Groot Opera-Concert, Boerenknecbt, Dienstbode, te koop. te huur: INGEZONDEN. Dames en Heeren Solistei Hollandsche Opera KERSTFEESTVIERING EEN WINKELHUIS, Mevr. Manna Antonia Tweeïnys, in het locaal Cérès, GEMENGD NIEUWS. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. Predikbeurten. te Anna Panlonna. Hervormde Gemeente Barsingerhorn en Haringhnizen. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Nederlandsch Onder wijzers Genootschap. Tweede Kamer. Ib de dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer was inge komen een Koninklijk Besluit, waarbij wordt medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin-Regentes eervol ontslag heeft ver leend aan den heer Jansen als Minister van Marine, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en dat is be noemd tot Minister van Marine ad interim de heer ElandMinister van Oorlog. I -1 Bij genoegzame deelname te geven door der te A.el STER DA VI, op Zondag 9 Januari 1898, des avonds 71/, ure, het Noordhollandsch Koffiehuis den heer D. y. TWDIVER, in van te SCHAGEN Entree bij inteekening f 0.75 Buiten inteekening f 1.)P pers. Noord-Holl. Koffiehuis te SCHAGEN. M a a n d a g 27 Dec. '97, des avonds ten 6 ure, door de kinderen der Zondagsschool, met welwillende medewerking der Meisjes-Ver. Dorcas". Ouders dier kinderen en zij, die in 't bezit zijn van een toegangsbewijs, worden beleefd uitgenoodigd dit fesst bij te wonen. Nog toegangsbewijzen te bekomen aan den ingang der zaal, tegen betaling van een dubbeltje. G. H. KRIMP. Ondergeteekende maakt bij deze bekend, dat hij zich als li te SCHAGEN heeft gevestigd en zich als zoodanig aanbeveelt. J. SCIIENK Pz., L a g e z ij d e. Mevrouw VAN LIDTH-de Jeude, te Alkmaar, vraagt met 1 fe bruari eene flinke ADVERTENT1EN. Heden overleed plotseling onze geliefde Zuster en Tante in Weduwe van den heer K. Bogh, den ouderdom van 75 jaren. Namens de Familie, J. P. BACKX. Wieringerwaard, 18 Dec. 1897. van It. KAAN te SCHAGEN, op Zondag 26 Dec. a. s., Tweeden Kerstdag-. Ëntrée 25 Cts. Dans vrij. Aanvang des avonds half acht. die goed werken. kan koken en netjes gevraagd, P. G., goed kunnende melken, rijden en met de bouwerij bekend, bij H. Blom te VEENHUIZEN, bij Oude Nie- d o r p. Gevraagd 2 Februari die goed kan melken, P. G., bij And. Smit, Lutjewinkel, gem. Winkel. Wegens sterfgeval te koop in een florissante plaats, sedert langer dan 25 jaar een goede broodwinning gevende. Een gedeelte der koopsom kan als hypotheek op het pand ge vestigd blijven. Brieven franco letter Z. bureau Schager Courant. SCHERMERPLAATS, genaamd ZINCKENOORD, groot 3 kavels, (bijna 33 bunders), aan de Zuiderva art. Aan te vragen onder opschrift„Schermerplaats", bij de boekh. HERMs. COSTER ZOON, te Alkmaar. is niet alleen opwekkend, maar buitendien zeer ver- aan den andereD kant weinig alcoholisch dus bij uitstek geschikt voor zwakken, herstellenden, bric»«t°magC dqei'toeL*DweT»a nne m^n1, dat bloedarmen, maaglijders enz., zoowel volwassenen als Voor zoogende vrouwen is HUI IUUÜ1U1U1 Gil OlUut onmisbaardoor het gebruik worden moeder en kind ten zeerste gebaat. Van Vollenlioven's Stout wordt aanbevolen, door de beroemdste Medische en Chirur gische autoriteiten in Nederland, Frankrijk en België en geregeld gebruikt o.a. in de hospitalen te Parijs. hoofdbestuur, vacature Drucker. De missive, waarin het hoofdbestuur emige vragen tot hare afdeeliogen richt met be trekking tot het drankmisbruik werd be handeld en zal met de gevraagde inlichtin gen worden beantwoord. Tot lid van de commissie van de Bewaar school werd benoemd de heer Ik. Roep en tot lid van de commissie voor Volks voordrachten de heer Mr. P. de Joncheere. Niets meer ter behandeling zich voor doende, werd de vergadering gesloten. Dinsdag brachten de heereo J. L. 7. Groneman en J. v. Beusekom, leden der commissie van toezicht op onze Lind- buuwwinterschool, een bezoek aan genoem