kopie koffie gedronken en de courant ellT0iezen, dan kan ik in dien tijd mijn enl°verder afmaken en voor het eten 6 enen -^n*je Terlaat met een riendèljjk knikje de kamer. Met een zwakken glimlach worden eIe bewijzen van aanhankelijkheid be- )0ggD klein rukje aan den stoel, een p in het naast haar op tafel staan- werkmandje en mevrouw Seegers it zit zooals zij reeds eiken dag, 12 wanden achtereen, heeft gezeten, met e breikous in de hand, bezig met de edachten, die geen oogenblik haar arm oofd met rust hebben gelaten. Twaalf maanden lang, of liever vraalf lange maanden. Al dien tijd te- ergeefs had zij gewacht, al dien tijd lad zij gehoopt, en wat was haar ge- irachtniets. Niet eens de tij- ing, dat hij dood was. I En toch vroeger, toen hij klein was, iad hij haar lief gehad, had hij menig naai zijn kleine armpjes haar hals ,eslagen en haar z'n lief moesje ge- ïoemd. En dan, in den schemer, - hoofd :egen hoofd, had zij hem verteld van rjjn vader, die zoo vroeg was heenge gaan, en hunne tranen hadden zich ver- tnengd, samen hadden zij geweend over het verlies, dat zij hadden geleden. Zij, bmdat met den dood van haar echtge noot een stuk van haar eigen leven was gestorven, en de jongen, omdat zijn moeder immers weende. En dan had sij zich getroost bij de gedachte aan lat heerlijke kind, dat hij haar had na gelaten, had zij gedacht aan de ver plichtingen, die op haar rustten en had zij in de liefde tot haar jongen de kracht gevonden om te blijven staan. Zij zag hem daar nog voor zich, haar Arnold, met neergeslagen oogen en roode wangen haar het onrecht biechten dat maon hebben dit met een onnoemlijk aantal pakjes opgevuld. Dan zijn zij beiden inge stapt en naar een buis gereden, dat na be hoort aan een welgesteld man, Panl Mau- villon. Dat was een rumoer en een gejubel ge weest, toon de beide ooms de deur openden. Al de dreigende woorden, die Gerard uitte, had den een klein meisje niet kannen afschrikkon, om de rokspanden van Gerard en Hartmann vast te grijpen. Eerst de vereenigde autoriteit van Zarnow eo Paul, van Juanita en Anaa bad de uitgelaten scha ir tot orde ge bracht en den beiden ooms vrijheid van zich te bewegen gegeven. Het is een soort familiedag, die hen allen te zamen heelt gevoerd. Zarnow had dan wensch gekoesterd, zijn vaderland eens terug te zien en had daarover met Rudolf gecor respondeerd, en beiden waren overeengeko men, de Kerstdagen in Hamborg te vieren. Dit plan is uitgevoerd en nadat onder lei ding van Gerard met Pabl een algemeene verzoening heeft plaats, gehad, werd zijn huis aangewezen als de plaats, waar allen zouden te ztAm komen. Waar moeten Juanita en Zarnow met hunne drie jongens en twee meisjes anders heen, dan tot Anna en Paul, die door het besitten van een jongen en een meisje eenigszins zijn ingericht om een derge lijke, zich weiDÏg aan eeremoniëu storende schaar te ontvangen Bij Gerard werden alleen stijve visites afgelegd, en ofschoon hij daarover gebelgd was, deed hij toch niets om dat te veranderen. Nu worden de pakjes geopend en geor dend en Gerard en Hartmann helpen de waskaarsen aan den boom aansteken. Dan klinkt de bel en als in wilde vlnoht stormt men binnen, in kielen, jakjes, broekjes en jurkjes, blondkopjes en bruiDlokkigen, met blauwe, bruine en grijse oogen en onder al dat gejubel en gejuich wordt ook de stem van Josephine niet gemist- Terwijl RndoU naar de kinderschaar ziet wordt het hem treurig te moede, zoo geheel gelijkt dat kindergezichtje op het gelaat, dat reeds zoo lang in het graf rust eu dat hij nim mer zal vergeten. Eindelijk maant de oude Hartmann oom Gerard, die zich te midden van dit gejubel >00 reoht op zijn plaate voelt, dat het tijd wordt om naar de genadige vrouw terug te keeren. Een lichte schaduw trekt er over het gelaat van den ouden heer, die veel, veel liever hier bleef. Hij neemt eindelijk af- scheid en dat duurt teer lang, voornamelijk van twee kinderen. Het eene is bet ondste meisje van Juanita, dat zoo sprekend