PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Wieringen. Provinciale Staten. De Kroningsfeestcommissie in Donderdag den 17en Maart is te WINKEL in tegenwoordigheid van den heer C. Nobeldirecteur der Rijkslandbouwwiaterischool te Schagen, en andere belangstellenden, eene openbare le» met eindexamen gehouden voor de leer lingen van den landbouw—cursus. De cur sus is begonnen met 13 leerlingen en daarvan verwierven 4 een diploma met vermelding, dat zij de lessen mei goeden uitslag hebben gevolgd. Aan 't eind der lts werden zij door den beer Nolel op hartelijke wijze toegesproken en met het behaalde diploma gelukgewenscht. Tijdeus hut verblijf van den heer J. Porie te Winkel, door wien het onderwijs in land bouwkunde gegeven wordt, zijn reeds 15 diploma 's uitgereikt, wel een bewijs, dut de landbouwwintercurius te Winkel uit stekend werkt. We kunnen dan ook ie- deren jongeling aanraden zich voor den nieuwen cursus, die met October zal aan vangen, aau te melden. De namtn der 4, die thans met gunstig gevolg het eind examen hebben gedaaD, zijn S. de Jong H. MaalC. Koomen en C. va» Zoonen. Dat het getal voortdarend moge toenemen en dat meer en meer moge worden inge zien, dat ook op 't gebied van landbouw en veeteelt, kennis eeu onmisbare factor is om vooruit te komen. We roepen daarom iederen fermen jongen toeprofi teer van wat u om niet wordt gegeven, streef er naar u steeds meer te ontwik kelen, zoek uw genot in het vergareD van kennis, wantkennis is macht. De heer K. Slooves t e Willkel heeft op de Ioternationale Tentoonstelling voor pluimgedierte, gehouden den 18en Maart in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, van wege de vereeniging *Avi coltura*, een tweeden prijs behaald met een door hem zelf vervaardigde broedma chine. Met deze machine kannen ruim 100 eieren tegelijk worden uitgebroed en zij is vooral merkwaardig door den warm- te-regulator, die zich er aan bevindt. Stijgt de temperatuur bijv. boven de nor male warmte, 37° Celsius, dan gaat de regulator van zelf open, zoodat de tempe ratuur terstond weder daalt. Naar we ver nemen zijn de resultaten tot heden zeer gunstig geweest. Den 7 April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. Schui temaker ie Barsingerhorn als onder wijzer aan de openbare lagere school aldaar is opgetreden. —Dezer dagen werd in de bladen gemeld, dat in de italiaansche bla den een nieuwe uitvinding werd aange kondigd omtrent de vervaardiging van knnstmatigen steen, in alle gewenschte kleuren, uit duinzand. Het verdient ver melding, dat eerlang in den Haag door eenige ingenieurs en bouwkundigen een dergelijke fabriek zal worden opgericht, hoogstwaarschijnlijk op een der terreinen van mr. Goekoop. Vad.) - Coöperatieve beetwortel- suikerfabriek. Onlangs werd vermeld, dat in Ooste lijk Zeeuwech Vlaanderen het plan bestaat tot het oprichten eener coöperatie ve beetwortelsuikerfabriek. Thans heeft het voorloopig comité eene circulaire gericht aan alle bieten verbouwers van Zeeuwsch Vlaanderen, waarin op het groote voordeel van samenwerkicg gewezen wordt en de medewerking verzocht wordt. Het comité heeft de stellige overtuiging ver kregen, dat een behoorlijk ingerichte fa briek aan het kanaal van Terneuzen in alle opzichten levensvatbaarheid bezit. De vergunning om water in voldoende hoe veelheid aan het Kanaal te onttrekken, is na zeer veel moeite verkregen. Het maat schappelijk kapitaal zou bestaan in aandee- len van 300 guldeD, waarvan slechts of 75 zou gestort worden. Het bezit van een aandeel zal verplichten tot het bezaaien van een gemet beetwortelen. Voorschotten worden op de gewone wijze verstrekt. Vergadering van den Raad der Gemeente Wieringeil, ge houden op dinsdag 22 Maart 1898, des voormiddags ten elf uur. Voorzitter de heer L. C. Kol ff. