LANDBOUW. PLAATSELIJK NIEUWS. Wieringen. Wieringen. Wieringen: Wieringen. Anna Paulowna, 17 Jan. '98. Be vloeiingen. KLh z^n' onthouden wij ons wij ont- roaar wri 1. kl zÜa va" een vereeniging, «aar n hebben ons vercenigd, omdat wij onthondefs 1 r6?1 bÜ de wet verboden sijn. dw ^M.f gl ,laD toch kwaad? Welnu, t t laf van »,/t kwaad te blijven doen als 't W°r, maar. uitgelachen, zegt een ander. Och, onk nït<Li (fger ls> za' wel schikken. Jezus werd ook uitgelachen en bespot, maar heelt volhard zullen n, zegge"we durven niet, want we worden a' f".lachen.' Als wij de overtuiging en, dat wij 't waarachtig goed meenen met 't heil van ons en anderen, kunnen wij dat lachen wel ver- ra?en' noemt drank een genotmiddel en vindt het zoo hard, niet te kunnen geven, wat de gastvrijheid toch zoo graag zou willen aanbieden. Uch, als uw hart liefde gevoelt voor de uwen en voor anderen, kunt ge dat genot dan niet prijs geven Want de nasmaak van dat genot is toch zoo wrang en bitter, en proeft ge dien niet? 't Moet met uw liefde al treurig gesteld zijn. als gij, daaraan denkende, niet afstand kunt doen van uw glas Een opwekking tot aansluiting volgde op dit woord, nog een paar nummers werden er gezongen en de vergadering werd gesloten. Een afd. van de geheel-onthouders-vereen, is op gericht aanvankelijk met 14 leden. Tot Kerkvoogd der Herv. Gemeente te Hippolytushoef en Westerland is her kozen de heer A. Russelman. Tot capelle- toogden zijn gekozen de heeren P. Stadig en 17. J. 1 ijsen. De alikraiken-visschers alhitr hebben een zeer voordeeligen winter. De vorige week bedroeg de vangst ongeveer 560 balen, welke verkocht werden tegen 1 4.50 ik f 5,50 per baal, zoodat er gemiddeld 2800 aan alikruiken is gevangen. Dat de vis8chers nog een geruimen tijd zulk weer mogen houden is te wensehen. Door eenige visschers alhier zijn ver leden week gevonden eenige vaten terpen tijn en overgebracht naar Nieuwediep. Zij zijn vermoedelijk afkomstig uit het bij den Helder gestrande stoomschip. Vrijdagavond j.1. had alhier in 't kerk gebouw der Doopsgezinden een voorstel ling plaats ten voordeele der Zending. Des avonds 7 nnr was de kerk stampvol men- schen, welke met aandacht naar de voorge stelde platen der tooverlantaarn tuurden. De heeren Katmel en Bouwman van Am sterdam lieten verschillende tafereelen in platen zien, uit de Bijbelsche Geschiede nis, de Heidenwereld en den werkkring der Zendelingen op het eiland Celébes, ei z. Daar een ieder veel van de verhalen uit den bijbel hoort en leest, maar altijd niet in staat is, er zich een goede voor stelling van te maken, is die avond voor velen een leerzame en stichtelijke avond geweest. Het zachte winterweêr brengt onder de bouwende bevolking aan de Streek al eeDige bedrijvigheid. Op verschillende erven worden de broeibakken weder geplaatst, waarin de koolplanten worden gekweekt en tot spoedige ontwik keling gebracht. Eigenaardig is het, dat cog steeds versch gesneden bloemkuol aan de markt te Bovenkarspel verschijnt, terwijl de pas genoemde toebereidselen weder dienen voor den nieuwen oogst. Men schrijft ons nit Sint Maarten. Zondsg 16 Januari mochten wij nog maals bet genoegen smakeD, onzeu vroegeren plaatsgenoot, den heer D. KosterElève van het Conservatorium te Amsterdam, in de kolfbaan van den heer Schermerhorn voor een vrij goed bezette zaal te zien optreden. Een zestal nummers werd door hem op de viool, met piano-accompagnement van den heer A. Kooger te Alkmaar, uitstekend en ccn amore weergegeven. Wij zullen