INGEZONDEN. Wieringen. Wieringen. Wieringen. J. 1. vrijdagavond ten 7 ure hield onze plaatselijke nutsvereeniging „Eensgezind heid* haar laatste bijeenkomst. De heer Bs. Smidts opende de bijeenkomst, en of schoon er velen ziek waren, was er toch nog een talrijk publiek opgekomen. II. de verbintenis te dezen opzichte tegenover het Rijk te doen ingaan op den dag van het in werking treden eener wet, waarbij, met uitbreiding en aanvul ling voor zoover noodig van het Kort. Besluit van 26 Mei 1876 (Stbl. no. 109), alle werken voor het verdedigen van de Noordzeekust tusschen de Hel- dersche zeewering en de Hondsbcssche zee wering ten laste van het Rijk zullen zijn gebracht III. Gedeputeerde Staten op te dragen de noodige voorstellen in te dienen, ten einde de onmiddellijk belanghebbende gronden, voor zoover dit billijk en moge lijk zal blijken, te belasten met een deel der sub 1 bedoelde bedragen. Aan den Heer G. Wonder te Hoorn. W. Bax Jr. Kolhorn, 14 Maart 1898. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Gearresteerd. De gemeente-ontvanger te BAARN, bij wien de zoo geheimzinnige diefstal plaats had en die door den gemeentersad wegpns te kort in kas ran f 16.357.6S1/, en wegens onordelijkheid in beheer in ziju betrekking geschorst was, is zaterdagavond gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht vervoerd. De 1 e e r 1 i n g F. 1. de Mazure is van station Anna Paulowna over geplaatst naar station Krommenie, Wegens gunstig afgelegd examen in de telegraphie op het maximum tractement. Den jongeling Wisseleer Jee van de „Kooi" is toegestaan, in plaats van de Mazure zich aan station A. P. in de telegraphie te bekwamen. Vanwege de atd. Wieringen der Holl. Maatschappij van Landbouw, is alhier ter dekking beschikbaar gesteld de bekroonde hengst „Simon*, oldenburgsch ras, van den heer A. A. van den Berg van Haar lem. Standplaats in den Polder Waard- nieuwland bij den heer G. Hartog Jzn. Naar wij vernemen heeft de Zangver- eeniging „Excelsior" te den Oever alhier j. 1. zaterdagavond in het locaal van Mej. de Wed. Jn. Kaanhaar eerste uitvoering gegeven. Hierbij werden ook twee too- neelstnkjes ten beste gegeven. Alles is naar wensch gegaan en buitengewoon goed afgeloopen. A. s. zaterdag treed „Excelsior* weder op ten hnize van M. 3. lijsen. De muziekvereeniging „Harmonie" liet ten eerste haar welluidende tonen hooren. Hierna volgden verschillende sprekers, als de heer P. Asjes, met de „Vrijage van een Groninger kotkapitein,de heer Smidts met een verhaal uit de Nieuwe Gids. De heer R ij k e b o e r gaf ton beste „De schipbreuk', de heer Bax twee stukjes, getiteld„De boterham en de Goudzoekers" en „Verkeerd opgevat' en tot slot de heer Bruul twee stukjes, ge titeld „Haai kleinzoon' en „Dito.* De pauze werd door muziek aan gevuld. Na afloop dankte de foorzitter de verschillende sprekers en ook „Harmo nie," voor hetgeen heden avond ten beste was gegeven. Een gezellig bal besloot deze bijeenkomst. Een vrouwelijke stations- chef. Vermoedelijk zal aan het te openen sta tion SOESTDIJK als stationschef worden geplaatst mevr. de wed. Rutèl, wier echt genoot een zelfde betrekking bekleedde te Putten. Mevr. Rutèl, vroeger diacones te 's-Gravenhage, nam deel aan den fransch- duitschen oorlog bij de »Roode Kruis"- afdeeling in het duitsche leger. Zij werd daarvoor door den duitschen keizer met de orde van het IJzeren Kruis begiftigd. Provinciale Staten van Noord-Hólland. De Staten kwamen gisterochtend te half 12 bijeen ter behandeling van een voorstel van Ged. Staten om te besluiten I. de provincie