Winkel. Egmond-Binnen, 8 Mei. Egmond aan Zee, 9 Mei. PLAATSELIJK NIEUWS. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. in nabuiige plaatsen, waar men licht een kijkje wilde nemen, omdat wij het op dergelijke schaal niet kunnen uitvoeren. Iutusscheu, hij heeft gevolg gegeven aan het verzoek van enkelen, oir deze zaak te bespreken, en zou nu gaarne het ge voelen de aanwezigen vernemen. Dit wil spreker er nog wei bijvoegen, dat hij het in elk geval wenscheljjk vindt, om in de feest dagen een schoo'feest te houden. Uit de nu volgende discussie blijkt wel dra, dat allen er voor zijn, om ook te dezer plaatse feest te vieren, en ook wordt in bet algemeen instemming betuigd met het honden van een algemeen schoolfeest. Da heer Waller acht het wenschelijk, dat men een niet talrijke Commissie be- j noeme tot het ontwerpen van een plan, die daarna dit onderwerpt aan een nieuwe vergadering, waarop dan de eerstgeuoemde Commissie zeer kan uitgebreid worden, om te voorzien in de geldelijke bijdra gen en de verdere uitvoering. Van andere zijde vindt men het beter, eerst geld op te halen eo dan een plan te beramen, waarop van beide zijden de meeuingen verdedigd worden, en ten slotte met 13 tegen 5 stemmen wordt uitge maakt, dat men eerst een Commissie zal benoemen tot het ontwerpen van één of meer plannen, overeenkomstig meerdere of mindere bijdragen. MeD komt nu overeen, een Commissie van 5 personen le benoemen, waartoe wor den gekozen de h. h.WallerOostra, Jellesv. Wijk en Rezelman. De volgende vergadering zal gehouden worden op Zondag 22 Mei, 's namiddags 2 uur, iu Veerborg, die, naar wij hopeD, druk bezocht zal worden. Hadmenvroegereen keu rig gezicht op de bloemen, als men den weg bewandelde, die van Lutjewinkel naar "Winkel leidt, thans is dat nog veel schooner als men de trambaan langs gaat. Rechts ziet men ze op eenigen afstand en links dichtbij, terwijl men even verder een heel aardig gezicht heeft op 't postkan toor, 't Weeshnis en de villa's van No taris Sloos en de Mej. Wed. Kooiman, die achter 't jonge groen der boomen zeer schoon uitkomen. Het nieuwgebouwde stationskoffiehuis van den heer J. Korf te LiTtttjewinliel is geopeBd, evenais dat te Winkel van Mej. de Wed. Bijhouwer. Nü nog een weg van Moerbeek naar Lutjewinkel, de gereedkoming en opeDing van de trambaan en een of meer groen- tenmarkten en de koffiehuizen, ja de ge heels streek, gaat een goede toekomst te gemoet. Uit goede bron vernemen we, dat ook in deze gemeente pogingen worden gedaan om feestelijkheden te houden bij gelegenheid van de inhuldiging der Ko ningin, en we kunnen dus hen gerost stel len, die bevreesd waren, dat hier die hoogst gewichtige dag onopgemerkt mocht voorbijgaan. Een begin is gemaakt en dat bestond in een bijeenkomst op Zaterdag avond 7 Mei, waartoe waren uitgenoodigd door den heer Burgemeester de leden van den Gemeenteraad en de Voorzitters van eenige veveenigir.gen, als Winkel's Fanfa recorps, de Zaugvereeniging, de "Rederij kerskamer, de IJsclub, de Gymnastiekver- eeniging, de Brandweer enz. Wel is er in die eerste vergadering zeker niet veel behandeld, want ze heeft maar kort geduurd, doch 't begin is ge maakt, er komt feest en we twijfelen niet, of we zullen wel spoedig meer vernemen en een en ander omtrent bepaalde plannen kunnen mededeelen. Den 8 Mei werd te Kolhorn veel ansjovis gevangen. Door eeue sloep werden 13000 stoks aangebracht. Over de 100000 stuks werden aan de zouterijen alhier afgeleverd. Ook de prijs, f 11 per 1000, is zeer hoog. Be. J. Wijs, d