen, kouden toon „Mevrouw, u verbergt daar iemand in dat kabinet.* Heloïse keek hem vragend aan. „NeeD, mijn besie,' zeide zij op vasten toon. Dit „neem* d-iong den voist diep in hart, want ofschoon zij er mooier en onschuldiger dan ooit uitzag, geloofde bij haar niet. Hij keerde zich om, ten einde de deur van het kabintt te openen. Toen vatte Heloïse zijn hand en zeide op diep bewogen toon en met een trenrigen blik „Bedenk wel, dat alles tnsschen ons nit is, als gij niemand vindt." Da vorst voelde, hoe bij in de war raak te door de waardige honding zijner vrouw. Je bebt gelijk, Heloïse," antwoord de hij na eenig nadenken. „Ik zal deze deur niet openen. Zulk een stap zon ons in elk geval scheidenIk ken de reinheid uwer ziel. Gij zoudt zelfs niet uw laven koopen door mij ontrouw te worden." Zij doorstond majr één seconde ziju blik. De vorst schelde en gelastte de binnen tredende kamenier, om den metselaar, die op een Rndere plaats in het kasteel aan het werk was, te laten komen. „Maar pas op,' zeide hij tot het meisje, „dat nie mand in het kasteel er iets van gewaar wordt, dan is je fortuin gemaakt." Het meisje ging heen. De vorst ging voor den haard zitten, naast zijn vrouw. Het meisje kwam terug en zeide, dat I- wan, de metselaar, in den gang wachtte. „Laat hem hier komen', beval de vorst„in den tuin liggen steenen, haal daarvan zooveel als je noodig hebt, om de dear naar dat kabinet dicht te metselen. Morgenochtend," voegde hij er zachtkens bij, „ontvang ja een pas en 5000 roebels, als jij op je neemt, om tien jaar in het buitenland te blijven. Na dien tijd ont vang je nog het dubbele, als je het stil zwijgen bewaart over hetgeen hier voor valt.' De metselaar kon zijn werk natuurlijk niet doen zonder wat ramoer te maken en Heloïse maakte van zulk een oogenblik gebruik om haar kamenier in te flaiste- ren„10.000 roebels ieder jaar asn Iwan, als hij er eenige steenen los inzet,.,. Ga, meisje,* zeide ze hardop, „en help den man, opdat hij spoedig klaar is met zijn werk.' Maar het meisje, onophoudelijk bespied door den vorst, kon haar opdracht niet uitvoeren. Tegen vier uur in den morgen was het werk klaar. De metselaar en het meisje konden heengaan. In zijn kleeren wierp de vorst zich op een sofa en veins de te slapen. Ongeveer twee uren later ging hij opstaan en zeide, dat hij een afspraak had met een' vriend voor een jachtpartij. De vorstin beefde van angst en vreugde tegelijk, toen zij hem zag heengaan. Zij schelde het kimermeisje. „Om 's hemels wil, Suzette," zeide zij, „gtuw een breekijzerWij zullen tijd hebben de openiDg weer te sluiten... gauw, gauw Zij ging voor den muur liggen en krabde met haar vingers het cement, van de steenen. Suzette bracht weldra het werktuig en aan de vereende krachten der beide vrouwen gelukte het, een paar stee nen los te krijgen Heloïse spande al haar krachten in tot een nog steviger stoot, toen zij, opkijkende, ineens den vorst naast zich zag staan, die haar aanstaarde, stil, somber, dreigend. Heloïse viel bewuste loos op den grond. „Breng de vorstin te bed, zij is niet goed,' gelastte de vorst aan het sidderend kamermeisje, Hij zag er eerder uit als een demon uit de hel, dan als een men- sohelijk wezen. Hij had het kasteel al leen verlaten om door een tuindeur weer binnen te komen... „Je moet vandaag hier voor mij dek ken, Suzette, meyrouw is niet goed en ik zal haar niet verlaten, voordat zij ge heel hersteld is.' Veertien dagen