ge- ljjkt op basr moeder, toen zij door kapitein Lorenzen bij Gerard werd gebraobt. De ande re is Josephine Périn vroolijk en opgewekt als ijj is, heeft tij z'n hart gestolen hg zelf >s kinderloos en tou haar gaarne bij zich in buis nemen. Maar Rudolf wil haar voor geen geld van de wereld missen en Zarnow geeft hem gelijk, terwijl hij meent: ,We hebben genoeg aan aéo Sneeuwwitj e." EINDE. hij mjsdreven had, maar zij hoorde ook nog, met welk een warmte, met welk een v uur hij haar beloofde, het nooit weer te zullen doen. Zij bracht zich in hare herinnering terug den ijver, waarmede hij deze belofte dan vervulde. O, zij zag hem nog voor zich, gebo gen over zijne boeken, bezield met een ernstig ^treven om iets groots, iets goeds te worden in de maatschappij. O, zij hoorde hem nog met jongelings- vuur en -kracht verdedigen de idealen, die hij zich voor oogen had gesteld. Ja, zij weet nog, met welk een vreug de zij het telegram begroette, dat haar meldde, dat haar zoon geslaagd was, en met welk een luiden jubel zij hem bij zijn thuiskomstom denhals gevlogen was. Welk een zwoele, drukke tijd was daar op gevolgd. Nog dienzelfden middag wa ren de schoolvrienden van Arnold ge- komen om hem geluk te wenschen. En niemand was hare ramen voorbijgegaan, of zij hadden haar vriendelijk toege knikt, zij waren allen met haar ver heugd, zij gunden haar deze vreugde, wantzij wisten dat zij die zoo noodig had. Toen was het uur gekomen, waarop hij haar moest verlaten. Dat uur in al zijn pijnlijk genotPijnlijk, omdat zij hem dagelijks zoo zeer zou missen, dat zij z'n vroolijken lach niet meer in den gang zou hooren schallen. Maar toch verschaf te het haar een hoog genot, want nu was haar jongen immers weer een stap nader tot dat doel, hetwelk hij zich voor oogen had gesteld; ging hij immers weer verder op dat pad, dat hem tot kennis en wetenschap moest voeren! Zij ziet hem nog het op dat oogen blik zoo bleeke gelaat tegen de ramen drukken, om nog voor de laatste maal haar toe te lachen, haar met de oogen te beloven, dat hij haar niet zal verge ten. En neen, hij vergat haar ook niet, tenminste in den eersten tijd niet. Ge regeld verschenen zijne brieven, geen enkel voorval werd voor haar geheim gehouden, geen enkele gedachte bleef onuitgesproken. In die oogenblikken scheen het haar, alsof hij weer bij haar was, en uit die brieven putte zij troost, en zij vormden zoovele lichtstralen in haar toen reeds eentonig bestaan. En in een van die brieven had haar de tijding bereikt, dat haar zoon vriend schap had gesloten, in een van die brie ven had hij haar zijn eersten misstap beleden. Na dat oogenblik had zij zwaar gele den, veel doorleefd. Vele beden waren tot den hemel op gezonden, maar zij waren niet verhoord. En toen was dat vreeselijke oogen blik gekomen, dat oogenblik, waarin hij haar meldde wat hij gedaan had. Ach ja, zij weet wel waar die brief ligt, altoos heeft die een plaats in haar werkmandje gevonden en woordelijk weet zij wat daar in staat. „Moeder, wanneer ik nog het recht heb u zoo te noemen, de afschuw voor mijzelf, de afschuw die anderen voor mij gevoelen, heeft mij gedwongen tot hetgeen ik gedaan heb ik heb getee- kend om naar de Oost te gaan. Nooit zult ge mij terugzien, of mijn leven moet zoo zijn, dat ik zal durven zeggen hetgeen ik heb misdreven heb ik weer goedgemaakt. Vloek mij niet, maar ze gen mij en wacht op uw Arnold." Ja, ja, dat had hij haar geschreven, en zij had hem niet gevloekt, zij had voor hem gebeden En nadat zij zich dit alles weer zoo in het geheugen had teruggebracht, nu zij weer zoo die oogenblikken had door leefd, nu werd het geloof aan de kracht van haar zoon weer sterk in haar. Zij wist nu, dat hij zou slagen, dat hij tot haar zou wederkeeren als een man, die recht heeft op eerbied voor zijn persoon. Bij deze gedachten komt een zachte glimlach om hare lippen, haar handen, die tot dusverre de breinaalden naar- stiglijk hebben bewogen, zakken in haar schoot, en hare lippen