Politie! overziet! ier week. Buiteftlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. De zaak Dreyfus in de iransche Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voornemens, dimdag a. s. bij de hervatting der zittingen het voorstel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsont werp op den persoonlijken dienstplicht in de afdeelingen in behandeling te brengen en daarna nog over een aantal andere ont werpen, onder welke dat op de regeling der rijwielbelastiug, het onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Verhooging bieteuprijs. Thans is den agenten in Zeeland en W est Noord-Brabant kennis gegeven, dat de contracten voor bieten kannen afgeslo ten worden tegen f 10 per 1000 KG., daar de bond van suikeifabrikanten tot deze verhoogiug is besloten. In het Wes ten van Noord-Brabant moeten reeds tal rijke weiden gescheurd en karwij- en kool zaadvelden omgeploegd zijn, teneinde in het bezit te komen van een grooten voor raad geschikt bietenland. Het roeren van de groote trom tegenover de fabrikanten schijnt eiudeJijk geholpen te hebben, Naar gemeld wordt, be- staat het voornemen bjj de H. IJ. Sp. Mij., om ook de lijn UITGEEST-ALK MAAR van dubbel spoor te voorzien, in aansluiting aan Haarlem—Uilgeest, met het oog op de sneltreinverbindingen tusschen Leeuwarden-Rotterdam via Hoorn-Alkmaar. D s. G. A. Kniphuizen te Nieuw Helvoet heelt het beroep naar Noord- Zijpe aangenomen. Woensdagavond 23 Februari is te WINKEL in het lokaai van den heer C. K i e f t opgericht de volkskiesvereeni- ging Vooruitgang is ons streven. Hot doel wordt in art. 2 van 't reglement aldus omschrevenhet wekken van het politieke bewustzijn bjj do volksklasse en het bevorderen van de keuze van d i e can- didaten, van wie d9 vereeniging de zekerheid heeft, dat zij de volksbelangen zullen be vorderen in den Gemeenteraad, de Provin ciale Staten en de Staten-Generaal (Eerste en Tweede Kamer). Ter bereiking van dit doel zal zij huis houdelijke en openbare vergaderingen hou den, waarin de belangen der vereeniging, onderwerpen, den toestand der maatschappij betreffende, in 't algemeen de vragen van den dag besproken worden. Bij hetuitnoodi- gen van sprekers zal niet gevraagd worden naar hunne politieke of godsdienstige ziens wijze. De vereeniging sluit zich bij geen en kele politieke partij aan. In de volgende ver gadering zal het program worden vastge steld. Staande de vergadering, die, misschien door 't slechte weer, zeer matig bezocht was, traden elf leden toe, Naar wij vernemen zal de heer P. B. A. van Meurs, candidaat te Breda, die het beroep naar Barsin- gerhorn heeft aangenomen, op zondag 13 Maart in zijn ambt worden bevestigd. Wieringen. J.l, woensdag zijn van hier naar 't vasteland vervoerd 60 rammen tegen den prijs van 13 a 20 gulden en 4 koeien. Wieringen. De heer Ds. J. P. Smidts, doopsge zind predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente lip bij Am sterdam. De school te Groetpolder is eenigen tijd zeer gering bevolkt ge weest door een ziekte onder de kinderen, namelijk den bof. "Weinigen zijn vrij ge bleven van de ziekte, die nog al van geen ernstigen aard bleek te zijn. Thans begint 't aantal ter schoolkomenden weer wat te stijgen, tot genoegen der onderwijzers, die ongaarne met gedeelte lijk bezochte klassen werken. DeAfdeeling „Waarden Groet" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die geregeld haar ver gaderingen houdt op woensdagnamid dag en die gewoonlijk door een zeer klein deel der leden worden bijgewoond, zal op dinsdag 1 Maart in het locaal van den heer W. Smit te Winkel, des avonds 7 uur, vergaderen. Behalve de behandeling der huishou delijke zaken, waaronder verkiezing van een afgevaardigde, zal een lezing gehou den worden door den heer J. Porte, onderwijzer in landbouwkunde te Winkel, over bemesting, in verband met groen- tenbouw. Zonder twijfel zullen vooral de leden der nieuwe vereeniging voor groenten- teelt „Niedorper Kogge" deze