Polei overzicht der weeL Buitenlandsch .Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. SINT MAARTEN, Stierenkeuringen. De kosten van stalling, voeding en inspuiting worden den eigenaren van stieren niet in rekening gebracht. 4°. De commissie behoudt zich het recht voor, om, indien noodig, geprimeer de stieren te verplaatsendit zal ge schieden indien in eenig deel der pro vincie te weinig goede stieren zijn. Voor eigenaren van verleden jaar geprimeer de stieren is het van belang er om te denken, dat zij de deklijsten inleveren vóór 18 April bij den secretaris en dat zij hun stieren aan de nu uitgeschre ven keuringen laten deelnemen. Voor deze keuringen behoeven geen aangiften gedaan te worden. Provinciale Staten van Noord- Holland. 3. De Russen krijgen het recht, een spoorweg aan te leggen van Petuna naar Talienwan en Port Arthur, op de zelfde voorwaarden als den spoorweg door Mantsjoerjje. Lutjewinkel konden bezoeken, meest allen tot de hoogste klassen behooren, waarvoor in de hoogste klassen te Win kel geen voldoende plaats is, waarom Burg. en Weth. voor eene tijdelijke re geling het hoofd der school te Groet polder en de onderwijzeres aan de school te Lutjewinkel hebben verzocht, dat de le voorloopig aan alle klassen onderwijs zal geven en de 2e voorloopig onderwijs zal geven in de nuttige handwerken te Groetpolder op woensdag- en zaterdagna middag Burg. en Weths. adviseeren daarom tot het oproepen eener onderwij zeres. Wordt besloten met algemeene stem men, ter voorziening in de vacature aan de school te Groetpolder op te roepen eene onderwijzeres met akte nuttige handwerken, op een traktement van f 600.— waarvoor stukken in te leve ren vóór 12 April e. k. Nog deelt voorzitter mede een klein geschil met den hr. J. Korft te Lutjewinkel omtrent het aldaar in aanbouw zijnde huis van Korft. Vóór het passeeren der akte tot aankoop van grond, was met 't bouwen reeds aangevangen en waren de voetingsteenen gelegd tegen den nu aan de gemeente behoorenden grond. Het huis zou nu worden voorzien van een onge veer 45 c. M. breed overstek, waardoor de toch al niet breede weg noodwendig zou worden versmald. Nu is de vraag, kan dit overstek te eeniger tijd hinder lijk worden voor 't verkeer De heer limmerman deelt hierop mede, dat hem door Korff te kennen is gege ven, het overstek niet 45 c.H., maar 35 c.M. breed te zullen maken. Na eene verdere bespreking wordt be sloten, Korft tot wederopzegging toe vergunning te verleenen en hem hier van mondelinge mededeeling te doen. Thans is aan de ordeeen verzoek van H. de Jongom kwijtschelding der door hem aan de gemeente verschuldig de woninghuur. Zoo de raacf hiertoe mocht willen besluiten, dan gaat de Jong met zijn schoonzoon mede naar den Groetpolder. In het tegenovergestelde geval zal hij echter een ander bij hem doen inwonen en alsdan probeeren het verschuldigde te voldoen. Voor het vaststellen van de kohieren van Hoofdelijken Omslag en hondenbe lasting dienst '98 wordt besloten, in comité te gaan en daarin tevens ver der te behandelen het verzoek „de Jong". De algemeene rondvraag niets opleve rende, sluit de voorzitter de vergadering. Zondag 27 M a a r t z u 1 le n, volgens programma, in het lokaal van den heer H. P e et o o m te Keinsmerbrag optreden de heerenJoh. Denijs Holl. Karakterkomiek en J b. K o s t e r, Declamator, van Schagen. O p de kiezerslijst van Ha- ringcarspel komen voor 297 kiezers voor leden van de 2e Kamer der Sta- ten-Generaal en de Provinciale Staten en 289 kiezers voor leden van den Ge meenteraad. In het vorige jaar bedroeg dat aantal respectievelijk 336 en 300. Donderdagmiddag om- streeks 3 uur brandde te Eeniger)- burg, gem. Sint Maarten, de boerenwo ning, bewoond door den heer P. Bood en toebehoorende