INGEZONDEN. Polst overzicht flor ral. Het heilig goed aangerand. N. J. C. Schermerhorn. Buitenlandsch Nieuws. Biiifienlaiidsch Nieuws. Heer Hugowaard. Anna Paulowna, 3 Febr. '98. ilon van de kentoring dor donlcbeelden naar links, onder de vleugelen vaij het conservatisme rechts te gaan schuilen, vergetende dat zij leden zijn der groote liberale partij, die eenmaal de draagster was van humanisme en vooruitgang. Men kan ongetwijfeld aannemen, dat, wanneer de clericalen er in -zouden sla gen om in het nog kort begonnen vier jarige parlementaire tijkvak dit ministe rie te doen vallen, dit, tenzij het door eigen tekortkomingen sneuvelt, de schuld zou zijn van die tractie of fracties der liberale partij, die, door conservatieve neigingen gedreven, met de clericalen gaan heulen. Daarom kan niet genoeg aangedron gen worden op nauwe aaneensluiting van hen, die het kabinet in de verwe zenlijking zijner plannen wenschen te steunen. (Niet geplaatste ingezonden stukken voorden nimmer teruggegeven Tot nog toe hebben wij nog niet geantwoord op het ingezonden stuk van den heer Jb. Vijne Rz. in ons nummer van zondag jl. Wij kunnen, dit thans doende, zeer kort zijn. Het lust ons tenminste niet, om in onze kolommen een debat te openen over de meer of mindere voortreffelijkheid der openbare school. Wij zullen hem en hij zal ons niet overtuigendaarvoor staan wij te ver van elkaar. Wij kunnen er echter nog op wijzen, dat in Noord-Brabant en Limburg de statistiek, naar verhouding de bevolking, de meeste misdaden en vergrijpen aantoont en toch is daar het bijzonder onderwijs over- heerschend ee het openbaar onderwijs uitzondering. Indien de heer Vijne dus aan het openbaar onderwijs de volle ge vangenissen toeschrijft, dan wijzen wij hem die statistiek. En wat nu de volle krank zinnigengestichten betreft, laat de heer Vijne eens infoimeeren, hoeveel gevallen van godsdienstwaanzin in die inrichtin gen zijn geconstateerd. Maar, zooals wij zcideD, elk debat over deze quaestie is zeer moeilijk en onvruchtbaar, da ir wij in kerkelijke scholen kweekplaatsen zien van onverdraagzaamheid, die, indien zij in Nederland regel werden, zooals het program der Katholieken verlangt, al zeer spoedig aanleiding zouden geven, dat beide kerke lijke partijen, die toch van huis uit „erf vijanden" zijn het woord «erfvijand", te Utrecht uitgesproken, is van d r. Schaepman iu hun kinderen el kander zouden gaan bestoken en daarvoor behoede de hemel het lieve va derland „Waar," vraagt de heer Vijne«kan de geachte schrijver het mede bewijzen, dat, in dien wij tot een meerdtiheid waren geko men en een clericaal Min. achter de groene tafel had gezeten, of de openbare school dan haar ondergang nabij ware ge weest. De geachte inzender vergeet, dat niet alleen anti-revolutionnairen in een clericaal ministerie zouden zitting nemen ook de katholieken zouden en terecht ee- nige portefeuilles verlangen. Deze hebben in hun program staan dat de bijzondere school regel dient te worden. Re lijd noemde eenmaal de open bare school „een kweekplaats van anarchie en tuchteloosheid voor het heden, van bloedig oproer in de toekomst". Nu moge boven de schoolparagraaf van het program der antir. partij staan «Geen hervatting van den schoolstrijd" dit staat vermoedelijk in de toelichting, want in het eigenlijke prcgiam staat het, naar wij meeuen, niet indien de heer Vijne aan dachtig de kamerdebatten heeft gelezen, dan zal hij gezien hebben, dat die strijd van clericale zijde reeds is heropend. In ons artikel wezen wij er bovendien op, dat we in het program van beginselen jaren lang reeds hebben kunnen lezen, dat men het beginsel moest laten va ren, alsof de overheid geroepen zou zijn om van harentwege onderwijs te doen geven.