Extra nummer. V ersiag Donderdag 3 Maart 1398. 42ste Jaargang No. 3289. Hollands Noorderkwartie r, SCHAGER A11 cs 11 Billis-, COURANT. Alumni!- k Liiilmllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: §€HA€iUI, Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker .1. W1 N R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. van de Vergadering der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in op "Woensdag 2 Maart 1898, in het Ueérenhuiste Midden Beemster. Tegenwoordig 63 leden en eenige gasten. Op den uitgeschreven tijd opent de vooizitter, de heer G. Wonder, de vergadering en Bpieekt de aanwezigen als volgt aan. Myjne Heeren l Het doet mij veel genoegen, dat zoo velen naar hier zijn gekcmen dit bewijs van sympathie uwerzijds meen ik met een „hartelijk welkom" te moeten be antwoorden. In vroegeren tijd was het gewoonte, dat eene vergadering met ge bed werd geopend. Thans komt dat minder voor het „bid en werk" heeft zijne beteekenis verloren. Toch meen ik de loffelijke gewoonte van vroeger in zooverre te moeten volgen, dat ik een ernstig woord, om elkander op te wekken, ook hier op zijn plaats vind. Ik begin dan, mijneheeien, met den diepgevoelden wensch uit te spreken, dat het onzen vaderlandschen landbouw steeds moge wel gaan. Onze landbouw heeft eene ernstige crisis doorloopen, ja, bevindt er zich nog gedeeltelijk in. Wel gevoelen nog ve len den druk van verleden tijden, doch de toekomst ziet er veel beter uit dan voor eenige jaren. Ik meen met reden te kunnen voor spellen, dat de landbouw weder zal toe nemen in bloei, zij het ook met eb en vloed. Na donkere tijden begint het licht weder te dagen. Dappere kamp vechters voor zijne belangen zijn er op gestaan, trouwe verdedigers hebben zich aan onze zijde geschaard en bij dien steun heeft de staat zich de belangen van ons bedrijf inniger aangetrokken. Door de benoeming van Mr. Sickesz tot directeur-generaal van landbouw toont onze regeering, dat de behartiging van onzen vaderlandschen landbouw haar ernst is. De hulp van den staat, de steun der wetenschap, de toewijding van zoovelen, die allen tot een krach tig geheel vereenigd, zullen ten goede komen van ons nuttig bedrijf. Ln hier mede, mijneheeren, verklaar ik de ver gadering geopend. (Applaus). Daarna werden de notulen gelezen door den secr., den heer W. Teengs, die onveranderd werden goedgekeurd; voorz. bedankte den secr. voor zijn zeer uit gebreid en uitstekend gesteld verslag. Hierna komt punt 1 van den beschrij vingsbrief: mededeelingen van verschil lenden aard, aan de orde. De vereeniging telt thans 173 leden en 2 zoons van leden. Staande de ver gadering werden er 5 personen als leden opgegeven. Het rapport der commissie betreffende de suikerbieten weid in het Landbouwweekblad opgenomenjeen adres in zake den vleeschaccijns werd verzon den een onderzoek naar de waarde van turfstrooisel werd voorloopig uitgesteld Het bestuur heeft met belangstelling de zaak overwogen en hoopt spoedig met behulp van het proefstation meer gegevens te kunnen bezitten. Eene vereeniging tot het houden ^an hengsten werd opgericht. Het bestuur stelt voor, dit jaar geen afgevaardigde voor het congres te benoemen, daar dit congres in '98 niet plaats zal hebben. Ten opzichte van de oprichting eener zuivelboi rderij gaat het den goeden weg op. De heer Sickesz gevoelt veel voor dit plan Het bestuur beveelt de lezing van „het blauwe boek" aan, waarin zeer be langrijke rapporten van alle takken van landbouw en veeteelt zijn opgenomen. Ingekomen was een verzoek van de liberale kiesverceniging te llaringear- spel, waarin deze vereeniging de mede werking van Hollands Noorderkwar tier inroept voor de tot-stand-koming van lokaaltreinen tusschen Alkmaar en den Helder. De heer Breebaart stelt voor, om, voordat men in deze zijn adhaesi be tuigt, eerst