itejdigd wilden tien de ellende, die de^ drank in ganscke fasailiëu te N. Niedorp had Teroorzaakt, moeiten zij maar bij den drank blijven. Vsd de jongere genentie, het opkomend geslacht, hoopte es verwachtte spreker echter meer stenn. Hierna sluiting. Ruim 20 personen traden tot de geheel- onthonders-vereeniging toe. Den 12 en Maart is het 25 jaar geleden, dat de heer A. Fraij als Secretaris der gemeente Sint Maarten werd benoemd in dezelfde raadsvergadering werd toen de heer H. Kuit ais gemeeote- bode aangesteld, welke betrekking nog door hem wordt waargenomen. Men schrijft ons uit Sint Maarten Maandagavond vergaderde in de kolf baan van den heer Sckermerhorn de Geheelonthouders-Vereeniging, afdeeling „Lsngedijk." Ongeveer 150 menschen woonden deze bijeenkomst bij. Als sprekers traden op de heeren Melchers van Zuid-Scharwoude en Scker- merkorn van Nieuwe Niedorp, met het reeds bekende punt„Het Alcohol-vraag stuk," terwijl vóór en na de pauze toe passelijke liederen werden gezongen. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Aan de baan van den stoomtramweg Schagen-Wognnm is, on der de gemeente Barsingerhorn, al sinda weken niet gewerkt en zal in de eerst volgende weken wellicht evenmin iets ge daan kannen worden, door het aanhangig proces van een der grootste landeigenaren in die gemeente. Alleen zijn in de laatste dagen de op- kluften aan den overweg van den Leeker- weg klaar gekomer, zoodat de borden met de gewone aankondiging „onberijdbaar" zijn weggenomen. Wijselijk heeft men aan den ingang van den Leekerweg in Barsingerhorn het bord met „moeilijk be rijdbaar" laten staaD. De vele regenbuien zijn niet bevorderlijk geweest voor hel beharden van den smeerkleigrond, zooals men hier algemeen de onderliggende kleilaag noemt. Het is nog niet aan te iaden, met zwaar bevrachte wagens den gewonen weg tnsschen Winkel en Barsingerhorn te pas- aeeren. De levering van het be- noodigde tarwebrood voor het wees- en ar menhuis te Barsingerhorn werd bij in- sohrjjving aangenomen door den hr. P. Keet man, broodbakker te Haringhuizen, tegen 20 ets per brood van 2 kilo. Tot heden werd deze levering beurtelings aan de in de gemeente woonachtige broodbakkers gegund tegen gewonen verkoopsprijs. Zeewering te Callantsoog. Tasschen de Regeering en Ged. Staten van Noord-Holland bestaat sinds lang een geschil over de verplichtingen van het Rijk lot verdediging der zeekust, o.a. die bij Callantsoog. Den eersten Juli 1896 werd over de onderhandelingen een volledig verslag ge daan en daarop verklaarden, op voorstel van jhr. mr. C. H. Backer, Provinciale 8taten, „hoewel betreurende dat die on derhandelingen wederom tot geen resultaat hadden geleid", »dat Ged. Staten bij die onderhandelingen tot het uiterste waren gegaan, wat redelijkerwijze als provinciaal belang kon worden beschouwd." In de laatste najaarszitting konden Ged. Staten op een interpellatie van jhr. mr. Boreel van Hogelanden echter mededeelen, dat in deze zaak een toenadering was waar te nemen bij de onlangs opgetreden nieu we Regeeting. Na veelvuldige gedachten- wisseling heeft de Minister zich bereid verklaard, te bevorderen dat de verdediging yan de geheele kust ten noorden van de Hondsbossche-zeewering voor goed bij de wet tan laste worde gebracht vsd bet Rijk, wanneer de provincie zich vooraf verbindt tot een bijdrage, als vermeld in het hier bij aangeboden ontwerp besluit, in de kos te» dier verdediging voor zoover het be treft het gedeelte der kust, dat zich uit strekt van de Pettener zeewering lot aan het noordelijk uiteinde van den polder Callantsoog. Dientengevolge stellen Ged. Staten aan Prov. Staten voor de provincie Noord-Holland te verbin den om in de kosten van aanleg en on derhoud der door het Rijk noodig geach te en uitgevoerde werken ter verdediging van het deel der Noordzeekust tusschen den 800en meter bezuiden strandpaal IX tot aan den 900<m meter bezniden strand paal XVII, behalve jaailijks een raste som van ƒ2500, twee derde gedeelten bij te dragen van hetgeen