Noord-Holland te ver binden om in de kosten van aanleg en onderhoud der door het Rijk noodig ge achte en uitgevoerde wei ken ter verdedi ging van het deel der Noordzeekust tus- schen den 800en Meter bezuiden strand- paal IX tot aan den dGOen Meter bezuiden strandpaal XVII, behalve jaarlijks een vasfe som van f 2500, twee derde gedeel ten van hetgeen boven dat bedrig wordt uitgegeven, bij te dragen Op voorstel van mr. Mouthaan zal dit voorstel eerst in de Bfdeelingen worden onderzocht. De nieuw benoemde leden Van Hall en Rapp hebben zitting genomen. De voorzitter bracht een woord van dank voor het vele, wat mr. Rotgers van Rozenburg, benoemd lid der Eerste Ka mer, voor de provincie heeft gedaan en wjjdde een diep gevoeld woord van hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Cordes. Bij de behandeling der begrooting van oorlog in de Tweede Ka mer verzocht de heer D. de Klerk den Minister, de loonen der werklieden aan de constructie-werkplaatsen voortaan om de 6 dagen te doen uitbetalen, in plaats van om de 10 dagen, zooals nu geschiedt; voorts den werktijd zoo te regelen, dat aan de werklieden ook voor de erkende christelijke feestdagen zou worden uitbe taald. Volgens de H, R. C. moet de Minister besloten hebben, aan dit verzoek te vol- doen. Leerplicht. Door den minister van binnenlandsche zaken ia thans bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp, houdende wette lijke bepalingen tot regeling van den leer plicht. Artikel 1 van het ontwerp houdt in het beginsel, dat ouders, voogden en verzorgers verplicht zijn de, bij hen of in de inrich ting onder hun beheer inwonende kinde ren van zes tot dertien jaar, geregeld eene lagere school te doen bezoeken. Niet geplaatste ingezonden stuleleen worden nimmer teruggegeven Geachte üeer Vergun mij met een enkel woord te antwoorden op uw aan mij gericht schrij ven in de Schager Courant van 13 Maait. Vóór alles wil ik u zeggen, Jat dit mij zeer heeft verblijd. Gij maakt mij duide lijk, dat ik op een onjuist en onvolledig verslag heb gebouwd en gij noemt mijne handelwijze onvoorzichtig. Ik erken volgaarnegij hebt hierin ge lijk. Maar wees nu zoo goed en zie hst bewuste extranummer der 8. Courant van 3 Maart etns even in. Het bevat in meer dan zeven kolommen druks een uitvoerig verslag der vergadering te Midden-Beem- ster. Bovenaan leest ge al dadelijk deze woorden „Op den uitgeschreven tijdjopent de voorz., de heer G. Wonder, de vergadering en spreekt de aanwezigen als volgt aan „Mijne heeren enz. Hier scheen mij nwe toespraak vrij wel woordelijk te volgen. Is het nu wel zoo erg ongepast en onvoorzich tig, is het niet veeleer heel begrijpelijk, dat ik vertrouwde op de nauwkeurigheid van een ijverig verslaggever en alzoo ging bouwen op diens verslag Heb ik eoo overhaastig gehandeld? Indien mijn gevoel, (d. i. in dit gevalmijn godsdienstig gevoel) heeft meegesproken, goed 1 maar mijn verstand sprak waarlijk niet minder mee. In vol komen kalmte heb ik zelfs op zondag 6 Maart mijne gemeen'e, die ik des mor gens mocht toespreken, op uwe woorden gewezen, zij bet heel even. Het kwam zoo toevallig te pas. Maar die mij toen hoor den, zijn nu gelukkig beter ingelicht. Zoo is het dan duidelijk geworden, dat ik, volgend een minder juist verslag, u andere woorden heb doen zeggen, dan gij werkelijk hebt gesproken. Mijn oordeel, (zoo het een oordeel was I) over u en uwe medeleden wordt aldus vanzelf gewijzigd. En daarom, iadien soms iemand zich aan mijn kort woord van protest moge hebben gestooten, dat hij dan nu hier de betui ging leze van