aan den heer G. Schoorl, tot den grond afhet burgerwoon huis o. m. daaraan grenzende, werd even eens door de vlammen vernielddit per ceel bewoond door Wed. J. Koozing ende Wed. J. Sloop, behoorde aan de Diaco nie der Herv. Kerk aldaar. Uit het eerste perceel werd, behalve het gestalde vee, 18 st., niets gered, terwijl van het laatste de beide inboe dels totaal verloren gingen. Een groote hoeveelheid graan, w. o. 50 H. L. gedor- schen ging mede verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandspuit kwam laat aan de plaats van het onheil; dit is voorzeker te wijten aan het sein, dat niet spoedig werd gegeven. Dit sein wordt n.1. bij dag gege ven door een vlag en bij nacht door een brandende lantaarn uit den kerktoren al daar te hangen. Aangezien de gemeente uitgestrekt ie en het altijd moeilijk valt precies te bepalen, waar een brand plaats neeft, is door den gemeenteraad een paar jaar geleden zco'n besluit genomen. Yoor een lid van den Baad der gemeente Helder moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren H. M. Dito (r. k en D. V i 1- j o u (a. r.). De eerste bekwam 220, de tweede 200 stemmen. De zangvereeniging Apollo te Wieringerwaard is voornemens hare gewone jaarJijtsche uitvoering te houden op zondag 10 April (lsten Paasch- dag) ten lokale van den heer J. Boon. Den 23 Maart j.1 werd een Yereeniging tot aankoop van Engelsche fokrammen opgericht. De vereeniging stelt zich ten doel, vier uitmuntende 11/2- jarige engelsche rammen aan te koopen, van vier verschillende rassen, die hetmeest voor onzen bodem geschikt zullen zijn. Belangstellenden, die dit doel willen helpen trachten te bereiken, kunnen aandeelen nemen af 10.per aandeel. Tot 20 April a. s. zijn die aandeelen te verkrijgen. Men wende zich om inlich tingen en aandeelen tot de heeren C h r. Oortman Gerlings, Voorzitter, HOORN en P. Schenk Dz., Secreta ris, WIERINGERWAARD. Op de deze week vastge stelde kiezerslijst der gemeente NIEU WE NIEDORP komen 272 namen voor, dat is 19 minder dan in het vo rige jaar. Eenige veehouders in de gemeente Nieuwe Niedorp, die hun melk niet geregeld in de bestaande kaasfabriek konden afleveren, hebben in een deze week gehouden vergadering besloten tot oprichting van een tweede kaasfabriek. Reeds is men aan het on derhandelen over den aankoop van een gebouw. Wijl voor enkele jaren gebleken is, dat een tweede groote fabriek op den duur niet bestaan kon blijven, zal de inrichting op zeer bescheiden voet plaats hebben. W oensdag 23 Maart hield de Commissie uit het Hoofdbestuur der vereeniging Niedorper Kogge, bestaande uit de heeren W. 6. Visser en J. Porie, te Nieuwe Niedorp bij den heer P. 11 aringhuizen een zitting voor 't verstrek ken van kunstmest aan de leden, die er voor in aanmerking wenschten te komen 't Zeer slechte weer was zeker de oor zaak, dat de meesten waren tehuis ge bleven, 't aan het oordeel der commis sie overlatende, de meststoffen onder hen te verdeelen. Dit kon geschieden voor zoover bekend was de grondsoort, wat men wenschte te verbouwen, wat de voorbouw geweest was en andere zaken, die voor zooveel noodig nog aan do be trokken personen zullen worden gevraagd. De heer P o r t e is met de verdeeling belast, de meststoffen zijn reeds besteld, dus belanghebbenden zullen ze binnen kort kunnen ontvangen. Na den sneeuwstorm, die in den nacht van donderdag op vrijdag gewoed heeft, zijn op de spoorlijnen ver scheidene telegraafpalen omgewaaid. De eerste trein richting Heider-Am sterdam geraakte te Castricum in de telegraafdraden verward, waardoor eeni ge vertraging in den dienst ontstond en het telegrafeeren uit de noordelijk ge legen plaatsen ondoenlijk was. De heer J. Deklccr Tz. t e Val koog kan zich verheugen in een groot aantal lammeren bij