INGEZONDEN. Anna Paulowna, 31 Jan. '98. Z IJ P E, P. Stadt. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemeente Anna Paulowna. 356ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Prijzen. Predikbeurten. 8CUAG1IIV. te Anna Paulowna. Herrormde Gemeente Barsingerhorn en Haringhnizen. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. legde bescheiden te verifiëeren. Na een]'kleine bemerkiog van deze heeren en inlichting daaromtrent door den Penningmeester, werd deze goedge keurd en den Penningmeester dank be tuigd. De ontvangsten hebben bedragen f 73.625, de uitgaven ^80.74, zoodat er een nadeelig slot is van f 7.115. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Van Calcarsecretaris van de vroegere Centrale Liberale Kiesveree- niging voor de verkiezing van leden der Prov. Staten in het district Schagen, mededeelende dat de pogingen om de verschillende Liberale Kiesvereenigingen tot één centrale terug te brengen, met geen gunstigen uitslag waren bekroond, werd na discussie besloten, om on zerzijds deze zaak te laten rusten tot er weder periodieke verkiezingen aan de orde waren. Na de politieke agitatie toch van verleden jaar is het niet te verwachten, dat reeds nu weder zoo veel belangstel ling is te wachten, dat een reorganisatie kans van slagen heeft. Bij de rondvraag niemand het woord verlangende, vraagt de voorzitter, of het niet wenschelijk zou zijn, de belangstel ling en daardoor de opkomst te ver meerderen door bet houden van enke le openbare vergaderingen, waarin een punt van algemeen of lokaal belang werd ingeleid. Verschillende leden juichen dit denk beeld toe en de voorzitter verklaart zich daarop bereid voor te gaan. Dientenge volge zal binnen kort een vergadering worden gehouden, toegankelijk voor alle kiezers, waarop de heer Prins het woord zal voeren en debat zal worden toegela ten. Door een advertentie zal hieraan mede publiciteit worden gegeven. Met ingenomenheid wordt dit plan van den voorzitter begroet, die daarop onder dankzegging aan de leden voor hnnne belangstelling de vergadering sluit. Ongeveer 150 personen vereenigden zich zaterdagavond in de zaal „Veer- burg". Het waren leden of genoodigden van leden der sociëteit „Vriendenkring" Om half acht werd de gezellige bij eenkomst geopend door den voorzitter, die er o. a. op wees, hoe reeds het vo rig jaar het voornemen had bestaan tot een dergelijke feestelijke bijeenkomst als deze, maar de sociëteit had toen nog met verschillende bezwaren te kampen, en er kon geen gevolg aan gegeven wor den. Thans waren de omstandigheden in vele opzichten gunstig gewijzigd voor al hebben we nu uitstekende lokali teit en kon hij met opgewektheid den leden en genoodigden het welkom toe roepen. Na deze toespraak volgde als no. 2 van het programma de opvoering van: Vergissen is menschelijk, klucht in één bedrijf, door 3 heeren en 2 dames. No. 3 was de ouvertureCalif van Bag dad, voor strijkmuziek met piano-bege leiding. Daarna ging Een raadsvergade ring te Koekamp, blijspel in één bedrijf door P. Fransen Jz., opgevoerd door 7 heeren, terwijl als no. 5 stond aangewe zen Revue des artistes, welke werd uitgevoerd door 5 heeren en 4 dames. Dit was het officiëele deel van het programma, maar er zou nog wel wat meer volgen, want No. 6 luidde: enz. enz. en bij no. 8 stondBal. Intusschen, het officiëele deel amu seerde de aanwezigen blijkbaar uitstekend. De pauzen werden aangevuld door jeugdige musici onder leiding van een der leden. Van het niet officiëele ver melden we nog een dialoog tusschen een heer en dame, of te wel een Polderkro niek van het laatste jaar, in den trant van den Nieuwjaarswensch door Thomas- vaer en Pieternel Een en ander werd besloten door een geanimeerd bal of gezelligen kout. In bijzonderheden zullen we niet tre den, maar wel willen we zeggen, dat het bestuur der „Soos" alle eer toekomt voor de wijze, waarop het den leden en genoodigden alleraangenaamst heeft be zig gehouden, waarvoor het dan ook door een der aanwezigen onder luid ap plaus der vergadering hulde werd ge bracht. —V erslag van den Raad der gemeente gehouden den 1 Februari 1898. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de beer Nieuwland De vergadering wordt door den Voorzitter geopend, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen Kennisgeving van de gemeente Anna Paulowna, dat bet wederzijds genomen besluit in zake onderwijs door Ged. Staten is goedgekeurd. Missive van den Min. van Waterstaat, omtrent de telepboon. Naar aanleiding daarvan wordt besloten, dat bet telephoonkantoor komt ten buize van den beer 7F. Bossen en daar dan ook komt bet postkan toor; dat het telephoonkantoor zal geopend zijn van 7i/j 12 v. m. en van 3*^ 61/» nam.; dat de jaarwedde van den telepbonist zal wezen f 100.en de heer M. Bossen als plaatsvervanger-telephonist, zal fungeeren Met algemeene stemmen goedgekeurd. Adres van een 40-tal ingezetenen van bet Zand,'' verzoekende, de telepboon tot aan het Zand te willen doen doortrekken. De Voorzitter zegt, dat bet moeilijk zou gaan, om op dit oogenblik daarover te beslissen, en boewei bij bet gaarne zag, stelt hij voor, het adres aan te houden en nader de mogelijkheid ervan te onderzoeken. Do heer Feisser meent, dat men te Tessel, waar al de dorpen zijn aangesloten, de gewenschte informatie kan verkrijgen. De heer Nobel is voor verdagen, doch wenscht inzon derheid dat geïnformeerd wordt, of van de beataande lijn langs het Kanaal gebruik kan worden gemaakt kan dit, dan tonden ook St. Maartensbrug en Burgerbrug gemakkelijk kunnen worden aangesloten; spr. wenscht, dat het loover lal komen, dat alle doipea woiden aangesloten. Be heer Tan Seuselom meent, dat ran de lijn aan het Kanaal gebrnik kan worden gemaakt. Het adres wordt aangehouden met eenparige stemmen. Een kohier Hondenbelasting tot een bedrag van f 4.73, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Wordt benoemd tot onderwijzeres aan de school te Burgerbrug Mej. J, II. C. Nagelmet algemeene stemmen. Boor de Noorder Sloomtramvereeniging was het volgende adres ingezonden: Aan den Raad der Gemeente Zijpe. Geeft eerbiedig te kennen Be Noorder Stoomtram-verecniging, gevestigd te Schagen Bat hare aanvankelijk aangewende pogingen om tot aanleg eener trambaan voor een Stoomtram van Alkmaar tot Schagen te geraken in zooverre met gunstigen uitslag zijn bekroond, dat de Con- cessiën en voorloopige Concessiën van de verschil lende gemeente- en polderbesturen, met eene enkele uitzondering (die wel vervallen zal) zijn ver kregen. Bat Heeren Gedeputeerde 8taten echter nog niet hebben kunnen besluiten, hunnen steun aan het plan te verleenen. Alvorens daarop eene beslissing te nemen, wenschen Heeren Gedeputeerde Staten over legging van een uitgewerkt plan, met opgaaf van kosten en een blijk, dat ook de belanghebbende polder- en gemeentebesturen toonen, dat zij bereid zjjn finantiëelen steun aan het plan te verleenen. Bat met zekerheid kan worden aangenomen, dat indien Ged. Staten den noodigen steun verleenen, dit ook door het Rijk zal geschieden en Provincie en Rijk dan waarschijnlijk wel den gewonen weg van subsidiëering voor tramaanleg zullen blijven volgen, nl. door het verleenen door ieder van '/3 van het benoodigde kapitaal als renteloos voorschot. Bat het echter, om zoover te komen, noodzakelijk is, dat de belanghebbende polder- en gemeente besturen voorgaan, met aan het plan hunnen steun te verleenen. Bat, indien door het Rijk en de Provincie aan den irambaanaanleg SchagenAlkmaar denzelfden steun worden verleend als aan de trams Schagen Wognum, AlkmaarAmsterdam en het lokaalspoor HoornMedemblik, de 6teun door de belanghebbende polder- en gemeentebesturen gemakkelijk en met weinig geldelijke opofferingen zal