Zondag 13 Januari 1398. 42ste Jaargang No. 3275. INGEZONDEN. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHIOÜM, JLaan, JD 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIKKEL. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Alzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. GemeenteSchagen, B ekendmakingen. Het HOOFD van het PLAATSE- LIJK BESTUUR der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter ken nis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 3 van de belasting op bedrijfs- en andere in komsten over het belastingjaar 1897/98 op den llden dezer door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam, is executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij be lang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag be hoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 14 Januari 1898. Hel Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, S. BERMAN. Binnenlandsch Nieuws. LANDBOUW. Het Landbouw-Blauwboek. VAN DER MEULEN. SCMAGER Atieieei ïitiii-, COURANT. limttitiE- Lulkiiiilii Door deuKerkeraadder Ned. Hercormde Gemeente te Barsin- gerhorn is tot predikant beroepen Ds. Qldetnan te Ouderkerk. Donderdag brandde te Ou- desluis de boerenwoning af, bewoond door deu heer Jb. MosJc. Oorzaak onbekend. Men meldt uit Alkmaar: Ongeveer eeu half jaar geleden vermis te iemand, die zich bij een barbier liet scheren, zijn gouden iiug, dien hij een oogenblik bad afgelegd om zich na de be werking het aangezicht te wasschen. De ring was nergens op te sporen. Onmid dellijk werd aan diefstal gedacht, en al di rect had men zeker persoon op het oog, dien men voor deu verdachte hield. Er werd aangifte bij de politie gedaan, doch de verdachte, die zich onmiddellijk, en nog vóór de diefstal bekend was, had verwij derd, was nergens meer te ontdekken. Kort daarop werd hij dan ook in het Alge meen Politieblad gesignaleerd, aanvankelijk zonder resultaat. Door de marechausée in Overijsel bij Steenwijk is hij thans echter aangehouden, waarna bleek, dat bij steeds onder valschen naam gezworven had en den gonden ring had verkocht aan een koopman in goudeu en zilveren werken te Amsterdam, waar hij thans spoedig werd herkend. De dader ie hier aangebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Exame n-w e r k. Op gezag van de Bossche Ct. vermel den wij onderstaand procesverbaal, opge maakt door een sollicitant naar de betrek king van agent van politie in een ge meente, alwaar de liefhebbers een kleine proeve moeten afleggen, om te zien, of zij eene hehoorlijke hand schrijven en zonder al te groote taalfouten hunne gedachten op papier kunnen brengen. Persesranbaal. De 18 Janrë 1898 hep ik als amte- naar bekaliceett Jan van Hooft, oud 22 Jaar Wegens hedeleD, aan het hnis van Piet Hofmans in de Zoutstraat. Waar hij met een tas met Papier in de hand de straat lansliep. Des naami- dags om 9 uur hep ik hem bekaliceerd en na den midag om vier uur, liep hij nog de straat langs, als of hen een hond achter de veren zat, Mij dunkt dat zoo een vend nog meer vanplanwaa te begin gen en, daar on straf verdiend heeft. Dos Heeren ocrdeeld daarover het geen ik u voor schrijf. (Handteekening) Politi Achgent. De verschillende proe ven met mergelbemesting in Friesland ge nomen, zoowel cp bouw- als weilanden, beantwoorden niot aan de verwachting. De meeste landbouwers houden zich aan stal en kleiaarde, met bijvoeging van kunst mest. Moord te LEUR (Br.) Op de volgende wijze wordt melding gemaakt van een moord, die te Lear heeft plaats gehad. De ruim twintig-jarige dochter van ze keren S. te Leur, die gewoon was van zondag tot zaterdag bij den hovenier F. te werken, was niet op tijd in haar dienst teruggekeerd. F. liet vragen, waar het meisje bleef en kwam nu tot de ontdek