INGEZONDEN. Een Stopwoord. Een Lezer. A. Olie. Gemengd Nieuws. SPRANKELS. Vervolg Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Gem. SCMACMSUÏ. Gemeente Zijpe. 356ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. Marktberichten. M. 8 8! Predikbeurten. NOUAGK». f nit de leden van het Bondsbestuur uit afgevaardigden, gekozen door de ge wone jaarlijksche vergadering der Gewes ten, volgens een maatstaf, door ean Bonds- verordening aan te geven, N. B, Deze maatstaf zal zijn Elk Gewest zendt op elk achttal ver- eenigingen en onderdeelen van acht één afgevaardigde.* In verband met de wijziging van art. 18 staat het veranderde art. 8 van de Bondsveiordening III. Dit zegt, d»t personen met bijzondere toestemming van het Bondsbestuur eene vereeniging op de Bondsvergadering kun nen vertegenwoordigen, welke vertegen woordiging in een gemotiveerd schrijven aan het Bondsbestnur moet worden aan gevraagd. Het oude art. 19 luidt: Iedere vereeniging verbindt zich bi; hare toetreding als gewoon of buitengewoon lid tot eene jaarlijksche bijdrage: a. van 50 cents van elk harer leden. Het gewijzigde art. 19 luidt a. Van f 1.50 van elk harer werkende leden." Verder treedt het Gewestelijk Bestuur bij de regeling en de Gewestelijke Penning meester bij de inning der gelden in plaats van het Bondsbestuur eo den Bonds- penningmeester. Het Gewest draagt d»u 1 gld. per werkend lid der vereenigingen aan de Bondskas af. Deze voorstellen gaven aanleiding tot eene levendige discussie en wel met dat gevolg, dat al de wijzigingen tenslotte door de vergadering met algemeene stemmen werden verworpen. Tot afgevaardigde naar deBondsvergadering werd daarop gekozen de heer J. Roggeveen. Een voorstel, om het twintigjarig be staan van /jfLjcurgus" in 1899 met een wedstrijd in vrije oefeningen te herdenken werd wegens zijne belangrijkheid aange houden tot eene vergadering, die hiervoor weldra zal worden uitgeschreven. De nieuw benoemde ou de r w ij z e r, de heer C. Rolling Jr. te Assen, zal den Sten Februari zijne betrek king aan de openbare lagere school alhier aanvaarden. O, die dokters. Patiënt. Maar dokter, dat heb ik nooit geweten, dat ik een hartkwaal had! Dokter. Nu ziet u eens, hoe goed 't is, zich direct tot een dokter te wenden Anders had je opgewekt voortgeleefd en zoudt een oud man geworden zijn, zouder zelf te vermoeden wat u scheelde Mevrouw A. Och, zijn dat je kinderen Mevrouw B. Ja; iedereen zegt dat ze sprekend op nij gelijken. Mevrouw A. Dat doeü ze ook, de ar me schapen. Een rijke dame te Bern, mevrouw Berset-Miiller, is overleden en heeft bij testament aan den gemeenteraad haar groot landgoed vermaakt, met het geld, dat noodig is om daar een toevluchtsoord te bouwen en te onderhouden voor oude, hulpbehoevende onderwijzers en onderwij zeressen, en voor onderwijzers—weduwen. Het testament zegt onder meer Daar de bezoldiging van onderwijzers en onderwijzeressen voor heD onvoldoende is om te sparen en te zorgen voor den ouden dag wensch ik, dat dit toevluchtsoord open staat voor allen hunner, van welk geloof ook, Duitschers of Zwitschers, die minstens 20 jiar in Zwitserland on derwijs gegeven hebben, en voor de we duwen, wier echtgenooten aan dezen eisch hebben voldaan. Het huis zal Berset-Müllerstichting heeten. Raak. Op een wintermorgen ontmoet ie mand op straat een ander, bekend om zijn stekelige opmerkingen, en, had, juist toen bij bij hem was, het ongeluk uit te glijden op de gladde