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris, den heer P. Poelde notulen der vorige verga dering te willen lezen, welke na lezing onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Een schrijven van de heeren 5. Koorn en P. Kaan Cz., vermeldende dat zij de benoeming als armvoogden, in de plaats van de heeren N. Moslert en 8. J. Rotgansaannemen, en bij dezen den raad bedanken voor het in hen gestelde vertrouwen. 2. Een schrijven van mej. N. Kam vermeldende, dat zij de benoeming tot lid der commissie tot het nazien der handwerken in de openbare lagere scho len, in de plaats van wijlen mej. M. Poelaanneemt. 3. Een Koninklijk Besluit van 8 Maart j. 1., waarbij de tractementen van Burgemeester en Secretaris zijn gesteld opvoor den Burgemeester f 650. plus f 100.— voor vrije woning; voorden Secretaris op f 700. 4. Waren ingekomen de volgende reclames a. van den hr. Jb. Huijberlsverzoekende de helft der hondenbelasting te mogen be talen. Toegestaan. b. van de hm. P. Moslert en K. Rietvink eveneens verzoekende om een half jaar ontheffing. Toegestaan. c. Een verzoek van den hr. C.J.Lont in de Belt, om twee klassen in den Hoofd. Om slag te worden verlaagd. De raad be sluit, één klasse te verlagen. d. Idem van de heeren: J. P. de Wit, P. MoslertJb. ten BokkelJ. Bais Ez., P. Asjes en H. Minnesdoch hierop werd afwijzend beschikt. ö.Wordt besloten, aan den lantaarnopst. JanFrooneeen gratificatie te verleenen van f 10 voor tegemoetkoming voor het on geluk, 1.1. bij opsteken hem overkomen. 6. Vergunning wordt verleend aan de heeren J. W. Rage Cz. te Hindeloo- pen en A. Peereboom alhier, tot het op richten eener ansjoviszouterij. Op grond van art. 8 der hinderwet waren geen reclames ingekomen. 7. Worden vastgesteld de kiezerslijs ten voor 1898, met een getal van 467 kiezershier waren bijgekomen 35 en afgegaan 59 kiezers. 8. Voorzitter deelt mede, dat de waar nemende dokter, de heer J. Steng er, voor loopig den dienst zal blijven waarnemen. 9. Was ingekomen een schrijven van den heer Minister van Financiën, dat de pachtsom der wierden was gesteld op f 9000.op voorwaarde, dar den maaiers en bereiders van puike kwaliteit wordt uitbetaald een bedrag van f 500. Goedgevonden. Bij de gewone rondvraag zegt de heer P. Kuut, dat de weg bij 't Stroeër kerkhof eenige verbetering moest onder gaan, waaraan zal worden voldaaD. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. De zuivelconsulent voor N. Holland, de heer Keestra van Hoorn, trad jl. maandagavond in de zaal van den heer D. D. Lont als spreker op. Als onder werp werd behandeld Zuivelbereiding." Zie verslag van 13 Maart jl. van Wie- ringerwaard. Te Kolhorn wordt voor de ansjovis-visscherij alles in gereedheid ge bracht; de sloepen worden geteerd en geschilderd, netten en verdere benoodigd- heden worden naar buiten gebracht en nog eens ter dege nagezien, enz. 't Is een en al bedrijvigheid, onder visschers enniet-visschers, want zelfs een broodbakker heeft een ansjovissloep met netten en andere benoodigdheden aange kocht. Duizenden guldens zijn hier dit jaar aan netten enz. uitgegeven. De prijzen der ansjovis zijn dan ook hoog en men meent, dat de zachte winter dit viscbje den strijd om het bestaan zeer heeft vergemakkelijkt. Enkelen meent men al te hebben gezien. A. C. Zwarte boerenkool. Door een kweeker op Yalkenbosch, DEN HAAG, is thans, als nieuwe kleurschakeering, ook zwarte sier- of boerenkool geteeld. San José-schildluis. Prof. dr. J. Ritzema Bos, te AM STERDAM, heeft thans van de Regee ring de opdracht ontvangen, om zich in de Vereenigde Staten van Noord-Ameri ka op de hoogte te stellen van de ver breiding van de San José schildluis en van de gevaren, welke onze nederland- sche ooftteelt zouden kunnen dreigen, ten gevolge van de vermeerdering al daar en de uitbreiding van dit insect, ten einde onze Regeering van advies te kunnen dienen betreffende onzerzijds te nemen maatregelen. De heer Ritzema Bos is voornemens