Politiek overzicM der weet. Dirkshorn. Haringcarspel. Warmenhuizen. Wieringen. Wieringen. Egmond aan Zee, 4 Mei. Zijpe, 6 Mei. Zijpe, 6 Mei. WINKEL, Heer Hugo waard. Buitenlandsch JNJieuws. reeds bokend is on dat hij met don Dijkgraaf van de Schagor- en Niedorper- kogge een onderzoek zal instellen. Hierna wijst de heer Beer» op de Keete Brug te Kolhorn. Deze brug, welke niet strekt tot sieraad voor het dorp verkeert thans in een slechten toe stand. Wenschelijk zou hij het daar om achten, indien besloten mocht wor den tot vernieuwing dezer brug, dat ook het model belangrijk werd gewijzigd. De voorzitter belooft, het een en ander ter kennis van het Bestuur der Banne Barsingerhorn, zijnde de onderhouds plichtige der brug, t« zullen brengen. Hierna sluiting. Terwijl in den middag van laatstleden Donderdag eenige koeien door Barsingerhorn werdeD gedreVen, nam een drietal daarvan de vrijheid, om van den weg af te gaan en de wip- brug op te loopen, die over de Hient ligt naar de woning van den hv.Zwakman en zijne buren aan dien kant. De brug, aan het dragen van zulk een vrachtje niet gewoon, brak middendoor en de koeien moesten een bad nemen; doch zij redden zich zeer spoedig in zulk een geval, zoodat de zaak met eene kleine opschudding over de buurt afliep. Het instorten van de brug heeft zeker scha de en tijdelijk ongemak veroorzaakt, doch 't had erger kunnen zijn Woensdagavond hield de commissie, die zich geconstitueerd heeft tot het or- ganiseeren der feestelijkheden in de ge meente Harenkarspel bij de inhuldiging der Koningin, een vergadering. De ver schillende sub-commissies, die zich met het inzamelen van gelden belast hadden, legden hun lijsten over, behalve die voor 't Waarland en aangrenzende wij ken, die waarschijnlijk door het slechte weer verhinderd waren. Uit die over gelegde lijsten bleek, dat er was bij eengebracht f 362. Aangenomen werd het voorstel van 't bestuur, om twee dagen feest te vieren; op een der beide dagen zal de school jeugd onthaald worden, terwijl op den anderen dag volksspelen zullen gehouden wordenmochten er onder de ingeze tenen zijn, die op den dag der volks spelen een optocht door de gemeente willen houden, dan zal aan de deelheb bers een subsidie verleend worden. Het bestuur is in onderhandeling met een muziekcorps, dat bij den optocht en de volksspelen dienst zal doen. Op welke dagen de feestelijkheden zullen gehouden worden, is nog niet vastgesteld; op den 31 sten Augustus zal er echter vanwege de feestcommissie niets gedaan worden. Tijdens den „bedestond" zal een kin derkoor in de Ned. Herv. kerk de 0- ranje-Nassau-Cantate van Catharina van Eennes ten gehoore brengen. Zondag j.1. trad in het kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier Ds. A. J. Adriani van Warmenhuizen op, ter uiteenzetting van beginsel en doel der in 1897 opgerichte„ Evangelische Unie." Na afloop der voordracht traden enke len als lid toe. De bijeenkomst werd slechts door een 25tal personen bezocht. Yoor de vacante betrek king van onderwijzer aan de openbare school te Oudkarspel hebben zich achttien sollicitanten aangemeld. Aan het post- en telefoonkantoor hadden gedurende de maand April plaats 16 inlagen in de rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 1716.66, tegenover 8 te rugbetalingenten bedrage van f 2711.71. Er werden behandeld 39 telegrammen, waarvan 25 uitgaande. De rattenvangst is in vollen gang, reeds werd voor meer dan 1200 st. uitbe taald. De firma Muijs, Constant en Co. is reeds nu in onderhandeling, om tegen den