i e t e Oude Nle- dorp zijn loopbaan ia begonnen, mocht Zundag j. 1. den dag herdenken van zijne veertigjarige evangeliebediening. Het tegen woordige veld van arbeid van den predi kant is het gesticht Meerenberg te Bloe- mendaal. In de polders Waard en Groet zijn dit jaar veel meer suikerbieten uitgisaaid, dan het vorig jaar. Slechts wei nig werd voor eigen rekening uitgezaaid, meeiendeels werd tegen een vastgestelden prijs met suikerfabrikanten gecontracteeid. D e geheel-onthoudersver- eeniging te Nieuwe Niedorp^ heeft besloten, als zoodanig niet aan de a. s. kroningsfeesten deel te nemen. Een viertal „Egmondzeesche* jongelui hebben hier hunne brooddronkenheid, door 't afbreken van eenige hekken, het gedeeltelijk afscheren van een schaap en „last, not laest* het mishandelen van den heer C. 8., zoo danig botgevierd, dat de „sterke arm" zich over hen ontfermde, door hen bij den Burgemeester in 't verhoor te brengen, waardoor weer een „standje" in de straten van Egmond aan Zee ontstond. Het „Heistellingsooid", alias de „Ou- de Prins Hendrikstichting*, is voor dit seizoen weder geopend. Reeds zijn er pa tiënten gearriveerd. Mogen zij hunne ge nezing vinden 1 De kermis welke te Sint Maarten gelijk zou komen met de in huldiging van II. M. de Koniogin, zal vermoedelijk nu plaats hebben einde Juli of begin Augustus, een verzoekschrift om trent deze wijziging zal door eenige belanghebbenden bij den Raad der ge meente worden ingediend. De liberale kiesvereeni- ging „Vrijheid" aan den ï^angfen- dijk stelde candidaat voor de Provinciale j Slatin van Eoord-Holland de heeren Th. J. Waller, te Anna P„u!owna en P. Buis, te Sohagen. Als voorzitter dtr kiesvereeniging is gekozen de heer Jb. Greidanus te Zuid- Schar wonde, als sferetaris de heer J. H. Keizer te Noord-Scharwoude. Iu eene vergadering van hoofdingelanden van het waterschap „De Zuidpolde.r" te EDAM, is in beginsel be sloten tot het plaats ;n vaD een gasmotor, voor drijfkracht van het watergemaal, ter vervanging van stoomkracht. Leerplicht. Bij het tot dusver gehouden afdeelings- onderzoek van den leerplicht in de Twee de Kamer moet het ontwerp van antirevo- lutionnaire en Katholieke zijde krachtig zijn bestreden. In een der sectien deed zich van libe ralen kant de heer Bastert als tegenstan der van de zaak kennen. Zijn de inlichtingen juist, dan bleef de heer Schaepman sympathie voor het be ginsel van leerplicht koesteren. Om een big. Op de Veerlaan te HAASTRECHT zag het zwart van meuschen in een stuk wei- laud liet meu een bigje los en daar achter bewogen zich eenige mannen en vrouwen, die bovennuenschelijke pogingen aanwend den om het beestje te grij'pen. Na een dollen wedloop deed een „dame* een wei- beraamden uitvalde krulstaart viel haar in handen en was nu haar eigendom, vol gens de duidelijk uitgedrukte conditiën van dezen wedstrijd, waarvan aanki.ndigiug had plaats gehad bij bekkenslag. In triomf werd nu bet beestje door het dorp gedragen, muziek en de deelnemers aan het concours voorop, achteraan een groote schare, die den zonderlingen optocht volgde. Aan den wedstrijd was een veelbespro ken geschiedenis voorafgegaan. Op markt dag was in een herberg te Gouda het ge sprek gebracht op de prijzen der varkens, en een boertje uit Vlist beweerde, dat de vette sterk in prijs gedaald, en de biggen zelfs geen geld waard wareD. „"Wat*,riep hij een paar kooplui uit Haastrecht toe, die het lang niet met hem eens waren „voor een hap zuurkool kun je bij mij een beste big komen halen". Dat was aan geen