een Dienstbode, te Anna Paulowna, (fUag M April a. s., eene DAMSCHUIT, Weef. Johs. Denijs, Dekens. Bedden. Wollen, Watten en Molton Dekens. Op verzoek Trijntje Blaauboer, DANKBETUIGING, Wordt gevraagd, een Dienstbode, Uit de hand te koop in GOUDEN en ZILVEREN werken, Door inkoop van ooi jroote partij eitra gezuiverde BEDVEEREN kan ik een goed bed, peluw en 2 kussens leveren Buitenlandsch Nieuws. Predikbeurten. te @CHAGï)l¥. te Anna Paulowna. Doopsgezinde Gemeente llarsingerhorn c. a. Burgerlijke Stand. Gein. Zijpe. Marktberichten. f Vale 12.— 1 Witte ADVEBTENTIEN. Ondertrouwd C. J. BLAAUBOER en G. LOS Jd. Wieringerwaard, 16 April 1898. Getrouwd J. NOOIJ Az. en T. BRUGMAN, die tevens hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Warder, April 1898. Meden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, onze in nig geliefde Moeder en Behuwd- moeder, Wed. Jb. W AI BOER, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Uit aller naam, H. WAIBOER JBZ. Barsingerhorn, 16 April 1898. Voor de vele blijken van belang stelling, op den 20sten April, bij ge legenheid onzer 50-jarige echtvereeni- ging van vrienden, en vooral ook van onze buren, ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. LIEFHEBBER. T. LEIJEN. Kolborn, 21 April 1898. Zoo spoedig mogelijk gevraagd een zindelijke Dienstbode, P.G., die met de wasch kan omgaan. Br. fr. letter S. aan 't Centraal Advert.-Bureau, Spoorstr. 66, Helder. om dadelijk in dienst te treden, melken geen vereischte, bij K. A. KAAS, te Anna Paulowna. GEVRAAG», teHAARLEM-Haarleuiuierlioat, met 1 MEI a.s., goed kunnende koken en vooral zin delijk en netjes werken, in een gezin zonder kinderen (tot hulp een Dag meisje) wasch geheel buitenshuis. Hoog loon en veel verval. Goede en eerlijke getuigen noodzakelijk. Brieven fr. onder letter W. aan den Boekhandelaar D. J. van der Wilk te Haarlem. Terstond gevraagd, 2 bekwame innnrmnnnrnfi bij A. C. Wall in, Kleine Sluis, Anna Paulowna. zal 4e Zaapereenipi „CRESCENDO" onder leiding van den Heer A. de Boer, hare uitvoering van 11 April 3 3 3 H jL Ia 3 1T in het lokaal van den Heer J. C. van Wijk. Behalve eenige Zang- en Muzieknummers zal door 40 gecostumeerde heeren en dames worden opge voerd „OoiiiSauiuel". Operette in 2 bedrijven, door G. H. van Suchtelen. Entree 25 cent. Aanvang 71/s uur. Besproken plaatsen a 10 ct. groot f tOll, elf jaar oud, geheel met plaatijzer beslagen, ladende flink 10 last goederen. Te bevragen bij D. BEERS Gz schipper te IColhorn. Te Huur: met goede gelegenheid om er een andere zaak bij uit te oefenen. Br. fr. bur. de Nieuwe Courant te Alkmaar, onder lett. V. JUWEELEN, KORALEN, HORLOGES, PENDULES, REGULATEURS, WEKKERS, BAROMETERS, THERMOMETERS, enz., enz. Ruime collectie BRILLEN en PINCE-NEZ. Reparatiën en het bijmaken van nieuwe stukken aan bovengenoemde artikelen worden spoedig en net in eigen werkplaats uitgevoerd. Speciale inriclÉs voor verplÉj, mïum en vernitkelii van alle huishoudelijke artikelen, onverschillig van welk metaal zij zijn vervaardigd. vnuuf f 50, Ook tegen zeer lage prijzen W. IMÏÏÜLSEI7, SCHAGEU. en bevond zich om tien nar op het ge rechtshof. Het Wis een tamelijk ingewik kelde quaestieMc. Kinley hield echter een schitterend pleidooi voor zijn cliënt. Midden in zijn rede zag hij tusschen het publiek zijn principe. 