steenen. „Zoo, mijn heer P.", werd hem toegevoegd. „Men wel eens, dat dwazen op glibberige De Schager rederijkerskamer zal voor hare kunstlievende leden, tot op dit oogenblik een getal van 75 bedragende, waarschijnlijk op 30 Januari eene voorstelling geven. Opgevoerd zal wordeu onder meer het te Beemster met succes opgevoerde stukje jKort van Memorie." (Niet geplaatste ingezonden worden nimmer teruggegeven paden loopen." het antwoord, „Ja, „maar dat zie ik mag ik," was Mijnheer de Redacteur! Gepasseerden zaterdagavond begaf ik mij naar het station Anna Paulowna. Het was zoo duister, dat men niets onderscheiden kon. Bij den meelmolen werd ik onver wachts aangebast door een grooten hond. Hij had mijn overjas reeds te pakken voor ik hem op goed geluk af een flinken stok slag had gegeven. Met een paar steenen wist ik hem op de vlucht te drijven. Bij „Polderhoeve* hoorde ik iemand fluitend naderenhet was de eigenaar, die mij doodleuk vertelde, dat het beest volstrekt geen kwaad deed. Ik moest mij haasten voor den treiQ en had daarom geen tijd om veel te spreken met den man, die ze ker meer van zijn houd dan van zijn me- demensch houdt. Ik acht het feit echter belangrijk genoeg om onder de aandacht gebracht te wordeu. Met dank voor de plaatsing, M. de Red. In verband met mijD ingez. stuk over Geheel-onthouding, 1.1. zondag in uw blad opgenomen, zag ik gaarne, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, dit nog tot aanduiding in uw e. v. blad geplaatst. In voornoemd schrijven over grond- of polderwerkers werd door mij bedoeld een „reeds vertrokken zijnde* ploeg arbeiders en niet onze bnnrman de Jongh en fam. Die weet het wel! MamaElla, ga naar bed en kus de gouvernante goedennacht EllaNeen mama, dat doe ik niet. Mama Waarom niet P EllaDe gouvernante slaat, als je haar wilt kussen. Vraag n dat maar aan papa Nabij Melbourne is brand ontstaan in een reusachtig woud. Zes-en- twintig nederzettingen zijn in de asch gelegd. Door muizen geruïneerd. Een zekere juffrouw M., te Brussel, had haar spaarduitjes belegd iu Brussel- sche loten en daar zij als de dood zoo bang was voor inbrekers, die haar fortuin zonden kunnen ontstelen, had zij ze weg gestopt onder een hoop ouden rommel op den zolder. Toen zij nu verleden week wilde na zien, of er soms ook een prijsje gevallen was op een van haar series, kwam zij tot de verschrikkelijke ontdekking, dat haar effecten ter waarde van 6000 fr. geheel door de muizen waren vernietigd. Hier en daar lagen er nog eenige snippertjes van op den grond. Het arme vrouwtje is daardoor zco goed als geruïneerd. worden als ik het ze na kan doen." Eén onverbeterlijke grap pen maker. De hofnar van een frauschen koning had het zoo bont gemaakt, dat hij moest vluchten, wilde hij niet levend verbraud worden. Terwijl hij tijdens een hevige koude laDgs ruwe, ongebaande wegen naar Zwitserland wist te ontkomen, werd hij in effigie op den brandstapel gebracht. Toen schreef hij den koning om ver giffenis 6D vroeg hij om ondersteuning, er bij voegende //ik heb nooit meer kou ge leden, dan (oen ik in Parijs verbrand werd 1" Paniek in een kerk. De kerk te Hodimont naby Verviers is dezer dagen het toonetl geweest van een onbe schrijflijke verwarring, die de noodlottig- ste gevolgen had kunnen hebben. Gedu rende een godsdienstoefening kreeg een 25-javig meisje een zenuwtoeval en viel onder een hevig angstgegil op den steenen vloer der kerk. Gelijk meermalen is op