een onderzoek instelt om be ter op de hoogte der noodzakelijkheid te zijn. De heer W. G. Visser sluit zich hierbij aan. Reeds nu klaagt men, dat het te traag gaat, de toestand zal dan niet be ter worden. De heer P. van Foreest verklaart, dat de statistiek leert, dat uit den Helder meer reizigers komen, dan uit de tus- schenstations te zamen. Deze allen zul len zeer het ongerief van bedoelde lo kaaltreinen gevoelen. Verder meent de heer van Foreest te mogen verklaren, dat het bestuur der H. IJ. Spoorwegmaatschappij in verband met de lijn Heer-HugowaardHoorn een paar sneltreinen zal laten loopen. Spr. •geeft daarom mede in overweging, het verzoek van Haringcarspel aan te houden. In een ingekomen schrijven verzoekt de afdeeling Opmeer van de II. M. v. L. voor een tentoonstelling te Spanbroek de hulp en de medewerking van Hol lands Noorderkwartier. Vocrz. zegt, dat de begrooting niet toelaat, deze ten toonstelling met meer dan f 10 te steu nen. De post van f 50 wordt over ver schillende tentoonstellingen verdeeld. De heer P. v. Foreest wil de f 50 in zijn geheel geven aan Opmeer. Sedert eenige jaren vertoont zich op het gebied van tentoonstellingen een betreurenswaar dige wedijver in vele deelen van Noord Holland. Vroeger werd alleen jaarlijks een Paaschtentoonstelling gehouden te Alkmaar. Thans vindt men ze ook in Puimerend en Schagen, en Hoorn volgt weldra. Spreker noemt deze tentoonstellingen met de daaraan verbonden verlotingen slechts belangrijk voor handelaars en leve ranciers. Deze overstemmen d6 landbou wers op de vergaderingen, 't Was beter, dat de boeren lid werden van II. Noor- derkw., dan een tientje uit te geven voor loten. Spreker wil eene tentoon stelling en elk op de beurt. Dan weteD de slagers, waar het beste vee is te vin den. Nu wordt het maar al te vaak van de eene tentoonstelling naar de andere gesleept. Zoolang deze concurrentie duurt wenscht spreker, dat H. N. zich van geldeljken steun onthoude. Daarom, dit jaar de geheele som aan Opmeer. De heer Schoen zou willen weten, hoe deze tentoonstelling zal worden ingericht. Of er goede zorgen aan het vee besteed zullen worden en of de keurmeesters betrouwbaar zijn. In den Haag lieten beide veel te wenschen over. De heer Foreest meent, dat, indien het in den Haag te wenschen heelt o- vergelaten, dit in Spanbroek heel goed kanDzijn. De heer J. Breebaart wil de f 50 ook wel toestaan aan Opmeer, doch op andere gronden. De f 10, aan Schagen, Alkmaar, enz. verleend, beteekenen fei telijk niets. Besloten wordt de f 50 aan Opmeer uit te keeren. Ingekomen was een schrijven van de Pomologische Vereeniging te Boskoop, waarin deze verzoekt, mede te werken tot het verbod van den invoer van amerik. fruit in Nederland. Op dit fruit heeft zich een zeer gevreesde schildluis vertoond, die reeds groote verwoestingen begint aan te brengen. Deze vernielende vijand is voor onze boomgaarden een dubbel gevaar. Duitschland heeft reeds zijne grenzen voor amerikaansch fruit gesloten. Komt dit fruit nu door Nederland toch in Duitschland, dan zou dit tengevolge kunnen hebben, dat Duitschland ook de invoer van ons eigen fruit verbood. Dit zou genoemde vereeniging een groote ramp vinden, daar Duitschland onze grootste afnemer is. De heer Wonder deelt mede, dat dooi de vereeniging voor afslag van groenten en aardappelen te Hoorn bij den heer Ritsema Bos om inlichtingen betreffende dien kleinen vijand zijn gevraagd. Deze heeft bericht, dat zijns inziens een algeheel verbod van invoer te ge vaarlijk was. Hij zou den invoer tijde lijk willen verbieden, b. v. voor drie maanden, om in dien tijd een nauwkeu rig onderzoek naar deze nieuwe plaag in te stellen. In dien geest was dan ook een adres aan den minister ver zonden. De heer Baron deelt daarop nog een en ander over die schildluis mede, on der meer, dat eene ontsmetting