vergade ring wenschen bij te wonen, waartoe, naar we vernomen hebben, door de afdeeling Waard en Groet hun de ge legenheid wordt gegeven. In het kiesdistrict Enk- huizen zal de heer W. H. Vliegen mederedacteur van „deSociaal-democraat," voor de afdeeling Aartswoud en omstre ken der sociaal-democratische arbeiders partij als spreker optreden en wel den 26 Pebr. te "Winkel bij C. Kieft, 27 Pebr. te Aartswoud bij De Geus, 1 Maart te Abbekerk bij Bobeldijk, 2 Maart te Benningbroek bij B o o c, 3 Maart te Medemblik bij B o 11 en 4 Maart te Hoogkarspel bij Y i s s e r. Pe vergadt ringen zullen gehouden worden des avonds 7 uur en er zal gele genheid gegeven worden tot debat. Bij 't verschijnen van dit nommer wordt de vergadering te Winkel reeds gehouden, waarin behandeld wordt het onderwerp: Hoe de sociaal-democraten willen her vormen. Het „O n a f h. Israël. Or gaan" schrijft „Verscheiden joodsche familiën te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk hebben cnze stad (AMSTERDAM)als het gastvrije eord opgezocht en in de Sarphatistraat reeds woningen gehuurd om zich blij vend aldaar te vestigen. j,Ook vernemen wij, dat onze voorma lige stadgenooten, de heeren Gebr. Boas, de grootste juweliers te Parijs, hunne koffers pakken om naar hier te retour- neeren. Het gerucht is tevens verspreid, dat Baron Rothschild en familie het stel lige voornemen heeft, Parijs te verlaten en zich eveneens in Holland te vestigen. „Indien het zoo voortgaat en het gevaar, door het opgehitste grauw ge plunderd en vermoord te worden in het land der Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap wettigt, helaas maar al te zeer deze joodsche en wellicht later ook de protestantsche volksverhuizing zal Frankrijk binnen kort een tweede Spanie worden, door zijn rijkdom en welvaart ten eenenmale te verliezen." Dit blad schrijft verder „Men weet, dat Esterhazy verklaard had met 1000 Joden in een kamer opgesloten te willen zijn, hij zou hen dan geheel al leen met een knuppel doodslaan. „Naar aanleiding hiervan heeft een on zer geloofsgenooten alhier, een meester op alle wapenen, Esterhazy „schriftelijk" uitgedaagd, in tegenwoordigheid van we- derzijdsche getuigen met hem op de fransche grens te duelleeren, onverschil lig met welk wapen. „Dit schrijven, met de namen der ge tuigen op het stadhuis gelegaliseerd, is Esterhazy toegezonden en waarin hij als lafaard uitgekreten wordt, indien hij niet op den bepaalden tijd zich ter bestemder plaatse bevindt. „Heden (vrijdag) begeven zich deze drie personen naar de fransche grens, al waar zij Esterhazy hopen te ontmoeten. Voor de waarheid van het hier medege deelde, staan wij ten volle in." Uit een platteland s-poli- tieverordening. De gemeenteraad van DINXPERLOO heeft in de politie-verordening de vol gende bepalingen opgenomenn. 1. dat het collecteeren alleen met toestemming van B. en W. mag geschiedendat het sluiten der herbergen des avonds te 10 uur verplichtend isen het hangen van ondergoed over de heggen, aan een voet pad grenzende, verboden is, omdat dit dikwijls tot onzedelijke gedachten aanleiding geeft. Hel. Automobile n, enz. Vao groot belang voor de eigenaren of gebruikers van automobilen, motorcars en dergelijke rij- en voertuigen is de bepaling van artikel 9 van de bij Kon. besluit van 19 Januari 1898 vastgestel de „bepalingen van politie, betreffende het gebruik maken van wegen onder het beheer van het Rijk". Dit artikel luidt „Tenzij voorzien van eene vergunning van den minister van W., H. en N. en met inachtneming van de daarbij gestel de voorwaarden is het verbo- ken de wegen en paden, onder het be heer van het Rijk, te berijden met rij- of voertuigen, welke door mechanische kracht worden voortbewogen en een grooter gewicht hebben dan 150 KG. „Met het niet voorzien zijn van eene vergunning, als in dit artikel bedoeld, wordt gelijk gesteld het niet vertoonen der vergunning, wanneer dit door een der ambtenaren, in art. 10 vermeld (be last met