* En nu van onze zijde een vraag: in dien de heer Vijne zelf geroepen zou worden, om de portefeuille van binnen- landsche zaken te san vaarden, zou bij het zich dan niet tot een heiligen plicht re kenen, om alle pogirigen in het werk te stel len, ten einde de openbare school, waarvan hij in zijn schrijven zooveel leelijks vertelt, ten minste uitzondering te doen zijn Als overtuigd anti-revolutionnsir, mag hij met het oog op de volle gevangenissen en volle krankzinnigengestichten het dan niet lan ger dulden, dat van overheidswege overal voldoend onderwijs worde gegeven. Het zou zijn anti-revolutiounaireplicht zijn,om den schoolstrijd met de woorden van Luther «hier sta ik, God helpe mij, ik kan niet anders I" te hervatten en wij gelooven ook wel, dat hij het doen zou. Eén zaak verheugt ons de heer Vijne wil de sociale vrasgstukken behandelen welnn, wij willen niets anders en het pro gram van urgentie der Liberale Unie vroeg niets anders. De wet op den persoonlijken dienstplicht is ingediend en, zooals in de memorie van toelichting staat te lezen, heeft deze zeer ze ker ook een socialen kant. Als dus die wet in de Kamer komt, dan hopen wij, de anti-revolutionnairen aan de zijde van dit kabinet te zien staan, dat door dr. No lens is genoemd: «het miaisterie der sociale rechtvaardigheid." Red. Oeachte TTeer Redacteur U zoudt mij- teu teerste aan u verplichten door het volgende in uw blad op te nemen. Over het algemeen ben ik geen vriend van couran tengeschrijf, op mij maakt dit vaak den indruk van openbaar gekijf, iets wat mij zeer mishaagt. Toch kan het soms nuttig wezen door middel van de pers iets onder de oogen van een bepaald publiek te brengen. Zoo komt het mij thans goed voor,'het een en ander, in 't bijzonder aan de inwoners van Winkel, bekend te maken door een „ingezonden stuk Het plan bestond, bij de G. O. Vereeniging „Nieuwe Niedorp", om eene vergadering voor drankbestrijding te houden in de gemeente Winkel. Ik nam op mij deze vergadering Ie regelen en besloot daartoe aan heeren Kerkvoogden te verzoeken mij voor het honden dezer vergadering het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te willen afslaan. Het aantal kerkvoogden is vijf. Deze vijf heeren bezocht ik persoonlijk slechts één hunner, den heer J. Breebaartlid der Eerste Kamer, vond ik niet thuis. De vier andere heeren zijn de h.h.: BerkenboschMeurs Strijker en Vries. Het resultaat van mijn bezoek bij deze vier heeren was, dat de drie eerstgenoemden hunne toestemming gaven en dat de heer Vries zeide, vóór afstand van het kerkgebouw te wezen, als de heer Breebaart er niet tegen was. Ik had dus reden om te gelooven aan het succes van mijn pogen; immers drie der vijf kerkvoogden waren vóór inwilliging van mijn verzoek en is het niet de meerderheid, welke beslist? Maar op den eersten Febr. j.1.ontving ik het bericht, dat het kerkgebouw mij niet zou worden afgestaan I Slechts de heer Berkenbosch hield zich aan zijn woord en bleef vóór inwilliging van mijn verzoek. De Jieeren Meurs en Strijker trokken hunne toestem ming in... omdat ze van meening waren veranderd? neen, omdat de heer J. Breebaart er tegen was Waarlijk, de wil van den heer Breebaart is van gewel digen invloed/ Van belang is nu te weten, waarom deze heer tegen inwilliging van miju verzoek zich heeft verzet. Hij is van oordeel, „dat de propaganda-makerij ten slotte zal nitloopen op socialisme." Deze reden wordt door den heer Breebaart opgegeven, niettegen staande ik hem uitdrukkelijk per brief heb verzekerd, dat slechts zon woiden behandeld het alcoholvraag stuk eu alleen propaganda gemaakt voor