zijn schapen. Bij een vijftal schapen heeft hij 15 lamme ren, waarvan één 4, drie 3 lammeren en één 2 lammeren hebben. De stam moeder van deze familie heeft 7 maal geoond. Dinsdag 22 Maart waren te WINKEL in 't lokaal van den heer C. Kieft eenige belangstellenden in den groentenbouw bijeen, uitgenoodigd door de heeren J. Koomen Hz. en J. Porie leden van het Hoofdbestuur der Yeree niging Niedorper Kogge, met het doel een af deeling der Yereeniging op te rich ten. De vergadering werd geopend en geleid door den heer Koomen, wien 't ge noegen deed, dat zoovelen belangstel den in den groentenbouw en die hoopte, dat de oprichting eener afdeeling het ge volg der bijeenkomst zou zijn. Hij deel de een en ander omtrent de vereeniging mede en het gevolg der besprekingen was, dat de afdeeling Winkel werd op gericht, tellende aanvankelijk 23 leden. In deze vergadering werd tevens reeds een concept-reglement ter tafel gebracht, dat na grondige bespreking en als ge volg hiervan met enkele wijzigingen, werd aangenomen. Het zal ter goedkeu ring aan het Hoofdbestuur worden ge zonden. Tot leden van 't Bestuur werden gekozen de heeren J. Koomen Hz., Voorzitter, J. Porte, Secretaris-penning meester, K. VriesC. Meun en A. Geel en tot vertegenwoordiger der Afdeeling in het Hoofdbestuur de heer K. Vries. In het reglement is de bepaling opge nomen, dat de leden der afdeeling den leeftijd van 18 jaren moeten hebben be reikt en geen lid eener andere afdee ling mogen zijn dat de contributie voor de afdeeling zal bedragen 25 cents per jaar en men 14 dagen lid moet zijn ge weest om te kunnen stemmen. Aan 't eind der vergadering deelde de heer Porie mede, dat door het Hoofdbestuur een som is uitgetrokken voor 't verschaf fen van kunstmest aan de leden, die genegen zijn proefveldjes aan te leggen. Yei schillende personen gaven zich voor 't ontvangen van kunstmest aan, tevens mededeelende, voor welke teelt zij hem wenschten te gebruiken. De werkzaam heden waren hiermede afgeloopen, de Voorzitter dankte de aanwezigen voor hun opkomst en de welwillendheid, bij 't behandelen der zaken betoond, 't deed hem genoegen in deze eerste vergadering zoover gevorderd te zijn, hij twijfelde niet, of bij de 23 toegetreden leden zou den zich spoedig meer voegen, en sloot de vergadering. Het Hoofdbestuur der C. L. K. in het Hoofdkiesdistrict Enk- huizen heeft aan de afdeelingen een circulaire gezonden ter begeleiding van een concept-aanvulling der statuten. Door de aansluiting van de Centrale bij de L. U. acht 't Hoofdbestuur een aanvul ling der statuten noodzakelijk en het heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt, ze aan een geheele herziening te onderwerpen, rekening houdende met do groote veranderingen in de laatste jaren in het staatkundige ingevoerd. Bij de laatste verkiezing heelt het de overtui ging gekregen, dat de tegenwoordige statuten niet altijd bevorderlijk zijn aan een krachtig en snel optreden en al heeft de Centrale bij die verkiezing de overwinning behaald, toch acht 't Hoofd bestuur 't noodig, niet op de behaalde lauweren te blijven rusten, maar steeds te zinnen op middelen, om krachtig uit gerust ten strijde te trekken. Tot die middelen rekent het o. a.1. de verkie zing van een voorzitter door de afge vaardigden der afdeelingen uit de leden der Centrale in de Mei-vergadering tel kens voor een jaar. Beter dan tot dus ver, verkiezing door de leden des Hoofd- bestuurs uit hun midden, zal dan do Yoorzitter als leider van 't politieke leven in 't district, de man zijn, wiens denkbeelden een afspiegeling zijn van de meerderheid van de leden der Cen trale, de man, die het vertrouwen van de meerderheid geniet. 