king, dat zij sedert zondagavond, nadat zij de ouderlijke woning had verlaten, spoor loos verdwenen was. Allerwegen werd nu gezocht, met het gevolg, d*t de stiefvader het lijk zijner dochter vond liggen in een heg dicht bij Attelaken, onder genoemde ge meente. De ongelukkige hg met afge sneden hals en eenige wonden op het ge laat. Alles toonde aan, dat zij zich vree- selijk moet hebben verzet tegen haar moordenaar. Moordtuig werd in de na bijheid niet gevonden. De stiefvader, half krankzinnig van smart, waarschuwde zelf de politie. Twee personen zijn gearresteerd als verdacht, de misdaad te hebben bedre ven. Aan de Prov. Nbr. Ct. wordt uit Leur geseind, dal bet onderzoek in de zaak van het vermoorde meisje zware vermoedens oplevert tegen F., bij wiens ouders de vermoorde dikwijls ging kaartspelen. Da andere verdachte, de boerenarbeider van Beek, heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Het heeft aan H. M. de Ko ningin-Weduwe, Regentes, behaagd bij besluit van 12 dezer no. 24, met ingang van 15 dezer 1. te benoemen tot minister van ma rine den gepensionneerden vice-admiraal, oud—commandant der zeemacht in Neder- hndsch Oost-Indië, jhr. J. A. Röall, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin j 2. den minister van oorlog, generaal- majoor K. Eland, eervol te ontheffen van het hem tijdelijk opgedragen beheer van het Departement van marine, met dank betuiging voor de in deze betrekking be wezen diensteD. Jhr. J. A. Röall heeft den leeftijd van 60 jtar bereikt. Hij is de broeder van den minister van bnitenlandsche zaken in het vorige Kabinet. Leerplicht. Naar Het Vad. verneemt, is het wets ontwerp op den leerplicht gereed en zal het eerstdaags aan den Raad van 8tate worden toegezonden. Naar Pruisen. Uit het Oostelijk deel der provincie Groningen schrijft men Van hier zijn nog voortdurend tal van arbeiders aan de overzijde der grenzen, ten deele zelfe ver van honk, werkzaam. Sommigen ijn in Pruisen nog al goed aangeland. Echter zijn lang niet allen ook maar half tevreden. Misschien had den ze te hooge verwachtingen. Een feit is misschien, dat sommigen zich door fraaie voorspiegelingen om den tuin hebben laten leiden. Iemand nit Nieuwolda ging b. v. naar den vreemde in de verwachting, een mooi heerenbaantje deelachtig te zullen worden. Als hij maar mennen kon, zes paarden tegelijk. Na, daar zag hij wel kant toe. De f 300 plus vrijen kost en inwoning en misschien nu en dan nog een aardig buiten kansje lachten hem toe. ToeD hij echter ter plaatse kwam, bleek het, dat zijn werk zou bestaan in planken sjouwen, en dat overigens alles hem door gekleurde glazen was voor gesteld. In het land van protectie blijken de zegeningen daarvan niet zoo bijster groot. Wel gelukt het Dog, een goede daghuur te makeD, maar alles is er pe perduur. Het oordeel der Groningers, meest vrij gezellen, is daarom ook „Oost, West Thuis best." Daarom is een deel dezer tijdelijke „uitlanders", met Kerstmis te ruggekeerd met het plan, na de heilige dagen weer te gaan, maar stilletjes thuis geble ven. Men kon in den vreemde bijna niets overhouden en daar was het toch om te doen. lel. - Omtrent een brand te STIENS wordt in de Leeuw. Ct. het vol gende gemeld: De boerenhuizinge, die hier in den nacht van maandag op dinsdig afbrandde, staat even buiten STIENS, dicht by het voor malige Tol hnis. Behalve in een vroeger als wagenhuis gebruikte woning, waarin een huisgezin, wordt deze huizinge bewoond door drie gezinnen, waaronder dat van G. Haitsma, den persoon, bij wien de bekeade inbraak van Britsam werd gepleegd. H. woont daar met eene meid-hnishoudster, een bloedverwante. Te tien uur waren allen reeds ter rus te. 