doovemans-oor gezegd. Den volgenden dag reeds gingeD ze er op uit. De boer was wel niet thuis, maar de biggen waren er en één namen ze meê. Ons boer tje was, toen hij thuis, kwam, woedend en deed beklag bij de politie, maar wat was er aan te doen De koop was onder getuigen gesloten en zuurkool was afgegeven, een hoe veelheid zelfs, meer dan 't boertje in één hap verorberen bon. Maar de nieuwe ei genaars van het bigje wilden het beestje toch niet houden, 'i "Was hun niet om 't voordeel tc doen, enkel om den boer een lesje te geven. En zoo werd beslo ten, het varkentje te bestemmen voor een wedslrijd, die Maandagavond in Haastrecht niet weinig vroolijkheid bracht. Ook het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers zal een adres tot de TWEEDE KAMER richten naar aanleiding van het wetsontwerp op den leerplicht. Vooraf heeft het hoofdbestuur cog een vra genlijst ter beantwoording aan de afdeelin- gen gezonden. De antwoorden van de afdeeliugen moeteD \óér 1 Juni bij het hoofdbestuur ingezonden worden. Behagen, 11 Mei 1898. Vijf jaar te bestaan niet alleeD, maar vijf jaar te bestaan met eere, dat is voor eene vereeniging, die de mu zikale kunst beoefent in onze gemeente, een heuglijk feit en geeft de vereeniging alleszins reden, dien dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De Dames-zangveretniging „Euphotlia" beeft dat dan ook niet gedaan. De ver eeniging en met haar de directeur, de heer Ier Linden, hebben gemeend, dcor een al leszins gezelligen avond dat feit te mid den van haar en hem goedgezinden te moe ten herdenken. Nad-t de eerste maal het scherm Zater dagavond jl. in het Noordholl. Koffiehuis was opgehaald, trad de heer Ter Linden naar voren en herdacht in korte trekken het wedervaren der vereeniging, deed me- dedeeling van de verschillende aanvallen, op „Euphonia* gedaan, maar gaf de hoop eD verwachting le kennen, dat de vijanden van weleer wellicht eenmaal in bondgenoo ten zouden veranderen en dat meer een dracht en eensgezindheid zou worden ver kregen. Daarna weiden door den beer Ter Linden die personen herdacht en haitelijk dank gezegd, die het hunne hadden bijge dragen, om Euphonia te doen bloeien. Bij het eenige eerelid, dat de vereeniging in den heer J. Winkel bezat, werd het eere- lidmaatachap dezen avond aangeboden aan Mej. Slammes-Schoorl en den heer L. A. Schouten. Door den directeur weid dn ver eeniging een keurig nette Ledenlijst aangebo den, die den vervaardiger, den heer L. Gieten zeker tot eer zal zijn, en door de Veree niging werd den heer Ier Linden een di rigeerstok met goud ten geschenke gegeven. De eigenaar der Iccalitcit had voor een nette versiering dtr zaal zorggedragen. De avond en de nncht werd onder zang, voordracht en dans opgewekt doorgebracht. Wij wenschen Euphonia en den heer Ter Linden een lang leven toe, om de kunst, die door beiden met zooveel ambitie wordt beoefend, hier in odb Behagen te helpen hoog houden, en hopen, dat de roep, die van beiden in de toekomst zil uitgaan, giooter en grooter moge worden. Daarom nog me nigmaal 5 jaar na dezen Het technisch onderzoek van het ontworpen kanaal Kolhorn-Stolpen, is onder leiding van de ingenieurs van Beveren en Heurne begonnen. Dinsdag j. 1. werd de spoorbrug in de Hoep, de Spooraloot en een det] der Lange Sloot opgenomen. De Protectionistische Bond ter bescherming van den nationalen arbeid en nijverheid hield Dinsdag eene vergade ring in de Cérès, ter bespreking van de a. s. verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten. Besloten werd, voorloopig een afwach tende hooding aan te nemen en op Don der!.g 19 Mei nogar.als te vergaderen, ten einde definitieve besluiten te nemen. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer J. Rezelmanheeft te Darm- stadt het candidaats-examen als elsctrisch ingenieur afgelegd. De Onderlinge Noordhol- landsche Brandwaarborg-maatschappij, direc teur de heer O. E oen, gevestigd te Oud- carspel, heeft aan 't Vrijwillige Brandweer corps ^Lycurgus* een gratificatie van f 80 en aan de mannen van de „blau we" eene van f 15 toegekend, voor de uitstekende diensten, die beide brandspui ten bewezen hebben bij den brand te Scha- gerbrug. Verleden Vrijdag zou onze plaatsgenoot C. R. een koe melken, die wat drnk was en den melker een op stopper met haar achterpootje gaf, tenge volge waarvan de man achterover in het water viel. Een emmer, half vol met melk, dien de man vasthield, stortte zijn inhoud over lichaam en kleeien en verfde het badwater melkwit; onder groote vroc- lijkheid spoedde C. R. zich huiswaarts. In een aanval van ver- standsverbijsteiiRg wilde mej. M. D. zich Maandagavond uit een bovenvenster wer pen. De ijlings toegeschoten dienstbode hield de ongelukkige enkele oogenblikken vast, zoodat zij tnsschen hemel en aarde zweef de. Op het geroep van J. R. liet de dienstbode haar los en werd zij van eene aanzienlijke hoogte opgevangen door ge noemden J. R. Naar ons werd meegedeeld ontving de heer J. R. voor zijn moedige, zelfopofferende daad een flinke belooning. Dinsdag viel de 6-jarige v. S. van den hoogen walkant te water. Een buurman op het Noord begaf zich te water en hij wist het ventje gelukkig zeer spoedig op het droge te biengen. Twee natte pakken en één grienend gezicht waren dus de minder ernstige ge volgen van dit ongeval. Geen zeeslag op den Oceaan. Washington, 10 Mei. Het departement van Marine heeft bericht ontvangen, dat het Spaansch-Atlantische eskader te Cadix is aangekomen. Op en om Cuba. Key West, 10 Mei. De Noorsche stoomboot „Br&tsberg" en de Spaausche visscherssmak Fernaudito zijn bier bin nengebracht door de Mangrove. De Brats- berg is een paar dagen geleden van hier vertrokken, maar uit de verdachte bewe gingen, die zij maakte, meende men te kunnen afleiden, dat zij zou trachten de blokkade van Havana te verbreken. Zij werd daarom onderschept en in beslag genomen. De ongepantserde Amerikaansche oor logsschepen "Viokeburg en Morrill zijn Za terdag ternauwernood aan den ondergang ontkomeD. Zij kwamen binnen de bestre ken ruimte der kanonnen op de kust van Santa Clara en ontvingen toen zulk een geduchte les, dat het onwaarschijnlijk mag worden geacht, dat schepen van dezs klas se zich Dogmaals zullen blootstellen aan het vuur van moderne kanonnaden. De kruisers, die de kust verkennen, rapporteeren, dat de Spanjaarden op Cuba zich hard weren. Langs de geheele kust van Bshia Honda tot Cardenas worden de versterkingen vernieuwd. Er worden nieuwe aarden werken door telegraaflijnen verbonden. Hoe de Spanjaarden zelf over hunne vloot deDken. Lang reeds \66t den oorlog met Ame rika, toen het nog niet daadwerkelijk ge bleken was, in welk een gebrekkigen staat zich de Spaansche vloot bevindt, werd in Spanje zelf daarover zeer ongunstig geoor deeld. Ter illustratie van dat feit diene het volgende, dat ontleend is aan een Spaansch humoristisch blad van verleden jaar. „Een Spaansch kapitein ter zee komt met zijn schip in een vreemde haven en brengt een bezoek aan den schout-bij-nacht, de hoogste marine-autoriteit der stad. "Bij