Een dreigend piaar. INGEZONDEN. Staten-Generaal. PLAATSELIJK NIEUWS. Anna Paulowna, 22 Mei. Anna Paulowna, 23 Mei 1898. Scboorl. De kandidaten der kiesver- eeniging alhier bij de a. s. verkiezing voor twee leden der prov. staten (district Schagen), zijn de heerenTh. J. Waller, Anna Paulowna en K. Bree- baart Jz., Winkel. De karwij in Waard- en Groet polder Callantsoog. Wieringen. Oude Niedorp, Tweede Kamer. vuurwerk vervangen door een gondel vaart op het Oude Veer. De voorzitter vond het echter verstan dig, hierop nu niet in te gaan en zulks aan de commissie over te laten, waarop hij de vergadering sluit mot den wensch, dat de voorgenomen festiviteiten uitste kend zullen slagen. Ten gerieve van bewoners van den Oostpolder is een brievenbus geplaatst aan do woning van den heer iS. Koning in den Zwinweg, hoek Kruisweg. De lichting geschiedt eiken morgen door den postbode, den heer C. Smiers. Gisterenmiddag geraakte een 3-jarig jongske al spelende in een onbewaakt oogenblik te water. Gelukkig werd het ongeval bespeurd door den hr. A. Kossen, die zich geheel gekleed te water begaf en het kind bijtijds redde. Staten-verkiezing Sckagen. Zooals reeds blijkt uit de advertentie van den heer Haring huizen in dit nummer, belooft de Pinksterkermis te NieuweN ïedorp we der genotvolle dagen. De Polakken"zul- len hun heerlijke, tot dansen aansporende tonen laten hooren de geheelonthouders hebben zich voor hun feestavond ver zekerd van eenige bekwame musici Cicero" bereidt een genoeglijken avond en kramen en spellen zullen de licha melijk en geestelijk hongerigen van het noodige voorzien. In de vergadering van „Volksonderwijs" te Nieuwe Niedorp is besloten, het schoolfeest voor kinderen, die minder dan 3 maal willekeurig ver zuimd hebben, dit jaar te doen plaats hebben op Woensdag 23 Juni a. s. Evenals twee jaren geleden, zal dan een rijtoer worden gemaakt over Schoorl naar Petten en terug. De Onderlinge Brand- waarborg-Maatschappij te Zaandijk, direc tie Koning en Boeke heeft eene som beschikbaar gesteld om die te verdoelen, onder de brandspuiten uit de omliggende plaatsen, die zoo krachtig hebben mee gewerkt om den brand te Schagerbrug in zijn vernietigende vaart te stuiten. Het gemeentebestuur uit de Zijpe is aange zocht, zich met de verdeeling te belasten. De „jongens van Lycurgus" en de „mannen van de blauwe" te Schagen heb ben dus nog een extraatje te wachten. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat te Winkel reeds een bijenzwerm is opgevangen, wat zeker wel zeer vroeg kan genoemd worden. Zou de zomer in aantocht zijn In den nacht van Zon dag op Maandag te één uur ongeveer waren eenige jongens zoo laag, bij 't passeeren van Lutjewinkel zooveel la waai te maken, dat ieder uit zijn slaap gewekt werd. Was dit 't eenige, we zouden er geen melding van maken, maar om hun liederlijkheid te volmaken, sloegen ze ook nog een ruit in en gin gen daarna natuurlijk zoo hard ze kon den op den loop. De daders hebben daarbij niet gedacht, hoeveel verdriet ze een moeder veroorzaakt hebben, die den geheelen nacht heeft moeten tobben met een ziekelijk kind, dat door hen zoo geweldig gewekt en voor den geheelen nacht van den zoo hoogst noodigen slaap is beroofd geworden. Mochten ze zich voor de politie weten schuil te houden, dan hopen we toch, dat ze deze regels zullen lezen, opdat ze weten, hoeveel leed ze door hun brooddronkenheid heb ben veroorzaakt en zich ernstig zullen voornemen dergelijke schandalen na te laten. Dinsdagmorgen is te Warmenhuizen overleden de oud- strijder C. Roesloot. Onder generaal Chas- sé verdedigde bij de citadel van Ant werpen tegen de Franschen. Bij de over gave werd hij als krijgsgevangene naar