in geen uitvoerige beoordeeling treden, maar alleen vermelden, dat uit het daverend applaus na ieder nummer, eu de stilte, welke in de zaal heerschte, gemak kelijk kon worden opgemaakt, dat de aan wezigen veel genoegen hadden in het vele schoone, dat ten beste werd gegeveD. Dit was oik het geval met hetgeen de heer P. Sivdger, solo-clarinettist van het 7de Regt. Inf. te Amsterdam presenteer de; ook diens werk vond groeten bijval, waartoe zeer zeker niet weinig het pianospel van den heer Kooger zal hebben bij gedragen. Nu rest ons nog de declama tie van den heer J. Koster te SehageD. Met aandacht hebben wij naar hem ge luisterd en vonden sommige oogenblikken vermaak in zijn spel, vooral de drie eerste nummers brachten het huöne daartoe bij.O.i. zou het overweging verdienen dat, wan neer de heer Kotter op zich neemt, een dialect te bezigen, hij niet te veel van het echte afwijkt. Na de pauze droeg de heer Koster „een Nntsverga- deriDg" voor, de verschillende spre kers werden door hem goed vertolkt, terwijl van de stukken, verder voorge dragen, vooral uitblonkenVertoornd en Betrachtingen van Justus van Maurik, Aan bijvalsbetuigingen heeft het dan ook niet ontbroken. Of de bisnummers wel zeer in den smaak vielen, betwijfelen wij; wij hopen, dat bij voorkomende gelegenheden iets beters wordt gegeven. Voor de danslustigen is het wensche- lijk, dat een concert, hoe aangenaam en pleizierig ook, niet weer om half één eindigt. Beetwortelen. Eene commissie uil de landbouwers- bietenverbouwers in Noord-Holland heeft dezer dagen eene conferentie gehouden met de directeuren der suikerfabrieken te Halfweg en Naarden, ter bespreking van het contracteeren op gehalte met eigen controle. Met het oog op den nog te bepalen prijs door den bond, werd in deze nog geen definitief besluit genomen. Het govolg van het adres aan de Di rectie der Posterijen, van hier de vorige maand verzonden, is, dat thans de bestel ling aan de Kleine Sluis gewijzigd is. De laatste bestelling heeft nu plaats 's avonds na aankomst van den trein uit Amsterdm (6 uur 2) zoodat de brieven eD courantea ait die richting wel vioeger ont- vangeu worden, maar daar staat tegenover, dat de Heldersche post, die met den trein van 7 uur 23 arriveert, blijtt liggen tot den volgenden morgen, waardoor de Heldersche coaranten en brieven ongeveer een half et maal later aan hun adres komen. Een nieuwe buslichting »au de Kleine 'Sluis is ingevoerd en wel 's avonds 6 uur 20 (spoortijd, evenals de bovengenoemde,) voor de brieven, die met den trein van 7 uur 23 ia de richting Amsterdam vertrek ken, terwijl de laatste bestelling thans ge schiedt vanaf 't spoor tot de Kleine Sluis, wat vroeger niet geschiedde. Of deze verandering een verbetering is, zij aan het oordeel van belanghebben den overgelaten! Dat een goede communi- catie haar guustigen invloed op handelen bedrijf gestadig doet geldeD, bewijzen de pogingen, welke worden sangewend te Bo venkarspel, om aldaar eene nieuwe vereeniging op te richten, meer speciaal den verbouw van fijne artikelen beoogende. De commissie, welker bedoelingen moe ten worden geprezen, zal trachten, door samenwerking den verbouw van peulen, au gurken, sla en suijboonen etc. te bevor deren en den gertgelden afvoer dier arti kelen te steunen. Ook «al aan de teelt van fruit bijzonder de aandacht worden ge schonken, daar bij een nauwkeurig beheer ook aan deze afdeeling van tuinbouw nog zeer veel valt te verbeteren. Te weinig wordt in het algemeen de groote waarde van goede