de handhaving van dit regle ment) wordt gevorderd." De meeste der bedoelde rijtuigen zul len wel meer dan 150 KG. wegen en dus onder de bepalingen van het nieu we reglement vallen. In Staatsblad No. 25 is het volledig reglement opgenomen. Men zou werkelijk meenen, dat de hooge politiek ook al in een carneval- periode verkeert. De vraag is echter, of de maskers worden voorgedaan, of dat men zich voor een wijle ontmaskert. Nog niet heel lang geleden scheen een botsing tusschen Engeland en Duitsch- land bijna onvermijdelijk. Keizer "Wil- helm's felicitatie aan president Krüger, bracht Old Engeland in heftige beroe ring de duitsche bemoeizucht en voor al de duitsche concurrentie op handels gebied doopte de pen van menig hoofd redacteur in giftigen inkt, en zoo men toen ter tijde op de welwillende mede werking van Rusland had kunnen reke nen, dan zouden waarschijnlijk de rij ken, die door afstamming, bloedverwant schap, godsdienst en geschiedkundige traditie geroepen zijn, elkander te steu nen, gepoogd hebben, elkander te vernie tigen, of wel voor vele jaren krachte loos te maken. En nu vertoont zich de onderlinge verhouding geheel gewijzigd. Engeland heeft een russisch-fransche leeniDg ten bate van China met de daaraan verbon den voordeelen weten te voorkomen. In verbinding met Duitschland heeft het thans aan China de noodige gelden we ten te beschikken, waardoor beider in vloed in Oost Azië niet alleen is toege nomen, maar waardoor beide landen on derling ook nader aan elkaar zijn ver bonden. Engelsche handelskringen en dito bankinstellingen toonen zich zeer tevreden over de toenadering, waarvan zij zich voor beide landen en voor den wederzijdschen handel op China groote voordeelen beloven. Ook op ander terrein vertoont John Buil zich bijzonder voorkomend. Reeds lang werden er over zekere aangelegenheden in West-Afrika tusschen Londen en Berlijn onderhandelingen ge voerd. net betrof de duitsche Tongo- kolonie en haar achterland, waar tusschen Engeland post had genomen. Natuurlijk was daardoor het „Hinterland" voor die kolonie bijna waardeloos geworden. Thans heeft de minister van koloniën aan den gouverneur der goudkust last gegeven, de engelsche troepen uit het betwiste gebied terug te trekken. W7at wel de redenen zijn, dat Engeland zich in zulk eene veranderde gedaante vertoont? Och, eigenlijk is het démasqué een ge volg van de politieke moeilijkheden, waar in de heer Chamberlain verkeert. Afri ka is op het oogenblik bet centrum van een politieken wervelstorm. Sedert jaren heeft Engeland bezit genomen van de meest gunstig gelegen kuststreken van het zwarte werelddeel. Zoo nestelde het zich aan den mond van de Gambia, op de Siërra Leonekust, de Goudkust en op Lagos. Het daarachter liggend ge bied beschouwde het dan tot zijn sfeer van invloed te behooren. Fransche ontdekkingsreizigers sloten echter met de opperhoofden van de in die sfeer van invloed gelegen landen, in naam des rijks, tractateo, die dan later ter ken nis van de europeesche mogendheden werden gebracht. Daar die tractaten op den grondslag der fransche suzereiniteit waren gesloten, beschouwde de regee ring te Parijs genoemd gebied als haar eigendom. Zoo werd het engelsche kust gebied aan de Gambia en de Siërra Leo nekust door de Franschen van het bin nenland afgesneden. De Times zegt zeer eigenaardig, dat deze koloniën door de Franschen zijn geworgd. Volgens ontvan gen berichten is thans ook een fransche wetenschappelijke expeditie in het „Hin terland" van Lagos verschenen, waardoor ook deze kolonie hare waarde groo- tendeels zal verliezen. Het engelsche ministerie heeft aan deze aangelegenheid al hare aandacht verleend. Door het zenden van troepen en ooiiogsmaterieel naar West-Afrika toont de regeering, dat zij den toestand ernstig inziet. Met deze troepen wil En geland het achterland van Lagos en de Goudkust bezetten, waardoor eene bot sing met fransche troepen zeer wel tot de mogelijkheden behoort. Bij de aanvrage