Frankrijk gevoerd. De overledene be reikte den leeftijd vaD 88 jaar. Dezer dagen passeerde Sohagen de een-jarige stier van den heer Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard, welke was aangekocht door de op het eiland T e s s e 1 gevestigde afdeeling der Holl. Maalsch. van Landbouw, gesteund met subsidie van de Provinciale Com missie ter bevordering van de veefokkerij in Noord-Holland, voor de som van 300 gulden. Bij de laatst gehouden Prov. Keuring was aan dezen stier eene premie van f 50 toegekend. Deze is thans de derde gepri meerde stier, die op Tessel aanwezig is. Het is te wenschen, dat, waar men zich zulke belangrijke offers ter verbete ring van den veestapel getroost, de land bouwers krachtig medewerken en zoo veel mogelijk van de schoone gelegen heid gebruik maken, om hun fokvee te veredelen. De karwij staat in den Waard- en Groetpolder in vollen bloei. Met vrees dacht menig landbouwer aan vorige ja ren, die ook een rijken oogst voorspelden, doch waarin do goede verwachtingen in rook vervlogen, daar do karwijrups in weinig tijds de grootste verwoestingen aanrichtte. Gelukkig belooft dit jaar een uitzondering te zullen maken. Wel had ook thans weder de karwij mot hare ei tjes bij millioenen in de schermbloemen gelegd, wel begon zich reeds weder de rups te ontwikkelen, doch hierbij is het gebleven. Bij een deskundig onderzoek is gebleken, dat de gevreesde rups door de koude en de veelvuldige regens der laatste dagen totaal is vernietigd. Hoe groot de schade is, die deze rupsen kunnen veroorzaken, blijkt uit de premie van f 1000, die een landbouwer uit ge- melden polder uitloofde aan hem, die een middel zou weten te vinden om de rups te verdelgen. Dinsdag na afloop der openbare ver gadering van de Tweede Kamer, is de Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp betreffende de voorziening van de kust bij Callantsoog bijeenge komen. Vergadering van den Raad der gemeente WIERINGEN, gehouden op Vrijdag 20 Mei 1898, des namiddags 2 ure. Voorzitter de Edelachtb. heerL. C.Kolff. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gele zen en vervolgens door den Raad goed gekeurd. 1. Wordt gelezen een verzoek van mej. A. Zwiep, waarin adressante ver zoekt, om, wegens vertrek uit de gemeen te naar Bovencarspel, een half jaar ont heffing van den Hoofd. Omslag te mo gen ontvangen. Wordt toegestaan. 2. Was ingekomen een schrijven van den hr. M. de Haan IJz., dat hij in de hon denbelasting was aangeslagen voor een be drag van f 3.doch dat hij op 10 Mei j. 1. zijn hond opgeruimd had en dus aanspraak meende te mogen maken op 1li jaar ontheffing. De Raad besluit, 12 jaar ontheffing te verleenen. 3. Wordt ter tafel gebracht een missive van heeren Ged. Staten van Noord-Holland, mededeelende, dat over de subsidie van de gemeente Wieringen, groot f 3000.ten behoeve der haven aan Den Oever op Wieringen, te gelege ner tijd zal beschikt worden, en dat bij de Provincie ook een subsidie, groot f 3000.zal worden aangevraagd. Voor zitter meent, dat die missive voor de gemeente van belang is, daar er uit blijkt, dat er nu eenige kans bestaat tot het verkrijgen van eene haven aan den Oever. 4. Een Koninkl. besluit dato 30 April, No. 10, vermeldende, dat tot Ar- rondissements-schoolopziener is benoemd' de heer Mr. J. A. Schaaff te den Helder. 