Politiek (Wiekt ier week. Heerhugowaard. Dekerkeraad der Hervormde Gemeente heeft tot predikant beroepen den heer ds. Miedema, Anna-Paulowna. W ïerxngeil heelt eene gelukkige wen- dat een kleine afdeeling. die toevallig oen Brand Schagerbrug. Dirkshorn. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Wieringen. Buitenlandscli Nieuws. beroemen, opdat alsdan afzendingen van huwelijks-afkondigingen en andere spoed- eischende bescheiden tijdig kunnen ge schieden. Hiervoor tot stemmen overgaande, wordt de heer Sloot met 4 stemmen tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand gekozen. Op de heeren Slooves en lim- merman was elk 1 stem uitgebracht, terwijl 1 van onwaarde moest worden verklaard. Ten slotte deelt Voorzitter mede, dat Burg. en "Weth. de gemeente-gebouwen hebben onderzocht en de daaraan in dit jaar noodige herstellingen hebben over wogen. Na mededeeling van den aard der verschillende reparatiën, wordt besloten, aan Burg. en W eth. de uitvoering hiervan over te laten, en naar dat werk, 't welk voor besteding vatbaar is, te laten in schrijven. In omvraag zegt de heer Timmerman het zeer wenschelijk te vinden, dat er een paar banken tegen het hek op het schoolplein te Lutjewinkel werden gemaakt, opdat alsdan de kinderen, welke in het middaguur bij de school blijven, daarop kunnen gaan zitten. Besloten wordt, hieraan gevolg te geven, zoo dit niet te veel kosten met zich brengt, waarna de voorzitter de vergadering sluit. Bijhetop 11 Mei te Am sterdam gehouden examen voor on derwijzeres is ook geslaagd Mej. J. Bol Cd. van Barsingerhorn. Op Woensdag den llen Mei j.1. werd ten huize van Mej. de Wed. Slotemaker de vergadering der afd Bar singerhorn van het „Witte Kruis* gehouden. Een twintigtal leden waren aanwezig. Door den secretaris, den heer Br. Beekerwerd Verslag uitgebracht over den toestand, waarin de afdeeling verkeert. Uit dit verslag bleek, dat de veree- niging uitstekend werkt en steeds ster ker wordt. Het aantal leden bedraagt thans 156. Geschikte verplegingsmidde- len, waaronder verbandkisten en eene ijsmachine, zijn aangeschaft, en geduren de het afgeloopen jaar zijn 175 maal voorwerpen in bruikleen afgegeven. Op eene enkele uitzondering na, viel over de geregelde terugbezorging der geleende verplegingsmiddelen niet te klagen. Wat dit verslag nog meer belangrijk maakte, was de beschouwing Over den ziektetoestand in het afgeloopen jaar. In de wijken de Kreil en Poolland hadden zich gevallen van typhus voorgedaan, doch in de laatste maanden van '97 en de eerste maanden van dit jaar waren zeer weinig ziektegevallen van verschil lenden aard voorgekomen. Opmerkelijk noemde spreker het, dat juist in Noord-Holland bij het heerschen van het gevreesde mond- en klauwzeer onder het melkvee, tegelijk zoovele ty- phusgevallen zich hebben voorgedaan, zoodat er naar het verband gezocht wordt tusschen deze verschijnselen onder vee en menschen. In verband hiermede wees hij op de schromelijke veronachtzaming van de middelen, om het verspreiden van be smettelijke ziekten tegen te gaan. Ge woonlijk zijn de menschen bang voor besmetting bij cholera, terwijl zij voor typhus zich minder in acht nemen, en toch is het gevaar van overbrengen van de laatste ziekte grooter dan dat bij ge vallen van cholera. Gelijk hij al vroeger bij openbare lezingen had gedaan, gaf ook nu spreker den ernstigen raad, om steeds gekookte melk te gebruiken, ook in thee of koffie, en niet zonder volstrek te noodzakelijkheid huizen binnen te gaan, waar besmettelijke ziekten heer schen. Met deze aanbevelenswaardige wenken eindigde Dr. Beeker zijn verslag. Uit het verslag der commissie, benoemd tot het nazien der rekening van den Pen ningmeester, bleek, dat de afdeeling be schikken kan over een batig saldo van f 21.64. Vervolgens werd met algemeene stem men herkozen tot bestuurslid der afdee ling, de heer E. Kluijver en werden ge kozen