met blauwzuur het best op ingevoerde ame- rikaansche planten kau worden toege past. Hiermede was punt 1 afgehandeld. Het jaarverslag der vereeniging zal in het Landbouwweekblad worden opge nomen. Bij monde van den beer L. Visser werd rapport over de rekening en verant woording uitgebracht. Alles was in de beste orde bevonden, waarom de rapporteur voorstelt, den pen- niugm. voor zijn beheer den dank der vergadering toe te brengen. Aldus ge schiedde. Aan de orde kwamen nu verschillen de verslagen. De heer Teengs gaf een overzicht van de vergadering der vereeniging „het Nederlandsch Paarden-Stamboek". Deze vereeniging neemt geregeld in bloei toe. Zij telt thans 1332 leden. Onder meer werd behandeld een voorstel van Zee land, om de verdeeling der rjkssubsi- diën aan een herziening te onderwerpen, en een voorstel van Noord-IIolland, om meer overeenkomst tusschen de provin ciale keuringen te brengen. De heer Keestrazuivelconsulent te Hoorn, bracht een rapport uit over zijne werkzaamheden in 1897. In 40 geval len was zijne hulp ingeroepen bij de bereiding van kaas. In een paar ge vallen had hij beginnende veehouders van voorlichting gediend. Hij moest echter tot zijn leedwezen ver klaren, dat de wetenschap hem bij de opsporing en verbetering der gebreken soms in den steek had gelaten. Ook moest hij constateeren, dat soms öf zijn raad in 't geheel niet was opgevolgd, öf soms gedeeltelijk. Er zijn fabrieken, zegt spreker, die liever de schuld aan den kaasmaker ge ven, dan den leverancier van onzuivere melk weren, vooral als deze tevens een bestuurslid is. "Waar men zijne wenken had gevolgd, waren in vele ge vallen betere uitkomsten verkregen. Met den directeur der fabriek voor geconden seerde melk te Hoorn, had de heer K. bacteriologische proeven genomen. Deze hoopt hij verder te kunnen voortzetten. Door hem werden 12 lezingen voorafd. van de H. M. v. L. en 1 voor een par ticulier gehoor gehouden. Het bezoek op deze bijeenkomsten liep van 8 tot 180. In 't belang van de zuivelberei ding waren door hem, in verbinding met anderen, proeven genomen van de rijping der Edammer kaas. Eerst was de heer K. vol verwachting geweest, maar latei- was hem gebleken, dat dit vraagstuk moeilijk is op te lossen. Proefnemingen met lange wei hadden hem geleerd, dat deze niet te veel aan de lucht moet worden blootgesteld. Hij raadt dus aan, ze te bewaren in lange en nauwe vaten. Aan de 'heeren Löhnis en F erf had de heer K. verslagen verstrekt over de coöperatief werkende kaasfabrieken. In een geval, waar melk op gehalte was verkocht, had spreker den kooper bijge staan, in hoeverre de opgaven overeen kwamen. Te Schagen en Midden Beemster had hij cursussen gehouden voor kaasmakers. Nog was hij lid van de jury in den Haag geweest, had eene fokvereeniging helpen oprichten te Berkhout, had in lichtingen verstrekt voor den aankoop van werktuigen en instrumenten, had een reisje van 8 dagen gemaakt door het Zuid-Oosten der provincie, om daal den toestand te leeren kennen, had in 200 gevallen melk-onderzoek gedaan en had tevens nog eene belangrijke en zeer uitgebreide correspondentie moeten on derhouden. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat zijn hulp meer en meer wordt gewaardeerd en dat het groote meerendeel der boeren niet zoo eigen zinnig was, als hij zich had voorgesteld. Langzaèm aan ging men den goeden weg bewandelen. Nadat dit overzicht zijner werkzaam heden op de vergadering van de H. M. v. L. zal zijn uitgebracht, wordt het in het Landbouwweekblad opgenomen. Nu volgde een verslag der werkzaam heden der Pachtcommissiën over 1897. De heer P. BuisSecr. der Pachtcom missiën, gaf het volgende overzicht De Pachtcomm. had in 1897 in zes ge vallen haar hulp verleend en wel vier in het le district, één in het 3e en één in het 4e, terwijl in 1898 alweer eene