mijn spijt. Trouwens, het is mijne bedoeling geenszins geweest om aan u of aan een ander onaangenaam te zijn. Ook was mijn „aanval* niet „kras*. Yoor het „bid en werk', dat schijnbaar werd verworpen, heb ik het enkel opgenomen, omdat ik meende dat zulks plichtmatig was. Welnu, dit te hebben gedaan, be rouwt mij nog altijd niet. Want mijne woorden hebben dan toch dit bewerkt, dat veler ergernis (immers ik stond lang niet alleen) geheel en al of grootendeels is weggenomen, dat de vergadering de blaam van een betreurenswaardig ongeloof niet heeft verdiend en bovenal dat gij, die haar voorzitter zijt, van het „bid en werk* de zegeningen niet veracht. Zie, hierin verheug ik mij. Geachte heer, wij staan niet zoover van elkander als ik vóór enkele dagen nog dacht. Ik wensch u toe, dat ge nog vaak eene vergadering moogt leiden van de Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in H. N., en ookdat gij nog eens krachtig de begeerte in u moogt voe len om uwe medeleden naar aanleiding van het bedoelde (ook door u niet gemin acht) devies toe te spreken, maar dan meer beslist, dan gij het op 2 Maait '98 hebt gedaan. Bijvoorbeeld als volgt, in dien ik het nu eens heel viijpostig mag zeggen: - „BroedersDe tijd is zoo ernstig, de nood is zoo groot. Dat die nood ons lee- re bidden en werken. Want als minder wordt het geloof, dan wordt minder de moed. En met den moed is alles verlo ren. Werkt dan en bidt!' Wees gegroet van uw dienstv. en toegen. Schagen, 16 Maart 1898. Onze Gymnastiek- en Schermvereeni- ging LyCUrgUS hield den 18 in Céiès hare jaarlijksche uitvoering. Wij ge- looven, dat de vereeniging èn wat hare weikzaamheden, èn wat de opkomst van het publiek betreft, wel eens in een betere conditie heeft verkeerd. Dat enkele oefe ningen niet van stapel liepen, rooals wij dat van Lycurgus gewoon zijn, was voor een groot deel te w^ten aan de ongesteld heid van den directeur. Hoewel de eerste voorwerker, de heer K. Roggeveenzich op waardeerende wijze van zijn taak kweet, was de leiding en het commando voor ve len ongewoon, zoodat vergissingen niet uit konden blijven. Daaraan willen wij dan ook de fouten toeschrijven in de staafoefe- ningen en in viije oefeningen. Afgescheiden hiervan maakte de serie sta afoe leningen door gt halte en samenstelling een gunstigen in- diuk. Onder de leden van Lycurgus be vinden zich vele jongeren, die door stand en houding een flinien iudiuk maken. De oefeningen aan de barren werden vrij slor dig uitgevoerd en bleken bjj velen boten hunne krachten te gaaD. Interessant wa ren de bewegingen am de ringen. Da uit stekend geoefende keurbende wedijverde met haren voorwerker in keur van flinke, krachtige, samengestelde oefeningen. Wjj meenen, dat de aanhoudende bijvalsbetui gingen hier goed op hare plaats waren. De groepen werden op hoogst verdien stelijke wijze uitgevoerd. Samenstelling en uitvoering lieten weinig te wenschen over. Mèt de oefeningen aan de ringen vorm den zij het glanspunt van den avond. Een aardige apothéose, bestaande uit een pira mide met twee flankgroepen, omgeven door velschillende uitvalsetauden, vormde het laatste Ne. van het programma. Bij de opening door den voorz., den hetr L. Roggeveenwerd eene wijziging in de volgorde der nos. aangekondigd wegens afwezigheid van nog enkele leden. Wij meenen, dat Btiptheid en orde tot de hoofd deugden van den turner behoareo, een weinig meer behartiging daarvan ware zeker wel aan te bevelen. Ook trof het ons, dat er van de beste leden ontbraken, zonder dat daarvoor gegronde redenen be stonden. Werkeljjk,de zeer