't Zal half elf geweest zijn, toen de bunrman nog iemand zeer bedaard het heem zag oploopen, doch verder werd aan dezen niet gedacht. Te elf uur moet nog iemand gepasseerd zijn, die niets van brand had bemerkt, en te twaalf uur viel het dak reeds in, H. meende eerst, dat het ontzettend hagelde en ontwaakte daar door. Rook en brandlucht maakten hem evenwel met iets anders bekend. Pogingen om het vee te redden, konden niet meer worden aangewend, zoodat 5 paarden, 8 koeien, 2 hokkelingen, 4 scha pen en 16 konijnen in de vlammen om kwamen. Ongeveer 24 weiden hooi ver brandden, benevens wat boonen- en erwtenstroo van den buurman op het Tol- nuis. Alleen de voorkamer is blijven staan doch is in die mate gehavend, dat zij on bewoonbaar is. De brand wordt algemeen aan kwaad willigheid toegeschreven, Biljarten. Uit GRONINGEN wordt aan de Veen- dammer Ct. gemeld Op sportgebied is dezer dagen in een veel bezocht koffiehuis hier ter stede iets zeldzaams vertoond. Het gold namelijk een biljartwedstrijd tusschen twee joDge fabri kanten, de heeren C. en v. H., vurige sportlui, die, gelooven we, op 't gebied van biljart-matches nu het record wal zullen hebben geshgen. De heer C. voelde zich namelijk zóó veel sterker dan zijn tegeapartij, dat hij dezen uitdaagde tol een match van honderd partijen. Elke partij zou bestaan uit 100 punten, op welk aan tal de heer C. zijn tegenpartij nog 10 voorgaf; verloor de heer C., dan betaalde hij v. H. f 1000, terwiji deze voor elke verloren partij slechts f 10 had te dokken. Als C. dus van de honderd partijen één enkele verloor en negen-en-negentig won, kwam hem dit nog juist op f 10 te staan. Dan, de godin Fortnna lachte den moedigen kampioen niet toena acht-en twintig partijen te hebben gespeeld had hij er reeds twee, dus f 2000, verloren En de treurige afloop van den met zoo veel moed aangevangen reuzenstrijd zal zijn, naar wordt bericht, dat de heer C. voor een civiel sommetje ds verplichting, om de honderd partijen af te spelen, zal trachten af te koopen. Door het departement van binnenland- sche zaken is uitgegeven het Blauwboek van den landbouw over 1896-1897, zijnde eene verzameling van verslageD, betrekking hebbende op de van wege het Rijk ge subsidieerde proefvelden, het landbouwon derwijs, de rijkslandbouwproefstafions, het veeartsenijkundig onderwijs en de paarden- en reefokkerij, als tak van staatszorg. Het boek neemt steeds in omvang toe en heeft thaDS bijna 800 bladzijden de eerste jaargang, vier jaren geleden, bevatte nauwelijks de helft. In dezelfde mate is het cijfer der bijdragen, op de staatsbe- grooting toegestaan voor landbouwonder wijs en al hetgeen daarmede verband houdt, geklommen. Het is bijna verdub beld en bedroeg f 397.930. Bijna de helft hiervan (f 169130) zijn kosten van de hoogere land- en boschbouwschool te Wageningen, namelijk f 97000 voor tractemeuten van hooger en lager perso neel en f 72130 voor onderhond van ge bouwen, aanvulling van verzamelingen, administratie en huishoudelijke uitgaven. De rijkslandbouwproelstations kosten te zamen aan tractementen van directeuren, ambtenaren en bedienden f 37000 cd aan onderhoud en huur van gebouwen, admi nistratie enz. f 40050. Voor elf rijksland- bonwleeraren en drie rijkstuinbouwleeraren werd uitgekeerd een bedrag van f 31000 aan traktementen en bovendien voor sub- sidiën, ten behoeve van zuivelconsulenten in verschillende provinciën en voor de winterlandboawcnrsnsse.n en verder onder wijs in land- en tuinbouw en houtteelt nog f 52800. Voor de opleiding van onderwijzers voor lager landbouwonderwijs was f 3000 be stemd en bijna f 31000 voor kosten, voortvloeiende nit de oprichting en in standhouding van winterscholen j terwijl f 14.500 over de gezamenlijke provinciën verdeeld werd voor de kosten van aanleg en exploitatie van proefvelden. Van dit laatste kwam het grootste be drag, f 1700, ten bate van