INGEZONDEN. Kroningsfeesten. Wieringen. "Wieriogen. Wieringen. Wieringen. Anna Paulowna, 12 April '98. De zaugvereenigicg «Crescendo" kan Anna Paulowna, 12 April '98. Hensbroek. Als eene bijzonder heid mag gemeld worden, dat de heer P. Kok, veefjkker, in de vorige week zeven kalveren vei kocht voor resp. f 93, f 93, f 160, f 260, f 140, f 90 en f 25, te zamen voor f 861. De heer Kok behaalde die week op de Paaschtentoon- stellingen twee esrste en een tweeden prijs. Kolhorn. Prijsvraag zuivelfabriek. Onze Rederijkerskamer trad Onvoorzichtig. PLAATSELIJK NIEUWS. Egmond-binnen, 11 April. Een abonné. Gemengd Nieuws. zoek te doen naar overtredingen van de Wet op den Leerplicht, is het voor een richtige uitvoering der Wet meer aan te raden, daarvoor afzonderlijke ambtenaren aan te stellen. 5. Het is bij de invoering eener Wet op den Leerplicht noodzakelijk, de open bare armenzorg zoo te regelen, dat ouders niet buiten hun schuld in de onmogelijk heid verkeeren, hun kinderen geregeld naar de school te zenden. 6. De regeling der vacantiën moet pluata hebben in overeenstemming met den tijd, waarin tegenwoordig het schoolver zuim 't grootst is. 7. Wanneer, meer dan tot dusverre geschiedt, bij de regeling der schooluren op lokale omstandigheden wordt gelet, kan dit strekken tot vergemakkelijking der invoering van Leerplicht. 8. De Wet op den Leerplicht moet voorafgegaan of onmiddellijk gevolgd worden door wettelijke bepalingen, waarbij alle arbeid van kinderen in de echooljaren verboden wordt. Volgens de meeuing van het Hoofdbestuur is het recht en plicht van 't Genootschap, zich over een zoo hoogat belangrijke zark nogmaals nit te spreken, nu de veiblijdende tijding is ge komen, dat 't Ontwerp van Wet op den Leerplicht is ingediend. Van verschillende zijden ia bovendien reeds te kennen gege> ven, dat men de meening der vakmannen over het aanhangige wetsontwerp wenacht te vernemen en het Hoofdbestuur acht 't daarom in 't belang der zaak, dat bij Yerdere bespreking van 't ontwerp in de dagbladen als anderszins met de zienswijze van het Geneotachap rekening kan worden gehouden. De Afdeelingen worden daarom uitge- noodigd in haar terstvolgende vergadering een 18-tal door het Hoofdbestuur gestelde vragen over het ODtwerp van Wet op den Leerplicht te behandelen en de antwoorden daarop zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval véér 1 Juni e. k. in te zenden. Het Ontwerp van Wet op den Leerplicht komt iu zijn gsheei voor in de Vacature van vrijdag 25 Maart en is met Memo rie van Toelichting, Tabellen omtrent schoolverzuim enz. voor Genootschapsleden te verkrijgen bij den Uitgever C. van Twisk, Kunstraat 23, Amsterdam, tegen betaling yan 25 cents. Maandagavond vergaderden de namens „Dank en Doe* opgeroepen mannelijke in gezetenen van Kolhorn in de kolfbaan van den heer Kist. 152 Personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De Voorzitter opende de vergadering met een kort woord, bracht in herinnering, waarom men opgeroepen was en wenschte maar dadelijk uitgemaakt te zien, of men zou feesten, ja of neen. Er zou gestemd worden door „blijven zitten'en opstaan".Wie opstond was tegen. Allen bleven zitten. Dit afge handeld zynde, ging men over tot het ver kiezen eener Regelings-com missie. Aange nomen werd het voorstel, die uit 15 perso nen te doen bestaan. Stembriefjes werden rondgedeeld, de noodige ruggespraak ge- konden en ieder plaatste vervolgens 15 namen op zijn biljet. Die moesten opge nomen, gegroepeerd en alphabetisch ge rangschikt worden. Zonder spraakverwarring, zonder