achtereen bleef vorst D. in de kamer zijner echtgenoote. En als in de eerste dagen zich een geruisch liet vernemen in het kabinet, achter de dicht gemetselde deur, en Heloïse hem blijkbaar om genade wilde smeeken, dan viel hij haar telkens koel iu de rede en zeide „U hebt mij verklaard, madarna, dat er niemand in dat vertrek was.» Tot verbazing van de geheele stad en den omtrek scheidde de vorst zich kort daarna van zijn vrouw. Hij ging naar St. Petersburg. Heloïse stieif ongeveer een maand later. Eenrookmatch. Tnsschen twee Londenaars, wier namen in fiaanciëele kringen een goeden klank hebben, kwam het dezer dagen tot een hoogst merk waardiger! rookwedstrijd. Beide heeren zijn hartstochtelijke rookers,en verbruiken da gelijks een niet onbelangrijke hoeveelheid fijne Havanna's. Gedurende een stoom- boottccbt op de Theems werd er over gediscuteerd, welke hoeveelheid van het edele kruid men wel op één dag in rook zou kunnen doen opgaan zonder „onlekker» te worden. Mr. B. meende hall schertsend, dat hij een pond van de zwaarste Cuba- tabak in twaalf oren soldaat zou kunnen maken. Zijn viiend betwijfelde dit ten sterkste en de weddenschap werd gesloten. Pan een pond der bepaalde tabaksoort werden 100 sigaren gemaakt, die de heer B. tnsschen 10 uur 's morgens en 10 uur 's avonds sou moeten oprooken. Als eenige conditie stelde de ondernemende rooker op den voorgrond, dat hij het bewijs in de openlucht, eveneens gedurende een stoom- boottoeht zou mogen leveren. In zijn nister gehuld, zetle hij zich neer aan de uiterste spits van het schip, waar de wind het krachtigst woei en op het bepaalde uur begon hij kalm te iooken. Na verloop van negen uren en twintig minuten waren zes-en-tachtig sigaren, elk tot op één cen timeter na, in rook opgegaan. Daar er nog veertien voor de overige twee uren en veertig minuten restten, zag de twijfelaar in, dat hij de weddenschap verloren had en gulweg verklaarde hij zich geslag.„ De eenige vertrissching, die de heer R gedurende het experiment gebruikte een cotelet te twee uur en wat br&nd'ew'88 met water in bepaalde tusschenpoozen De, brand te Londen". Sinds den grooten brand in de City 1666 is Londen niet door zulk een stige ramp bezocht als vrijdag. D00r nauwe straten, waarin zelfs de stoomspui, ten niet konden doordringen, en door het ontzaglijk materiaal van licht brandba re stoffen breidde de brand zich met on" tembare snelheid uit. Toen de eerste brandspuit ter plaatse kwam, t winti» minutun ua het ontdekken van den brand was het reeds duidelijk, dat aan blnsschen niet te denken vielde brandweer kon niet anders doen dan trachten het vnnr te beperken en zeifs deze arbeid viel haar zeer zwaar. Da brand werd door een politie-agent om 1 uur ontdekt in het pijpen- en hoe- denmagazijn van de heeren Oppenheiaier (volgt ns enkelen in het mantelmagazijn van Wsller, Bown k Co.). De agent waar schuwde het personeel en floot daarop om hulp. Het duurde echter vrij lang, voor dat andere agenten kwamen opzetten en toen een dezer weid afgezonden om de brandweei te waarschuwen, kwam daarbij ook nog eenige vertraging, waardoor ver klaard wordt, dat het zoo lang duurde voor de brandweer ter plaatse was. Intusschen had het vuur zieh reeds aan de omringende huizen medegedeeld. On middellijk werd de geheele beschikbare macht der brandweer opgeroepen, maar hoewel spoedig acht stoomspuiten met volle kracht werkten, vermocht men de vlammen niet meer te