tot Afgevaardigde ter Algemeene Vergadering de heer Dr. Beeker en tot diens plaatsvervanger de heer Ds. J. Kooi man. Bij meerderheid van stemmen werd aan den afgevaardigde vrij mandaat ge geven, zoowel bij de aanstaande verkie zing van drie leden voor het Hoofdbe stuur, als bij de voorgestelde wijzigin gen in het toekennen van subsidie door het Hoofdbestuur aan de Afdeelingen van het Witte Kruis, zooals die voorko men op de Agenda voor de Algemeene Vergadering van 17 Mei a. s. Nadat dit was afgehandeld, werd door verschillende aanwezigen de wensche- lijkheid uitgesproken en betoogd van 't in-gebruik-stellen van dreggen voor het redden van drenkelingen. De ligging van Barsingerhorn en Kolhorn beide aan een stroomend, diep water, rechtvaardigt wel eene geldelijke uitgave uit de eigen middelen der afdeeling voor dit doel. Op voorstel van den heer Bax werd beslo ten, om eenige exemplaren vanOkhuijzen's Dreg aan te schaffen, en die op nader te bepalen plaats en wijze beschikbaar te stellen bij voorkomende ongelukken. De ansjovis-vangst H 1 0 P daardoor zou zich 't geval kunnen voordoen, ding genomen. De beide zouterijen, zoo wel die voor het kantoor te Vlaardin- gen, als die van den heer Hage te Workum, hebben het druk. Ook voor den heer Braaf te Medem- blik komen belangrijke partijen aan. Een sloep van Oosterland ving voor de ze firma niet minder dan 59000 stuks in één nacht. De prijs bedraagt 11 gld. per 1000. De geepvisschers hebben bet mede druk en besommen zeer hooge prijzen. Er zijn ongeveer 100 sloepen en schui ten en booten voor de geepvangst. Wij hoorden van een sloep met drie netten, dat zij 28 tal had ge vangen. Deze geep werd tegen 28 gld. het tal te Den Helder voor aas verkocht. De geepprijzen zijn ech ter aan sterke afwisseling onderhevig. Genoemde prijs kan binnen enkele da gen soms tot 10, ja tot 5 gld. terugloo- pen. Voor genoemden visscher was de ze prijs «Jus een extra buitenkansje. De heer Lichthart, wiens woning en gereedschappen bij den grooten brand geheel verloren zijn gegaan, heeft van de burgemeesters uit den omtrek vergunning gekregen, de ingezetenen om geldelijke bijdragen te verzoeken, opdat zijn gele den schade de man was niet geassu reerd zooveel doenlijk hersteld zal kunnen worden. Zij, die met aardscbe goederen geze gend zijn, kunnen door ruime bijdragen een oppassend man van verderen onder gang redden. Door denheer WTit te Oudkarspel is op den 12den Mei j.1. te Amsterdam met gunstig gevolg het examen als onderwijzer afgelegd. Het departement Winkel der Maatschappij tot N. v. 't A. heeft tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, die den len Juni te Amster dam zal worden gehouden, gekozen den heer S. Vonkterwijl als afgevaardigde volgens rooster is aangewezen de heer J. Bakker. Tot plaatsvervangers zijn ge kozen de heeren A. J. Onnekes en C. Meun. In een tweede vergade ring ter voorbereiding van de feesten te Winkel, gehouden op Zondag 8 Mei bij den heer A. Wit, is een voorloopig program opgemaakt, dat aan den Raad zal worden ter hand gesteld, en zijn geko zen als voorzitter de heer Air. Sloos en als secretaris de heer L. Beyntveld. Verleden week zijn uit de gemeente Winkel onder geleide van den heer J. Knecht naar Gerresheim in Duitschland vertrokken 5 personen, die aldaar als bouwknecht of melkknecht zijn geplaatst tegen een weekloon van f 4 tot f 6 boven kost en inwoning. Acht personen zijn er nu reeds heen en er kunnen nog ongeveer 20 geplaatst worden. T e Winkel z ij n den 2en Mei 9 nieuwe leerlingen op school gekomen, te Lutjewinkel 11 en te Groetpolder 12. Het getal leerlingen op de drie scholen in de gemeente bedraagt 240. De uitslag van den Kolf- wedstrijd, gehouden te Krommenie 10 en 11 dezer, is als volgt: K. Booij te Krommenie, lste prijs met 147 punten, een verguld zilveren med. en f 35.P. N. de Boer te Koog a. d. Zaan, 2de prijs met 146 punten, een zilveren kruis en f 25.A. Schipper te Koog a. d. Zaan, 3de prijs met 140 punten, een zilveren kruis met f 15.G. L. van Vliet te Krom menie, 4de prijs met 136 punten, een zilveren med. en f 10.H. Ton te Oudcarspel, 5de prijs met 134 pun ten, een zilveren med. en f 5.