om een supplemen tair crediet verklaarde minister Chamber lain donderdag in het Lagerhuis „Engeland heeft zich verplicht gezien zijn oude staatkunde, liet verkrijgen van sferen van invloed om langzamer hand zijn handel uit te breiden, te laten varen, daar andere landen zich van En- gelands sferen van invloed meester ma ken door militaire expedities. „Zoo zijn Siërra Leone en Gambia af gesneden van de gemeenschap met het binnenland. Indien de britsche regeering deze handelwijze nog verder toeliet, zou den ook Lagos en de Goudkust weldra op dezelfde manier worden afgesneden. „Wij zien ons dus genoodzaakt, sneller voort te rukken. „Hoewel het kabinet, gesteund door het land, als één man wenscht, tegeno ver Frankrijk een verzoenende staatkunde te volgen, zal het niet toelaten, dat belangen van Engeland worden over weldigd." Volgens politieke opvattingen is deze verklaring van Chamberlain ondubbel zinnig. De pers schaart zich vrijwel geheel aan de zijde van den minister. Een krachtig besluit der regeering zou bij de geheele natie instemming vinden, want algemeen is men van meening, dat de fransche annexatieplannen in West- Afrika een beletsel zijn voor de uitbreiding van den engelsehen handel. De afrikaansche depressie heeft nood zakelijk eene verplaatsing uit China ten gevolge gehad. Naar het schijnt heeft China dooi groote concessies voorloopig al zijne buit- grage vrienden tevreden gesteld. In hoofdzaak luiden deze tegemoetkomingen als volgt De chineesche regeering heeft de openstelling van alle binnenwateren voor stoomschepen, toebehoorende aan buiten landers of aan Chineezen, toegezegd, onder toepassing van verordeningen, die later zullen worden vastgesteld. Deze openstelling zal binnen vier maanden in werking treden. China heeft er voorts in toegestemd, binnen twee jaar een verdragshaven open te stel len in Hunan, en wel te Jo-Tchau, in de nabijheid van den Jangtse-Kiang, op de grens der provincie. Als grond voor het uitstellen van de openstelling der zes havens, is door den Tsung-li-Jamen aangegeven, dat de cen trale regeering thans niet de macht heeft, de onmiddellijke openstelling van een haven in Hunan te bevelen, of de vreemdelingen in die provincie te be schermen. Verwonderen moet het ons niet, wanneer China eenige voorzichtig heidsmaatregelen in acht neemt. Het heeft door harde lessen geleerd, wat het beteekent, vreemdelingen te vervolgen en te dooden. Zelfs een Chinees wordt door ondervinding wijzer. Schagen, 26 Februari 1898. De galmdraden in onze kerk hebben vrij wel aan hunne be stemming beantwoord. Men hoopt het gebrek geheel te kunnen verhelpen, door er nog eenige draden bij te span nen. De tweede en laatste avond van Volksvoordrachten is vrijdagavond j.l. geweest. Zooals gewoonlijk was ook nu het bezoek zeer groot en de zaal van den heer v. Twuiver stampvol. De Harmoniekapel opende het pro gramma en achtereenvolgens word het auditorium vergast opoefeningen aan harren en eenige groepen der Gym nastiek- en Schermvereeniging „Lycurr gus"; een drietal voordrachten van den heer Jb. Koster, getiteld Izaiik in de beesten, Een vlug mensch en In een Nutsavond; en een blijspel, „De Erfoom" geheeten, opgevoerd door onze Rederij kerskamer, en daartusschenin en tot slot nog een paar nummers der Har monie. Wel een programma, rijk aan afwisse ling en amusement. Atgaande op den geest, die in de zaal heerschte, kan wel worden aangenomen, dat de aanwezigen zich uitstekend heb ben geamuseerd en dat de heeren com missieleden met de samenstelling van dit programma succes hebben gehad. De verschillende nummers van het program werden flink gespeeld, afgewerkt, voorgedragen en vertolkt, ieder werkte met lust en ijver om het den aanwezigen zoo aangenaam en prettig mogelijk te doen zijn, en wij twijfelen niet, dat in het volgende seizoen de verschillende corporaties wel weer genegen zullen zijn om op te treden en het publiek niet op zich zal laten wachten. In den muziekkalen der voor 1898 