nog einde dezer maand te vertrekken. Hij verwacht een paar maanden met het onderzoek te zullen onledig zijn. Door de Commissie tot verbetering van den noordhollandschen veestapel is aan verschillende gemeen ten in den omtrek van Alkmaar het volgende adres toegezonden LdèlAchtbare Heeren. De ondergeteekenden hielden op maan dag 14 Maart 1898, daartoe uitgenoodigd door de Afdeeling Alkmaar der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, te Alkmaar eene vergadering ter bespre king van de middelen, die kunnen wor den aangewend tot verbetering van het rundvee in deze omgeving. Zij zijn overtuigd, dat een ernstige achteruitgang onzen noordhollandschen veestapel dreigt door de onoordeelkundi ge, ja lichtzinnige wijze, waarop maar al te dikwijls te werk wordt gegaan bij de keuze vooral van het mannelijk fok- dier, doch ontveinzen zich ook de moei lijkheid niet, die er verder vaak bestaat voor den veehouder, die w e 1 van het nut eener goede keuze doordrongen is, om door te grooten afstand van zijn woon plaats een geschikten stier te bereiken. Waar zij nu eene poging wagen, in den onhoudbaren toestand verbetering te brengen, daar zal het te beoogen doel van tweeledigen aard moeten zijn 1°. zullen hoogere eischen moeten gesteld worden aan de mannelijke fok- dieren, die thans reeds beschikbaar zijnen 2°. zal aan den veehouder meerdere gelegenheid moeten worden verschaft, om, binnen niet te grooten afstand van zijne woning, een geschikten stier te vinden. Naar het oordeel van ondergeteeken den, kan op deze beide punten door Uw College een belangrijke invloed ten goe de worden uitgeoefend, hetzij dat door U in Uwe gemeente het initiatief wor de genomen, ten einde de oprichting ee ner veefokkerij-vereeniging te bevorde ren, hetzij, als padstieren aanwezig zijn, het daarheen te leiden, dat op eene of andere, aan Uw goed beleid gaarne over gelaten wijze, een zoodanige contrble uit geoefend worde op de keuze dier fok- dieren, dat de vereischte waarborgen be staan voor een deugdelijk nageslaeht. Ieder der ondergeteekenden zal het zich in zijne woonplaats tot een eer re kenen, U eventueel verder verlangde in lichtingen omtrent hunne bedoeling te verschaffen. Overigens bevelen zij deze voor ons ge west uiterst1 belangrijke zaak beleefd doch dringend in Uwe ernstige overweging en krachtigen steun ten zeerste aan. (Volgen 16 handteekeningen.) I n d e j.1. maandag gehouden vergadering der afdeeling ZIJPE der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is besloten om bij gelegenheid der a. s. Paardenmarkt te Schagerbrug 7500 lo ten uit te geven in plaats van 5000 zooals vorig jaar. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft de leden der Provinciale Staten opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering op donder dag 24 dezer te 10'/2 uur, ten einde ge legenheid te geven tot het uitbrengen van het algemeen verslag der afdeelin- gen, op de voordracht van Ged. Staten tot het treffen eener regeling omtrent de kustverdediging tegen de Noordzee tus- schen de Hondsbossche en Heldersche zeeweringen. De volgende vergadering ter verdere behandeling van bovengenoemd onder werp zal plaats hebben op 29 dezer. De heer mr. W. K. Mouthaan zal op de vergadering van donderdag het rapport uitbrengen. Bij koninklijk besluitvan 8 Maart jl. zijn de jaarwedden der Bur gemeesters en Secretarissen van de vol gende gemeenten uit onzen omtrek vast gesteld als volgt Burgem. Secretaris. Anna Paulowna f 650.f 650. Alkmaar 2500. Barsingerhorn 500.700 Broek op Langendpk 400.400. Castricum 500.400. Egmond aan Zee 600.500. Egmondbinnerr 500 500. Heemskerk 500.400. Heerkugowaard 600.600 Heiloo 500.500. Hensbroek 400.400. Koedpk 400.400. Limmen 400.350. Nienwe Niedorp 500.450.(a) Noordscharwoude 450.400. Obdam 400.400. Oterleek 350.800. Onde Niedorp 400.350. Oudcarspel 450.400. Oudorp 300.300. St. Pankras 350.350. Petten 175.175. Scbagen 900. Schermerhorn 400 400. Texel v 1250.