prevelen „Ja, hij zal komen Arnold, ik zal wach ten „Vrede®, waser nu ook in haar gemoed. Drie ter dood veroor deelden. De jury-rechtbank van Bav- reuth heeft dezer dagen drie doodvonnissen uitgesproken over een echtpaar en een dochter, die met onmenschelijke wreedheid den man der dochter hadden vermoord. Reeds bq het huwelijk op 10 October 1896 rees er ongenoegen tusschen den man en zijn schoonouders, omdat hij niet 12000 Mk., zooals deze verwacht hadden, maar slechts 5000 Mk. mede ten huwelijk bracht. Voortdurend gaf dit reden tot twisten en in Oct. van dit jaar, toen de de gemeenschap der goederen van de echt- genooten van kracht was geworden, vatten vader, moeder en dochter het duivelachtig besluit op, om den man te verwoorden. Den 9en November werd de afgrijselijke daad volvoerd. Terwijl de man rustig lag te slapen, «loop zijn schoonvader naar het bed en sneed hem met een pasgeslepen slachtersmes den hals door. Bet slacht offer was doodelijk getroffen, maar kon nog naar de woonkamer vluchten. Diar werd hij aangegrepen door zijn vrouw en zijn schoonmoeder, die hem op den grond wierpen en vasthielden, totdat de vader j hem den halsslagader geheel doorgesneden had. Den volgenden morgen maakten beide vrouwen groot rumoer en riepen zij onder een stortvloed van tranen uit, dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. De ware toedracht der Zaak kwam echter spoedig aan het licht. De drie schuldigen werden gevangeD genomen en zijn ter dood veroordeeld. In den reclam e-» t r ij d. Iu een bazaar te Hamburg werden, als reclame—waar, tafels verkocht voor 8 mark, die een schrijnwerker aan de firma zelf leverde voor 8Vj mark, zoodat de firma op elke tafel een halve mark verloor. Deze tafels bleken weldra een rasenden aitrek te hebbenzij gingen in grooten getale weg. Vooral de schrijnwerker maakte daarbij goede zaken. Opeens echter deed de firma een bijzonders ontdekking. Hot bieek haar, dat de tafels door deu schrijn werker, die ze voor 8 mark 50 pf. leverde, weer voor 8 mark werdeD ingekocht, zoodat hij telkens dezelfde tafels inzond bij de firma. In Bchaffhaüsen is een merkwaardige strijd nitgebrokeo. De di recteur van het krankzinnigengesticht had zich over het al te vroege luiden van de kerkklokken beklaagd, omdat dit hinderlijk was voor zijnt paiienten. De protestante kerken lieten daarop het lui den 's morgens vroeg na. Maar de katho lieken bttoogden, dat het klokkenluiden een deel van hun godsdienst is, en zij gingen er mee voort. De directeur be klaagde zich nn bij den gemeenteraad, en deze verbood het klokkenluiden vóór 's morgens zeven onr, totdat hieromtrent een nieuwe veroidening zou zijn afgekondigd. De katholieke geestelijkheid protesteerde hiertegen bij den kantonnaien raad en de ze vernietigde het verbod van deD ge meenteraad, inet dien verstande, dat het den Raad vrijstond, eene nieuwe verorde ning op het luiden samen te stellen, waar in het vroegere verbod natuurlijk kan worden opgenomen. De gemeenteraad zal dezen weg volgen, de geestelijkheid zal dan in hooger beroep gasu bij de Bonds- regeering. Men ia zeer benieuwd, wat deze beslissen zal. A deline Patti in Amerika. In een zeer interessant verhaal omtrent de amerik&ausche tournee van madame Adeline Patti, vertelt mr. Lionel S. Ma- leason, dat de beroemde zangeres een zeld zaam mexicaansch hondje bezat, een ca deau van den mexicaanschen president Diaz. Het kleine dier leidde een weelderig leven en vergezelde de diva, waar ze ging. Maar helaas het wreede noodlot beschikte, dat het aristocratische hondje gedurende de tonrnée zou sterven.Langen tijd was madame Patti ontroostbaar over haar verlies. Op een avond echter, na de voorstelling van Lncia, toen de diva voor het doek ver scheen om den storm van toejuichingen in ontvangst te nemen, werd haar eeu mand je met rozen, over het voetlicht heen toe gereikt. Zoodra madame Patti deze gave ia ontvangst nam, sprong het deksel open en liet een zijden kussen zien, waarop een ander