5. Voorzitter stelt voor, om de open bare vergadering te schorsen en over te gaan in geheime zitting, ten einde de wierzaak nader te bespreken. Algem. stemmen goedgevonden. Na opening stelt voorzitter voor, om de pacht, groot f 90000, met het Rijk te sluiten, en voor de prima kwaliteit van wier f 5 per pak uit te betalen. Tevens stelt de voorzit ter voor, om vanaf 1 Juni a. s. den ver koop van 't zeegras vrij te laten. Alge- meene stemmen goedgekeurd. Na de gewone rondvraag gedaan te hebben en daar niemand het woord meer verlangt, sluit de voorzitter de verga dering. Op Zondag 22 Mei j.1. gaf de muziek- vereeniging „Harmonie", met medewer king van verschillende sprekers, een uitvoering in 't lokaal van den heer C. C. Koorn. Te acht ure werd de uitvoering met een kort woord door den EdelAchtbaren heer burgemeester geopend. Hierin maak te ZEd. bekend, dat eenige weken gele den Schagerbrug door een groote ramp was geteisterd, en dat de opbrengst van dezen feestavond was voor de noodlijden den aldaar. Spreker bedankte het in grooten getale opgekomen publiek voor den steun en de gaven, voor dit doel afge zonderd. De muziekvereeniging „Harmo nie" gaf als openingsnummer 8ouvenir de Schimmert pas redouble van Jos. Meri- son. Hierop volgde een voordracht van den WelEerw. heer pastoor De Hoog, getiteld De twee broeders. Met welk een groote belangstelling deze bijdrage werd ge volgd, bleek later uit het daverend applaus van 't publiek. „La belle Alsa- ciène," ouverture van Jos.Kessels, gegeven door Harmonie, werd met veel attentie gevolgdeveneens de opgewekte en geestig gekruide bijdragen van Ds. Bax. Verschillende sprekers, als de heeren Smidts, Asjes en Bruul, gaven eenige bijdragen. Na afloop van deze soiree lit teraire et musicale, dankte de heer bur gemeester diegenen, die dien avond zooveel goeds en nuttigs hadden ge schonken door verschillende voordrach ten te geven, en tevens aan de muziekver eeniging „Harmonie" bracht ZEd. een woord van dank voor do met onvermoeide krachten evenals altijd getoonde hulp vaardigheid. De opbrengst dezer uit voering was f 100.waarvan de nood zakelijke kosten zullen worden af getrokken, Tot handhaving der or de gedurende de kroningsfeesten te AMSTERDAM, komen aldaar in garni zoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 marecbaussées, benevens de noodige manschappen van de bereden politie. Voor de uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, die te AMSTERDAM bij gelegenheid der inhuldigingsfeesten zal gegeven wor den, hebben zich reeds 52 vereenigingen aangemeld. Men schrijft uit ZEEUWSCII- VLAANDEREN De veesmokkelaars hebben de vorige week goede dagen gehad. Menig stuk vee is over de grenzen getrokken en van aanhoudingen heeft men bijna niet gehoord. „De menschen hebben het te druk met de verkiezingen", verzekerde een smokkelaar, „en het zou wel eens kunnen, dat de nieuwe Kamer, waarin eenige landbouwers zitting zullen krijgen, voor het openen der grenzen was. Wij moe ten ons dus haasten om nog wat te ver dienen." Te VLISSINGEN heeft zich het volgende voorgedaan De schildersbaas G. zond zijn knecht naar den kelder, gelegen onder de wo ning, waarin verfwaren zijn geborgen. De knecht bleef lang weg, de patroon ging eens kijken en bleef ook weg en zoo vervolgens diens vrouw en zoon, die allen bij het binnentreden van den kelder bewusteloos zijn neergevallen. Geneesheeren en politie stelden een on derzoek in, waaruit bleek, dat een vat gevuld met zwartsel, in brand was ge raakt. Vermelding verdient nog, dat dien nacht een dokter ontboden moest worden bij de kinderen, die boven den kelder sliepen en ongesteld geworden waren. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 24 Mei 1898, 's morgens ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden en de voorz., de heer A. Wonder Pz., Burgem. De voorz, opent mot een welkom aan allen de vergadering, waarop de notulen der vorige zitting worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen is een schreven van H. H. Ged. St. d. d. 4 Mei 1898, No. 32, waarbij B. en W. verzocht wordt, den Raad in over weging te geven, te besluiten tot wijziging var. de verordening op de invordering der waaggelden, waarvan een exemplaar mede wordt teruggezonden, en wel in dier voege, dat daarin wordt uitgedrukt, dat de waag- meester „namens den gemeente-ontvanger" waaggelden ontvangt en daarvoor quiteert. De Raad heeft geen bezwaar, de verorde ning zoodanig te wijzigen, zoodat op voorstel van B. en W. aldus wordt besloten. Van de Zuiderzee-Vefeeniging is ter kennismaking ontvangen een boekwerk „De economische beteekenis van de aisluiting en drooglegging der Zuiderzee" met drie kaarten en verdere bijlagen. In de begeleidende missive wordt verzocht, de verspreiding dezer volksuitgave (het lij vige boekdeel kost met kaarten en al slechts f 0.50) te willen bevorderen, opdat het volk zich een denkbeeld vorme van deze zaak en daarvan doe blijken. Eenige raadsleden zullen gaarne het werk van naderbij beschouwen, om zich daarna al of niet een exemplaar aan te schaffen. Van de verkrijgbaarstelling zal voorts geen geheim worden gemaakt. De propaganda-commissie voor Noord holland van den „Bond van Nederlandsche on derwijzers" noodigt bij circulaire alle leden van het schooltoezicht uit, tegenwoordig te z\jn op een vergadering ter bespreking van „lotsverbetering van de plattelandsche on derwijzers," in „Suisse" te Zaandam, op Maan dag den 2den Pinksterdag, of bij verhindering een betuiging van adhesie in te zenden. De Raad toont weinig genegenheid noch voor het een, noch voor het ander, en neemt dan ook de circulaire eenvoudig voor kennisgeving aan. Het door Burg. en Weth aangeboden verslag van den toestand der gemeente over 1897, zal bi) de raadsleden circuleeren. Door het bestuur van het polderdistrict Oude Niedorp zijn Burg. en Weth. gewezen op het verval van een bestraat voetpad langs den Ryterweg, welk voetpad volgens genoemd polderbestuur vóór ongeveer 25 jaren is aangelegd op kosten van het pol derdistrict, op voorwaarde, dat de gemeente het onderhoud op zich zou nemen. Een onderzoek in de notulen van ge meente- en van polderbestuur heeft daarom trent niets opgeleverd, dan een bloote ver melding in de notulen van een vergadering van het polderbestuur op 4 Mei 1873, dat een bestraat voetpad van ongeveer 250 M. lengte zou worden aangelegd, zonder bijvoeging echter, dat het onderhoud daar van voor gemeenterekening zou komen. De heer Stam, die ook destijds reeds zitting had in beide besturen, herinnert zich zeer goed, dat de aanleg voor polder- en het onderhoud voor gemeenterekening werd genomen. De Raad besluit echter, wanneer geen andere bewijzen te berde worden gebracht, aan het polderbestuur te doen weten, dat de gemeente, die geen buitenwegen in on derhoud heeft, niet als onderhoudsplichtige kan worden aangewezen. Bij het opnemen van het te verrichten ge meentewerk waren Burg. en Weth er op merkzaam op gemaakt, dat in het schoollo kaal van den heer T i s s i n g te Zijdewind bij donkere luchten enz., „de duisternis verdrijft het licht." Burg. en W6th. achten het wenschelpk, daarin te voorzien, doch hiertoe is noodig, dat een raam wordt gemaakt óf in het oostelijk beschot, óf in den muur. Voor dit laatste dient echter vergunning te worden gevraagd van het Kerkbestuur. De heer Stam zou dezen maatregel nog een jaar willen uitstellen met het oog op de aanhangige wet op den leerplicht, die misschien een geheele verandering van lokaliteit zal eischen. Overeenkomstig deze meening wordt al gemeen besloten, vooralsnog geen wijziging in den toestand aan te brengen. Ter behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag en vaststelling van een suppletoir kohier gaat de Raad hierna ia geheime zitting over. Zittiug van