a. s. herfst weder een schip te Burgervlotbrug te kunnen sloopen. Gedurende de 20 jaren, die genoemde firma zich met deze zaak be zig houdt, werden door haar 24 schepen voor dit doel aangekocht. Gedurende de wintermaanden had zij geregeld 20 25 werklieden aan den arbeid, die onge veer 100.000 gulden aan loon ontvingen. Gelukkig de plaatsen, die door hare ligging aan het kanaal zulk eene pro ductieve werkverschaffing bezitten. Het is bekend, dat de gemeente Winkel zich in het bezit van talrijke boomgaarden mag verheu- gon. Ongeveer 30 H. A. worden te Winkel, Lutjewinkel en de Weere door pruime-, appel-, pere'ooomen en besse- struiken in beslag genomen. Vooral de Winkeler pruimen hebben door hare heerlijke eigenschappen haren naam wijd en zijd gevestigd. Kolossale hoe veelheden worden jaarlijks geplukt. Tot heden ontbrak echter de gelegenheid, om de gewilde vrucht in één dag naar onze groote steden te vervoeren, wat voor den smaak en gaafheid noodzakelijk is. Door de tram SchagenWognum zal in de verzending eene geheele omkeeriHg ko men. Dan zullen de vruchten in weinig uren de bestemde markten kunnen be reiken. Op de ontvangsten zal zulks mede van grooten invloed zijn. Terwijl de eigenaars thans gemiddeld 25 cent voor de 100 maken, zal men dan zeer >zeker het dubbele ontvangen. De Protectionistische kiesvereeniging te WINKEL denkt zich bij de a. s. verkiezingen buiten den strijd te houden. Het bouwland, groot 1.17 H. A., ten overstaan van den notaris Hr. A. P. li. de Lange te Alkmaar ge veild bij den heer Vü aan de Lange- reis, is gekocht door den heer R. liezel- man q. q. voor f 514.80. Nog alt ij d klagen de vis- schers op Wieringen steen en been over de slechte ansjovisvangst. De ge middelde besomming per sloep is nog niet voldoende, om de onkosten te dek ken. De beide zouterijen hebben dan ook zoo goed als niets te doen. Mocht het weer verbeteren, dan bestaat de kans, dat de voortrekkers door scholen ge volgd zullen worden, want het viscbje wacht warmer dagen af, om in ondiepe gedeelten van' de Zuiderzee kuit te schie ten. Toch gebeurt het, dat do ansjovis bij aanhoudend slecht weer andere broed plaatsen opzoekt, en in dat geval is de kans op een goed jaar verloren. Door het Heemraadschap alhier is jl. Dinsdagnamiddag 2 uur publiek aanbe steed de levering van 200 H3. grint en 80 M3. puin, franco voor den wal. Inge komen waren 9 biljetten en wel van de volgende heeren L. A. van der Heuij te Nijmegen, voor grint f 1.94 p. M3 Gerardus Slachter te Am sterdam voor grint 1.64 en voor puin 1.73 J. den Breeijen te Nijmegen voor grint 1.69 C. Verfaille alhier voor grint „1.80 C. Kroon puin 2.79 S. Dekker D. Lont J. Jongkind puin m. u n v grint 1.69 - - 1.696 J. Rotgans 1.74 Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Gerardus Slachter te Amsterdam. Als groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat door den fuikenvisscher Al. lijsen Nz. te Den Oever een ansjo vis in de fuik is gevangen. Heden kwam vrij zwaar beschadigd aan 't strand bom „Noordwjjk" 28. Hare averij had zij opgeloopen door eene aanvaring met den logger „Sche- veningen" 52, vlak hier voor de kust. Vergadering van deaf- deeling Anna Paulowna, van het „Witte Kruis," op 5 Mei 1898. Tegenwoordig 10 leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de voor zitter mede, dat ingekomen is een schrijven van het gemeentebestuur d.d. 8 April, mededeelende, dat op het ver zoek van de afdeeling om een subsidie ter verkrijging van goed drinkwater, gunstig is beschikt en een bijdrage van f 50,is beschikbaar gesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de afdeeling in het afgeloo- pen jaar gunstig heeft gewerkt. Zij telde op 1 Januari j. 1. 