TAPIJTEN, VLOERZEILEN, CONCERT groote Uitverkoop MESTWAGENS, Dienstbode. Boerenknecht, i\a afloop Bal. Dienstbode Visitekaarten LEZING Schaatsen, L. J. ROGGEVEEN, EEN WINKELHUIS, Voor de Jacht: GEVRAAGD, GEVRAAGD een Alles tot sterk GORDIJNSTOFFEN, enz. Zondag 12 Dec. 1897, TE KOOP! en laatste Lappen. Johs. Koreman, BAL NA. liMer-Arütelei Nieuwjaars-artikelen Afd. Anna Paulowna. op Woensdag 15 Dec., Hoe voeren wij ons vee het voordeeligst. Burgerlijke Stand. Predikbeurt p n. ÜCH AUEN. Hervormde Gemeente Barsingerhorn en Haringbuizen. te Anna Paulowna. Geen dienst op 19 Dec.; overigens telkens '8 voormiddngs te half tien Ure. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. «era. 8CHAGEI. «emeente Zijpe. Marktberichten. Dames en Heeren, J. Koster. VISSER, GEMENGD NIEUWS. 1.— Steeds flinke voorraad en uitgebreide keuze in Scbagen's Harmoniekapel, L, A. SCHOUTEN, ffcvraagil, liefst kunnende mel ken, doch is geen vereischte, bij J. Kander in 12 verschillende modellen, vanaf f 0.50 per ÏOO. P. TRAPMAN, overgebleven ADVERTENTIEN. op Zondag 12 Dec. '97, van alle goederen, II. J. Briigemann. 100 Visilekaarljes, f I.-. C. BURGER, Entree vri|. IJzeren W. F. Stoel Zoon, DAKBEDEKKIAG. Lage prijzen. Firma Wed. B. RANKE, g' i n Deze landen worden bewoond doo r ruim 5.000.000 Czechea en ruim 3 000.000 Duitschers. 't Is in de eerste niaata Bohemen, waar de rassenquaestie het gemeenschappelijk nationaliteitsgevoel eheel heelt verdreven. Czechen en Duitschers wonen hier volstrekt niet meer zoo bont dooreen als voor een vijf- tigtal jaren het geval was. In het binnenland van Bohemen is de bevolking geheel Czechischten noor den en ten westen daarvan ligt een geheel duitsche gordel en ook in het zuiden en in het oosten vindt men duitsche districten. De Duitschers verlangen, dat deze streken zullen worden begrensd, dat in het gebied der Czechen het czechisch de officiëele taal zal zijn, in het duit sche het duitsch, en in streken met een gemengde bevolking beide talen naast elkaar. De Czechen zien hierin eene vaneen- scheuring van Bohemen en willen van dit plan niets weten. Zij willen, dat ook in de duitsche streken de ambtenaren czechisch zullen spreken. In dezen strijd hebben de Czechen op de Duitschers een giooten voorsprong. De Czechen worden door de katholieke kerk beschermd en stellen er een hooge eer in, hunne zo nen tot priesters te doen opleidende Duitschers laten zich daarmede niet in, en zoo komt het, dat bijv. in het bis dom Budweis, dat uit 126 kerspelen bestaat, nog niet de helft der geestelij ken Duitschers zijn. De czechische geestelijken, die in duitsche gemeenten worden aangesteld, werken natuurlijk aan de bevordering hunner nationale belangen. Het zal niet gemakkelijk zijn, in dien chaos van tegenstrijdige belangen de vereischte orde te brengen, temeer, daar de politieke toovenaar nog met zooveel an dere gegevens rekenschap moet houden. Wij zijn daarom zeer benieuwd te vernemen, op welks wijze het den premier gelukt is, of gelukken zal, om in de toekomst de parlementaire schan dalen van 't verleden te voorkomen. Tijdelijk gewonnen is reeds veel ge wonnen, zal men te Weenen denken, en ook te Madrid zal men zich zeer goed met deze gedachte kunnen vereenigen. De oorlog tusschen de Vereenigde Sta ten en Spanje, die in 1896 onvermijde lijk scheen en ook later nog meerma len als een somber spook op den politieken achtergrond verscheen, heeft althans voorloopig