gehecl- ontkouding. En daarom beschouw ik dit of als een bewijs van wantrouwen in mij van de zijde des heeren Breebaart en zou ik wel willen vragen welk recht ge noemde heer heeft, niet op woord te gelooven iemand. met wien hij nimmer in aanraking is geweest Welk recht heelt hij mij persoonlijk te wantrouwen? Of... de heer B. is van meening, dat do propagan da voor de Geheel-onthouding als zoodanig moet uitloopen op socialisme, maar dan spreekt hij daar mede zeker een merkwaardig oordeel uit over den minister Goeman Borgesius, die f 10.000 op de be grooting bracht om ook deze propaganda te steunen. De andere reden tot weigering van het kerkgebouw wasde Kerk moet niet beschikbaar worden gesteld voor doeleinden, buiten den godsdienst omgaande. Wat dit betreft, wensch ik op te merken, dat de heer Breebaart ongetwijfeld weinig begrip heeft van practisch Christendom. Toorts merkt de heer B op, dat de propaganda voor de geheel-onthouding aanleiding geeft tot tweespalt in de gemeente. Maar is dat een reden tot weigering? Zeker, wij drankbestrijders weten, dat we menigmaal door onzen strijd verdeeldheid veroorzaken... maar zal ooit iemand, die ernstig is, het kwade onbestreden laten voor de overweging„er zal verdeeldheid komen Ik heb deze dingen geschreven om aan de in woners van Winkel bekend te maken, hoe het komt, dat wij niet in de kerk vergaderen gelukkig kan ik er aan toevoegen, üat we toch zullen vergaderen op den 11 Februari, in het lokaal van den heer TLieft. Hartelijk hoop ik, dat zeer velen zullen opkomen, maar in 't bijzonder hoop ik, dat de heer Breebaart lid der Eerste Kamer, aanwezig zal zijn, opdat hij zich een goed oordeel kunne vormen over doel en streven en beginsel der Geheel-Onthouders. U dankend voor de verleende ruimte, Nieuwe Niedorp, 3 Febr, 1898. "Wanneer er een volk aardt naar de gesteldheid van zijn bodem, dan is het zeker wel het italiaansche. De vulkani sche ondergrond, dien men in de uit barstingen van Etna en Yesuvius gewaar wordt, heeft zijn terugslag gevonden bij het volk, dat bij eiken eeonomischen en politieken terugslag zich uit iu meer of minder oproerige betoogingen. Men is in Italië reeds zoover gekomen, om de manifestaties te classificeeren en wel in dorpsaangelegenheden en stedelij ke protesten. liet oproer, waarvan Ancona thans het centrum uitmaakt, moet onder de eerste gerekend worden. De plattelands-bevolking van Italië is bijzonder spoedig klaar, om zijn misnoe gen tegen een der bestaande instellin gen in daden van geweld te uiten. Wordt er een tekort in de dorpskas ontdekt, of meent men het gemeentebe stuur van machtsmisbruik te kunnen be tichten, dan wordt doodeenvoudig het raadhuis bestormt en na daar den boel kort en klein te hebben geslagen, keert men tevreden huiswaarts. In tijden van misgewas is bet de land heer, die het kind van de rekening wordt. Oud en jong, man en vrouw trekt op om beslag op de bezitttingen van den dorpseigenaar te leggen, en alsof er geen hoogere macht bestond, worden zijne goederen eenvoudig onder de dorpsgenooten verdeeld. Een derde geval van oproerig verzet heeft zich vooral in den laatsten tijd, en ook nu weer, voorgedaan. De ac cijnzen spelen in het belastingstelsel van Italië de hoofdrol. Van alles en nog wat moeten dorps- en rijksaccijnzen worden betaald. Die op de eerste le vensbehoeften, als brood, vleesch, zout enz., zijn in 't bijzonder een steen des aanstoots, vandaar dat de bevolking bij elke voorkomende gelegenheid zich tegen deze gehate belastingen keert. Dan wor den de belastingkantoren overmand, de roode haan wordt in 't gebouw gesto ken, en in een uitbundig gejubel geeft de onontwikkelde menigte zich tegen het verfoeide