boven dat bedrag wordt uitgegeven deze verbintenis te doen ingam op den dag van het in wer king treden «ener wet, waarbij alle werken voor het verdedigen van de Noordzeekust tusschen de Htldtrsche zeewering en de Hondsbossche zeewering ten laste van het Rijk zullen zijn geerecht, en eindelijk Ged, St«ten op te dragen, de noodige voorstellen in te dienen, ten einde de on middellijk belanghebbende gronden, voor zoover dit billijk en mogelijk zal blijken, te balasten met een deel der sut> I bedoel de bijdrage. Naar men weet, Vergaderen Prov. Sla- ten 15 dezer ter behandeling van dit foorstel. Hbld. Den 17 Maart zal te HAAR LEM het schiiitelijk gedeelte van het toe latingsexamen voor de Rijkskweekschool voor onderwijzers plaats hebben en op 28, 29 en 30 Maart het mondeling ge deelte. Deheer Keestra hield maan dag j.1. teWieringerwaai'd zijne reeds eerder aangekondigde lezing over melk etc. Spreker bepaalde zich vooral tot de behande ling der melk vóór en tijdens het vervoer naar de fabriek. Na afloop werd er druk gedebatteerd. In het volgend nummer ver schijnt een uitvoerig verslag dezer belang rijke bespreking. De jengdige vereeniging „Onder Ons» te WIERINGERWAARD trad j. 1. zondagavond voor een flirk bezette saai op. De heer W ij k e r, voorzitter-directeur, sprak vooraf een inleidend woord, waario hel ontstaan der kamer werd verklaard ea den wensob werd geuit, dat de aanwezigen bjj dit eerste optreden bescheiden eischeo zonden stellen. Vervolgens werden opge voerd Ik inviteer mjjn kolonelJoost Ui lenspiegel en Pakketten voor Dames. Hoewel de kenze van het eerste nummer minder gelukkig was, heeft de jonge club verstandig gedaan, niet terstond met een zwaar stuk uit den hoek te zijn gekomen. Vooral het laatste Dommer viel zeer in den smaak. Niet alleen het applaus, maar ook bet aanhoodend gal gelaob heeft den jonge lieden do overtuiging gegeven, dat zij aan bescheiden eivehen hebben voldaan. De heer Groneman uitte na den afloop een wel- meenend woord, spoorde de jonge vereeni ging tot ernstige studie aan en wenschte baar alles goads. Tot bet welslagen van den avond werd in niet geringe mate meegewerkt door den verdienstelijken grimeur, den beer Hove nier te Schagen. Zondagavond is er te KOL- HORN teu behoeve van het eerstvolgend schoolfeest aldaar, eene tooneelvoorstelling gegeven, die zeer in den smaak van de toeschouwers viel.Hun eehter, die met het blij spel van Lodewijk Mulder: „Do Kiesveree- niging van Stellendijk», bekend zijn, zal dit niet verwonderen. Het geheele stak tintelt van hnmor en de heeren en dames, die er hun ne krachten geheel belangeloos aan gewijd hadden, wisten er nit te halen wat er in zat. De geheele zaal was meer dan eens enthusiast. Zoo verging het ook het na- stukje, dat beter in deze streken bekend is, n. 1. „Papa gaf Permissie», eu als hek sluiter voor den avond dienst deed. De dames en heeren, die het opvoerden, speelden onder voortdurend applaus. Kortom, da uitvoering is als volkomen geslaagd te be- sobouwen. Niet onvermeld mag blijven, dat een paar violisten, geaccompagneerd door de piano, op zeer verdienstelijke wijze de panzen aanvulden. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. In eene deo 8 gehouden vergadering van bet nutsdepartementKol- horn werd besloten, in dit jaar weder om eene floralia-tentoonstelling te honden. Stekjes en bloemplanten zullen op nader te bepalen tijd worden afgegeven. Heer Hugowaard. Bij de den 8en gehouden verkiezing van twee Hoofdingelanden zijn de aftredende leden, de heeren P. Kooi'j en A. Klomp herkozen. Mejuffrouw A. Kossens e- dert 1 Januari onderwijzeres te Lutje- winkel, heeft zaterdag den 5 Maait te Utrecht met gunstig gevolg examen afge legd in de Nuttige Handwerken. Wieringen. In de j.1. gehouden vergadering der naaivereeuiging is tot presidente in plaats van wijlen Mtj. M. Poel benoemd Mej. N. K a a n en tot penningmeusteres in dier plaats Mej. G. Kas n-Lo n t. Wieringen. De rijksveldwachter G. C. Hoek alhier is als zoodanig benoemd te Buiksloot