kunnen worden verleend. Bat de kosten van aanleg van bedoelde trambaan met al het benoodigde materieel voorloopig zijn ge raamd op f 480.000, zoodat door belanghebbende polder- en gemeentebesturen moet worden voorzien in een aandeelen-kapitaal van f 160.000 of de renten daarvan. Bat deze ondersteuning die alleen gevraagd wordtindien het Rijk en de Provincie de gewone subsidie van '/3 of ongeveer 1/3 als renteloos voorschot verleenen voor de gemeente- en polderbesturen aanvankelijk zeer weinig en later geen geldelijk nadeel zal veroorzaken. Ja, dat zelfs met grond mag worden verwacht, dat het renteloos voorschot binnen een niet te lang tijdsverloop zal kannen worden afgelost als wanneer alle winsten zullen komen ten voordeele van de aandeelhouders en dus van de gemeenten en polders, die aandeelen hebben genomen. Bat wij daarom met vol vertrouwen ons nogmaals wenden tot UwelEdelAchtb., in de overtuiging, dat ook gij van oordeel zult zijn, dat nu het tijdstip niet ongunstig is om met weinig of zonder geldelijke opoffering in de toekomst, in het bezit van een Stoomtram te komen een vervoer- en verkeers middel dat voor de ontwikkeling van het platteland in de toekomst onmisbaar zal blijken te zijn wij geen oogenblik moeten aarzelen om ons best te doen in dezelfde gunstige conditie als andere streken te komen. Bat een stoomtram in den concurreerenden strijd om het bestaan een onmisbaar verkeersmiddel is, zal üwclEd.A. zeer zeker met ons eens zijn. Wij brengen slechts in herinnering 1. dat alleen op deze wijze de tuinbouw tot ont wikkeling kan komen. Zoolang er geen snel en zeker verkeersmiddel is met de centra's der bevolking, zal de tuinbouw niet met genoeg zaam voordeel kunnen worden uitgeoefend. 2. dat vervoer van vee, melk- en landbouwpro ducten alleen met een Stoomtram op eene spoedige en goedkoope wijze kan geschieden. 3. dat het marktbezoek op deze wijze op eene goedkoope en gemakkelijke manier kan plaats hebben. 4. dat alleen daardoor het marktbezoek en de aanvoer ter markt belangrijk kan toene men, en 5. dat wij alleen daardoor in de gelegenheid komen onze kinderen te zenden naar de Landbouw-, Ambachts-, Burger-, Industrie school, enz. Bat wij in het vertrouwen, dat ook door UwelEd A. het groote nut en voordeel van een Stoomtram voor deze streek zal worden ingezien en ter voorkoming van onnutte tijdsverspilling en misschien minder noodzakelijke discussiën over de mate van den door ieder te verleenen steun, de vrijheid hebben genomen om ieders aandeel in de kosten naar billijkheid met het oog op ieders belang te bepalen en dit aandeel voor uwe gemeente hebben gesteld op f 20.000, of de garantie van rente daarvan, tegen eene rente van hoogstens 3'/j procent. Het spreekt echter van zelt dat aan uw bestuur vrijheid wordt gelaten om het bedrag van het aandeelenkapitaal hooger of lager te bepalen. Dat de voorwaarden, waaronder het renteloos voorschot van het Rijk en de provincie in den regel wordt verleend,zoo worden gesteld dat teruggave van het voorschot moet geschieden zoodra de renten van het aandeelenkapitaal 3 bedragen. Bat diensvolgens de kosten voor uwe gemeente jaarlijks kunnen bedragen '/a van 20.000 is f 100, tot zoolang de renlelooze voorschotten niet zijn afgelost; terwijl na die aflossing de geheele winst der Trambaan komt ten voordeele van de aandeelhouders. Dat bij eene gunstige beschikking van de belang hebbende besturen, de vereeniging zal overgaan in eene naamlooze vennootschap, waarvan de ledeu door de aandeelhoudende besturen, uit hun midden, waaronder de Voorzitter en de Secretaris, zullen worden gekozen. De ondergeteekenden zullen echter hnnne gemeente voorloopig blijven vertegenwoordigen totdat voor hen de tijd van aftreding volgens een te maken rooster zal zijn gekomen. Dat zoodra het benoodigde aandeelen-kapitaal zal zijn verkregen, de Statuten der Vennootschap