bedwingen. Om twee uur stonden reeds twintig groote gebouwen in brand en elke minuut nam het vnur in hevigheid toe. Te drie nur stortten drie huizen aan Well-street in en uit de puinhoopen schoten de vlammen wild omhoog. Om halfvier brandden op zijn minst veertig groote gebouwen met groote felheid. Op straat zag men wilde tooneelen. De aangrenzende straten waren bezet met een opgewonden menigte, die slechts met moeite in bedwang werd gehouden. De arbeiders en arbeidsters in de magazijnen meer dan duizend mensohen zullen door de ramp waarschijnlijk broodeloos worden liepen klagend rond. Vele vroawen vielen in zwijm en moesten weg gedragen worden. Gelukkig ontstond er geen paniek, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nu heeft de brand alleen materieele schade aangericht; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, met uitzondering van een paar lichte verwondingen van brandweermannen. Om vier uur kwamen nog voortdurend brandspuiten aanrennen en nog was men het vnur niet meester. Eerst te halfvijf kon de commandant der brandweer seinen, dat het gevaar geweken was. Te tien uur des avonds brandden de puinhoopen nog fel en waarschijnlijk zal de brandweer nog wel een dag hard moe ten werken, voordat het vuur geheel ge- bluscht is. Hoe groot de omvang van de ramp is, meldden de bladen nog niet. Men spreekt van een schade van vijf millioen pond sterling, maar waarschijnlijk is dat wel wat overdreven en zal twee millioen dich ter bij het juiste bedrag zijn. Een der gevolgen van den brand, waarbij de grootste magazijnen van vederen zijn vernield, zal zijn, dat de prijs der vederen sterk stijgt. Vrijdagavond waren zij reeds twintig tot dertig percent in de hoogte gegaan. Gemoedelijk rechtsgeding. Daily News bevat het volgend vermakelijk verslag van een rechtsgeding, voor rechter Freuch, te Londen. RechterWaarom betaalt ge niet Kan niet. Waarom Geen duiten. (Gelach), Hoe komt dat P Handel slecht. Zal het beter worden Hoop het. Is er kans op P Neen. Waarom hebt ge niet getracht te be talen Het leer is slecht. Daarover geklaagd Ja. Wat zeiden ze P Niemendal. (Gelach). Minder konden ze al niet zeggen. (Luid gelach). Wat is het leer nu waardf Niemendal. Hoe zult ge betalen t Zie er geen gat in. (Luid gelach.) Hebt ge het misschien gauw P Ik heb rekeningen uitstaan en als die bin nenkomen kan ik betalen. Komaan dat is een heele speech voor uw doen. Doe een aanbod. Twee rond jes per maand. Dat is te weinig. Ik zal zeggen10 shilling per maand. Gedaagde Dank u Goeje morgen I (Luid gelach). Strijd om de sigaret. Dezer dagen bemerkte een der ga- neesheeren van Het Clerkenwell-hospitaal te Londen, dat een der ziekenverpleegsters aan de vingers der rechterhand de eigen aardige nicotine-vlakken bad, die men io den regel opmerkt bij personen, die veel sigaretten rooken. Door den dokter ondef- vraagd, erkende de juffrouw, 's avonds na afloop van den dienst in haar slaapkanoe' eenige sigaretten te rookeD. Van deze erkentenis was een onderzoek het gevolg, waaruit bleek, dat verreweg de meeste verpleegsters zich aan dat genot van e®8 sigaret hadden gewend. De dokter zeide niets, maar gaf van het feit kennis aan den raad van admini stratie, die den dames ten strengste het xeoken verbood. Maar nu had men het lieve leven gaandeAlle verpleegsters dienden onmiddellijk baar ontslag in en de verpleegsters van andere hospitalen, van een en ander ouderriebt, verklaarden zich „solidair* met de staaketers, die thans aan den raad van administratie een korten „bedenktijd* hebben toegestaan. In geen geval zullen zij echter toegeven geen sigaretten, geen verpleegsteis Intusschen hebben de dames, na onder ling beraad, maatregelen genomen om tegen dergelijke willekeurige besluiten van de hospitaaldirectie in Hyde-Park of op Trafalgarsquare een groote protest-meeting te beleggen, waarbij alle manifesteerenden sigaretten zullen rooken en zang, en men was te veel in om te bemerken, dat op een spoor- ren muziek pret weg, welkea men meest oversteken, een zware trein kwp.m aanstemmen. De koet sier zag den trein eerst, toen die vlak bij en de wagen midden op het spoor was. Hij wilde toen de paarden achteruit laten gaan maar 't was te laat. De trein reed op het rijtuig aan, dat verbrijzeld werd met allen, die erin zaten. De locomotief en ver scheidene waggons werden beschadigd. De verklikker. De huis kamer was geheel veranderd geworden en omdat men niet de zware koperen kooi van den papegaai naar de bovenvoorkamer had willen sjonweD, waar men gedarende den tijd, dat beneden deze vertimmering dnnrde, had gehuisd, had men vogel en kooi naar de keuken doen brengen. Maar nu zat Lorretje weer bij de bedaagde da- me», gezusters F., in de huiaksmer. Den Dat moet een kostelijk gezicht opleve- 5 P heelen morgen had hij al geroepen „Zoete vrouw I" „Pappertje, piepertje, pap!' «Lang zullen ze laven!' „Dag lieve Cato „Eig lieve Leen 1* De Koninklijke Land- bouwmaatschappij te Kopenhagen heeft aan zekere vrouw Kirsten Danielsen een zilveren beker geschonken als erkenning van hetgeen zij gedaan heefl. Werkelijk moet men verbaagd staan over de werk zaamheid dezer vrouw. Haar man, een arme boer in Jutland, erfde in 1875 een groot stuk grond. Hij begon den bodem te bewerken en een huis le bouwen. Daar hij zonder geld was, deed hij alles zelf. Na eenigen tijd werd hij ziek en stierf. Zijn vrouw zette nu den aangevangen arbeid voort eu vol tooide gebeel alleen het huis. Zij was metselaar, timmerman en schilder tegelijk een eetlepel diende tot troffel, een mes vormde haar timmermans gereedschap ook de bebouwiDg van het veld zette «ij voort en alleen met de hulp hater beide dochters zaaide, ploegde, mestte en oogstte zij en repareerde zij haar woning. Later kocht zij van haar overgespaarde geld een baksel- en een dorschmachine. Thans is het twee derde deel van haar land zoo goed bebouwd, dat de Laud- bonw-maatschappij haar een belooning meende te moeten toekennen. De gemeenteraad vanNew- York heeft besloten, de daken der school gebouwen tot speelplaatsen in te richten, om de kinderen te midden van het vol gebouwde New-York tnsschen het leeren in ean weinigje versch-achtige lucht te kunnen laten inademen. Of de katten der Nieuwe Wereld deze inbeslagneming van haar ontspanningsoord zonder verzet zul len gedoogen, moet worden afgewacht. -—De koning van Siam heeft een herinnerings-medaille doen slaan aan zijn bezoek iu Euiopa. De medaille draagt op de eene zijde het borstbeeld van den siameeschen mo narch, omgeven door zijn naam en titels de keerzijde behelst een siameesche inscriptie, herinnerende aan de voornaamste feiten van de reis. De buitengewone gezant en gevolmach tigd minister van Siam te Parijs, Phya Surcya, is door zijn souverein belast met de overbrenging en aanbieding van drie exemplaren der medaille aan de hoofden der Staten, aan wie de Koning een be zoek heeft