en zal worden vervangen door H. de Wi 1- d e van Hoorn. Den 7 Maart vergaderde het Departement Winkel der Maatsch»p- pij tot Nut van 't Algemeen in de kolf baan van den heer A. W i t te Winkel. Als spreker trad op de heer K. Y r i e s met het onderwerpSchets van de ge meente Winkel. Met zeer veel belangstel ling werd de spreker aangehoord en zijn van ernstige studie gftuigende leziDg «iel zoo in den smaak, dat besloten werd deze in druk te doen verschijnen en in den handel te brengen. Ongetwijfeld zullen velen zich dan een exemplaar, indien de piijs billijk is, willen aanschaffen. Te Winkel is den 28 Febru- ari 1898 opgerichtNederlandsche Wolvee- verzekeriogmaatschappij „Eersteling*. On getwijfeld zullen we in de gelegenheid ge steld worden, later meer bijzonderheden mede te deelen. Een genoeg] ij k avondje was het voor hen, die zich zondag 6 Maart bevonden in de kollbaan van den heer W. S m i t te WINKEL. En dat was een flink aantal personen, want de kolfbaan was goed bezet. De Zangvereeniging „Crescendo* gaf een uitvoering en heelt daarmede weêr getoond, dat zjj haar vrijwillige taak ernstig opvat, dat ze steeds streeft naar vooruitgang, en daarvan komt de eer toe aan ieder der leden in 't bijzonder. Op 't programma stond vermeldPrinsesje, zangspel in 3 bedrijven door H. L. A. Ludwig en M. M. Koster. Voor ons was 't stuk nieuw en den indruk, dien we ervan gekregen hebben, kunnen we bepaald gunstig noemen en daarom durven we het zanggezelschappen, die van afwisseling houden, gerust aanbevelen. Heeit men wel eens te klagen over te weinig publiek bij de uitvoeringen, stukken als Prinsesje zijn geschikt om den lust tot bjjwoning op te wekken, vooral als de rollen goed verdeeld zijn, en dat was hier het gevaL Moesten we complimentjes geven, dan zou aat zijn aan alle leden, want allen hebben zich in gespannen om do uitvoering te doen slagen. Was het jammer, dat een der leden door treurige familie omstandigheden niet kon meewerken, de plaatsvervanger was uitstekend, al had hij slechts een paar dagen t(jd gehad om zijn rol te leeren. Na afloop was er bal, dat, naar 't publiek te oordeelen, wel aangenaam zal geweest zijn. Anna Paulowna, 8 Maart 1898. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer O. Volder eene vergadering gehouden van belang stellenden en li elan gh ebbenden in de oprichting eener vereeniging tot uitkecring hij ziekte of ongeschiktheid om te werken.— Bijna een 30-tal personen was aanwezig. De vergadering werd geopend cn geleid door den heer II, Visser, die herinnerde, hoe onlangs^ ter gelegenheid eener vergadering van de vereeniging Algemeen Belang besloten was, pogingen nan te wenden, om bedoelde zaak tot stand te brengen. Eenige personen hadden zich belast, om leden te werven of donateurs, en waren daarvoor de gemeente rondge gaan. Het gevolg daarvan was, dat 102 personen zich bereid hadden verklaard, lid te willen worden, en 36 wilden de op te richten vereeniging steunen door een geldelijke bydrage. Daar alzoo voldoende bewijzen van instemming gegeven waren, werd tot de oprichting besloten en de aanwezige leden der voorloopige commissie, zijnde, behalve den heer Visser, deh.h.i\ Kossen, P. Slikker en P. Kuiper, boden der vergadering reeds een ontwerp- reglement aan, dat na eenige wijzigingen met algsmeene stemmen werd goedgekeurd. De voornaamste bepalingen daarin zijn, dat personen, hoofden van gezinnen (ook vrouwen als zoodanig) en mannelijke personen van minstens 20-jarigen leeftijd, als lid kunnen toetreden, mits een goede gezondheid genietende. Door een wekclijksche contributie van 5 of 10 cents, kunnen zij zich in geval van ziekte, een toelage verzekeren van f 2.50 of f 5 per week. Bij langdurige ziekte (d. w. z. meer dan 3 maanden) wordt naar omstandigheden gehandeld, in overleg met den geneesheer en met de commissie van toezicht. Het bestuur heeft de vrijheid, in bijzondere gevallen uitzonderingen te maken met de toelating als lid, in betrekking tot den leeftijd. Het bestuur bestaat uit 7 gewone