Zondag 30 Januari 1393. 42ste Jaargang No. 3279. INGEZONDEN. Geen geld geven. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAGK1I, liaan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. VV1AKEL, Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. kiéTWE T. a c~ Het heilig goed aangerand. F. Jb. Vijne Hz. Binnenlandsch Nieuws. Heer Hugowaard. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. SCHAGER AUcDjeei Nioiws- COURANT. Aiurisitis- Lailliiiilal De BURGEMEESTER der gemeente Schagen Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet (Wet var, den 7den September 1896, Staatsblad No. 154); Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit om, zoo zy in eene andere Gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene derRjjks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gul den, daarvan door overlegging der, overeen komstig het bepaalde by artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór den 15den Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daar van vóór den 15den FEBRUARI a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aan slag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan be langhebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kie zerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15d en FEBRUARI a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel i. De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal worden gekozen door de man nelijke ingezetenen des Rijks, tevens Neder landers, die den leeftijd van vi)f-en-twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aan geslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bü de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72)ot b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden l°.dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten min ste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente waar het huis gelegen is, vermeld inde bij deze wet gevoegde tabel; of, krachtens eigendom, vruchtge bruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2». dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar by dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking ol als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zjj op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene open bare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld; 3°. dat zy op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100.—, (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken dor Nationale Schuld of van ten minste f 50.—, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4*- dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door ot krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf-en- twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfs belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hy het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. B(j de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, ver meld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aan merking. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., als vast week-, veertiendaagsch, maand- ot jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ont vangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener Gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de „Staatscourant", met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, her nieuwde aangifte o n n o o d i g, indien de plaatsing op die lyst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zy op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of eer. gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2°. genot van pensioen; 3». bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspostspaar bank; 4°. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte w 1 noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op 1». bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zy niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2». genot van inkomen in dienstbe trekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam, hetzy met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Schagen betreft, het volgende bepaald: Gemeente of deel der Gemeente. Schagen. :3= P. U. 3 3 m 3 0 .2 3 3 S P 3 jé o .2 - 09 O .M Bedoeld in Artikel lb, 1°.| lb, 2°. 2. 2. fl.- f300.- f 37.50 f200.