gebracht, in goud, in zilver en in brons. De medailles zijn besloten in doozen van rood marokijn, omringd door gouddraadwerk. De vier hoeken der doozen zijn versierd met de wapens van Siam in gouJ. S p i n n e n-k w e e k e r ij. Deze besta.t inderdaad. Er zijn op dit oogenblik twee spionen-kweekers in de wereld, één in Amerika en ééa in Frankrijk. Groote concurrentie is er dos nog niet in, en dat is maar goed ook, want heel veel aftrek is er ook niet van kunstmatig gekweekte spinnen. De spinnen worden voor twee doelein den gebezigd. Vooreerst worden zij ver kocht aan eigenaars van wijnkelders, dia ze gebrniken om webben over flesschen te laten weven, ten einde daardoor aan den wijn een cachet van oudheid te ge ven. Ten tweede gebruikt men de pop petjes om er zijde van te spinnen. Deze zijde moet veel beter zijn dan die van de zijderups, maar veel broser en ontzaglijk duur. De arke Noachs. De pakketboot „Massa Chusetts", die dezer dagen uit New-York naar Londen vertrok, had ongeveer 700 gedresseerde I dieren aan boord, te zamen vormend de 50,000 pond sterling. Een ongelukken hadden plaats. „Koekoek Het was een lust zooals hij op zijn dreef was. Tegen den middag had juffrouw Leonore F., een der meiden noodig en zij schelde. De vogel keek met zijn oogen lioks en recht». Daar er niemand kwam, schelde juf frouw Rika nog eens. Maar hooren die meiden dan weer nietriep ze, toen er nog niemand ver scheen. Plotseling klonk het nit de koperen kooi „Ze bellen, Leen, ze bellen 1" „Pappertje, piepertje, pap „Ze bel len, Leen, ze bellen „Laat ze stik ken, de zeurkousen Koekosk „Dag lieve Cato!' „Dag lieve Leen!» Dienzelfden middag echter nog werd aan de beide lieverds, Cato en Leen, die de een na de ander „dien verrotten vogel wel den nek hadden willen omdraaien" op staanden voet de huur opgezegd. Kleeren van glas. Het nieuwste materiaal, dat thans voor de confectie wordt verwerkt, is gesponneD glas. Een firma te Venetië fabriceert van deze stof hoedvoruien, die er zeer elegant uit zien en die het voordeel hebben dat zij, zoo dra zij eenigszins vuil beginnen te wor den, met water en zeep kannen worden schoongemaakt. Aan de Koningin-Regentes van Spanje werd onlang» een kostbaar kleed van zeld zaam fijn gtsponnen wit glas ten geschen ke aangeboden ieder, die in de gelegen heid is geweest, dit kleed te zien, was geheel en al bewondering. De glasdraad jes zijn zéé fijn gesponnen, dat de stof, die daarvan geweven wordt, buigzaam is als zijde. De naden van een kleed wor den vastgeplakt met een bijzonder soort lijm. Z ij n heele vermogen. Hij, Ach, mejuffrouw, voor een en kelen vriendelijken blik uit uwe schoone oogen zou ik mijn heele vermogen willen opofferen Zij. Dat geloof ik toch niet. Hij. (gooit een kwartje en drie cen ten op den grond), zie daar ligt het! Een afdoende proef. Er is ergens een papegaai in huis ge komen, Kort daarop meldt zich iemand aan, die zegt, dat het zijn vogel is. De heer des huizes brengt hem in de kamer en de man strijkt den vogel over de vee- ren, die daarop onmiddellijk begint te schreeuwen: „Dief, rakker, aap." Ziet u wel, meneer, dat hij me kent P zegt de man. Een reusachtige druk- pers. Het amerikaansche blad de New- York Herald heeft in zijn drukkerij de nieuwe drukpers „Hoe1' geplaatst, die een wonder dezsr eeuw mag worden genoemd. Door deze pers kan men in één uur 96000 exemplaren eener courant van 8 bladen drukken, dus ongeveer 1600 per miuunt. Het