de inrichting. Ook de heer löhnis was daarbij tegenwoordig. Nadat de heeren de morgenlessen hadden bijgewoond na men zij in gezelschap van de heeren P. Buis Jx. en C.Nobel een kijkje van de Dien we school, die zeker spoedig in gebtnik zal knnnen worden genomen. Door het schrikken van een paard, gespannen voor een driewielde kar, van een velocipoie, viel den 183teds voerman, de heer K. K. alhier, van de kar met het gevolg, dat een zijner bee- nen tnsschen de spakenvan het wiel ge raakte en ernstige kneuzingen bekwam. Op de algemeene vergade ring van het Gewest Noord-Holland van het Nederl. Gymn. Verbond werd o. m. besloten, om de planDen der gewes telijke uitvoering tot na de bondsvergade ring aan te honden. Het voornemen bestaat, om in het kroningsjaar eene bondsuitvoering te Am sterdam te geven. Tot lid van bet Gewestelijk bestuur werd herbenoemd de heer Jb. Roggeveen alhier. De avond van den tweeden Kerstdag belooft voor de bezoekers van het Noord-Hollandsch Koffiehuis een hoogst ge noeglijke avond te worden. Onze Dames-zangvereeniging „Euphonia' geeft dan een populair concert met mede werking van Nederlands eersten couplet zanger, den overal bekenden Abraham de Winter. Wij hebben voor ons liggen een bundel beoordeelingen van zijn optreden en over zijne voordrachten by verschillende gelegen heden, vooral ook over zijn medewerking bü verschillende vocale en instrumentale concerten in verscheidene steden van ons land en in België, en alle getuigen van een zeer groot succes. Overal werden zijne voordrachten, waarvan alle bladen getuigen, dat zij nooit iemand aanstoot geven, dat zij tintelen van geest en vernuft en op ongeëvenaarde wijze wor den ten gehoore gebracht, daverend toege juicht. De „Koophandel van Antwerpen" zegt o. a. van hem: „Nooit of nimmer kan een kluchtzanger zulken bijval genieten als aan den heer De Winter is te beurt ge vallen; er kwam geen einde aan het handgeklap, maar ook was het ten volle verdiend." De „Haarlemsche Ct." schreef: „Verbeeld je niet in hem een flauwen, ja soms zelfs wal gelijken coupletzanger aan te treffen. Integen deel, door zijne beschaafde taal, vol humor en satire, onverbeterlijke mimiek, gepaard aan duidelijke uitspraak, boeit hjj ieder, die hem hoort, en niet alleen als zanger is hij op zijne plaats, neen, ook als dramaticus is hij onverbeterlijk; in één woord, de heer D e Winter is een genie, alles wat hjj voor draagt is natuur, hij is een origineel, hij is dichterhet heeft me verheugd het geluk gehad te hebben hem te zien en tehooren." En daarom kunnen wij niet nalaten onze lezers op te wekken tot het bezoeken van Euphonia's concert, opdat een volle zaal haar het bewijs levere, dat het een gelukkige gedachte is, den heer De Winter voor deze Kerstmisuitvoering te engageeren. D e grootste bekende para- pluie. Na den Eiffeltoren en het Ferriswiel van Chicago zal te Omaha op de ten toonstelling te zien zijn een mededingster in den vorm van een reusachtige para- pluie. Naast de Missouri is eene heu velachtige hoogte, waarop het toestel zal opgericht worden, dat reizigers kan op voeren tot 575 voet boven de rivier. Men heeft daartoe eerst een steenen tundeering gemaakt, 30 vt. diep bij 75 vt. vierkant oppervlak. Het geheel wordt van ijzer en staal gemaakt, en zal 850 vt. boven zjjn grondstelling uitsteken. Met eeDe middellijn van 40 vt. zal het een omtrek beslaan van 126 voet Op het grondvlak wordt eerst een zware holle standaard opgericht. Rond om dien standaard komen 10 sporen elk van 4 rails, waarlangs een platform zich bewegen kan, dat 200 menschen kan bevatten. De beweging van het plattorm is dus verticaal. Op dit plat form komen cirkelvormige rails, waarop een onderstel zich bewegen kan, dat de basis vormt van de eigenlijke parapluie. Op dat groote onderstuk staat een groote standaard, waaraan zijn bevestigd de armen van de parapluie, die dus o- vereenkomen met de