verdienstelijke directeur en zijne alleszins ijverige voor werkers verdienen van de zijde eeniger leden meer tegemoetkoming en medewer king. Moge het een andei maal beter zijn. De besturen en directe u- ren onzer vereenigingen op musicaal ge bied hebben maandagavond j. J. vergaderd in het locaal van den heer W. Roggeveen. Besloten is, gezamenlijk een toonwerk uit te voeren op de marktplaats, onder leiding van den heer L. A. Schouten en met be geleiding der Harmonie. Deze voornemens zullen evenwel in de verschillende veree nigingen aan de goedkeuring der algemeene vergaderingen worden onderworpen. Op het concert, te geven door Schagen's Harmoniekapel, (onder directie van den heer L. A. Schou ten,) op zondag 20 Maart 1898, des avonds half acht, in de zaal van den heer D. van Iwuiverzal het volgende pro gramma worden uitgevoerd 1. The Strand, Marsch, Ivan Tchakoff; 2. Concert Ouverture, (Es Majeui), F. Hoffmann 3. a. Rèrerie, E. Martron b. Alba mblad, C. v. d. Linden; 4. Grande Fantaisie de '1 opéraLa Eille du Regi ment, G. Donizetti5. The Washington Post, Marsch, M. Sousa6. Twee Oud- NederlandBche Liederena. Bergen op Zoom, (1626), A. Valeiiusb. Strijdzang der Geuzen, (1570), A. Valerius7. „Schneewittchen", Concert Mazurka, E. Strauss; 8. „Aus Oesterreich Bergen", Tongenalde im Walzertorm, A .Jungmann. De Schager Rederijkerska mer gaf den 13den eene buitengewone uitvoering in het lokaal van den heer Slikker te O u d e s 1 u i s. Opgevoerd werden: Arthur en de Erfoom, De flink bezette zaal volgde met aan dacht den gang der stukken en gaf meer malen hare ingenomenheid door applaus te kenneD. Wel waren ook thans nog op het spel, vooral iu Arthur, wel aanmerkin gen te maken, doch de totaal-indruk mag gunstig genoemd worden. Indien de Kamer het „docendo disci- mus" blijft betrachten, is haar toekomst verzekerd. -— Anna Benijs, leerlinge aan de openbare lagere school alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de Normaalschool te Alkmaar. Zaterdag j. 1. vergaderde in haar gewone locaal onze bloeiende so ciëteit: „De Yereeniging". Uit de rekening des penningmeesters bleek, dat bij eene ontvangst van meer dan f 140.en eene uitgraf van f 95. het beschikbaar saldo nog ruim f 45. bedraagt. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren G. Muijs en M. Visser, gekozen in de plaats van den heer Hei ligers, die als zoodanig had bedankt, de heer J. Schenk. Kolonel Picquart. Naar aanleiding ran den beleedigenden brief van majoor Esteihazy heeft kolonel Picquart tot een redacteur van de Temps «egd„Ik ben verheven boven de belte- digingen en bedreigingen van mijnheer Esterhazy. Den dag, waarop de geheele waarheid bekend zal zijn, zal men ze naar de waarde kunnen schatten. En dtze dag is dichter bij dan men denkt, dat verze ker ik u> Een weldoener. Een zeer merkwaardig man is de vori ge week te Bristol overleden, de evange list en philanthroop George M üller. Hij was in 1805 bij Halberstadt geboren, en na een vrij stormachtige jeugd, op een zwitsersche reis, waar hij een bidstonde bijwoonde, in 1826 evangelist gewoiden. Drie jaar later vertrok hij naar Londen, waar hij voor de iulandsche zending op trad en vestigde zich later in Bristol, in welke stad hij in 1835 een weeshuis stichtte. De gelden voor dat doel en voor de verspreiding van bijbels en trac- taatjes, wist bij bijeen te krijgen geheel uit vrijwillige bijdragen, waarop hij als zeker rekende en die, hoe laag de kas ook daalde, toch steeds hem toevloeiden. In 1895 toen hij 90 jaar ond werd verklaarde hij in de 60 voorafgaande jaren