INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. nu gevolg gegeven. 9. Het proces-verbaal van de op 28 Maart j- 1. gehouden kasveriücatie by den gemeente ontvanger, waarbij wordt geconstateerd, dat aanwezig was en moest zijn een som van t 224.66. 10. Verdere staats- en provinciale bladen, voor de gemeente N. Niedorp van minder belang; en 11. een massa kroningsfeest-aanbiedingen, die, zooals Voorz. zegt, desnoods met een kruiwagen getransporteerd zullen worden naar de betrekkelijke vergaderingen. Ten slotte deelt voorz. mede Ie. dat ook van de verlotingen, op touw gezet door de heeren H. Dekker en uebr. Wilken, hoe wel niet bepaald tot de loterijen" behooren- de, gemeentelasten zullen worden betaald; 2e. dat Burg. en W. van plan zijn, in den aanstaanden drogen tijd een onderzoek in te stellen naar den toestand in de Slijksteeg, wat betreft slooten, riolen en afvoer van faecaliën. Bij de verdere bespreking van dit punt en over de middelen tot voorkoming ot vermindering van de vervuiling van de voorstoot in de kom, geeft de heer Koopman Burg. en Weth. in overweging, op meerdere plaatsen achter de huizen in de kom eens een kijkje te nemen. In een latere vergadering en naar aanlei ding van genoemd onderzoek zal deze kwestie verder worden behandeld. Nadat de heer Visser bi) de rondvraag heeft gewezon op de wenschelijkheid om het metselwerk van de brug naar de Slijksteeg tijdig te laten herstellen, sluit de voorz. met dank voor aller medewerking de openbare zitting en gaat de Raad in Comité. Yan particuliere zijde ontvingen we het volgende L.l. zondag herdacht de Geheel-ont- houdersvereeniging van Nieuwe Nie dorp en Omstreken haar één-jarig bestaan. Om dien dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, werd het steeds toene mende ledental dat reeds verre de honderd is overschreden per circulai re uitgenoodigd tot een feestelijke en gezellige bijeenkomst, in het locaal van den heer D. Bijl aldaar. Mede werd aan elk lid toegestaan, twee personen als gast te introduceeren. Dat daar ruim gebruik van is gemaakt bewees de overvolle kolfbaan tijdens dien feestavond. Zooveel mogelijk beijverden de leden zich, om dien avond zoo gezellig mogelijk te maken en niettegenstaande ko ning alcohol buiten de deur bleef mag er met voldoening door leden en niet-leden op dien avond worden gewe zen, nl. dat zonder den drank-prikkel toch ook humor en vreugde kan wor den opgewekt. Een toepasselijk tooneelstukje en een paar liederen voor gemengd koor liepen goed van stapel en verhoogden de ge zelligheid dezer bijeenkomst. Maandag den 4 April ver gaderde bij den heer W. Smit te WIN - TTF1T. de Afdeeling Winkel der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het Hoofd kiesdistrict Enkhuizen. De opkomst was klein, van de 34 leden waren 7 aanwezig en toch waren de te behandelen zaken van belang. De vergadering werd ge opend, de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en daarna las de Voorzitter, de heer J. Bakker, het schrijven van het Hoofdbestuur aan de afdeelingen, mededeelende waarom het een wijziging der statuten noodig achtte, In ons no. van 27 Maart hebben we van dat schrijven reeds uitvoerig melding gemaakt. Het concept werd in verband met de statuten gelezen en besproken en ten slotte met eenige kleine wijzigingen, die aan den algemeenen secretaris zullen worden medegedeeld, aangenomen. De voornaamste dier wijzigingen betreft de verkiezing van een secretaris-penning meester. Het