zullen worden vastgesteld en de acte van oprichting notarieel zal worden verleden. Dat het Comité verder zoo vrjj is er op te wijzen dat het, door het aanvangen van verschillende Concessiën, het maken van ontwerpen, het op audiëntie gaan bij verschillende autoriteiten, enz. enz., belangrijke kosten moet maken, die mede door de verschillende polder- en gemeentebesturen behooren te worden gedragen en ook steeds gedragen worden waarvan de billijkheid zeker niet door UwelEd. Achtb. zal worden ontkend. Redenen, waarom wij ons wenden tot UwelEd. Achtb. met verzoek ons den noodigen steun te verleenen en ons spoedig te verblijden met het bericht, dat onze moeilijke taak in het algemeen belang ondernomen door de afgevaardigden van belang hebbende besturen zooveel mogelijk wordt verlicht: X. Door deelneming in het aandeelen-kapitaal of het verleenen van rentegarantie zoo mogelijk tot bovengenoemd of een door UwelEd Achtb. te bepaler, bedrag en op de wijze en onder de voorwaarden als bovengenoemd. 2. Door het geven eener bijdrage in eens van f 200.ter bestrjjding van de voorloopige kosten. 't Welk doende, etc. De Noorder Stoomtram-vereeniging. De te verleenen bijdrage kan over 2 dienstjaren worden verdeeld en zal worden teruggegeven indien de tram tot stand komt. De voorzitter zegt, dit adres van zulk een be langrijken aard te vinden, dat een beslissing daarom trent overwogen dient te worden en stelt voor, een commisise te benoemen van drie loden, om in de volgende vergadering te rapporteerengaarne zag spr. den heer Francis, die tevens Dijkgraaf is, in die commissie. Algemeen vindt dit plan instemming en worden na stemming en herstemming tot leden der Comm. benoemd de heeren FrancisFeisser en Nobel. Be voorzitter twjj'elt niet, of de benoemde heeren zullen zich die keuze laten welgevallen an spreekt den wensch uit, dat de tram tot stand kome. Da gem. Zijpe, zegt spr., heeft behoefte aan uitbreiding van verkeer en door middel van deze tram kan zij aansluiten aan het spoornet, aan de tram van Pur- merend naar Amsterdam en dio van Sehagen naar Iloorp. Dat alles is wel een klein offer waard en financieel zal het de gemeente niet drukken. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan den heer Stadt en mej. Jlurk voor meerdere werkzaam heden gedurende een vacature f 40.te geven en wel f 30.en f 10,Met 6 tegen 6 stemmen wordt dit aangehouden tot de volgende vergadering. Een voorstel van de heeren Vrijburg en Feisser, om f 50.daarvoor uit tc keeren, kwam door deze beslissing niet in stemming. Uit een proces-verbaal ran kasopnenting bleek, dat er aanwezig was f 6040.10'/,, welk cijfer volkomen met de boeken sloot. De rondvraag niets opleverende, sluit de Voorzitter de vergadering. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Den Heere Jb. Vijne Hz. te Opperdoes. Volgens Uw opstel „Hel heilig goed aangerand" in dit blad van 1.1. zondag meent U de openbare school te kennen. En daarom v e r 1 o e i t ge ze. Ook ik meen met bet karakter van die inrichting bekend te zijn. En daar om h e b ik haar lief. Bij zoo groot verschil van meening over eene zaak, die zoo in het maat schappelijk leven ingrijpt als de school, is nadere verklaring zeker hoogst gewenscht. Gij zijt begonnen met eenige ernstige beschuldigingen tegen haar in 't open baar uit te spreken en stelt tevens zoo veel als de vraag, of ge geen gelijk hebt, U onder de tegenstanders van zoo'n school voor allen te rangschikken. Nu zal 't mij aangenaam zijn van U de gronden te vernemen, waarop die be schuldigingen rusten. En wederkeerig zal ik stellig U van dienst kunnen zijn met de redenen op te geven, waarom ik de openbare school eene heerlijke inrichting vind, ten volle waard een' moeilijken strijd voor haar behoud te aanvaarden. Ik noodig U bij deze uit dit te doen, niet door geschrijf, maar in een publiek debat. U kunt zeker