enkel „door bidden en gelooven* te va men 1.373.348 65 21/, d. (hij hield van alles getiouw boek) te hebben ont vangen. Daarvoor had hij o. s. zijn weeshuis ondeihoudeD, honderdduizenden bijbels en stichtelijke blaadjes verspreid en 120,000 kinderen onderwijs laten ge ven. Yan 1875—1883 maakte hij reizen door Europa en bezocht tevens Noord— Amerika en Klein-Azië en Syrië overal preekende voor het goede doei. In die jaren trad hij 2400 maal op en legde hij 69.000 mylen af. In 1892 —86 jaar oud bezocht hij nogmaals het Vasteland. Hij was een zeer eenvoudig eu kalm man, die steeds het grootste deel van zijn ei gen inkomen aan zijns stichtingen schonk en door zijn persoonlijk optreden en on verstoorbaar vertrouwen steeds de midde len voor deze wist te verkrijgen. Tot ziju 90ste jaar preekte hij eiken zondag tweemalen, en dan nog vaak op andere dagen. De engelsche bladen wijden lange arti kelen aan dezen weldoener, wiens arbeid zal worden voortgezet door James Wright, die met zijn eenige dochter gehuwd is. E eu onderzeese h vaartuig, dat nu eens niet voor vernielingsdoelein den bestemd is, maar als een hulpmiddel moet dienen voor het ophalen van voor werpen uit gezonken vaartuigen, wordt iu de jongste aflevering van het „Album der Natuui" besproken. Wanneer zulke voor werpen op een giocte diepte liggen, kun nen de duikers er door de groote druk king van het water niet meer werken, en dan kan zulk een onderztesch vaartuig dienst doen. Reeds in '93 zijn er door graaf Piatti del Pozzo in de haven van Civita Vecchia proeven mede genomen. Hij maakte toen al gebruik van den bolvorm, en bij nieuwe proeven heeft hij dat modei behouden om beter weerstand te kunnen bieden tegen grooten waterdruk. Het vaartuig, dat door zijn vorm zich moeilijk verplaatst en niet gemakkelijk te besturen is, wordt met een kabel beves tigd aan een schip cd dan neergelaten op de verlangde plaats. Maar de personen in den bol kunnen het vaartuig toch ook voldoende eigenbeweging geven door drie schroeveD, twee aan de zijden en een ach ter, die, door een eleetrischen stroom van het schip aangevoerd, bewogen worden. Vooraan bevindt zich het grijptoestel, een soort anker waarmee de gevonden voor werpen worden omhoog getrokken, waut den bol te verlaten is onmogelijk door den hocgen waterdruk. Door een lens in de voorzijde kan de chef van hel vaartuig den bodem vsd de zee onderzoeken, die verlicht wordt door electrische lampen, builen het vaartuig aangebracht, en kan dan zijn helpers bevelen, hoe zij met de schroeven moeten manoeuvreeren of met de andere toestellen, die het vaartuig doen rijzen of dalen, om op de juiste plaats te komen. Met deze toestellen meent men tot op 500 M. diepte te kunnen komen. Ten slotte zij nog vermeld, dat de bol telephonisch met het schip verbonden is. De geschiedenis van een miljonair van Klondyke. Iu het bótel Gecil te Londen vertoeft op het oogenblik een gelukkig sterveling, een Amerikaan, Erederik Stevens genaamd, die in het sprookjesachtige goudland een vermogen h la Monte Christo heeft verworven. Op zijn 17e jaar was Steven» in het bezit van een kapitaaltje van 50 dollars, waarmede hij zijn vaderstad Lincoln in den staat Ne- braska verliet en de wijde wereld introk. Zijn vrienden rieden hem aan, zijn school kennis practisch te gebruiken en een be roep te kiezen, maar hij besloot, daar het sommetje geld snel wegsmolt, niet lan ger zijn tijd met studeeren door te bren gen, maar eenvoudig de wereld in te gaan en „to make money*. „Ik hoorde* aldus luidt zijn eigen verhaal „dat de reis naar de