110 leden, dat thans nog met enkele is vermeerderd. Aan 48 personen werden 78 stuks arti kelen door den magazijnmeester in bruik leen gegeven 3 malen werd ge bruik gemaakt van den ontsmettingsoven te Alkmaar De drinkwaterput bij het raadhuis voldoet nog niet aan de eischen, maar men gaat steeds voort om mid delen ter verbetering aan te wenden. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn degelijk verslag en merkt naar aan leiding van het laatstgenoemde punt nog op, dat het drinkwater zeer zeker goed zal worden, want dat het opgepompte water door een gewonen filter uitstekend wordt, waarom de graphietlaag, die nu het water niet voldoende zuivert, door iets anders zal vervangen worden. De commissie tot 't nazien der rekening brengt rapport uit en adviseert tot goed keuring. De ontvangsten hebben bedra gen f364.75, de uitgaven f 360.78, zoo dat het batig slot f 3.97 bedraagt. De rekening wordt daarna onder dankbetui ging goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de algemee- ne vergaderingen, welke dit jaar zullen gehouden worden, worden benoemd de H. H. Jelles en Dekker. Als bestuurslid wordt herkozen de heer Van Wijk. Overgaande tot de bespreking van den beschrijvingsbrief, stelt het Bestuur voor, tot leden van het Hoofdbestuur te kie zen de H.H. Van EdenVan Leijden en A'iemeijer, die door het Hoofdbestuur worden aanbevolen. De vergadering ver- eenigt zich hiermede. Wat betreft het voorstel van de af- deelingen Alkmaar, Nieuwe Niedorp en Purmerend, in zake de uitkeering der subsidiën, gaat de vergadering mede met het prae-advies en het amendement van het Hoofdbestuur en zal in dien geest door den afgevaardigde worden gestemd. Ten slotte deelt de voorzitter nog me de, dat het bestuur bereid is, aan on- of minvermogenden kosteloos ijs te ver strekken, wanneer daaraan behoefte be staat. De vergadering juicht dat voor stel toe. Niemand meer liet woord verlangende, sluit de voorz. onder dankbetuiging aan de aanwezigen de vergadering, die ver moedelijk wegens het zeer ongunstige weer zoo slecht bezocht was. Van particulioro zijde wordt ons uit Anna Paulowna het volgende gezonden Met 1 Mei heeft onze gemeente ver laten, om zich in Alkmaar te vestigen, de brigadier-titulair K. de Vriessin ls jaren hier gestationneerd als rijks-vela- wacht© r Dit feit wenschen we niet onopgemerkt te laten passeeren. De heer de Vries heeft zich doen ken nen als een man, die niet alleen als 111- gezeteue aller achting genoot, maar voor al ook als ambtenaar iemand was, die onder alle omstandigheden steeds zoo juist de grens kende tusschen den monsch en den ambtenaar en het gezag hoog hield. Heeft hij reeds een achttal jaren ge leden bij zijn 25-jarig jubilé als rijks ambtenaar van alle zijden bewijzen van sympathie en achting ontvangen, wy gevoelden behoefte, op deze wijze te ver klaren, dat wij hem als mensch en ambtenaar alle hulde brengen. Van harte wenschen wij hem in Alkmaar een rustigen ouden dag toe. In de vergadering der afdeeling Harenkarspel van de Libe rale Unie, jl. Vrijdagavond gehouden, werd na langdurige beraadslagingen be sloten, zich met een adres tot den mi nister van W., H. en N. te wenden, tot ondersteuning van het verzoek van den Raad der gemeente, bij genoemden mi nister ingediend, ter verkrijging van een telephoondienst in deze gemeente. Tot candidaten voor 't lidmaatschap van de Provinciale