Hoofdbestuur wenscht in de statuten opgenomen te zien, dat de ze gekozen wordt door het Hoofdbe stuur voor den tijd van één jaar uit zijn midden, doch de afdeeling zou hem door de afgevaardigden der afdeelingen in een algemeene vergadering gekozen wenschen, evenals den voorzitter. Wordt hij gekozen uit en door het Hoofdbe stuur, dan hangt zijn verkiezing telken- jare af van de afdeeling, die hem naar 't Hoofdbestuur zendt, want volgens een voorgesteld artikel treden jaarlijks alle leden van 't Hoofdbestuur af. De afdee ling acht 't wenschelijk, dat een ver dienstelijk secretaris-penningmeester elk ;aar moet kunnen worden herkozen en daarop bestaat alleen dan een zekere kans, als zijn verkiezing geschiedt door de afgevaardigden der afdeelingen. Met de instelling van een Dagelijksch Bestuur kon de afdeeling zich vereeni gen, maar zij wenscht er bijgevoegd te hebben het D. B. voert de besluiten uit van het Hoofdbestuur, omdat het in den tegenwoordigen tijd niet zoo moei lijk is, het geheele hoofdbestuur over ge wichtige zaken te raadplegen. Wegens het bedanken door een der in de vorige vergadering benoemde afge vaardigden, werd als afgevaardigde naar de vergaderingen der Centrale voor 't jaar 1898 benoemd de heer Waiboer, die tot dusver plaatsvervangend afgevaar digde was, en tot plaatsvervanger de heer C. Meun. Bij de omvraag bracht de heer JBreebaart Kz. de aanstaande verkie zing voor de Provinciale Staten ter sprake. Hij deelde mede, dat moeten af treden de heeren K. Breebaartdie zich niet herkiesbaar stelt en Th. J. Waller, en zou gaarne eenigszins spoedig wen schen te vergaderen voor het opgeven van candidaten. Besloten werd, die ver gadering te houden op maandag 18 A- pril, des avonds half acht. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter ge sloten. Naar wij vernemen be- kaalde de heer K. van Bodegravensmid tc HarlDghuizen, na afgelegd examen te Haarlem op 30 Maart j.1., een diploma voor hoefbeslag, uitgereikt door de Holl. Maatschappij van Landbouw. Gedurende de maand Maart j.1. hadden aan het Hnlppostkan- toor te Warmenhuizen op de Rijks- postspaarbank plaats 31 inlagen, totaal f 2011.50 9 terugbetalingen, totaal f 1015.04. Wieringen. Bij de aanstaande verkiezing voor 3 Hoofdingelanden van het heemraadschap Wieringen, welke zal plaats hebben op 3 Mei 9. s,, moetsn aftreden de heerenJ. Sta dig, M. Koorn en A. Kleindie allen herkiesbaar zijn. Wieringen. De op 22 Maart vastgestelde kiezerslijst bevat 467 keizers voor de Tweede Ka mer en Prov. Staten en 465 voor den Gem. Raad, terwijl de cijfers het vorige jaar respectievelijk waren 491, 490 en 488. Wieringen. De zoogenaamde Konijnenwal te Wester- land alhier, welke in de laatste jaren door den golfslig werd afgeslagen, zal van wege het Rijk worden vervangen dooreen steenen glooiing. Met het uitzetten van eenige bakens is reeds een aanvang ge maakt. Wieringen. Het eerste kievitsei is alhier gevonden door den werkman C. M. en aan den EdtlAchtb. heer Burgemeester aangeboden. Door stemgerechtigden van de Ned. Hervormde kerk te Oud- karspel zijn benoemd tot notabelen de hreren A. Kroon PzA. Borst Az. en D. Hopman. Door notabelen der Ned. Hervormde kerk te Oudkarspel zijn tot kerkvoogden benoemd de heeren J. Butter Cz. en A. Eecen. Twee paarden van den heer P. K. te Wieringerwaard, be spannen voor een kettingegge, sloegen maan dag j.1, op hol en wel met het noodlottig gevolg, dat een der dieren beide voorpoo- ten brak. Het paard is