INGEZONDEN. P. van de Velde Mz. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. De heer J. Breelaart Kt. brengt dank lSa bet bestuur voor hetgeen het in 't ,lgeloopen jaar heeft gedaan en aan den roo»iiter voor zijn uitstekende leiding, en I0gt dat men zich aanbevolen houdt, dat ),et bestuur die maatregelen treffe, die bc- rorderlijk kunnen zijn aan den bloei der rereenigiug. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring^ (Niet geplaatste ingezonden stukken morden nimmer teruggegeven.) Aan den keer W. Naar aanleiding van uw stuk in de Schager Courant van den 5den dezer ben ik zoo vrij, u 't volgende mede te deelen Gij vraagt daarin ol ik werkverschaffing of bedeeling bedoel. Ik ga uit van de meening, dat de luiheid zooveel mogelijk bestreden en ge weerd moet worden. Er zijn helaas! van die leegloopers, die liever een aalmoes vragen dan werken die er hunne kinde ren in den avond op uitzenden, om de thuis geleerde bedelles op te dreunen, en u eenige centen uit den zak te kloppen. Wat hiertegen te doeu F Wij hebben hier een werkverschaffing, ook al weer behoorendo tot het doe] Armenzorg. Hoe men daar werkt, zult gij kunnen opmaken uit een paar regels van 't jaar verslag 1896/97, dat eerlang zal verzon den worden. In de stroohulzenmakerij werd in dien winter dagelijks gewerkt door 18 h 20 personeu. In de bezemiinderij en brandhoutzagerij werd eiken dag gewerkt door 8 personen. Het loon was bepaald op 45 cent daags voor de mannen, 30 cent daags voor de vrouwen, eo 20 cent voor de jongen# en meisjes. Aan ouders, die hunne kinderen niet ter school zonden, werd werk geweigerd. Toen er in de maand Januari zooveel sneeuw was gevallen, was er daarenboven genoeg werk voor 't sneeuwoprnimen enz. Gij zult vragen leverde dit werk, dat gij eerst hebt opgenoemd, nog eenig voor deel op Ik antwoord andermaal met ge gevens uit het verslag. Verkocht werden 46314 Stroohulzen. 2277 Bezems. 542 Takkenbossen. 3879 Kachelblokjes. Spoort men de menschen aan tot wer- ken, dan moet men hun ook werk en verdiensten kunnen geven. stad wel had kunnen spijzigeD. Friedrichsen evenwel, die zijn chef gevolgd was, bracht de bestelling tot een passende hoeveelheid terug, zoodat een uitstekend tractement voor het geheele personeel werd gereed gemaakt. Na den terngkeer in Gerard's kamer ontwik kelde tich daar een vroolijk gesprek over Zarnow's toekomst, waarbij slechts de nood wendige scheiding een bittere droppel in den vreogdebeker was. Voor de denkwyien van de verstandige maonen, die daar bij elkander waren, wa» het zeker teekenend, dat eerst na een paar uur en zoo geheel terloops door Gerard werd gezegd ,Ge weet zeker reeds, waarde Zarnow, dat de zaak van JoaDÏta's vermogen twij felachtig is geworden Zooals ik uw hemeltergende dwaasheid en onverstand ken, is dat voor u juist een reden te meer geweest om toe te grjjpen." «Zeker, dat is bet ook. Om de waarheid getrouw te blijven heb ik evenwel Juanita moeten beloven, haar tot mijn vronw te maken ook waDneer het nitkomt, dat het geld baar toch toebehoort." «Nu, dan ia er ten minste nog eenige hoep voorhanden, dat gij wellicht, wanneer ge eenmaal duiiend jaar zjjt, zooveel ver stand snit bezitten als een kind van drie weken.* .Hoe staat bet toch eigenlijk met dat geld? Juanita kon mjj over die saak niet veel vertellen.* „Dat geloof ik wel. Ik kon haar toeh niet meedeelen, welk een ongelukkig product baar vader is P Die kon aan alle misbaksels en uilskuikens nog wel een paar punten voorge ven 1 Laat bet u maar door Friedrichsen vertellen die beeft dat saakje nitge- wuimd, alsof bij de meest geroutineerde ge heime politieagent is." Friedrichsen vertelde in het kort zijne ontmoetingen in Tonlonse en in bet klooster en Gerard voegde er aan toe: ,,Ik heb sedert niets meer van Williams geboord en weet slechts, dat hij nog in leven sjjn moet, omdat mijn Ton- losser ssakvriead heat regelmatig de klet- Die te lni, te gemakkelijk is, onder vindt wat het zegtdie niet werkt zal ook niet tten. Geen ziekelijke philanthrcpie, niet lou ter geven en bedeelen. De beide lichamen Armenzorg en Werhverschaffing moeten el kander de hand reiken. 