Staten werden ge kozen de heeren Tb.. J. W allsr te An na Paulowna met algemeene en de heer J. Zijp Hz. te Wieringerwaard met op twee na algemeene stemmen. Met ingang van 1 Juni is de heer W. Bossen te Schagerbrug benoemd tot brievengaarder. De wagenmaker Lichthart is door de welwillende bemoeiingen van de com missie thans zoover geholpen, dat hij zijn bedrijf weer kan uitoefenen. Hulp blijft evenwel nog dringend noodig, om de commissie van de door haar op zich genomen geldelijke zorgen te ontheffen. Vrijdag den 6 Mei vergaderde te bij den beer A. Wit de afdeeling Winkel der Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kfuis"- vergadering was zeer slecht bezocht, slechts 7 van de 54 leden waren tegenwoordig en daaronder waren van het bestuur de Voorzitter en de Secretaris- penningmeester. He Voorzitter, de beer J.Breebaart Kz., opende de vergadering, de Secretaris, de heer W. Helchior, las de notulen der vorige en daarna kwam aan de orde de beschrijvingsbrief voor de vier-en-derligste Algemeene Vergadering der Ver eeniging, te houden op Hinsdag 17 Mei te Amster dam. Tot de punten van den beschrijvingsbrief be hoorde als het tweede de verkiezing van 3 bestuursleden der Vereeniging in de plaats van de aftredende leden, de heeren J Breebaart KzMr. J. Walig en J. Westerman Holsteijn Na eenige bespreking veree- nigden de heeren D. van Leijden van Krommenie, Hr. M Niemeijer van Monnikendam en Th. J. Wy- naldy Hamels van Velzen de meeste stemmen op zich, zoodat de afgevaardigden de opdracht hebben, op deze heeren hun item uil te brengen. Op den heer J. G. van Eden te Nieuwe Niedorp, die werd aanbevolen wegens zijn verdiensten voor het Witte Kruis, en om in dezen hoek der provin cie een lid van het Hoofdbestuur te houden, werden drie stemmen uitgebracht. Wat het reglement op de subsidiën aan de Afdeelin- gen betreft, werd besloten met het preadvies van het Hoofdbestuur mede te gaan, mits de vergadering zich zal kunnen vereenigen met een amendement der afd. Winkel, namelijk, dat voor gewone leden, donateurs en donatrices bij de opgave der inkomsten van de afdeelingen niet meer en niet minder dan f 1.— in rekening wordt gebracht. Aan het bezwaar der afdeeling Uitgeest, die de uitkeering wil doen plaats hebben naar 't getal leden, dat iedere afdeeling telt, in plaats van naar de inkomsten, is dan tegemoet gekomen, terwijl ook aan hot verlangen der afdee lingen Alkmaar, Nieuwe Niedorp en Purmerend, die eene wijziging hebben voorgesteld, wordt voldaan. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren A. J. Onnekes en J. Porte en tot plaatsvervanger de heer K. Knecht. Be wenschelijkheid werd uitgesproken, dat in de gemeente Winkel het getal leden, dat meer dan 100 is geweest, spoedig moge toenemen, dat velen, die f 1. per jaar kunnen bijdragen, zich als lid laten inschrijven, om zoo de vereeniging, die zoo nuttig werkzaam is tot voorkomen en bestrijding van besmettelijke ziekten, te steunen en hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Wie lid wenscht te worden, hij talme niet, maar geve zich zoo spoedig mogelijk aan bij den Secretaris, den heer W. Melchior, die daar van zeker goede nota zal nemen. In degister gehouden zitting van de TWEEDE KAMER werd op voorstel van den voorzitter besloten, met het oog op den stand der werk zaamheden in de afdeeliDgen, Donder dag te 11 uur de eerste openbare ver gadering te houden, en alsdan te behande len de interpellatie-Donner en de inter pellatie-Troelstra. Daarna komt in be handeling