—. Voor de meeste punten in de le serie, een zilv. med., W. Tensen, te Schel linkhout, met 54 p. Voor de meeste punten in de 2e serie, een zilv. med., C. Asjes te Schagen, met 50 p. Een zilv. med. als corpsprijs voor de corps kolvers te Krommenie, met 416 punten. Een dito voor de corpskolvers van Koog a. d. Zaan, mede met 416 p. Op den avond van 10 Mei j.1 hield de Afdeeling Harenkarspel van de Noordh. Vereen, „het Witte Kruis" een vergadering ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de in de volgende week te houden Algemeene Vergadering en het benoemen van een afgevaardigde. Klein, zeer klein was het getal der opgekomenen, maar in weer wil daarvan werden door de aanwezigen de te behandelen zaken con amore besproken. De lange lijst van candidaten passeerde allereerst de revue; door de afdeeling waren in een vorige vergadering reeds twee can didaten gesteld, n.m. de heeren J. G. van Eden te Nieuwe Niedorp en H. J. Cal koen te Edam en 't zoeken was dus al leen nog maar naar een derden. De heer Dr- Niemeijer te Monnikendam was de gelukkige, die als derde candidaat door den afgevaardigde zal gestemd worden. Bij dit zoeken naar een candidaat gaf een der leden zijn spijt te kennen dat hij in de vorige ver gadering, toen de heer Van Eden candidaat werd gesteld, niet kennis heeft kunnen nemen van den geheelen inhoud van 't voorstel N. Niedorp, Alkmaar en Purme- renddan toch zou hjj zeker zjjn stem niet gegeven hebben aan iemand, die te kennen geeft „verzwaring der eischen, aan het stichten van Afdeelingen gesteld" wensche lijk te vinden. In behandeling kwam nu het voorstel van bovengenoemdè afdeelingen. Door geen der aanwezigen werd dit in bescherming genomen tegen de aanvallen, die het te verduren had. Allereerst noemde men het een verkeerden maatstaf, de subsidie te doen afhangen van 't inkomen eener afdeeling; donateur had met een ruime jaarlfjksche bijdrage, meer subsidie ontving dan een groote afdeeling, die dat genot miste. .In 't algemeen vond men de voorstellen druk kend vooral op de kleine plattelandsgemeen ten, waar dikwijls meer behoefte aan hulp is, dan in plaatsen met een groote kom, waar dikwijls buiten „'t W. K." om genoeg zame hulp te verkrijgen is. 't Best kon men zich vereenigen met het sub-amendement Winkel, in verband met het amendement van 't H. B. Met het oog op het belangrijke van dit onderwerp werd besloten, voor deze maal twee afgevaardigden ter Alg. Verg. te zenden en een hunner een vergoeding voor reis- en verblijfkosten uit de kas te geven. Tot afgevaardigden werden alsnu gekozen de heeren J. Swan en E. Meijer Drees en tot plaatsvervanger de heer L.Eeuvers. Vervolgens kwam ter sprake een voorstel van den heer J a c. K e s e r, die echter verhinderd was ter vergadering te komen, waarom het op diens verzoek door den heer E. Meijer Drees ter tafel werd gebracht. Dit voorstel strekte, om in het reglement een bepaling op te nemen, waardoor ook niet-ingezetenen van Harenkarspel lid der afdeeling zouden kunnen worden. Wegens de bezwaren, aan een reglements-wijziging verbonden, begreep men echter, dat het be ter was het reglement in dezen onveranderd te laten. By de rondvraag deelt de magazijnmees ter, de heer A. Blad, mede, dat er door hem nog geen filtern zijn besteld, omdat hij eerst wenschte te weten, hoe groot de in houd er van moet zijn. Wordt besloten, voor de school te Dirkshorn er een aan te schaf fen van 23 L. en voor die te Kerkebuurt en te Waarland een van 16 L. inhoud. Nogmaals komt ook de slootkwestie ter sprake, die in vorige vergaderingen een punt van discussie heeft uitgemaakt. Dat de toestand ter plaatse slecht