belang- rjke taxatie had plaats gehad en op nieuw inlichtingen gevraagd zjn ge worden. De verschillende schattingen hadden tengevolge, dat voorzoover daarover kon worden geoordeeld, de aanvragers veelal 1 na verkregen inlichtingen dezerzjds, telkens tevredenheid over de rapporten lieten blijken. "Wj meenen te kunnen constateeren, dat, in aanmerking nemende de om standigheid, dat de Pachtcommissiën in den lande nog niet op de algemeene bekendheid zich mogen beroemen, reeds thans mag worden aangenomen, dat zj zich in de sympathie van velen mogen verheugen. Het Bestuur, het noodig oordeelende, deze nieuwe zaak op allerhande wjze en telkens meer bekend te maken, be sloot eens in de maand eene adverten tie te plaatsen in het Nederlandsch Landbouwweekblad. Het heeft gemeend, dat ook deze maatregel bevorderljk kan zjn geweest aan het toenemen der aan vragen en hoewel bet onvermjdeljke kosten na zich sleept, meende men toch het om die reden niet te mogen laten. Met betrekking tot de finaneiëele uitkomst, beeft het Bestuur het genoe gen U mede te deelen, dat van de ten vorigen jare toegestane subsidie van f 150.slechts een derde gedeelte is behoeven te worden aangevraagd, ten einde verzekerd te zjn om onvoorziene uitgaven te kunnen bestrijden. Het ligt in den aard der zaak, dat, uit hoofde van het eigenaardig karakter van deze instelling, waaruit voortvloeit, dat de werkzaamheid dei' Commissiën bjna uitsluitend van vertrouweljken aard is, het jaarverslag altoos wel eenigszins beknopt zal uitvallen. Al achten de leden zich niet bevoegd de namen van de eigenaren, aan wie zj de eer hadden hunne diensten te mogen bewjzen, zoo mede de ligging der boerderijen publiek te maken, toch willen zj bj deze een woord van oprechte erkentelijkheid voor het hun geschonken vertrouwen uitspre ken, daarbj de verzekering gevende, dat het hun aangenaam zal zjn, zoo zj meer en meer ook met het vertrouwen van anderen vereerd mogen worden. Dan zal het gaandeweg meer bijken, dat Uwe vereeniging een goed werk deed, toen zj Pachtcommissiën in het leven riep. Het Bestuur vleit zich met de hoop, reeds in het vorig jaarverslag uitgedrukt, dat het is mogen gelukken iets te kun nen bj dragen tot verbetering der ver houdingen tusschen huurwaarde en op brengst van den bodem in dit gewest hierin toch is naar ons oordeel het voornaamste middel gelegen om te ge raken tot bljvende verbeteringen en ter verkrjging- van eenen gezonden toestand voor landbouwers en veehouders voort durende handhaving eener dusdanige goede verhouding, zal ook de productiviteit van het land verhoogen, want daardoor zal de pachter steeds in staat zjn gesteld, met lust en jver op zjn land den noodi- gen arbeid te verrichten en de opbrengst daarvan te doen stjgende welvaart zal daardoor toenemen en op den duur het deel worden van eigenaar en pachter beiden. Na de mededeeling van dit belangrijk rapport werd kennis gedaan van de ver schillende verkiezingen. Tot afgevaardigde voor het Nederl. Paardenstamboek werd met op één na algemeene stemmen de heer Teengs be noemd. Tot leden van het bestuur werden verkozen de heeren J. ZuurbierBeem ster, B. Visser, Schermer en bij herstem ming met den heer C. Kooij, de heer P. Schenk, WieriDgerwaard. Zaandam zal de volgende vergadering van Holl. Noorderkwartier in zijn mid den zien. De heer G. Groot leidt thans in het bestuursvoorstel tot het uitschrjven van een prijsvraag voor eene beknopte hand leiding in zake veeverloskunde. Het groot aantal sterftegevallen bj kalveren, maakten maatregelen in die richting zeer wenscheljk. Wel had het bestuur gepoogd een cursus in veeverloskunde te houden, doch dit plan was door verschillende omstandigheden mislukt. Daarom wenschte het nu een beknop te handleiding uit te geven en vroeg voor een prjsvraag 100 gld. De heer Zuurbier zou wenschen, dat