2. het instellen van een Dagelijksch Bestuur, bestaan de uit den Yoorzitter en 4 leden, door 't Hoofdbestuur uit zijn midden te kie zen, waarvan één secretaris-penningmees ter. 3. het secretariaat en 't penning meesterschap in één persoon te vereeni gen, ten einde een nauwkeurige contro le te kunnen uitoefenen op de afdeelingen, wat ledental en contributie betreft. 4. den secretaris-penningmeester een jaar- lijkscbe vergoeding van f 50 te verlee nen voor reiskosten. 5. aan de afgevaar digden naar de vergadering der L. U. voor 't bijwonen van elke vergadering f 3 te vergoeden, wijl 't voor geen lid der Centrale een bezwaar zal mogen zijn, een eventuëele benoeming als afge vaardigde aan te nemen. Bij het dezor dagen aan het Technikum Altenburg (in het Her togdom Saksen-Altenburg) gehouden examen voor Machine-Ingenieur en Elec- trotechnicus is voor beide vakken ge slaagd de heer E. R. A. Hagemann. Verslag van let verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente op woensdag den 23 Maart 1898, des voormiddags ten 10 ure; afwezig door ongesteldheid de heeren hchermerhorn, Burgemeester, en P. Jonker. Voorzitter de heer/*. Brommer, Wethouder. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Geschiedt voorlezing van de navolgende inge komen stukken, als a. Een schrijven van den heer A. Fraij dato 21 dezer, houdende dankbetuiging voor de aan hem op 12 dezer toegekende gratificatie bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als Secretaris dezer ge meente b. Idem van Heeren Ged. Staten dezer provincie dato 2 dezer No. 37, waaruit blijkt dat deze ge meente over het loopende jaar, krachtens art. 45 der wet op het, lager onderwijs, aanspraak heeft op eene vergoeding van f 1200. c. Idem van h.h. Ged. St. dato 2 dezer No. 35, waar uit blijkt, dat de verordening tot heffing van 50 opcenten op de personeele belasting dezer gemeente, bij Koninklijk besluit van den 22en Februari 1898 No. 24 is goedgekeurd; d. Idem van het bestuur van de landbouw- en handelsvereeniging te Broek op Langendijk, houdende verzoek pogingen te willen aanwenden tot verdel ging van ratten; e. Idem van den heer W. Rus, timmerman te Groenveld, houdende verzoek om te gelegener tijd ook met eenige werkzaamheden, het timmerwerk betref fende, te mogen worden belast. Bovenstaande stukken worden (de laatste als op de ongezegeld papier geschreven) voor kennisgeving aangenomen. f. Idem van de Kiesvereeniging „Harenkarspel, begeleidende afschrift van een adres, door haar gericht aan de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, met uitnoodiging, daaraan adhesie te willen schenken, teneinde daardoor te bevorderen, dat de gewone dienst op de lijn Alk maar-Helder in lokaaldienst worde veranderd. De heer Blom stelt voor, dat adhesie aan het bedoelde adres zal worden geschonken, terwijl de overige leden het belang daarvan voor deze gemeente niet inz <-b. In stemming gebracht, wordt met 4 tegen 1 stem besloten, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Voor stemde de heer Blom. ff. Idem van den heer G. van Bodegraven, win kelier te Valkoog in deze gemeente, verzoekende om met de leverantie van manufacturen enz., benoodigd tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, ten behoeve der school te Valkoog, te mogen worden belast; Met het oog op de billijkheid van dat verzoek, wordt algemeen goedgevonden en besloten, genoemden persoon vanaf 1 April a. s met de bedoelde leverantie te belasten, en dezen zoowel als Mej. Van Albada hiermede in kennis te stellen. h. Idem van de Noorder-Stoomtramvereeniging, ge vestigd te Schagen, houdende verzoek, voor f 8000. aandeel te nemen in de ontworpen stoomtram Alkmaar- Schagen, of rente-garantie voor dat kapitaal toe te zeggen, en bovendien eene bijdrage te geven in eens van f 75.ter bestrijding van de voorloopige kosten. De heer