afgemaakt. De heeren J. A. en A. J. Peeck te Schoorl behaalden in de af deelingen Rundvee en Melk- en Fokvee op de Paaschtentoonstellingen te Purme- rend, Schagen en Alkmaar in 't geheel 25 bekroningen. Zeker wel een eervol re cord. Mejuffrouw Sophia M. Eriks te Petten, gediplomeerd voor zuivelbe reiding, is benoemd als hoofd der zuivelfa briek te Znid-Legmeerpolder. Reeds gerui- men tijd was mej. Eriks werkzaam aan zuivelinrichtir.gec in de provincie Friesland. Heer Hugowaard, Het vo rig jaar waren in deze gemeents 550 kiezers, dit jaar 511, waaronder 7 huur- kiezers, 42 loonkiezers, 1 spaarbank- en 3 examen kiezers. 81 Kiezers zijn afgeschre ven en 42 nieuwe ingeschreven. Tentoonstelling Ambachts- schuol en Burgeravondschool te Alkmaar. Deze tentoonstellingen zijn voor het pu bliek kosteloos te bezichtigen op 9, 11, 12 en 13 April, van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur. Hoewel deze beide inrichtingen bij ve len belangstelling wekken en bij ande ren reeds een gevestigden naam verworven hebben, worden er toch ook nog menschen gevonden, die vooral van de Ambschts- echool en van het daar gegeven onderwijs een geheel verkeerde voorstelling hebben. Tot dezulken durven wij zeggen bezoekt deze tentoonstellingen, die een zuiver beeld geven van den gang van het onderwijs. Een schoone collectie voorwerpen wordt ook dit jaar verloot, zoolang de voorraad strekt kunnen er nog loten a»n het ge bouw der scholen verkregen worden. Dubbele Moord. Et is in de vorige week melding ge maakt van eene ontvoering te ROTTER DAM. Een 8-jarig meisje werd door haar vader, die gescheiden van zijn vrouw leefde, bij het terugkeeren van school onder geleide van een secondante, per rijtuig ontvoerd. In een perceel in de Bergstraat te Rot terdam bad de man, ein gewezen bier- huiiheuder, C. H. Witmond geheeten, een bovenhuis gehuurd, welke woning hij dezer dagen betrok. Hij kwam per rijtuig voor de woning en droeg zijn dochtertje, dat sliep of be wusteloos was, naar binnen. Kort daarop ging de man weer uil, de beDeden hem wonende buurvrcuw verzoekende, den vol genden morgen het bovenhuis te willen gaan schoonmaken. Toen de vrouw daaraan wilde beginneD, werd er op hatr herhaald bellen niel opengedaan. In den loop van den dag ontving de moeder van het ontvoerde kird een brief van haar man, waarin bij haar dreigde, zich en zijn kind van het leven te beroo- ven, zoo zij de politie in de ontvoering moeide en hij zijn dochtertje misschien weer zou moeten afstaan. De beangstigde moeder begaf zich daar op dadelijk naar de politie, waarop deze direct een onderzoek instelde en te weten kwam, welke koetsier den man met het kind gereden had en waar zij hun intrek genomen hadden. De heer Vuijk, inspecteur van politie, begaf zich daarop naar bet perceel in de Bergstraat en drong tot de bovenwoning door. j In de achterkamer vond men in de bed- j stede de lijken van het meisje en van den vaderbeiden waren geheel gekleed. Op een koffer, die in het vertrek stond, vond men een met scherpe patronen geladen re volver, een ledig fleschje en twee glazen, warriu nog eenig wit poeder was achter gebleven. Blijkbaar had dus de vader zich en zijn dochtertje door vergif van het le ven beroofd. Esn geneeskundige verklaaide, dat bei de slachtoffers, toen zij gevonden werden, vermoedelijk reeds bijna 24 uur dood wa ren. Nadat de justitie, die onmiddellijk ge waarschuwd w»s, een uitgebreid onderzoek had ingesteld, werden alle voorwerpen, op de bovenwoning aanwezig, in beslag geno men en naar het politiebureau gebracht. De beide lijken werden 's avonds naar het ziekenhuis overgebracht. Den heer Vuijk restte daarop de plicht de tijding van de noodlottige gebeurtenis aan de moeder, die nog altijd in de stil le hoop leefde haar dochtertje terug te krijgen, het verschrikkelijke drama mede te deeleo. Dienstplicht. Volgens Het Fad. zal de Tweede Ka mer 26 April bijeenkomen en dan het dienstplicht—ontwerp ter dadelijke behan deling gereed vinden. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur l Ik verzoek u vriendelijk een klein plaatsje voor onderstaand antwoord op het ingezonden stukje van dien matigen drin ker in het nummer van 2 April j.1. Ik heb mij geërgerd over dien matigen drinker, die bang was, bang is en bang zou zijn geworden, indien hij niet tot be ter weten zou zijn gekomen; daarom kan ik het niet nalaten om hem onderstaande te toonen, misschien hem zelfs te overtui gen, dat hij zulks niet meer zeggen za), dat hij wel gelijk heeft. Als hij dan werkelijk een matig gebruiker is, zal hij zeker wel eenig gevoel bezitten voor die arme vrouwen en kinderen, die soms hun keren naar een stukje brood en schreien van kou, als hij dan weet dat vader hei zoo zwaar verdiende loon in de kroeg zit te verdrinken. Is het niet treurig, als een goed huisva der zwoegend van den arbeid tehuis komt en de vrouw dronken op den vloer ziet liggen, dat er niets in de huishouding is gebeurd f Is het niet verdrietig voor ou ders, als men zijn kind in de gevangenis ziet werpen wegens het vele drinken? Is hij zelf bevrijd van zulke rampen, dan noem ik hem gelukkig, maar dan hoop ik, dat zijn hart nog niet van steen is, dat hij nog eenig medelijden gevoelt voor die ongelukkige drinkers, die het in zoo groote mate gebruiken. Ik meen, al raadt gij het dari ook nie mand mondeling aan, doe bet dan toch in stilte, en zeg dan als man van eerik wil die paar borreltje» niet meer gebrni- ken om een weinigje plezier te maken, ik wil geen weemoed meer zien in die on gelukkige menschen, ik slnit mij aan bij de onthouders, dan kan ik met trots zeg gen ik zeek niemand in de verleiding te brengen; maar nu helaas nog niet; indien gij meent in uw eer getast te zijn, verzoek dan nog eens de goedheid der redac tie en oveitnig mij contra. Een Lid der Geh.-Onth.-Ver. N. Niedorp. Mijnheer de Redacteur In nw blad van j. 1. zondag las ik iets, gericht tegen de geheel-onthouding. Hij, die dat stukje in uw courant heeft deen plaatsen, bezit, naar ik meeD, zeer weinig denkvermogen. Nu verzoek ik dien per soon beleefd zijn naam en woonplaats op te geven, dsn kunnen wij geheel-ontbou- ders wellicht eene vergadering in zijne omgeving beleggen, waar hij zeker gaarne zijn standpunt tegenover het onze zou willen verdedigen. Dank voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij D. Kruit. L. v. d. Onth, Vereeniging te N. Nitdorp. N. Niedorp, 5 April '98, Mijnheer de Redacteur I Vergnn mij (in antwoord op het inge zonden stukje van een matigen drinker in nw blad van 1. 