klein mexicaansch hondje rustte, dat door den president van Mexico ge stoord was, ia de hoop dat door het bezit hiervan de diva het verlies van haar eer ste lieveling zou vergeten. Het enthusiasme van het publiek, dat tegenwoordig was, was groot. Verder verhaalt mr. Mapleson nog, dat de ontvangsten over vier wekea in Chicago f 580.000 bedroegen. Het bloemen werpen op het tooneel, wat in Europa al veroaderd is, is in Mexico nog steeds la mode. De voorgrond vau het tooneel gelijkt na een voorstelling op een bloemenmarkt. Bij éón gelegenheid toen madame Patti optrad in een welda digheids-voorstelling, stond zij tot aan de enkels in de bloemeo, en was de schouw burg met een heerlijken bloemengeur ver vuld. Vroeg rijp, In het kanton Uri in Zwitserland is het baantje van on derwijzer lang niet gemakkelijk, als men ten minste gelooven mag, wat de Indépen dance Beige ontleeDt aan het rapport van den school-inspectenr. Met leedwezen moeten wij constateeren, heet het in dit rapport, dat het aantal kinderen met bekrompen verstand toeneemt in dit kanton, en de onderwijzers schrijven znlks grootendeels toe aan het gebrnik van zwarte koffie met brandewijn en asn het rooken der kinderen. Het is dikwijls moeilijker om de ouders dan om de kinderen dnidelijk te maken, wat groot kwaad daarin steekt. In een school maak te de onderwijzer gebrnik van een les om kinderen te wijzen op het groote kwaad, dat er in stak om sterken drank te drin ken en te rooken, en hij deed dat met zooveel doideljjkbeid en ophef, dat ver scheidene kinderen besloten om geen zwarte koffie met brandewijn en geen ta bak meer te gebruiken. Toen kwam een moeder zich beklagen bij de vrouw des onderwijzers, dat haar zoantje weigerde om koffie te drinken en te rooken, en zij verzocht haar man om de kinderen daar van niet weer te spreken op school. Io een ander geval ontnam de onderwijzer op eeu lagere school aan een jongen leer ling zijn pijp, toen de knaap thuis kwam, wist de vader niets beters te doen, dan hem een nieawe te geren. Gouddorst. De dorst Daar goud heeft vele duizenden naar het ijzige Alaska gedreven. Nu drijft de hon ger de goudzoekers weer weg van de plaats, waar zij dachten hun gelak te vinden. Ontzettend zijn de berichten over den hongersnood, die er heerscht in de goud stad van Klondyke, in Dawson City. De levensmiddelen zijn daar te koop tegen prijzen, die zelts den rijk stee te hoog zijn. Men vecht, ja, men vermoordt el kaar voor brood en vleesch. Bijna drieduizend menschen zijn op weg gegaan om langs een moeilijken pas, over gevaarlijke gletschers, een vermoedelijken dood te vinden, maar een zekeren dood te ontvlieden. Vele goudzoekers zijn even arm, ja, nog armer dan zij gegaan zijn uit hun vaderland, weer nit het goudland vertrokken. Nu komt ook nog het be richt, dat de stoomboot Cleveland, die met passagiers en levensmiddelen naar de goudvelden van Klondyke onderweg was, aan den Westhoek van bet Vancouver- eilaud schipbreuk heeft geleden, waarbij 22 personen verdronken. Zijn laatste wensch ver vuld. Te Tischerwiet, aldus meldt een Ham- burgsche correspondent, werd vóór kort een onde matroos begraven. Naast zijn weduwe stonden een paar onde vrienden aan den groeve, waarvan de een, zekere Thomas Nurse, tranen met tuilen huilde. Toen de doodgraver zich gereed maakte om den kuil toe te werpen, haalde Tho mas met plechtig gebaar een vierkantje met jenever nit zijn broekzak en liet dit in de groeve neerdalen. De koster dnwde hem op zij en schar relde de flesch nit het zand op. „Zijn laatste wil zal gebeuren', liep echter de wakkere janmaat en goot den geestrijken inbond tot op den la&tsteu drop over de kist nit. Voor de schepenrecbtbank had hij zich nn dezer dagen wegeDs „grober Unfug' te verantwoorden. Toen evenwel bleek, dat hij met de kerkelijke plechtig heid niet deu spot had willen drijven, maar zijn vriend hem op zijn sterfbed had verzocht, hem een goede flesch van zqn gelietkoosden drank mee te geven, moest de