is, is uitgemaakt dat er verbetering kan aangebracht worden ook, schijnt het. Maar wie zal dat betalen? Dat is de vraag. Laten we eerst eens on derzoeken, hoeveel een gewenschte verbete ring moet kosten, „'t Witte Kruis" is hier wel niet de eerst-aangewezen persoonlijkheid, om die kosten op zich te nemen, maar wie weet: „Eendracht maakt macht;" als Ge meente, Kerk en Witte Kruis samenwer ken wilden, zou de goede zaak misschien tot stand komen. Hierna sluiting. PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT. Zitting van Donderdag 12 Mei. Aan de orde is de wijziging en aanvulling der militiewet. De Voorzitter verzoekt de qnaestie der vrij stellingen te behandelen bij de amendementen. De heer Travaglino zal bezadigd, niet verbit terend optreden tegenover de Regeering. Reeds 7 jaar geleden bracht hij zijn bezwaren in tegen de invoering van persoonlijken dienstplicht. Wat hy toen zeide, blijft heden nog waar. Wat de wet zelf betreft, overwegend bezwaar heeft hy tegen de invoering op 1 September, omdat hy vreest, dat de inwerkingtreding een sterke dissonant zal zijn in de a. s. nationale feestviering,- ontkent hy, dat de groote meerderheid van het volk den maat regel als sociale hervorming wenscht, terwijl mili taire redenen niet overwegend zyn. Overigens meent hij, dat zoolang de vrijstellingen gehandhaafd blijven, een specifiek katholieke quaestie bij de wet niet gemoeid is. Hierop treedt spr. in beschouwingen over het verband van de afschaffing der dienstvervanging en de legerhervorming. Ook ziet hij de consequentie er van niet in, dat de afschaffing der plaatsvervanging ook opheffing van nummerverwisseling noodig maakt. Hoe dit zy, dit wetsontwerp is zijns inziens een eerste stap tot verhooging der financieele en persoonlijke lasten. Hy bestrijdt ook het argument der sociale rechtvaar digheid, voor dit ontwerp aangevoerd. Dat dienst- plicht zal leiden tot betere onderlinge standenwaar- deering kan hij evenmin toegeven. Dat samenbrengen zal de ontevredenheid slechts voeden. Zijn conclusie is, dat invoering van den persoonlyken dienstplicht is in strijd met 's lands belang. De heer Pyttersen brengt der Regeering hulde voor de indiening dezer wet, die een einde zalmaken aan een schromelyk voorrecht. Hoe nog aanhangers der remplaceering gevonden worden, verklaart Spr. uit onbekendheid met de kwade praktijken, bij de plaatsvervanging toegepast. W ie daarmede beksnd is, kan deze menschonteerende handelwijze niet verdedigen. Deze wet zal daaraan een einde maken en het millioen, dat in de zakken der belanghebbenden, nl. kroeg- en bordeelhouders, vloeit, zal wordeu bespaard. Reeds daarom is de afschaffing toe te juichen, ook uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid. Want alleen de vermogende is in staat zich te bevrijden van den last, van niet- vermogenden gevorderd. En wordt plaatsvervanging afgeschaft, dan zal aan de bloedbelasting haar vinnigste angel worden ontnomen en zal in de minste woning doordringen, dat het woord sociale rechtvaardigheid geen ijdel woord is en geen revolutie noodig is om misstanden weg te nemen, zoodat de maatregel veel kan bijdragen tot demping van de klove, die tusschen de verschillende standen gaapt. En dan zal blijken, dat bezit niet fier se behoeft te leiden tot egoïsme en het stelsel van afkoop uit het leger gebannen wordt. Intusschen maakt hy het ontwerp geheel los van elk toekomstig stelsel van legerorganisatie, omdat hij niet geneigd is de lasten voor de natie te verzwaren. De heer V er menlen ziet in het ontwerp een poging, om een einde te maken aan een recht, waaraan een groot deel van het volk zeer gehecht is, gelijk hieruit blijkt, dat 2000 ouders zich zware offers fetroosten, om hun zoon of pupil in den dienst te oen vervangen. Trouwens, hij ontkent dat bet geld grootendeels in de zakken komt van remplaqantenbazen. Zijn er misbruiken, hy is bereid ze weg te