Noord-Bra bant, het kleinste, t 649, voor Noord- Holland. Het Blauwboek bevat uitvoerige be schrijvingen dezer proefvelden en van de resultaten, daardoor verkregenbijna 800 bladzijden worden door haar ingenomen. Welk een verschil zij opleveren in de onderscheidene provinciën blijkt ook hier bij terwijl Noord-Brabant eene ruimte inneemt van 40 bladzijdenheeft Noord- Holland genoeg aan een viertal. Uit het verslag van de rijkslandbouw school blijkt, dat in 1896 de cursus werd aangevangen met 227 leerlingen en 2 toehoorders; van deze behoorden 78 tot de hoogere burgerschool, 57 tot afdeeling A, 64 tot afdeeling B en 33 tot den voor bereidenden cursns voor technische ambte naren bij het boschwezen in Ned. Indië. Ook werd nog .landbouwkundig onderwijs gegeven aan vier officieren van den inten dance-cursus. De examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid voor middelbaar onder wijs in landbouw- en tuinbouwkunde en houtteelt werden aan de rijks-landbouw school afgenomen. Voor landbouw hadden zich aangemeld 8 cmdidaten, die allen slaagden, terwijl aan één, die de akte voor houtteelt ver langde, deze niet kon worden uitgereikt. Ook de examens voor de akte lager landbouwonderwijs hadden te Wageningen plaatsvan 47 candidaten, die zich had den aangeboden, kon de akte aan 32 wor den verleend. Deze toeneming van aspiranten, zoowel als de gunstige uitslag, waren te danken aan de lessen, die door de rijks-landbouw- leeraars in verschillende provinciën aan onderwijzers gegeven worden. Zij hadden plaats gewoonlijk in halfjaarlijksche cur sussen, te Heerenveen, te Deventer, te Zwolle en te Enschedé, te Groningen, in het Westland, te Goes, te VHertogenbosch en te Bergen-op-Zoom, te Hoorn, te Sch.agen en te Sittard. Uitvoerig worden de programma's en reglementen medegedeeld der landbouw- winterscholen te Groningen, Goes, Sittard, Dordrecht en SchageD, welke gemiddeld ieder door 20 leerlingen werden bezocht, en der tuinbouw-winterschool te Naaldwijk, die het eerste jaar geopend werd met 11 leerlingen. Oader de vakscholen, die eene rijkssub sidie genieten, behooren de Gerard Adri- aan v. Swieten-scholen, de zuivelscholen te Bolsward en die der Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij van Landbouw en ein delijk de vereeniging Landbouwonderwijs te Middelharnis, die allen in uitbreiding zijn toegenomen. Wat de lagere winter-cursussen aanbe langt, worden er 7 genoemd voor Noord- Brabant, 10 voor Gelderland, 2 voor Zuid- Holland, 5 voor Noord-Holland, 1 voor Zeeland, 8 voor Friesland, 4 voor Overij sel, 6 voor Groningen en 8 voor Drente, terwijl in Utrecht en Limburg geene cur sussen werden gehouden. Van alle cur sussen wordt mededeeling gedaan van den leergang, het aantal leerlingen, de resul taten enz. Eene afzonderlijke rubriek in het Blauw boek wordt ingenomen door al hetgeen vanwege den staat geschiedt ter bevorde ring der paarden- en veefokkerij, zoowel als het reglement en het verslag van de veeartsenijschool te Utrecht terwijl te vens mededeeling wordt gedaan van de cursnssen in hoefbeslag en de regeling be treffende de opleiding van burgerhoefsme den bij het legerdaaruit blijkt, dat 14 jongelui van deze laatste gelegenheid had den gebruik kannen maken en dat aan een vijftigtal smeden een diploma kon worden uitgereikt, die de cursussen te Nijkerk, Doetinchem, Steenwijk, Zaltbom- mel of Winterswijk hadden bezocht. De elf rijkelandbouwleeraren deelen, ieder omtrent zijne provincie, een verslag mede van hunne handelingen en bevindingen waarbij min of meer nauwkeurige opgaven betreffende laudbouw en veeteelt en den economischen toestand in hunnen diénst- kring. Voor zoover de zuivelbereiding aan gaat wordt dit neg aangevuld door de. naededeelingen der zuivelconsulenten in Friesland, Zuid-Holland en N.