voor ee ne meer vriendschappelijke ver houding plaats gemaakt. In de bood schap, die president Mac Kinley heden bij het congres indient, heet het, dat men het ministerie Sagasta tijd moet geven, om de hervormingsplannen op Cuba naar behooren uit te kunnen voe ren. Eerst wanneer mocht blijken, dat alle schikkingen onmogelijk zijn en Eu ropa de tusschenkomst der Staten wen- schelijk acht, zal de noord-amerikaan- sche Unie handelend optreden. Nu, dan heelt Spanje in deze eeuw voor geene botsingen te vreezen, want de politiek der europeesche mogendheden is niet van dien aard, dat men den Staten bij de bestaande verhouding in deze zaak vrij spel zal geven. Vrij zeker kan men er op aan, dat men reeds in Washington een wenk heeft ontvangen, waaraan de vredelievende woorden van den President dan ook te danken zouden zijn. Verder heeft de heer Mac Kinley de aandacht der afgevaardigden voor Haïti gevraagd, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de eilanden-groep spoedig wettelijk bij de Unie ingelijfd zou worden. Japan schijnt het in deze kwestie bij een protest te zullen laten. De ernstige gebeurtenissen in eigen nabijheid zullen op de houding van den Mikado wel van invloed geweest zijn. Het kan Japan niet anders dan een doorn in het oog zijn, dat aan anderen wordt toegestaan, wat dit rijk na zijn roemrijken oorlog met Chi na werd geweigerd, n. 1. eene vestiging op het vaste land van China. Door de overeenkomst tusschen Rusland, Duitsch- land en Frankrijk ten gunste van China werd Japan Bij het vredesverdrag van Si- moniseki met een kluitje in 't riet gestuurd. Het was verplicht, al de veroveringen aan de golf van Petsjili terug te geven, daar de mogendheden het vaste land van China als onschendbaar verklaarden. En nu blijkt datzelfde vasteland van China ten slotte de kip te zijn, waarvan velen een veer willen pluk- Duitschland is begonnen met onder een ongemotiveerd voorwendeel een uit stekend strategisch punt in beslag te nemen. Engeland was over dien land- roof verbazend verontwaardigd, iets wat van de zijde der Britten te verwachten was. Kleine weerlooze volken hebben voor hun goed recht immers altijd een wakkeren verdediger aan gene zijde van Het Kanaal gevonden In Engeland dan was boos op den inhaligen Duitscher en men wachtte slechts op een protest ui Parijs of Petersburg om het^ katje mede de bel aan te binden. Nu het evenwel blijkt, dat van deze zijde geen tegenkantingen zijn te verwachten verzet men de bakens, wil men zich desnoods in het onvermijdelijke schikken doch op voorwaarde, in de belangrijke plaatsen zijn voor en na door europeesche mogendheden in bezit geno men. Rusland bezit Yladivostock, Engeland nam Hongkong, Duitschland vermeesterde Kiant-Ohau, Frankrijk versterkte zich in Saigon en Hanoi', terwijl elk voor zich eene geschikte gelegenheid afwacht, oin opnieuw zijn slag te slaan. Een land is er in Europa, dat van de zucht naar het bezit van koloniën volkomen genezen schijnt. Wij bedoelen Italië. Volgens overeenkomst met Engeland zal de vesting Kassala den 22 van de ze maand aan Egypte worden overge dragen. De britsch-egyptische troe pen zullen op dien datum de stad en torten in bezit nemen. Ital krijgt voor dezen afstand eenige millioenen in klinkende munt, wordt gevrijwaard voor botsingen met de Der- wischen, twee omstandigheden, die het ministerie Rudini zeer goed te pas komen, 't Heeft een paar dagen den schijn gehad, alsof de