- De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kos teloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mot inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vry van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam e n d e woonplaats van den afzender, g e- waarmerkt door zijne handteek e- ning. Schagen, den 25 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. stelling. In den loop der volgende week zal zij met een gesloten bus, waarop de naam der vereeniging staat, in Schagen gelden laten inzamelen. Aangezien deze collecte niet veel beter is dan een gewone bedelarij, doch moeilijk geweerd kan worden, omdat de vereeniging zich weet te dekken door de artt. 7 en 13 der Armenwet, noodig ik de ingezetenen langs dezen weg dringend uit, voor bedoelde collecte geen pen ning af te zonderen. Schagen, 28 Januari 1898. De Burgemeester, S. BERMAN. (Niet geplaatste ingezonden worden nimmer teruggegeven De zich noemende vereeniging tot ondersteuning van weezen van alle ge zindten, gevestigd te Amsterdam, heeft besloten, door het gansche land eene collecte te houden ten bate harer in- Mijnheer de Redacteur. Zoo toch las ik o. m. in de „Schager Courant" van zondag 23 Januari '98. Wat dat heilig goed wel was, zoo vroeg ik toen mijzelven af, en lezer schrik niet dat was de Openbare School en de vrijhandel. Is het niet schier ongelooflijk; is dat het heilig goed vau den geachlen schrijver en van de lib. partij P De Openbare School het heilig pand, in weerwil van dat alles, wat er thans in plaats vindt; of is het niet diep treurig, een school, waar de kinderen onzes volks niet mogen worden onderwezen in de Geopenbaarde Waarheid, en voor alles en allerlei plaats is, behalve voor den naam van Jezus. Een school, die zegt neutraal te zijn, doch waar de kinderen van een groot deel onzes volks in hunne rechten worden verkort; een school, waar de vaderlandsche ge schiedenis moet worden behandeld op een verwrongen wijze, die niet met het heilig ideaal, waarvoor onze vaderen eenmaal streden, op den voorgrond kan of mag worden gesteld, of om het met diezelfde historie te bewijzen, dat de leuze van onze vaderen was, te strijden voor de eere van God Almachtig en dat bet die kracht was, die hun bezielde en staalde, met mannenmoed in het hart. Een school kortom, waar onderwijzers zijn, die den kinderen onzes volks socialistische theorieën durven verkondigen, om ze met alle macht en kracht bij de jeugd ingang te doen verkrijgen, onderwijzers op die scholen, die zelfs aan de mannen der openbare school klachten ontlokken, en geen wonder, want zoo als schrijver dezes het nog zeer kort geleden kon hooren in een volksmeeting, dat een openbaar on derwijzer het durfde uitspreken, dat het hem lood om oud ijzer was, of een Napoleon hier in ons land regeerde, of wel onze koningin. Is het niet fataal, is het niet ergerlijk? Ik meen van ja/Ein delijk een school, die leeft van het geld van allen zonder onderscheid, men zij dan Calvinistisch of Roomsch dat doet er niets toe, de belasting die door allen saam moet worden opgebracht, dat moet hun heilig pand bewaren en in stand houden zoude ik dan niet met recht en reden mogen afvragen, is het waarlijk ernst, wat er van wordt geschreven, het zon nog te bewijzen zijD, als een partij het door daden bewees, dat is, door het geld uit den zak te doen storten alleen van uw partijgenooten. Ten slotte een school, die hun heilig isdoch dan vraag ik n, Mijnh., in ernst der ziele, waar, waar zijn dan nu de schoone en heerlijke vruchten, die de school heeft afgeworpen tot heil en welzijn der natie, waarlijk hierin moet ik u teleurstellen door te zeggen, dat ik ze niet aanschouw, die voldoende zijn om tevreden te wezen. Integendeel, niets is er geworden van die bekende en heerlijke profetie van een man als Prof. Opzoomer; helaasvolle ge vangenissen, volle krankzinnigengestichten, het aantal misdadigers op onrustbarende wijze toenemend, de jeugd er niet op verbeterenden dat ondanks de trotscho paleizen, die als paddestoelen uit den grond zijn verrezen. Waarlijk, Opzoomer zou, als hij het nog weten kon, zich omkeeren in zijn graf. Is die school is dal troetelkind de oorzaak geweest, dat Rome en Dordt met znlk een leus moesten worden bestreden; was die school de reden, waarom er zoo fescholden, geschimpt en gesmaald moest worden, en e brandstapels en de moordschavotten dienst moesten doen, om den haat en vijandschap van burgers van hetzelfde vaderland nog meer te doen ontvlammen Is dat na de uitkomst van het neutraleniets en niemand kwetsend onderwijs, dat toch cok zij ontvangen hebben, die nu, enkele jaren later, met den mond en de pen verre, ja