wel een donderdag- of zondagmiddag of een' avond bepalen, waarop dit in Schagen geschieden kan. Wij kunnen dan bij beurten een kwar tier ongeveer het een en ander desbe treffende bespreken en vragen. Ge behoeft U niet bezorgd te maken, in mij een bekend debatter te zullen aantreffen. Nog nimmer heb ik eene dergelijke uitnoodiging tot iemand ge richt en ben ook nooit met eene poli tieke lezing of iets, dat er naar zweem de, voor het publiek opgetreden. Ik zou dit niet graag doen. Doch ter verdediging van het goed recht van eene inrichting, waaraan ik meer dan 25 jaar werkzaam ben en waardoor ik naar ik hoop en ver trouw aan waarachtig heil van volk en land heb bijgedragen, heb ik thans met liefde den door U toegeworpen handschoen opgenomen. Moge de strijd van beide kanten met edele wapens worden gevoerd 1 Schagerbrug, 1 Februari 1898. P. S. Ik wil U nog meedeelen, dat ik het stukje in de SchagerCt. van 23 Januari, waarop U doelt, niet gele zen heb. Schagen, 2 Februari 1898. In eene vergadering der afdeeling Schagen rau den geheel onthouders bond, zondag j.1. in het N.-Holl. Koffiehuis alhier gehouden en bijgewoond door 17 van da 18 leden, werden de heeren S. Berman tot Voor zitter, P. Dekker tot Secretaris, P. Meu- leveld tot Penningmeester, Dingemans en P. van Jwuijver tot mede-bestuursleden der afdeeling gekozen. Voor de propaganda zal de afdeeling over eenigen tijd weder een spreker over onthouding laten optredeD. D e tweede volksvoordracht is door het Bestuur bepaald op vrijdag 25 Februari. Het Bestuur hoopt een programma te kunnen samenstellen, waar op de Harmoniekapel, de Rederijkerska mer, de Gymn. en Schermv. Lycurgus, benevens de heer J. Koster, hunne wel willende medewerking verleenen. In onze af d. van de H. M. van Landbouw zal de heer Keestra, zuivelcon8ulent te Hoorn, 8 Febr. a. s., eene spreekbeurt vervullen. De heer K. heeft tot onderwerp geko zen Kaasbereiding. Vr ij dagavond is er te Dmmpellier, Coatbridge (Engeland), een ontploffing in een kolenmijn geweest. Er waren toen nog maar drie mijnwerkers be neden, Dadelijk daalden drie kameraden tot hun hulp in de schacht af. Van deze drie werden er twee na eenigen tijd be wusteloos bovengebracht; de derde ontbrak. Eenige uren later werden de lijken van de drie mannen, die bij de ontploffing bene den waren, zwaar verbrand opgehaald. De vermiste uit het tweede drietal was zater dagochtend nog niet gevonden. Men vreest voor zijn leven. Zijn behoud. Verzekerings-agent, (die met iemand hooggaande woorden heelt). Doodslaan moest ik jeje behoud is alleen, dat ik .verleden week je leven heb verzekerd! Een fijne Mens. In een stadie over de fijngevoeligheid der zintuigen van den mensch in verge lijking tot die van het dier wordt door een engelsch tijdschrift, onder aanvoering van voorbeelden als bewijsmaterieel, aange toond, dat de reuk aanmerkelijk sterker ontwikkeld is bij menschen en dieren, die het gezicht en gehoor missen, dan bij hen, die over al hun zintaigen beschik ken kannen. Het volgende verrassende voorbeeld, waarvan de authenticiteit aan geen twijfel onderhevig moet zijn, wordt door den auteur aangehaald Ia het dorp Parkesburg in Virginië, Amerika, woont een zekere John Mossman, die, doofstom sedert zijn geboorte, met zulk een fijnen neus begaafd is, dat hij op meer dan hon derd meter afstand de nadering van per sonen niet alleen mikt, maar ook met on feilbare zekerheid weet te constateereD, of de naderende een man, vrouw, of kind is. Hij ruikt op dienzelfden afstand ook, of hij te doen heeft met een Noord-Ameri- kaaD, een inwoner der Zuidelijke Staten, of met eeD Europeaan. De man trekt van zijn fijnen renk partij tot het opsporen van petroleumbronnen, die hij tot op 5 a 600 voet onder den beganen geond kan raiken. Hij heeft er reeds een 40-tai aaD diverse petroleum-syndicaten aangewezen en men verzekert, dat hij