— 1100.— Ursem 600.500. Warmenhnizen 500.750. Wieringen 650. (a) 700. Winkel 600.600. Wieringerwaard 450.400. Zuidscbarwoude 450.450. Zijpe 1100.— 1100.— (a) en vrije woning geschat op f 100.- Schagen, 23 Maart 1898. I nons vorig nummer komt voor een berichtje, als zou de heer P. Henneman (dit was abuis, moest zijD Jb. Eennemanbenoemd zijn als Kerkmeester der R. C. Parochie. De benoeming heeft nog niet plaats gehad, alleen is eene voordracht ingediend aan Z. D. H. den bis schop van Haarlem. Vreeselijk. Zondagmiddag speelden een twintigtal joDgens met de lorrie, die tot vervoeren van materiaal op de tramlijn in aanleg alhier, gebruikt wordt. Al op- en afrij dende, duwende en er op- en afspringen de, viel de 14-jarige J. Komen even over de Miede-brug tusschen het voertuig en den hoogen berm, met het ongelukkig ge volg, dat een der achterwielen van de lorrie zijn rechterbeen grrep en het on derste gedeelte er van deerlijk verwondde. Met de lorrie tot het wachthuisje aan de Hoep vervoerd, werd de jongen verder per draagstoel naar de gemeente-barak gedra gen, waar dr. Melchior het been onder zocht, zoover noodig naaide en eeu verband legde. Naar alle waarschijnlijkheid zal de jongen zijn been behouden. Dat dit ongeluk wederom eene ernstige waarschuwing moge zijn voor al te gevaarlijke spelen en den ouders eene aansporing te meer, om hunne kinderen te verbieden, deel te ne men aan roekelooze vermaken. Met ingang van 1 April is tot brievenbesteller aan het postkantoor alhier benoemd de heer Jn. Smit Az. van Dirkshor n. Een navolgingswaardig voorbeeld. Zondag had de diaconie van de N. Herv. Kerk alhier een buitenkansje. Na de ge wone kerkcollecte werden in een der zakjes twee bankbiljetten van 25 gld. gevonden. Bij dalende inkomsten en stijgende be hoeften komt zoo'n extratje bijzonder goed te pas. Een weinig meer belang- stelling in de concerten onzer Harmo niekapel ware heusch niet misplaatst. De ernst, waarmede de concerten worden voorbereid, het vele goede, dat ons op een' dergeiijken avond wordt geboden, is dat ten volle waard. 't Was zondagavond bij den heer v. Iwuiver eeu' prettige avonduitsteken de muziek, goed srfiojgesteld programma, bepaald mooie nummers, op tijd beginnen, kleine pauzen en vroeg geëindigd, allemaal dingen, die meewerkten, om de stemming opgewekt te houden en de aanwezig! n in staat te stellen te genieten. De velschillende nummers weiden uit stekend ten gehoore gebracht en we ge- looven gerust te mogen zeggeD, dat de Haimonie eu met haar den directeur, den heer 8chouten, gelukkig zijn geweest met hun uitvoering. Alhoewel we eist zouden kunnen zeggen, dit of dat nummer was onsympathiek, hadden velen ine. ons ook hier een favoriet, eu dat was de „Grand) fantaisie de 1'opera: La fille du regiment," Bij dat nummer, dat vele schoone oogenblikken geeft, is recht veel genoten, de uitvotring geschied de met het noodige aplump en de scha keering was pakkend. Ook het Schneewittchen van E. Strauss is een zeer lief nummer, dat bepaald bekoring uitoefent. The Wasbington-post, hoewel heel goed gespeeld, mocht minder bevallen, te veel worden we aan hetzelfde thema herinnerd. Naar gehoor, moet ook Rêverie een lief nummer zijn, dat uitstekend werd weergegeven door het loffelijk op tijd beginnen evenwel hebben we dit verzuimd. Het deed ons genoegen, zondagavond te kunnen constateeren, dat het concert ge- gevsn werd met behulp van maar twee assistenten, waarvan één moest invallen voor een lid, dat door omstandigheden ver hinderd was op te treden j dus feitelijk verheugt onze kapel zich in zulk een flink ledenaantal, dat maar één hulp noodig blijkt. Voor de kapel, maar ook voor den heer L. A. Schouten, doet ons dat groot ge noegen,daar het dezen laatste een blijk moge zijn, dat zijn. streven hier waardeeiing