vruchtboomen opgemerkt, ter wijl toch de gunstige resultaten zelden op zich laten wachten. De hooge land- en huurprijzen in de Streek maken een voort durende zorg der landbouwbelangen nood zakelijk. Na de toezegging van be roep door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Barsingerhorn aan Ds. Oldeman van Ouwerkerk is door de zen voor bet te verwachten beroep naar Barsingerhorn bedankt. Het in ons vorige nummer geplaatste berichtje was dus abuis en gaarne ver klaren wij, dat dit niet was ingezonden door onzen gewonen correspondent te Bar singerhorn. D e onderhandelingen over den wederopbouw van den in September 1897 afgebranden toren te Hem zijn in zooverre gevorderd, dat binnen betrekke lijk korten tijd de aaubesteding kan plaats vinden. Op het bestaande metselwerk ter hoog te van 26 meter zal eene spits van gelij ke hoogte worden opgetrokken, en deze zal dan weder in hoogte met de zusteren in omliggende plaatsen kunnen wedijveren. Het gemeentebestuur heelt goedgevon den, den toren van een bliksemafleider te doen voorzien en wenscht de bepaling in de bestekken opgenomen, dat de aanne mer het personeel, dat aan den opbouw medewerkt, verzekert tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. Kalverziekte. In Friesland «uilen in dit voorjaar op uitgebreide schaal proeven worden geno men tot bestrijding der kalverziekte. Zooals men zich herinnert, heeft dr. J. Poels, rijks-veearts te Rotterdam, in op dracht van de Regeering, verleden jaar tal van bacteriologische waarnemingen verricht, tn acht hij voorkoming der ziek te mogelijk, na voldoende aanwijzing, ook zonder bijstand van veeartsenijkundige hulp. Óp zijn daartoe gedane voordracht heeft zich thans de veearts A. van Mansveld tijdelijk te Leeuwarden gevestigd, om zich uitsluitend aan de bestrijding dier ziekte te wijden. Adverteeren. De Nederlanders in de Noordelijke pro vinciën schijnen heel wat meer aan adver teeren te doen, dan die uit de Zuidelijke, niet wat de neringdoenden, maar wat de particulieren betreft. Het is bepaald ver makelijk, in een Groninger krant de ad- verteDtie-kolommen na te gaan, om de vreemde dingen, die gevraagd en aange boden worden, maar ook om de amusante combinaties, die men aantreft. En men schijnt er succes mee te hebben. Als voor beeld dient de volgende advertentie „GEEN WITTEBROOD maar sucadekoek op brood. Haast. 5 ons 10 ct. en de 7 ons 13 ct. Tevens heb ik 2 dichte handkarren te huur, ook geschikt om er iets in staau te latenmet slot. „De bekende Snijboonen 7 cent. Idem Zuurkool 4 cent.* Zoo wordt er ook aangeboden„een rouwhoed (capotmodel) f 2 en 2 kip pen* „een goed gebruikt theeser vies, met een bakbarst in bet eene kopje" „een haltsleten kolomkachel en 8 paar gedragen schoenen." Daar wordt b. v. Engelsch zonder meester gevraagd, of „een jonge kat, goede muizenvanger*, of ook „gevraagd een makke kat," en meermalen vraagt een „net burgermeisje een vriendin* welke vriendin vijf van de zes keer van den „geief. godsd.* moet zijn. Ook vroeg onlangs een slager „een knecht met kost en inwoning gere formeerd, TurkBche kuischheid in Nederland. Oit diable la praderie va-t-elle se nicher In de Iwentsche Courant vindt men een advertentie van een rederijkf-rsvereeni- gitig „Tubantia* te TUBBERGEN, aan wie de beoefening van de edele kunst van Thalia blijkbaar geen ruime inzichten ge geven heeft ofhet moet te Tubbergen al erg bar met de kuischheid gesteld ziju. Onder bedoelde advertentie, die een aankondiging is van twee voorstellingen, die de vereeniging wenscht te geven, leest men Zondag voor gehuwden en jongelingen. Maandag jonge dames. Wanneer elhnografen dus in het vervolg de turkache zeden en gewoonten schetsen, kunnen zij ir bijvoegen „uèt als te Tub bergen.