baleinen. De ar men zijn 110 vt. lang, en aan de uit einden worden de wagens opgehangen. Uit die uiteinden van de armen loo- pen voorts kabels over schijven boven den grooten standaard, die binnen in de halte van den standaard worden gestrekt door zware tegenwichten. De wagens zijn, als die van het Ferriswiel, van ij zer en staal en kunnen elk 40 personen bevatten. Er zijn 16 van die comparti menten. Het groote platform, dat 200 personen kan bevatten, gaat tot een hoogte van 240 vt. en wordt door elec- triciteit gedreven en daarmede daalt en .rijst de gebeele wagentoestel. Daar deze echter ook eene ronddraaien de beweging heelt op de cirkelraüs van het platform, kunnen de toeschou wers de geheele streek overzien. Elke wagen of liever elk compartiment krijgt een verschillend gekleurde verlichting en op den top van den standaard komt een electrisch zoeklioht, dat verstrekt wordt vanwege het tentoonstelliugs-comité. Elk uur werden 3 tochten gemaakt. Onder zulk een parapluie kon Noach in zijn tijd met de zijnen geruimen tijd droog gebleven zijn. Eenonverkwikkelijkever- kooping had dezer dagen in Covent Gar den te LondeD plaats. Een belangrijk aan tal geconserveerde meDschenhoofden wer den daar in tegenwoordigheid van eeD groot publiek, voor geen gering gedeelte uit dames bestaande, aan den meeaibieden- de verkocht. Nieow-Gainea, Nieuw-Zee- land, Ashanlie, Centraal-Amerika, Miori- land en andere verre streken hadden bij dragen geleverd tot de verzameling van de meest uiteenloopende schedels en geta- toeërde en kunstmatig bereide hoofden van wilden, die onder den hamer kwam. On der de menschenhoofden trok de troteche kop van een indiaansch opperhoofd de al gemeene belangstelling. Uit het hoofd wa ren alle beenderen verwijderd, alleen de hnid, op bijzondere wijze geprepareerd, was gebleven en wel in zulk een uitmun tende conditie, dal het gelaat de uitdruk king van voor de operatie behouden had. Door de verwijdering van het been was het hoofd evenwel tot minder dan de helft der oorspronkelijke grootte ingekrompen, zoodat men een prachtig gemodel- leerden poppekop van mahoniehout met lange zwarte haarstrengeD meende te zien. Dit haar zag er zoo glanzend, zuiver eD soepel nit, alsof het pas zorgvuldig ge- wasschen en geborsteld wa». Een dame kocht een getaloeëerden Maoii- kop uit Nieuw-Zeeland voor f 225. Sche dels van iu'ooorlingen uit Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland gingen weg voor f 12 a f 40, terwijl het hoogste bod voor een zouderliug gevormdeu schedel van een der kleinste menschenrassen behoorende in boorlingen van Nieuw-Guinea f 85 be droeg. Bovendien werden nog vele andere interessante dingen verkocht, tomahawks, dolken en dergelijke moordwapens, die meer geld opbrachten naarmate ze meer door menschenbloed veroorzaakte roestvlekken vertoonden. Ook drinkkommen, vervaar digd van menschenschedels, vonden liefheb bers en liefhebsters. Het laatste nummer der veiling was het bijna 6 voet hooge geraamte van een thans geheel uitgestor ven reuzenvogel uit Nieuw-Zeeland, welk skelet f 600 opbracht. Een natuur barometer. Kort geleden is in Finland een zeer merk waardige steen gevonden. Zooals hij er uitziet, kan men er geen onderscheid in zien met het gewone bruine bazalt, hoewel men er bij toeval een bijzondere eigenschap aan ontdekt heeft. Bij goed weer vertoonen zich op den steen herhaaldelijk heldere witte vlekken, die bij regen of storm ge heel verdwijnen, terwijl de steen zelf een donkere klenr krijgt, die bij aanhoudend slecht weder in een groenachtig zwarte kleur overgaat. Dikwijls heeft men er zich van overtuigd, dat deze eigenaardige steen een zeer goede barometer is, die ie dere weersgesteldheid met groote zekerheid reeds 6 8 uur van te voren aangeeft. Een nieuwe manier om de doodstraf te voltrekken. De inspecteur der gevangenissen in den smerikaanschen staat New-York heeft de opmerking ge