vindt en dat het vele, dat bij zich getroost om de Harmonie voorwaarts te voeren, sym pathie opwekt tot de beoefening der kunst. Aan het postkantoor Scha gen en de daaronder ressorteerende hulp- kantoten, werd gedurende bet jaar 1897 ingelegd terugbetaald Januari 10112.275 6917.27 Februaii 9368.34 5367.47 Maart 5137.38 18338.465 April 5946 385 5743.79 Mei 8432.655 6800.255 Juni 7323.275 6712.33 Juli 11407.305 5548.89 Augustus 6607.08 6964 576 September 9368.34 5367.47 October 5363.99 6755.08 November 7020.515 5673.78 December 9881.745 8823.79 Tezamen f 95969.285 Sameuf 83913.165 dus f 12056.12 meer ingelegd dan terug betaald. De leerlingen van de 2de klasse der Rijkslandbouwwinter-- SChool maakten onder gelelde van den heer G. Muijszaterdag j. 1. eene ex cursie over Barsingerhorn, Lutjewinkel, Waard- en Groetpolder, Wieringerwaard, Au- na Paulowna Oost- en Westdeel, Koegra» en Het Zand. Op deze plaatsen werden een ne gental boerderijen bezocht, waar voorname lijk kennis werd gemaakt met uitstekende exempl. van bet paarden- en runderenras. Het overgangs-enmen voor de lste klasse der Rijkslandbonwwinteischool is bepaald op zaterdag 2 April en het eind examen der 2de klasse op maandag 18 April. Zondagmorgen arriveer- de uit Jever aan het station alhier de derde, door de Hengsten-Vereeniging Holi. Noorderkwartier aangekochte hengst. Het beest maakte op hen, die het voorrecht hadden, hem te zien, een zeer gnnstigen indruk. Da kleur is don kerbruin, met een paar witte achtervoeten. Daar het stationnement Benningbroek nog onbezet is, zal de hengst daar vermoede lijk geplaatst worden, voorloopig is hij naar de plaats van den heer K. Breebaarl overgebracht. Vrijdag den 25 zal deze hengst alhier worden gekeurd overeenkomstig de be palingen van het Provinciaal Reglement. De voor eenige jaren al hier opgerichte St. Lodewijksveree- niging hield zondsg j. 1. in de R. K. school bare jaarvergadering, die door een dertigtal leden werd bijgewoond. In eene toespraak van den eerwaarden heer Deken, wees deze vooral op het groote werk, dat dit jaar voornamelijk door den steun der begrafenisvereenigingwastot stand gekomen, n. 1. het geheel verleggen en in orde brergan van het R. K. kerkhof. "Was oit om zoo te zeggen voor eeriigen tijd eene woestenij gelijk, nu is het een waardige rustplaats geworden, met nette paden en fraai beplante graven, die, voor zoover noodig, zijn opgehaald of met den grond gelijk gemaakt. Naar ons werd meêge- deeld, heeft bet herstellen van het kerk hof f 300.gekost, van welke som de St. Lodewijksvereeniging de helft heeft bijgedragen. Op slechts ean paar uitzon deringen na, zijn bijna alle katholieken in onze gemeente leden der vereeniging, die tegenwoordig een kas heeft van meer dan f 1200.— De stichter dier vereeniging, de heer C. N. Vlamingnog altijd voorz., kan met reden trotsch zijn op het werk, dat hij in deze voor zijne geloofsgeoooten heeft gedaan. Op den tweeden P a a s c h- dag z il door het Hollandsch. Too- neelgezelschap onder leiding van de heeren Eug. Ducaju en B. Delmonte van Amsterdam, in het locaal van den heer D. v. Iwuiver worden opgevoerd Galeotho, drama in 8 bediijven en een voor spel van José Echegaray, vertaald door J. H. Kössing, voorafgegaan door het blij spel Kapiteia Cdillac, van Jean Valjean. Van het eerste stuk kunnen wij niet» dau gunstigs melden. De laster der wereld, van het zoogenaamde #men,* wordt daaiin lijn gtteekend, en worden de verschillende figureu goed vertolkt, dan kan deze a- vond veel kunstgenot schenken. De verschillende recensies, ons verstrekt, geven een zeer gunstige getuigenis omtrent de verschillende spelers, en om het ge zelschap bij belangstellenden te introdu- ceeren, zullen we een paar recensie» over zijne opvoering van bovengenoemd stuk laten volgen Apeldoomsche Courant Voor een niet zeer talrijk publiek trad „Het vrije Tooneel*, van