* Immers men zal daar (iu Tubbergen ul.) niet halverwege kunnen blijven staau eu ook in 't vervolg de vrouw gesluierd aan den haar onbekenden moeten overleveren, wanneer een Tubbergsch jongeling nooit voor het huwelijk met een Tubbergsch meisje mag kennis maken, tenzij het hu welijk geheel wordt afgeschaft en het edele Tubbergsche ras dus uitsterft, hetgeen een ontzettende ramp voor de wereld zou zijn. lel. Door den verbazendenom- mekeer in zaken, door den spoorweg EnkhuizenAmsterdam in de land— en tuiubonwtoestauden iu de Streek teweeg gebracht, wordt ook in andere plaatsen naar een betere ofvoergelegenheid van de producten uitgazien. Eene commissie, bestaande uit leden van de gemeentebesturen vau Venhuizen, Wij- denes en Schellinkhout, is bezig te onder zoeken, in hoeverre de mogelijkheid be staat, een spoorlijn aan te leggen vanaf het station Bovenkarspel over Venhuizen, Hem, Oterleek, Wijdenes en Schellinkhout, in aansluiting te Westerblokker met de lijn EokhuizenAmsterdam. Na de globale kosten-rekeuing te kennen, denkt bedoelde commissie pogingen aan te wenden tot verkrijging der gelden, waar voor ook eene provinciale bijdrage zal wor den verzocht. Mocht het iuitiatief hiertoe met gunstigen uitslag worden bekroond, zonder twijfel zsl dan een groote laudbouwende streek ten zeerste worden gebaat. De afvoer van land- en tuinbouwproducten, welke thans per as moet geschieden naar de markten te Broekerhaven en Hoorn, is zoo weicig in overeenstemming met de eischen, wel ke aan vlugge en goedkoops verzending worden gesteld, dat de tot-stand-koming van een spoorweg met verlangen wordt tegemoet gezien. Een verbetering der waterwegen en het ODrichten van een groentenmarkt zal dan ook zeer zeker niet achterwege blijven. M en vermeldde voor eenige dagen de dwaze weddenschap van twee personen in Friesland, die om een prijs van f 200 de weddenschap aangingen, dat een hunner geen f 4000 bezatDe een verloor en betaalde de verloren som, ter wijl zijne tegenpartij hem voor de coutan- te betaling 25 pet. schonk, zoodat hij er met f 150 afkwam. Het ligt voor de hand, dat deze weddenschap niet voorviel onder gewone omstandigheden, men zat iu de herberg, was uit. Wat is echter nu het eerste gevolg Dat alle aanwezigen, de wedders incluis, proces-verbaal hebben ge kregen wegens het te laat vertoeven in de herberg. En het tweede is niet beter. De winner gaf aan den verliezer eene quitan- tie van f 150 zonderplakzegel. De laatste heeft hiervan aangifte gedaan en de eerste kan nu eene hooge boete betalen wegens ontduiking van de zegelwet. (U. D.) Ter leering. In het Soc. Weekblad wordt het vol gende, een greep uit de ervaring van den heer J. H. Gunning Jr. te Utrecht, als waarschuwend voorbeeld medegedeeld Een vrouw vroeg mijn vrouw te spre ken. Ze huilde danig. Ik vroeg wat ze wil de en haar vuilen omslagdoek wegtrek kende, toonde ze mij haar bloote lijf De arme stakkerd had „geen enkel hemd je" meer, en „dat in die barre kou Ik vroeg haar naam en adres, en zeide te zullen informeeren, maar begreep best, dal zij met znlk een tactiek bij de goed- geloovige, niet onderzoekende dames een stapel hemden zoa oploopen. Natuurlijk gaf ik haar niets. Maar ik begaf mij naar haar woning, die ik na lang zoeken vond, en waar een brutale meid