't Is een taak, die Diet alleen goed, ferm aanpakken, maar vooral volharding en samenwerking, vereischt. Mocht gij meer willen weten, dan zult gij mij steeds bereid vinden om zooveel in mijn vermogen is u te helpen. Doetincbem, 6/12 '97. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen. Voorzitter de edelachtbare heer L. C. Kolf. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent da vergadering en verzoekt den secretaris, den beer P. Poel, de notnlen dei vorige vergadering te wil len lezon, welke onveranderd worden goed gekeurd. 1. De voorzitter deelt mede, dat bij koninklijk besluit van 18 November 1897 is goedgekeurd het besluit om voortaan 50 opceuteu te heffen op de hoofdsom der personeels belasting. 2. Dat volgens ontvangen Prov. Blad dato 24 November 1897 de ligger der wegen der gemeente Wieringen is goedgekeurd en vastgesteld. 3. Was ingekomen een schrijven, on- derteekend door verschillende personen, waarin wordt verzocht om eene verbete ring in den Koningsweg. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Een schrijven van den postschipper J. Batswaarin adressant verzoekt, de lantaarn van het Westeinde der haven te verplaatsen, omreden het licht bij aan komst der postboot meer hindert dan dienst doet. Goedgevonden met alg. stem men. Tevens wordt permissie gegeven om die lantaarn den geheelen nacht te doen brandei:. 5. Wordt behandeld een circulaire van H. JH. Ged. Staten van Noord-Hollaud, waarin het tractement van den Burge meester wordt gebracht op f 650 (f 550 ïd geld en f 100 voor viije woning) en dat van den Secretaris op f 800. 6. Is aan de orde de benoeming van een Gemeente-Ontvanger. Ingekomen waren 10 sollicititiën. Op de voordracht waren geplaatst de heerenJ. Bruut, A. C. nigheid uitbetaalt, die ik hem heb toegedacht. Maar ge begrijpt wel, dat ik bljj ben, wanneer hij daar rnstig blijft en dat ik mijnerzijds die beroerde geschiedenis met rast mag laten. Toen gij met het geld van Juanita aankwaamt, waren mij de bij zonderheden van de zaak door het hoofd gegaanwat daar nog van over waa, kwam hierop neer, dat de vader van ome Juanita, die Fracfoia Desaoudre, ei genaar van het g.ldis, en dit das bij gevolg aan zijn dochter toekwam. Ik overlegde de zaak een paar dagen, eindelijk gaf ik Friedrichsen de opdracht, naar Toulouse ie schrijven en den lnidjes om verdere in lichtingen omtrent de vroegere omstandig heden te vragen wij hadden dan het ver mogen in zijn naam verder kannen beboe ren. Daarbij kwamen wij nog een liohtiinnige streek van den beer Friedriohaen hier op het spoor.* „De zaak iz deze," verklaarde Friedrich sen, „dat ik met Josephine, die dos een halve laster van onze Jnanita is, briefwis seling boud en door haar ovsr de verhoudingen in Touloose voortdurend op de boogte gebon den wordt. Mijnheer Williams is voortdurend ziek en ligt te bed. Telkens wilde bjj reeds de reis Daar Hamborg ondernemen, maar steeds heeft de opwinding daar over hem too geknakt, dat hij daD zenuw aanvallen kreeg. Na wil hg wachten, dat hij weder geheel op kracht is gekomen, wat echter, zooals Jo sephine schrijft, wellicht wel nooit zal gebeuren. Daarom was er voor mjj ook geen enkele (eden, om mijnbeer Gerard voortdurend met deze zaak laztig te vallen." „Bewondert gij de medelijdende vriende lijkheid van dezen jongen man niet," riap Gerard nit, terwijl bij zgn zwager toeknik te. „Hoe edel en bedachtzaam I Maar zulk eene opofferende liefde ontwikkelt zich al leen in een goed meosehenhart" Friedriohaen laohte verlegen en zweeg een paar oogenblikken. WOEDT VEE VOLG D. Euber en Jb. 8. Mostert. Toi stemming overgaande wordt gekozen d« heet Jb. S. Mostert. Bij rondvraag vraagt de heer