1, die zijn reis slechts had voorgewend om eens te zien, wat er in zijn leerling stak. Het einde vras, dat hij het proces met glans won. Kort daarop tronwde Mc. Kinley. Deze affaire droeg zich als relgt toe: Wegens zijn zaken moest hij dikwijls zich vervoe gen bij een bankier. Diens dochter, een zeer energieke jonge dame, vervulde de functie van kassier. Mc. Kinley werd op haar verliefd en het meisje rag hem ook niet ongaarne, ofschoon hij nog nooit anders met haar gesproken had dan over zaken. Op een goeden dag zei Mc. Kinley tot haar, terwijl hij Kar een cheque aanbood: Juffrouw, ik zal heden bij uw va der aanzoek doen om uw hand. Het meisje liet zich daardoor niet van haar stak brengen, betaalde hem kalm eerst ziju geld uit en zeide daarop Goed, ik wil gaarne uw vrouw worde». Dat was allss. I)es middags trok Mac Kinley xrjn beste jas aan en ging een vi site maken bij den bankier. Uw dochter en ik hebben besloten samen te trouwen, u zult zeker wel zoo goed willen zijn om naar een anderen kassier om te zien P Kalm aan wat, sprak de bankier, dat gaat zoo maar niet, ik ben niet van plan mijn dochter te geven aan iemand zooals u Niet antwoordde Mc. Kinley, nu, dan zullen we eenvoudig zonder uw toe stemming trouwen. U weet, uit welk hout uw dochter gesneden is en ik ben van hetzelfde soort, dat Verzeker ik u. Of de bankier voor deze verzekering ge zwicht is of voor andere redenen, doet er niet toe, maar het eind van 't lied is ge weest, dat Mc. Kinley zijn zin kreeg en de bruiloft spoedig na bovengenoemd ge sprek gevierd werd. Het proces tegen de per sonen, die de 26 dwepers in Ternofka (Rus land) levend hebben begraven, is hiermee geëiudigd, dat zij naar een krankzin nigengesticht zijn gezonden. Zola heeft een stout stuk begaan. Hij heeft cfficiëal als getuige in zijn proces gedagvaard den heer Alfred Dreytns, gewezen kapitein van het Fran- sche leger, thans gevangene op het Dui velseiland. Zou de Fransche regeering hem, den Vermoedelijk onschuldig veroordeelde, naar Frankrijk doen komen, om zijn onschuld te bewijzen Een geheimzinnige vondst. Een aantal werklieden, bszig met graafwerk voor de fundeeringen van het nieuwe spoorwegstation te Windsor, kwa men dezer dagen tot een geheimzinnige ontdekking, waardoor te Londen algemeene sensatie werd gewekt. In een onbebouwd ferreia, gelegen tnsschen de Teems en het buitenverblijf der koningin, vond men ongeveer 4 meter onder den beganeu grond een eikenhouten doodkist, versierd met verguld koperen handvatten. Onmiddellijk werd de coroner ontboden, die, na te hebben geconstateerd, dat bet terrein gemeentegrond was, de kist naar de lijkenkamer liet vervoeren, waar gewoonlijk door de gezworenen uit spraak wordt gedaan in verdachte geval len van overlijden. Voorzichtig werd daar de kist geopend. Het eikenhout had sterk geleden door de vochtigheid van den grond, doch de koperen ornamenten, hoe wel ze geheel geoxydeerd waren, hadden hun vormen behouden. Uit de eikenhou ten kist kwam een ebbenhouten lijkkist, geheel omwikkeld met een zwart laken, waarvan het bovengedeelte een rand van goudboiduutwerk veitoonde. Onder dit tweede omhulsel, in een looden kist, lag het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een zwaar- gebouwden man, die naar gissing 35 jaar oud kon zijo geworden. De doode was geheel gekleed in deze drievoudige kist gelegd. Wat van zijn kleeren overgeble ven was, geleek op een overjas, een vest en een pantalon van zwart laken en modernen snit. Aan de voeten had hij zijden kousen. Noch op de