dishar monie en zonder pessimistische beschou wingen, liep dit zaakje in een groot uur tje af. De 15 personen, die de meeste stemmen op zich vereenigd hadden, waren de aangewezen personen. Heel eenvoudig. Slechts één der gekozenen verklaarde, na bedankt te hebben voor het in hem ge stelde vertrouwen, geen vrijmoedigheid te hebben, in de commissie zitÜDg te ne men. De anderen accepteerden. Io de vacature werd onmiddellijk voorzien. De vergadering werd daarna gesloten. De commissie bleef nog even na en besloot donderdagavond eene eerste bijeenkomst te houden, teneinde een bestuur te kie zen en met de noodzakelijkste onderdee- len een aanvAng te maken. Het voorne men bestaat om steeds de noodig6 voeling te houden tusschen burgers en commissie. Elk goed idéé heeft zoodoende kans tot zijn recht te komen. ste inschrijver P. Glim voor f 104. schilderwerk aan dat hek en 't brandspuit- huis P. Glim voor f 22.esnig met selwerk aan de etoep van de begraafplaats; P. Glim voor f 10. Maandagavoud j. 1., tweeden Paaschdag, gaf de rederijkerskamer «Onder Ons" van Wieringerwaard in het lokaal v*n den heer Lont een openbare uitvoering. De heer J. Vos opende met een kort woord de uitvoering en heette het in grooten getale opgekomen publiek hartelijk walkom. De beer Vos deelde een kleine verandering in de rolverdeeling mede,wegens verhindering der dames A. G. en J. Kaan. Met de opvoering van het blijspel Ik inviteer mijn Kolonel, behaalde de vereeniging een daverend applaus, doch indien de personen Carboonel tn Kolonel Bernard niet zoo rad hadden gesproken, zou men 't beter begrepen hebben. No. 2: Joost Uilenspiegel, viel zeer in den smaak van 't publiek, vooral wanneer die domme Joost zoo echt lenk de neven van Schrapenburg ontving en weder uit geleide deed. No. 3 Pakketten voor dames, was een aardige grap en werd ook vlug afgespeeld de koddige vergissingen garen tot veel vroolijkheid aanleiding. Keeds véér 't vallen van 't doek aan 't einde van 't eerste bedrijf klonk een luid applaus. Gedurende het tweede bedryf was het in de zaal niet pleizierig, daar door verschil ,van meening, eenige jongelui ach ter in de zaal lust schenen te hebben, elkander eens in den kraag te pakken, hetgeen het pnbliek zeer hinderde, zoodat de afloop niet heel prettig was. Wij hopen evenwel toch de vereeniging «Onder Ons' nogmaals in ons midden te zien, daar zij velen een prettigen avond heeft verschaft. J.l. Zaterdag begaf de Scbout-bij-Nacht de heer F. K. Engelbrecht van Den Helder, zich met zijn transport- stoomboot «Mercuur" naar de Quarantai ne alhier tot het houden eener In spectie over de maritieme gebouwen. De aanbesteding van bet gedeeltelijk sloopen van de onde en het bouwen van een nieuwe pastorie voor de Doopsge zinde Gemeente alhier zal plaats hebben op Woensdag 27 April, 's morgens ten elf ure, bij den heer B. B. Lont, loge menthouder te Hippolytushoef, bij wien van heden af bestek en voorwaarden ter inzage liggen. Verder zijn inlichtingen te verkrijgen bij den Kerkeraad der Doops gezinde Gemeente en bij den heer R. Bek- ktropzichter te Anna Paulownapolder. Door het Gemeentebestnnr alhier werd jl. dinsdag aanbesteed 1. het lossen van grintschepen aan den Oeverlaagste in schrijver P. Glim voor f 0.42® per Ms. 2. het ryden van grint langs de wegen van den Oeverlaagste inschrijver Jb. Kaan voor f 0.695 per M3.; idem langs den Westerlaudachen weg; laagste inschrijver J. Huijberts en S. Jb. Lont voor f 0.575 per M3.;3. eenig timmerwerk aan het hek om de begraalplaatB te Hippolytushoef; laag- tevreden