van den heer Kessels te Til burg vinden wij het volgende van onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer A. Hille, lid van het „Nederlandsch Vocaal kwartet", directeur Maurice Hageman „De heer Hille heeft een hoogst edel ge luid, dat onwillekeurig aan dat van Mes- schaert herinnert. Hij zingt beschaafd, zuiver, met een eenvoudige, maar goed doordachte voordracht en is ook bij het kwartet een zanger van veel beteekenis." Van het kwartet zelf, dat in photo is afgedrukt, lezen we: „Het Nederlandsch Vocaal-kwartet is een kleine, maar ware keurbende, die niet alleen in concerten, maar ook in kerken optreedt en even veel succes behaalt met zijne k capella- koren als met zijne kwartetten met be geleiding. Zijne laatste kunstreis door het Noorden was een ware triomftocht." Omtrent het gerucht van de oprichting eener boterfabriek op de Laan kunnen wij mededeelen, dat de betrokken personen van het plan hebben afgezien. Sedert eenigen t ij d is de handel in varkens en nuchtere kalveren op onze markt zeer levendig. Vergelijkt men de prijzen der varkens van nu met die van 1897, dan merkt men daarin eene belangrijke verbetering. Biggen, die in '97 met 3 tot 5 gld. werden betaald, worden thans voor 10 tot 11 gld. verhandeld. Ook de handel in vette varkens is tegen hooge prijzen zeer levendig. Het vleesch van varkens en nuchtere kalveren is thans op de Londensche markt zeer gewild, zoodat de exportslagers tegen hooge prijzen in- koopen. Aan de dameszangveree- niging „Euphonia", de Harmoniekapel en het Katholieke ZaDgkoor, is vanwege „Euterpe" de uitnoodiging gericht, eene vergadering te houden, om de moge lijkheid na te gaan, of er op muzikaal gebied gezamenlijk iets kan worden uit gevoerd bij gelegenheid der Kronings feesten. Er hangt tevens een plan in de lucht, d1.: dat vanaf onzen toren des morgens op den Kroningsdag een koraal zal worden geblazen. De heer Jb. Stammesvoorzit- ter van de banne en den polder Schagen, staat als no. 1 op de voordracht voor dijkgraaf van de Schager- en Niedorper Koggen. Mosterd na den maaltijd. 't Is den 17 Januari j.l. 90 jaar ge leden geweest, dat de afdeeling Schagen van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" is opgericht. Heden, zaterdag te 2 ure, vergaderde een 10-tal leden der WtïHtfr-iesclie Kanaalver- eeniging- ten huize vsn den heer Kaan. Be vergadering werd geleid door den heer S. Berman en na lezing der notulen werd besloten om de Kanaalplannen, eer tijds ontworpen door de heeren Holwerda, Vlaming en J. Roggeveen WDz., door een ingenieursbureau iü den Haag te doen nazien, daar, wanueet dit niet geschiedt, de regeering geen steun aan het plan wil geven. Tevens was gebleken uit een audiëntie van een paar bestuursleden bij den Minister, den heer Lely, en den Commissaris der Koningin, dat beiden het plan niet onge negen waren. TevenB werd besloten een adres te zenden aan de Prov. Staten, waarin beweerd werd, dat, hoewel de Kanaalvereeniging den aauleg van een tram Schagen-Alkmaar tor juichte, deze toch nooit geheel zon kunnen vooizien in de bestaande behoelten en dat een kana.il even notd'g zou blijven. Daarna werd de vergadering gesloten. Wat de man aan wil verliest, wint de vrouw aan kracht. Dertien kindermoorden. Het parket van Lnik heelt zich naar Til ff begeven, om eeri onderzoek te doen in eene verschrikkelijke zaak. De vrouw M., echtgenoote van eenen Hinken spoorwtgwerkman, wordt verdacht niet minder dan dertien kinderen, meestal oi.w ttige, die bij haar besteed wareD, van gebrek en boDgT te hebben laten sterven. De geneesbeeren hebben reeds de lijk schouwing van vier kinderen, 4 tot 7 maanden oud, gedaan. Talrijke, zeer bezwa rende brieven zijn in besbg genomen, waarvan het onderzoek denkelijk ook eenige plichtige moeders zal doen ontdekken, die de vermoedelijke moordenares belangrijke sommeu zouden betaald hebben. Op dit oogenblik waren er bij vrouw M. zeven kinderen in den kost, waaronder een van 14 en een van 12 