heer Rudini tot het ambteloos leven zou terugkeeren. De minister van oorlog leed in 't begin de zer week eene kleine nederlaag in de Kamer. Hij meende hierin aanleiding te vinden om ontslag te vragen, waarin hij door het geheele ministerie werd ge volgd. Koning Humbert heeft evenwel den markies Rudini opnieuw met de samenstelling van een kabinet belast. Na eenig onderhandelen met Zanar- delli, voorzitter van de Kamer is het den markies gelukt, een nieuw ministerie te vormen, dat evenwel door de nieuwe elementen in plaats van een behoudend, een geavanceerd-liberaal karakter heeft gekregen. Vooral door de opname van den heer Baccelli voor onderwijs wordt dit kabinet sterk anti-clericaal getint. De clericalen zijn in den laatsten tijd in Zuid-Europa met bijzonder gelukkig. Niet alleen dat ze in Spanje en Italië tegenstanders aan 't bewind za gen komen, ook in Frank rijk trof hen een gevoelige slag. Daar is een geheele Katholieke gemeente tot het Protestantisme overge gaan. Het dorp Bellefonds was sedert 1808 kerkelijk ingedeeld bij de parochie Romagne. De aartsbisschop van Bor deaux besloot voor eenige weken, dat genoemd dorp voortaan bij het kerspel Lugasson zou behooren. De bewoners van Bellefonds protesteerden tegen dit besluit, wat echter niet hielp. -Toen be sloot de geheele bevolking een predikant uit een naburige plaats te laten komen, onder wiens leiding allen tot het Calvi nisme overgingen. deed hij er aangifte van. De manschap- I pen besloten zich te wreken. Toen hnn kameraad 's avonds in de kamer kwam, werd hij door een der mannen, die nit zijn bed sprong, aangevallen. De overige sproDgen mede toe, en daarop trok de aangevallene zijn sabel en stak den eer sten aanvaller overhoop. De overigen wierpen zich r.n op hem en toen de on derofficieren binnenstormden vonden zij hem met gebroken schedel en met wonden overladen liggen. Op den grond werd een bebloede schaar gevonden. In zeer bedenkelijken toestand werd de mishan delde naar het hospitaal vervoerd, terwijl de aanvallers in arrest werden genomen. Op het eiland Leyte(een der PhilippijDsche eilanden) heett een cy cloon gewoed, die aan meer dan 2000 menschen het leven heeft gekost. De Godsdienst-oefeningen beginnen om ÏO ure, des voormiddags. Dec. Ds. v. Klojjve. 12 Dec. Barsingerhora v.m. Ds. Beekhuis. 19 Dec. Haringhuizen n.m. Ds. v.Kluijve. Predikbeurten bij de Herv. GemeeDte 12 Dec. Barsingerhorn Ds. Kooiman. 12 Ingeschreven van 8 10 Dec. 1897. Geboren, Oudertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Levenloos aangegeven kind van Klaas Kiezeling en van Aagje Wie- ti-ig. Ingeschreven van 26 Nov. 3 Dec. '97. Geboren Grietje, d. v. Arie Zon en Pielurje Workpm. Ondertrouwd, getrouwd en overleden Geene. Er wordt gevraagd eene flinke Dienstbodeof Beid- II uislinudster, kunnende koken en netjes huiswerk verrichten, bij eene oude Dame. Fr. brieven of in persoon, Alkmaar, Kennemerpark 35. tegen Kerstmi*, goed kunnende melken en wat kunnende ploegen, P. G., om met 2 Febr. a. S. in dienst te treden. Franco brieven letter A. Bureau Schager Courant. die zich wenschen aan te sluiten bij de Schager Rederijkerskamer, worden uitgenoodigd zich aan te mel den bij den voorzitter bij P. P. J te Alkmaar. geen degelijker dan Reis- of en fraaier CA DE A UX Paardendekens, Voet- Waterstoven, Koffers, of Ta voorbarig. In een dorp in de provincie Malaga had een arbeider een jong meisje getrouwd, maar kort na de