Blom is van oordeel, dat de lijn voor deze gemeente te weinig voordeel zal opleveren en acht het wenschelijk, vooral ook met het oog op den benarden financiëelen toestand, dat de gemeente zich zal onttrekken aan het nemen van aandeelen of het geven van rentegarantie Spr. is van meeniDg, dat de lijn ook zonder stenn dezer gemeente wel zal tot stand komen en acht het om bovenstaande redenen ook niet geraden, aan de voorloopige kosten bij te dragen. De overige leden zijn een andere meening toegedaan. De heer Visser is van meening, dat de Zijpe eene streek is, waar een tram wel kan rendeeren, en wijst op het voordeel daarvan voor de in deze gemeente woonachtige groentenbouwers. Na het voor en tegen ten deze genoegzaam te hebben besproken, wordt tot stemming hierover overgegaan, en met 4 tegen 1 stem besloten, goed gunstig op het bedoelde reqnest te beschikken. Tegen stemde de heer Blom. i. Idem van heeren Ged. Staten dezer provincie dato 9 dezer No. 81, waarbij opnieuw wordt teruggezonden de begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente over den loopenden dienst, te kennen gevende bezwaar te maken tegen de goedkeu ring dier begrooting, zoolang daarin onder de inkom sten een post voorkomt als bijdrage van bet Rijk, ingevolge art. 49 der wet op het Lager Onderwijs, en in overweging wordt gegeven, het Kohier van den Hoofdelijken Omslag alsnog met dat bedrag te ver- hoogen. Algemeen wordt alsnu goedgevonden, hiertoe over te gaan en de begrooting dienovereenkomstig te wijzigen. 3. "Wordt gelet op de jaarlijksche verpachting van het hooigewas aan den Westfrieschen Zeedijk over dit jaar en waaromtrent wordt besloten, deze te doen plaats hebben om contant geld, op maandag den 4 April aanstaande, ten huize van den kastelein Cornelis de Vries alhier, terwijl de bekendmaking ten deze, boven en behalve de gewone aanplakbiljet ten, alsmede zal geschieden door het plaatsen eener advertentie in de Zijper Courant. 4. Hierna gaat de vergadering in comité tot re geling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1898. Na heropening der vergadering wordt het vastgesteld tot een bedrag van f 1937.—. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Yoorzitter gesloten. Vanwege de Commissie tot bevorde ring van de Veefokkerij in Noordhol land zullen evenals verleden jaar, stie renkeuringen gehouden worden en wel op maandag 4 April op het marktterrein te Schagen, ten 11 ure; dinsdag 5 April, 'a morgens 10 uur, aan het Medemblikker tolhek te Hoogcarspel's namiddags ten één uur vao dienzeifden dag bij L. de Goede te Hoornwoensdag 6 April te Alkmaar, bij mej. de wed. Schoon, ten 11 uur; dinsdag 12 A- pril te Purmerend, bij Hupkus, te.t 11 uur; woensdag 13 April te Beverwijk, bij Terburg, ten 11 uur; douderdag 14 April te Half weg, bij Coppee, ten 12 uuren v r ij d a g 15 April te Weesp, in „de Roskam", ten 11 uur. Yoor deze keuringen zijn uitgeloofd achttien premiën van f 50 ieder voor achttien eenjarige stieren en ook acht tien premiën van f 150 ieder voor acht tien twee-jarige of oudere stieren. Aan de toekenDiDg dezer premiën zijn de volgende voorwaarden verbonden 1°. De stieren, welke voor een pre mie in aanmerking komen, worden met tuberculine ingespoten; geven zij blijk tuberculoos te zijn, dan worden de pre miën niet toegöKend (de stiereu, welke verleden jaar zijn ingespoten en toen zijn goedgekeurd, worden hiervan vrij gesteld). 2°. De stieren moeten tegen een dek- geld van f 1 per koe in de provincie Noordholland beschikbaar blijven tot en deelnemen aan de keuringen, welke gehouden worden in Aprii 1899. 