Politie! overzicht isr weet. Marktoverzicht. Binnenlandse!) Nieuws. Wieringen. Belasting. Dirkshorn. Dirkshorn- TWEEDE KAMER. Buitenlandsch Nieuws. raakt ze ons niet F Ja, men zal mij ant-1 Door den heer H. Starts werd in woorden s denkt ge dan, dat we geen het debat gewezen op de voedende ei- hart hebben F "Wellicht zal een en- genschappen, die in Vollenhoven s stout kelen uwer dat jammer ter harte gaan, aanwezig zijn en op het feit, dat hollandsch hij zal medelijden hebben, als hij zooveel bier van de firma Witte zeer gezond voor deernis aanschouwt. Maar, zou ik u wil- kindereu wordt genoemd, en len vragen, wat doet ge daartegen F We hebben medelijden, zal men antwoorden. Maar dan zeg ik u Wanneer go niets doet, geeft uw medelijden ook al niet veel. Spr. maakt dat met het volgende voorbeeld duidelijk een rijk man zit in zijn kamer, warm en welbehaaglijk. Hij zit aan het raam. Daar voorbij loopt een arme drommel, in lompen gehuld, koud en huiverig. Hoe onaangenaam en treurig is dat gezicht voor onzen rijken man, wanneer hij zelf warm en pret tig zit. Het gezicht doet hem onaan genaam aan, hij voelt, wat de ander mist. Maar in plaats van naar buiten te gaan en den armen drommel te helpen, neen, hij laat het gordijn zakken en ziet zoo doende 't voor hem onaangename schouw spel niet meer. Dat noemt spr. het bewijs, dat die man geen hart had, want immers, ook onze arme evenmensch heeft recht op en behoefte aan goede behandeling. Wanneer de man naar buiten getreden was om te helpen, dat was waarachtige liefde geweest, die zich in geen woorden, maar in zelfopofferende daden uit. Met waar achtige liefde is veel ellende gestild, met waarachtige liefde is veel leed ver holpen, zijn vele tranen gedroogd. Daar is een profeet geweest, zoo gaat spr. voort, en dat was Jezus, die eens in een schoone gelijkenis heeft ge zegd „Wat dunktu, indien eenige mensch honderd schapen had en één dwaalt af, laat hij niet 99 schapen op de bergen en gaat het verdwaalde schaap zoeken." Dat is juist onze plicht, zegt spr., die dat zelfs Van M e j. A. B. zoo 3 t. N i c o 1 a a s- avond op hel bovenkamertje van mevr. de wed. H. alhier de Sint-Nicolaasdrukte gaan zien en nam voor de kou een stoof met gloeiende kolen mee. Een uurtje na- dal ze was gaan zitten werd ze onwel, benanwd en draaierig en wist met moeite de trap af ia de huiskamer te komen, waar ze bewusteloos neervitl. Uren nadat een 1000 doctoren het Stout van Vollenhoven aanbevelen. De heer Van der IVoude vertelt dor vergadering de wijze, waarop de firma ze was bijgebracht gevoelde zij zich on- Van Vollenhoven komt aan een dergelijk lekker en eerst eeoige dagen na bel on- aantal handteekeningen van doctoren, waar- geval was zij weer volkomen hrtisield. Bij van zij natuurlijk heeft gemaakt een oudereoek bleek, dit de damp dpr gloeien- reusachtige reclame. Spr. vertelt verder, de koleD op het kamertje de ziekelijke dat door een zekeren Fr. de Jaeger deze verschijnselen te voorschijn had geroepen heeren dokters zijn getart, om de gronden E-ne waarschuwing in de wintermaanden aan te geven, waarom Vollenhoven's j voor hen, die nog altijd meenen, met verdwaalde schapen in onze samenleving op het rechte pad terug te brengen. Ik hoor mij reeds toeroepen, zoo ver volgt de heer Schermerhornwat ge daar zegt is goed. Maar gij lieden gaat te ver. Elk glas laten staan, eiken drank verbieden het was beter, dat ge de men- schen leerdet, matig te zijn, dat