huwelijksvoltrekking moest hjj naar Cuba. Maanden gingen voorbij zonder dat er bericht kwam van hem. Maar na den slag van Manzanillo kwam bij de autoriteiten in het dorp de ambtelijke tijding van zijn dood. Een harde slag voor het jonge meisje, maar na tien maanden liet ze zich troosten door een anderen jongen man in dezelfde plaats. Juist waren ze uit de kerk gekomen en zou het bruiloftsmaal beginnen, toen de besteller een brief bracht van den volgenden inhoud „Lieve vrouw! Ik zal blij zijn, als het je allen goed gaat. Mij gaat het in het hospitaal ook zoo tamelijk. Spoedig zal ik geheel hersteld zijn, en weldra kom ik terug om je te omhelzen, lieveling." De huwelijkspartij viel in 't wit er. Ie dereen was geroerd. De jonge echtgenoot No. 2 was woedtndniemand meest bet wagen hem zijn jong vrouwtje te ontruk ken I zij snikte op hartbrekende wijze en zeide maar aldoorn Ach, ach, ik beo zoo ongelukkigHoe zal het conflict worden opgelost Men kan er nieuwsgierig naar zijn Interviewer. U is oud, n men geweldig heeft veel ondervondenwat is wel het gelukkigste oogenblik van uw leven ge weest Oude heer. Dat is nog niet gekomen. Interviewer. Nog niet Ea wanneer komt het dan Oude heer. Als er niemand meer is die mij gekke vragen doet. Uit de kazerne. Een nabijheid Moedig tooneel is voor eenige dagen in van Hongkong de belangrijke kuststreek een kazerne te Keulen afgespeeld. De 8C HAGEN, 9 7 Paarden Veulens Ossen Stieren DEC. 2 3 4 8 2 2 20 GeldeKoeien (magere) „120- .150 1897. Aangev. 1 30.— a 95.— I a a 140— a 210— 60 ,115; a 140.- t 70.— a 30.— a V 5.- a 15 J» a a II 16.- a 24. - 0 12- a 18.75 0 a 0 11.— a 14- 0 .40 a —.43 0 6.- a 9.- —.15 a .90 0 —.45 a 1.25 V -.50 a a 0 -.85 a —.95 0 —.20 a 30 0 4.50 a 5.50 0 a Vette Koeien Kalfkoeien Vaarzen Graskalveren Nnchtere Kalveren Rammen Setiapen (magere) 300 Idem (vette) 2800 Overhonders Bokken en Geiten 24 Varkens (magere) 10 Idem(vette) per K.G. 60 Biggen 60 Konijnen 40 Kippen 70 Eenden Ganzen 600 Kilogr. Boter 250 Kaas 2500 Kipeiereo Eend-Eieren HOORN, 9 DEC 1897. Kleine Kaas, hoogste prijs f 27.50. Com missie f26.Middelbare f 25.Hooikaas faangev. 128 Btapels, wegende 37331 Kilo. ZAANDAM, 9 DEG. 1897. Aangevoerd 9 stapels kleine Kaas, prijs f24.50. ALKMAAR, 10 DEO. 1897. Aangev. Granen H.L. als 387 H.L. Tarwe f 7.50 a f 8,37'/2. 68 HL. Rogge, f 4.90 a f5.60. 369 HL. Gerst f 4.15 a f 4.75. H.L. id. Cbev.l 5.10 a 5.70. 1660 HL. Haver f2.60 a f3.40. 212 HL. boonen, Paarden- f 5.55 a f 5.75; Bruine id. f7 25 a f 7 75. Citroen- 1 9. - a f 9.50 Dniven- f a f Witte- f 7.—a 9.5 HL Kanarie?, f 5.40 H.L. Mosterd zaad rood, fetHL. geel I a j 5 HL. Karwgzaad f 9.75 a HL. Blauw Maanzaad f a 70 HL. Erwten: Groene f 13 50 a f 15. Grauwe f 12.- a f 15.-, Vale f 7.75 af-.- ALKMAAR, 10 DEC. 1897. Kaas Aangevoerd 237 stapels, wegende 90.529 KG. Prijs voor kleine f 28.— Commissie f 26.Middelbare 127. Handel over het geheel vlug. ENKHÜIZEN, 8 DEC. 1897. Heden werden aangevoerd2 stapels kaas, prijs f25.— per 50 K.G. De prijzon der zaden waren al» volgt: Karwijzaad f 9.75 a f Mosterdzaad f 14.50 a f 15.— Maanzaad f 11.50 a f Groene erwten f 8.a 9.75. Vale erwten f 10.25 a 13.25. Wijker Valef 9.25 a 9.50. Grauwe erwten f 10 50 f 13.Bruine boonen f 7.k 8. Paardenboonen f5.— a 6.Platte boonen f a - .-. Gerst 1 3.50 k 4.25, Haver f 3— a 3.50. Aangev.: 12 Vette Varkens 1.20 a .22 per r/a KG. Magere Varkens f 13.— a (22.p. st. 5 Biggen f6.- a 10.