leden, zijnde 1 voorzitter, 1 vice-voorzitter, 1 secretaris, 1 penning meester, 3 commissarissen. Hiertoe werden achtereen volgens gekozen de h.h. H. Visser, P. Kuiper, P. Slikker, P. Kossen, C. Blom, J. Dekker (tuinman) en H. Pennekamp. Donateurs zijn personen, die door een jaarlijksche bijdrage van minstens f 1, de vereeniging steunen. Uit deze wordt een commissie van toezicht gekozen van 3 personen. Gisterenavond werden daartoe benoemd de h.h. O. Volder, J. C. van Wijk en J. Jelles. Bovengenoemde gekozenen namen allen hunne fanctien aan. De vereeniging treedt met 1 Mei a. s. inwerking en zal den naam dragen van „H e 1 p t e 1 k a ft r". Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op zater dag 5 Maart 1898, 's avonds 8 ure. Tegenwoordig de Burgemeester als voorz. en alle leden, uitgezonderd de heer de Moor, die nog niet geheel hersteld is. De heer H a I f f, de vergadering openende, doet voorlezing der missive van den HEd. Gestr. heer Commissaris der Koningin d.d.1 Maart, waarbij kennis wordt gegeven van de benoeming tot Burgemeester van den heer Jb. v a n d e r S t o k, en van het afleggen der vereischte eeden. De heer H a 1 f f, hierop het woord beko mende, zegt ongeveer Mijnheer de Burgemeester I Het was op den lsten Januari van dit jaar, door het overlijden van uwen geaohten vader, dat alhier de Burgemeestersbetrekking vacant werd en waardoor ik tot heden als zoodanig ben opgetreden. Thans echter is die betrekking door U vervuld en heet ik U namens den Raad hartelijk welkom. De betrekking van Burgemeester heeft hare aangename en hare moeilijke zijde zij kan voldoening schenken 9n zij kan teleurstellin gen wekken. Ik wil hopen, dat U voor de laat ste gespaard moge blijvendat U de eerste zült genieten. Maar vóór alles ditmocht er geschil van gevoelen ontstaan, laat dit geen scheiding veroorzaken, laat ons dan toch de zaken behartigen als ernstige mannen, met eerbied voor elkanders meeningen en tot heil der gemeente. Ik wil een dubbelen wensch uitspreken dat Uw bestuur zij recht gelukkig en van langen duur, en dat éénmaal, wanneer ook het einde van Uw bewind daar is, wanneer ook U voor anderen hebt plaats gemaakt, dat dan zal kunnen worden gezegd: „Uw bestuur was der gemeente ten zegen." U, leden van den Raad, zeg ik dank voor den steun, my tijdens mijn optreden ver leend, voor uwe welwillendheid, mij betoond, en ook den bode zij een woord van lof voor zijn dienstbetoon, en ten laatste onzen se cretaris. Las ik onlangs in de courant, dat een waarnemend Burgemeester zich te bekla gen had over zijn secretaris, geenszins was dit met mij het geval. Gij hebt U steeds beijverd mij in alles behulpzaam te zijn en van raad te dienen; wij hebben dezen tijd allergenoeglijkst samengewerkt j ook U mijn welgemeenden dank. Hiermede heb ik geëindigd, en U, mijn heer de Burgemeester, draag ik bij deze het voorzitterschap over. De heer Van der Stok, Burgemeester, zegt, vrij vertaald Mijneheeren Het spreekt vanzelf, dat in deze eerste vergadering, die onder mijn presidium zal plaats hebben, een woord van welgemeen den dank toekomt aan den waarnemend Burgemeester, onzen lsten Wethouder, voor zijn bestuur gedurende de laatste twee maanden. De wijze, waarop hij dat bestuur gevoerd heeft, kan U beter bekend zijn dan mi); Uwe vergaderingen onder zijne leiding zullen het U hebben leeren kennen. Dank vervolgens voor de tot mij gerichte harte lijke en vleiende woorden. Zij spreken van een goede verstandhouding, van goede be doelingen. Ook ik wensch te waardeeren de opinie van anderen, en wanneer ook gy zoo welwillend zijn wilt, mijne intenties alzoo te beoordeelen, dan zullen wij tenslotte komen, waar wij wezen willen. Gelijke gezindheid behoeft niet altijd te bestaan, gelijke bedoe lingen en als wij deze steeds voorop plaatsen, komen wy ten laatste tot het belang, en zoo mogelijk den bloei der gemeente, die ons allen lief is. Mjjneheeren l ik hoop te zijn een goed voorzitter. Ook ik heb my'n gebreken en tekortkomingen, maar zonder twijfel, wanneer