zijn over de uitvoering van gis terenavond. Zij had een volle zaal en het pnbliek was zeer bevredigd. Het programma be stond uit de zangnommersAfscheid van 't Woud, van MendelssohnGoeden nacht van J. B. Kolkmann en Wilhel mus van Nassauwe van A. Valerius, wel ke over 't algemeen voldeden. De heer D. Crefeld van Alkmaar gaf een paar solo's op viool, met piano-begeleiding door Mej. de Boer, n.1. Air Varié en Winter, beide van C. de Beriot. De heer G. bewees een degelijk violist te zijn en werd door Mej. de B. verdien stelijk geaccompagneerd. De hoofdschotel van den avond was ech ter „Oom Samael', operette in 2 bedrij ven van G. H. van 8uchtelen. Hiermede bad de vereeniging veel succes. De opwek kende zang en de geschikte en fraaie costumes bij de voorstelling van het Car naval in het 2e bedrijf, hadden veel aantrekkelijks. Met deze uitvoering heeft „Crescendo* haar eerste levensjaar ten einde gebracht. Wij hopen, dat zij vele jaren moge blijven bestaan en zich voortdurend be- ijvere, om op degelijke wijze de kunst te beoefenen. Over de qnantiteit der le den valt niet te klagen, die behoeft geen vermeerdering. Moge het echter bij elke volgende uit voering blijken, dat de qualiteit steeds beter wordt, hetgeen zeer zeker de meest streelende voldoening zal zijü voor den ijverigen directeur. Voor wielrijders is het van belang te weten, dat bij den heer Fan Wijk, wiens logement een „Bonds-hötel* is, aan wezig zijn een grootere en een kleinere „hulpkist", ten dienste van leden van den Bond en ook gedeeltelijk vaD alle andere wielrijders. Deze kisten, aldaar gedepo neerd vanwege den Ned. Bond, bevatten alle mogelijke ingrediënten, waaraan een fietser op zijn tochten behoefte kan heb ben. Van sommige middelen kan hij gratis gebruik maken, van andere volgens tarief. Ook zijn verbandmiddelen aanwe zig voor degenen, die op den tocht een kwetsuur krijgen. Tevens dient er op ge wezen, dat bedoelde kisten nog schaars aanwezig zijn, voornamelijk in deze stre ken. In geheel het Nooiderkwaitier is het logement Veerburg de eenige plaat», waar ze gestationneerd zijn. candidaten voor de onderwijzersacte 2427 bedraagt, zoodit, als er 60 pCt. slaagt, on geveer 1500 acten zullen worden uitgereikt. Zondag den len Paaschdag trad de heer Lonis Hartloopsr alhier op. Da kolfbaan was heel aardig bezet. Het programma kon slechts t»d deele gevolgd worden, daar een der acteurs wegens ziekte geen deel aan de werkzaamheden kon nemen. 01 het daardoor kwam, of wel dat sommi ge nummers bij vroegere gelegenheid al eens gegeven waren, maar de publieke opiuii was minder gunstig dan voorheen. Toch werden de meeste nummers zeer aardig afgewerkt en vaak weerklonk een welgemeend applaus. Het slotstukje „Onder den Pantoffel', was zeer goed. Me de een woord van lof aan den heer 8 Wit, die als pianist hst geselschap assisteer de. Hy begeleidde niet alleen zeer goed maar gaf tusschen de bedrijven door uit stekende bewijzen van technische vaardig heid, flinke stadie en vooral van mnzi kaal geheugen. Vrij vroeg kon het bal een aanvang nemen. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Laudboow in Hollands Noorder kwartier, van meeaing, dat over het al gemeen de Noordhollandsche Kaasfabrie- ken, zoowel wat de inrichting als wat de regeling van het bedrijf betreft, niet vol doen aan de eischen, die tegenwoordig ge> steld mogen wordeD, verlangt a. Eene nauwkeurige beschrijving van eene zuivelfabriek, ingericht voor de be reiding van Edammer Kaas, tweemaal per dag uit volle melk, met opgaaf van alle benoodigde werktuigen en gereedschappen, benevens eene schets van de inrichting en organisatie van het gebeele bedrijf, Je controle op hoedanigheid en behandeling der melk inbegrepen (bieronder is niet bedoeld eene beschrijving van de metho de van bereiding). Het antwoord moet vergezeld gaan van eene raming van kos ten en van de noodige, eenvoudige schets- teekeningen, die zoodanig moeten zijn, dat een bouwkundige daarnaar bestek en tee- kening kan vervaardigen. In de fabriek moet dagelijks 5000 Kilogr. melk verwerkt kunnen worden. b. Een plan als boven beschreven van eene fabriek, waar de melk éénmaal per dag uit gedeeltelijk geroomde melk tot Edammer Kaas wordt verwerkt, met dien verstande echter, dat da melk zoowel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan bij het andere daarnaar worden verwezen. Voor bovenganoemde prijsvraag wordt beschikbaar gesteld en bedrag van f 300. de wijze van verdeeÜDg zoomede de al of niet toekenning hiervan, behoudt het Be stuur zich voor. Antwooiden worden ingewacht bij den Secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengs, te Alkmaar, véér 1 Januari 1899. Zij moeten geschreven worden in de ne- derlandsche taal, met eene andere hand Die Ernesto, de schrijver, vond in den heer B. Belmonte een uitstekend acteur, we heb ben met hem meegeleefd en meegevorld en onder zijn gehoor begrepen, hoe al machtig, zonden we bijna zeggen, de las ter is, die ook in 't dagelijksch leven rondom obb zoo danig zijn invloed doet gelden. De actie, de mimiek, de standen van des heer Belmonte, 't was alles er op berekend, den indruk te verhoogen en te eredelen. Zijn creatie was schoon. Mevrouw Math. Khiel heeft den heer Belmonte met grooten tact bijgestaan en de indrukken van sommige oogenblikkeD nog grootscher doen zijn. Haar spel dwong eveneens bewondering af. Zooals we reeds in den beginne heb ben gezegd W.-S het ensemble heel goed, en zooals we gehoord hebben bestaat er kans, dat dit gezelschap met kermis in ons midden nogmaals zal optreden nu, bij voorbaat kan men er dan van verze kerd zija, iets goeds te hooren. Na het nastukjeKapitein Cadillac, dat vlug en guitig werd afgespeeld, zal nog menig paartje uit de volle zaal een dansje hebben gewaagd. op den 2den Paaschdag in de «Cérès" op met «Stille Jan" en «Het verlote landhuis aan den Grooten weg." Stille Jan is een tooneelspd, sterk dra matisch getint, dat, wat den vorm betreft, tot de kamerstukjes behoort. Wat den inhond aangaat, is het bij een bescheiden intrige toch vol onwaarschijnlijkheden, zoodat het in dit opzicht tot de draken van den goeden ouden tijd behoort. Stille Jan is een matroos, die de liefde van Suzanna, een pleegdochter van den herber gier Willem, een voormalig matroos, heeft weten te winnen. Grim, een zaakwaarne heeft mede een oog op dat meisje Zondag a. 9. zal de afdee- liug Schagen der Liberale Unie eene algemeene hdenvergadtring honden tot het stellen van candidaten voor de a. i. ver kiezing van leden voor ds Provin ciale Staten. Den tweeden Paaschdag liet een bewo ner onzer gemeente een met scherp gela den revolver, waarmee hij in een gedeelte van zijn hnis op ratten had gejasgd, even op een kist liggen. Twee zijner kinderen zagen het voorwerp. De oudste nam het op, onwetend dat het geladen was, trok eens aan den trekker en tot grooten schrik ging een schot af. Gelukkig trof de kogel geen der kinderen, mtar drong rakelings langs het jongste broertje in den houten vloer. Alweer een waarschuwing voor onvoorzichtige gebrnikers van pisto len en revolvers. Naar wij vernemen heeft de