gemerkt, schijnen deze iucidenten aanste kelijk te werken en dit was ook hier het geval. De zuster van het meisje en ver scheidene vrouwen in de naaste omgeving werden door hevige zenuwaanvallen over meesterd, met het gevolg, dat de overige kerkgangers, die de oorzaak dezer opschud ding niet begrepen, in een wilde vlucht naar de uitgangen snelden. De priester trachtte de menigte tot kalmte te brengen, doch alles was tevergeefs. Een geweldig gedrang ontstond en tal van personen ge raakten onder den voet. Drie hunner, die ernstige verwondingen bekwamen, wer den ia een woning nabij de kerk ter ver pleging opgenomen. Algemeen opzien baart te Alexandrië de plotselinge docd van prius Mohammed Said Bey, een neef van den Khedive. Met groot praalvertoon was de prins kort geleden in het huwelijk ge treden met de dochter van een ameri- kaanschen millionnairverscheiden egypti- sche prinsen waren bij de huwelijksvol trekking tegenwoordig geweest. Des morgens na het huwelijk vond men den prins doodhij was vergiftigd. Men vermoedt, dat hij het slachtoffer is gewor den van fanatieke Mohammedanen, die wraak hebben willen nemen over zijn hu welijk met een „ongeloovige". Wetenschappelijke onder- zoekingen hebben bewezen, dat de reuk zin bij mannen veel sterker is dan bij vrouwen, ofschoon deze eigenschap bij mannen door het rooken aan intensiteit verliest. Daardoor is het te begrijpen, dat vrouwen veel gemakkelijker dóórdringende odeurs kunnen verdragen dan de mannen. De vrouwen gevoelen dikwijls niets van den onaangenamen renk van muskus of Patsjoeli. Enkele dames zijn echter bijzonder ge steld op parfum, zelfs in hooge mate. Zoo wordt er beweerd, dat koningin Marie AntoiDetta de muskus in zulke groote hoeveelheden gebruikte, dat keizerin Eu- génie, bij het betrekken van Trianon, alle kleeden en gordijnen liet wegnemen, alle meubels opnieuw liet vullen, om vrij te zijn van den reuk, die daar 70 jaar ge- heerscht had. Mishandeling van gevan- genen. Ergerlijke misbruiken zijn in de gevan genis te Steltin aan het licht gekomen bij de behandeling van de zaak van een paar beambten, beschuldigd van mishandeling van gevangenen. De beschuldigden erken den, dat zij weerspannigen op de volgende wijze, door hen „binden* genoemd, wisten klein te krijgen. Het slachtoffer werden de armen gebondenvervolgens bracht men hem in een cel, waar men hem op den grond wierp en zijn beenen .vastsnoer de, en wei zóó, dat hij slechts op zijn borst kon liggen. Vervolgens bonden de beulen zijn bo venarmen nog eens achter op zijn mg en zijn beenen onder de knie. In deze hou ding moest de gefolterde tien minuten liggen. Werd hij losgebonden, dan bleef hij verlamd van pijn en zonder een vin te kunnen verroeren liggen. Een van de op deze wijze mishandelde slachtoffers trad aan de gevolgen negen weken ziek in het gasthuis gelegen. De rechtbank veroor deelde den voornaamsten schuldige tot 2 maanden gevangenisstraf. Zijn handlinger kwam vrij met een boete van 100 mark. Een langdurig proces. Omstreeks 1797 stierf te Venetië een fransche uitgewekene, een rijke bankier, wiens erfgenamen in Frankrijk vertoefden. Generaal Bonaparte, die destijds het fransche leger in Italië aanvoerdp, nam de gelden in beslag onder belofte, dat de erfgenamen in Frankrijk zonden worden uitbetaald. De miljoenen van den bau- kier stortte Napoleon in de krjjgskas en van uitbetaling in Frankrijk kwam nooit iets, ondanks het gegeven woord en de