U mij daarop wijst, zal mij dat steeds aangenaam zijn. Ik heet U allen welkom, en hoop recht aangenaam met U te werken in het belang onzer ge meente. k De hierna door den secretaris gelezen notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Vervolgens wordt ter tafel gebracht: 1. een schrijven van het bestuur der af deeling N. Niedorp van „Het Witte Kruis", waarin toestemming wordt gevraagd tot het plaatsen van Cheavins-filters in de scho len in de kom en in de Moerbeek en de naai- en breischool, op voorwaarde, dat de filters worden aangekocht, geplaatst en on derhouden voor rekening en het eigendom blijven van het „Het Witte Kruis", en waarbij wordt medegedeeld, dat mejuffrouw Posthumus en de heeren Sieswerda en Van Eden bereid zijn, zich te belasten met de controle, vulling enz. De voorz. licht nog toe, dat tot dezen maatregel door „H. W. K." besloten is, om het gebruik van onrein drinkwater door de schoolkinderen te voorkomen, dat Cheavins- filters by onderzoek in deze het meest geschikt waren bevonden, en dat zij zooda nig geplaatst zouden worden, dat de school kinderen er geen kwaad aan konden doen. De heer Visser meent, dat de Raad niet anders dan onder dank aan „H. W.K." dit aanbod mag aanvaarden, en de overige heeren zijn het met den heer Visser eens. 2. een missive van de kiesvereeniging „Harenkarspel", afdeeling van de „Liberale Unie", begeleidende een adres, door haar verzonden aan de Directie der H. IJ. S. M. in zake een lokaaidienst ep de lijn Alkmaar Helder en vorzoekende den steun van den Raad in deze, door het zenden van een adhaesiebetuiging aan genoemde Maatschappij. Genoemd adres geeft te kennen, dat op het traject Alkmaar-Helder het spoorweg verkeer èn door den loop èn door het te laat aankomen der treinen te wenschen overlaatdat de vrachttarieven voor do halten onbillijk zijn en dat het verkeer op dit traject zeer bevorderd zou worden, als de bestaande dienst zooveel mogelijk in lokaal- dienst werd veranderd, zoo, dat het traject in sectiën werd verdeeld; dat de vracht per sectie werd berekend, dat aan eiken daar voor geschikten overweg gelegenheid tot in- en uitlating van reizigers word gegeven en dat voor het verkeer, dat zich verder dan tot Alkmaar uitstrekt en het postverkeer, eer. beperkt aantal gewone passagierstreinen en zoo noodig één of meer sneltreinen liepen. Tot staving harer meening voegt de veree niging er aan toe, dat de belangrijke mark ten en inrichtingen van onderwijs te Alkmaar, Schagen en Helder, op deze wijze m®ey bezocht zullen worden dan tot heden het geval was, terwijl door genoemde regeling het platteland voor reizigors en kooplieden gemakkelijker zou zijn te bereiken. De heer Visser deelt mede, dat hetzelf de adres is behandeld in de vergadering van Hollands Noorderkwartier, waar de heer J.Breebaart eerst beter op de hoogte wenschte te zijnwaar de heer Visser zelf had gewezen op het ongerief van boe- meltreinen voor het doorgaande verkeer en waar eindelijk na een voorstel van den heer van Foreest het adres van de hand werd gewezen. Spr. wenscht het hier een zelfde lot beschoren te zien. De heer Kuilman is het in deze met den heer Visser niet eens en meent, dat Ha renkarspel nevens den gewonen- en sneltrein-, een lokaaidienst begeert. Spreker gelooft, dat het grootste verkeer mettertijd van hier langs de tramlijn zal geschieden, en een uitbreiding van den treinenloop tusschen Alkmaar en Helder kan dus slechts ten goede komen. Na nog een weinig bespreking, waarbij de voorz. en de heer Halff hun gevoelen om trent de bedoeling van het adres te kennen geven, de heer K u i 1 ma n een vraag om meerdere treinen wil steunen als de snel treinen van de gewone worden afgetrokken, en de heer Visser ook bereid is de verdere behandeling van het adres uit te stellen tot men beter van de strekking op de hoogte is, wordt overeenkomstig de idéé van den voorz. besloten, aan de kiesvereeniging te Harenkarspel te schrijven, dat de Raad met de algemeene strekking van het adres instemt, wanneer bedoeld wordt lokaaidienst naast den gewonen en dat van dit schrijven, mits in zijn geheel,by de H. IJ. S. M. gebruik kan worden gemaakt. 