was be ter dan zeo beslist op te treden en met velen te breken. Spr. wijst er op, dat, zoolang drinkgewoonte heeft bestaan, er gestreden is tegen de onmatigheid, en wat zijn er de gevolgen van geweest de ellende is nog grooter geworden. "Wat is evenwel matigheid F Ge gevoelt, hoorders, welk een moeilijke kwestie dit is. Als ik u vroeg, wat matigheid is, ik zou een oneindige reeks van antwoorden krijgen. Spr. kent mannen in zijne om geving, die 10 borrels per dag drinken en heel boos zouden zijn, als men hen van onmatigheid zou durven beschuldigen. Maar, zoo zegt spr., laat ons aanne men, dat er een vaag begrip van ma tigheid bestond, wat is dan de rol van den matigen drinker in onze maatschap pij Die man drinkt een borrel en blijft een fatsoenlijk man en wordt door ve len als voorbeeld genomen. Hij laat immers zien, dat men kan blijven fatsoenlijk en toch drinken. De matige drinker onderhoudt de drinkgewoontedat is de persoon, die anderen tot drinken opwekt, die zegt: drinken is goed. Waarheid is, dat juist van de matige drinkers de verleiding uitgaat. Men zal mij vragenis er dan een drank verleiding. Zeker, die is er. Waar is dan die verleidingis die bij de volslagen dronkaards F Neen immers, want niemand met gezonde hersenen zal zijn eigen verderf met open oogen tegemoet gaan. Neen, de verleiding gaat uit van een anderen kant. Men volgt den matigen man en die heeft het op zijn geweten, als de minder sterke van karakter valt. Dat heeft die ongelukkige te danken aan die matige drinkersvan die matige drinkers gaat uit den drinkdwang. Spr. gaat nu uitvoerig de verschil lende manieren, waarop drinkdwang wordt uitgeoeiend, na.Yoorbeelden haalt spr. aan om aan te toonen, dat in ons dagelijksch leven die dwang wordt uitgeoefend. De rol, die de matige drinker in de maatschappij uitoefent, vergelijkt spr. met het achteraankomend publiek bij een gedrang, dat de voorsten opdringt en zoo doende dwingt, een op den grond gevalle ne de borstkas te verpletteren. De matige drinker, die is dus, volgens spr., de drang, die leidt tot ellende en ongeluk, en daarom noemt hij het ee nige middel als goed niet drinken. Ten slotte doet spr. een beroep op zijne hoorders, om niet te drinken, en wanneer men te weinig liefde heeft voor zijne naasten, om het genot van een of ander glas daarvoor te willen missen, o, zoo zegt spr., doet het dan terwille u- wer kinderen. Spr. zegt, ik heb zelf een kind, dat op gevoed wordt in de leer, dat drinken slecht is, en wanneer nu mijn kind en de kinderen van den drinker, zullen we aannemen, in de drankverleiding vallen, dan zal ik tot mijn jongen kunnen zeggen dat hebt ge van je vader nooit gezien, maar de andere kinderen zullen kunnen bewe ren vader en moeder, dat hebt ge ons stout zooveel aanbeveling verdient, en niemand heeft daarop kunnen ant woorden als een arts de Fries, die daarop een zeer dwaas antwoord heeft gegeven. De heer Starke blijft bij zijn meening en voert aan, dat professoren beweren, dat in Vollenhoven's stout voedingswaarde zit. De heer Roodenburg (van Amsterdam) zegt, dat in Vollenhoven's stout voedingswaarde aanwezig is, maar dat die zoo gering is, dat de prijs, dien men er voor betaalt, veel te hoog is en men evengoed brood daarvoor kan nemen. De heer Fs. Bax sluit nu onder dank zegging aan de verschillende sprekers en de hoorders de vergadering en ver zoekt dengenen, die tot de geheel-onthou ders willen toetreden, even te wachteD. 