zijn t geubfzoek ziet de schout-bij-aacht de kleine kanonnen op bet Spaansche oorlogsschip, die juist geladen worden om de saluutschoten te beantwoorden. Op bet oogenblik, dat de kanonnen zullen worden afgevuurd, laat de kapitein de kanonnen echter over boord werpen. „Wat bcteckent dat vrsngt de verbaasde schout-bij-nacht. „Waarom werpt gij liet koninklijk ge,schot over boord Omdat hst schip in elkaar zon val len, als ik de kanonnen afschoot 1 Nu ben ik er zeker van, een lintje tj zullen krij gen 1 was het antwoord. Dat begiijp ik niet Wel, omdat ik den moed gehad heb, alles prijs te geven om het schip te redden 1 Yegetarianisme. In een artikel over vegetarianisme zegt het Brit. Med. Journaldat het feit, dat vele menschou zich te overvloedig voeden, geen argument oplevert, het gebruik van vleescb of visch af te schallen, want bet bewijs is niet geleverd, dat da gezondheid benadeeld wordt bij matig vleeschgcbtuik of verbetert door een vegetariërs-dieet. Buitendien wordt dit laatste dikwijls niet verdragen. Sterke menschen kunnen er tegenzwakken niethet zou daarom verkeerd zijn, dit dieet algemeen aan te bevelen, waar de overgroote metrderheid er geen gebruik van kan maken. Sir Henry Thompson ze^gt, dat de mees te menschen behoetle hebben, om zekere hoeveelheid vleesch of visch bij bet gewo ne voedsel te gebruiken. En de gemeng de voeding bestaat reeds zoo lang, dat het geen practische waarde heelt, te weten hoe meu zich in nog vroegere tijden voedde. Wat aangaat den vorm of de verrich tingen der organen vaD den mensch, waar op de vegetariër zich beroept, hieromtrent is het veel beier een conclusie te trekken uit de ondervinding, waut indien iemand een zuiveren vegetariërs-lee.fregel kan hou den, wat zeer zeker bij eenige menschen het geval is, komt bet er niet op aan, welke lengte zijn ingewauden hebben. Sommige vegetariërs worden door hu maniteit gedreven indien in hun cog het dooden van dieren verkeerd is, is het niet anders dan te billijken, dat zij zich daar tegen verzetten. Velen zijn deze meenicg niet toegedaan. Toch maakt het een deel van den godsdienst in sommige Oostersche landen uit. Er wordt ook wel beweerd, dat het vegetarianisme het zedelijk gevoel verhoogt. Een positief bewijs daarvan is niet te leveren zedelijke waarde kan niet met juistheid geschat worden, en de ver klaring van een vegetarië', dat zijn^ zede lijk leven door zijn dieet verbeterd is, kan niet zoo voetstoots aangenomen worden. Omtrent zulke aangelegenheden misleiden de meuscben gewoonlijk elkander, en mis leiden zij voortdurend zichzelven. Juist opgevat, is een vegetariër eigen lijk geen vegetariër in den strengsten zin des woords, maar wordt alleen met dien naam aangeduid, en gewoonlijk gaat de uitoefening van het vegetarianisme gepaard met, doch is daarom nog altijd niet, de oorzaak der gezondheid. (M. t. d. De handen van Napoleon. Een Fransch journalist, Barrac, heeft in zijn familiepapieren «en stuk gevonden, dat wel interessant kan genoemd worden. Het is een teekening van de twee handen van Napoleon I. De grootvader van Barrac, die sergeant bij de keizerlijke garde was, stond op den dag na den stag bij Baut- zen, terwijl de keizer een laDg gesprek had met eenige officieren, jnist achter hem. Napoleon had de handen op den rug en de sergeant, een uitstekend tetkpnaar, maakte van de gelegenheid gebruik om de handen van den keizer te teekenen, waarbij hij vooral lette op de lijnen van de hand. Er wordt bij verteld, dat Barrac de teekening eenige jaren geleden liet zien