stelsel lucht. De prefect weet echter in den regel, met medewerking van militairen,spoedig de rustte herstellen. Ook nu weer zijn troepen naar de bergdistricten gezonden, die de bevolking weldra door krachtige middelen aan het verstand zullen brengen, dat zelfs de meest afgelegen bergdorpen niet boven de wet staan. De heffing van belastingen gaf ook in Griekenland tot ongeregeld heden aanleiding. Nu de boeren langza merhand naar hunne ontvluchte haard steden terngkoeren, hebben do Turken in de provincie Larissa gemeend, den griek- schen minister van financiën zijn nutti gen werkkring te moeten doen vervangen. Op turkache wijze, dat is met eene harde hand, is men tot de inning overgegaan, wat evenwel zooveel verzet van de arme bevolking heeft uitgelokt, dat de betrok ken ambtenaren, nog wel gesteund door militairen, overal het hazenpad hebben moeten kiezen. Daarop is eeno belangrijke troepen macht tegen de weerbarstige bevolking afgezonden, die echter zoovoel tegenstand bij de gewapende boeren heeft ontmoet, dat ze met belangrijk veilies heeft moe ten terugwijken. Yan grieksche zijde een heftig protest bij den sultan over de turksche autori teiten in de bezette provincies, van turksche zijde een gestreng onderzoek naar den verboden invoer van wape nen. Natuurlijk verdenkt de Turk de grieksche regeering de bevolking met raad en daad tegen het turk sche legerbestuur te hebben opgestookt. Is het den Turken een raadsel, op welke wijze de Grieken in het bezit der wapenen zijn gekomen, even onverklaar baar was het den Engelschen, hoe de oproerige stammen aan de britsch- indische grenzen in het bezit van ge weren en ammunitie kwamen. Eeu onder zoek heeft thans aan het licht gebracht, dat britsche firma's de Afridi's voor zien van wapenen, welke hun moeten dienen, om tegen britsche soldaten te strijden en het britsche gezag te onder mijnen. Sedert geruimen tijd was er uit En geland een levendige uitvoer van wa pens naar de Perzische Golf. Een firma te Birmingham had reeds meer dan tienduizend geweren van verschil lend model daarheen gezonden. Deze verzendingen van wapens duurden reeds drie jaren. De britsche wapenfabrikan ten hebben, volgens hunne eigen ver klaring, er nooit naar gevraagd, waartoe die wapenen en munitie moesten dienen, welke zij naar Perzië uitvoerden. En zoo is de britsche regeering thans gedwongen, haar kanonneerbooten tegen eigen smok- kelzucht te gebruiken Het ware zeker te wenschen, dat H. Ms. onderdanen allen begrepen, dat de strijdkrachten van het vereeniga konink rijk wel beter gebruikt kunnen wor den, dan voor politietoezicht op de britsche koopvaardijvloot. In bijna alle deelen der aarde hebben de Engelschen of strijd te voeren of bestaat voor hen oorlogsgevaar. Aan de indische grens is in het be gin dezer week een afdeeling van het expeditiekorps door de Afridis overval len. Alleen een overhaaste terugtocht waarbij men vele officieren en manschap pen op het slagveld moest achterlaten, kon de afdeeling voor geheele vernieti ging bewaren. Men maakt zich in Engeland hoe lan ger hoe meer ongerust over het verloop van dien strijd. Een leger van 70.000 manschappen, waarbij de keurtroepen ingedeeld zijn, heeft in maanden niet alleen geen succes behaald, maar heeft integendeel in vele gevechten het onder spit gedolven. Men vraagt zich af, hoe het met de engelsche heerschappij wel zou afloopen, als de honderd-vijftig mil- lioen Indiërs eens in opstand kwamen, nu men een handvol bergbewoners niet eens weet te tuchtigen. Hoe het ook zij, een nieuwe expedi tie is voor het prestige bepaald nood zakelijk. De engelsche troepen te Siërra Leone hebben bevel gekregen, onmid dellijk naar Lagos