1. zondag opgenomen,) voor de volgende regelen een weinig ruimte in uw e. v. blad. Niet alleen de drankbestrijders, cck vele niet-onthonders zullen met kleineering dat spottende schrijven van dien zich noe menden matigen drinker hebben ge lezen. Zijn hoofdmotief was het kinderachtige woerdje bang en zijn matig tlokje heeft niemand ooit een traan gekost, of geen zijner kennissen tot een dronkaard gebracht en nooit anders gedsan dan zijn levens vreugde verhoogd. Zij De levens vreugde! P Lezers en lezeressen, vereenig dat woord zijne levensvreug de en egoïsme (zelfzucht) tot één, en gij vindt de volmaaktste toepassing op dat mensch. Het is overbodig, de verschrikkelijke gevolgen van de drinkgewoonte nogmaals uiteen te zetten meermalen toch werd dit al in uw blad reeds vermeld. Slechts nog dit in herhaling80 milli- oen, zegge f80.000.000, wordt in ons klein, klein vaderlandje jaarlijks uitgegeven aan drank en verzwolgen door dronkaard», plos matigo drinkersdaarom (en dit is onweerlegb.ar): de verouder de, ingekankerde, diepwortel- schietende drinkgewoonte is een du re, zeer Jure gewoonte, die bij de be schavingen rsredeling van het menschdom moet verdwijnen. Nog dit tot slct. Mocht het waar zijn, dat er ouder de geheel—onthouders eenigen zijn, die in bun ijver overdrijven, weina het staat een ieder vrij, daarop te wijzen; dat zon wat ridderlijker zijn) dan achter den rug scheeve voorstellingen te geven, minne nitdrukkingen te zeggen of ongeteekende stukken in te zenden die om het ge vleugeld woordje bang van bedoelden ma tigen drinker ook eens te gebruiken toch nog doen denken aan bang. Uw dw. dn. And. Olie. Lid der Afd. N. N. v./d. Onth.-VereeD. Mijnheer de Redacteur 1 Wilt U zoo vriende lijk zijn, voor het volgende eenige ruimte af te staan O, Nederland, mijn vaderland, land dor ver draagzaamheid, o, pronkjuweel! Wordt Frankrijk ons getoond als hot schoonste land van aarde, het land van Vrij heid, Gelijkheid en Broederschap, o, Neder land, hoeveel schooner zijt gijHier duldt men zelfs Joden en geeft hun recht. Maar ook Uw zon zal spoedig verbleeken, ook Gij gaat te gronde, Uwe goede eigen schappen zullen smelten als sneeuw voor; de zon, die volgens den heer Bax rijst aan den horizont. En die zon zal hel schijnen, wanneer de idééën van den heer Bax in West-Friesland als wet zullen gelden. Wanneer men bidt en werkt; Wanneer de onverdraagzaamheid hoogtijd viert; Wanneer we maar één God kennen, den God van West-Friesland, den God van den heer Bax, den God, die ons allen in liefde en be scherming aanneemt; Wanneer wij vóór het werk bidden, door onze werkers te krommen, de oogen te sluiten of naar de aarde te rich ten, ons zelf voor het misselijkste wezen, dat er op den aardbodem rondloopt, uit te maken en gebeden te prevelen, die we op de vrager.- leering leerden en allemansgading zijn, of die we (er zijn onder ons ook bolleboozen) even zeiven vervaardigen, al naar omstandig heden, of het in de week. of zondag is. Verdwenen is dan Uw lof der Verdraag zaamheid, o, ongelukkig Nederland dan geen menschen meer, die andere Go den dienen, dan geen vrijdenkers meer, die zich de luxe van een zielenherder niet veroorloven, die, verhard als zy zijn, alleen den mensch en de wereld beschouwen, dan geen menschen meer, die niet bidden vóór hun werk, dan geen menschen meer, die niet geloo- ven, dat de geheelonthoudersvereenigingen door God zijn opgericht (1.), dan geen kerkeraadsleden meer, die met op- gerichten hoofde en groetend zich naar hunne plaats binnen het hek spoeden (2.), dan behoeft nooit meer een kerkeraad van oordeel te zijn, dat een zijner leden niet is de man op de rechte plaats, omdat hij zon dags, wanneer er preek is, de kerk binnen stapt, zooals iedereen dat zal doen in de week, wanneer er geen preek is (3.), dan geen geschrijf meer in de Schager Courant. Mijnheer de Redacteur, U dankt X. (1.) heeft