nemen. Maar vaak wordt het geld goed besteed. De af schaffing zal niet ten goede komen aan de minver mogenden en de aanwezigheid der meergegoeden in de kazernen zal de ongelijkheid doen toenemen. Ook is het een feit, dat de kleine ambtenaar en handwerksman van de plaatsvervanging gebruik maakt, In België althans is gebleken, dat bet niet juist de ryken zijn, die hun kinderen in den dienst laten vervangen. Men behoude dus een recht, dat aan alle maatschappelijke klassen voordeelen bezorgt. Spr. tracht verschillende argumenten tegen de afschaffing der vervanging te weerleggen, ten einde nader te doen uitkomen, dat het beginsel niet los is te maken van toekomstige legerhervorming en de Kamer zich bepaald bindt tot een nog duurder leger- stelsel dan het bestaande. In ieder geval zou het wenschelijk zijn, de wet niet in te voeren voordat de legerorganisatie is vastge steld. 6 De heer Van Kol doet uitkomen, dat de Kamer nog geheel in het duister verkeert omtrent de ge volgen van deze wet, voor de vermeerdering der geldelyke en persoonlyke lasten, en acht dus duidelijke verklaringen der Regeering hieromtrent noodig. Welke zijn hare voorloopige plannen voor de toe komst f Het is voor spr. de vraag, of de maatregel zal leiden tot ondragelijk militarisme of tot algemeenen weerplicht en oefenplicht liefst buiten kazerne in de vrije lucht, in garnizoensplaatsen door middel van vrye- en ordeoefeningen. De menschenhandel houde op en hy gaat gaarne mee met de afkeuring der Regeering tegen dezen dienstafkoop en dat privilege. Het wetsontwerp heft dan ook een klein deel op van het onrecht, dat in Nederland bestaat. Overigens meent hij, dat de loting door een ander middel moet worden vervangen door een keuze, niet geleid door het toeval, doch door recht en billijkheid, bijv. door strenge keuze. De doodarmen vallen desnoods buiten den dienst plicht, maar overigens moet iedereen dienen. Hoe Spr. den ocfenplicht zou willen zien ingericht met een weerbelasting voor de niet-dienenden, wordt door hem in hoofdtrekken niteengezet. Bij de vrystellingen moet volkomen gelykheid van rechten schadevergoeding wegens krenking van rechten door afschaffing der plaatsvervanging, en is ook voor «chadeloosstellins: van het gezin, waaraan de lojell'8 zal men slechts schadeloosstelling van het gezin, onttrokken wordt. Op die wyze zal men een kleine sociale hervorming hebben ingevoeld. Het moet komen tot volkswapening, de weerbaarheid der democratie, dau is voldaan aan de sociale recht vaardigheid. Zitting van Vrijdag 13 Mei. De heer De Visser zegt zijn oordeel, omdat hierbij, behalve de militaire, ook de maatschappelijke quaestie is betrokken ,- 't geldt hier een ontwerp, dat diep ingrijpt in het volksleven en dat de vrijheid voor hen, die tot den dienst zijn aangewezen, verandert in dwang. Spr. is tegen plaatsvervanging. Wordt het leger nationaal, het zal alleen gebruikt worden tot handhaving van ons nationaal bestaan. Tlaatsvervangjng past ineen stelsel van verovering, niet van verdediging. Dit ontwerp is een stap tot het nationale leger en waarborgt zekerheid van een sterk leger op de goedkoopste wijs. Daarom is hy voor dit ontwerp. Spr vereenigt zich niet met de volkswapening, die in kleine plaatsen onuitvoerbaar is en geen nationaal leger verzekert, omdat daarin plaatsvei vanging mogelyk is Van verbroedering der standen koestert hij niet hooge verwachting, maar wel is hij overtuigd, dat het samenbrengen van velen tot een gemeenschappelijk nationaal belang het individualisme zal bevorderen en het nationale gevoel versterken, en dat nationaliteits. gevoel is het krachtigst wapen tot verdediging van onze onithankelykbeid. Met het oog op het nationali- teitsbelang heeft hy dus sympathie voor het ontwerp. Alleen zou hij er tegen zyn, indien de groote meerderheid van het Ned. volk dit ontwerp niet wil, want iedere wet moet hel merk dragen van de