maakt nit statistieke labellen, dat er se dert 1890 vsertig terechtstellingen in dezen staat hebben plaats gehad, terwijl in de voorafgaande honderd jaren er maar 280 menschen gerechtelijk gedood werden. Het aantal ter dood veroordeelden is dus meer dan verdubbeld. Dat is juist sedert de invoering der electriciteit bij de te rechtstellingen, Het schijnt wel, of de misdadigers daardoor zijn toegenomen. Men verklaart deze inderdaad sterke toeneming op verschillende wijzen. Som mige gelooven, dat minder vaak een ver zoek om gratie wordt ingediend, wijl de misdadigers meenen dat de dood gemak kelijker is en wijl de executie plaats heeft in de gevangenis, zonder een groote meDigte toeschouwers. Anderen beweren, dat de gezworenen, van meening, dat de terdoodbrenging door electriciteit minder wreed is dan het hangen, geneigd zijn om gauwer het doodvonnis nit te sprekeD. En toch schijnt de executie door middel van electriciteit een vreeselijke martelinz te wezen. Onlangs moest b(j een Italiaan, die wegens moord was veroordeeld, tot viermaal toe de electrische stroom aange roerd worden, telkens een minuut lang. Aan het einde der beide eerste minuten hoorden de verschrikte toeschouwers den delinquent nog duidelijk ademhalen, na de derde minuut constateerden nog de artseD, dat het hart klopte. Het is zeer goed mogelijk, dat deze laatste terechtstelling de Amerikanen er op bedacht heeft doen zijn, om te pein zen over een nieuwe soort doodstraf. Naar de amerikaansche Gas-Courant meedeelt, hebben eenige voorname geneeshteren in Pennsjlvanië voorgesteld in den Wetge- venden raad, om de terechtstelling van een terdood-veroordeelde voortaan te doen plaats hebben door lichtgas. Dit zon een der gemakkelijkste manieren zijn van ter doodbrenging, wijl zij ook tijdens den slaap kan plaats hebben. Een kranige kerel Op de kermis langs den Boulevard d'ltalie te Parijs werd de dierentemmer Lefort tijdens de voorstelling door den leeuw Meneiik aangegrepen en deerlijk gehavend. Op de kermis te Belfort was dat ook al gebeurd. Na te Parijs weigerde het dier te gehoor zamen en viel op Lefort aan, toen deze den leeuw met een zweep wilde slaan. De leeuw sloeg zijn klauw in Lefort's borst en beet hem het vleesch van den srm. De temmer droog het dier in een hoek, waar een ijzeren drietand stond. Hij wist dit voorwerp te grijp6n en duwde het den leeuw in den muil Toen liet het dier kermend los. Lefort zegt, dat deze abessjnische leeuw veel boosaardiger is dan de Atlas-leeuw. „Als ik weer hersteld ben, znllen wij elkaar wel vinden, nn op de kermis te Ménilmontant. Hij zal mij niet vergeten. Krijg ik hem dsn niet klein, dan is er niets meer met hem aan te vangen.' Zoo spreekt Lefort, terwijl hij van pijn geen raad weet. De Godsdienst-oefeningen beginnen om ÏO ore, des voormiddags. 25 Dec. Geen dienst. Predikbeurten bij de Herv. Gemeente Zondag 26 Dec. Geen dienst. Dec. Barsingerhorn v.m. Ds. de Boer. Dec. Barsingerhorn Ds. Kooiman. 25 25 Marktberichten. Hoorn 18 dec. 1897. Aazgevoerd Op den eersten Kerstdag zal te Winkel in het kerkgebouw der Herv. Gameente, des avonds te 7 uur, eene godsdienstoefening worden gehouden, waarbij door het te Winkel bestaande zang gezelschap eenige toepasselijke liederen zullen warden gezongen. Bij de stemming voor een lid van 't Hoofdbestuur zijn op den heer L. Nooter uitgebracht 718 en op den heer C. F, A. Zernike 897 stemmen. Het geheele aantal bedroeg 1939 stemmen, zoodat tusschen beide heeren een herstemming moet plaats hebben. Voor een lid buiten Amsterdam beeft de heer J. J. Dikker te Zwoile van de 2813 uitgebrachte stemmen 1195 verkre gen en de heer H. Wuite 1118, zoodat de heer Dikker is verkozen. In de zitting van maandag j. 1. is de be- grootiog van oorlog met 80 tegen 6 st, aan genomen, terwijl de amendement van den heer Bahlman om de aangevraagde gelden niet toe te staan voor het maken van bomvrije gebouwen in de werken Liebrug Penningveer, beide in bet werkfront van en de stelling Amsterdam werd verworpen. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven 13 H.L. Tarwe I 6.50 8.50 21 a Gerst 9 4— a 475 26 Haver 9 3.25 a 4— a Witte Erwten 9 11— a 12.- a Groene a 9 1050 13— 9i a Grauwe a 9 13— 17— Vale a 9 9.75 10— Bruine boonen 9 7 25 8.25 Witte a 9 10.50 11— a Paarden a 9 5.50 a 6— a Kar wij zaad 9 10 a Mosterdzaad 9 15.— a 14 Paarden 9 50— a 200— Koeien f a 18 Schapen V 20.- a 25— Lammeren 9 a 14 Kalveren 9 10— a 20— 2 Zeugen 9 SO- a 40— 37 Varkens 9 lö— a 25— 105 Biggen 7— a 12— Kip-Eieren per 100 9 4— a 4 50 2250 koppen boter, p. kop 0.50 a 0.52 /f!hmaar, 18 DEC. '97. Atog.vocrd 7 Paarden f 40— a 70— 3 Koeien en ossen 150. a 170— 29 nucht. kalveren 8— a 14— 199 magere Schapen V 10— a IB 110 magere varkens V 13— a IS— 197 Biggen V 6— a U-50 10 Bokken en Geiten 9 2— a 6— Boter perP. 9 —.45 a -.55 Kipeieren per 100 9 4.50 a 6— a eael EDAM, 18 DEC. Kaas: Aangevoerd 23 stapels, weg. 4705 Kg. Hoogste prys f 26.50 de 50 Kg. telftneaar, 20 dec. 1897. Aangeroerd i 17 95 „155— 35— -.65 f 8— 14 - 240— 80— -.75 15— 27.50 —.44 17— Koeien, per K.G. per stok vette Kalveren per K.G. 21 Nuchtere Kalveren 367 Schapen, 239 vette Varkens, p-K.G., —.37 37 magere idem 14— bokken en geiten Parmere nd 21 dec. 1897. Aangevoerd150 stapels, kleins kaas f 28.a st. comm. f st. middb. f 23— 1297 K.G. Boter tl— a fl.10 per K.G. 270 Runderen, vette, f 0.52 a 0.63 per kilo 18 Stieren. Prijshoudend, handel malig. 136 Vette Kalveren, f 0.60 a f 0.80 p- K.G. handel vlug. 141 Nuchtere idem, per stuk f 5.18.- handel stug. 14 paarden, 1377 Schapen en lammeren, prijshoudend, handel stug. 201 Varkens, vette, per K.G. f 0.38 a f 0.45. handel matig. 58 idem, magere, per stuk f 12— a 20. 145 Biggen, per stuk I 6— a f 9.50 beide handel stag. 1073 Ganzen, f 1.80 a (2 60. 213 Zwanen 8— a 9—. 45 Kalkoenen f 3.t 5. Kipeieren f 4.50 a f 5.— I Mijne Hetren Wij lazen in nw blad van 12 dezer, dat in eene vergadering van geheel-onthou ders van alcoholische dranken, den 9deD gehouden, o. a. ook de waarde van het Bier in het algemeen en van het Van Vollenhoven's Stout in het bijzonder is ter sprake gebracht en daarover door eeiiige sprekers min waardeerende woorden zijn geuit. Het komt niet bij ons op, geheel-ont houders te willen overtuigen, dat zij in hnn oordeel dwalendoch meenen toch geen tegenspraak te zullen ontmoeten, wanneer wij beweren, dat in zeker zeer veler schatting hun oordel over het bier gebruik in het algemeen en dat van het Van VolleDhoven's Stout in het bijzonder, niet rechtvaardig is. Wat het eerste aangaat, het gaat toch niet aan, in ons land het bier op één lijn te stellen met sterken drank. Terwyl het hier te lande gebrouwen bier als volksdrank gerost kan worden aanbevolen wegens zijn laag alcohol-gehalte, kan het veeleer als een krachtig wapen ter bestrijding van het misbruik van den sterken drank wor den aangeprezeo. En wat het Van Vollenhoven's Stout aangaat, bij tegenstanders van alla alco holische dranken zal het, evenmin als wijn, genade in hunne oogen kunnen vindenj maar wanneer honderden geneeskundigen, die niet zoo tegen het gebruik vsn allen alcohol zijn, die o. a. ook het matig ge- bruik van wijn als middel tot versterking aanprijzen, hunne namen gaarne geven om het Van Vollenhoveu's Stout aan te be velen, omdat het aan d^n «oen kant het herkend, voedzaam en gemakkelijk verteerbaar, en Viin Vollenhoven's Stout hloed aanzet en de krachten versterkt deze ernstige mannen dit niet zouden kinderen. TT-,— TT-.11L doen, zonder goeden grond te hebben voor hun opinie. Wij zeggen u dank voor de afgestane plaatsruimte, en hebben intussehen de eer met alle achting te zijn, Direetie der Bierbrouwerij en Azijnmakerij ,ÜE GEKROONDE VALK," voorbeen Vak Vollenhoven Co. Amsterdam, Dordrecht, 17 Dec. 1897.

Schager Courant | 1897 | | pagina 3