op te rukken. De engelsche macht op Borneo is in een ernstigen strijd met inlandsche op perhoofden gewikkeld. Bij een treffen verloren de Engelschen drie officieren en een dertigtal manschappen. Nieuwe gevechten kunnen elk oogenblik worden verwacht. In Soedan trekken de troe pen naar het front. Een wanhopige strijd wordt aan de boorden van den Nijl verwacht. De opperbevelhebber van den Khalief beschikt over bijna 70.000 man. Yoortdurend komen nog versterkingen uit Darloer, Kordofan en Sennar aan, zoodat Sheik Abdullah El Tachi weldra over een leger van 80.000 Derwischen zal kunnen beschikken. De bewapening dezer troepen moet echter veel te wenschen over laten. Te genover deze macht staat Sir Ketchener met nog geen 30.000 manschappen, waarvan 25000 tot het egyptische leger behooren. In Oeganda zijn de soedaneesche troepen in opstand gekomen. Maatrege len worden voorbereid om de ontevre den huurlingen te straffen. En alsof al deze expedities nog niet voldoende zijn, wordt de verhouding tusschen Engeland en Eusland, al meer en meer gespannen. Als altijd gaat een courantenverslag den eigenlijken strijd vooraf. De Stan dard, een der regeeringsorganen, keurt de weifelende houding van lord Salisbury ernstig af. Dan schrijft het invloedrijke Tory-or- gaan verder Wij worden er toe gebracht te vragen, in hoeverre de regeering werkelijk de plannen van Rusland met China zal te genwerken. Zullen de agenten van den Tsaar Port Arthur tot russisch grond gebied mogen maken en Talien-Wan sluiten voor vreemde vlaggen en ijzeren armen slaan om de provincie Peking en de golf van PetchiliP Zullen wo kalm aanzien, dat Korea een russisclie satrapie wordt. Rusland beantwoordt de eischen der regeering en do aanvallen van de pers met het zenden van troepen naai Oost-Azië. In den loop dezer week vertrokken 4500 man uit de Zwarte Zeehavens, terwijl nog 10000 manschappen voor den overtocht zijn aangewezen. Opmerkelijk is het, dat de toon der engelsche pers jegens Duitschland be paald vriendelijk begint te worden. Daily Telegraph spieekt zelfs de wen- schelijkbeid van een verbond metDuitsch- land uit. Door zulk een verbond even machtig te land als ter zee, zouden het evenwicht tusschen de mogendheden en de wereldvrede het best bewaard blijven en de handel van alle naties zich vrij kunnen ontwikkelen, meent het blad. Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen. D e afdeeling Winlxel d e t Centrale Liberale Kiesvereeuigiug iu het hootdkiesdistrict Enkhuizen hield den 2eii Eebruari in het locaal van den heei W. 8 ur i t te Winkel haar voorjaarsvergade ring. Van de 34 leden, die de afdeeling telt, waren slechts 7 opgekomen, waartoe zeker het storua- en regenachtige weder veel bijdroeg. Na de opening door den voorzitter, tien heer J. Bakker, werden da notulen der vergadering van 8 Dec. 1897 door den secretaris, den heer R. v. Reerik- huizengelezen en goedgekeurd eu deed deze als penningmeester rekening en verant woording van zijn gehouden beheer in 1897. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 39.75, de uitg.ven f 44.25, zoodat er een nadeelig saldo is van f 4.50, vooral ontstaan door de ver- kiezingsdrukten van het afgeloopen jaar. De penningmeester ontving den dank van den voorzitter voor zijn zuinig beheer, waarmede de vergadering instem de. Als lid van het bestuur moest af treden, en was niet terstond herkiesbaar, de heer P. Wit. In zijne plaats werd ge- kozeD de heer J. Timmerman. Tot afge vaardigden naar de vergaderingen dei Centrale in het jaar 1898 werden gekozen de heeren A. J. Onnekes en 1. Beumkes en tot plaatsvervanger de heer R. Waiboer. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Veiling, gehouden ten o - verstaan van den te Winkel geves- tigden notaris Abr. Sloosop 1 Februari 1898, in de herberg van den heer H. Schiebroek in 't Veld, gemeente Oude Niedorp, van een Huis en Erf in 't Veld, g8m. Ó.-N., kadaster sectie A. No. 778, groot 1 are, 99 centiaren. Kooper de heer J. Jong te Oude Nie dorp voor f 860. De Reder ij kerskamer «O n- der Ons" te Wieringerwaard, is voornemens, hare eerste uitvoering te geven op 6 Maart a. s., ten locale van den heer Boon. De Protestantsche kies- vereeniging Burgerplicht te Heer Hu- gowaard hield hare jaar-vergadering in de Hengstman. Na afdoening der huishoudelijke werk zaamheden en bestuursverkiezing werd door den Voorzitter eene lezing gehouden, waarin bij de plichten van den kiezer schetste en aantoonde, waarom een ieder die het kiesrecht bezit, daarvan gebruik behoort te maken. Na deze opwekkende en geapplaudisseer de rede werd de vergadering gesloten. Een zeer droevig ongeluk gebeurde den 2 dezer op de nieuwe spoorbaan in de ze gemeente. De spoorwegarbeider Z. Terwerda werd door een zandtrein in den rug aangereden en daardoor vreeselijk verminkt, waarop de dood bijna onmiddellijk volgde. De ongelukkige, oppassende man laat eene weduwe en zes kinderen achter. Het hoofdbestuur van de tuinbouw-vereeniging „De INiedor- per Kogge" heeft de functies als volgt verdetTd Voorz. de heer D. Kuilman; vice-voor- ziiter de heer J. Koomen Hz.; secretaris de heer J. G. van Edpn; penningmeester de heer J. Porte vice-secretaris de heer K. Breebaartverdere bestuursleden zijn de heeren W. C. Visser en J. L. Strijbis. Een vierde afdeeling, nl. de afd. Lutje winkel is in wolding. De vereeniging telt thans 250 leden. Gisteren avond ontving de Burgemees ter alhier telegnfisch bericht van zijn collega te Vlieland, dat de vischschuit A. P. IV van hier, op den Zuidwal was gestrand. De bemanning was aan wal, het schip lek. Deze schuit is j.1, maandag van bier vertrokken, bevaren door J. K o s s e n en een 13-jarigen knaap. Bijzonderheden ver der onbekend. In verband met dejongste stormen werd vrijdag door de provinciale inspectie van den Waterstaat een bezoek aan de duinen te Callantsoog gebracht. De toestand moet nogal bevredigend zijn. Uit DEN HAAG meldt men ons, dat de regeering het voornemen heeft te 's Gravenhage Kamers van Arbeid in te stellen. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, ge houden op woensdag 2 Februari 1898, 's namiddags ten 1 ure. Afwezig de heer de Moor wegens on gesteldheid. De heer Ralff,waarnemend Burgemees ter, opent de vergadering, zijn leedwezen uitsprekende over de absentie van den heer de Moor wegens zoodanige reden. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd, wordt zonder veel diicuisie besloten 1. tot aankoop van een nieuw, groot doodskleed tegen den prijs van f 36. 2. nog eukele kleine veranderingen te brengen in de htffingverordening van den Hoofdelijken Omslag, naar de wenschen van Gedepuieeide Staten. Ingekomen is een schrijven van mevrouw de wedawe D. v. d. Stok, die wegens hoo- gvn leeftijd en naar aanleiding van het overlijden van haren echtgenoot, verzocht, ontheven te worden van hare betrekking als mede-directrice van de naai- en breischool. Op voorstel van den voorzitter wordt algemeen besloten, dit ontslag op de meeat eervolle wijze te verleeneu. Ter voorziening iu de aldus ontstane vacature wordt na kleine gedachtenwisse- liug met 3 van de 5 stemmen mejuffrouw 8. luinman-Speets benoemd. Naar aanleiding eener circulaire betreffen de jaarlyksche collecte voor den gewapenden dienst wordt bepaald,dat op woensdag 16 Ee bruari a. s. de verkiezing, en zoo noodig 23 Februari d. a. v. de stemming,zal plaats