-Holiand waarbij tevens melding wordt gemaakt van de instructies der nieuwe consulenten voor Utrecht, Gelderland en Limburg. Ten slotte wordt nog een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan alles wat betrekking heeft op de handelingen en den toestand der rykslandbouwproefstations ts Wage ningen, te Goes, te Hoorn en te Gronin gen, waarbij is opgenomen een over zicht der uitkomsten van de" openbare contröle, evenals de methoden, bij het on derzoek aangenomen. Uit het bovenstaande overzicht blijkt, dat ieder, die iets verlangt te weten om trent hetgeen verband houdt met de zorg voor den landbouw van overheidswege, het nieuwe blauwboek niet vruchteloos zal be hoeven ter zijde te leggen. De prijs van fl is ook zeker geen beletsel. N. R. Ct. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Het kan misschien zijn nut hebben het volgende onder de aandacht van de lezers van uw blad te brengen. In het laatste No. van „de Vacature" (een advertentieblad voor het Lager-, Middelbaar- en Gy mnasiaal-Ondarwijs)staat de volgende vraag „Gaarne ontving ik opheldering omtrent het onderstaande. „Door het uitloven yan openbare be- „loouingen en eereblijken kan het getrouwe school bezoek vanwege het gemeentebestuur worden aangemoedigd. In de M. v. T. „staat verder De hier bedoelde belooningen „en eeteblijken moeten (ik cursiveer) even zeer voor het getrouw bezoeken van bijzondere als van openbare scholen „gegeven worden. „Welke verhouding bestaat er tusschen „het eerste kan en 'i later moeten t „Worden met bijzondere scholen alie „bijz. scholen bedoeld, of alleen die, ge zoemd in art. 3, sub al. 8 „Moet bat moeten uit de M. v. T. als „streng verplichtend opgevat worden P „Kan eeu gemeentebestuur subsidie voor „dat doel aan een R. C. school weigeren „terwijl het wel gelden disponibel stelt voor „de O. L. S.P „Geelt het gem. bestuur van Amsterdam „ook subsidiën voor dat doel aan alle bij- „zondere scholen „Bij voorbaat voor de beantwoording „mijn dank. (was geteekend) J. C. V.' Het antwoord in datzelfde blad luidde: „Zooals nit art. 83 blijkt, is het uitloven „van belooningen enz. niet imperatief, „indien het gem. bestuur zulks evenwel doet, „dan is het in den geest der wet, dat „het getrouw schoolbezoek wordt beloond, „onverschillig of openbare, bf bijzondere „scholen zijn bezocht.De gelden, uit de gem. „kas daarvoor verstrekt, mogen niet enkel „ten bate van kinderen der openbare school „komen. De Min. meende dan ook met „„moeten", dat geen onderscheid in dezen „moet worden gemaakt, omdat de beloo- „ning is voor getrouw schoolbezoek. Met „bijzondere scholen worden bedoeld alle „bijzondere scholen voor L. O. Beloo- „ningen (dat is geen subsidie te weigeren „aan R. C. kinderen, en wel te geven aan „kinderen der O. L. S., zou o. i. niet „mogen, omdat het hier de quaestie is van „aanmoediging van getrouw schoolbezoek, „en de gelden komen nit de openbare kas. „Hoe het gem. best. van Amsterdam han- 'elt, is ods onbekend.' Vanneer ik het bovenstaande lees en tevens denk aan de voorlaatste gemeente raadsvergadering van 1897, waarin de beer Bijpost op eenen bescheiden toon zeide, dat bij zich niet begrijpen kon, waarom of dit (n.1, het verzoek om belooningen enz.) niet eerder was opgekomen in het brein van die heeren (het bestuur der R. C. School) dan verwondert het mij, dat genoemde heer zoo heeft kannen spreken, vooral, omdat hij geheel en al den bal missloeg. Veeleer, dunkt mij, had hij moeten vragen, of het gem. bestuur zich niet aan eene herhaalde oveitreding van de wet op ons onderwijs had schuldig gemaakt, zoo ja, op welke wijze zou men dan het plichtig verzuim wederom het best kunnen her stellen. U, M. de R., dank zeggende voor de opname, Uw Dienaar,

Schager Courant | 1898 | | pagina 1