papier rolt onder de persen door met een snelheid van 52 K.M. per uur. De per» heeft een hoogte van 4 M., een lengte van 71/i M. De New-York Herald zal nog twee zulke per sen plaatsen, zoodat bijna 300000 exem plaren der courant in één uur kunnen worden gedrukt. Een dierentemmer ver- scheurd. Te Kovno in Rusland is op het einde eener voorstelliug de dierentemmer Kol- berg, oud 23 jaar, door zijn leeuwen en menagerie-Barnum^en den beroemden amen- tijgers verscheurd. Een groote paniek ont stond hierdoor onder het publiek, waar door 8 personen dood gedrukt en vele Slechts één. Koopman„Ik zal uw salaris van 't jaar met 60 gulden verhocgen. Je bent in 't afgeloopen jaar al heel precies en nauw- let'end geweest iu je boekhouden. Ik zon er op durven wedden dat je geen enkele misrekening gemaakt hebt!' Boekhouder „Slechts één.' Koopman „En die was Boekhouder: „Ik d»chf,d&t ik minstens 100 gulden opslag zou krijgen.' De parijsche Tentoon- stelling. Hoe zorgvuldig de Franschen hnn groote wereldtentoonstelling voorbe reiden, is reed» bekend. Langer dan twee jaren wordt er reeds aan gewerkt, vier aren, voordat zij zal plaats hebben, heeft men reeds plannen gemaakt. Thans is meD reeds met het hoofdgebouw aan 't bouwen en deze week zal men ook be ginnen met de gebouwen voor de afdee ling van leger en vloot. De koloniale afdeeling zal naar Versailles wordeu verlegdniel alleen wenscht deze voor stad dat graag, welke een gedeelte van den stroom der bezoeker» dan zal trekken, maar ie Parijs is men er ook niet tegen, daar meD wezenlijk bang is voor te groote opeenhooping van menschen. Hoe dit ook zij, de zoolang voorbereide tentoonstelling van 1900 in Parijs zal een goed figuur maken. De vrouw der Toekomst treedt vooral in het zich snel ontwikke lende Amerika steeds meer op den voor- groud van het openbare leven. Dat dames als advokaten voor de balie optreden is er reeds niets nieuw meer, evenmin dat vrouwelijke artsen directeuren zijn van ge stichten en ziekenhuizen. In Oklahama, waar de vrouwen stemrecht hebben, is miss Ada Curnnlz commissaris van po litie. Miss Rachel Franck, die op het Hebreeuwsch-seminaiie in Cincinnati haar diploma heeft verworven, is tot Rabbi be noemd. Meer dan een dozijn dames zijn aangesteld als predikanten, en velen gel den voor uitstekende spreeksters. Miss Ansan King is een bekende figuur op de beurshaar zuster staat aan het hoofd van een groote meubelzaak in New-Fork. De advocaat-generaal van den slaat Mon- tana is miss Ella Knowies en in Kansas- City is een dame brandweer-commandant. Een paar duizend dames zijn in Amerika in dikwijls zeer voorname betrekkingen in handel of industrie. Verdronken. Zaterdag had aan de Handelskade te DORDRECHT een hoogst droevig onge luk plaats. Het schip De donge Audreas, bevaren door schipper P. van Vessam, thuis behoorende te Made en Drimmelen, groot 24 ton, geladen met beetwortelen voorde suikerfabriek, ia gezonken, waarbij eene 25-jarige vruuw en een kind van 7 maan den zijn omgekomen. Het ongeluk bad vermoedelijk plaats, doordat het achterschip iu de klem is ge raakt tusschen de trappen van den steiger der suikerfabriek en een aak. Daardoor liep het schip vol water. De opvarenden, bestaande uit 4 personen, sliepen in het vooronder. Toen de schipper en zijn knecht het zinken bemerkten, hadden zy nog juist tijd om aan den wal te komen, doch de gelegen heid ontbrak, om de vrouw van den schip per en het kind te