Amsterdam, in Tivoli op met #Galeotho", drama in 3 bedrijven en een voorspel van José Eche garay. Zeer jammer is het te noemen, dat het putliek niet grooter wts, want „Galeotho* getft veel te leeren het grijpt in de ziel, het geeft op indrukwekkende wijze te zien, hoe helsch mschtig de laster is eu hoe daaronder de braafste menschen knnnen bezwijkeD, maar ook, hoe het gif van den laster op veleilei wijze door woord, ge baar, teeken, lsch, enz., wordt verspreid, hoe wij bijna allen zonder uitzondering daaraan mededoen, zonder de vreese- lijke gevolgen eivan angstvallig te wikken of te wegen. Alle lot aan de spelers, inzonderheid aan Mevrouw 8. de Jong-Cohen en de heeren Montezinos en Delmonte; hun taak wa» zwaar en moeilijk, doch zij vervulden die met meesterschap. ^Kapitein Cadillac*, blijspel van Jean Valjean, was een goed slot van den avond; wij zagen daarin de hoofdpersonen uit #Galeotho" in vrij wat aangenamer en vriendelijker licht, niet zagen wij hen be vlekt door het giftig speeksel Van den lastet, maar verheerlijkt door het heiligst vuur in den mensch, door geestdrift, vriendschap en liefde. onze gemeente is aangevuld met de vol gende heeren C. Nobel, P. Meurs, H. W. van Rossem, C. N. Vlaming, J. Baars, J. Ranke, F. Gielen, P. van Twuijver, Tb. Roep, J. de Veer, G. Dorbeck en P* Voorman. Op de vergadering van dinsdagavond werden benoemd tot voorz. de heer S. Beman, tot secr. de heer H. W. v. Rossem en tot penn. de heer C. N. Vlaming. Bealotan werd, een beroep te doen op de financiëele medewerking der ingezetenen en daarnaar het feest te regelen. Het voorloopig feestprogramma zal iu de cou rant worden bekend gemaakt, terwijl de uitvoering ook al voorloopig bepaald werd op 31 Aug. en 1 Sept. Huwelijk van een voorma- lig priester. De rechterlijke macht in Oostenrijs heeft onlangs de vraag beslist, of een katholiek geestelijke, die afscheid heeft genomeD van de kerk, een huwelijk kan aangaan. Het betrof een geestelijke, die tot de oud-katho lieke kerk was overgegaan, zich als koopman had gevestigd en in het huwelijk wilde treden. De ambtenaar van den bur gerlijken stand vorderde het bewijs, dat geen wettelijk beletsel daartegen bestond en de verzoeker wendde zich toen tot het ge meentebestuur van Weenen om zulk een verklaring. Deze werd geweigerd op grond, dat hij reeds als priester de wijding had ontvangen, waarin de gelofte van celibaat was begrepen. Hooger beroep bij het pro vinciaal bestuur en den Minister werd af gewezen. Daarop wendde zich de verzoeker tot het opperste administratief gerechtshof, aanvoerende dat de weigering in strijd is met de Grondwet en het Burgerlijk Wet boek, daar de gedane gelofte niet bindend is voor een burgerlijk en staatsrechterlijke bevoegdheid, en bovendien gevallen bekend zijn, dat door den Paus aan voormalige geestelijken vergunning is verleend om te tronwen. Het gerechtshof heeft echter het verzoek afgewezen op grond, dat volgens eene bepaling van het oostenrijksch bur gerlek wetboek een geestelijke, die de wijding heefi ontvangen, niet trouwen mag en latere gebeurtenissen daarin geen ver andering kunnen brengen. Vreeselijke misdaad te Axar. Sedert eenige dagen werd te Axar (Ak Hissar) in Smyrna zskere Balkialoglon Suleyman, een min of meer idiote grijs aard, die zich op alchimie en andere dwaal wetenschappen toelegde, door zijn vrienden en kennissen vermist. De man was gewooD, iederen morgen in een be paald café zijn nargileh te komen roo- ken, zoodat meD, toen hij eenige dagen niet verscheen, zich ongernst begon te maken. Van een en ander werd de poli tie in kennis gesteld, die zich zaterdag J.1* t0ef?8Dg verschafte tot de woning van den grijsaard in de wijk Kiosk. Daar nam men een ontzettend toonesl waar. Balkialoglon was opgehangen aan een «tijl van zijn ledikant, terwjjl aijn 17-jsri-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2