klee- dereD, noch op een der kisten vond men bijzondere kenteekenen, waaruit de iden titeit van den dcode viel at te leiden. Dr. Hubert, die de lijkschouwing verricht te, verzocht den coroner een ruimen ter mijn om de oorzaken van den dood na te gaan. Tot heden is echter aan het lijk geen spoor van geweldpleging of vergiftiging kunnen worden ontdekt. De politie heeft thans een uitgebreid onderzoek ingesteld. Of de geheimzinnige doode van Windsor vermoord is of niet, weet tol dusverre niemand, doch een feit is het, dat bij op een geheime manier en met ren zorg en een weelde, die slechts mogelijk kunnen zijn geweest voor menschen van rang en stand, ter aarde is besteld. Er loopen thans geruchten, dat de geheimzinnige ontdekking bij enkele politiespecialitciten de herinnering heeft gewekt aan een ge heimzinnige verdwijning, waatover onge veer 4 jaar geleden in zekere kringen werd gesproken. De algemeene opinie is, dat deze zaak een misdaad verbergt. De kisten en overblijfselen van den doode zijn thans op last der justitie in een ijs- toestel geplaatst, totdat de politie haar onderzoek zal hebben geëindigd. Vertrouw slechts die vrouwen, wi-lke gij door en door keut Dus geenet Een heksenmeester. Een loodgieter hield een gloeienden sol deerbout in do hand. „Als je mij een dubbeltje geeft, lik ik eratD," zei een jongen. „Die grap wil ik hebben," sprak de loodgieter eo gaf den knsap een dubbeltje. De jongen likte nu beel leuk het dub beltje, terwijl de loodgieter niet weinig 't land had er zoo te zijn ingeloopen. Inbeelding. Een meikwa&rdig gev.1 van ingebeelde ziekte is deze week te Berlijn voorgeko men. Een dienstmeisje klaagde over zwa re pijn in de borst en schreef dit toe aan het kunstgebit, dat zij droeg, maar zooder 't welk zij ontwaakt was. Blijkbaar had zij het tijdens den slaap ingeslikt. Zij begsf zich naar het gasthuis, maar daar kon men bij het onderzoek geen spoor ontdek ken van het ingeslikte voorwerp, ofschoon het meisje verklaarde precies te voelen waar het zat. Daar zij bleef klagen over pijnen, hield men haar in behande ling totdat, eenige dagen later, een der huisgenooten in het gasthuis verscheen met het gebit, dat men in het bed tns schen een paar planken had gevonden. Nauwelijks had het meisje het verloren gebit als het hsre herkend, of de pijn was geweken en zij kon als volkomen genezen* ontslagen worden. Ouderdom van mieren. De bekende Engelsche natnurvorscher sir John Lubbock heeft in een zijner laatste voorlezingen interessante mededee- lingen gedaan «uitrent de» levensduur van mieren. Hij had n.1. twee „Koninginnen" van deze diersoort niet minder dan 15 jaren in gevangen staat in het leven kan nen houden. Gevallen van zulk een langen levensduur bij insecten, zijn tot nu toe niet geconstateerd. Eenige slagers op de markt te hebben twist. Ie slager in 't vuur van het debatje bent een boef. 2e slager bedaard en fbgmatiefgooi't naamkaartje van je vader niet weg. (Historisch). In Reisbach (Beieren) werd dezer dagen de 65-jarige daglooner Johan Hofbauer begraven. Deze was een zonderling. Reeds langer dan 10 jaar geleden liet hij zijn doodkist maken en ook zijn doadskleederen warden door hem uitgezocht. Van tijd tot tijd ging hij in zijn kist liggen. Een bijzondere voorliefde had bij voor de blauwe kleur. Alles werd blauw bij hem geschilderd, ook zijn doodkist. De vermenigvuldiging der graankorrels. De vermenigvuldiging van een korenaar is zoo