3. een verzoek van het Algemeen Arm bestuur om by goedkeuring van den daarbij ingedienden staat van begrooting, de subsidie, groot f 1233,47, in vier termijnen van f 308.37 op den eersten der maanden Januari, April, Juli en October te mogen ontvangen. De behandeling hiervan wordt tot een volgende zitting verdaagd. 4. een kennisgeving van het vrijwillige brandweercorps „Hercules", ter begeleiding van het gewijzigd reglement en huishoudelijk reglement. Een en ander wordt in handen van B. en W. gesteld om preadvies in zake hot regle ment. 5. een missive van H. H. Ged. Staten van 2 Maart, waarbij de van den Minister van Binn. Z. teruggekomen verordeningen op de heffing en invordering der hondenbelasting worden toegezonden met de opmerking, dat wanneer de gemeentebesturen gebruik maken van hunne bevoegdheid om ook ten aanzien van de in art. 264 al. 1 der gemeentewet niet met name genoemde belastingen kohie ren op te maken, op deze kohieren ook de verdere bepalingen van dit artikel benevens de artt. 265 en 266, van toepassing zyn. De voorz. stelt nu de vraag, „zullen we volgens kohieren belasting heffen, of niet." Voorz. geeft aan kohieren, ais den meest reëelen weg, de voorkeur; een kohier, be hoorlijk afgekondigd en ter visie gelegen hebbende, is het bewijs dat iemand een aangeslagen hond heeft, terwijl een gewone heffing nog wel een moeilijk te leveren bewys kan vorderen. Ook de heer Kuilman meent, dat by tegenstand, die by deze nieuwe belasting niet onmogelyk geacht kan worden, de Raad het zuiverst staat, wanneer een behoorlijk kohier aanwezig is. Alzoo besluit men, kohieren van de hon denbelasting op te maken, wanneer de volgens genoemde wetsartikelen ingerichte verordeningen zijn goedgekeurd. Vervolgens zijn aan de orde, verschillende benoemingen. In de eerste plaats die van Ambtenaar van den burgerlijken stand, waartoe met algemeene stemmen de heer Jb. van der Stok wordt gekozen. Deze aanvaardt met genoegen ook deze betrekking in de plaats van wijlen zijn vader, doch op verzoek van den gekozene zal de heer Halff zichvoor- loopig blijven belasten met het inzegenen der huwelijken. Hierna wordt de heer Koopman met algemeene stemmen tot weesmeester her kozen en ook hy neemt de benoeming aan onder dank van den voorzdie tevens den Raad gelukwenscht. De afgetreden armvoogden, de heeren, J. Stammes en H. Dekker, worden beiden met aller stemmen herbenoemd en zullen daarvan kennisgeving ontvangen. Verder wordt bepaald, dat de vergadering, waarin door Weesmeesters en Armvoogden rekening en verantwoording over het afge- loopen jaar wordt gedaar., zal plaats hebben op woensdag 13 April a. s. Op de vraag van den voorz., hoe de herstellingen aan de gemeente-eigendommen worden geregeld, wordt meegedeeld, dat B. en W. één maal per jaar den toestand op nemen en alle kleine karweitjes doen uitvoe ren, terwijl de grootere in den Raad worden behandeld, en aanbesteed of ongedragen naar bevind van zaken. Verder vraagt voorz., of reeds stappen gedaan zon met het oog op de a s. kroningsfeesten. De heer K n i 1 m a n zegt, al in een vorige ver gadering als zijn wensch te kennen te hehben gegeven, dat een commissie nit den Baad met de onderwijzers een schoolfeest en keuze van de daar hij te zingen liedjes zullen regelen, en dat voorts'de vereeniging „IJs— en Volksvermaak" wordt verzocht, de leiding der feestelijkheden op zich te nemen. De heer Halff sluit zich bij den heer Kuil man aan. De Raad besluit nn, aan „IJs-en Volksvermaak" te schrijven overeenkomstig den wensch van den heer Kuilman en aan de vereeniging den moreelcn steun van het gem.