P. lijsen het woord. De heer Tijsen zegt, dat de ont slagen wegwerker C. de Fries hem had gevraagd om aan den raad voor te stellen» hem een gratificatie te verleenen zd f 25. Afwijzend beschikt. Niets meer san de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Ui» HOORN. Omtrent de verkieziag, die dezer dagen in het district Hoorn voor een lid der Prov. Staten plaats had, schrijft men het volgende De strijd ging tusschen de heeren A. E. Zimmermaa, burgemeester van Hoorn (liberaal), S. de Jong, Oterleek, (liberaal) en K. A. Kommandenr, (katholiek). Zimmerman zon het wel worden 1 Hoorn en de meeste dorpen hadden hem tot can- didaat gesteld en het aantel door de katholieken nit te brengen stemmen wat in de groote minderheid. Om negen nar 's avonds zat het stem bureau nog te wachten op eenige dorpen, waarvan de lijsten niet waren ingekomen. Het atadhnis was vol belangstellenden. Telkens een hoeranit de menigte, als er een nieuwsgierige binnenkwam. In «De Doelen' stond de achutterij- muziek klaar, uitgedost in haar ksnrig uniform, om bij het bekend worden van den uitslag eeue serenade te brengen. Eu daarbij waren nog deputaties van «De IJsclub', «Wielrijdersclnb', «West- Frisia', «Volksvermaken' enz., allen om mee te doen aan de serenade. Het werd negen nnr, kwart over ne gen, half tien, kwart voor tien en om tien nor gaf het stembureau den moed op. Er werd buiten nit den hoop gezongen En de boeren laten op zich wachten Hiep, hiep, hoera, Hiep, hiep, boera. Maar den volgenden morgen waren zij weer tronw op hnn post, de heeren van het stembureau. Ze zaten er al om acht unr, maar er kwam niets. Wognum en Nibbikswoud bleven weg. En om negen nar, den officieelen tijd, waren ze er nog niet. Het proces—verbaal kon niet worden opgemaakt. Om kwart na negen kwam bedaard en kalm de man met het proces-verbaal uit Wognum. De president van bet stembureau vroeg„Wist u niet dat u er om negen uur moest zijn p" Deer hebbe ze me niks van Said Om kwart voor tien kwam eindelijk Nibbikswoud binnen. Toen kon eerst offi cieel worden opgemaakt het proces-verbaal: A. E. Zimmerman 1482, De Jong 581, Kommandenr 953. Volstrekte meerderheid 1509. Alzoo herstemming tusschen de heereo Zimmerman en Kommandenr. IIbid. Boter en Margarine. De Chemiker Zeitung deelt het volgende mede over een nieuw, eenvoudig onder scheidingsmiddel tnsschen boter en marga rine Bij een onderzoek van boter viel de aandacht van HoffmanD op een eigenaardig heid eener oplossing van margarine in aether, welke voor controle werd gebezigd. Een droppel van deze oplossing was op een glazen plaat gevallen, en de na ver damping van den aether achterblijvende vlek had een gekarteldeu rand, gelijk een tandrad. Onmiddellijk werd op dezelfde wijze boter onderzocht; de vlek daarvan had echter een gladden, cirkelvormigen of iets gegolfden rand. In het geheel werden zes monsters margarine onderzocht en steeds zag men den tandradachtigen rand. Bij dit onder zoek loste men twee deelen van het vet op in tien deelen aether; daarna filtreerde men door eeD trechter, welke met een glazen plaat bedekt was. Een drnppel van deze oplossing liet men ter hoogte van meter op een reine glazen plaat rallen. De verdere experimenten leerden, dat zwakker oplossingen, bijv. van 10 pet., den tandradvorm nog duidelijker deden uitkomen. Natuurlijk kan deze reactie slechts als vóór- of holpproef wordeo gebruikt, te meer wijl mengsels vao margarine en bo ter den tandradvorm niet of slechts zeer onduidelijk doen ontstaanalleen dan, waDneer het gehalte aau margarine zeer groot is. Het experiment heelt echter in zoover beteekenis, dat het spoedig en met kleine hoeveelheden kan geschieden. Afschaffing van het ont bijt. Een bygiëiisch amerikaansch blad bevat een artikel, waarin aangetoond wordt, dat afschaffing van het ontbijt heilzame gevolgen voor de gezondheid kan hebben, met name bij zwaarüjvigen, lij ders aan gebrekkige