door middel van zijn noUB reeds meer dan 500.000 dollars heeft verdiend. Men kan hier de waarheiduit ruiken. D e hoofdzaak. Bankier„lloe is het portret gelakt F" Schilder«Uitstekend men ziet er da delijk een millionnair uit." Wat heb je hier een me- nigte muziekinstrumenten 1 Allemaal van mijne dochters. De knnstonzin bloeit welig in dit huis. Een huwelijk per telephoon is onlaDgs gesloten tusschen een heer Huil in Bolivar en Flora Linke te Humansville in Missouri. Aan elk eind van den draad stond een predikant met de benoodigde getuigen, allen met elkaar bekend en elkanders stem men herkennende. Beurtelings werden de gewone vragen gedaan en beantwoord en daarop de trouw voltrokken. Een merkwaardige steen. Uit Kendal schrijft men aan De Loco motief: Een inlandsche knaap te Boeloesan, een dessa aan het strand ten WesteD ran Kendal, die op de sawah aan het gras- snijden was, werd door een oeler weliug in de kuiten gebeten. Het been zwol binnen weinigen tijd in die mate op, dat de ongelukkige jongen bijna niet kon loopen en slechts met moeite zijn woning kon bereiken. Spoedig werd hij door zijn ouders ge transporteerd naar den heer B eigenair en beheerder eener landelijke onderneming van bovengenoemden Daam. Daar aange komen, spoot het bloed den armen knaap uit neus, mond en ooren, terwijl hij het bewustzijn verloor. De heer B. verleende spoedig hulp deze bestond slechts daarin, dat hij een zwart vierkant steentje, ter grootte van onge veer twee vierkante centimeters, uit zijn woning haalde en dat op de wond legde. Onmiddellijk hechtte het steentje zich er aan vast, het bloeden verminderde al- lengskens, en binnen enkele uren her kreeg het knaapje zijn bewustzijn, terwijl ook de zwelling langzaam verdween. Gedurende vier dagen en even zooveel nachten bleef de steen zich aan het vleesch vastklemmen, als zat hij er op geplakt, en ziet... den vijfden dag des morgens viel hij er vanzelf af, en de jon- gen kon gezond en wel met zijn overge lukkige ouders naar hnn dessa terug- keeren. De zoogenaamde steen is afkomstig van het binnenste gedeelte des hoorns van een rhinoceros en wordt door de inlanders „moestica tjoela warak" (bloem nit een hoorn) genoemd. Als hij, nadat hij van de wonde is gevallen, in versche koemelk wordt gedompeld, vertoont hij verscheiden fraaie kleuren, zooals rood, groen en geel. De leeuwentemmer Seeth, die het uitgaand publiek van vele landeD heeft laten griezeleD, vindt geen voldoening meer in het dresseeren van derde- en vierdehands koningen der dieren. Hij wil de za onder handen nemeD 166 als ze uit de wildernissen komen. En als Zwitser had bij veel gelezen van zijn landgenoot, den ingenieur Hg, die zoo zeer in de gnnst van den keizer van Abessynië staat. Hem verzocht hij daarom, aan Z. M. Menelik te vragen, of die hem geen kersversche leeu wen kon bezorgen. Dezer dagen kreeg Seeth antwoord van den heer lig nit de residentie Adis Abeba. De keizer had hem opgedragen, den die rentemmer mee te deeleo dat er reeds tien leeuwen, prachtige exemplareD, zes mannetjes en vier vrouwtjes, voor hem ge vangen waren en ter beschikking van Seeth stonden. Menelik was niet in staat daarvoor een prijs te bepalen, omdat hij tot nn niet in leeuwen had gehandeld, maar daarover zouden beiden het wel eens worden. Voorts noodigde de keizer den temmer uit,zelf in zijn residentie te komen,om over den koop te onderhandeleo, en hem tevens proeven van zijn vermaarde dres suur te geven op de pas gevangen wilde dieren. Seeth bereidt zich voor de reis voor. Uitzondering. Mevrouw (jong getrouwd): Mama zegt, dat alle mannen dwaas zijn. Meneer: Ze vergeet, lieve, dat er enkele mannen zijn, die niet trouwen. E ene toonaangevende z a n« geres. Op het gebied van heerenmode kan men de engelsch-amerikaansche cou- plet zangeres Vesta Tilly als toonaange vend beschouwen. Niet alleen door hare