rechtbank hem wel vrijspreken, aange zien ook de weduwe van deu overledene er niets in vond en „daar ook de doode geen bezwaar had gemaakt Te fiscaal. In het vorige jaar raakte een dnitsche stoomboot van Koningsbergen asn den grond en kon eerst vlot worden nadst een groot deel der lading, die nit russisch graan bestond ea voor Engeland bestemd was, over boord was geworpen. T>nige maan den daarna kreeg de reederij vau den fiscos de lannamiDg 12.000 mark invoer recht te betsleo, immers de tisschers uit den omtrek haddtn het over boord ge worpen koren opgehaald en er hun var kens mie gevoederd. Er was das feitelijk graan ingevoerd en daarvoor moest betaald worden. De reederij betaalde onder pro test en wendde zich eerst tot den minister van financiën en toen tot den Bondsraad. Deze heeft nu de invordering van rechten in dit geval «at erg fiscaal geacht en last gegeven tot terugbetaling. In een plaatsje bij Lubli- nitz aan de dnitsche grens hadden twee rnssische smokkelaars, die bq een logementhouder den Dacht doorbrach ten, hun smokkelwaar, nit aether en bas- kruit bestaande, op de kachel gelegd. '8 Nacht» ontploften beide stoffen, waardoor de logementhonder, zijns vrouw en drie kinderen ernstige brandwonden opliepen. Een kind ia al gestorven en de anderen zijn door de dokters opgeheven. De smok kelaars wisten te ontkomen. Een pronkgewaad. In Anderlecht, een voorstad van Brussel, is onlangs een socialist tot wethouder (schepen) gekozen. Hij weigerde echter het met zilver geborduurde ambtsgewaad aan te schaffen, waarin de wethouders ver plicht zijn zich te vertoonen, bjjv, als zij als ambtenaar van den bnrgelijken stand dienst doen. Eerst beriep hij zich op zjjn socialistische beginselen, msar ten slotte op de onmogelijkheid om de 500 fts., die het pronkgewaad kost, te betalen. De Raad heeft nu aan de viei wethouders te zamsn 500 frs. toegelegd voor hun pronkpakje, na afspraak dat de drie anderen hnn ge rechte vierde deel zullen afstaan om dsn nieuwen collega iD het zilver te steken. Een vergissing. In een vollen schouwburg stond onverwacht een man op, die een pistool richtte op een actrice. De naast hem zaten vlogen op en grepen zijn arm. Hij wrong zich ech ter los en hield het wapen weer dreigend vooruit. Algemeene ontsteltenis en angst. Maar zietdaar zet de man het pistool in zijn eigen mond en... bijt er een stuk af. 't Was van chocolade. Iemand, die bq het geval was geweest, heeft het uog dikwijls als troostmiddel ge bruikt, als hij wilde aantoonen, dat soms onheilspellende dingen nog goed kinnen afloopen. Oud bij oud. Calinoi* oud doch hoe onder hoe gekker, zoo- als het spreekwoord heet. Hij kwam gisteren bij de mooie en jon ge weduwe waar hij een vorigen dag inet nog eenige kennissen op een dineetje was geweest. Mevrouwtje, sprak hij zoetsappig, zijn das rechtschikkend en nog even een blik in den spiegel werpend mijn lieve mevrouw, ik heb gisteren-avond hier mijn hart verloren. U Doch mevroQw was reeds opgesprongen en sloud een seconde later in den hoek van de kamer bij een schelkoord. Is Drieka daar P vroeg het weenwtje aan het dieustmeisje dat binnenkwam. Neen, mevrouw. Dat is jammer, want die heeft hier opgeruimd. Drie-Drie-ka stamelde de verblufte Calino. Ja, onze noodhulp, een grijs familie stuk, die zeer aan onde dingen hecht. Mijn grootmoeder heeft zij Doch de DonJnan was al de deur nit. Leeraar: Noem mij eens zes beesten op, die thuis hooren in de Poolstreken. LeerlingYier ijsbeeren en twee zee honden. Man, wat praat je geduren- de den Dacht in je slaap, kan je dat niet laten 't Is wel mogelqk, kind, dan moet je me toestaan, dat ik overdag ook eens een woord zeg. A. Twintig jaar geleden ben ik in Amsterdam aangekomen, zon der een gulden op zak.® B. „Dat is nog zoo heel erg niet toen ik in Amsterdam kwam, had ik zelts geen roodeo duit.' A. Zoo, wat u zegt. ■w B. Ja zeker. Maat ziet u, ik ben hier geboren. »»ImI tn«n aii da ontsteltenis van den

Schager Courant | 1897 | | pagina 7