hebben ter benoeming van een lid van den gemeenteraad iu de plaats van wijlen den Burgemeester. Een besluit alzoo, niet oBmiddellijk voortvloeiende uit de be handeling van voornoemde circulaire, maar waartoe de Raad al pratende geko men is. Hetgeen telken jare als opbrengst der collecte voor «het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in Nederland" werd opgezon den, bestond hoofdzakelijk uit eenige ba ten van het «Burgemeestersboekje", een fondsje buiten de gemeentekas staande en waarover sinds menschenheugonis de bur gemeesters het beheer hadden gevoerd, zonder dat iemand rekenplichtigheid vor derde. Zoo kwam het „Burgemeesters boekje" ter sprake eu met de heeren Visser en Kuilman waren allen het eens, dat het wenschelijk was, dat fondsje een bepaalde bestemming te geven, nog vóér eeu' nieuwen burgemeester was benoemd. Hoe men er mee zou handelen wenschte de Raad uit te maken in een meer vol tallige vergadering en jnisl dit «voltallige' of liever het onvoltallige was het begin van het besluit, om op woensdag 16 dezer een raadsverkiezing, en zoo noodig den 23sten een stemming uit te schrijven. (De boontjes liepen dus een klein beetje door de lijst). Tot leden var, het stembu reau eventueel werden benoemd de heeren Ral'ff, Wijn en Koopman en tot plaatsver vangers de b. h. de MoorKuilman en Visser. Yervolgens kwam in behandeling de «kanalisatie" en herhaalde de heer Visser zijn in dé vorige zitting uitgesproken meening, dat de gemeente het aangewezen lichaam was, om met subsidie van banne en polders de kanalisatie-plannen uit te voeren. De kanalisatie toch was niet alleen in het belang van de landeigenaren, maar van de geheele gemeente en met behoorlijke snbsidiën kon het van de ge meente zulke groote offers niet eischen; alleen wat meer adminiatratiedrukte. Hoewel de heeren Koopman en Wijn niet geloofden, dat het Bannebestuur de uitvoering van het geheele plan in eens zou subsidiëereD, werd na eenige detailbe sprekingen op voorstel van den heer Kuil man besloten, dat de gemeenteraad zich zou wenden tot het Bannebestuur en ver schillende polderbesturen, om te vragen hoe veel subsidie elk van hen jaarlijksch zou willen geven ten behoeve der uitvoering van het aangeboden kanalisatie-plan. Alleen de heer Wijn stemde tegen. Bij de rondvraag wordt den heer Koop man op zijn desbetreffende informatie me degedeeld, dat de verordening op de hef fing der hondenbelasting ter goedkeuring naar Gedeputeerde Staten is gezonden, doch zonder bepaling daarin, dat vastleggen ver plichtend is. De heeren Koopman en Kuilman drin gen er nn sterk op aan, dat de politiever ordening op het punt van honden vast houden en voornamelijk 's nachts, zoo streng mogelijk wordt gehandhaafd, (arme vroolijke wsffertjesl) Den heer Wijn wordt medegedeeld, dat het erf van het Armhuis tot schutting van onbeheerd vee dient. Misschien was het echter gewenscht, de vroegere overeenkomst dien aangaande met armvoogden te verfris- schen. Hierna sluiting der vergadering. De zeewering te Oal- lnntsoog heeft met den storm in den nacht van 2 op 3 Februari niet veel geleden. Bij paal 13 vóér het dorp is maar ruim 1 meter dnin weggeslagen. Geluk kig is daar door de provincie achterwaart- sche versterking aangebracht, zoodat er geen onmiddellijk gevaar meer bestaat. N. R. Ct. Landbouw-Tentoonste1 - ling. Naar aanleiding eener bespreking met eene commissie uit de afdeeling Op meer en omstreken heeft het hoofdbe stuur der Hollandscbe Maatschappij van Laudbouw besloten, dat de tentoonstelling bij gelegenheid der jaarlijksche algem, vergadering, zal gehouden worden op 26, 27, 28 Juli a.8. te Spanbroek,

Schager Courant | 1898 | | pagina 2