mededinging alleen voor personen uit de praktjk werd opengesteld. Men zou dan kunnen zien, in hoeverre personen uit de praktjk zich kunnen ontwikkelen tot wetenschappeljke. Hj wenscht veeart sen beslist uit te sluiten. De heer W. C. Visser acht een eenvoudig geschreven, populair werkje, dat tevens beknopt is, het meest verkiesljk. Hj wil niemand uitsluiten, doch de gelegen heid openlaten aan ieder, die aan deze eischen voldoet. De heer L. Visser meent, dat veever loskunde uit geen boekje is te leeren. Men leert de handgrepen niet theore tisch. Zoo'n werkje heeft voor de prak tjk geen waarde. Hj zou den post van f 100 voor dit doel van de begrooting willen schrappen, 't Geld kan beter be steed worden. De voorz. wil, dat theorie en praktjk hand aan hand zullen gaan. Al verstaat men de handgrepen goed, dan kan een beetje wetenschappeljke voorlichting geen kwaad. Besloten wordt, f 100 voor een prjs vraag als door den heer IV. C. Visser is be doeld, toe te staan. De heer Ch. Oortman Gerlings leidde in een bestuursvoorstel tot verbetering der schapenfokkerj. Inleider zegt Zooals gj u zult herinneren was het voorstel van het bestuur in de najaars vergadering, gehouden te Schagen, het uitloven van pr j zen voor den besten iy2- jarigen ram van de volgende vier rassen: n.1. Lincoln, Cotewold, Hampshiredown en Weusleydale. Door een tegenvoorstel van den heer J. Zuurbier heeft het be stuur gemeend een proef te moeten ne men op vier plaatsen in N. Holland, tot vergeljking van genoemde rassen ten opzichte der handelswaarde, wolop brengst enz. Na een gehouden corres pondentie met de heeren Maas, consul- generaal, en Clarksecretaris dei konin- kljke landbouw vereeniging, in Engeland, bleek het, dat de finaneiëele krachten uwer vereeniging niet toereikend zouden zjn, om deze proefneming ten uitvoer te brengen, zoodat ik nu de vrjheid neem, U namens het bestuur een ander voorstel te doen De vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holl. N. Kwartier stelt beschikbaar de som van f 500 voor de combinatie van personen, onder welken naam ook, welke zich verbindt tot het invoeren en stationneeren van vier l^-ja- rige, uitstekende rammen der volgende rassenLincoln, Ootswold, Hampshire down en Wensleydale, onder de volgen de voorwaarden: a. Het bestuur kent zich het recht toe, een persoon toe te voegen aan hen, welke de rammen in Engeland gaan koopen. b. De rammen moeten zjn van zui ver ras (de adressen van fokkers dezer soorten zjn bj het bestuur te verkrj- gen.) c. Zj moeten minstens één deksei- zoen beschikbaar zjn tegen een dekgeld van hoogstens f 5. d. De heeren G. Groot, K. Breebaart Jzn., H. Vijn, Ch. Oortman Gerlings stellen 32 stuks Tesselsche schapen beschikbaar voor het nemen van een proef omtrent de handelswaarde, wolopbrengst, enz. De ze 32 schapen moeten gratis gedekt wor den door deze rammen, met dien ver stande, dat bj iederen ram acht stuks worden toegelaten. Genoemde vier hee ren verbinden zich daarentegen tot het uitbrengen van een rapport omtrent de ze kruisingen. e. De rammen moeten véér 1 Sep tember 1898 geïmporteerd worden. Hiermede hoopt uw bestuur eenigszins te kunnen voldoen aan de vraagwat is voor N.-Holland het aangewezen scha penras, waarmede gekruist dient te worden. De heer P. van Foreest heeft zich in verbinding gesteld met den secr. der engelsche landbouwmaatschappj, die hem op zjne vraag, welke rammen en rassen het meest geschikt voor ons land zou de zjn, nog andere dan de vier van den heer Gerlings heeft opgegeven. Hj geeft de vergadering in overweging, hier van nota te nemen. De heer Gerlings zegt, dat juist de door hem genoemde thans met succes in ons land worden geïmporteerd. De heer Zuurbier zou eerst een on derzoek willen instellen, welke van de genoemde rassen de beste uitkomsten

Schager Courant | 1898 | | pagina 5