aan iemand, die bekend stond als zeer er varen in het lezen in de hand, waarbij hij deed, alsof de handen waren van een zijner voorouders, en deze moet er ver baasd over geweest zijn, dat de man, van wien deze handen geweest waren, het niet tot iets groots gebracht had. Amerikaansch Een nieuw electrisch straftoestel, een „tuchtigingstoestel," is in Amerika uitge vonden en reeds op een school te Denver ingevoerd. Het is een leuningstoel zonder zitting, van welks zitrand vier vrij harde lederen kussenijes, zoo groot als een hand onge veer, afhangen. Den jeugdigen boosdoener, die gestraft moet worden, laat men in dien stoel plaats nemen en zijne armen worden op de leuningen vastgebonden. Dan drukt de onderwijzer of een ander, die het „tuchtigingsrecbt" heeft, op een knopje, en de vier lederen handen komen in beweging, zoolang tot de kastijding voldoende geacht en de electrische stroom afgebroken wordt. De machinale kastijding heeft het voor deel, dat de kinderen niet, zioals anders wel bij afstraffingen gebeurt, te hard ge slagen eu ernstig bezeerd kunnen worden. Een vr ij spraak. In Duitschland heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een beklaagde van een strafvonnis, waarbij hij vrijgesproken was, in cassatie is gekomen. Hij is oud officier en reeds vroeger wegens afdreiging tot gevangenisstraf veroordeeld. Na zijn ontslag uil de gevangenis stelde hij legen een zijner aanklagers een vordering in van 1/2 millioen mark, ook met bedreiging. De rechter verklaarde hem echter ontoe rekenbaar en spiak hem vrij. Hiermede was de man volstrekt niet tevreden, om dat in het vonnis vermeld was, dat hu het ten laste gelegde feit had gepleegd. Het hoogste gereehtshof heeft hem ech ter afgewezeD op grond, dat een beklaagde tegen een vrijspraak niet kan opkomen. M en leest in de Rand Post, het Hollandsche blad, dat te Johannesburg verschijnt Een zekere heer Marais, die Zondaga vond in de Nederduitsch Hervormde Kerk te Fordsbarg (voorstad van Johannesburg) voordst de dienst een aanvang had genomen, kwam binnenloopen, had een vrouwenrok aan en was overigens ook in vrouwenkle dij gestoken. De ouderlingen verwijderden hem uit de kerk, doch Marais meende, dat hem ODrecht werd aangedaan. Hij beriep zich op de tegenwoordige mauachtige klee ding van vele vrouwen en meende dus het recht te hebben, zich als een vrouw te klee- den. Hij daagde de ouderlingen uit, om hem te bewijzen, dat hij iets deed, dat met den Bijbel in strijd was, da-r Mozes en Aaron ook rokken droegen. Het geval verwekte groote vroolijkheid en Marais werd door een joelende menigte naar zijn huis gevolgd. De toestand in Spanje. Ondanks de rooskleurige inzichteD der Spaansche regeeriog schijnt de toestand in het koninkrijk nog verre van gunstig te zijn. Uit alle deeien van het land komen belichten van onlusten, ten gevolge van duurte det levensmiddelen en schaaischte van voedsel eu op sommige plaatsen schijnen de onregeldhedeu werkelijk van ernstigen aard te zijn geweest. Veelal vormen vrou wen en kinderen de meerderheid onder de rust-verstoorders. Te Vuldepena» hebben een duizendtal vrouwen beproefd, den brand te steken in de groote korenmolens. Zij staken het ma gazijn van een koopman in brand, wiens prijzen haar te hoog toeschenen en werden van haar voornemen, om de met graan ge laden spoorwagens te vernielen, alleen te ruggehouden door de belofte, dat het koren naar de stad zon worden teruggebracht. Te Gindad werden alle bakkerswinkels, die niet gesloten waren, door de woedende menigte