Dinsdag 24 Mei, geopend te 11 uur. PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT. De beraadslagiug over art. 124 (nummer ver wisseling bij blijvend gedeelte) met de amendementen om die niet toe te laten, wordt hervat. De Minister van Oorlog, zich aai,sluitende bij de rede van zijn ambtgenoot van biunenl. zaken, herhaalt, dat hij het blijvend gedeelte in twee portiën wil verdeelen en licht toe, hoe hij dit in practijk wil brengen. De heer De Savornin Lohuian vangt zijne rede aan met een woord van diepgevoelde hnlde ter eere van öladstone. Spr. treedt daarna in een verdediging van het recht van dienstruiling en betoogt, dat bet standpunt van den heer Kerdijk niet getuigt van vrijheidszin en liefde voor het volk. De heer P ij n a p p e 1 meent, dat in een nationaal leger deze nummerverwisseling niet past De quaestie der sociale rechtvaardigheid laat hij rusten, maar hij kan niet inzien, dat deze wijze van uummerverwisse- ling billijk werkt. De heer Van der Zwaag zegt, dat het hier aankomt op geljjkheid voor de wet van alle burgers. Is de verdediging van het vaderland een zaak van algemeen belang, dan moet zij rusten op alle schou ders, ongeacht de vraag, of het land verdedigbaar is De heer K e r d (j k voert nadere argumenten aan ter verdediging van het amendement Van Kol, dat alsnog zoodanig ware te wijzigen, dat de loting voor het blijvend gedeelte kunne geschieden, maar met terzijdestelling van de geldquaestie. De heer Van Karnebeek verdedigt het re- geeringsvoorstel en bestrijdt het amendement. De heer Nolti ng ondersteunt het amend.-Van Kol en betreurt het, dat in de wet deze nummerverwisse ling is opgenomen, want geen lid zou beproefd hebben dit beginsel in het ontwerp te brengen. Hij had ver wacht, dat de minister Borgesius als lid der Kamer ware opgestaan om het amend. te verdedigen. De heer De Ras stelt een amendement voor, strekkende om nummerverwisseling te beperken tot de manschappen van hetzelfde garnizoen. Alleen aldus gewijzigd is hij voor het regeeringsartikel, anders voor het amendement-Van Kol. De heer Van Kol wijzigt zijn amendement aldus, dat de lotelingen niet van nummer kunnen verwisse len, doch van tijd vau dienst in overeenstemming met het betoog-Kerdijk De heer V e e ge n s meent, namens de commissie van rapporteurs, dat de wijziging van het amendt.- Van Kol een verbetering is. Wat het amendt.- Lohman betreft, kan hij de gevolgen daarvan niet over zien, vooral ten aanzien der geldelijke verhouding. De minister van binnen!, zaken blijft het amendement-Van Kor bestrijden, volhoudende, dat het regeeringsartikel geen privilege inhoudt en dat afkoop van dienst, mits niet betreffende afkoop van den plicht der verdediging van het vaderland, voor de mingegoeden voordeelig is; nu besloten is, dat het blijvend gedeelte zal bestaan uit miliciens en dit systeem niet is te missen, kan het ideaal van den heer v. d. Zwaag Liet worden bereikt door arbeid buiten de kazerne te laten verrichten. De Minister van oorlog verklaart geen stelsel te kunnen formuleeren, dat voldoet aan de voorwaarden door den heer Pijnappel gesteld. De heer L o h m a n verdedigt nader zijn amende ment, vooral in het belang van den kleinen man. De heer Van Kol herstelt de oorspronkelijke redactie van zijn amendement vertod nummerverwis seling). De heer Van der Zwaag is overtuigd, dat bij aanneming van het amend.-Van Kol de sympathie voor de wet zal stijgen. Het amendement-Van Kol {vervallen nummerver wisseling) wordt verworpen met 58 tegen 37 st. Het amendement-Lobman billijker regeling nutn- tnerverurisselmg) wordt verworpen met 61 tegen 34 st. Het amend.