jaar. Drie zijn zoo vervallen van gebrek, dat zij letterlijk sterven, waar ze zitten. Van de fabricatie van gla zen oogen. Tot de takken van nijver heid, die tegenwoordig een goeden tijd hebben, behoort voorzeker de fabricatie van glazen oogen. Dat zulks het geval is, verklaren de verschillende fabrikanten een- slemmig. Een van hen sprak zich eeni gen tijd geleden als volgt uit In de laatste twee jaar was de vraag naar kunstoogen grooter dan ooit te voren en ik kan mij daarover een oordeel ge vormd hebben, daar ik al reeds een vijf- en-twintig jaren iu deze industrie werk zaam ben geweest. In het afgeloopen jaar heeft onze firma alleen 35,000 kunstoogen verkocht, ot wel 2000 meer dan in bet vo rige j ar, terwijl in andere jaren de ver koop het hoogste cijfer van 20.000 mocht bereiken. De grootere aanvrage naar glazen oogen staat in zeer nauw velband met den lageren en billijkeren prijs.Voor tien jaar kostte een glazen oog 18 tot 20 mark en en zulke, die op bestelling ge maakt werden en met zorg en naar uitge zochte kleuren werden geschilderd, kwamen op 35 tot 150 mark. Daarbij komt nog, dat men d8 kunstoogen tegenwoordig be ter gelijkend kan maken dan voorheen. Grijze oogen worden het meest gemaakt. Dan komen blauwe en bruine, terwijl zwar te slechts op expresse bestelling worden vervaardigd. Zelfs de beste oogen houden liet niet langer uit dan een jaar, ten gevolge van de vochten, waaraan ze zijn blootgesteld. Na de opening van de Kamer werd be sloten tot onmiddellijke behandeling van de ialerpellaties-Hubbard en Gauthier de Clagnj. Hubbard interpelleerde over de inmen ging der generaals De Pellieux en Bois- deffre, en vroeg, of zij tusschen beiden kwa men op machtiging van generaal Billot, deD minister vau oorlog. Hubbard maakt de Kamer opmerkzaam op het gevaar vaa oorlog der katholieken tegen de Israëlieten, protestanten en vrij denkers, (talrijke uitroepen in het cen trum). Hij gaat niettegenstaande het ru moer voort en eindigt met aan de regee ring te vragen, om een einde te maken aan het lawaai en de kreten op straat. Viviani volgt den spreker op de tribune. Als de socialistische partij, zegt bij, tot dit oogenblik verdeeld was over de quaestie- Dreyfus, dan was dat niet een zaak vaa beginsel. Maar thans is de socialistische partij het eens over de oppermacht van de burgerlijke macht op de militaire. (Toe juichingen rechts.) De socialisten behouden het recht de waardigheidsbekleeders van het leger te critiseeren. De redenaar brandmerkt de coalitie van de geestelijkheid en het leger. Hij spot met den prins van Orleans, die een officier gelukwenscht, die de schrijver is van afschuwelijke brieven (ap plaus links.) Viviani onderwerpt de verklaringen van Ravary eD generaal De Boisdeffre voor het Hof van Assises aan heftige critiek. Hij vreest, dat de individueele vrijheid in gevaar is gebracht. (Toejuichingen links.) Hij verwijt generaal Boisdeffie, dat hij zijn sabel heeft geworpen in de weegschaal der justitie. De officieren vergeten, dat zij dienaren zijn der Republiek, en de afgevaardigden hebben den plicht, tegen hun houding te protesteeren. Wij kunnen hen, zegt spreker, niet Frankrijk laten behecrschen. (Applaus links. Uitroepen in het centrum.) De heer Méline antwoordt, dat de volks- justilie uitspraak heeft gedaan na de mili- taire justitie. Het land zal zich bij het vonnis neer leggen. (Applaus hij het Centrum.) Ge neraal Billot had geen bevelen te geven aan de officieren, die als getuigen werden opgeroepen, en spreker verwqt den socia listen, dat zij de campagne tegen hef le ger onderhouden hebben. Het leger staat buiten de politiek. Daar is heden geen quaestie-Dreyfue, Esterhazy en Zola meer. Jaures (valt den spreker in de rede) v tJet is de onverantwoordelijkheid van de chefs van het leger, die het vaderland ram- pen zal aanbrengen." (Applaus uiterste linkerzijde. Gemompel in het centrum). De binnenlandsche malaise is algemeen,

Schager Courant | 1898 | | pagina 2