-best. te verzekeren. Tot commissieleden, die met de onderwijzers zul len overleggen, worden gekozen de heeren Kuil man, Visser en den voorz. Aan de rondvraag gekomen, wenscht de heer Visser te getuigen van den hoogst gunstigen' indruk, dien deze eerste vergadering onder leiding van den nieuwen Burgemeester op hem, spreker heeft gemaakt. Verschil van meening, zoo zegt de' heer Visser, behoeft niet te leiden tot scheiding' tot minder gunstige waardeering dier meeningen. Ik heb een zeer gunstigen indruk ontvangen, en ik hoop, dat het straks gesproken woord een feit zal zijn, dat later gezegd zal worden, dat wij door wrijving van onze gedachten tot de waarheid tracht ten te komen. Deze eerste vergadering is geweest een alleraardigst voorbeeld van samenwerking en al zal het waarschijnlijk niet altijd zoo gaan, toch voorspelt het zonder twijtel iets goeds. Ik wil dan ook gaarne als mijn wensch uitspreken, dat alle volgende vergaderingen van onzen Raad zich zooveel mogelijk spiegelen aan deze. De voorz. dankt voor de goede bedoeling, waarvan de woorden getuigen. Alleen, zegt spreker, door ons te oefenen in waardeeriug voor elkanders inzichten, zal scheiding worden voorkomen en bestaat er hoop, dat wij vruchtbaar werkzaam zullen kunnen zijn, en dat wij het gewenschte doel zullen naderen. Met dank voor aller medewerking en de belangen der gemeente Nieuwe Niedorp bij U aanbevelende, sluit ik deze vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op maandag 7 Maart 1898, des voormid dags elf ure. Voorzitter de Edel Achtbare Heer L. O. Koljf. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris, den heer P. Poel, de notulen te lezen, welke daarna onveranderd worden goedgekeurd. 1. Voorzitter deelt mede, dat door de gemeente vlieringen in 1897 voor 't onderwijs aan bijdrage f 125.te veel was ontvangen. 2. Eene kennisgeving wordt gelezen, dat de weekmarkten, enz. wederom zullen mogen gehouden worden. 3. Waren ingekomen do navolgende reclames a. Dehr J. P. Mulder verzoekt te worden ontslagen van hondenbelasting; B. en W. stellen voot, voor een half jaar ontheffing te verleenen toegestaan. b. Een reclame van den heer V. P. Kuut. die in den hoofdelijken omslag is aangeslagen voor f 17.40, wordt gebracht op f 11.75. c. Idem van Mei. A. Zwiep, verzoekonde om in de tweede klasse (3.93') te mogen worden geplaatst; goedgekeurd. d. Idem van den heer A. Russelman, die was aangeslagen voor f 24.50wordt verlaagd tot f 17.40. e. Idem van den heer J. J. Tijsen, Westerland, waarin werd verzocht om, evenals vorige jaren, te mogen betalen t 11.75; hij was nu voor een bedrag van f 24.50 aangeslagen. B. enW. stellen voor, om in plaats van 2 klassen, 1 klas te verlagen en dus den aanslag te brengen op f 17.40algem. stemmen aangenomen. f. Idem van den heer Joh. Takes Tzn., om vrijstelling van hondenbelasting en verlagiag van Hoofd. Omslag. Vrijstelling van hondenbelasting wordt verleend, doch de H. O. blijft gehandhaafd. g. Idem van den heer Abr. Doves, welke voor een bedrag van f 11.75 H.O. is aangeslagen; wordt afwijzend beschikt. h. Idem van den heer Sj. Duinkerom vrijstelling van H. O.; toegestaan.— 4. De voorzitter deelt mede, dat door den voor zitter van den Raad van beheer der wierexploitatie, den heer P. Maats, een schrijven was ingekomen, ver meldende, dat hij wegens ongesteldheid voor die be trekking bedankte. Eveneens een schrijven van den heer P. Koorn, lid van den Raad van beheer, die eveneens voor die betrekking bedankte. De Voorzitter stelde voor geheele opheffing van den Raad van beheer, ingaande 15 Maart 1898 en de heeren J. Tijsen van den Oever en P. Koorn voor Westerland als adviseerende leden toe te voegen. Algemeene stemmen aangenomen. 5. Was ingekomen een reclame van de Wed. C. Ruijter, om vrijstelling van Hoofd. Omslag; algem. stemmen verleend. 6. Een reclame van den heer P. Koudenbnrg, verzoekende verlaging van H. O.; afwijzend beschikt. 7. Idem van den heer A. C. Bakker; wordt gebracht van f 11.75 op f 7.47'. 8. Idem van den heer C. Kooijman verzoekende, vrij stelling van hondenbelasting, terwijl door hem geen drie, maar twee honden worden gehouden. Een onderzoek zal worden ingesteld. 9. Idem van den heer C. Bakker, Oosterklief, om vermindering van Hoofd. Omslag; afwijzend bescjiikt. 