-De Ras {beperking nummerver- wisseling lot garnizoen) wordt verworpen met 51 tegen 43 stemmen. Art. 124 van de Regeering wordt ongewijzigd goed gekeurd. Art. 127 (vrijstellingen.) De heer Pyttersen licht zijn ameudt. toe, strekkende om de betrekkelijke zinsneden in het regeeringsartikel tot vrijstelling van geestelijken enz. te vervangen door een algemeene bepaling, houdende dat in bijzondere gevallen door de Kroon ontheffing vaa werkelijken dienst aan de bij de militie inge- lijfden kan warden verleend. De heer Troelstra licht zjjn amendement toe, om alleen den ingelijfde, die onmisbaar geacht wordt in het gezin, op zijn aanvraag vrij te stellen. Spr. bestrijdt de ontheffing van geestelijken, daarbij vrij van elke anti-kerkelijke passie. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) licht het door den heer Visser en hem voorgestelde amende ment toe, om de mogelijkheid te openen voor vrij stelling van de Protestantsche broeder-diakenen en aan hen, die daartoe worden opgeleid, eene opleiding van godsdienstigen aard of tot arbeid der dienende liefde. Woensdag 11 uur voortzetting. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven M. de R. In uw blad van Zondag j. 1. las itii£ dat de Protectionistische Bond in ons kiesdistrict de heeren J. Koomen Hz. en P. Frans Pz. tot candidaten voor de Provinciale Staten heeft gesteld. Ik kan niet nalaten, den heeren, die daaraan debet zijn geweest, een com pliment te maken over de handige wijze, waarop zij van de verdeeldheid onder de liberalen partij trachten te trekken. Nu bestaat er heel veel kans, dat zij een der hunnen in de Staten brengen. Het getuigt tevens van politiek overleg, om naast den beer Koomen den heer Frans te plaatsen. Het meerendeel der „kleijne luijde»-," hoewel tegen beschermende rechten, zal ter wille van hunnen partij genoot zeer zeker de stem op den heer Koomen uitbrengen. En daar is het alleen maar om te doen. Toch wordt deze partij als louter werktuig gebruikt, daar de kansen van den heer Frans gelijk nul staan. Beneden hoop ik dat nader aan te duiden. Reeds hoor ik eenige liberalen: „nu, laat het dan tusschen den heer Koomen en een der onzen tot eene herstemming komen, dan zijn wij immers toch meester van het terrein, dat hebben we al zoo vaak getoond." Eensdeels hebt ge gelijk, mijneheeren, tot eene herstemming zal het komen, doch bij die candidaten zal geen der uwen zijn. Wilt u even de moeite getroosten, mijne redeneering te volgen Bij de verkiezing op 6 Juli 1897 werden bij de eerste stemming 3274 stemmen uitgebracht, waarvan de heeren: Van de Vijzel Prins Koomen Foreest 1610, 392, 854, 412 bekwamen. Zes stemmen waren van onwaarde. Ik zal deze stemming als leiddraad voor mijn verder betoog nemen. Stel, dat er thans weder 3268 geldige biljet ten uit de bus te voorschijn komen, dan zal dat voor heide 6536 stem men geven. Wanneer de 412 stemmen den heer tor eest thans voor de helft op de liberalen, voor de andere helft op de pro- tectionisten worden uitgebracht, dan zul len de laatsten over 854-j-206X2=2120, do liberalen over 1610-j-392-[-206X2=: 4416 stemmen beschikken. Daar de heer Waller de candidaat van al de li berale kiesveroenigingen, uitgezonderd Wieringen, is, zal hij 4416 2 2208, min de 90 liberale stemmen van Wie ringen, is 2118 stemmen op zich veree nigen. Hij is dan gekozen. De heer Zijp is de candidaat vanOude Niedorp, Ileerhugowaard, Harenkarspel, Wierin gerwaard. Volgens de stemming in '97 ontvangt hij ongeveer 400 stemmen. De heer Prins zal eenzelfde getal op zich vereenigen. De heer Buis kan er van Schagen, Langedijk, St. Pancras 805 krijgen. Daar men evenwel kan aanne men, dat de Langedijk zich voor den heer Buis niet zoo krachtig zal inspannen als voor den heer v. d. Vijzel, is dat cijfer