spijsvertering, bij personeD, diejzich te sterk gevoed hebben en hen die een zittend leven leiden. Zij, die zich met twse maaltijden daags tevreden stellen, nemen daarbij in aan merking, dat er geen arbeid meer ver richt wordt na den laatsten hartigen maaltijd, en dat er gedurende de aren van den slaap slechts een geringe stof wisseling plaats vindt, waardoor het li chaam voldoende kracht behoudt voor den tot het middaganr te volbrengen arbeid. Door een stevig ontbijt, beweren zij, voert men aan het lichaam een overmaat van spijt toe, die hst organisme bezwaart. Zij zeggen, dat na verloop van een of twee weken het geen opoffeting meer is, den dag te beginnen zonder voedsel. Jaren geleden had een andere dergelijke levenswijze vele voorstandersdaarbij verviel de avondmaallijd in plaats van het ontbijt, en ook de volgelingen van deze regeling beweerden, zich er wel bij te bevinden. Uit een hygiënisch oogpunt schijnt het weglaten van het ontbijt een gnnstigen invloed te hebben. Te dezer zake moet evenwel de ondervinding be slissen. Voor de hnishonding zon het eeo besparing in arbeid zijn. Zij, die er een proef mede willen nemen, moeten zich niet tevreden stelkn, dit enkele dagen te doen, maar behooren het een maand of zelfs langer vol te honden. Kwade gevolgen behoeven zij niet te vreezen. Een groot voordeel is de zeker heid een Hinken eetlust te hebben, terwijl zij, die heraeuarbeid verrichten, zullen bevinden, dat hnn arbeid beter vlot gedu rende den voormiddag, wanneer gean werkkracht verloren gaat door het spijs verteringsproces. Het is duidelijk dst de schrijver bij deze raadgevingen niet zoo zeer ons eenvoudig' hollandsche, dan wel het zware Engelsche ontbijt bedoelt. Een dramatisch voorval met zeer trenrigen afloop is woensdag nacht voorgevallen in de correctioneele gevangenis van Poissy. Maandagavond om elf nor deed de kor poraal Creton van het 119e regiment in fanterie in gezelschap van een ander sol daat zijn gewone ronde. Na verscheidene posten bezocht te hebben, richtte hij zijn schreden naar de post no. 6. Thans werd hij opgemerkt door den op schildwacht staanden soldaat Depronier, die de bij re glement voorgeschreven sommeeringen deed. Driemaal achter elkaar riep hij «Halte-lüQui rive?" Daar hij geen antwoord kreeg en den dienstdoenden korporaal niet herkende, legde hij zijn geweer aan en vuurde. De korporaal Greton uitte een kreet van pijn en sloeg tegen den grond. De andere soldaat, die hem vergezelde, maakte ter stond alarm, waarop verscheiden militairen kwamen toesnellen. Men riep een dokter en Depronier werd in voorloopige bewa ring genomen. De toestand van den gewonden soldaat is hopeloosde ongelukkige Depronier is bijna krankzinnig van smart. De sneltrein Stuttgart- Züricb, die te 8 aar in Schaffhansen moest aankomen, is, een eind vóór dit station ontspoord. De trein was aanmerke lijk te laat, en de machinist wilde dit door snelle vaart inhalen. Dat moet een der oorzaken zijn van het ongeluk. De trein bestond nit drie personeurijtoigen, die rechts van den 3 meter hoogen dijk storttende goederenwagen kwam dwaia over de rails te staan, de locomotief viel links van den dijk en boorde een meter in den grond. Locomotief en personenwa gens zijD geheel vernield. Van de achttien personen in den trein zijn et zeven ge wond, een jonge dame nit Stuttgart en de machinist levensgevaarlijk. Een honderdjarige, die gaat trouwen. Ia Amerika, te Saint-Joseph, in den staat Missouri, is de honderdjarige John Overton gehuwd met een madame Maiy Henderson, die haar 78ste jaar is inge treden. Arm in arm zijn zij gegaan naar den ambtenaar van den bargerlijken stand eD vandaar naar een Methodisten-predikant. Op de gestelde vragen antwoordden zij beiden duidelijk en met zekeren trots. Overton zei de, dat hij geboren waa bjj Pittsburg in Pennsylrsnië, den 5 October 1797, en dat hjj eerst sedert twee jaren in Saint-Joseph woonde. Vroeger