zilverstad Deuvet in Colorado veel meer kostte dan ik betalen kon. Ik had mijn koffer ter betaling mijner rekening in een hotel moeten achterlaten en iu mijn vertwijfe ling vroeg ik den machinist van een goe derentrein, of ik mijn overtocht doorwer ken kon verdienen. „Geef ons maar een dol lar,' luidde het antwoord, „en spring op de locomotief". Dit deed ik en zoo kwam ik van het eene gedeelte der lijn naar het andere, nu een dollar, dan weer een halven betalend, tot ik ten slotte met nog geen dollar in Denver aankwam. Hier verhuurde ik mij als schaapherder. Weldra evenwel was mijn geduld ten einde, ik trok met mijn spaarpenningen verder en begon goud te zoeken. Nu volgde een romantisch tijdperk. Ik had mij aange sloten bjj een gezelschap, dat een berg in Colorado beklom en trof daarbij aan een senator van genoemden Staat, mijnheer Eletcher en zijn mooie dochter. Plotseling, op een aanzienlijke hoogte, viel de laatste ten gevolge van de ijlbeid der lucht in zwijm en kon niet weer tot bewustzijn worden gebracht. „De gids en haar vader, die Diet verder duifden gaan, noch in het donker dorsteD te dalen, waren ten einde raadkort be sloten nam ik de jonge dame op mijn schouders en droeg baar naar het naasts dorp, waar zij spoedig tot haar bewustzijn kwam. Haar vader kon toen niet genoeg voor mij doen, en nam mij in zijn zaak, maar uit begeerte naar zelfstandigheid verliet ik hem weer spoedig en werkte zoo jaren lang in de nabijheid van Klon dyke. Eerst in de laatste scht maanden heb ik geluk gehad. Niemand kan in Klondyke succes verwachten sis hij het land niet uitstekend kent. Gelukkig bleek het eerste stuk grond, dat ik in Klondy ke kocht, goed te zijn. Ik verkocht het en kreeg er andere stukken voor, die de beste zijn, welke er bestaan. De waarde er van bedraagt nu op zijn minst 5 mil joen dollars." Tegengaan van stofvor- ming in vertrekken. Het is natuurlijk niet mogelijk de vor ming van stof in vertrekken tegen te g8an en nog minder om de van buiten komende stofdeeleu volkomen te beletten binnen te dringeD, doch de Amerizaan Woodburg heelt toch een systeem bedacht, waardoor het mogelijk is, de nadeelen dier stofvorming zooveel mogelijk te beperken. Hij ging daarbij uit van de overweging, dat de voornaamste toevoer van stofdeelen is toe te schrijven aan venlilatie-inrichtin- gen en de trekking der verwarmingstoe stellen. Dit laatste vooral is duidelijk, als men weet, dat onder een schoorsteen met een afvoerkanaal ran 16 cM2 doorsnede, de lucht zich met een snelheid van 200 M. per minuut voortbeweegt. D« ingenieur Woodburg nu wil de door trekkende lucht, die geheel met stofdeeltjes bezwangerd is, filtreeren, door in de nabij heid der schoorsleenen openingen te ma ken van grooter oppervlakte dan die van het afvoerkanaal en deze te bedekken met een katoenen weefsel. Hjj heeft geconsta teerd, dat met dit soort filters, men in een maand 5 tot 10 liters stof kon ver zamelen. Ten einde de werking van zijn systeem duidelijk te maken plaatste hij onder den schoorsteen een versch gevertde plank. Toen de ongefiltreerde lucht daar mede in aanraking kwam werd de plank biunen korten tijd met een dikke laag stof bedekt, die da verflaag geheel be dierf, terwijl de gefiltreerde lucht daarop geen nadeelige werking uitoefende, zoodat dè verf normaal droogde en een volko men gladde oppervlakte vertoonde. (Stoompost.) Bij de hand. 