18 Personen gaven zich als geheel-ont houder aan en zoodoende is de afdeeling Schagen en Omstreken gesticht. j Op het concert te geiso door Schagens Harmoniekapel, op zondag 12 December a. s., zal het volgeude progremma worden opgeroerd 1. Adieu Marche fniièbre, L. A. Schou ten. (Ter nagedachtenis aan den WelEd. Heer IV. A. Üazeu, Eere-voorzitter der Harmoniekapel.) 2. La Reine blanche, 1 Ouverture, Olivier Metra. 3. Abendan- dacht, Musikalisches Stimmungsbild, Gra* bea-Hoffmann. 4. Souvenir de Stsbat. Ma ter, Giacomo Rossiui. 5. Wiener Schwal- ben, Militair Marsch. L. Schlögel. 6. Potpourri de 1' Operette, „Le 66", Jac. Offenbach. 7. Jagerkoor, (Jachtlied), M. Carl. 8. L' Hiver Valse, Ch. Lamot- te. 9. Un bal chez le Ministre, Mazur ka caractéristique, A. Jouberti. Alle nos., uitgezonderd no. 4, eerste uitvoering. We vestigen de aandacht van leden van Harmonie- en Fanfarecorpsen op een be sluit, dat door de Kapel dezer dagen genomen is, n.l. om leden van die corpsen op vertoon van insigne tegen hall entrée toe te laten. Woensdag j. 1. ontstond er een begin van brand in de boerderij van den heer D. T. alhier. Een arbeider, bezig met hooivoedeien, had het ongeluk een brandende lamp om te stooten, met ge volg, dat het hooi voor de deur der hooi schuur vlam vatte. Door spoedige aanwending van blusch- middelen wist men gelukkig verderen voortgang van brand te voorkomen. De Af d. Schagen van het Ne- derl. Onderw. Genootschap en de afd. Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers hielden donderdag hare ge wone vergaderingen, die hoofdzakelijk aan huishoudelijke aangelegenheden gewijd wa ren. De Afd. van het N. O. G. benoemde tot bestuursleden den heer <7. de Vries te Het Zand tot voorzittertot vice-voorz. den heer Meijer Frees van Dirkshorn; tot pen- ningm. den heer P. Stadt te Schagerbrug en tot bibliothecaris den heer Sieswerda te Nieuwe Niedorp. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering werd benoemd de heer J. de Fries. "Voor de herstemming voor twee leden van het hoofdbestuur werden voor Over- ijsel uitgebracht op den heer Fikker 10, op den heer Wuite 7 stemmen. Voor de vacature Amsterdam werden op den heer Nooter 10 stemmen, op andere candidaten slechts enkele stemmen uitge bracht. Tot Secr. van de Afd. van den Bond werd herbenoemd de heer K. Schoort te Barsingerhom, die mede tot afgev. naar de algemeene vergadering werd verkozen. Tot diens plaatsvervanger werd de heer J. Visser te Schagen aangewezen. De tooneelwedstrijd in de Beemster werd 9 Dec. geopend door „Kunst en Genoegen", te Amsterdam, met het blijspel »In politiek* door Gustav Kadelberg; fOns Genoegen* te Sueek, met rDe Luitenant en zijn oppasser, of Soldalenlist", door H. M. P. van Emmerik, warme stoven khine kamers te kunnen verwarmen. Wij zijn in onze verwachtingen, dat de aanvoer van schapen donderdae zeer belangrijk zou zijn, niet bedrogen. Officieel stonden 500 ve'.te en 2800 overhon- ders genoteerd. De vette waar werd tegen vrij goede prijzen aangekocht voor Londen. De handel in overhouders was eenigszins stug. De aanvoer overtrof de vraag en dat drukt den handel. Toch zal de vraag naar schapen voor de vetweiderij nog wel eenige weken aanhouden. Vele boeren maakten dit jaar voor vette koeien lage prijzen. Met het oog op den toestand in anders landen laat het zich niet aanzien, dat daarin voorloopig verbetering zal ko men. Daar onze groote afnemer, Londen, bij den enormeu