wenschen des volks. Maar hy kan dit niet aannemen. Hy is overtuigd van het tegendeel en hoopt daarom, dat het ontwerp straks met den steun van alle politieke partijen zal worden aangenomen. De heer Van Vlijmen herinnert, dat de dwang tot militairen dienst (conscriptie zonder plaatsvervan ging) steeds weerzin hseft gevonden, maar dat de persoonlijke vrijheid steeds meer en meer beperkt. Doch spr. meent, dat zonder beperking van die vrijheid de weerkraeht voldoende is te waarborgen. Hij betwist dus de bewering, dat legervorming niet mogelijk is zonder afschaffing der plaatsvervanging. Bij de uiteenzetting der beginselen van leger organisatie wijst hy er op, dat in den loop der eeuwen steeds gerekend is met het in vredestijd zooveel mogelyk buiten de kazerne houden der dienstplichtigen. Spr.'s ideaal is een groot leger, zooveel mogelijk met vrywilligers, aangevuld met dienstplichtigen en met behoud voor de laatsteu der plaatsvervanging. Spr. verdedigt de door hem roorgestane legerorganisatie, die ook het rechtsgevoel der natie zal bevredigen en die een reserveleger oplevert, waarin zoowel ryken als armen dienen. In dat reserveleger zal wel degelijk gelegenheid bestaan zijn bloed voor het vaderland te offeren. Dat in dat leger geen tucht en orde zouden zijn, weerspreekt hij ten stelligste. Zyn standpunt tegenover dit ODtwerp is, dat, nu men het onrecht wil aantasten, het kwaad by den wortel moet aangetast en alle bevoorrechting uit het ontwerp moet verdwynen. Spr. protesteert tegen de beperking der persoonlijke vryheid en, zegt hij blyven wij getrouw Oranje tot in den dood. De heer VanderZwaag kent aan het ontwerp slechts betrekkelijke waarde toe, zoolang de maat schappelijke toestand niet verbetert, want al maakt 't een einde aan voorrechten, het bestendigt een instelling, flie hij gaarne zoo spoedig mogelijk zag verdwijnen. Voor hem vervalt alles wat verband houdt met het militarisme en blijft de quaestie van rechtvaardigheid. Behoort de linkerzijde in vooruitstrevende richting op de Regeering te werken, hy althans zal van hel ontwerp trachten te halen, wat er van te halen is, zoodat het ontwerp voor hem alleen aannemelyk is, als men uitzonderingen maakt op den plicht tot verdediging van het land, die op allen moet drukken zoolang de loting gehandhaafd blijft. Ook ziet hij een bevoordeeling van de bezittende klasse in de bepaling, dat vooraf geoefenden hun garnizoen mogen kiezen. Immers, de arbeiders zouden aan die oefenin gen niet kunnen deelnemen. De heer D e R a s meent ook, dat militaire eischen het noodig hadden gemaakt, de afschaffing der plaatsvervanging niet af te scheiden van de leger organisatie, omdat de economische en financieele belangen der natie daarmede ten nauwste samenhangen. Waar bovendien het lotingsstelsel wordt gehandhaafd, gaat het niet aan, de plaatsvervanging af te schaffen, dewijl het in dat stelsel even goed kan gebeuren, dat de rijke vrijloot en de arme moet dienen. En waar blijft dan het beginsel van gelijkheid? Spr. acht het bovendien niet zeker, dat, is eenmaal de persoonlijke dienstplicht er door, de legerorganisatie zal aangenomen worden, want het zou wel eens kunnen blijken, dat men haar met den persoonlijken dienstplicht er in niet zou willen. Met de uitbreiding der vrij stellingen kan hij zich geheel vereenigen. Zij ligt geheel iu de lijn der wet van 1861 en getuigt dat de Regeering rekening wilde houden met gemoeds bezwaren, waardoor zij voortzetting van den strijd door de Katholieke Staatspartij na invoering van den persoonlijken dienstplicht kan voorkomen. Spr. resumeert: voor hem is het wetsontwerp niet onontbeerlijk en het had in allen gevalle gepaard moeten gaan met plannen van legerorganisatie. Om goed te zijn, behoeft een leger geen persoonlijken dienstplicht. De heer V e r h e y vindt geen nieuwe gezichtspunten in de argumenten der tegenstanders van dienstplicht; ofschoon