't Is bekend, dat getuigen zich voor de. rechtbank in den regel niet op hun gemak gevoelen en licht door een handig advokaat in de war kunnen worden gebracht. Onlange kwam in Engeland een geval voor, dat vermel ding verdient. Een jonge dame mosst ge tuigenis afleggen en verklaarde, dat de aan geklaagde de getuige met een boek had gegooid. Gegooid met een boek gegooid f Wat bedoelt getuige daarmede P Zou zij de beteekenis daarvan ook aan het Hof willen uitleggen zei de advokaat. De jonge dame boog zich even naar voren, nam een boek, dat in haar nabij heid lag en wierp het naar het hcofd van den advokaat, die gelukkig bij tijds bukte. „Ik kan den verdediger thans de ver zekering geven, dat het Hof thans voldoen de de beteekenis van het woord kent," zei de rechter met den meest mogelijken ernst en de jonge dame kon verder onge stoord haar getuigenis afleggen. Don Juan beetgenomen. Eeo bekende losbol te Warschau, beeft zich onlangs leelijk laten beetnemen. Op een avond stond een voornaam gekleede dame, in een der straten van de voorstad op een tram te wachten. Een Don Juan, „tiré quatre épingles", nadert haar en begint haar met zijn voorstellen lastig te vallen. De dame verwaardigt zich eerst niet, een woord te antwoorden, maar toen bij echter al te ver ging, zei ze, eea oii- gineele ingeving volgend „Wees zoo goed mij te volgen, maar op een zekeren af stand I" De verheugde ridder volgt de da me gewillig tot aan een huis in een ach terbuurt, klimt haar na tot in de hauebal- ken en bevindt zich na een deur van een dakkamertje te zijn doorgegaan, midden in een werkmansgezin, welks krachtig hoofd hem dadelijk deu uitgang verspert. De dame laat hem nu de keusdadelijk voor dit arme gezin, waarin ze belang stelt, 100 roebels neer te leggen ofnaar het politiebureau te wandelen. De sprake- looze Don Juau trekt z(jn beurs, veront schuldigt zich, dat hem eenige roebels van de 100 ontbreken eD verdwijnt. De lust naar avonturen was hem ontgaaD, toen hij in de dame de vrouw van een hoogge plaatst ambtenaar herkend had. Een dochter van een mil- jonair in een werkhuis. John Benders, een miljonair uit Califor- nië, is tot de ontdekking gekomen, dat zijn eenig kind, waarvan hij 25 jaar ge leden wegens zijn slechte omstandigheden was gescheiden en dat hij al lang dood waande, in het werkhuis van Pemberton in den staat Illinois (V. 8.) een armoe dig bestaan leidde. De ouders van den tegenwoordigen miljonair hadden als een voudige daglooners slechts een schamel stuk brood voor zich en voor hun kinderen, en op avonturen belust, ging de 12-jarige oudste zoon John de wijde wereld in. Hij begaf zich naar Illinois, waar hij werk vond en van waaruit hij aan zijn gebrek lijdende bloedverwanten kleine bedragen kon zenden. Nauwelijks 20 jaar oud, huwde de werkzame man met een meisje uit Pemberton en 't gelukte hem weldra iets over te leggen, Doch sedert zijn vrouw gestorven was, nadat zij een dochter het levenslicht had geschonken, scheen 't of 't geluk den jongen man den rug had toegekeerd. Hij besloot zijn kind aan de zorg der stad toe te vertrouwen, omdat hij niet genoeg voor beiden verdiende, en toen begon weer zijn zwervend leven, tot hij ten slotte in Californië bleef, waar hij een rijk man werd. Hoewel hij zijn doch ter, die altjjd zwak geweest was, voor dood hield, liet een voorgevoel hem niet met rast, hij ging naar Pemberton en vond daar tot zijn grooten schrik en tevens tot zijn vreugde zijn kind nog in 't werkhuis. Zij was steeds lijdend gebleven en kon daarom alleen lichten arbeid verrichten, waardoor zij niet genoeg verdiende om be hoorlijk te kunnen leven. Haar vader stel de aan den directeur van 't werkhuis een groote som gelds ter hand en nam zijn

Schager Courant | 1898 | | pagina 2