aanvoer bevroren vleescb uit Australië toch nog altijd giooten prijs stelt op de versche waar uit Holland, be looft de vetweiderij van schapen beter resultaten, dan die van koeieD. Als het getij verloopt verzet men de bakens en dat is hier ook het geval. zelf geleerd, gij zijt de oorzaak van onzen ting. Niet alle belastingkantoren schrijven ya'i 89 ZÜ* oorzaak onzer ellende. TOOI <}eze dria belastingen elk een waar- Daarom, hoorders, laat staan uw glas, schuwing. De ontvangers schijnen in de- bij God, ik bezweer t u, hebt ge niet ze g6ene voldoende voorschriften te hebben zooveel liefde voor uwe naasten, denkt ontvangen, terwijl de wet evenmin afdoen- dan om het heil uwer kinderen Ik heb maatregelen schijnt voor te schrijven Te "Winkel had dinsdag de metselaar N. hel ongeluk, van een tamelijk hoog dak te glijden. Toen zijn voeten in de goot kwtmen, sloeg hij achterover op den grond, doch gelukkig zonder ernstig letsel te bekomen. De wijzs van vallen in aanmerking genomeD, is de man zeer zeker aan een groot on geluk ontkomen. Woensdag den 8 Decem ber vergaderde de Afdeeling "Winkel der Centrale Liberale Kiesvereeniging iD het Hoofdkiesdistrict Enkhuizen, ter be spreking van het voorstel„Gelet op de houding, door het Bestnnr der Liberale Unie aangenomen bij de jongste verkie zing van een Kamerlid in dit district, stelt het Hoofdbestuur voor, afscheiding der Centrale van de Liberale Unie, met behoud van den grondslag van 't Unie- Program," hetwelk behandeld zal worden in de buitengewone algemeene vergadering van leden en afgevaardigden op woensdag 15 December te Binnenwijzend. Van de 37 leden, die de afdeeling nog telt, waren slechts 4 tegenwoordig8 be stuursleden en de heer W. Smit, bij wien de vergadering gehouden werd. Na de opening eD de lezing der notulen van de vergaderingen, gehouden 7 Oct. en 19 Oct., werd besloten omtrent het voorstel geen besluit te nemen, den aanwezigen afgevaardigde van zijn plicht tot bijwo ning van do vergadering der Centrale te ontheffen en dit mede te deelen aan deD secretaris der Centrale, den heer Wil- linge, te Hensbroek. Voor het huid e Ja 1 ij k aan H. M. de Koningin is in de gemeente Heer Hugowaard f 153.50 bijgedragen, na aftrek van onvermijdelijke kosten. I n de vergadering van het Nutsdepartement te Heer Hugo waard., den 9deo gehouden, is tot bi bliothecaris der volksbibliotheek benoemd de heer F. Pijper, tot penningmeester van het departement de heer F. Tjalsma en tot secretaris de heer H. laubcr. Woensdag 8 Dec. j.1., des avonds 8 uur, werden de bewoners van 't dorp Hippoly- tnshoef door 't luiden van de torenklok opgeschrikt. Buiten 't dorp, op het buurtjs genaamd de Hoelem, was brand uitgebro ken in 't huis, bewoond door den visscher P. P. Koop. Ieder snelde naar den brand, doch aan iets to redden was geen denken, alles stond in lichte laaie. Gelukkig dat de wind West—Noord-West was, anders waren de belendende huizen ook in brand geraakt. Naar men zegt is alles verzekerd, doch laag, en de oorzaak is onbekend. De een beweerde, dat het huis door bliksem is getroffen, en een ander noemde schoorsteen brand oorzaak, doch alles is onzeker. De afdeeling KOLHORN van de maatschappij tot Nut van 'l Al gemeen heeft aan hare leden jl. dinsdag avond eenige aangename uren bereid. Mejuffrouw Sophie Bes, gediplomeerd oud-leerlinge der Tooneelschool te Amster dam was zoo welwillend geweest, hare medewerking voor een voordrachtenavond toe te