hij niet alle argumenten daarvoor deelt, wel in hoofdzaak. In ieder geval is de persoonlijke dienstplicht een goed en rechtvaardig beginsel: de tijden van een huurleger zijn voorbij, een vrijwilli gersleger is een fictie. Waar het volk zijn souvereine rechten door het zwaard moet verdedigen, moet het gewapend en vooraf geoefend worden. De pers. dienstpl. kweekt de solidariteit tusschen het volk. Hoe men denke over oorlog, de realiteit noopt, daarmee rekening te houden. Legt dus da Staat krygsdienst op, dan moet ieder dien vervullen en is het beginselloos er zich aan te onttrekken. Men make de innerlijke samenstelling van het leger zoo goed mogelijk. Want de tegenwoordigheid van ontwikkelde mannen wordt dadelijk in het leger gevoeld. Grootendeels van hen hangt de leiding bij het vuurgevecht af. Of 2000 vervangenen schrander zullen zijn, durft hij niet zeggen. Maar door de opleiding zullen zij flinke soldaten worden. Spr. ziet in de wet de voorbereiding tot hervorming der levende strijdkrachten en acht hij de Kamer verplicht na aanneming van dienstplieht op dien weg voort te gaan, zoodat hij aandringt op spoedige indiening wet legerorganisatie. De heer B a h 1 m a n had met het oog op de inhuldigingifeesten gewenscht, dat de regeering met de indiening van het ontwerp nog een jaar had gewacht. Met den leider der antirev. partij had hij dit kiescher gevonden en hij weerlegt de gronden, die de regeeriug legen dat uitstel aanvoerde. Intusschen make de Regeering zich geen illusie, dat de geheele Katholieke partij met het ontwerp zal meegaan als de vrijstellingen er maar inblijven. Hij althans maakt voor zich een reserve en zal niet rusten, voordat vervuld is de belofte, door koning Willem I eenmaal afgelegd van de puien van het stadhuis (afschaffing conscriptie). Spr. begeeft zich in een betoog, dat de Staat zijn autoriteiten niet mag gebruiken om allen burgers krijgsdienst op te leggen, doch het leger allereerst moet trachten te vormen uit beroepssoldaten. Spreker haalt daarna nog nieuwe citaten aan (plotseling zijgt hij bewusteloos op zijn bank neder). De Y o or z i 11 e r schorst de vergadering vooreen kwartier Twee doctoren komen in de zaal. Zij onderzoeken den heer Bahlman en constateeren zijn dood aan een beroerte. De Voorzitter heropent dc vergadering, wydt een woord aan dit plotselinge sterfgeval en verzoekt den leden, de vergadering te verlaten en verdaagt de zitting tot Dinsdag. Vittr. Jlbl.) Een vry brutale streek is in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd; men heeft namelijk een nieuw visschersvaartuig van den heer A. B. alhier, door 't los snijden der touwen, dry ven laten. Dadelijk liet men alle pogingen in 't werk stellen, om het de kust van Kolhorn te krijgen, gelukkig nog bijtijds, anders was het schip op de steenen goloopen en aan stukken geslagen. Wie toch die grap mag hebben uitgehaald De politie zal hopen we,den dader aan het licht brengen. worden iu acht genomen. Hjj is niet afkeer ig van vaartuig te zoeken,en men slaagde er in, het op Er is een gevolg van den oorlog, dat zich door geheel Europa scherp doet go- voclen de verhoogde graanprijzen. Wel kan men aannemen, dat deze slechts tij delijk zullen zijn, daar de oogsten van Rusland, Roemenië en andere landen binnen een paar maanden klaar zullen zijn, waardoor de prijzen onmiddellijk zullen dalen. Reeds nu wordt op Augus- tcs- en September-levering bolangrijk la ger verkocht, dan thans wordt genoteerd. Behoeven wij ons dus niet al te bezorgd te maken, toch zijn de klimmende brood prijzen in menig land thans de oorzaak van groote bezorgdheid. In Frankrijk heeft het protectionistische kabinet Méline broodoproertjes weten te bezweren door tijdelijk de graanrechten af te schaffen. De broodprijzen zijn ook te Berlijn aanmerkelijk gestegen. De rogge, die in Juni '97 voor f 6.60 ds 100 K. G. genoteerd stond, kost thans f 10.20. Het