zeer verre zijn van neutraal? Waarlijk, het doet mij leed, dat men nog zoo aan die school gehecht is, dat men haar des ondanks door alles heen toch tracht te bewaren, daar men zelf erkent, dat het onderwijs toch nog niet voldoende is en de kinderen nog niet braaf genoeg zijn en ook niet genoeg ont wikkeld voor het volgend leven, adres aan leerplicht. En eindelijk nog ditwaar kan de geachte schrij ver het mede bewijzen, dat, indien wij tot een meer derheid waren gekomen en een clericaal Min. achter de groene tafel had gezeten, of de openbare school dan haar ondergang nabij ware geweest. Ik betwijfel het zeer, of hij het kan bewijzen, of staat het niet in het Program van Actie der A. partij met hollandsche letters voor een ieder duidelijk te lezen, dat wij A. in deze periode den schoolstrijd hadden doen rusten staat er niet met dikke, vette letters boven de scboolpara- graafGeen hervatting van den schoolstrijd"? Het is zoo, wij hadden de sociale hervorming op den voor grond geschoven, en niet gedaan, wat nu onze tegen standers doen, om de sociale vraagstukken in een hoek te stoppen en dan ze nog met een kleed te bedekken. Wellicht denkt men bij de Lib. partij zoo de waard is Tertrouwt hij zijn gasten. Het doet mij leed, dat men op dit oogenblik de schoolkwestie wil doen aanvangen, daar ik meen, dat op dit oogenblik wel andere sociale vraagstukken te behandelen zijn. Wie heeft er dan op heden reden tot den schoolstrijd gegeven, wij ot gij Hiermede eindigend; over het andere panddat stond ontroofd te worden, wellicht a. s, week, ik bedoel den vrijhandel. Mijnheer de Red., ik verzoek u zeer vriendelijk en dringend, om dit stukje in uw geacht en veelgelezen blad te willen plaatsen. Ik zeg u bij voorb.iat dank daarvoor. Uw dw. dn. Mijnheer de Redacteur Met meer dan gawone belaugstelliüg las ik uw verslag over de laatste zitting van den Gemeenteraad te Schagen. Zoo is dan aldus was mijne eersta gedachte de tram-qnaestie weder eene schrede meer tot hare oplossing genaderd. Eu daarover ver heugde ik mij zeer. Toch bevredigt mij het plan van Heeren B. en W., dat ove rigens van veel studie, belangstelling en zorg getuigt, nog niet geheel. Ik had zoo gaarne daarnevens opgenomen gezien een lijntje, loopende vanaf het huis van den heer W. Roggeveenlangs den gewonen weg, naar het station, waarlangs de tram moet rijden, wanneer noch markt, noch kermis enz. het wenscheüjk maken, dat de tram rijdt, waar geen menschen wonen. Men wil toch zeker gaarne, dat de buiten lui op gemakkelijke wijze hunne boodschap pen te Schagen kunnen doen en er hun ne bezoeken afleggen. Welnu, dan moet ook de tram door het voornaamste deel der stad rijden, opdat men vóór het huis, waar men zaken heeft gedaan, in de tram kan stappen en men niet genoodzaakt wordt bij tijden en on- tyden, belast eü beladeD, zich op het marktplein te posteeren om ten slotte koud en in een akelig humeur de tram te be stijgen. De tram moet populair worden, men moet er steeds met opgewektheid opstappen, omdat men er zoo lekker iQ rijdt, omdat men er steeds zoo goedkoop meê rijdt en omdat ze het den mensch zoo gemakke lijk mogelijk maaktWie zal er van Schagerbtug en omstreken nog aan den ken om sommige waren uit Alkmaar te laten komeD, als men ze te Schagen even goed kan krijgen En thans is men dat wel verplicht, omdat er 2 keei daags ge legenheid naar Alkmaar is en 0 keer daags naar Schagen. Alle vrachtgoederen moet men naar Alkmaar consigneeren, om dat men ze van daar per scheepsgelegen heid kan bekomen en van S c h a g e n alleen op particuliere wijze. Hoe of men dan ook kan denken, dat Schagen door de tram zal lijden, is mij eet; raadsel. Misschien, dal ik de zaak Diet goed inzie, doch dan houd ik mij voor inlichtingen aanbevolen. Neen, Schagen's toestand wordt door iedere gelegenheid, die meu maakt om het gemakkelijker te kunnen bezoeken, schooner. Dat is mijne vaste overtuiging. Ik meende bovenstaand plannetje even publiek te moeten maken, omdat ik het zoowel in 't belang der tram zelve acht, als in dat van het algemeen. Er zullen dan bij avond en slecht weêr nog heel wat lui aan 't station op de tram wippen, om voor 5 cents naar de Hoog- of Laagzijde te rijden. En vele kleintjes maken één groote, zegt het spreekwoord niet ten onrechte. Met zeer veel dank voor de plaatsing. Uw dw. Opperdoes, Jan. '98. Op den 1 Januari 1898 wa ren in de gemeente Heer Hugowaard 195 j. en 190 m., samen 385 kinderen tus schen 6 en 12 jaar, waarvan op de vier openbare lagere scholen 169 j. en 175 m. onderwijs ontvangen. 