zeker te hoog. Laat ons aannemen, dat de heer Buis er 500 ontvangt. De heer Breebaart krijgt van Wieringen, Winkel en Petten-Zuidzijpe 200. Dat alles maakt te zamen 400+400-f500+200 1500. Nu ontbreken er nog ruim 700 liberale stemmen. Die zijn uit de gemeenten, waar geen candidaten gesteld zijn. Ver onderstel het zeer onwaarschijnlijke ge val, dat een der vier candidaten van deze 700 stemmen er 500 op zich ver- eenigde, dan nog had niemand er meer dan 1000 verkregen. Den vereenigden liberale-protectioniston, katholieken en antirevolutionnairen zijn 2120 stemmen toegekend, dat is 1060 op den heer Koomen en 1060 op den heer Frans. Zij hebben dus de meeste stemmen op zich vereenigd en komen met elkander in herstemming. In dat geval zal zeker het meerendeel der liberalen zijn stem aan den heer Koomen geven, waardoor diens verkiezing zeker wordt. De heer Frans heeft derhalve moeten dienen, om den heer Koomen in de Staten te brengen. Er zullen in de door mij genoemde cij fers zeker eenige afwijkingen plaats vin den, doch deze zullen op de eind-resul taten van geen invloed zijn. Indien gij, liberale partij-genooten, met mij overtuigd zijt van het drei gend gevaar, zet dan voor een wijle uwe persoonlijke en plaatselijke sympa- thietjes ter zijde en tracht een paar dei candidaten te bewegen, zich ter wille van de groote beginselen terug te trekken. Nog is het tijd. Of zou het misschien mogelijk zijn, dat een paar candidaten openlijk te ken nen gaven, dat zij zich in de gegeven om standigheden terugtrekken Te eeni- ger tijd zou men zich zeker hunner ge denken. Liep de strijd om één zetel, ik zou mij niet verstouten, een zoodanigen raad te geven, thans is ze beslist nood zakelijk, want trekken wij met al onze candidaten ten strijde, dan zal de twee de zetel door niemand hunner bezet worden. U, mijnheer de Redacteur, dankzeg gende voor de plaatsruimte, ben ik Uw dw. Dnr. Een Liberaal. Schagen, 25 Mei 1898. Geen groot, maar een meer dan dankbaar publiek woonde de uit voering van het Weener Dames-so- listen-Ensemble bij, die Zaterdag j.1. in het locaal van den heer D. v. Iwuiver gegeven werd. Wat ons te voren van elders over dit clubje gemeld is, is geenszins overdre ven geweest. Ten volle heeft dit orkestje bewaarheid het goede, dat ervan werd ver meld. Afgaande op het na elk nummer weer klinkende daverend applaus en bravogeroep, mogen we gerustelijk neerschrijven, dat het auditorium meer dan voldaan was. De opgewekte, geestige muziek, zoowel als de meer ernstige gedeelten, werden volkomen tot hun recht gebracht en werden schoon afgewerkt. Het uitstekend ensemble van deze kapel is iets, wat men in de eerste plaats moet bewonderen. Ook de solo voor viool van de direc trice, Frl. Henriette Durnberger, de Romanze van Swendsen, verdient alles zins geroemd te worden. Haar spel, zoo zonder eenigen smuk of effectbejag, was vol gevoel. Met genoegen zullen we dit ensemble nog eens in ons midden zien. Na vele jaren heeft een ooievaarspaar dit jaar onze gemeen te tot zijn tijdelijke woonplaats gekozen. De steltloopers hielden zeker van hun gemak, daar zij, in stede van het tradi- tioneele nest hoog op het dak van een boereschuur te bouwen, heel eenvoudig den hooiklamp van den heer H. op het Noord tot broed- en woonplaats hebben ingericht. Daar kan men ze thans zien zitten, beurtelings hunne plichten ver vullende. Schatdragers, weest ook ten opzichte van ons uw naam ge trouw. Breng' gij Schagen het kleinood, waarnaar het reods zooveel jaren ver langt het Kanaal, dat zijn isolement ver breekt. Voor u en uwe nakomelingen zullen onze kikkerrijke slooten ten eeuwigen dage een jachtveld zijn.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2