het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Na dit besluit ging de Kamer uiteen. Men meldt uit TIETJERK- STERADEEL Het zoontje van den landbouwer A. de Boer te Giekerk was op het dak ge klommen om naar eieren van spreeuwen te zoeken. Hij viel en kwam met zoo veel kracht op een vlierstruik terecht, dat een tak hem in het lichaam drong en er aan de andere zijde weer uitkwam. De toestand van den kleine is, hoewel zorgwekkend, op het oogen- blik echter nog niet hopeloos. Uit ENSCHEDÉ wordt bericht Eergisterennacht zijn de stoomweverij der firma D. Jordaan en Zonen te Haaks bergen met de belendende magazijnen en het kantoor geheel door brand ver nield. Ook alle goederen gingen verlo ren. Een en ander was op Amsterdam- sche beurspolis verzekerd voor circa 700.000 gulden. Een jammerlijke dood. De gemeente-ontvanger D. te Roos teren (L.), wilde dezer dagen een bij hem aan het werk zijndea witter op een borrel tracteeren. Hij dronk echter eerst zelf een glas, doch viel terstond daarop neer. De ongelukkige had bij vergissing in plaats van uit de jeneverflesch uit een flesch met loog geschonken. Kort daar na stierf hij ouder vreeselijke pijnen. Gelijk bijna overal elders, zal ook in deze gemeente Kroningsfeest worden gehouden. In een den 4en gehouden bijeenkomst is eene commissie in elk der vier wij ken benoemd. Deze commissie, waarvan de Burgm. eere-voorz. zal zijn, heeft de opdracht voor de geheele regeling der te houden feesten te zorgenBovendien zal men sa menwerking trachten te verkrijgen met de Commissie van de vereeniging „Getrouw schoolbezoek," teneinde het gewone jaar lij ksche schoolfeest aan de Kronings feesten te verbinden. De oorlog tusschen Spanje en de Ver- eenigde Staten doet zich op dit oogen- blik reeds gevoelen waar de regeering het zeker thans het minst wenBchte, n. 1. in I rank rijk. De graanprijzen zijn in weinige dagen zeer gerezen, waardoor ook de broodprijzen in enkele landen zijn verhoogd. In sommige departementen van Frankrijk is het wittebrood per K. G. 10 centimes gerezen, zoodat het thans 50 centimes, ongeveer 25 Neder- landsche centen, kost. Niemand trekt hier meer voordeel van, dan enkele groote grondbezitterszij toch worden door het beschermend stel sel van den minister-president Méline in de eerste plaats gebaat. De kleine boeren, de handwerkslieden, de bevolking der groote steden worden in het bijzon der door het protectionistisch stelsel ge troffen. Wij zeiden, dat deze stijging der graan prijzen voor het huidige kabinet zeer ongewenscht is, daar de verkiezingen in Frankrijk voor de deur staan. Het Fransche volk heeft dit met delatijnsche stembroeders gemeen, dat het zich licht door invloeden van het oogenblik laat beheerschen. De heer Méline, zijn ambts broeders en de protectionistische meer derheid, die o zoo graag weder in de nieuwe Kamer zitting zou nemen, gaan de verkiezingen met bezorgdheid tege moet, tenzij de minister-president door den drang van het oogenblik mocht be sluiten, de heffing der graanrechten voor eenigen tijd buiten werking te stellen. Maar ook deze medaille heeft twee keerzijden, daar hij daardoor de klasse voor het hoofd stoot, waarop hij het meest steunt. Wij vertrouwen echter, dat de vele belanghebbende vrienden van den president tijdelijk genoeg ge wicht in de weegschaal zullen werpen, om haar naar de zijde van de groote stemuitbrengende menigte te doen over hellen. Erger nog dan in Frankrijk wordt het Italiaansche volk door de klimmende graan- en broodprijzen ge troffen. Ook daar bestaat een vrij hoog in voerrecht, ongeveer 