commissie voor de iohuldigingslees- ten de feestviering in onze gemeente voorloopig vastgesteld op 31 Augustus en 1 September. Het plan beslaat, om woensdag 31 Aug., nadat 's morgens de godsdienstoefeningen bij de verschillende gezindten hebben plaats gehad, dien middag een schoolfeest en 's avonds een uitvoering van verschillende muziekgezelschappen te geven. Den volgenden dag zouden dan volks feesten georganiseerd en 's avonds illumi natie, vuurwerk, enz. ontstoken worden, wanneer de bijdragen der ingezetenen ten- miuste eer. en ander mogelijk maken. schnld- een dan die van den inzender, niet ondertee kend worden en voorzien zijn ven een ken merk, dat zich ook bevindt op een bege leidend, verzegeld couvert, bevattende den naam van den inzender. Nadere inlichtingen verschaft gaarne de Secretaris voornoemd. Uitslag van de door den Notaris Mr. A. P. H. de Langeaan de Stolpen, gem. Zijpe, bij Groenewoud ge houden openbare verkooping van een HuismanswoDiDg met 7 3/2 Bunder land, staande en gelegen aan den Bosch weg Kooper de heer J. Schenk C*,, van St. Maartensbrug, voor f 1100.Bepaald een zeldzaumheid, voor zooveel land met flink hnis, dat 18 jaar geleden gebouwd werd. In 't koffiehuis van den heer W. Dek ker te Rinnegum had heden avond te 7 uur een vergadering plaats van de veree niging «Onderlinge Hulp', in geval van ziekte, gevestigd in de Binnen-Egmonden. Op deze vergadering, die niet erg druk bezocht mag heeteD, werd in principe besloten, niet alleen de mannen en de dienstmeisjes, maar ook de huisvrouwen in het fonds op te nemen en wel in dier voege, dat zij in geval van ziekte geen uitkeering, zooals de eerstgenoemden, zul len ontvangen, maar wel geneeskundige hulp. In de „Bode* van 9 April wordt onder het opschrifteen goed voor uitzicht, medt gedeeld, dat het aantal Schagen, 13 April 1898. Wanneer men b ij da ver- tolking van 't een of ander tooneelstuk heeft een hoofdpersoon, die uitstekend en subliem zich van zijn taak kwijt, is dat voor ons toeschouwers reeds veel waard, maar wanneer de groepeeriDg rondom dien hoofd persoon van dien aard is, dat zijn spel daardoor nog meer gloed, nog meer leven verkrijgt, kortom, als 't gebeele zaakje op 't tooneel als een radermachine in elkaar grijpt, dan wordt daardoor 't schoone verhoogd. Was 't dan zondagavond in 't locaal van deD heer D. v. T w u i v e r, bij de opvoering van Galéotho, zoo uitstekend, dat alles zoo ineeneloot en elkander een hand gaf P Op een paar kleinighe den na, leek ons dat 't geval. Een minder luide souffleur, een betere sterfscène van Don M&nuel en even meer werk gemaakt van de aankleeding der tooneelen en we zouden bijna niet wtten wat ons anders te wenschen over bleef. Een paar recensie», die we onzen le zers hebben opgedisckt ter introduceering van bet gezelschap, ontlasten ons van de taak, den inhoud van het stuk in 't bree- de weer te geven. De groote macht, die de catastrophen, zooals Ernesto, de schrijver, de dichter, dan ook ten tooneele zegt, in 't leven roept, is de gebeele wereld, niet de een of de ander, maar de een en de an der; dat duizendhoofdige spook, dat door kleine glimlachjes en schouderophalingen in den beginne en later op brutaler wij ze, van een paar eerst onschuldige men- schen maakt wat de wereld zoo gaar ne van hen gemaakt zag, omdat het pijl van de menschheid in 't algemeen te lang i», om aan iets edels en goeds te kannen gelooven. Ziedaar de korte inhoud. mer, slagen. Daartoe, door Grim, zijn eischer, gedwongen, steekt Gerrit, ook matroos, op hot verlovingsfeest van stillen Jan een