verbazingwekkend, dat de verkregen uitkomst na eenige jaren ons bijna onge looflijk toeschijnt. Wanneer wij aannemen, dat de jaarlijk- sche opbrengst in haar geheel blijft bewaard, en het weer in geenen deele ee- nig nadeel uitoefent op den oogst, dan koaaen wij tot de volgende cijfers De 50 graankorrels van een aar, in den akker gestrooid, zullen in het 1ste jaar evenzoovele aren voortbrengen en een totaal opleveren van 2500 korrels, het 3de j*ar 125000, het 6de jaar 15.625.000.000 en het 12de jaar 244.140.625.000.000. De productie van dit 12de jaar zou voldoende zijn om de bewoners van de geheele aaide meer dan 3 jaar lang te voeden. Diphtherie-bacillen in wijwater. In de wintervergadering van den Genees kundigen Raad voor Utrecht en Gelder land is door den heer Bruts nit Arnhem gewezen op de gevaren, die uit het ge bruik van het wijwater ia open bakken, zooals thans algemeen geschiedt, kunnen voortvloeien en werd door hem een toestel gedemonstreerd, waarmede men die gevaren kan voorkomen. Deze onderzoekingen, die zeer de aandacht trokkeD, ook bij de kerkelijke autoriteit, zijn onlangs ook in Italië gedaan en hadden hetzelfde gevolg. In het wijweter uit een der groote kerken van Sassari op het eiland Sardinië werden allerlei soorten van bacteriën gevonden, en daaronder ook, wat de zaak dnbbel belangrijk maakte, den diphtherie-bacil. Toor dierproeven konden de zeer virulente eigenschappen worden aangetoondwant cavia's, die er mee werden ingeé'Dt, gingen zeer spoedig te gronde, onder al de karak teristieke verschijnselen, die bij een derge lijke infectie met diphtherie-bacillen bij dieren gevonden worden. De omstandigheid, dat in vele landen sommige kerkgangers de gewoonte hebben, hun met het wijwa ter bevochtigde virigeis aan de lippen te brengen, kan het gevaar natuurlijk rog aanmerkelijk veigrooten. Htt is van groote btteekei.is en een feit, dat zerr gewsardeerd moet worden, dat de pogingen tot verbetering hier te lande gelijk ook die, van anderen kant voorgesteld, met betrekking tot sommige gebruiken die de Is aëlietische godsdienst voorschrijft door de kerkelijke autori teiten zoo gunstig ontvangen zijn. Graaf R. had in 1870 zijn linkeroog door een bomsplinter verlo ren. Voor eenigen tijd stierf diens oude kamerdienaar en hij moest een opvolger hebben. Toen de grasf nu 's avonds naar bed wilde, beval hij den bediende hem een schaal met water te vullen. Deze gehoor zaamde en z«g nu vol verwondering, dat de gra; f het linkeroog uit de holte nam. Te goed gedresseerd om zijne verwondering te verraden, bleef hij nog rustig mei de schaal in de hand staan. «Jan, waarop wacht ge nog f" Het antwoord luidds Op het andere oog, mijnheer de graaf." Pessimisme. Kleine Iz?ak (bezig met huiswerk voor school) Papa, zegt men de of den balans opmaken Papa Bankier. Balaos is altijd vrouw- lijk, Izsak, omdat zij gewoonlijk valsch is. Spanje en A.mei*ilia. Er zal ua door Amerika eindelijk aan Spanje een ultimatum worden gesteld van 2 of 3 dag.