reddeD, daar het schip plolseliDg in de diepte verdween. Naar wij vernemen, was het schip ver zekerd. Het lijk van de schippersvrouw i» door een duiker gevischt. Men vermoedt, dat het lijkje van het kind uit het voorouder door den stroom weggedreven is. Dezomersche herfst Op meer dau een plaats in het Noor den van Friesland waren dezer dagen nog grasmaaiers bezig, die een flinke snede gras voor de zeis hadden. Ingeschreven van 20 23 Nov. 1897. Geborenj Ondertrouwd: Geene. Getrouwd OverledenJacobus Martinus Meltsn, oud 67 jaar en 8 md. Ingeschreven vsn 12 19 Nov. 1897. Geboren Johannes Petras, z. v. Mar tinus Bsltns en Aaltje Vader. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenJan Reus, 10 d. z. v. Corneiis en Neeltje Schuit. Anna Tamis, 7 m., d. v. Willem en Anna Stam. Marktberichten. Hoorn, 20 nov. 1897. Aangevoerd: 10 18 19 f 18 10 8.50 a 4.75 a 3.25 a 9— a 11-50 a 14 10.- a 7 25 a 10.— a 5.a 10 a 16.50 a 60.— a 20.- 8.- 10.— 4 - 5.50 0.62' 8.75 5.- 4.- 10.- 13.- 16.— 15.- 8.— 11.— 6.- 180.- 26.— 15.- 20.- 10.- 0*65 120.— „180.— 16— 18.— 15— 9— 5— -.60 4.50 a 5— Aangevoerd 27 8.— 10— 12.- 6.— 2— —.55 H.L. Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine boonen„ Witte Paarden 1 Karwijzaad Mosterdzaad 15 Paarden 30 Schapen 5 Kalveren 31 Varken» 96 Biggen Kip-Eieren per 100 1425 koppen boter, p. kop lIcmaar, 20 NOV. '97. Aangevoerd: 2 Paarden f 90.a 1 Koeien en ossen 50 nucht. kalveren 114 magere Schapen 64 magere vark.ens 178 Biggen 7 Bokken en Geiten Boter per P. Kipeieren per 100 EDAM, 20 NOV. Kaas: stspals, weg. 5532 Kg. Hoogste prijs f 25.50 de 50 Kg. Alhmoar, 22 NOV. 1897. Aangevoerd: Koeien, per K.G. a per stuk a 71 vette Kalveren 30.— a 85.— per K.G. .60 a .80 40 Nuchtere Kalveren 8.a 16— 541 Schapen, votte 16.a 28.— 261 vette Varkens, p.K.G. —.38 a .44 40 magere idem 10.a 14. JP u r m er e n tl, 23 NOV 1897. Aangevoerd163 stapels, kleine kaas f 27.50 k st. coma. f st. middb. f 24.50 1386 K.G. Boter fl.15 a f 1.25 per K.G 437 Runderen, vette, f 0.52 a 0.62 per kilo 15 Stieren. Prijshoudend, handel matig. 153 Vette Kalveren, f 0.65 a f 0.85 p. K.G 144 Nuchtere idem, per stuk f 7.k 20.- beide handel vlug. 3346 Schapen en lammeren, prjjshoudend handel matig. 260 Varkens, vette, per K.G. f 0.40 a f 0.43 handel vlug. 55 idem, magere, per stuk f 12— a 18.—. 216 Biggen, per stuk f 6.— a f 9.— beide handel matig. 850 Ganzen, f 2.a f 2.50. 118 Zwanen 7.a 8.Kipeieren f 5.25 af 6.-. De Heer en Mevrouw J. OOSTRAJoachims- thal betuigen hun hartelijke!! (Idllk voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Anna Paulowna, 23 November 1897. Den 24 November j. 1. hebben wij den dag mogen herdenken, dat mijn geliefde Vader IJ. HOOGEN DIJK 90 jaar is geweest. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, dien dag ondervonden, betuigt ondergeteekeude ook namens den jarige en familie, hartelijken dank. Schagen, 24 Nov. 1897. kaanschen circus Baily. Behalve de 500 circuspaarden, die een onderkomen vonden in het voorraim, be stond de levende lading uit 20 zebra's, 30 dromedarissen, 80 olifanten, 14 groote en krijgen zijn apen. In speciale kooien, ten getale van 31, waren verder opgesloten 9 leeuwen, 17 beren, 34 getemde jakhalzen, 5 hyena's, 23 luipaarden, 20 panters eu 11 jagu ars, zoodat er aan muziek gedurende de reis geen gebrek zal zijn geweest. Om deze dieren van het noodige te voorzien had men voor den 10-daagschen overtocht ingeladen 20.000 10000 