schriftelijke belofte van Bonaparte. In 1887 was het proces nog aanhangig bij de rechtbank van de Seine. Sedert heeft men er echter niet meer vau gehoord. De voornaamste erfgenaam is op 't oo genblik straatveger te Parijs, die den moed nog niet opgeeft. Zachte winter. Aan de Voss. Z. wordt nitCoburg gemeld, dat in het zuidelijk deel van Thiiringen thans in het midden van Januari niet min der dan 20 in het wild groeiende planten, die opgesomd worden, in bloei staan. Een ontzettend mijnonge- luk is te Gabrze, nabij Gleiwitz (Silezië) gebeurd. In de Koningin Lonise-mijn namelijk brak dezer dagen een brand uit, die spoe dig een grooten omvang aannam en op het oogenblik, dat dit bericht werd afgezonden, nog niet gebluscbt was. Da verbindingsgangen werden afgedamd. Den volgenden dag om acht uur brak zich een stroom vergiftig kolengas uit de schacht waar de brand ontstaan was, baan naar dat deel van de mijD, waar nog werklieden waren. Van dezen werden verscheidenen be wusteloos. Zeven mijnwerkers werden ge dood en acht zwaar gewond. Men vreest, dat nog 25 man verdoofd of dood in de mijn liggen, Jonge moeder (bij den fotograaf): Hoe vervelend, dat die jongen nu net in slaap valt, nu we zijn portret moeten laten maken. Wat zullen we doen? Echtgenoot: Leg hem een poosje in de donkere kamer, dan denkt de jongen, dat 't nacht is, en dan schreeuwt hij zichzelf wel wakkei Fotografieën van misda- digers. Zooals men weet, worden mis dadigers, als zij gegrepeK zijn, onmiddel lijk gefotografeerd en hun portretten bij de politie in een album verzameld, opdat zij later bij recidive zich ten opzichte van 't boevendom des te gemakkelijker kan oriënteeren. Het misdadigers-album van Berlijn, dat in 1876 werd aangelegd, be vat niet minder dan 13.500 fotografieën! De Berlijnsche politie maakte in 't jaar 1895 met behulp van dit album niet minder dan 145 misdadigers onschadelijk. Modern onrecht. /^Waarom Lat n Willems een daalder per dag verdienen, baas, en mij maar een gulden „Omdat Willems verstand en ondervin ding van zijn werk heeft, en jij er pas bij bent I* „Wat mooisDan gaat het hem im mers veel gemakkelijker af dan mij Eenvoudig middel! Zoudt u mij ook kunnen zeggen, pro fessor, of dat een echt barnsteenen pijpje is O, dat is heel gemakkelijk te on derzoeken. U laat het vier-en-twintig uur in alcohol liggen en als het echt is, zal het daarin geheel opgelost worden O nderwijzeres:Men noemt transparant die voorwerpen, waar men door heen kan zien. Emma, noem eens een transparant voorwerp Emma: Het sleutelgat 1 Een ideaal wezen A. hoe ziet je joDg vrouwtje er uit Heer. Pardon, juffronw, ik heb u op uw voet getrapt, niet waar Dame. O, 't is niet erg, mijnheer Heer. 't Spijt mij zeer Een zangonderwijzer (merkt dat eenige knapen bij de zang les praten Stilte Mond houden Mee zingen Wel, B. A. B. helft mij, hó? Je kent Ja. Welnu, stel je dan een nog betere voor. Spoedig besloteD. (In het hospitaal.) Professor. Wat zoudt ge doen, als een patiënt van dezen aard tot u kwam Student. Zoo'n gevaarlijke patiënt? 