3°. Deklijsten worden den eigenaren van geprimeerde stieren gratis ver strekt deze moeten bijgehouden en in April 1899 bij den secretaris (R. Vis ser Lz. te Berkhout) ingeleverd worden. Aan het onderzoek in de afd. der Prov. St. over bet voorst, van Ged. St. betr. zeewering te Callants- oog is door 66 leden deelgenomen. De commissie van rapporteurs constateert als alge- meenen indruk dat ook thans nog geneigdheid bestaat, mede te werken lot oplossing van 't geschil met bet Rijk; dat de meerderheid geneigd is zich bij dezen.grond slag der regeling neer te leggen dat de geldelijke verplichtingen der provincie veel te hoog zij n opgevoerd dat de meerderheid evenwel, vooral na de langdu rige onderhandelingen, terugdeinst voor de verant woordelijkheid eener verwerping, waardoor de voor ziening In een dreigend gevaar in de waagschaal zou kunnen gesteld worden en dus, hoewel noode, bereid is aan het bij de voordracht van Ged. Staten gevoeg de ontwerp-besluit, hare goedkeuring te hechten. 't Kan zijn, dat de diplomatie er ande re benamingen voor heeft, maar hoe, of in welke bewoordingen men zich ook uitdrukt doet betrekkelijk weinig terza ke 't geldt een strijd om China en de verdeeling is reeds in vollen gang. Ei genaardig is het, dat op het eind der laatste eeuwen de staatkunde der groo te rijken steeds beheerscht werd door den insolventen toestand van een tot ontbinding gedoemd rijk. In het laatste der zeventiende en in het begin der achttiende eeuw zagen wij de mogend heden ten strijde trekken om het bezit der spaansche erflanden, wat op eene verdeeling tusschen Frankrijk en Oos tenrijk uitliepde achttiende eeuw sluit af met eene verdeeling van Polen tus schen Rusland, Oostenrijk en Pruisen, op het einde der negentiende eeuw scheen Turkije aan de beurt te zijn, doch met onderling goedvinden schijnt deze executie voorloopig uitgesteld te zijn en wordt de onmachtige kolossus van het verre Oosten het kind van de reke ning. Voor dat de aan Rusland, Duitschland en straks aan Frankrijk verleende „pacht- contracten" door den Zoon des Hemels en Broeder der Zon werden verleend, zijn er op het staatkundig tooneel al heel wat intriges afgespeeld. Reeds sedert jaren schoof Rusland als eene lawine zich langzaam over de aziatische vlakten vooruit. Geheele ge westen, als het gebied van de Amoer en de kustprovincie in Noord-Siberië, heeft het in 1858 en 1860 veroverd zonder dat een Kozak er den dood bij vond, of dat een patroop werd verschoten. Niet tevreden met deze vermeerde ring van grondgebied, meende het ook nog Korea in een russischo satrapij te moeten herscheppen. In het bezit van dit land zou Rusland de eerste mogend heid van Azië zijn geworden. Het be zat dan open havens gedurende het ge heele jaar, een vruchtbaar land, een ge dwee volk, een sterk bolwerk vanwaar China kon worden aangevallen. De Japanners, die Rusland's tactiek begrepen, trachtten het te voorkomen, door na langdurige voorbereiding plot seling het schiereiland te overvallen. Na in korten tijd Korea te hebben onderworpen, kwam China aan de beurt. I Europa stond verbaasd over de krachts ontwikkeling van het eilandenrijk, doch al spoedig kwamen de groote mogend heden tot de gevolgtrekking, dat het staatkundig evenwicht in Oost-Azië door de veroveringen van Japan verstoord was, en het was vooral Rusland, dat zich in het bijzonder de zaken aantrok. Het bezit van Korea toch scheen op eens voorgoed vervlogen, terwijl nog bovendien bij de zwak verdedigde Sibe rische grens een eerzuchtige militaire mogendheid had post gevat. Tegenover zulk een gevaarlijken nabuur, mocht Rusland niet werkeloos blijven. Zelf behoud verplichtten het, de Japanners uit Korea en van zijne grens te verdrijven. In Mei 1895 scheen een oorlog tusschen Rusland en Japan bijna onvermijdelijk. Het russiscbe Zuidzee-eskader lag kant en klaar voor het gevecht aan den eenen oever van de golf van Petsjili en aan den