portefeuille van Grim in den jekker- zak v»n stillenJsn.Daarop verschijnt Grim en brengt de beschuldiging van diefstal tegen het gezelschap uit. Bij onderzoek blijkt stille Jan de dief te zijn. In bet jaar, dat stille Jan in de gevangenis doorbrengt, weet Grim den herbergier fioanciëel in zijn macht te krijgen. De onvermurwbare schuldeischer is alleen door eea huwelijk met Suzanna ta bevredigen. Op het juis te oogenblik komt stille Jan nit den ker ker terug, wset zijne verloofde van vroe ger te bewegen, haar huwelijk met Grim zoolang uit te stellen, tot het hem gelukt is, zijne onschuld aan het licht te brengen. Gerrit, door gewetenswroeging gekweld, openbiait bet schandelijk complot tas- schen hem en Grim aan stillen Jan, die daar op Glim, in tegenwoordigheid van Willeno, Suzanna en andereD, ontmaskert. Ten slotte komt nog aan het licht, dat Suzan na de natuurlijke dochter van een baron is en dat Grim, als Muller, de vader van stillen Jan heeft vergiftigd en dasrop zich diens goederen heeft toegeëigend. En nu de vertolking, hoe was die P De krachten, waarover de Kamer te be schikken heeft, in aanmerking genomen, was de rolverdeeling vrij goed. Grim was beslist op zijn plaats en gaf vooral in het eerste bedrijf het karakter van den schraap- zuchtigeu gierigaard zeer gced terng in het tweede bedrijf maakte hij zich ons inziens aan overdrijving schuldig, een fout, die wij ook in vroegere rollen wel eens bespeurd hebben. Willem en Jan kweten zich met eere, hoewel Jan in de rol van Gerrit meer succes zou gehad hebbes. Gerrit poogde tevergeefs den ma- trozentcon te pakken. Wij gelooven, dat hij in dit genre niet op zijn plaats was. Suzanna beviel ons zeer goed. Haar zang was natuurlijk en lief, haar spel eenvoudig en ongekunsteld. Wij vertrou wen, dat zij met haar aanleg voor het tooneel ook spoedig de noodige warmte in haar spel zal leggen. Het kleine rolletje van notaris-klerk van Doorn kwam gced tot zijn recht. Nog meenen wij te moeten opmerken, dat de dialoog en de actie in het eerste bedrijf beter waren dan in het tweede. Vooral aan het slot was niet de noodige zorg besteed. Behoudens deze kleine op merkingen, gelooven wij de tolk van h«t puhüek te zijn, wanneer wij verklaren, dat wij met genoegen de voorstelling hebben bijgewoond. Het verlote Landhuis asn den Grooten weg verschafte de Kamer een doorloopend lachsucces. Wij wetenniet, wie van de dames wij het meest zullen prijzen de vinnige wascb vrouw van het regiment, de bedelares, moeder van zes arme wurmen van kinde- of de bardhaudige vischvrouw. Door (Niet geplaatste ingezonden stukken Korden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur l Die mijnheer de matige gebruiker schijnt nog al wat lust te hebben, om voor zijn matig borreltje te strijden. Zich verde digen op 'n vergadering, daar schijnt hjj den moed niet toe te bezitten; wel te begrepen, dat hij niet mondeling tegen de waarheid durft in te gaan. Een bewijs daarvan is, dat hij ongeteekende stukken in uwe cou rant laat plaatsen. Daarom geeft hjj voor, zich niet te kunnen verdedigen tegenover de kopstukken vaji de Geh.-onth.-vereen. Nu zou ik hem willen verzoeken, zich tegen mij te verklaren op eene vergadering, waar ik dan gaarne van hem zou willen vernemen, waar toch de grens is te bepalen van matigheid. Wy hebben, zoo ik mij niet vergis, gelijktijdig de lagere school verlaten, terwijl hij op studie ging en ik landwerk moest verrichten; dus meen ik niet tot de kopstukken, maar tot het ondereind te be- hooren. Ik verzoek hem dus nogmaals, zyn naam en woonplaats op te geven, om 'n vergadering te beleggen; zoo hy dat niet doet, dan zeg ik met de z. g. „vredelie- venden" van Kolhorn: waartoe toch al dat geschrijf. En I dan kunnen wij geh.