had hij in den staat Arkansas gewoond, waar hij beurtelings vrederechter, burgemeester en directeur van het postkantoor te Bolet was geweest. Hij was nooit ernstig ziek geweest, had nooit medicijnen gebruikt, had nooit sterken drank gedronken en nooit gerookt. Hij is nog zeer goed ter been en loopt uren lang zonder stok. Hij heeft deo veldtocht in Mexico meegemaakt, heeft gediend in den Secesaie-oorlogin den slag bij Shiloh verloor hij de helft van zijD linkeroor, waarvoor hij een pen sioen van 10 dollars per maand geniet. Overtun was tweemaal getrouwd, hij heeft tien kinderen zijn tweede vronw stierf in het begin van dit jaar. Wat zijn vrouw aangaat, deze werd juist op haar trouwdag 77 jaar. Zij is sedert vele jaren weduwe en heeft zeven kinderen. Nog een anecdote van «Cham*. Van «Cham*, den onlangs overleden alombekeDden teekenaar van «Charivari', zijn een aantal aardige ge zegden en anecdoten in omloop. Zoo zat hij eens san een table d'köte met een Marseillaan, die geweldig blufte op zijn dettige familie, zijn vaderlijk kasteel, enz. In ona kasteel, sprak de man van het zaideo, is de eetzaal zoo hoog van ver dieping, dat men het plafond niet ziet. Bij mijn vader, gaf Cham ten ant woord, is het juist andersom. Daar is het plafond zoo laag, dat men er nooit andera dan schol eten kan. De opmerkzame Karei. Lnilenant S. wil zijn oppazser een ge noegen gnnnen en neemt hem mee naar de komedie, waar Karei zoo heet de so'daat naar het «schellinkje" gezon den wordt. In het tusschenbedrijf draait de luiteoant, in de stalles gezeten, zich om, en ziet met zijn binocle de balcons en loges rond. Eensklaps klinkt het van boven uit den mond van den oppasser, die meent, dat men hem zoekt«Present luitenant -Om het springen van lam- penglazen te verhinderen, wordt het vol gende middel aaDgeradeD, dat als practisch wordt aanbevolen. Meg legge het lampe glas in een met zont water gevulden pot, deze plaatste men op de kachel en bien- ge het water langzaam aan het koken. Nadat het water een kwartier heeft gekookt, neme men den pot van het vunr, en late de vloeistof, met het glas er in, langzaam afkoelen. Als het water koud is geworden neme men het glas er nit, en het zal niet gemakkelijk springen. Een ander middel is, om de glazen, waarop men niet veel vertrouwen heeft, in alcohol te dompelen en dan op een warme plaats te leggen. Bij beide behan delingen nemen de glazen voldoende vocht in zich op, om bestand te zijn tegen de afwisseling van koude en warmte. De wilden over een loco motief. De Matabelen waren natuurlijk zeer ver baasd, toen zij voor het eerst een locomo tief zagen. Ziehier wat iemand, die bij de feesten te Boeloewayo tegenwoordig is geweest, van de opmerkingen der zwarten vertelt«Het is een groot beest, dat van de witmenschen is. Hij heeft maar ééa oog (de lnntaarn voorop). Hij eet vaar en haat den arbeid. Als de witmenach aan het pompen gaat om hem aan het werk te krijgen, schreeuwt hij. Hij komt ergens vandasD, maar niemand weet vanwaai." Van een locomotief, die door den machi nist geolied werd, heette het; «Het was een groot heest, dat erg de koorts had. De witmensch goot hem op veel plaatsen van zijn lijf medicijn in." Eenigen tijd geleden 1 o- geerde in Genève een hoogst elegante da me, die zich prioses T. noemde. Zij deed in de stad zeer rijke inkoopen. Vooral een linnen- en modewinkel werd door haar be gunstigd dien leverancier liet z\j voor meer dan 40.000 fr. leveren. Aanvankelijk betaalde zij onmiddellijk. Maar op een goedeD dag was z|j spoorloos verdwenen. De msgazijDhender stelde een aanklacht in, en na een zorgvuldig onderzoek werd de schoone oplichtster in het Lonrrehfiief te Parijs gearresteerd, waar zij onder den naam mevroow Rapp logeerde. Totdat de nitleveringsformaliteiten zijn afgeloopen, heeft men de pseudo-prinses nu logies aangeboden in het staats-hótel van St. Li- zare.

Schager Courant | 1897 | | pagina 7