voordrachten, maar vooral door de ele gante heeren—toiletten, die zij in hare rol len draagt, trekt zij de aandacht. In de meeste steden van Noord-Amerika baarde haar verschijning opzien, en nu schijnt zij haar zegetocht in Europa voort te zetten. Haar triomf begon in het Londensche Tivoli-Tbéater. Tot nn toe regelde de engelsche toonopvol- ger den siraak der «fashionable" heeren- wereid, nu echter geeft Vesta Tilly de mode op het gebied aan. Zij moet ook het geplooide, ongesteven overhemd heb ben ingevoerd, waarmede de heeren in Duitschland zich zelfs reeds in de salon vertoonen. Vesta Tilly vergenoegt zich niet alleen met door het dragen van man- nenkleederen hiervoor propaganda te ma- keu, maar zij bondt ook voor het uitge lezen publiek der clubs voordrachten over heerenmode, welke met evenveel bijval als hare coupletten worden ontvangen. De uitvoer ran vee naar Duitschland. Berlijn, 29 Januari In het Hnis van Afgevaardigden verklaarde de minis ter van Landbouw, dat het prnisische Staatsministerie onlangs bij den Bonds raad een voorstel heeft ingediend, strek kende om aan alle, in quarantaine-inrich tingen voor inentiug met taberculine ver blijvende diereu, de toelating in Pruisen te weigeren om voorts te besluiten, dal alle niet geobserveerde dieren in openbare slachthuizen geslacht moeten worden, en dat de invoer langs de landwegen over Ilvitting beperkt worde tot magere ossen, niet ouder dan vier jaar. Verder werd verklaard, dat de toestand in Holland nog met van dien aard is, dat aan de ophef fing der grenssluiting te denken is. Ontnuchtering, Iemand zond aan de redactie van een blad een feuilleton ter plaatsing en schreef er bij«zooals n zien znlt, heb ik 't pa pier maar aan één zijde beschreven." Een week later kreeg hij 't stuk terug met de bijvoeging: «als u nu aan de an dere zijde een beter feuilleton schrijft, kunt ge het stuk op nieuw inzenden". Een reuzen stoompont voor den siberischen spoorweg wordt door de russische regeering op het Baikalmeor gebouwd, om de treinen er over te voeren. Deze pont, welke tevens als ijsbreker dienst dosn zal, wordt 88.3 M. lang en 17.3 M. breed, terwijl haar draagvermogen 2400 ton bedraagtde machines hebben een vermogen van 3750 paardekrachten, die de pont een snelheid van 13 knoopen in 't uur kunnen geven. Op het dek is plaats voor een trein van 25 waggons. De pont zal ijs van een Meter dikte kannen breken. Ingeschreven van 1 31 Januari 1898. GeborenDirkje, d. v. B. Looij en G. Nieuwboer. Adriaantje, d. v. J. Bakker en H. Glim. Arie, z. v. L. van Zandwijk en J. Rooden. Cornelis, z. v. D. Kossen en D. Kuiper. Cornelia, d. v. J. Komen en M. Strooper. OndertrouwdGeene. Gehuwd Jacob Bouwen en Grietje Zon. Jacob van der Ham en Jannetje van Brederode. Overleden Jan Smit, echtgenoot van N. E. Cromwijk, oud 69 jaren. Grietje Veter, echtgenoote van A. Raap, oud 62 jaren. Jan Meilink, z. v. G. M. Meilink, oud 11 maanden. Johanua Cornelia Velle- kamp, echtgenoote van N. van der Wel, oud 63 jaren, overleden te Amsterdam. Aangegeven 2 levenlooze kinderen. ös Klasse. Trekking van maandag 31 Jan. Prijs van f 1000: No. 9125 9864 14058 f 400: No. 12020 f 200: No. 466 490 14989 15815 15831 f 100: No. 663 695 4516 4518 6956 8518 13054 14621 14837 15065 15475 1T400 18677 19776 5de Klasse. Trekking van dinsdag 1 Febr. Prijs van f 1000: No. 1863 6560 16674 16265 19072 1 400: No. 4075 7320 8650 19445 f 100: No. 1145 4295 9891 13628 14059 16671 18760 18791 20130 De Godsdienst-oefeningen beginnen des voormiddags om half tien are. 6 Februari Ds. A. W. v. Kluijve. Predikbeurten bij de Herv. Gemeente Gedurende de maand Februari geen dienst op den 13en, overigens telkens voorm. te half tien. De dienst begint des voormiddags half tien en des namiddags half twee ure. 6 Feb. Barsingerhorn nm. Ds. Bax. 6 Feb. Barsingerhorn Ds. Kooiman.

Schager Courant | 1898 | | pagina 3