betrekking op het debat, onlangs tusschen de heeren Bax en Helder te Kolhorn over drankbestrijding. (2.) en (3.) op eene kerkeraadskwestie te Kolhorn. Schagen, 6 April 1898. De Commissie tot bevor- dering van de veefokkerij in de Provincie Noord-Holland hield maandag 4 April eene keuring van stieren in onze gemeente. Voor de verschillende keuringen zijn be schikbaar geeteld 18 aanhoudiDgs-premiën van 50 gld. voor één-jarige slieren en 18 premiën van 150 gld. voor twee-jarige en oudere stieren. Eén-jarige stieren werdec alhier aangeboden door de hb.J.limmerman te Lutjewinkel, J. SpaansWeere, H. Kui per, Koegras, J. de. Veer, Schagen, J. Fries Schagen, Wed. M. Grootes, Barsiugerhorn, JF. Jimmink, Zijpe, J. Kossen, Eenigenburg, C. Kooij, Haringcarspel, J. L. 1, Gtone- man, Wieringerwaard, D. WaiboerDz., Wieringerwaard, C. Meurs, Winkel, P. Boe kei, Scbfgen,J. de Wil, 't Zand, J, Zijp, Wieringerwaard 2-jarige of oudere stieren door de bh.G.Claij, Haringbuizen, C,Kooij, Haringcarspel, K. Blaauboer, Schagen, W. Jimmink, Zijpe, G.Claij, Haringhuizen, idem, L. Jonker, Schagen, K. BlaauboerSchagen, Erven Kaan, Wieringerwaard, J. Fries Schigen, K. Rezelman, Schagen, Gebr. Buis, Schagen, C. Bakker, Barsingerhorn, J. Bree baart KzWinkel, W. JimminkZijpe, J. Watboer Rz., Anna Paulowna, J. L. 1. Groneman, Wieringerwaard, idem. Na de keuringen te Hoogcarsptl op 5 Apr., Hoorn 5 Apr., Alkmaar 6 Apr., Purmerend 12 Apr., Beverwijk 13 Apr., Halfweg 14 Apr. en te Weesp op 16 April, worden de bekroonde stieren met tubercnline ingespoten. Voor de stie ren, die dan blijken tuberculoos te zijn, komen dan de volgnummers in de plaats. Blijken deze aan de gestelde eischen te voldoen, dan eerst kan de definitieve uit slag bekend worden gemaakt. De keuringscommissie bestaat uit de heeren C. Stapel te Oudendijk, P. Schenk te Wieringerwaard, J. Koopman te Beem- ster en den rijksveearts te Alkmaar, den beer J. Wester. In de opening der St. An- tonius-bus in de R. K. Kerk alhier werd deze week een papiertje gevonden blijkbaar zoo gevouwen en er in gevoegd dat de giften niet in de bus, maar in het papiertje terecht moesten komen, waardoor de slimme uitvinder van dit instrument wellicht gemakkelijk de vruchten van zijn nieuwe vinding kon plukken. Er was minder in de bus dan gewoonlijk, zoodat het instru ment misschien reeds dienst heeft verricht. O ns werd medegedeeld, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Honijk, met goed gevolg het examen als opzichter bij 's Rijks Waterstaat heeft afgelegd. Tengevolge van het over lijden van den heer W. A. Hazeu is tot commissaris van het Begrafenisfonds „Red U Zalven/ gevestigd alhier, benoemd de heer P. Buis Jzweth. onzer gemeente. Hun, die Mr. E. Fokker mochten wenschen te ontmoeten, kunnen wij mededeelen, dat daarvoors. zaterdag tusschen 3 en 4 uur in het hotel Broersma alhier gelegenheid is. Ds. A. W. van Kluijve, pre dikant bij de N. H. Gemeente, alhier heeft toezegging van beroep ontvangen naar Hoogcarspel. Hieronder volgt voor be langstellenden een overzicht van eene uitvoering door het Tooneelgezelscbap, dat a. s. 2den Paaschdag bij den heer D. v. Iwuiver eene uitvoering zal geven bedoeld overzicht kwam voor in de Sneeker Courant. „Boven verwachting en tevens ook boven allen lof verheven, was de opvoe ring van het hoofdstuk; „Galéothodra ma in drie bedrijveD, met een voorspel, van José Echegaraj door J. H. Róssing, Dit drama teekent op meesterlijke wijze toestanden