zeggen. De weinige bezoekers, die we gens het önstaimige weer aanwezig waren, hebben hun tocht zeer zeker niet beklaagd, want de capaciteiten, waarover mejuffrouw Bos heeft te beschikken, zijn van dien aard, dat zij hare hoorders weet te boeien en mee te shepen. Haar keuze van voordrachten, zoowel als de manier, waarop deze werden voorgedragen, mocht zich verheugen in aller bijval. Vele Is uniformiteit in deze niet geweuscht j. waarlijk schoone momenten heeft juffrouw en „Aurora"van Purmerend met „Doleeren* van Eduard Timmerman. Op 13 Jannari treden nog drie Kamers op, waarbij ook de Schager Rederij kerskamer behoort, welke op zal voereu t Kort van Memorie Eenigen onzer ingezetenen werden de zer dagen verrast met de ontvangst van niet minder dan 3 waarschuwingen tegelijk, voor personeele-, grond- en bedrijfsbelas- Bos h»reu hoorders voor oogen getooverd. Daarom haar een hartelijk eu welgemeend tot weerziens. Als afwisseling, en zeer zeker als zeer- gewilde en prettige afwisseling, trad de familie Koomen en de heer Spaans op, eenige nummers muziek ten beste te geven. Zoowel de Tjroler Heimath Klü'ige van Joh. Kafk», als de Album eélèbre no. 1 van G. Goltermann, eu niet 't minst de Cavatina van Raff, werden door mejuffrouw G. Koomen met warmte en den noodigen climsx voorgedragen. Haar spel kenmerkt een goede leiding, en zeer zeker heeft zij de aanwezigen aan zich verplicht door hare bereidwilligheid, om dien avond een paar nummers te ge- veD. Door den jongenheer P. Koomen werd de Adeste fidele ten geboote gebracht, die ook zeer zeker volle waardeering ver diende. Aan den heer Spaans van Barsinger hom eveneens een warm woord van waardeering voor de eveneens gtoo'.e be reidwilligheid, waarmede ook hij dezen avond heeft doen slagen door zijn uitnemend pianospel. Zij, die dezen avond in elkaar hebben helpen zetten en het hunne hebben bij gedragen, om dien mogelijk te maken, komt den dank van allen toe, die dergelijk kunstgenot naar waarde weten te schatten. Den 7 had de verkiezing plaats van bestuursleden voor den Ringpolder. Her kozen werden de heeren W. Schermerhorn Sint Maarten en li. KooijDirkshorn, de eerste als molenmeester, de laatste als hoofdingeland. V ergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehou den op dinsdag 7 December 1897, 's vootmiddagB 10 uar Afwezig de heeren P. Borst en A. Strij- bis, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen na lezing goedgekeurd. Achtereenvolgens worden gelezen 1. Een Provinciaal blad van Noord- Holland d.d. 1 December jl.,No. 27(Verzame- liüg No. 133), houdende vaststelling van den ligger der wegen dezer gemeente. 2. Een besluit van hh. Ged. Staten dezer provincie d.d 17 Nov. jl. No. 1, hou dende goedkeuring der rekening dezer ge meente over 1896. 3. Een schrijven van M. Hoek ma, d.d heden, houdende verzoek om eenige meer dere vergoeding voor het bedienen van de waag. Op voorstel van den Voorzitter worden al deze stukken voor kennisgeving aan genomen, terwijl omtrent punt 3 wordt besloten de behandeling daarvan tot eene volgende vergadering te verdagen. 4. Een schrijveo van bh. Gedepu- puteerde Staten dezer provincie d.d. 10 December j.1. No. 73, houdende verzoek, »<5<5r 10 December a. s. mede te willen deelen, of eene nadere regeling der jaarwedden van Burgemeester en Secre taris in verband met art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 156)noodig wordt geoordeeld, en zoo niet de redenen op te willen geven, welke tot die afwij zende beschikking hebben geleid. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven mede voor kennisgeving aangenomeu en de behandeling daarvan aan de orde gesteld. Na eenige bespreking wordt met alge meene stemmen besloten de jaarwedden van den Burgemeester eo Secretaris niet te verboogeD, uit hoofde deze in vergelijking met andere gemeenten vrij goed geregeld zijn. Niets meer aan de orde zijnde, na rondviaag sluiting. De schuit van den vracht- schipper 1. Schotvangergeladen met steen kool, weid j. 1. woensdagavond op het Alkmaarsche meer door een bni overvallen, met het zeer ongelukkig gevolg, dat de schuil zonk. Schipper en knecht hebben den geheelen nacht in den mast moeten blijven en werden den volgenden morgen veistijfd van kou uit hun benarden toestand gered. aan Eene koe liep te grazen den Weeldijk, ouder 's-GRAVEN- POLDER (Zeeland) en gleed in de water leiding, aan welker eind zij een gemetseld gevaarte zag, waar zij heen stapte door het water, dat een meter hoog stond. Zij kwam in een langen gemetselden gang terecht en liep dien door, tot zij ncch voor- noch achteruit kon. Deze gang is een onder den dijk gemetselde heul van 1 meter breed, 2 meter hoog eu 24 meter lang, die het water van de polders in de Zwa- ke brengt. Aan het eind van den heul be vindt zich een schof (val), die gezwollen was van het vele water en niet te ver wrikken wasderhalve zat de koe, die de 24 meters afgestapt had, gevangen. Gelukkig had een jongen de koe iu de waterleiding zien vallen en was hij naar het dorp om hulp gegaan. Verschei dene personen wareu dra bereid, de behulp zame hand te biedeD, en een persoon liet zich in den heul afzakken, liep den onder- aardschen gang door, wist voorbij de koe te komen en haar met geweld en zoete woordjes achteruit te doen loopen, tot zij beiden weder het daglicht konden aau- schouwen. Met beleid werden daarop red der en geredde op den dijk geheschen, tot groot genoegen van de kameiaad der koe, die ook met alle geweld denzelfden tocht had willen ondernemen, indien men haar dit niet, zij het met let had. Vrijdagavond werd in de herberg Tan den heer P. Klos alhier een vergaderin gehouden van belanghebbenden bij en be! langstellendeu in den groentenbouw, daartoe bijeengeroepen door de „Landbouw- en Handelsvereniging,* gevestigd te Broek op Langendijk. Dize vereeuiging stelt zich o. a. ten doel verandering te breDgen in de wijze van verkoop van aardappelen en groenten die aan den LaDgendijk en omliggende ge' meenten gtteeld woiden, z66, dat aardap pelen, uien enz. nie*, zooals tot heden ge. bruikelijk is, bij de nasat, maar bij 't ge. wicht verkocht worden, en bij den verkoop van kool, wortelen, bieten enz. den zooge- naamden overtel wordt afgeschaft. Om dat doel te bereiken heelt genoem de vereenigiug echter de hulp noodig vaa alle groenten bouwers, omdat alleen door samenwerking in deze, macht kan verkre gen worden. Een tiental der aanwezigen sloot zich bij de vereeniging als lid aan de con tributie bedraagt slechts 50 ets. per jaar en aan een commissie uit deze tien, be staande uit de heeren F. Kuiper, J, Slot en C. Swagerwerd opgedragen het over groot aantal afwezige belanghebbenden aan te sporen, zich bij de vereeoiging aan te sluiten. ENKHUIZEN. Het voorstel van het Hoofdbestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging in dit district tot afsehei- ding van de Liberale Unie ondervindt in