15 j. en 6 m. ontvangen in andere gemeenten onderwijs en 11 j. en 9 m. gaan niet ten school. Als onderwijzeres aan school no. 1 is benoemd Mej. J. Ch. P. Pasmanin ge- gelijke betrekking te Opperdoes. Op de voordracht waren mede geplaatst de da mes N. de Boer te Hoogwoud en C. Ri frink te Uisem. Vergadering der Afdee- ling Anna Paulowna van het Witte Kruisi op 26 Januari '98, in Veerborg. Tegenwoordig ziju 8 leden. De voorzitter stelt na opening der ver gadering, voorlezing en goedkeuring der notuleD, aan de orde de begrooting voor 1898. Deze sluit in uitgaven en inkomsten met een bedrag van f 833.97. Bij de inkomsten komt o. a. voor de som van f170 subsidie van het Hoofdbe stuur en f 50 van de gemeente. Yan eerst genoemd bedrag kan de afdeeliug vrij ze ker zijn, over de subsidie van de gemeen te moet Dog beslist worden. Aan contii- butien komt voor f110, daar er evenzoo- veel leden zijn. Bij d» uitg»ven komeD vooreen som van f27.50 als bjjdrage aan de algemee- ne kas, f 20 voor aankoop verplegingsma- teiieel, f 10 voor kosten van ontsmetting en een belangrijk bedrag voor verkrijging van zuiver drinkwater. Over deze posten wordt geen discussie gevoerd en de begiooting alzoo goedge keurd. Bij de rondvraag deelt de heer van den Berg mede, dat hij een paar maanden ge leden water liet halen uit den put bij het raadhuis, doch dat dit water totaal on drinkbaar was. Hij vraagt, wat hiervan de reden kaD zijn. Het bestuur antwoordt, dat de put aanhoudend moet gobrnikt worden, en dat het water dan wel goed zal worden. De heer M. Wissekerke wil gaarne op zich Demen, als de vergadering dit goed vindt, een tijd lang, dagelijks een uur, den put te doen schoonpompen; de kosten daar van zullen zeer gering ziju. Het bestuur geeft zijn ingenomenheid hiermede te ken nen en aldus wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. M en deelt ons uit Alkmaar mede, dat met zekerheid kan worden ge meld, dat geen nieuw station zal worden gebouwd. Wel zullen er veranderingen worden gebracht in het bestaande stations- emplacement. De goederenloods n.1. zal van plaats veranderen, terwijl meerdere spoorbanen zullen worden aangelegd. Deze verandering geschiedt natuurlijk met het oog op den aanleg van de spoor lijn AlkmaarHoorn. De raad der gemeente Alk maar verleende wederom voor de den 1 April a. s. te houden fok- en vetvee-ten toonstelling een subsidie van f 250. Keuring van Zaaigranen. Te Rotterdam op maandag 7 Februari 1898 in het Poolsche Koffiehuis. Te Amsterdam op maandag 14 Febru ari 1898 in het hotel Krasnapolsky. Voor iedere keuring worden 15 prijzen, ieder ad f 5.ter beschikking van de Commissie van beoordeeling gesteld. Gevraagd worden Verschillende soorten erwten, boonen, haver, chevalier- en zomergerst, lijnzaad en karwijzaad. De inzending moet geschieden op den dag der keuring, des morgens vóór 10 ure. Van de kleine groene erwten, paarden- en duivenbooneD, haver, chevalier- en zomergerst en lijnzaad moet minstens 10 Hectoliter geleverd kunnen worden j van de overige erwten en boonsoorten, alsme de van het karwijzaad, minstens 5 Hectoliter. Van ieder monster moet franco worden ingezonden een Liter, zoo mogelijk met enkele aren, peulen enz. er bij, met ver melding, hoeveel er van te koop is en tot welken prijs. Bij te hooge prijzen naar het oordeel der jury, blijven de inzendingen buiten mededinging. De tentoonstellingen zijn op bovenge noemde dagen geopend van 118 ure. Leden der Maatschappij hebben vrijen toegang, niet-leden tegen betaling van 25 cent. De schoenmaker en de loodgieter. Ean onzer lezers schrijft ons, zegt de Tel.: Onder de verrassingen, door het nieu- wejaar ons gebracht, is een rekening van een Tielsch loodgieter hel vermelden waard. Behalve het karweirepareeren van een pomp, bevat deze den posttwee gul den voor slijtage 7an laarzen. Ook nog een uitvinding van onze ver lichte 19e eeuw Suikerbieten. Door den bond van Suikerfabrikanten is woensdag, na vele vergadesiogen, de prijs van de bieten voor de a. s. campag ne bepaald op f 9.50 de 1000 Kg. en op f 10 franco aaD de fabriek. Ofschoon die prijzen vrij hoog zijn, is het de vraag, of de boeren daarmee genoegen zullen nemen. Ongelukken. Een zesjarig dochtertje van schipper A.O. uit BROUWERSHAVEN had het onge luk onder htt breien met een breinaald in eeu der neusgaten te steken, waarbij die naald zoo diep in hoofd is doorgedrongen, dat het kind is overleden.

Schager Courant | 1898 | | pagina 1