uit het dagelijksch leven. Het laat ons zien, hoe lichtzinnig sommige menschen oordeelen over hunne naasten, hoe velen door de gewoonte van kwaad spreken en lasteren zelfs hnnne vrienden en naaste verwanten onbewust in het verderf storten. En voortl op het gebied waar God Amor zijn scepter zwaait, zij'n de groote Galeotho's-koppelaars legio. Jammer, dat niet een overgroot publiek deze voorstel ling bijwoonde, want ook in onze plaat» behoeft men waarlijk les „on-dit" niet met een kaarslicht te zoeken. Alle acteurs en actrices, zonder uitzon dering, hebben hunne rollen meesterlijk vervuld; zoowel de heer Montezinos, het beeld van den vertrouwenden, eerlijken echtgenoot, die, door den schijn misleid, ten laatste ook gaat twijfelen en door het doodelijk gif getroffen wordtzijne echt- genoote, Dona Julia, eveneens een slacht offer van hetzelfde monster, als Dona Mercedes, Don Severoen hun zoon Miguel, die onbewust, door het voortplanten van geruchten, de treurige ontknooping bespoe digen, maar vooral de heer Delmoote als Ernesto, die vergeefs trachtte aan het monster gestalte te geven en die doorzijn keurig spel zijne hoorders deed medege voelen in zijn strijd tegen de wereld, zelfs aan het slot veel dramatische kracht wist te ontwikkelen. Geen wonder dan ook, dat aan de toe juichingen van het publiek bijna geeu einde kwam en men dezen artisten een hartelijk tot weerziens toewenscht.* Zola's vonnis vernietigd. Het Hof van Cassatie dted den 2 April uitspraak in Zola's voorziening in cassatie. Het Hof vernietigde het vonnis zonder verwijzing naar een ander gerechtshof, op grond dat de minister van oorlog niet be voegd was een aanklacht in te dienen, daar de krijgsraden permanente colleges zijn. Generaal Billot heeft den gouverneur van Parijs, generaal Znrlindeo, opgedragen, den Eersten Krijgsraad bijeen te roepen, opdat deze een beslissing kan nemen over het instellen van eene vervolging tegen Zola. Volgens Le Petit Bleu had generaal Zurlinden den krijgsraad tegen maandag j. 1. bijeen geroepen. Kikkers. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de Fliss. Ct. Nauwelijks zijn de kikvorschen nil den winterslaap ontwaakt, of de vlaamsche kikkervangers komen reeds opdagen, Da gelijks ziet men ze, gewapend met een schepnet, onze slooten langs trekken, om de schuwe kikkertjes te verschalken. Van de gevangen beestjes zijn slechts de »bil- letjes* hun dienstig, die, behoorlijk schoon gemaakt en gord verpakt, meestal naar Parijs gezonden worden, waar zoo'n kik kerboutje een uitgezochte lekkernij schijnt te zijn. In België is het vangen en doo- den van de kikvorschen door de wet ver boden vandaar, dat de belgiiche kikker vangers naar ons land komen, om hun bedrijf uit te oefenen. In aanmerking genomen het groote nut, dat deze diertjes den landbouw doen door het verslinden van duizenden schadelijke insecten en van honderden niet minder schadelijke slakken, is het zeer te betreuren, dat hierdoor deze diersoort, zoo niel uit geroeid, dan toch steeds zeldzamer worden zsi. Het gerucht gaat, als zou Dreyfus overleden zijn. 't Eischt evenwel nog nadere bevestiging. De nieuwste uitvinding, die een grooten omkeer in de gedachten- communicatie kan teweeg brengen, i. die van den poolschen leeraar Szezepanik en belichaamd in een instrument, door hem sü clee ectroscoop* genaamd. Men is door gebruik van dit instrument in staat ver wijderde zaken te zien, evenals men door

Schager Courant | 1898 | | pagina 2