van 12 h 13 jsren on middellijk vóór een kast ging staan, zoo dat ik terstond begreep, dat daar iets ver keerds was. Ik heb de vrouw, die nog nit was, rustigjes afgewacht en met een echten buit beladen zag ik haar thuis komen. Niet miuder dan zeven splinternieuwe hemden bracht zij mee, benevens koek, kaas en een flesch brandewijn terwijl ze, op mijn dreiging dat, als ze mij niet alles liet zien, ik de politie zou halen, de bovengenoemde kast open deed, waar ge- heele stapels hemden, broeken, borstrokken enz. lagen opgeborgen. Wat was de zaak? Gewetenlooze opkoopers kochten die kleedingstukken voor 10 h 15 cent van haar op; en zóóveel haalde die „arme ziel zonder hemdjes* op van de dwaze geld-wegsmijtende burgeressen, dat zij el- ken dag een overvloed van eten en drin ken in brasserij en dronkenschap te ver teren had. De vrouw is weg, eoodat zij haar kun sten hier niet meer vertoonen zalmaar dat zij navolgsters hebben zal, dat verzeker ik u. Het baantje van bedelaarster is in onze gcedgeef8cbe stad te winstgevend 1 Zal men nu eindelijk wijs worden Zal men nu eindelijk alle aanvragen weigeren (een stuk brood uitgezonderd), en onder geen voorwendsel iets geven zonder onder zoek En Lat men dan de diaconie en armenzorg dobbel en diiebubbel geven, op dat die kunnen helpen, waar echte uood is, en Diet langer geslepen, sluwe, gemeene slampampers met zoovele honderden en duizenden guldens weggaan. Paardenfokker ij. De heeren II. de GoedeJ. Visser, Jb. Edel en W. Bakkerte B. einster, en Geer- lingste Purmerend, hebben aanvankelijk goed geslaagde pogingen aangewend om te Beemster en omstrekeu eene vereeniging te stichten, welke door het beschikbaar stellen van een besten buitenlandschen hengst zal trachten het paardenras te ver beteren. Het benoodigde kapitaal is reeds gedeeltelijk bijeengebracht. De vereeniging hoopt nuttig werkzaam te kunnen zijn, daar men zich tegenwoor dig meer dan vroeger in die streek toelegt op het fokken van paarden. De tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar in de liatste helft van Juli gehouden worden te Opmeer. Het rapport is verschenen der Staats commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in Ne derland bevloeiïngen in te voeren en de middelen om die invoering te bevorderen. De commissie behandelt slechts die ge deelten van het land, waar kleine rivieren zijn, die water kunnen verschaffen. Het inlaten van water uit de groote rivieren (Rijn, Maas, IJsel enz.) is er dus even min onder begrepen als bevloeiïng met stads- en fabrieksafvalwater. De commissie onderscheidt wilde be vloeiïng, stuwbevloeiïng eu rugbevloeiïog. De eerste staat gelijk met het laten loo- pen van het water over den bodem gelijk de natuur dit met zicb brengtde tweede bestaat in verdeeling van het terrein door middel van kaden, waarin sluisjes, met welke men het water kan ophouden of laten wegloopenhet derde middel eindelijk be staat in een geheel systeem van smalle ruggen, waartusschen greppels en slooten, alle met sluisjes afgesloten, en door mid del waarvan men het water al of niet over die ruggen kan laten heenstroomen. Volgens de opgave der commissie zijn er in Nederland 20 a 30 terreinen inet een totale oppervlakte van 200 a 300 hectaren, waar de laatstgenoemde soort van bevloeiïog bestaat. De geringe belang stelling, die dit onderwerp tot nog toe heeft ondervonden, schrijft zij toe aan on bekendheid der landbouwers met de gun stige uitkomsten, die daarmede verkregen worden. Hier moet vooral bij het buiten land