-onthou- ders met zekerheid zeggen: „h ij is bang." 1). Kruit. nog te on- rent haar aantrekkelijk spel geraakte dat van de heeren wel ietwat op den achtergrond. Toch werkten ook zij krachtig mee om het geheel vlug van stapel te doen loopen. Nog meenen wij te moeten verklaren, dat decoratief, ameublement en grimeering aan billijke eischen voldedeD, wat niet nalaat op het publiek een aangenamen indruk te maken. De heer C. Bistg e d i p 1 o meerd leerling van de Landbouwwinter- school alhier, is benoemd tot controleur aan de fabriek van gepasteuriseerde en gi steriliseerde melk te Beverwijk. Zoudag en maandag j. 1. i er gelegenheid geweest tot inschrijving van planten vanwege «Floralia*. Door velen is van die gelegenheid gebruik ge> maakt, zoódat onze tentoonstelling aan 't eind van 't seizoen weer belooft uitstekend te zullen slagen. Er is nog gelegenheid tot inschrijving. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 1.1. zondag las ik een in gezonden stukje, geteekend; eenige vrede- lievenden. Gaarne zag ik adres bedoelde vbedelievenden daartegen de volgende vragen in uw blad geplaatst: Wat toch maakt meer hoofden warm, brengt erger den geest in beroering of de ge moederen in opstand, dan de drankprikkel Zou het daarom niet juister zpn voor bedoelde voorstanders van den borrel om zich te teekenen: Aanhangers van de oude drinkgewoonte Onder dank voor de plaatsing van deze regelen, De boodschap van Mc Kin- 1 e y. "Washington, 11 April. De bood schap van den president is heden aan het Congres gezonden. De heer Mc Kinley verklaart zich beslist t«gen de erkenning der Cubanen als oorlogvoerende partij, daar bet oogenblik daartoe thans niet ge schikt is, maar de regeering kenrt goed een zoodanig gebruik van het leger der Vereenigde Slateu als de president noodig zal achten om de vijandelijkheden op Cu ba te doen ophouden en het eiland een bestendig beBtuur te verzekeren. De re- geering vraagt een krediet om de noodlijdende bewoners van Cuba deistennen. Omtrent de ramp van de Maine zegt de boodschap, dat de president zijn bijzon dere aandacht daaraan wijdt en zij consta teert dat uit de verwoesting van de Maine in de haven van Havana gebleken is, dat Spanje onmachtig is om den Yereenigden Staten en anderen lauden de veiligheid voor hun schepen te waarborgen, die zij met recht kunnen vrageD. Echter wordt erkend, dat Spanje, voor zoover dat moge lijk is, zonder ten specifleke actie der Cor tes, elke verantwoordelijkheid voor het verlies van de Maine heelt ontkend en het diepen spijt heeft betuigd over het geschieden van zulk een ramp in een ha ven die onder apaansche jurisdictie staat. De president verklaart ten slotte, dat sr een einde moet komen aan den oorlog op Cuba. Mc Kinley heeft aan zijn boodschap nog de volgende verklaringen toegevoegd «Sedert het redigeeren van de voorgaan de boodschap heb ik van de Regentes van Spanje een officieel besluit ontvangen, waarbij aan maarschalk Blanco wordt ge last, den wapenstilstand af te kondigen, ten einde het sluiten van den vrede ts vergemakkelijken. „Ik ben overtuigd, dat dit feit zorg vuldig door u overwogen zal worden. Wan neer de maatregel doel treft, zullen onze wenschen verwezenlijkt wordenindien hij schipbreuk lijdt, zal hij een rechtvaar diging to meer zijn van de daden, die wij overdenken*.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2