-n, wairbij van de Spaansche regee ring geëischt word», haar gezag en bestuur over het eiland Cnba prijs te geven, haar strijdmacht te land en te water van Cnba ea de Cubaansche w&tsren terug te trekken. De Amerikaansche minister van oorlog besloot, vooreerst 80000 miliciens onder de wapens te roepen. Men vertelt, dat het uitstel van twee of drie dagen, dat wordt voorgesteld aan Spanje te verleeneD, te danken is aan het feit, dat dit uitstel noodig is om te trach ten, de Amerikaansche troepen gereed te maken voor een beweging tegen een Cabaansche haven. De regeering wenscht, dat zulk een beweging onmiddellijk zou volgen op de weigering van Spanje om zich overeenkomstig het ultimatum te ge dragen. Er wordt allerwegen een begin gemaakt met de concentratie der troepen naar de centra van mobilisatie in het Zuiden. De leiders der Nationale organisatie van vrij willige reserves hebben den president 400.000 man aangeboden. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 91', uur. 24 April Ds. van Kluijve. 1 Mei Geen dienst. 8 Mei Ds. van Kluijre. Herv. Gemeente 24 April, dienst, 's nam. twee uur. 1 Mei, dienst, 's vm. half tien. 24 April, Kreil, Ds. Kooiman. 1 Mei, Barsiogerhom, D». Kooiman. Ingeschreven van 8 15 April 1898. GeborenGeertruida, d. v. Cornelis Heddes en Alida Kooijman. Cuthariua Agnes Henderica, d. v. Cornelis Vader en Neelfje Slijkerman. Jacobs Geertroid», d. v. Hermanus Kramer en Catharina Smit. Jan Johan George, z. v. Johannes Ludeke en Guurtje Mosk. Eldort, z. v. Klaas Rietvink en Bi'fglje Schenk. Ondertrouwd Jan Modder, jm. arbei der, 38 jaar en Maarije van der Vlies, wed. van Jacob Kuiper, zonder beroep, 34 jaar, beiden te Zijpe. Johannes Hoedjes, jm., LandmaD, 28 jr. en Maria van Schaik, jd., zonder beroep, 24 jr., beiden te Zijpe. Pieter Slijkerman, jm., Koopman, 26 jr. en Cornelia Tuin, jJ. zonder beroep, 23 jr., beiden te Zijpe. GetrouwdGeene. Overleden Jan, 1 mnd., z. v. Jan Brommer en Maaitje Delver. Maria Blom, 59 jr., echtgenote van Pieter Hillegonds. Jannetje VoorthuijseD, 37 jr., echtgecoote van Meijert Schrieken. ttoom16 APR. 1898. Aangevoerd H.L. Tarwe f 8.50 a 9.— Rogge a Gerst 4.25 a 4 75 Haver 3.75 a 4.25 Witte Erwten 13.50 a 15— j Groene 12 50 a 15— Grauwe 18. a 20— a 16.— j Bruine boonen, 8. a 9.- a j Paarden a Kar wij zaad 10. a Mosterdzaad 15.— a 2 Paarden 75. a 150.— 36 Koeien *120. a 200.— 259 Schapen 18.— a 26.— 4 Lammeren 3. a 6.- 74 Kalveren 8. a 19.- 3 Zeugen 50. a 60.— 21 Varkens 10. a 22.- 112 Biggen 4.— a 9.- Kip-Eieren per 100 2.50 a 2.75 3000 koppen boter, p. kop 0.47' a 0.50 Pur merend, 19 APR. It98. Aangevoerd: 171 s'apels: kleine kaas f 26.50 k st. comtn. f st. Middb. f 22. 2221 K.G. Boter -.95 a 1.05 per K.G. 202 Runderen, vette, f 0.46 a 0.58 per kilo. 3 Stieren, prijshoudend, handel vlug. 306 Vette KalvereD, f 0.65 a f 0.85 p. K.G. 477 Nuchtere idem, per stuk f 5.h 15. beide handel vlug. 6 paarden. 1850 Schapen en lammeren, prijshoudend, handel matig. 166 Varkens, vette, per K.G. f 0.36 a f 0.42. 113 idem, magere, per stuk f 14.a 28. 225 Biggen, per stuk f 6.a f 9. ellen handel stug. Ganzen, f a Zwanen f—af—.—. Kalkoenen fa f Kipeieren f 2.50 a f2.90. Eendeieren f 3. 3000 Kievitseieren f .10 a 1 —.12 per stuk. Allernaar, 16 APR. '98. Aangevoerd: 2 Paarden f 180.a 260.— 2 Koeien en ossen ,150.— a 210.— 196 nucht. kalveren 6.a 14.— 311 magere Schapen 10.— a 24. 19 Lammeren 6.— a 10. 146 magere varkens 15.— a 20.— 230 Biggen 6.— a 11.— 13 Bokken en Geiten 2.a 6.— Boter perP. .45 a .50 Kipeieren per 100 2.50 a 3.— Eendeieren a 15 kleine bokjes 25 a —.30 Aihmaar, 18 APR. 1898. Aangevoerd 2352 Koeien, per K.G. f a per stuk «180.a 200.— 267 vette Kalveren 30.— a 80. per K.G. .60 a .80 61 Nuchtere Kalveren 6.a 12. 21 Schapen, magere 15.a 18.— 186 vette Varkens, p.K.G., —.38 a .42 magere idem a j

Schager Courant | 1898 | | pagina 3