in de leei gegaan worden. De com missie heeft zich bepaald tot bezoek aan buitenlandsche irrigaties, waar het klimaat en de omstandigheden met die bij ons overeenkomen, in het bijzonder Hannover en België. Toch heeft zij ook daar tegen strijdige gevoelens aangetroffen, die echter naar het schijnt meer de uitvoering dan het nut der bevloeiïng betroffen. Een hoofdstuk is gewijd aan regenval en verdamping. Door daarbij allerlei om standigheden in rekening te brengeD, weid voor verschillende gedeelten (kwar tieren) van het land eene verschillende hoogte van „waterbezwaar* gevonden. De afwisseling bleek over de verschillende kwartieren gering. Wel bleek daarentegen de jaarlijksche hoeveelheid waterbezwaar zeer af te wisselen. Ook ten gevolge van de onderstroomen, die maken, dat de ge- heele hoeveelheid water, welke in een stroomgebied nedervalt, niet door de af voerende rivier loopt, is deze berekening onvoldoende, en werd door de commissie ook direct de waterhoeveelheid van allerlei riviertjes gemeten. Ook werd van zeer vele het stroomgebied nagegaan, en zoo kwam de coaa missie tot getallen voor al die stroompjes en watertjes. Verder hield de commissie zich bezig met de bepaliog van het gehalte van vruchtbaarmakende stoffen van al die ri viertjes. Zij kwam tot het resultaat, dat dit gehalte zeer bevredigend is, zoodat zij voor bevloeiïng meest alle te gebruiken zullen zijn. De proeven, die zij nam be trekkelijk doorlating van water door den bodem, gaven minder bevredigende resulta ten het is daarbij in letterlijken zin hol len of stilstaan. De commissie zegt ech ter, dat een te groot doorlatingsvermogen na eenige jaren bevloeiïng door slibneer- zetting wordt tegengegaan. Een bezwaar tegen de tot-stand-ko ming van vele irrigatiën schijnen de be treffende bepalingen van het burgerlijk wetboek te zijn. De commissie wenscht in de eerste plaats in allerlei streken kleine be vloeiin gen te bevorderen. Dit tracht zij te doen door eene subsidie van de Heidemaatschap pij. Eerst later, Wanneer de bevloeiïegen hier te lande populair geworden zullen zijn, meent zij, dat die van grooteren om vang, waarvoor ook landbouw-ingenieurs gevormd zullen moeten worden, op hun ne plaats zullen zijn. Zij acht in de eer ste plaats bevorderiug van kennis van be- vloeiïngen onder de landbouwers ge' wenscht. Schagen, 19 Januari 1898. Doordat het jonste loon tje vau den heer J. B. maandsgmor- geu met lucifers speelde, ontstond in diens woonkamer een begin van brand. Op het angstgeschreeuw van 't ventje schoten de ouders dadelijk toe, waardoor men een groot onheil voorkwam. Voldaan en niet voldaan zijn we huiswaarts gekeerd van het Ope- ra-Concert van zondagavond j. 1., in het locaal vau den heer v. Iwuiver. Voldaan, meer dan dat, waren velen met ons zeer zeker wel over den schoonen zang van den heer Klorissendie zoowel in het Jongsken nit Erik Jensen, als in „Ik ken een lied,* maar vooral in het duo uit Ri- goletto diepen indruk op zijn auditorium heeft gemaakt. De rustige manier van zingen, de fraaie voordracht, zijn schoon geluid, dat alles boeit en bekoort, en een daverend applaus bracht den zanger verdiende hulde. Ouder de verdere ledeu van het ge zelschap mag vooial niet vergeten worden de heer Schmier, die met ziju groot ge luid de partij van Mephislo mooi heeft gezongen. Ook mevrouw de Meijer-Borlée, aan wie alle lof en waardeering toekomt voor het zeer belangrijk deel, dat zij op zich had genomen dien avond, verdient dit toch eveneens voor het goede, dat zij