anderen oever lag de japansche vloot in slagorde. Rusland kon rekenen op den steun van Frankrijk en Duitsch land, welker eskaders onder onmiddellijk bevel van den russischen admiraal wa ren geplaatst. Ware het toen tot een strijd gekomen, Japan had waarschijnlijk het onderspit gedolven, wat den ondergang van het rijk had kunnen zijn. Zijn geheele leger was aan de genade der bondgenooten over geleverd, want het zou dezen weinig moeite gekost hebben, het leger den terugkeer naar Japan af te snijden. Japan koos de wijste partijhet nam de voorwaarden der mogendheden, of liever van Rusland, aanKorea en het vasteland werden ontruimd. Sedert dien tijd is het diplo matieke schaakspel opnieuw begonnen. Rusland heeft opnieuw de armen naar Korea uitgestrekt, doch opnieuw beeft Japan zich tusschen den minnaar en zijn aangebedene gedrongen. Diplomatiek heeft Rusland te Seoul een ernstige nederlaag geleden. Dat is het werk van Japan ge weest, waarschijnlijk geholpen daarin door Engeland. Japan heeft een goed geheugen. Het zal Rusland nimmer vergeven, dat dit land het van de vruchten zijner over- winnigen op China wist te berooven. Zegevierde Japan in Korea, Rusland mag trotsch zijn op de resultaten, in China verkregen. De telegraaf bericht ons he den, dat China al de eischen van Rus land heeft ingewilligd. De concessies, die China heeft verleend, zijn de volgende: 1. Rusland krijgt Port Arthur in pacht voor 25 jaar, als oorlogshaven voor zijne vloot 2. Taliën wan wordt voor denzelfden tijd in pacht gegeven als vrijhaven en eindstation van den spoorweg door Mants- joerije, met het recht, om de stad te versterken Nu Duitschland en Rusland hun deel van den buit verkregen hebben, heeft ook Frankrijk zijne eischen aan China gesteld. De republiek heeft het op het dal van den Jang-tse-Kiang gemunt. Voorloopig vraagt het voor zich Kwang-tung, Kwang- si en Yunnan, terwijl het bovendien van China verlangt,dat het geen gebied ten zuiden van den Jang-tse-Kiang aan an dere mogendheden zal afstaan- Om aan die eischen eenige kracht bij te zetten, worden thans te Cherbourg maatregelen genomen, om een eskader te mobiliseeren, dat naar Oost-Azië zal vertrekken. Het wil ons voorkomen, dat de „ge pantserde vuisten," die tegen China worden opgeheven, nog meer bestemd zijn om Japan het noodige ontzag in te boezemen. Nu een belangrijk deel der duitsche marine zich in de oost-aziatische wateren bevindt, is het voor dit rijk van groote beteekenis, dat de kansen voor de vlootwet zeer gunstig staan. Maandag heeft de eindstemming over het ontwerp van admiraal Tirplitz plaats. Men verwacht, dat tweederden van het centrum vóór de uitbreiding der marine zullen stemmen, waardoor des keizers geliefkoosde plannen werkelijkheid zul len worden. Het centrum heeft in de ze al een zeer windwijzerachtige rol ge speeld. Eerst wilde men van den nieuwen last niets wetendaarna begon men zachtjes aan bij te draaien en ten slotte zal men nog den doorslag geven. Wat de Katholieke partij in ruil voor hare inschikkel ijkbeid zal verkrijgen is eene verrassing tot later voorbehouden. Vol gens de Voss. Ztg. is het oogenb lik niet verre meer verwijderd, dat het centrum lid Yon Hertling in het ministerie zit ting zal nemen. Nu, een portefeuille voor onderwijs of eeredienst kan tegen eenige millioenen meer voor marine wel opwegen. De handel zou niet kwalijk zijn. Schagen, 26 Maart 1898. Den 25 sten werd alhier do laatste der 3 hengsten van de „Heng- stén.vereeniging" door de provinciale commissie gekeurd en in het Nederl. Paardenstamboek opgenomen. Het is een prachtig dier, donkerbruin van kleur, met 2 witte achtervoeten en is 1.62 M. hoog. Den 20sten Mei wordt het dier 3 jaar oud. Het is een Oldenburger

Schager Courant | 1898 | | pagina 2