den oostheek van Drecbterland ernstige bestrijding. Door de afdeelingen Andijk, Grootebroek en thans ook Enkbnizen is aan de afgevaardigden opgedrfgen zich krachtig tegen de aanneming daarvan te verzetten. Hoewel de houding van enkele leden van het bestuur der Lib. Unie bij de jongste verkiezing afgekeurd werd, achtte men dit geen reden tot afscheiding, terwijl men bovendien de positie van den afgevaardigde, den heer Kool, gekozen onder de vlag van de L. U., zeer moeilijk zon maken. De beer Kool was dan ook in de vergadering van het Hoofdbestuur der Centrale sterk tegen het voorstel gekant. In de vergadering der afd. Enkhuizen werd de motie, waar in de meening was uitgedrukt, dat afscheiding ten nadeele zou zijn van de vooruitstrevend liberale begin selen en tegen den stellig uilgedruk- ten wensch was van den afga- vaardigde der Tweede Kamer, met alge meene stemmen aangenomen. Mond- en klauwzeer. Bij het onderzoek van de hierop betrek king hebbende snppletoire begrooting vao Binnenlandsche Zaken voor 1897 werd door sommige ledeu andermaal aangedron gen op schrapping van mond- en klauw- zLer van de lijst der besmettelijke vee ziekten. Na het antwoord van den minister van justitie betreffende de zaak der Gebr. Ho gerhuis, dat de overtuiging van sommigen als zoude Hogerhuis onschuldig zijn, voor den minister is eene heilige overtuiging, trok de heer Troelstra de door hem inge diende motie te dien opzichte in, daar uit het antwoord van den minister bleek, dat de deur voor revisie van het vonnis geo pend is. Gaarne zag de heer Troelstra evenwel, dat met bet onderzoek uiet dezelfde rechters werden belast als de vorige maal, daar die teveel in hun overtuiging zijn vastgegroeid. In de donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het hoofdstuk „Justitie* met 74 stemmen tegen 1 aangenomen. De heeren Vermeulen, Kuyper, Mutsaers, Van Alphen en Van Limburg Stirum heb ben amendementen voorgesteld, om te ver minderen art. 105 met I 750S, en art. 106 met f 5850. De bedoeling is van de begrooting af te voeren de bij deze artikelen uitgetrokken bedragen respectievelijk voor personeel en voor hulpmiddelen voor het onderwijs eDZ. aan een nieuwe, tegen 1 Sept. a. s. te openen Rijks hoogere burgerschool met 5- jarigen cursus te Den Helder. De voorgestelde post van f 100,000 ter bestrijding der kosten van de inhuldi- gingsfeeBten is vrijdag door de Kamer goed gekeurd, Alleen de heeren Van der Zw»»g en Van Kol stemden tegen. De heerban Karnebeek vreesde dat bet bedrag onvol doende zal zijn. veel moeite, be- De wild bruisende parlementaire golven van den oostenrijkscben rijksdag zijn tot stilstand gekomen en tb4®1 tracht de nieuw benoèmde hoofdingeni®UI van Staat zooveel mogelijk de S9" stichte onheilen te bezweren en, *a niet minder verdienstelijk is, dergelijk0 rampen voor de toekomst te voorkom®11. Baron VonGautsch heeft in dehongaarscb® regeering zeer welwillende medewerk®*0 gevonden. De financieele overeenkom®1) benevens de tol-unie, die beide g*°® gevaar hebben geloopen schipbreuk 10 lijden, zijn tijdelijk geregeld. De h°D' gaarsche regeering had wettelijk recht eene beslissing voor zes mai te verdagen en zeer ten genoege den keizer heeft ze van dit recht t0# voordeele van Oostenrijk gebruik 8®* maakt. De groote kunst van Ba*® Von Gautsch zal nu bestaan, een tusschen de Czechen en Duitschers Bohemen, Moravië en en bilezie te tre* het in

Schager Courant | 1897 | | pagina 2