— Scha pen f a Lammeren f f40 Konijnen f0.50 af 1.30. Kippen f —.80 a 1.45 per stok. Eieren (5-50 af 6.— per 100 stuks. Boter 1 0 62' a f 0.65 per kop. Eenden I.50 a f—.60. zakken, zoo iets. Zadelmaker te SCHAGEN, Molenstraat, C 97. VAN onder Directie van den heer OP in het lokaal van den Heer D. VAN TWUIVER. Aanvang des avonds 71/, uur. v r (Heer f0.50 Entree voor vreemdelingen^ pame f q 25 Kunstlievende leden volgens Regle ment. te NIEUWE NIEDORP. Wegens sterfgeval te koop in een florissante plaats, sedert langer dan 25 jaar een goede broodwinning gevende. Een gedeelte der koopsom kan als hypotheek op het pand ge vestigd blijven. Brieven franco .letter Z. bureau Schager Courant. Verder voorhanden Rekeiiingboeken, in verschillende formaten (elk boek, van welke linia- tuur ook, kan op verlangen worden gemaakt), Notitieboekjes, Kasboeken, Rekening-courantboeken, Alfabetten, ver schillende soorten Rekeningpapier, Nota's, Quitanties SCHEURKALENDERS en ALMANAKKEN; Fantasiekaartjes voor Nieuwjaar, nieuwe bezending, met de meest fijne soorten; zijden Plakplaatjes Speelkaarten vanaf 3 ct. p. spel. Schagen. te mogen bezetten Het zwaartepunt der europeesche po litiek schijnt voor een wijle naar Oost Azië verplaatst te zijn. Een reeks van oudste sul iaat in een der kamers, die dsar als zoodanig met het toezicht was belast, had order gegeven het vertrek schoon te maken. Toen hieraan niet werd voldaan, Voor de vele blijken van deelneming en belangstelling, bij het overlijden onzer geliefde Moe der en Behuwd-moeder ondervonden betuigen wij, ook itizonderheid aan hen, die haar hulp en bijstand ver leenden, onzen welgemeenden dailk. Uit aller naam, Corn. VISSER Az. Schagen, 9 December 1897. Mede namens mijne kinderen en behuwdkinderen betuig ik mijnen liartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, tijdeus de ziekte en na het overlijden van mijnen echtgenoot ondervonden. Wed. W. A. HAZEU— de Koning. Schagen, 10 Dec. 1897. in het lokaal van den heer M. liOOÏj te Haringbuizen, door den declamator van Alkmaar. Entree 25 ceiltS de persoon. Aanvang 7 uur. W, De goederen worden zooveel moge lijk tegen Balans-prijzen opge ruimd. Aanbevelend, Uw dw. dn. in den kleinen Boekwinkel. Scheurkalenders, uitzoeken maar centAlmanakkengewone en grappige BriefkaartenRekening papier Rekeningboeken, Nota's, Kwi tanties een prachtige collectie Bloem- en Fantasie-kaartjes, geheel nieuw model, enz. netjes met naam bedrukt en passende enveloppen, f 0.60, fO.75, en Met aanbeveling SCHAGEN. van den heer OKKINGA, van Arnhem, 's avonds ten half acht ure, in de groote zaal van V'eerburg. Onderwerp Namens het Bestuur, M. H. KOOIJ, Secr. een flinke sorteering IJLST ER-, LINSCHOTER-, AMERIKA ANSCHE- DUITSCHE en zijn onverslijtbaar, goedkoop in on derhoud en doelmatig in het gebruik, (inhoud 1 II.L., prijs f 16.wor den vervaardigd in de fabriek van Alkmaar. vanaf 60 ct. tot f 5.per paar. Hieuw Victoria IJs-en Sneeuw- sporen, altijd passende. VerderStalschoppen, Hooigraven, Hooizagen, Kaars-, Petroleum-, Rij tuig- en BorstlantaarnsStalkettingen, Koe- en Paardenscharen, Roskammen, Wildklemmen, Koeschuiers, Melk bussen en Fabriekskommen. ASPHALT- en PAPOLEUM- Hooi- en Stroopakdraad. Extra Centraal 2-loops Jachtge weren, voor f 16.50. Kruit en Hagel, alle soorten geladen patronen voor Centraal Lefaucheux-Revolvers eu Flobert-Buksen. Aanbevelend lUtREVMBYVI, E 37.

Schager Courant | 1897 | | pagina 3