50 gulden per 30 H.L. Op vele plaatsen kost reeds een pond brood 25 d 30 cent. Daar de draag- en koopkracht van het Italiaansche volk verre beneden die der bewoners van Frank rijk staat, heeft de verhooging van de eerste levensbehoefte reeds tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Te Foggia heeft het volk het ge meentehuis in brand gestokende kan toren der inkomende rechten zijn op vele plaatsen verwoest, waarbij de amb tenaren mishandeld of gewond werden. Te Palermo, Rome, Napels en andere groote steden zijn krachtige maatregelen genomen, om wanordelijkheden te voor komen. Drie lichtingen infanterie zijn onder de wapens geroepen, teneinde in de centra der wanordelijkheden krachtig te kunnen optreden. Natuurlijk vinden de broodoproertjes een krachtigen steun in de vele onte vreden revolutionnaire elementen. Deze partijen maken van den bestaanden nood een handig gebruik voor eigen propa ganda. Omtrent den algemeenen toe stand ontving de Voss. Ztg. van be trouwbare zijde het volgende telegram „De volksmenigten, door de heerschende ellende en de staatkundige onrechtvaar- heden tot het uiterste gedreven, hebben alle vertrouwen in de regeering en in de heerschende klassen verloren en treden openljjk op tegen het bezit en het gezag. Zij plunderen waar zij kunnen en zien niet tegen bloeddorstige daden op. De regeering kan slechts met gewapende troepen de orde handhaven. Doch daar mede bezweert zij de oorzaken van den opstand niet Een geheele verandering van het belastingstelsel en ingrijpende sociale hervormingen zijn noodig om het gevaar voor revolutie weg te nemen. „In de Kamer maakt de oppositie han dig gebruik van de woelingen. Alle le den der oppositiepartijen vereenigen zich tot een aanval op de regeering. Waar schijnlijk zal deze trachten, door een zon- denbok de woestijn in te zenden, zich zelve staande te houden. Men noemt reeds den minister der schatkist, Luzzatti, als den verstootelingook van den mi nister van buitenlandsche zaken wordt gemeld, dat hij zal aftreden." Wanneer reeds weinige dagen na den oorlog twee der groote mogendheden in hare binneulandscbe politiek de slagen van den krijg gevoelen, dan moet het ons niet verwonderen, dat de Europeesche mogendheden van het eerste gunstige oogenblik gebruik zullen maken om tus schen beiden te treden. Reeds ware daartoe wellicht het initiatief genomen, zoo Engeland zich daartoe meer geneigd hadde betoond. Engeland steunt de staatkunde der Vereenigde Staten. Het wil de Unie daardoor aan zich verplich ten en tevens gelooft men, dat het gaar ne eenige bezittingen in Amerika aan de Unie in ruil tegen de Philippijnen zou afstaan. Men wil, dat Engeland reeds Jamaica, Bermuda en de Babama-eilan- den voor den Oost-Aziatischen Archipel zou hebben aangeboden. Uit deze berichten blijkt, dat men in zekere kringen de Philippijnen reeds als verloren voor Spanje beschouwt. Na den slag voor Cavita is Manilla na een kort, doch zeer verwoestend bombarde ment door admiraal Dewey bezet. Te Washington scheen men in den beginne wel niet op veroverings- en annexatie plannen bedacht geweest te zijn, doch nu reeds gaan in de omgeving van Mc. Kinley stemmen op, die meenen, dat de eilanden in geen geval onder de heer schappij van Spanje mogen terugkeeren. Voor Spanje is op dit oogenblik de slag bij Cavita en de gevolgen daarvan een zware beproeving. Het zwaarst wordt evenwel het land getroffen door de bin- nenlandsche onlusten, de onafscheidelijke metgezellen van iedere nederlaag, die de Zuid-Europeesche volken