kilo zemelen, 120000 ernstig gewond werden Hebben twee 1 Advocaat (tot zijn cliënt)Ik moet voor ik u van raad dien, de zaak ter de- ge onderzoeken. Cliënt:Waarvoor is verder onder zoek noodig? Gij hebt immers zelf ge zegd, dat ik gelijk heb 1 Advocaat: Maar dat ontken ik immers kilo stroo, niet Gelijk hebt gij, maar of gij gelijk kilo hooi, krijgt, dat kan ik eerst zeggen na een 150000 liter haver, 3000 kilo ruudvleesch, nauwkeurig onderzoek van onze wetboeken 1 1000 kilo visch, 1000 kilo brood en 18060 kilo groenten. Storm. Melbourne22 Nov. Een ver- Bij Bieloatok, in Polen, schrikkelijke oikaan heeft het noordweste- is een geheele bruidsstoet, die in een groot lijk deel der kolonie vrijdagnacht ge- rijtuig naar het huis van de bruid reed, om teisterd. Verschillende steden zijn verwoest bruiloft te vieren, door een spoortrein in het district Wimmera een aantal ker- ovetreden. Het gezelschap bestaande nit ken eu groote gebouwen liggen in puin. 30 personen, was zeer rrooljjk. Men maakte Iu één stad bedraagt de schade meer dan gCHAGEN, De Godsdienst-oefeningen beginnen om ÏO ure, des voormiddags. 28 Nov. Ds. v. Kluijve. 5 Dec. Geen dienst. 12 Dec. Ds. v. Kluijve 19 Dec. (Avondmaal) Ds. v. Kluijve. 25 Dec. Geen dienst. 26 Dec. Ds. v. Kluijve. 31 Dec. Ds, v. Kluijve 28 Nov. Haringhuizen v.m. Ds. Mühring. 5 Dec. Barsiugerhorn n.m. Ds, v.Kluijve. Predikbeurten bij de Herv. Gemeente Gedurende de maand November 28 November dienst, 's voormiddags te half tien. om dadelijk in dienst te treden, bij den landman Zuid-Zijpe, bij PETTEN. zich per brief of in persoon te ver" voegen bij W. C. VISSER, Nieuwe Niedorp. een gloednieuwe mooi en zuiver van toon. Inlichtingen worden verstrekt aan het bureau der Schager Courant, alwaar het instrument eveneens is te be zichtigen. ver beneden de waarde. Gloed nieuw, in 1896 gekocht. Te bevragen letter A. bureau Scha ger Courant. beste Zeeuwsche een mooie partij en een prachtige partij eigengemaakte prijs per 100 pond f 2.50, per enkel pond 31/s ets., bij JL. Kuilman, LOET, SCHAGEN. GRIETKees, ben je al eens wezen kijken bij de VAaard. KEES Nee Hoe dat zoo Is daar wat bijzonders te zien GRIET: Ja, daar staat een St. Nbieolaas van Chocolade, zoo groot als ik hem nog nooit heb gezien KEES Nu, dan moet ik ook eens een kijkje nemen. Weer evenal» in 't vorig jaar, Heb ik de tafel kant en klaar, Met Koek, Taai-Taai en Speculaas, En Suikerwerken in een vaas. Een Tombola voor groot en klein. Zoowel in 't grove als in 't fijn, Ook Krentenbrood en Peperment Vindt gij bij mij, dat is bekend. Komt dan weer, even vlug en vrij, Komt, Schagens burgers, komt bij mij, 't Is alles lekker, fijn en zoet, En 'k woon nog altijd aan de Loet. Aanbevelend, 28 Nov. BarsiDgerhorn 5 Dec. 12 Dec. Bartingerhorn Ds. Kooiman. Geen dienst. Ds. Kooiman. wordt betaald aan hem, die bewij zen kan, dat de bij mij ter inzage liggende getuigschriften der uit stekende resultaten van de Electromotorische niet echt zijn. Men lette op den naam van den Fabrikant RO BE UT HOLTZ. Wordt franco toegezonden alleen na ontvangst van postzegels ad 95 cent door Verkrijgbaar bij Bij deze bericht ik de ont- 5 vangst eener prachtige SOr- teering 3 Jl kunnende dienen zoowel voor luxe als voor huishoudelijk ge- li bruik en tevens zeer geschikt S voor Ver beneden elke concurrentie. AanbevelendT J. L. van TH MN, N. Lagezijde, SCHAGEN. ter drukkerij van dit blad.

Schager Courant | 1897 | | pagina 8