gros der bevolking, dat in Duitschland hoofdzakelijk roggebrood eet, ontvangt thans 4 pond tegen 5'/2 pond voor eenige weken voor denzelfden prijs. Geen wonder, dat men ook in het land der agrariërs om schorsing van het druk kende invoerrecht vraagt. De grootste ontevredenheid heerscht evenwel in Ita lië. Daar drukken bij hooge invoerrech ten in vele steden nog plaatselijke ac cijnzen op de granen. Wel heeft het mi nisterie Rudini ook daar het invoerrecht tijdelijk buiten werking gesteld, doch to laat om wanordelijkheden te voorkomen. De opheffing der graanrechten heeft daar evenwel o®k hare schaduwzijde. De inlandsche graanhandelaars en bak kers hebben van de inlandsche graan- bouwers het koren gekocht tegen een prijs, waarin het invoerrecht begrepen was. Door de opheffing van het recht moeten zij nu hunne voorraden met groot verlies verkoopen. Welk een invloed het gemis dier rechten op de rijksfinan ciën zulleD hebben, zal later blijken. Gelukkig de landen, waar de staatsfinan ciën en de binnenlandsche toestand niet door zulke zwakke en twijfelachtige belastingen woidt beheerscht. In Italië hebben de broodbelastingen in vele ste den het karakter van opstanden aange nomen. De politie, gesteund door het leger, kon in Milaan, Pavia en Livorno alleen door een krachtig gebruik van de wapens de opstanden bedwingen. Het ernstigst was de toestand te Milaan, waarvan we reeds in het vorige no. bijzonderheden hebben vermeld. Het schijnt, dat een aantal monniken deelgenomen hebben aan de opstanden. Tenminste een dertigtal monniken van een klooster zijn in hechtenis genomen. Daaruit en uit de roode vlaggen, die op enkele barricades waren geplant, zou men mogen besluiten, dat het niet alleen de nood was, die de menigte tot opstand dwong, maar dat er ook sterke revoluti- onnaire en olericale elementen in het spel waren. In vele opzichten komt de toestand in Spanje met dien van Italië overeen. Ook daar met den dag stijgende brood prijzen, ook daar een verouderde en be dorven administratie, ook daar clericale en revolutionnaire partijen, die in troebel water hunnen slag hopen te slaan. De republikeinen prediken openlijk de republiek, don Carlos werpt begeerige blikken naar den wankelenden troon. Het parlement vormt niet meer de kracht, waarop de regeering in den noodlottigen oorlog kan steunen, doch is de strijd plaats geworden, waar de diep verdeelde partijen elkander met scherpe woorden en kwetsende gezegden bekampen. De minister-president mocht wel getuigen „Ik geloofde, dat het eerste kanonschot, dat de Yereenigde Staten tegen onze troepen vuurden, het signaal zou zijn voor de eenheid en broederschap van alle Spanjaarden. Ik dwaalde. Eenige par lementaire groepen maken oppositie en matigen zich aan, voorwaarden te stellen als prijs voor hun bijstand. Dus ver lammen zij onze pogingen. De toestand is zeer eenvoudig en kan ongelukkig niet verheeld worden Spanje gaat ten onder en wordt geruïneerd door inwendige troebelen." Wanneer de eerste bestuurder des rijks zulke bittere woorden uit, dan staat het er in den lande zeker wel slecht voor. De kans om door een schitterend ge vecht de ontevreden bevolking tot kalmte te brengen, is voorloopig ook verkeken. De Kaapverdxsehe vloot, die op weg naar de Antillen heette te zijn, is de haven van Cadiz binnengeloopen. Deze onverwachte terugkomst zal niet mede werken om de toestanden te verbeteren. De Amerikanen maken van den toestand in Spanje en de onverklaarbare werk loosheid der vloot gebruik. Reeds is een Amenkaansch eskader van negen schepen begonnen met een aanval op Portorico, waar het San Juan bombardeert. Is I ortonco gevallen, dan verliest de Spaan- sche vloot de laatste kans, om in West- Indte met eenig succos op te treden. Want dan mist Spanje zijn kolenstation op den weg naar Cuba, zijn maritieme operatie-basis en zijn toevluchtsoord bij

Schager Courant | 1898 | | pagina 2