10. Idem van den heer G. Kuut, vermindering H. O; wordt gebracht van f 3.93'/j op f 1.10. 11. Idem van den heer Jb. Rnijter, vermindering H. O; wordt gebracht van f 3.93'/a op f 1.10. 12. Idem van den heer Jac. Doesburg, verminde ring H. O.; wordt gebracht van f 3.931/, op f 1.10; en een halfjaar ontheffing verleend voor hondenbelasting 13. Idem van den heer A. Ilaptein om verminde ring van Hoofd. Omslag; wordt van f7.47'/j gebracht op f 3.93i/s. 14. Idem van den heer D. J. Lont, als voogd over Trijntje Wagemaker, om vermindering H. O.; wordt verlaagd tot op f 1.10. 15. Idem van mej. de Wed. G. Waal, om evenals vorige jaren de helit der hondenbelasting te mogen betalen; toegestaan. 16. Idem van den heer C. Kool Cz. Jr., vermin dering H. O.; van f 3.981/, op f 1.10 gebracht. 17. Wordt gelezen een schrijven van den heer C. Everts, waarin de heer Everts bedankt voor de benoeming als armvoogd. Door heeren Armvoogden was eene voordracht ingezonden, ter voorziening in de vacature van de heeren N. J. Mostert en S. J. Rotgans. In de plaats van den heer Mostert werd gekozen de heer P. Kaan Cz. en in de plaats van den heer Rotgans de heer S. Koorn. 18. Wordt overgegaan tot de benoeming van een dame tot het nazien der handwerken in de openbare lagere scholen, om te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van mej. M. Poel. Op de voor dracht waren geplaatst de dames.- mej. de wed. D. Asjes en N. Kaan. Tot stemming overgaande werd met algemeene stemmen benoemd Mej. N. Kaan. 19. Wordt gelezen een adres van den heer J. W. Hage Cz. te Hindeloopen, waarin wordt verzocht om aan hem vergunning te verleenen tot het oprichten eener ansjovis-zonterij aan de westzijde van de woning van den heer S. de Vries; wordt toegestaan. 20. Was ingekomen een schrijven van den heer A. Peerehoom, waarin eveneens wordt verzocht om vergunning tot het oprichten eener ansjovis-zonterij ten Oosten van de woning van den heerS. de Vries; wordt toegestaan. 21. Wordt gelezen een schrijven van heeren Ged. Staten, vermeldende dat indien de gemeente Wieringen een kleine snbsidie beschikbaar stelde voor den pe- troleummotor van den postschipper J. Bais, ook de Provincie (en subsidie zou verleenen hierop wordt aiwijzend beschikt. 22. Wordt besloten om voor den aanleg der vluchthaven aan den oever een snbsidie te verleenen van f 3000 23. Aan de orde is een schrijven van den heer R. Blaanboer, die verzoekt de boomen aan het voetpad tusschen zijne woning en die van den heer Krommedam temogen ontkrninen. B. en W. stellen voor, om den landmeter het voetpad te laten opmeten en dan de boomen te rooien en te verkoopen de grond zal dan worden verhuurd, om reden hg toch niet als voetpad wordt gebruikt. 24. Was ingekomen de rekening en verantwoor ding der Bewaarschool. De ontvaugsten bedroegen f 600.35, de uitgaven f 616.S21/,, zoodat een nadeelig saldo bestaat van f 15.97 y2 Na verschillende op merkingen over locaalhuur enz. te hebben gemaakt, stellen B. en W. voor, om met 1 Januari 1899 dó snbsidie, groot 1 300.—, te doen schrabben, daar de bewaarschool toch niet zal kunnen blijven bestaan. Algemeene stemmen goedgevonden. 25. Voorz. deelt mede dat de verhuring der gemeente-eigendommen op 22 Eebr. j. 1. heeft opge bracht f 158.95, ongeveer f 14.00 meer dan verleden jaar. 26. Daar den lantaarnopsteker J. Vroone verleden week, met het opsteken bezig zijnde, een ongeluk is overgekomen, daar een lantaarnpaal bij den grond afbrakstellen B. en W. voor, om alle honten lantaarnpalen, welke geen dienst meer kunnen doen, door nieuwe ijzeren palen te vervangen. Een ijzeren lantaarnpaal kost ongeveer f 15.15. Algem. stemme^ aangenomen. Tevens zegt voorz dat het nek bij t brandapuitkuisje eenige reperatiën onder gaan moet, hetgeen wordt goedgevonden. Na van gedachten gewisseld te hebben over den toestand der wegen, wordt besloten, deze dit jaar eens goed te voorzien van grint en puin. Niets meer te behandelen zynde, sluit de voorz. de vergadering.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2