lijden. Straatgevechten in Madrid, bloedige on lusten in Barcelona, republikeinsche en anarchistische betoogingen in de provin cies ondermijnen het gezag en de veer kracht der regeering en brengen de monarchie in gevaar. De buiten- en binnenlandsche moeilijkheden worden nog verhoogd wegens het gemis aan de noodige geldmiddelen. Het oogenblik nadert, dat Spanje voor een Staatsbank roet zal komen te staan. Slechts één middel blijft der regeering over, om zich te redden uit den noodde goederen in de doode hand. De kerken en kloos ters beschikken in Spanje over machti ge bezittingen. Wanneer zij opeen deel dezer goederen beslag lag, zou zij de uitge putte schatkist, het geschokt vertrouwen en 's lande krediet, kunnen herstellen. Het is echter van Sagasta niet te ver wachten, dat hij tot dien maatregel zal overgaan, daar de clericus zich daartegen krachtig zou verzetten, een verzet, dat vooral in Spanje gewichtige gevolgen kon hebben. Of de Republiek tegen den strijd tegen de geestelijkheid zou opzien, staat te betwijfelen. Amerika neemt financiëel een veel gunstiger positie in. Een krediet van 150.000.000 dollar, door de regeering voor oorlogskosten aange vraagd, is onmiddellijk toegestaan. Met kracht wordt thans gewerkt, om een troepenmacht bijeen te brengen, waarmee eene landing op Cuba gedaan zal wor den. Het schoonste eiland van de An tillen zal dan zeker het tooneel vaneen hevigen strijd tusschen Cubanen, Ame rikanen en Spanjaarden worden. Hoe jammer, dat juist dit Eden door al de rampen van een langdurigen krijg ge troffen moest worden. Cuba beschikt over een uiterst vruchtbaren bodem. Zijn grond is zoo rijk, dat sommige oude suikerrietvelden honderd jaren lang onafgebroken in cultuur zijn geweest, zonder dat zij behoefden te worden bemest. Wanneer al het land, dat voor de suikerteelt geschikt is, voor dit doel werd gebruikt, dan zou het geheel Ame rika van suiker kunnen voorzien. Vóór den opstand bedroeg de uitvoer 11.000.000 ton per jaar. Naast suiker vindt men uitgestrekte plantages voor tabak en koffie. Overvloed van tropische vruch- tenboomen wisselen af met bosschen, die het kostbare mahonie-, campêche- en ebbenhout leveren.Men schat de oppervlak te van den grond,met deze kostbare wouden bedekt, op 13.000.000 acres. De rijke bodem bevat tevens overvloed van mi neralen, als goud, zilver, koper, ijzer en mangaan in zijn schoot, die slechts op het kapitaal voor de ontginning wachten. Schreit het niet ten hemel, dat zulk een heerlijk en mild gezegend land thans voor een groot deel in een woestenij is herschapen; dat zijne bevol king, uitgehongerd en uitgemoord, reeds tot de helft is geslonken dat ziekte en ellende dagelijks duizenden offers eischen dat dieven, moordenaars, maag- denroovers en plunderaars in het binnen land onbeperkt meester zijn; dat een middeleeuwsch regeeringstelsel een naar vrijheid smachtend volk tot heden met ijzeren vuisten omkneld hield P Wij heb ben steeds sympathie voor de strijdende negers, mulatten en kreolen gevoeld; of wij het evenwel in alle opzichten met de Yankees eens zijn is een andere vxaag. Er wordt beweerd, dat de koningin van Spanje voornemens is, haar taak aan sterker handen toe te vertrouwen. Het bericht klinkt zoo ongelooflijk, wijl met haar heengaan ook de toekomst van haren zoon op het spel staat, dat men het niet anders dan onder het grootste voorbehoud moet aannemen. New-York, 6 Mei De „Lafayet- te" vertrok uit St. Nazaire 21 April met een aantal passagiers en koopman»-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2