'k Zou hem dadelijk naar u zenden, profes sor. -— Niet gered. Dus toen je arrestant in het water sprong, blijkbaar met het doel zelfmoord te plegeD, ben je hem nagesprongen en heb je hem gered. Politieagent: Gered? Gered? Opnieuw gearresteerd heb ik den schurk I Onze kinderen. „Maar Hans, wat brengt ge weer een slecht schoolrapport mee naar huis! Ik zal mij nog dood aan je ergeren, jon gen! - Ik weet waarachtig niet meer, wat ik nu nog met je zal moeten beginnen." „Ach papa, men moet de men- schen nemen zooals ze zijn." Maandag j. 1. geraakte het paard van mejuffrouw de Wed. N. te Dirkshorn, gespannen in de losse tui gen, op hol. Het dier rende te Kalver- dijk den stal van den logementhouder Boon in, sprong over een hondenkar heen, waar aan een deel van het tuig bleef haken, zoodat het dier onderstboven viel tegen de herbergdeur aan. Alles in aanmerking genomen liep het voorval nogal ge lukkig af. Een verstandige ma af regel, De Arbeiderskiesvereaniging aan den LANGENDIJK heeft besloten, dat voor taan alle door haar belegde vergaderingen te 11 uur zullen geëindigd zijn. Dit besluit is een gevolg van een dezer dagen gehouden vergadering, waar de heer mr. P. J. Troelstra als spreker optrad. Op deze vergadering waren ook tegenwoordig de revolutionnaire socialisten Samson en Appel, daartoe expresselijk uit Amsterdam en Zaandam overgekomen. De vergadering was vrij rumoerig en het was reeds bij 1 uur, toen zij kon worden gesloten, een buitengewoon laat uur voor den Langendijk, waar in den re gel geen vergadering langer duurt dan tot 10 uur a half elf. Om nu zalke lan ge debatten te voorkomen nam de kies vereniging dit verstandige besluit. De spreker zal het woord hebben tot half tien, de debatters kunnen tot half elf het woord voeren, terwijl de spreker dan nog een half uur heeft om te repli- ceeren. lel. Hoevele dingen lijken ons onmoge lijk alleen om de reden, dat wij ze altijd als zoodanig hebben beschouwd. Leer uwe kinderen de dieren zacht te behandelen, opdat zij later goed zul len zijn voor de menschen. Het hart van den ondankbare is als het zand der woestijn, dat Wel regen water opneemt, maar er niets mede voort brengt, Doe uw plicht, zonder te vragen wat de menschen daarvan zullen zeggen. Het is nuttiger en tegelijk zeldza mer te weten, wat men zegt, dan te zeg gen wat nr en weet. Op menig kantoor deed Je verve ling zijne intrede hand aan hand met de luiheid. Liever geleden door ds liefde, dan die goddelijke kracht nimmer gekend. Ingeschreven van 1518 Januari 1898. Geboren Jacob, zoon van Jacob Blok ker en van Trijntje Kramer. Jan, zoon van Klaas Borst en van Aagje Koning. Ondertrouwd1 GetrouwdGeene. Overleden Ingeschreven van 7 14 Jan. 1898. Geboren Bregtje, d. v. Gerrit Bruin en Antje Klok. Ondertrouwd Dirk Bakker, jm. ar beider, 28 jr. te Zijpe, onlangs te Limmen, en Maartje Denijs, wed, van Pieter Kapi tein, zouder beroep, 26 jr. te Zijpe. Getrouwd eu Overleden Geene. Alkmaar, 17 Januari. Naar, Prij s van f men verneemt, bestaan er bij de directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij plannen, om het stationsgebouw alhier door een nieuw te vervaugen. Tot dat doel is reeds een aangrenzend perceel aangekocht, Tweed e-K amerverkiezing te ROTTERDAM. Ingeleverd werden 2793 biljetten. Gel- dig-uitgebrachte stemmen 2772. Volstrek te meerderheid 1387. Uitgebracht werden op de heeren dr. R. P. Mees 1308 stemmen, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk 948, W. P. G. Beladingen 284 stemmen en G. van Her waarden 232. Zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mees en Van Asch van Wijk. 5de Klasse. Trekking van dinsdag 18 Jan. 1000: No. 2973 13628 14121 400No. 5008 5846 8107 8396 11206 12010 17366 17646 19013 f 200: No. 4186 6757 10004 11090 13091 13617 18441 18858 f 100: No. 1176 4041 6109 6277 6660 7048 9063 9872 13211 14611 17 ~"79 Het volk is altijd Met stopwoorden vaardig Niet altijd gepast, Maar toch dikwijls aardig. In velerlei streken, Hoort men wel eens spreken, Elk weet, wat 't beduidt „Zeg, vlak dat Diet uit Iu 't Dreyfus-schandaal Schuwt men openbaarheid Maar Zola zegt nu Ik eisch niets dan waarheid. Hij durft zich verstouten, En spreekt ongezouten Schiet niet met los kruit Ja, vlak hem niet nit. Een zeer lieve maagd, Heel handig en vaardig, Toont zich vóór den echt Heel vriendelijk en aardig Maar neemt zij, na 't trouwen, Eerst plaats bij de vrouwen, Dan heeft ze 't op haar stuit Zeg, vlak dat niet uit. Soms komen er wel Personen iets halen In winkels, die dan Niet kunnen betalen. Doch voor vreemde kwanten Heeft men wel contanten, Al koopt men slechts fruit Vlak dat ook niet uit. Er was ergens brand De brandspuit moest komen. Die roep werd alom Van ieder vernomen. Toen alles aan kant was, En 't boeltje verbrand was, Toen eerst kwam de spuit. Vlak dat ook niet uit Men hoort menigeen Thans zuchten en klagen Elk mort tegen 't lot En kan het nauw dragen. Maar in alle pretjes En alle verzetjes, Deelt trouw zulk een guit. Dusvlak dat niet uit. Loopt het bij het werk Ministers wat tegen, Dan zijn zij al ras Tot heengaan genegen. Een aardig rantsoentje Een vet pensioentje Is 't eind en besluit Zeg, vlak dat niet uit. Hoorn 15 JAN. 1898. Aangevoerd 6 H.L. Tarwe f 8.25 a 9.- Rogge D a L2 Gerst f) 425 a 4.75 17 Haver 9 2.75 a 3.75 i Witte Erwten 9 11.— a 12— Groene yt 11.50 a 13— 5 j Grauwe 9 12.50 a 16— 0 f v Vale 9 10— a 14-50 l Bruine boonen. 7.— a 8.25 Witte 9 11.- a 12.- Paarden 9 5.75 a 6.— Kar wij zaad 0 9.75 a Mosterdzaad 0 15.50 a 6 Paarden 0 70.— a i O O CM Koeien 0 a 47 Schapen 9 14.- a 26!— Lammeren 9 a 13 Kalveren 9 12.- a 20— Zeugen 0 a 29 Varkens 9 15.— a 25— 113 Biggen 9 7.— a 13.— Kip-Eieren per 100 9 3.50 a 3.75 1558 koppen boter, p. kop 0.57 a 062 -11 kitiaar, 17 JAN. 1898. Aangevoerd 9 Koeien, per K.G. 9 a per stuk „140.- a 180.— 94 vette Kalveren i» 36.- a 90.— per K.G. 0 -.60 a —.80 24 Nuchtere Kalveren li 8.— a 16.— 34 Schapen, vette 0 14.— a 20.- Overhonders B a 222 vette Varkens, p.K.G 9 -.40 a —.44 25 magere idem 14.- a 18.- bokken en geiten a Purmere nd, 18 JAN. 1898. Aangevoerd80 stapelskleine kaas f 26.50 a st. comm. f st. middb. f 16. 1374 K.G. Boter f 1.25 a f 1.35 per K.G 216 Runderen, vette, f 0.50 a 0.61 per kilo, 7 Stieren. Prijshoudend, handel stug. 129 Vette Kalveren, f 0.60 af 0.80 p. K.G, 105 Nuchtere idem, per stuk f 8.a 20.— beide handel matig. 8 pairden. 873 Schapen en lammeren, prijshoudend, handel stug. 207 Varkens, vette, per K.G. f 0.38 a f C 44. 81 idem, magere, per stuk f 14.— a 22ÜK 154 Biggen, per stuk f9.— a f 13.— beide handel stug. 265 Ganzen, f 2.a f 2.70. Zwanen f 0.a f 18 Kalkoenen f 3.t 6. Kipeieren f 3.75 a f 4.25. /tlUmaetf, 15 JAN. '98. Aangevoerd: a 125— a 175.— 16.— 20.— 18.— 12.50 6— -.65 4.50 6 Paarden f 50. 5 Koeien en ossen „140.— 28 nucht. kalveren 8. 81 magere Schapen 11. 69 magere varkens 12.— 191 Biggen 8.— 7 Bokken en Geiten 2.— Boter per P. .55 a Kipeieren per 100 4.— a ezel a EDAM, 15 JAN. Kaas: Aangevoerd 9 stapels, weg. 1297 Kg. Hoogste prijs f 22. de 50 Kg. De Godsdienst-oefeningen beginnen des voormiddags om h.a.lf tien nre, 23 Januari Geen dienst. 26 Januari Ds. W. Bax. (Avondbenrt.) 30 Januari Ds. A. W. v. Klnijve. 6 Februari Ds. A. W. v. Kluijve. 18 Februari Ds. A. W. v. Kluijve.

Schager Courant | 1898 | | pagina 3