dien avond heelt gegeven. In vele momenten in de Tuin- scène vau Faust was haar zang lief. De httr Palache verwierf veel bijval met zijn aria van Leporello uit Doft Juan. Laat ons van de overige heeren al leen zeggen, dat zij veel geluid gaven en vermelden wij cog, dat de zaal goed was bezet. In navolging van andere plaatsen, besloten enkele personen in onze gemeente, den heer Zola geluk te wensehen met zijn moedig optreden in de Drey- fus-zaak. Een schrijven in dien geest, ondertee kend door acht onzer plaatsgeuooten, werd diusdag van hier verzonden. Zondagavond omstreeks half zeven ontstond er een begin van brand bij onzen plaatsgenoot, den heer D.W. Bij het opsteken der lamp geraakte de lampekap van vloei in brand en stond ook weldra hetgeen op tafel was in vlam. Met behulp van eenige rappe handen werd het vuurtje nog bijtijds gebluscht. Gelukkig werd door de vrouw des huizes den petroleumhouder nit de lamp gelicht, zoodat springen daarvan werd voor komen, wat zeer zeker grooler onheil ten- ge volge zou hebben gehad. Daarom geen Jampekappen van vloei meer. Onze gymnastiek- en scherm vereeniging hield zaterdag in het oe- feningslocaal hare gewone jaarvergade ring. Na de opening door den voorzitter, den heer L. J. Roggeveengaf de secr., de heer J. Overtoomeen overzicht van het 19de levensjaar van de vereeniging. Met recht mocht hij zeggen, dat Lycurgus een jaar vol opgewekt leven en drukke werk zaamheden achter den rug heeft. Een goed geslaagde uitvoering in Februari, het met schitterend succes bekroonde gewestelijk turnfeest in den zomer, een hooest gezel lige bijeenkomst op 18 Dec. in Córès, een flinke propaganda-uitvoering in December te Schagerbrug, zijn alle glanspunten aan den vereenigingshemel. Voegt men hier nog bij, dat hst aantal werkende- en kunstlievende leden vooruit ging en dat het kas-saldo tot bij de f190 steeg, dan gelooven wij met den secr. en penningm., dat er redenen van tevredenheid zijn. Een bestuur, dat op zoo uitnemen de wijze de belangen der vereeniging be hartigde had natuurlijk alle kans, om dit volgend jaar opnieuw het roer in handen te krijgen. En aldus geschiedde ook. De heeren L. Rog geveenJ. Roggeveen, J. Overtoom, K. Rog geveen en M. van Ihijn werden in hnnne functies herkozen. Een zelfde 7erloop nam de verkiezing van een directeur en voor werkers. Alleen besloot men, het gelal voorwerkers met een te vermeerderen. Wij noemen het een gelukkige keuze, die den heer deRoos onder de voor turners deed plaats nemen. Na de bijzondere belangen dar veree niging kregen de algemeene van 't ver bond eene beurt. Door de commissie tot herziening van het bondsreglement zijn ingrijpende Ver anderingen voorgesteld. Het zijn vooral art. 13 en 19, die de commissie belangrijk wenscht gewijzigd te zien. Het oude art 13 Inidt „De Bondsvergadering bestaat behalve uit de leden van het Bondsbestunr, uit afgevaardigden, gekozen door de vereeüi- gingen. Gewone leden van het Verbond volgens een maatstaf, door eene Bonds- verordening aan ie geven. Elk afgevaar digde en elk lid van het Bondsbestunr brengt ééne stem nit. N.B. De vereenigingen zenden naar den volgenden maatstaf hnnne afgevaar digden naar de Bondsvergadering „telt zij minder dan 30 leden, dan zendt zij éón afgevaardigde „telt zij meer dan 29 en minder dan 80 leden, dan zendt zij twee afgevaardigden „telt zij er meer dan 79, dan zendt iij drie afgevaardigden.* De voorgestelde verandering lnidt „De Bondsvergadering bestaat behalve

Schager Courant | 1898 | | pagina 2