geplunderd. De gendarmen ver mochten niets tegen de overmachtde rust moest met de hulp der burgers worden hersteld. Vele vrouwen, die bij de opstoot- jes haantje-de-voorste waren, werden ge vangen genomen, waarop het volk zulk eeD dreigende houding aannam, dat het stedelijk bestuur het raadzaam oordeelde, de zorg voor de openbare veiligheid over te dragen aan den militairen bevelhebber, die den staat van beleg afkondigde. In de stad La Union bij Oartagena, na men de onlusten groote afmetingen aan. Tien duizend stakende mijnwerkers trok ken naar de gemeentegasfabriek met het voornemen, er den brand ir. te steken, maar gelukkig slaagden zij niet. Niette min sneden zij de telegraafdraden af, hiel den een personentiein aan en staken de douanepakhuizen, het raadhuis en het pa leis van justitie in brand. Deze gebouwen werden met alles wat er in was in de asch gelegd. Nog niet voldaan, drongen de op roermakers de gevangenis binnen eu stel den zij de gevangenen in vrijheid. De broodoproeren in 11 tu ba zijn niet van zulk een onschuldig ka rakter, als men dat wel wil laten voorko men, de berichten ten minste, uit Milaan ontvangen, zijn alles behalve geruststellend. Hoe het daar toeging toont het volgen de verhaal van een ooggetuige „Zaterdag hadden op verschillende plaat sen bijeenkomsten van werklieden plaats. De fabrieken en werkplaatsen waren geslo ten, het tramverkeer werd gestaakt. De betoogeri trachtten der klasse van 1873 die onder de wapenen is geroepen, te be letten, naar hare regimenten te vertrekken. De spoorwegen werden vertraagd door de groote moeilijkheid, die het inladen der troepen ondervondmaar nog kwam het tot geen openlijken opstand. „Later op den dag nam de betooging echter een meer dreigend karakter aan. In de straat Corso di Venetia werden bar ricaden opgeworpen, om het patrouilleeren der cavalerie te bemoeilijken. De tramwa gens werden omvergeworpen en als ver schansing gebruikt; bet paleis Saporitti werd opengeloopen en geplunderd, de meubelen werden er uitgehaald en voor het bouwen van barricades aangewend. De troepen, die uit de kazerne werden ont boden, vuurden herhaaldelijk op de volks menigte, zoodat verschillende personen ge dood en gewond werden. In de straat Orefici werden van de daken dakpannen op de troepen geworpen ook hier werd gevuurd door de soldaten. „In de straat Torino en op het plein der kathedraal werd hevig gevochten tusschen de troepen en de betoogers. Des avonds werd de staat van beleg afgekondigd I" In den omtrek van Milaan waren al le spoorwegen opengebroken. Van 's mid dags tot s avonds hoorde men kanonge bulder bij de Porta Trcinese. Vertrouw bare berichten, behalve hetgeen reeds ge seind is, waren echter niet te krijgen, daar geen telegrammen verzonden mochten worden en men de toegangen tot de stad zoo zorgvuldig mogelijk bawaakte. Men meent in Italië, dat de onlusten voor een groot deel zouden ophouden, wan neer de gemeenten de broodzetting ophie ven. De inkomende rechten op het graan die aan de grenzen van Italië geheven worden, zijn reeds hoog, 7.60 lire de hon derd kilo, en 12.30 op de 100 KG. meel. De berichten worden gelukkig niet on rustbarender, ofschoon ook op andere plaatsen de gemoederen zeer opgewonden Mjn. Des ondanks is het parlementaire feest gevierd. Bier overdaad en weelde, daar honger en ellende, geen wonder, dat uitspattingen en onverantwoordelijke daden t gevolg zijn.— Reeds zijn er nieuwe rampen in Italië, waardoor eenige provinciën ernstig bedreigd

Schager Courant | 1898 | | pagina 2